Atrakcje na świecie

Zjednoczone Emiraty Arabskie – 7 najważniejszych atrakcji

Przepiękne, usiane palmami wybrzeże, luksusowe, futurystyczne resorty i rdzawe piaski pustyni – oto typowy krajobraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W ZEA nie istnieje słowo „niemożliwe” - bicie kolejnych rekordów jest celem samym w sobie, a każde, nawet najśmielsze marzenie może zostać zrealizowane. Aby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na największe atrakcje turystyczne Zjednoczonych Emiratów Arabskich – większość z nich powstała w ciągu ostatnich kilkadziesiąt lat.

Burj Khalifa, czyli najwyższy budynek świata


Najbardziej znany Emirat, Dubaj, słynie z bicia kolejnych rekordów i przełamywania granic. Jedną z wielu wizytówek tamtego regionu jest najwyższy wieżowiec świata, Burj Khalifa. Planując wizytę w ZEA, koniecznie zaopatrz się w bilety wstępu na At The Top, do niedawna najwyżej położony odkryty taras widokowy na Ziemi. Wrażenia z pewnością będą niezapomniane – winda wywozi zwiedzających na 124. Piętro, mieszczące się na wysokości 452 m w ciągu zaledwie minuty. Jeszcze wyżej – na 148. piętrze i wysokości 555 m – znajduje się nowa platforma widokowa, The New Deck.
Wieżowiec Burj Khalifa został postawiony przy współpracy przedsiębiorstw Samsung Constructions, Arabtec oraz BESIX. Śmiałe przedsięwzięcie kosztowało ok. 1,5 miliarda dolarów, a budowa trwała od 2004 do 2009 roku. Wtedy to konstrukcja osiągnęła swoją docelową wysokość, czyli 829 metrów. Na wieżowiec składają się aż 163 piętra użytkowe, gdzie mieszczą się głównie pokoje hotelowe i biura.

Burj Al-Arab, czyli monumentalny hotel w kształcie żagla


Burj Al-Arab, zwany także Wieżą Arabów, należy do najwyższych, a przede wszystkim do najbardziej luksusowych hotelii na naszej planecie. Wieżowiec projektu Toma Wrighta należy do kompleksu wypoczynkowego Jumeirah Beach Resory w Dubaju. Budynek postawiono na sztucznej wyspie usypanej 280 metrów od plaży w Zatoce Perskiej. Zachwyca on przede wszystkim monumentalizmem i unikalnym kształtem – Burj Al-Arab przypomina bowiem rozpięty żagiel, który ma 321 m wysokości i mieści w sobie 60 pięter.
Budowa najwyższego budynku hotelowego na świecie trwała od 1994 to 1999 roku i wymagała zaangażowania 3,5 tysiąca osób. W wieżowcu znajdują się 202 apartamenty, z których najmniejszy ma powierzchnię 169 m2, największy zaś – 780 m2. Oprócz tego funkcjonują tam ekskluzywne restauracje (w tym umieszczona pod wodą Al Mahara, po polsku „ostryga"), pomieszczenia lecznicze i relaksacyjne, dwa baseny, studio fitness, biblioteka, muzeum, kilkupiętrowe akwarium z żywą rafą koralową oraz lądowisko dla śmigłowców. W środku i na zewnątrz tryskają fontanny i spływają wodne kaskady. Nocą wieżowiec świeci się na przeróżne kolory. Co ciekawe pracowników jest tam więcej niż gości, na jednego gościa przypada 6 osób z obsługi. Ceny noclegu wahają się od 1300 do 24 000 dolarów za noc. Burj Al-Arab określany jest często „jedynym siedmiogwiazdkowym hotelem na świecie”, choć w rzeczywistości przyznano mu maksymalne pięć gwiazdek z zasłużonym dopiskiem „deluxe”.

