8 atrakcji Tokio, które musisz zobaczyć. Odkryj stolicę Japonii

Japonia fascynuje wielu Europejczyków. To kraj, w którym tradycyjne budownictwo przeplata się z na wskroś nowoczesnymi projektami ze stali i szkła. W Kraju Kwitnącej Wiśni można spotkać się ze zjawiskami, których na próżno szukać w każdym innym miejscu świata. Z jednej strony Shibuja z shintoistyczną świątynią, z drugiej – dzielnica Harajuku pełna kolorowych subkultur młodzieżowych – Tokio jest szalenie różnorodną metropolią, w której na pewno znajdziesz coś dla siebie. Przed Tobą 8 najważniejszych jej atrakcji. Każda inna, każda wyjątkowa.

Pałac Cesarski - jeden z najważniejszych zabytków w Tokio

Symbol władzy cesarskiej i japońskiej tradycji, jeden z najbardziej znanych zabytków kraju, który zdecydowanie warto zobaczyć podczas wycieczki do Japonii. Pałac Cesarski znajduje się w dzielnicy Chiyoda – nieopodal dworca głównego – i powstał na fundamentach dawniej istniejącego tu zamku Edo. Ta atrakcja w Tokio imponuje nie tylko swoim wyglądem, ale także wielkością obszaru, na którym się znajduje, ponieważ porównywalny jest z nowojorskim Central Parkiem. Słynny most okularowy (zwany też podwójnym) nieopodal pałacu ma prawo przekraczać na co dzień wyłącznie cesarz. Jedynie 2 razy w roku, 23 grudnia (w dniu urodzin cesarza Akihito) i 2 stycznia (w czasie obchodów Nowego Roku), bramy otwierają się, a most jest udostępniany turystom. 2 stycznia dodatkowo mogą oni zobaczyć rodzinę cesarską, która pokazuje się na krótką chwilę na werandzie, aby przekazać pozdrowienia przybyłym. Większość terenu, poza obszarem, na którym znajduje się Pałac Cesarza, jest otwarta dla zwiedzających i można przemierzać ją z przewodnikiem. Japończycy z szacunku do swojego cesarza, nie wymawiają jego imienia. Zaczną to robić dopiero po jego śmierci.

Atrakcje w Tokio - Świątynia Meiji Jingu

Duchowe centrum dzielnicy Shibuja ze świątynią poświęconą dawnej parze cesarskiej – cesarza Meiji i jego żony cesarzowej Shoken. Oaza spokoju w tętniącym życiem mieście i ważne miejsce kultu religijnego.

Aby dojść do świątyni Meiji Jingu, trzeba przejść przez charakterystyczną bramę (torii) i wejść na teren porośnięty drzewami. Po obu stronach alei znajdują się beczki z winem i sake (zwane taru), wykorzystywane podczas ceremonii religijnych, a podarowane przez wytwórców. Zgodnie z tradycją, w świątyniach shintoistycznych sake spożywano (i spożywa się do dziś) w takiej formie. Widok stosu beczek, tradycyjnie owiniętych papierem, jest niespotykany nigdzie indziej. Shintoiści mogą tu pozostawiać drewniane tabliczki z modlitwami. Warto zajrzeć także do pięknych ogrodów z irysami, będących enklawą zieleni i koloru dla mieszkańców ruchliwej metropolii.

Sanktuarium religii Shinto powstało dzięki zaangażowaniu Japończyków, którzy poświęcili się temu celowi. Do budowy wykorzystano aż 100 tysięcy drzew, a konkretniej cedrów. Oficjalne otwarcie świątyni miało miejsce 1 listopada 1920 r. Aktualnie to jedno z najchętniej uczęszczanych miejsc w Tokio – atrakcja w pełni sezonu turystycznego odwiedzana jest przez ponad 7 milionów osób.

Zobacz też: Kiedy najlepiej pojechać do Japonii?

