ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Atrakcje Indii – przewodnik po najciekawszych miejscach

Miejsc na idealny wypoczynek w Indiach jest nieskończenie wiele, ten niezwykle różnorodny i rozległy kraj oferuje turystom zarówno malownicze krajobrazy, jak i miejsca ważne z historyczno-kulturowego punktu widzenia, zarówno tętniące życiem metropolie, jak i ciche, urokliwe wioski oraz kurorty zapewniające relaks w luksusowych warunkach. Indie to tętniąca życiem kraina zaskakujących kontrastów, w których spotykają się zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne światy.
Indie, które są siódmym co do wielkości państwem na świecie pod względem powierzchni i drugim pod względem liczby ludności, mogą poszczycić się bogatym dziedzictwem kulturowym, powstałym na przestrzeni stuleci z mieszających się wpływów różnych kultur i religii. Turyści doceniają je przede wszystkim za możliwość poznania wielu świętych miejsc i ośrodków duchowego rozwoju. Jednakże nie bez znaczenia są również przepiękne plaże zachęcające do wypoczynku, fascynujące parki narodowe i rezerwaty przyrody. Odwiedzający ten wspaniały kraj odkryją tu nieprzebrane bogactwo duchowych, kulturowych i historycznych skarbów, od wspaniałego Taj Mahal w Agrze do świętych miejsc, takich jak Harmandir Sahib (Złota Świątynia) w Amritsar i meczet Mekka Masjid w Hyderabad.

Atrakcje Indii – jakie miejsca należy odwiedzić podczas wycieczki do Indii?


Taj Mahal, Agra


Agra jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w Indiach. Niegdysiejsza stolica muzułmańskiego Imperium Wielkich Mogołów, słynie przede wszystkim z najbardziej rozpoznawalnego budynku i symbolu Indii, czyli Taj Mahal. Białe marmurowe mauzoleum zostało zbudowane w XVII wieku i jest powszechnie uważane za pomnik miłości. Wzniesiono je na rozkaz cesarza Szahdżahana, który chciał w ten sposób uczcić pamięć przedwcześnie zmarłej, ukochanej żony – Mumtaz Mahal. Budowa pomnika trwała ponad 22 lata, a cały kompleks składa się z głównego mauzoleum z wielką, charakterystyczną kopułą i olbrzymią bramą, symbolizującą wrota do Raju oraz z czterech minaretów, czyli wież, z których muezin nawołuje wiernych do modlitwy. Po bokach mauzoleum stoją dwa identyczne meczety z czerwonego kamienia. W skład kompleksu wchodzą również kanały wodne oraz przepiękny ogród krajobrazowy, który imituje wyobrażenie Raju. Biały marmur, z którego wykonano mauzoleum jest misternie inkrustowany kwiatowymi wzorami i kamieniami szlachetnymi, takimi jak jadeit, lapis lazuli, diamenty i masa perłowa. W Agrze warto zobaczyć także Fort Agra przypominający inną słynną budowlę, a mianowicie Czerwony Fort Delhi oraz Fatehpur Sikri, opuszczone miasto Wiekich Mogołów, gdzie na uwagę zasługują przede wszystkim Wielki Meczet, Brama Zwycięstwa i Pałac Wiatrów.Waranasi


Nad brzegiem świętej rzeki Ganges znajduje się Waranasi, starożytne miasto znane jako duchowa stolica Indii. Historia miasta sięga ponad 3 000 lat, co czyni je jednym z najstarszych stale zamieszkałych miast na świecie. Budynki sakralne są z pewnością główną atrakcją w Waranasi, warto więc zwiedzić meczet Alamgir, świątynię Shri Kashi Vishwanth z 1780 r. i świątynię Sankat Mochan, w której mieszkają małpy. Święte miasto Waranasi, główny ośrodek kultu dla wyznawców hinduizmu i buddyzmu, od dawna kojarzy się z potężną rzeką Ganges, która stanowi jeden z najważniejszych symboli wiary. Nad rzekę warto wybrać się przede wszystkim o wschodzie słońca, gdy tysiące wiernych dokonują rytualnej kąpieli w świętej rzece. Wzdłuż Gangesu rozrzucone są ghaty, czyli schody do rzeki, przy których wierni medytują, odbierają błogosławieństwo od braminów i odbywają oczyszczające kąpiele. Ghaty to także miejsca, na które przybywają kondukty pogrzebowe, by dokonać kremacji zmarłych i pozwolić im wyruszyć w ostatnią podróż. W Waranasi jest ponad 100 ghatów, przy czym w pięciu najważniejszych pielgrzymi mają obowiązek dokonać kąpieli tego samego dnia w ściśle określonej kolejności. W mieście warto także odwiedzić Hinduski Uniwersytet Banaras, założony w 1917 roku, słynący z ogromnej biblioteki na ponad milion woluminów oraz wspaniałe muzeum Bharat Kala Bhavan, gdzie znajdują się wspaniałe kolekcje miniaturowych obrazów, rzeźb i rękopisów na liściach.Plaże na Goa


