Wywiad z Pauliną Tondos, autorką książki „Islandia. Tam, gdzie elfy mówią dobranoc”.

Paulina Tondos jest pilotką Rainbow na kierunkach takich jak Islandia, Izrael, Jordania, Indie czy Nepal. W tamtym roku, czyli w 2023, Paulina wydała książkę na temat Islandii. Na jej stronach nie znajdziemy typowo przewodnikowych informacji co zobaczyć i gdzie pojechać, ponieważ od samego początku jest to opowieść. Opowieść o tym jak narodził się kraj, jak kształtowała się państwowość Islandii, w co wierzą Islandczycy i jak wygląda „zwykłe życie”. Ale także o żywiole, o trudnej i wymagającej pogodzie oraz o pięknie tego surowego krajobrazu. Zanim sięgniecie do lektury wczytajcie się w słowa autorki, z którą udało nam się przeprowadzić krótki wywiad.

Pracujesz jako pilot wycieczek w wielu krajach. Co sprawiło, że szczególnie pokochałaś Islandię?

To wyjątkowy kraj pod tym względem, że praktycznie za każdym zakrętem znajduje się coś ciekawego. Już podczas pierwszej wizyty wiele lat temu Islandia zrobiła na mnie niezwykłe wrażenie. Buchające parą geotermalne źródła, majestatyczne góry i lodowce, ma­lownicze wodospady występują tu w zagęszczeniu niespotyka­nym nigdzie indziej. Owszem, wszystkie te cuda natury można zobaczyć również w innych krajach świata, ale nigdzie nie są one ulokowane aż tak blisko siebie. Krajobrazy za oknami zmieniają się więc jak w kalejdoskopie, co sprawia, że nie sposób się tu nudzić. Na Islandii uwielbiam też niesamowite, pozbawione drzew puste przestrzenie, dziką, w dużej mierze nietkniętą ręką człowieka przyrodę oraz ciszę i spokój, które tam panują. To zdecydowanie jeden z najbardziej unikatowych krajów świata.

Niezwykłe krajobrazy Islandii

Które miejsca na Islandii poleciłabyś do zobaczenia komuś, kto pierwszy raz przyjedzie na wyspę?

Myślę, że objechanie wyspy dookoła szosą numer 1 jest idealną opcją dla osób, które pierwszy raz odwiedzają wyspę. Po drodze zobaczy się bowiem przekrojowo, to co Islandia ma do zaoferowania – zarówno lodowce, jak i wulkany, pola lawy, piaszczyste pustkowia, wodospady, fiordy, pola geotermalne, czarne plaże czy małe rybackie wioski. Z szosy numer 1 warto „odbić” na tzw. Złoty Krąg, by zobaczyć gejzer i park narodowy Þingvellir oraz na Półwysep Reykjanes na kąpiel w Błękitnej Lagunie.

Geysir na Islandii

A jakie miejsce zrobiło na tobie największe wrażenie?

Zdecydowanie Jökulsárlón, czyli jezioro leżące przy jęzorze największego islandzkiego lodowca Vatnajökull, pełne lodowych gór. To naprawdę niesamowite miejsce, które każdego dnia wygląda zupełnie inaczej, lodowe góry są bowiem raz większe, raz mniejsze, raz białe, raz w czarno-białe paski, raz niebieskie, nieraz mają fantazyjne kształty. Uroku temu miejscu dodają też liczne mewy i foki, które można tu spotkać.

Kiedy najlepiej pojechać na Islandię?

Szczyt turystycznego sezonu przypada na miesiące letnie – od czerwca do września i to jest, ze względu na pogodę, zdecydowanie najlepszy okres na wizytę na wyspie. W okolicy 21 czerwca dodatkowo załapiemy się na białe noce, natomiast na początku września można już „polować” na zorzę polarną. Niektórzy na podróż na Islandię wybierają jesień, zimę bądź wiosnę, ale wycieczka w tym okresie to zawsze ryzyko. Może się okazać bowiem, że ze względu na pogodę – zarówno silne opady śniegu, jak i sztormy, na większość pobytu na wyspie utknie się w Reykjavíku.

Zorza nad Islandią

Jaki stosunek mają Islandczycy do turystów?