Dżamira – największa ukończona sztuczna wyspa na Ziemi

Dżamira (Palma Jumeirah) to najbardziej ekskluzywna i jedyna ukończona spośród trzech zaplanowanych Wysp Palmowych. Odkąd szejk Dubaju podjął decyzję o stworzeniu sztucznego archipelagu wysp w kształcie palm, a tym samym poszerzeniu linii brzegowej kraju i przyciągnięciu milionów turystów, inwestorzy z Nakheel Properties borykają się z ciągłymi problemami. Jedyną w pełni ukończoną inwestycją jest właśnie Dżamira. Usypywana od 2001 roku, nabrała zamierzonych kształtów już kilka lat później, przy czym do dziś wymaga ciągłego dosypywania piasku – to konieczne, by zachować pierwotny kształt wyspy. Koszty budowy Palmy Jumeirah wyceniono na 10 miliardów dolarów. Na wyspie roi się od luksusowych sklepów, hoteli i siedzib firm.

Dzięki Dżamirze Dubaj zyskał 75 dodatkowych kilometrów linii brzegowej. Unikalny kształt palmy osiągnięto poprzez usypanie pnia oraz siedemnastu gałęzi; wyspę ochrania także długi na 11 km falochron w kształcie półksiężyca. Najsłynniejszym kompleksem na wyspie jest wieńczący palmę, 23-piętrowy Atlantis Hotel z charakterystycznym, pikowym wycięciem w samym centrum budowli. Na liściach wybudowano prywatne rezydencje, które wyprzedały się w trzy dni od rozpoczęcia aukcji – jeden z nich sprawił sobie sam David Beckham. Trudno uwierzyć, że Wyspy Palmowe to dzieło ludzkich rąk.

Spice & Gold Souk – nowy wymiar zakupów

Będąc w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, nie sposób nie odwiedzić legendarnych targowisk. Choć Spice Souk nie mieści się przy samym wybrzeżu, intensywne zapachy z kolorowych stoisk docierają aż na plażę. Targ wita turystów koszami pełnymi suszonych ziół, kadzideł, henny, liści i naturalnych barwników. Po sąsiedzku działa Gold Souk – najstarsze targowisko w Dubaju. Skupia ono około trzystu wystawców, wśród których dominują handlarze biżuterią. Szacuje się, że na Gold Souk wystawionych jest około 10 ton złota! Warto pamiętać, że w przypadku tego drogocennego kruszcu targowanie może dotyczyć jedynie kosztów robocizny. Chcąc poćwiczyć swoje umiejętności negocjacji, lepiej spróbuj swoich sił przy okazji kupowania przypraw. Oba targi są otwarte od 10 do 22, a w piątki – od 16 do 22.


Meczet szejka Zayeda w Abu Dhabi

Abu Dhabi to największy Emirat, a jednocześnie stolica ZEA. Zajmuje 86% terytorium kraju i znajduje się w światowej czołówce, jeśli chodzi o wydobycie ropy naftowej. Jedną z głównych atrakcji Abu Dhabi jest meczet szejka Zayeda (a dokładniej bin Sultana Al Nahyana, legendarnego prezydenta odpowiedzialnego za gigantyczny sukces finansowy ZEA). Śnieżnobiała budowla odzwierciedla gospodarczą potęgę federacji oraz stanowi synonim wielkości i przepychu. Turyści z pewnością docenią piękno arabskiej architektury oraz niepowtarzalny mariaż tradycji z nowoczesnością – muszą jednak pamiętać o restrykcyjnych zasadach ubioru. Budowa meczetu trwała od 1996 do 2007 roku; zakończyła się więc trzy lata po śmierci szejka, którego grobowiec umieszczono w świątyni.

