Czym zaskoczą Was najpiękniejsze włoskie miasteczka nad Adriatykiem?

W swoim życiu zwiedziłam już całkiem sporo. Trudno nazwać mnie leniwą turystką, która nie wychyla nosa z hotelowego kurortu. Ale w ostatnie wakacje zapragnęłam w końcu porządnie odpocząć – bez gonitwy, żeby upchnąć w programie jak najwięcej zabytków. Spokojnie, niespiesznie i na luzie. Do realizacji tego marzenia wybrałam włoskie wybrzeże Morza Adriatyckiego. I uwierzcie mi, że tutaj idea slow travel zdaje się nabierać wyraźnych kształtów. Sprawdźcie mój subiektywny przewodnik po włoskich miasteczkach.

Triest – tu widziałam szczęśliwych ludzi

Nad Zatoką Triesteńską wygodnie ulokowało się urocze jedno z najpiękniejszych włoskich miast - Triest. Dawniej było strategicznym punktem Austro-Węgier, dziś przyciąga raczej doskonałą kawą i malowniczymi nadmorskimi bulwarami. Cumują tu małe żaglówki, jachty oraz motorówki. Korzystając z okazji, skusiłam się na relaksujący rejs po wodach Adriatyku. Z pokładu statku zachwycił mnie widok na piękną panoramę Triestu.

Największą w całej Europie przestrzeń publiczną zwróconą w stronę morza znajdujemy Piazza Unità d’Italia. Przechadzając się po tym majestatycznym, otwartym terenie podziwiam architekturę, która bardziej kojarzy mi się z Wiedniem czy z Budapesztem niż Rzymem.

Włoskie espresso z widokiem na wybrzeże

Jak na włoskie miasto przystało, w Trieście znajdziecie niewielkie kawiarnie oraz bufety z różnymi przysmakami bazującymi na lokalnych składnikach. Zwyczajowo jadają tu Włosi, ale podczas swoich wakacji we Włoszech też możecie sobie na to pozwolić. Stojąc przy ladzie, można zamówić nie tylko włoskie przekąski, ale też kiełbaski, gotowany ozór, słoninę czy węgierskie salami.

Mieć hopla na punkcie kawy, czyli Caffe San Marco

Tęsknicie do intensywnego kawiarnianego życia? Gdzie indziej możecie zaznać go w pełni, jeśli nie w Trieście – włoskim mieście, które kawę wzniosło do rangi narodowego naparu. Caffe San Marco, do którego wstąpiliśmy na kawę słynie z tego, że przesiadują tu pisarze. Zachęcamy, aby tu zajrzeć.

  • Mieszkańcy Triestu wprost uwielbiają kawę. Za symboliczną kwotę możecie tu skosztować doskonałej jakości naparu. Nazwy, jakie tu funkcjonują, mogą być mylące. Przykładowo cafe macchiato podane w szklance jest tu znane jako capo in bi, zaś cappuccino jako cafe latte.
  • Jeżeli jesteście na włoskim wybrzeżu Adriatyku latem, dokładnie rozglądajcie się wokół siebie. W pełni sezonu właściciele tutejszych gospodarstw urządzają sezonowe lokale (zwane Osmicce, oznaczające 8 i nawiązujące do przepisów zwalniających gospodarzy od płacenia podatków za sprzedawane wyroby właśnie przez 8 dni), w których można zjeść lokalne przysmaki. Osmicce nie mają stałego miejsca, a te aktualnie otwarte dla gości są oznaczone poprzez zawieszenie nad bramą bukietów z liści.
  • W tym uroczym włoskim miasteczku w 1901 roku przyszedł na świat znany alpinista Leonardo Emilio Comici.

Rimini - jedno z najpiękniejszych włoskich miast

Co tu dużo mówić: tu jest po prostu pięknie. Najbardziej widowiskowym zabytkiem tego miasta jest Łuk Triumfalny Rimini. Wcale nie gorzej prezentuje się Most Tyberiusza – o bardzo klimatycznym, wiekowym wyglądzie. Wśród starych zabytków, pamiętających jeszcze czasy Cesarstwa Rzymskiego, warto wymienić miejską fortecę. Będąc w Rimini, oczywiście musieliśmy wstąpić na pizzę. Wylądowaliśmy w polecanej Ristorante Lo Zodiaco. Tutaj broni się nawet prosta margherita, choć my akurat wzięliśmy caprese podawaną tutaj z bardzo apetycznymi pomidorkami. Byliśmy ciekawi owoców morza, więc – wbrew rozsądkowi i wolnej przestrzeni w żołądku – skusiliśmy się na frito misto, czyli różnorakie przysmaki smażone w lekkiej panierce. Palce lizać!

Po obżarstwie przyszła pora na merytoryczny punkt programu – wizytę w Muzeum Lotnictwa. Nie jest to byle jaki hangar – jego powierzchnia ma 100 tysięcy metrów kwadratowych.