Na zachodnim wybrzeżu Indii znajduje się Goa, dawna portugalska kolonia. Region Goa, gdzie kultura hinduska magicznie łączy się z wpływami kolonialnymi, cieszy się olbrzymią popularnością wśród turystów głównie ze względu na spektakularne plaże. Do najciekawszych miasteczek turystycznych na wybrzeżu, gdzie znajdują się luksusowe resorty należą przede wszystkim Candolim, Cola i Benaulim. Piękne wybrzeże Goa w zachodniej części kraju, ciągnące się wzdłuż Morza Arabskiego, zostało odkryte przez turystów stosunkowo niedawno. Ponad 100 kilometrów przepięknej linii brzegowej oferuje miłośnikom słońca jedne z najpiękniejszych plaż na świecie, z których każda ma swój szczególny urok. Będąc w regionie Goa warto odwiedzić rezerwat przyrody Bhagwan Mahavir, gdzie wśród gęstych lasów żyją ciekawi przedstawiciele świata zwierząt, w tym jelenie, małpy, słonie, lamparty, tygrysy i czarne pantery, a także słynne kobry królewskie i około 200 gatunków ptaków. Ze Starego Goa można udać się na wycieczkę promem na wyspę Divar.Delhi


Jeśli wybierasz się w regiony północne, to z pewnością powinieneś odwiedzić Delhi. Olbrzymia i rozległa stolica kryje w sobie wiele tajemnic i jest uważana za jedno z najstarszych miast na świecie. Do najważniejszych zabytków Delhi zalicza się przede wszystkim XVII-wieczny Czerwony Fort (Lal Qila). Otoczony głęboką fosą fort wykonany jest z piaskowca i zajmuje powierzchnię ponad 2 km2. Największe wrażenie robią dwie główne bramy fortu: imponująca brama Lahore i bogato zdobiona brama Delhi, niegdyś używana przez cesarza podczas ceremonialnych procesji. Na terenie fortu znajduje się Chatta Chowk, zadaszony bazar, na którym można kupić dosłownie wszystko, od ręcznie robionej biżuterii, po jedwabne, tradycyjne stroje, a także pamiątki i lokalne produkty.

Data Publikacji: 19.03.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Acapulco – co warto zobaczyć podczas wakacji?„Acapulco… wystarczy morze, ocean szczęścia. A potem tropikalna noc łapie Cię za serce i zakochujesz się beznadziejnie…” – śpiewał popularny włoski zespół Ricchi e Poveri. Romantyczna zatoka św. Łucji otoczona skałami od dziesięcioleci przyciąga gwiazdy Hollywood, meksykańskich bogaczy i turystów z całego świata. Dzisiaj Acapulco w Meksyku to prawie milionowe miasto i wciąż jest chętnie odwiedzane zarówno przez Meksykanów, jak i obcokrajowców. Co warto zobaczyć i zrobić w Acapulco podczas wakacji? Poznaj największe atrakcje!
krajobraz kierunku
Wenezuela - co warto zobaczyć? Rajskie atrakcje turystyczneRajska i piękna Wenezuela fascynuje dziewiczą przyrodą, karaibskimi plażami, indiańskimi wioskami oraz pełnymi kontrastów miastami. To kwintesencja Ameryki Południowej i miejsce, gdzie podczas wakacji można przeżyć prawdziwą przygodę życia! Co warto zwiedzić w Wenezueli, aby poznać wszystkie oblicza tego pełnego niespodzianek kraju?
krajobraz kierunku
Największe atrakcje na Filipinach. Co warto zobaczyć podczas wakacji?Filipiny stają się coraz bardziej popularne wśród polskich turystów, dlatego postanowiliśmy dodać do naszej najnowsze oferty Egzotyka 2023/24 właśnie ten kierunek. W tym liczącym ponad 7 tys. wysp azjatyckim kraju znajdziesz bajeczne, piaszczyste plaże oblewane zawsze ciepłymi wodami mórz Oceanu Spokojnego, egzotyczną roślinność, ciekawą kulturę i uśmiechniętych mieszkańców. Filipiny to znakomite miejsce zarówno do błogiego relaksu na plaży, jak i aktywnego wypoczynku np. nurkowania. Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wakacji na Filipinach i zajrzyj do oferty wypoczynkowej na Panglao!
krajobraz kierunku
10 największych miast świata i ich największe atrakcjeNiektórzy potrafią wypocząć jedynie na łonie natury, stąd na wakacje wybierają spokojne zakątki globu – hotele przy zacisznej plaży, domki w spokojnych lasach, czy chaty w górach. Inni jednak zdecydowanie bardziej wolą tętniące życiem, egzotyczne miasta, które nigdy nie zasypiają, a za każdym zakrętem czai się jakaś nowa atrakcja, metropolie pełne drapaczy chmur, zgiełku, modnych klubów i restauracji. Dla tych osób właśnie jest ten tekst. Zobacz, które największe miasta świata są najciekawsze i jakie atrakcje czekają tam na spragnionych wrażeń przybyszów.