Jerozolima

Jerozolima to największe miasto i stolica Izraela. To historyczne miasto założono w ok. 3000 r. p.n.e. i jest to częsty kierunek wycieczek z Egiptu. To święte miasto pełne zabytków warto odwiedzić chociaż raz w życiu.

Niezwykła Jerozolima

Jerozolima to miejsce, w którym różne kultury Wschodu i Zachodu oraz wierzenia wzajemnie się przenikają, tworząc orientalną atmosferę. Wąskie uliczki pomiędzy imponującymi domami z kamienia wyglądają, jakby w ogóle się nie zmieniły przez ostatnie setki lat. To dzięki prawu, które nakazuje wykończenie każdego nowo powstającego budynku kamieniem. Jerozolima to ważne miasto dla wyznawców chrześcijaństwa, judaizmu i islamu, dlatego jest celem nie tylko turystycznym, ale również destynacją o charakterze pielgrzymkowym.

Jerozolima – miejsce kultu

Chrześcijanie w Jerozolimie często wybierają przejście przez Drogę Krzyżową, którą prawdopodobnie przeszedł Jezus, niosąc krzyż. Prowadzi aż do Bazyliki Grobu Pańskiego, Golgoty, a także Grobu Pańskiego tłumnie odwiedzanego przez wiernych.

Dla Żydów ważnym miejscem modlitwy w Jerozolimie jest Ściana Płaczu, przy której wierni modlą się i zostawiają karteczki z prośbami do Boga. Z kolei dla muzułmanów najważniejszym miejscem w tym mieście jest meczet Al Aksa oraz Kopuła na Skale położona na Wzgórzu Świątynnym. Wzgórze to jest równie ważne dla wyznawców judaizmu, ponieważ wielokrotnie pojawia się w Starym Testamencie. Żydzi uważają, że to z tego miejsca rozwinął się świat, a także w tym miejscu Abraham poświęcił w ofierze swego syna Izaaka. Miejsce to warto odwiedzić nawet jeżeli nie jesteśmy pielgrzymami. To miejsce dziedzictwa kulturowego i niezrównana architektura, która zachwyci każdego. Możesz tego doświadczyć podczas wycieczki objazdowej po Jerozolimie.

Zabytki w Jerozolimie

W Jerozolimie znajdują się nie tylko ważne miejsca kultu, ale także wiele miejsc istotnych pod względem kulturowym i historycznym. Jednym z nich jest Muzeum Izraela będący kompleksem muzealnym podzielonym na kilka części. W części archeologicznej prezentowane są głownie zbiory archeologiczne Ziemi Świętej i dawnej cywilizacji Egiptu i Mezopotamii. W Skrzydle Judaików i Etnografii Żydów znajdują się artefakty kultury żydowskiej, stare księgi, przedmioty codziennego użytku oraz makiety świątyń i synagog. Jest tutaj także część obejmująca zbiory sztuki z całego świata.

Cały kompleks zajmuje 20 akrów powierzchni i składa się z kilku budynków. Oprócz tych wyżej wymienionych można tu znaleźć Sanktuarium Zwojów (dokumenty znad Morza Martwego), ogród rzeźby czy Skrzydło Młodzieży, realizujące warsztatowy program edukacyjny.

Warto również odwiedzić pierwsze muzeum archeologiczne na Bliskim Wschodzie, czyli Muzeum Archeologiczne Rockefellera. Na uwagę zasługuje również Stare Miasto Jerozolimy, które otoczone jest murami obronnymi z 35 basztami i cytadelą. Piękna panorama na miasto rozciąga się ze szczytu Góry Oliwnej, na którą warto wejść, aby móc podziwiać Jerozolimę z góry.

Wycieczka do Jerozolimy

Wycieczki do Świętego Miasta chętnie są wybierane przez osoby wypoczywające w Egipcie w regionie Sharm el Sheikh. Zazwyczaj są to jednodniowe wycieczki połączone ze zwiedzaniem Betlejem.

mapka

Pokaż na mapie