Bari i bajkowe domki w Trulli

Do Bari przyciągnęły nas przede wszystkim jedyne w swoim rodzaju domki w Trulli. Unikalna biała zabudowa z dachówką wyglądającą niczym słoma to widok niespotykany nigdzie indziej. To jedno z najpiękniejszych włoskich miast, które świetnie wpisuje się w śródziemnomorski klimat.

Wenecja – kraina gondoli i kanałów

Do Wenecji bardzo łatwo się dostać z każdego większego miasta w Polsce. Gdybyście szukali wymówek, dlaczego tu nie przylecieć, już je rozwiewam: podróż zajmuje tylko 3 godziny. Od razu na miejscu mile zaskoczyła mnie liczba zabytków – już samo chodzenie jest zwiedzaniem. Na każdym kroku zobaczycie tu piękne, stare budowle z duszą. Jedną z nich jest Bazylika Santi Giovanni e Paolo (San Zanipolo), czyli Bazylika Świętych Jana i Pawła. To pierwsza ze świątyń, którą widziałam w Wenecji. Kościół należy do panteonu sławy i historii Republiki Weneckiej. Jego gotycka fasada z charakterystycznym okrągłym oknem oraz piękne wnętrze przyciąga turystów z całego świata – wcale się temu nie dziwię. Jednak esencją Wenecji są oczywiście kanały, po których mieszkańcy i przybysze poruszają się gondolami lub łódkami. I to one nadają charakteru temu włoskiemu miastu.

Przeczytaj też: Najważniejsze atrakcje i ciekawe miejsca w Italii

Szklane cacka Murano

Murano – tu mnie jeszcze nie było. Przechadzając się wąskimi uliczkami weneckiej wyspy natknęłam się na sklepik z wyrobami ze szkła. Kolorowe cacka oczywiście nie pozwoliły mi odejść z niczym i – choć wybór był trudny – przywiozłam ze sobą piękną szklaną ważkę. Na miejscu zobaczyłam też, jak powstają takie wyroby. Miła pani przy użyciu palnika z wprawą nadawała kształt szklanym wyrobom. Nieopodal jest też tu wielki pomnik z kolorowego szkła, który jest dynamiczny w formie jak eksplozja.

Burano – kolorowe domki i koronkarska precyzja

Domki na wyspie Burano wyglądają jak wprost wyjęte z turystycznych pocztówek. Intensywnie kolorowe, zachęcają do zapuszczenia się głębiej. A tam czekają na Was sklepy z pamiątkami z Włoch, w których kupicie prawdziwą wizytówkę wyspy i tutejszych rzemieślników: cudne koronki. Zwłaszcza panie będą miały w czym przebierać – znajdziecie tu ręcznie dziergane bluzeczki.

  • W Wenecji działa jedyny w swoim rodzaju sklep umieszczony we wnętrzach dawnego teatruDespar Teatro Italia (adres: Campiello de l'Anconeta). Przy wybieraniu produktów spożywczych mogłam zerkać sobie na cudny fresk na suficie.
  • Wenecja nie ma plaż – żeby się poopalać na piasku, trzeba udać się za miasto.
  • W całej Wenecji w ogóle nie odbywa się ruch kołowy. Transport wodny jest kluczową metodą rozładunku towarów i relokacji ludzi. Aby wsiąść do barki rzecznej, możecie przyjść na przystań i skorzystać z elektronicznych tablic, które pokazują godziny przypływania i odpływania oraz kierunki.
  • W sporej części restauracji opłaca się brać jedzenie na wynos. Jest to podyktowane dopłatą za zajęcie miejsca wewnątrz.
  • Picie alkoholu w miejscach publicznych nie jest tu problemem. Wieczorami można spotkać mieszkańców siedzących z winem lub piwem w ręku nad kanałami.

Mieszkańcy tego włoskiego miasteczka i okolic są bardzo dumni ze swojej gastronomii. Zaglądam do weneckiego sklepiku z wędzonymi wędlinami i pierożkami (na słodko – z bakaliami, na słono – z ziołami), wędzoną ricottą i salami. Obok znajduje się sklep serowy z dojrzewalnią parmigiano regiano – kolejny specjał, który uwielbiam! Wzięłam na drogę parę kawałków, żeby zrobić w domu dobrą włoską carbonarę.

Okolice Wenecji, do których warto zajrzeć

Na przedmieściach Wenecji możecie zwiedzić Enoteca regionale la Serenissima (przy ulicy Via Cesare Battisti 3). Znajduje się tu twierdza i umocnienia zaprojektowane przez samego Leonarda da Vinci. Dawniej były to rubieże Państwa Weneckiego. Znajdziecie tu również popiersie Leonarda oraz winiarnię i sklep z winem. Lokalną ciekawostką tego miejsca jest kiełbasa ze świńskiego ryja, podawana na kiszonej kapuście oraz słodkie wino z winogron Piccoli – unikatowego szczepu, który nie rośnie nigdzie indziej. Mówię Wam: jest pysznie!

Najpiękniejsze włoskie miasteczka - Monte San Michele

W tej miejscowości, w wykutych w skale jamach austriaccy żołnierze skrywali się przed wrogiem. W rejonie dziś funkcjonuje Gospoda Devetta, w której podają świetne dania – m.in. lody na bazie jogurtu i oliwy oraz torcik ziołowy z czarnymi oliwkami. Tutejsza kuchnia włoska oparta jest wyłącznie na lokalnych składnikach. Spotkacie tu prawdziwie i niezwykłe smaki.