Ciekawe miejsca w Tokio - Dzielnica Harajuku

Dzielnica oblegana przez nastolatków należących do subkultur młodzieżowych, ale i przez miłośników japońskiej mody oraz popkultury. Mnóstwo nowoczesnych, naszpikowanych elektroniką sklepów to coś, co przyciąga młodych niczym magnes. Stoiska dają możliwość wykonania selfie, kupienia gadżetów, strojów, maskotek, charakterystycznych japońskich mundurków czy chipsów o nietypowych smakach – jednym słowem pozwalają oderwać się od szarej rzeczywistości i przenieść trochę do alternatywnego świata. Są tu sklepy designerskie, drogie, poświęcone konkretnym postaciom z kreskówek, między innymi Sailor Moon, który polski widz kojarzy jako Czarodziejkę z Księżyca. Dzielnica Harajuku w Tokio to dla jednych kraina kiczu, dla drugich – ulubiony sposób spędzania wolnego czasu i pogłębiania modowych pasji. Z perspektywy turysty na pewno godne zobaczenia, ciekawe miejsce w Tokio.

Zwiedzamy Tokio - zabytkowa Świątynia Asakusa z okresu Edo

Świątynia Asakusa, nazywana też Senso-ji, ulokowana w jednej z najstarszych dzielnic Tokio, jest jednym z najbardziej wiekowych obiektów buddyzmu japońskiego w stolicy. Każdy Japończyk ma obowiązek być tu przynajmniej raz w swoim życiu.

Z jej powstaniem wiąże się legenda. Otóż w 628 roku dwóch rybaków o nazwisku Pinamona wyłowiło z wody posążek. Zgodnie postanowili odłożyć go do rzeki – tam, skąd go wyjęli. Posążek jednak cudownie wyskoczył z wody. Dla rybaków był to wyraźny znak, że trzeba w tym miejscu zbudować świątynię. Tak też się stało i w 642 roku obiekt był już gotowy. Do świątyni prowadzą dwie bramy. Nieopodal obiektu znajdują się kramy z pamiątkami, w których można kupić m.in. figurkę kota z porcelany z podniesioną łapką, maneki-neko. Swoim zapraszającym gestem ma przyciągać szczęście i powodzenie. Warto wiedzieć, co zwiedzić w Tokio nie tylko, aby poszerzać horyzonty, ale także lepiej poznać lokalną kulturę oraz wierzenia.

Co warto zobaczyć w Tokio? Pasaż handlowy Akamise

Pasaż jest jednym z miejsc obowiązkowych dla wielu turystów przybywających do Tokio. Można nim dojść do świątyni Sensoji – najstarszej i jednej z najczęściej odwiedzanych przez turystów świątyń w stolicy Japonii, która każdego dnia przyciąga rzesze zwiedzających. Pasaż Akamise to świetne miejsce, by poczuć klimat azjatyckiego targu, pełnego straganów z herbatą, owocami oraz pamiątkami. Szczególnie interesująco wypadają słodkie przekąski na bazie mączki ryżowej nadziewanych zieloną fasolą. Dla spragnionych japońskiego street foodu to z pewnością ciekawe miejsce w Tokio warte odwiedzenia.

Dzielnica Shinjuku – główne centrum biznesowe Tokio

Ulubione miejsce wielu osób, które miały okazję być w Tokio już wcześniej. To tu znajduje się największa na świecie stacja metra, różnokolorowe neony, klimatyczne restauracje i puby, a także sklepy najdroższych światowych marek odzieżowych. Nowoczesna, tętniąca życiem i pełna młodych ludzi – taka jest właśnie dzielnica Shinjuku.

  1. Część zachodnia zachęca do podnoszenia głowy do góry, w stronę wieżowców pnących się ku chmurom. Nowoczesna architektura, zgiełk i światła wielkiego miasta – te elementy tworzą jedyną w swoim rodzaju atmosferę.
  2. Nieco bardziej artystyczna i kolorowa jest wschodnia część dzielnicy. Wypełniona neonami sklepowymi i hostessami zachęcającymi do wejścia, radośnie gwarna – takie wrażenie towarzyszy większości odwiedzających ten rejon miasta.

Jeśli podróżujesz w grupie i macie odmienne oczekiwania względem zwiedzania, ta atrakcja Tokio powinna znaleźć się na Waszej liście - najlepszy kompromis w najprostszym wydaniu!