Meczet osiąga imponujące rozmiary – zajmuje 12 hektarów powierzchni, jest zwieńczony 82 kopułami (najwyższa sięga 85 m) oraz czterema minaretami (wysokimi na 107 m). Podczas hucznych obchodów Święta Ofiarowania budowla jest w stanie pomieścić ponad 41 tys. wiernych. Jak to w ZEA, przy okazji budowy świątyni pobito kilka rekordów – podłogę placu modlitewnego zdobi największa marmurowa mozaika świata, natomiast w głównej sali znajduje się największy dywan perski, jaki widziała Ziemia (5,5 tys. m2 i 2,268 mld węzłów). Warto wspomnieć, że jeden z żyrandoli z kryształków Swarovskiego, które zdobią meczet, to trzeci pod względem wielkości żyrandol na świecie.

Ferrari World i najszybszy rollercoaster

Na wyspie Yas znajdziemy prawdziwy motoryzacyjny raj – mieści się tam słynny tor Formuły 1, na którym ścigał się swego czasu Robert Kubica, a także otwarty w 2010 roku park Ferrari World. W tej czerwono-żółto-czarnej strefie nie brakuje zróżnicowanych atrakcji: odnajdziemy tam najszybszy rollercoaster na świecie (Formula Rossa – oferuje on przeciążenia znane kierowcom bolidów F1), fantastyczny aquapark, a przede wszystkim bogatą galerię pojazdów. Niektórzy mogą kojarzyć tamtejszą scenerię z 7. części filmu „Szybcy i wściekli”.

Olbrzymia pustynia Rub'al Khali

Znana także jako Empty Quarter. Największa na ziemi piaszczysta pustynia jest położona na terenie ZEA, Arabii Saudyjskiej, Jemenu i Omanu i zajmuje 650 tys. km2, a tym samym 1/3 Półwyspu Arabskiego. Służyła ona jako plan filmowy przy kręceniu „Gwiezdnych Wojen – Przebudzenia Mocy”. W ciągu dnia temperatura wynosi tam średnio 47 stopni, a roczna suma opadów nie przekracza 3 cm. Wycieczka po tym oceanie wydm dostarczy każdemu niezapomnianych wrażeń. Rub'al Khali leży 350 km od Dubaju i 240 km od drogi do stolicy. Najbardziej znaną pustynną aglomeracją po stronie ZEA jest Liwa – działają tam m.in. tory wyścigowe dla koni, wielbłądów i sokołów. Na olbrzymiej wydmie Diuna Moreeb odbywają się zaś coroczne samochodowe wyścigi równoległe.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 27.06.2018