Wybitna szynka prosciutto – tylko we włoskim San Daniele!

Miasteczko San Daniele spokojnie można okrzyknąć krainą surowej dojrzewającej szynki.

Przyznam się Wam, że kolejny punkt na mojej osobistej gastronomicznej mapie to inspiracja programem Roberta Makłowicza. Gdy zobaczyłam tę cieniutką szynkę prosciutto (jak mówił pan Robert – o słodkim smaku i mało wyczuwalnej soli dzięki lekkiej solance), koniecznie musiałam jej skosztować. Według tego, co mówi ekspert, nie znajdziecie takiej nigdzie indziej w Europie, a nawet i na świecie. Do szynki podają tu również tradycyjne paluszki grissini.

Muzeum Grappy (Poli – Museum Grappa)

Zapytacie, czym właściwie jest grappa. To napój alkoholowy rodem z Włoch, będący destylatem miąższu, skórek i pestek winogron, użytych uprzednio do produkcji wina. Po raz pierwszy grappę uszlachetniła włoska rodzina Nonino. Niegdyś grappa była dla prostych ludzi samogonem poprodukcyjnym, dziś – po usprawnieniu procesów produkcyjnych – jest uznawana za trunek nie gorszy niż koniak.

W całych Włoszech spotkacie różne grappy. Te wykwintne leżą w dębowych beczkach nawet przez 20 lat. Możecie też dostać białą grappę – na bazie szczepu winogron Piccoli.

Leniwe poranki z filiżanką kawy w ręku i sielskie popołudnia z lampką wina – tylko w sennych, nadmorskich włoskich miasteczkach będą smakowały tak wyjątkowo. Jeśli kochacie prawdziwą włoską pizzę, z najlepszymi składnikami, wybitną szynką prosciutto, a do tego aromatyczne trunki, nie zwlekajcie i najbliższy długi weekend zarezerwujcie sobie na wybrzeżu Adriatyku.

Data Publikacji: 26.11.2022

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Historia Medjugorie. Dlaczego warto tam pojechać i co zobaczyć?Medjugorie to niewielka miejscowość, którą co roku odwiedza nawet kilka milionów osób. Tym, co przyciąga ludzi z różnych zakątków świata, są miejsca związane z kultem Maryi, a sama wioska stała się dla katolików jednym z najbardziej popularnych kierunków pielgrzymek. Wizyta w Medjugorie to okazja do duchowych przeżyć i poznania miejsc o walorach religijnych oraz historycznych. Co warto wiedzieć, przed wyruszeniem w podróż?
krajobraz kierunku
Ciekawostki o Włoszech. Czego nie wiesz o słonecznej Italii?Planujesz wyjazd do Włoch i chcesz dowiedzieć się więcej o tym kraju oraz jego mieszkańcach, ale nie wiesz, od czego zacząć? A może szykujesz niespodziankę dla towarzyszy podróży w postaci podrzucania w różnych momentach ciekawych faktów? Niezależnie od Twojej motywacji, trafiłeś w dobre miejsce! W tym artykule znajdziesz 22 ciekawostki, które odsłonią nie tylko tajemnice włoskiej kultury, zabytków i wyśmienitej kuchni, ale także opowiedzą o charakterze i zwyczajach samych Włochów. Sprawdź, ile z tych faktów Cię zaskoczy i zainspiruje do głębszego poznania tego niezwykłego kraju!
krajobraz kierunku
Prezent dla podróżnika. Poznaj inspirujące i praktyczne pomysły na podróżnicze prezentyUrodziny, imieniny, Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet, Mikołajki, Walentynki oraz król wszelkich prezentowych okazji – Boże Narodzenie – to tylko kilka z wielu momentów w ciągu roku, kiedy staje się przed dylematem: jaki prezent wybrać? Gdy wiesz, co lubi osoba, którą chcemy obdarować, połowę problemu masz już z głowy. Jeśli natomiast szukasz prezentu dla miłośnika podróży, druga połowa to nasza działka. A bądźmy szczerzy, czy istnieje ktoś, kto nie lubi podróżować? To prawie niemożliwe! Oto kilka pomysłów na idealne prezenty dla zapalonych podróżników.
krajobraz kierunku
Rovaniemi – wioska Świętego Mikołaja. Podróż z miłości do świąt dla małych i dużychOd lat nie wierzysz już w Świętego Mikołaja i co roku głowisz się nad świątecznymi prezentami dla najbliższych? Odwiedzając Laponię, możesz poczuć się, jakbyś powracał do marzeń z dzieciństwa i na nowo odkrywał magię świąt w towarzystwie pracowitych elfów, reniferów i przede wszystkim samego Świętego Mikołaja. Podróż do fińskiego miasteczka Rovaniemi to nie tylko kolejna turystyczna destynacja, ale przygoda, która oczaruje zarówno małe, jak i te dorosłe dzieci.