Grobowiec królowej Hatszepsut

Świątynia Hatszepsut inaczej nazywana Świątynia Milionów Lat to świątynia grobowa królowej Hatszepsut, która była jedną z 4 kobiet-faraonów. To najsłynniejsza faraonka, która w pokojowy sposób rządziła krajem przez 21 lat. Podczas panowania była uwielbiana, ale tuż po śmierci zniszczono jej wizerunki i posągi, przez co jej historia, data urodzenia i śmierci nie są zbyt dobrze znane. Wiadomo jednak, że jak na tamte czasy była rewolucjonistką – nie tylko zasiadła na tronie, ale też chciała przekazać rządy kolejnej kobiecie, czyli swojej córce.

Grobowiec królowej Hatszepsut

Świątynia Hatszepsut to jedno z ważniejszych miejsc, które warto zobaczyć w tracie urlopu w Egipcie. Znajduje się w dolinie al Deir el Bahair przy zachodnim brzegu Nilu i w pobliżu Doliny Królów. Świątynia została odkryta w 1903 r. Ta sakralna budowla wykuta jest w znacznej części w skale i złożona jest z 3 tarasów, które ułożone są kaskadami i połączone rampą, umożliwiającą swobodne przejścia między poziomami.

Przy wejściu ustawione są ogromne posągi, królowej przedstawionej z atrybutami faraona, a w środku liczne, doskonale zachowane malunki ścienne. W grobowcu Hatszepsut została pochowana wraz ze swym ojcem, ale miejsce to miało też oddawać cześć bogu słońca Ra i być dowodem świetności kraju i faraona-kobiety. Z tego względu Hatszepsut chciała, aby budowla była piękniejsza od wszystkich budynków, jakie znajdowały się w Egipcie.

Zwiedzanie grobowca Hatszepsut

Na zwiedzanie świątyni można przyjechać bezpośrednio z miasta Luksor lub wybrać się na spacer z Doliny Królów, z której prowadzi ścieżka. Możesz ją zobaczyć podczas jednej z naszych wycieczek fakultatywnych w Egipcie. Świątynia jest duża i bardzo rozległa, a w czasach świetności otaczały ją baseny i wiszące ogrody.

Wewnątrz budowli znajdowały się:

  • kolumny,
  • płaskorzeźby,
  • świątynia Anubisa,
  • świątynia Hathor,
  • posąg Ozyrysa.

Większość dostępnych dla turystów zabytków została odtworzona, ale malowidła i reliefowe dekoracje przetrwały od czasów królowej.

mapka

Pokaż na mapie