Tokyo Metropolitan Government Building z tarasem widokowym

Przechadzając się po dzielnicy Shinjuku, warto zwrócić uwagę na niezwykły budynek rządowy – The Tokyo Metropolitan Government Building. Według założeń projektu, stworzonego przez Kenzo Tange, miał kojarzyć się z elektronicznym układem scalonym. Bryła budynku, elewacja i układ okien faktycznie mogą go przypominać. Obiekt imponuje nie tylko wyglądem, ale i swoją wysokością – 242,9 m plasują go w kategorii najwyższych budynków w Tokio na 2. pozycji. Budowa zakończona z sukcesem w grudniu 1990 roku pochłonęła ok. miliarda dolarów i pochodziła ze środków publicznych. Widoki z jej szczytu na 45. piętrze są jednak bezcenne. Panoramę Tokio można podziwiać z jednej z dwóch wież – północnej lub południowej. W tej pierwszej dodatkowo mieści się kawiarnia. Na horyzoncie w bezchmurny dzień można dostrzec nawet słynną górę Fuji - to dopiero atrakcja!

Nietypowe atrakcje turystyczne w Tokio - Dzielnica Czerwonych Latarni

Wieczorową porą słynna Dzielnica Czerwonych Latarni tętni życiem. Mieszkańcy, często pary, ale i turyści chętnie nią spacerują. Inaczej niż w Amsterdamie, przechodzień nie uświadczy tu widoku roznegliżowanej kobiety, wykonującej najstarszy zawód świata. Łatwiej tu spotkać podejrzanie wyglądających mężczyzn, zachęcających, by wejść do jednego z lokali. Nietrudno się domyślić, w jakim celu tu stoją. Kabukicho w dzielnicy Shinjuku słynie też z kin porno, nocnych klubów czy sex shopów. Tajemnicą poliszynela jest, że sporo lokalnych biznesów związanych z seks światem należy do yakuzy.

Jeśli planujesz podróż do kraju Kwitnącej Wiśni, koniecznie zapoznaj się z artykułem Pierwszy wyjazd do Japonii i sprawdź, co warto wiedzieć o kulturze i panujących tu zwyczajach oraz jak przygotować się do wyjazdu.

Data Publikacji: 25.10.2022

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Santo Domingo – zwiedzanie stolicy Dominikany. Co warto zobaczyć?Dominikana, państwo leżące na wyspie Haiti na Morzu Karaibskim, to jeden z najciekawszych krajów tego regionu. To raj na ziemi, gdzie białe plaże ciągną się kilometrami wzdłuż wybrzeża z krystalicznie czystą wodą. Dominikana zachwyca także tropikalnymi lasami i egzotyczną roślinnością, a na miłośników historii czekają architektoniczne skarby. Jednym z nich jest niewątpliwie Santo Domingo, stolica Dominikany, która jest jedną z najstarszych europejskich osad w Ameryce i odgrywała ważną rolę w kolonialnych dziejach regionu. Co warto zobaczyć w Santo Domingo? Jakie atrakcje oznaczyć na turystycznej mapie podróży?
krajobraz kierunku
Top 5 hoteli na Zakynthos Planujesz swoje wakacje na Zakynthos? Sprawdź zestawienie naszych top hoteli na tej wspaniałej wyspie!
krajobraz kierunku
Top 5 egzotycznych miejsc na świecie, w których warto przywitać Nowy RokPowoli zbliża się końcówka roku, a wraz z nią gorączkowy okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia i poszukiwanie pomysłu na sylwestra. Dla jednych jest to magiczny czas, najpiękniejszy w roku, dla drugich wręcz odwrotnie - to okres, który najchętniej by przespali. Jeśli nie należysz do grona miłośników spędzania sylwestra na eleganckiej sali, w tłumie innych gości i co roku masz ten sam problem, bo nie wiesz co ze sobą zrobić w tę wyjątkową noc, to najlepszą ideą będzie zaplanowanie podróży. Nie czekaj na ostatnią chwilę i nie daj się przekonać, że jest tylko jeden sposób, by witać Nowy Rok.
krajobraz kierunku
Zimowe wakacje w Tajlandii – Boże Narodzenie oraz Nowy RokMróz, śnieg i ciepły kominek to z pewnością atrybuty, które najczęściej kojarzą się nam z okresem Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Grudzień i styczeń w Polsce potrafią być piękne. Czasami jednak zamiast białego puchu za oknem mamy pluchę i pośniegowe błoto, co nie nastraja nas zbyt świątecznie. Wówczas pojawia się kusząca myśl, by uciec przez zimą w jakieś ciepłe miejsce. Warto poznać inną perspektywę i sprawdzić, jak można obchodzić święta w inny sposób.