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
5.5/6  61 ocen
[object Object]
Objazd • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj
zdjęcie-oferty
5.1/6  28 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj
zdjęcie-oferty
5.0/6  2 oceny
[object Object]
zdjęcie-oferty
5.5/6  35 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj
zdjęcie-oferty
4.9/6  9 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Abu Dhabi
zdjęcie-oferty
5.3/6  146 ocen
[object Object]
Objazd + wypoczynek • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj - Abu Dhabi
zdjęcie-oferty
5.5/6  11 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj
zdjęcie-oferty
5.3/6  3 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Fujairah
zdjęcie-oferty
6.0/6  2 oceny
[object Object]
zdjęcie-oferty
4.7/6  12 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Atrakcje Władysławowa i okolic, które warto zobaczyć Władysławowo to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości wypoczynkowych polskiego wybrzeża. Miasto słynie ze swoich plaż, które latem każdego roku przyciągają tu rzesze spragnionych słońca turystów. Jeśli dodać do tego liczne atrakcje, z których gro przeznaczona jest dla najmłodszych, oraz dogodne położenie: blisko stąd na Hel i do Trójmiasta - i ciekawą, wartą odwiedzenia okolicę, to mamy wymarzone miejsce na rodzinne wakacje nad Bałtykiem! Sprawdźmy jakie atrakcje turystyczne skrywa Władysławowo i co szczególnie warto zobaczyć w jego okolicach.
krajobraz-kierunku
Przewodnik po Lesbos. Atrakcje i najciekawsze miejsca greckiej wyspy Lesbos to wyspa poetki Safony. Chociaż administracyjnie należy do Grecji, praktycznie na każdym kroku spotykamy tu ślady historii tureckiej. To również wyspa wulkaniczna, gdzie możemy podziwiać drugi na świecie skamieniały las (wpisany na listę UNESCO!) zaraz po skamieniałym lesie w Arizonie. Gdy zaczniemy przeglądać internet w poszukiwaniu największych atrakcji na Lesbos, przede wszystkim ukaże nam się miejscowość Sigri - znajduje się tu Muzeum Skamieniałego Lasu, oraz miejscowość Molivos, która jest jednym z najbardziej bajkowych miejsc w całej Grecji. Molivos kojarzona jest z zabytkową twierdzą, na którą koniecznie musisz się wspiąć, żeby móc podziwiać niezwykłą panoramę północnej strony wyspy Lesbos! Molivos to również malownicze tawerny i ouzeria, gdzie możesz sączyć lokalne drinki mając wrażenie bycia zawieszonym na wysokich skałach. Spójrz w dół, a zobaczysz niespokojną taflę Morza Egejskiego. Jednak najważniejszą miejscowością na wyspie Lesbos jest oczywiście stolica, czyli miasteczko Mitilini. Od wieków były to wrota między wschodem a zachodem, przypominające wręcz do złudzenia magiczną szafę z Kronik Narni, dzięki czemu stolica wyspy ma niesamowicie bogatą historię. Wiesz że nazwa Mitilini to nazwa nie tylko stolicy, ale też druga nazwa wyspy Lesbos? Tak nazywają ją Grecy, a ma to związek z fascynującą mitologią wyspy. Dziś jednak chcielibyśmy zaznajomić Cię z nieznanymi zakątkami wyspy Lesbos, również takimi, o których informacji nie znajdziesz w przewodnikach lub internecie. Na pytanie, co zobaczyć podczas wakacji na Lesbos, odpowiadamy: zobacz to, czego nie widzieli inni!
krajobraz-kierunku
11 największych atrakcji Gran Canarii. Co warto zobaczyć? Gran Canaria jest pełna atrakcji, dzięki którym nie da się nudzić nawet przez chwilę podczas pobytu na wyspie. Wprost zachwyca nietypową roślinnością, zapiera dech w piersiach na krętych i górzystych trasach, napełnia spokojem i z pewnością nie warto kojarzyć jej wyłącznie z opalaniem i błogim nicnierobieniem. Ten artykuł pomoże Ci poznać wyspę poprzez jej najciekawsze i najpiękniejsze miejsca. Wyrusz z nami w podróż po Gran Canarii szlakiem nieturystycznym, nieoczywistym i pełnym wzniesień. Przedstawiamy jedenaście przystanków, które w trakcie Twojej wyprawy pozwolą Ci uchwycić charakter wyspy w jej wielobarwnej naturze. Gotowi na wakacje na Gran Canarii? W takim razie zaczynamy wspólne zwiedzanie i odkrywanie najpiękniejszych miejsc, które szczególnie warto zobaczyć!
krajobraz-kierunku
11 zabytków i atrakcji Mexico City - co warto zobaczyć w stolicy Meksyku Miasto Meksyk to jedna z największych metropolii świata. Pełna kontrastów stolica jednocześnie przytłacza i fascynuje. Prekolumbijskie ruiny stykają się tu z nowoczesną zabudową, chrześcijańskie sanktuaria współistnieją z azteckimi świątyniami a z zakorkowanymi alejami sąsiaduje największy park świata. Mexico City to miasto jedyne w swoim rodzaju, które trzeba odwiedzić choć raz w życiu. Co warto zobaczyć w stolicy Meksyku i jakie atrakcje oraz zabytki są szczególnie warte polecenia? Zabieramy Was na wycieczkę po Mexico City! A jeśli chcecie zobaczyć te atrakcje na własne oczy i poczuć niesamowity klimat kraju, koniecznie postawcie na wczasy w Meksyku – gwarantujemy, że ten wyjazd zostanie w Waszej pamięci na bardzo długo.