Top 5 miejsc w Czarnogórze

Czarnogóra to niewielki kraj o fascynującej historii i bogatej kulturze. Tutaj każde miasteczko ma własną, ciekawą historię i urok, więc podjęcie decyzji o tym, gdzie się wybrać i co zobaczyć, może być dość trudne. Niesamowite naturalne piękno i zabytkowa architektura sprawiają, że jest to bardzo ciekawy kraj do odkrycia, który jednak wciąż pozostaje nieco poza głównym szlakiem. Aby ułatwić Wam wybór przedstawiamy listę pięciu miejsc, od których warto zacząć wakacje w Czarnogórze.

Kotor – to portowe miasto położone nad malowniczym brzegiem Zatoki Kotorskiej od wielu lat przyciąga rzesze turystów z całego świata. Zatoka posiada cechy norweskich fiordów i jest niekiedy określana mianem najdalej na południe wysuniętego fiordu Europy. Otoczony z trzech stron majestatycznymi górami Kotor wygląda jak miasto zaklęte w czasie i jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w południowo-wschodniej Europie.



Stare Miasto otoczone jest średniowiecznymi murami miejskimi, łączącymi się z położoną na Samotnym Wzgórzu twierdzą św. Jana. Kotorska starówka to charakterystyczny dla średniowiecznej urbanistyki gęsty labirynt krętych, brukowanych uliczek i dziedzińców. W miasteczku znajdują się świątynie prawosławne i katolickie, a także budynki w stylu romańskim, gotyckim, renesansowym i barokowym, co tworzy fascynującą przestrzeń dla zwiedzających. W 1979 r. Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.



Budva – położony nad Morzem Adriatyckim i odgrodzony od strony lądu górami kurort jest z pewnością miejscem, które powinien odwiedzić każdy turysta. Na szczególną uwagę zasługuje z pewnością Stare Miasto usytuowane na wysuniętym w głąb morza cyplu. Starówka, rozbudowana i otoczona murami miejskimi przez Wenecjan, to ciasno zabudowany, klimatyczny labirynt brukowanych uliczek, do którego prowadzą dwie bramy: Morska – od północy i Lądowa – od zachodu. W południowej części starówki znajduje się XV-wieczna cytadela. Ze szczytu okolicznych wzgórz, od strony Podgoricy rozciąga się wspaniały widok na tzw. Riwierę Budvańską, która słynie ze swych pięknych plaż. Wakacje w Budvie umili wiele atrakcji znajdujących się w najbliższej okolicy, w tym Parki Narodowe Lovćen i Durmitor.



Jezioro Szkoderskie – największe jezioro na Półwyspie Bałkańskim znajduje się na granicy Albanii i Czarnogóry. Jest to jezioro o charakterze krasowym, a jego powierzchnia zmienia się sezonowo, wynosząc od 360 do 550 km2. Znaczny fragment czarnogórskiej części jeziora został w 1983 r. uznany za park narodowy. Jezioro znane jest jako ważny obszar gniazdowania wielu gatunków ptaków i jedno z nielicznych w Europie miejsc, gdzie można spotkać pelikany. Na jeziorze znajduje się kilka wysp, na których mieszczą się zabytkowe monastery. Najważniejszym ośrodkiem turystycznym w okolicy jest Virpazar, skąd można wybrać się w rejs po krystalicznie czystych wodach jeziora.



Sveti Stefan – skalista wyspa, jedno z najbardziej znanych miejsc w Czarnogórze, znajduje się nieopodal Budvy. Malutka wysepka połączona jest ze stałym lądem groblą komunikacyjną, zalewaną w czasie przypływów. Na wyspie od XV w. istniała ufortyfikowana osada rybacka. Obecnie funkcjonuje tu luksusowy ośrodek wczasowy, utworzony w zrewitalizowanych kilkusetletnich budynkach.