Kiedyś każdy turysta, który pojawiał się na wyspie, wywoływał ogromne podekscytowanie wśród mieszkańców i każdego bez wyjątku i z wielkim zainteresowaniem pytano, jak mu się Islandia podoba. Oczywiście odpowiedź na to pytanie mogła być tylko jedna... Dziś, wraz ze wzrostem liczby odwiedzających to już się nieco zmieniło. Ogólnie Islandczycy mają pozytywny stosunek do turystów, zdają sobie bowiem sprawę, że turystyka to obecnie bardzo ważna dziedzina gospodarki i że to właśnie jej rozwój pomógł krajowi wydźwignąć się z kryzysu po 2008 r. Jednak Islandczycy bardzo ostro i zdecydowanie reagują na tych przyjezdnych, którzy niszczą przyrodę, śmiecą, czy jeżdżą off-road, co jest na Islandii nielegalne.

Co skłoniło cię do napisania książki o Islandii?

Moja fascynacja wyspą trwa już wiele lat i myślę, że chciałam się podzielić nią nie tylko z turystami, których spotykam na wycieczkach, ale również z szerszym gronem osób. A przede wszystkim, opowiadając o tej niezwykłej wyspie, chciałam zachęcić Czytelników do zobaczenia jej na własne oczy. Każdy, kto lubi przyrodę, powinien bezwzględnie odwiedzić Islandię, gwarantuję, że nie wyjedzie z niej rozczarowany. Więc do zobaczenia na wycieczkach Rainbow!

Erupcja wulkanu na Islandii

Data Publikacji: 12.03.2024

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Od życia w Watykanie po smaki Rzymu. Wywiad z Magdaleną Wolińską-RiediMagdalena Wolińska-Riedi to osoba o wyjątkowym życiorysie – jedyna Polka z paszportem watykańskim, przez lata  żyjąca w bezpośrednim sąsiedztwie ostatnich trzech papieży za Spiżową Bramą i świadek historycznych wydarzeń trzech pontyfikatów. Jej dotychczasowe książki opowiadały o codziennym życiu w Watykanie, a także o tajemnicach tego zamkniętego świata. Teraz autorka zabiera czytelników w podróż po Rzymie, odsłaniając jego kulinarne oblicze. W wywiadzie pisarka opowiada o swojej drodze z Polski do Watykanu, niezwykłych wyzwaniach pisania o kuchni rzymskiej i życiu w Wiecznym Mieście. Z rozmowy dowiecie się także, jakie kulinarne rytuały stały się częścią jej codzienności, co wyróżnia kuchnię rzymską i dlaczego Rzym nie przestaje jej fascynować. Zapraszamy do lektury!
krajobraz kierunku
Czym zaskoczą Was najpiękniejsze włoskie miasteczka nad Adriatykiem? W swoim życiu zwiedziłam już całkiem sporo. Trudno nazwać mnie leniwą turystką, która nie wychyla nosa z hotelowego kurortu. Ale w ostatnie wakacje zapragnęłam w końcu porządnie odpocząć – bez gonitwy, żeby upchnąć w programie jak najwięcej zabytków. Spokojnie, niespiesznie i na luzie. Do realizacji tego marzenia wybrałam włoskie wybrzeże Morza Adriatyckiego. I uwierzcie mi, że tutaj idea slow travel zdaje się nabierać wyraźnych kształtów. Sprawdźcie mój subiektywny przewodnik po włoskich miasteczkach.
krajobraz kierunku
Puerto Plata oczami wczasowiczów - praktyczne wskazówki i relacja z podróżyRepublika Dominikany to kraj bardzo zróżnicowany pod wieloma względami. Centralna część wyspy Haiti, na której jest zlokalizowana, charakteryzuje się krajobrazem wysokogórskim. Wybrzeże na południu jest raczej łagodne, pokryte szerokimi plażami, a na północy skaliste, z fragmentami plaż rozpostartymi pomiędzy widowiskowymi klifami. Linia brzegowa jest mocno poszarpana, a dzięki temu bardzo dobrze rozwinięta i obfituje w liczne porty morskie.
krajobraz kierunku
Bałkany Polako Polako - relacja Michała z wycieczki objazdowej - maj 2021Zastanawiacie się jak wyglądają wycieczki objazdowe w 2021 roku? Wysłaliśmy na przeszpiegi naszego Wakacyjnego Doradcę - Michała - aby sprawdził dla Was jak się podrózuje bo Bałkanach w 2021 roku. Zapraszamy do lektury!