Perast – to małe miasto portowe położone na wybrzeżu Zatoki Kotorskiej, u podnóża góry Kason. W miasteczku, które ma mniej niż 1 000 mieszkańców znajduje się kilkanaście zabytkowych kościołów i niegdyś wspaniałe pałace należące do zamożnych rodów. W pobliżu miasta, na wodach zatoki leżą dwie malownicze wysepki: Wyspa Matki Boskiej na Skale – jedyna sztucznie utworzona wyspa na Adriatyku, z barokowym kościołem oraz Wyspa św. Jerzego, zwana czasami Wyspą Umarłych, z XII-wiecznym klasztorem Benedyktynów i zabytkowym cmentarzem. Perast wraz z Kotorem i kilkoma okolicznymi miejscowościami został w 1979 r. wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Data Publikacji: 21.03.2019
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Wielka Pagoda Dzikich Gęsi w Xi'an – jeden z najważniejszych zabytków buddyjskich ChinNie powstała z rozkazu władcy ani jako symbol siły imperium. A jednak przez stulecia górowała nad starożytnym Chang’anem, stając się punktem orientacyjnym, duchowym centrum i świadkiem historii. Jej początek nie wiąże się z pałacem, lecz z wędrówką – długą, samotną i zakazaną. Pewien mnich, wyruszając wbrew cesarzowi przez pustynię Gobi, górskie przełęcze i klasztory Indii, powrócił po 17 latach z największym skarbem: świętymi tekstami i ideami, które odmieniły duchowe życie Chin. Pagoda, którą ufundowano, by przechować te manuskrypty, do dziś stoi w sercu Xi’an. Przetrwała trzęsienia ziemi, wojny i rewolucje. Ale jej najtrwalszym fundamentem okazuje się nie cegła, lecz opowieść o odwadze, wiedzy i przekraczaniu granic – geograficznych i duchowych. Poznaj bliżej historię tego wyjątkowego miejsca, które łączy tradycje buddyjskie z chińską architekturą i odkryj, dlaczego wciąż przyciąga pielgrzymów z całego świata.
krajobraz kierunku
Kioto – atrakcje. Co zobaczyć w dawnej stolicy Japonii? Zabytki i ciekawe miejscaKioto to miasto, które wymaga cierpliwości – jak dobrze zaparzona herbata czy powoli odsłaniany zwój z kaligrafii. Japonia kusi nowoczesnością i przywiązaniem do tradycji, ale nigdzie indziej nie znajdziemy tyle dawnej Japonii wypełnionej stukotem drewnianych sandałów geta co właśnie tutaj. W mieście, w którym zza każdego rogu wołają nas duchy przeszłości, chcące opowiedzieć historie niemal wprost wyjęte z japońskiego drzeworytu. Przez tysiąc lat Kioto było politycznym i duchowym centrum Japonii. Cesarz Kammu wybrał to miejsce na swoją stolicę, projektując ją na wzór chińskiego Chang'an. Dziś, gdy Tokio przejęło funkcje stolicy, Kioto pozostało strażnikiem pamięci. Tutaj mieszczą się najważniejsze szkoły ceremonii herbaty, tutaj powstają najlepsze kimona, tutaj działa ponad dwa tysiące świątyń i sanktuariów. Kioto nie wystarczy zobaczyć – trzeba go doświadczyć. Czy to będzie spacer przez czerwone tunele torii w Fushimi Inari, medytacja w suchym ogrodzie Nanzen-ji, czy spotkanie z gejszą na wąskich uliczkach Gion – każde z tych doświadczeń to okno na Japonię, której większość świata już nie pamięta. Oto najważniejsze miejsca Kioto, które sprawią, że zrozumiesz, dlaczego nazywane jest duszą Japonii.
krajobraz kierunku
Góra Athos w Grecji – święta góra dostępna tylko dla mężczyznNa północno-wschodnim krańcu Grecji, tam gdzie wody Morza Egejskiego spotykają się ze zboczami porośniętymi lasem, wznosi się miejsce, gdzie funkcjonuje najbardziej tajemnicza autonomiczna wspólnota religijna na świecie – monastyczne państwo w państwie, gdzie żadna kobieta nie może postawić stopy od 1046 roku. Miejsce, gdzie 20 średniowiecznych klasztorów skrywa skarby sztuki bizantyjskiej, a ponad 1700 mnichów żyje według reguł starych jak samo chrześcijaństwo. Góra Athos to ostatni zakątek Europy, gdzie przepisy sprzed niemal tysiąca lat wciąż obowiązują z niewzruszoną konsekwencją. Czy można sobie wyobrazić miejsce bardziej owiane legendami? Góra, która według tradycji jest „ogrodem Matki Bożej”, a według mitologii greckiej – kamieniem rzuconym przez olbrzyma w boga Posejdona. Półwysep, gdzie przechowywane są relikwie tak cenne, że pielgrzymi pokonują tysiące kilometrów, by choć przez moment stanąć w ich obecności. Republika, która ma własną stolicę, własne prawa i własny kalendarz – opóźniony o 13 dni względem reszty świata. Odkryj tajemnice ostatniej republiki mnichów w Europie, poznaj legendy Góry Atos i dowiedz się, dlaczego to miejsce od ponad tysiąca lat pozostaje niedostępne dla kobiet.
krajobraz kierunku
Kos – atrakcje. Co warto zobaczyć? Zabytki, natura, plażeKos to niewielka, ale fascynująca wyspa grecka. Jej turystyczne walory to nie tylko piękne krajobrazy i zabytki – ogromną zaletą jest także położenie zaledwie 14 kilometrów od Turcji, dzięki czemu można połączyć greckie wakacje z jednodniową wyprawą promem do orientalnego świata. Strategiczne usytuowanie między kontynentami sprawiło, że wyspa przez stulecia odgrywała rolę kulturowego pomostu między Zachodem a Orientem. Turystów przyciągają przede wszystkim wspaniałe widoki – Kos jest dosłownie zanurzona w bujnej zieleni – oraz liczne zabytki antyczne, które wymagają co najmniej kilku dni zwiedzania. W upalne dni idealnym uzupełnieniem programu będzie relaks na jednej z wielu plaż wyspy, gdzie można skorzystać z doskonałej infrastruktury przygotowanej z myślą o miłośnikach sportów wodnych. Niezależnie od budżetu, każdy znajdzie tu coś dla siebie – od kameralnych pensjonatów po luksusowe hotele. Wszystko dopełniają magiczne zachody słońca, które tworzą niepowtarzalny klimat wyspy. Co więc warto zobaczyć na Kos? Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych atrakcji, których nie można przegapić.