Atrakcje Lizbony. Zwiedzamy stolicę Portugalii

Stolica Portugalii to idealne miejsce dla miłośników malowniczych uliczek, klimatycznych restauracji, wspaniałej kuchni i wyśmienitego wina. W samym sercu dzielnic Alfama i Mouraria co wieczór rozbrzmiewa nostalgiczna i pełna tęsknoty muzyka fado czyniąc z Lizbony miasto pełne melancholii i skłaniając odwiedzających do zadumy. Jakie ciekawe miejsca i zabytki warto odwiedzić w Lizbonie? Przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik, który pomoże Ci odkryć najpiękniejsze zakątki, zachwycające zabytki i inne topowe atrakcje turystyczne miasta.

Atrakcje i zabytki Lizbony - od czego zacząć zwiedzanie?

Planujesz wakacje w Lizbonie? Do niewątpliwych zalet stolicy Portugalii można zaliczyć choćby malownicze położenie nad brzegiem rzeki Tag - podróż najlepiej zacząć właśnie od strony wybrzeża. W centralnej części miasta znajdują się marmurowe kolumny, zatopione częściowo w wodach Tagu, nazywane Cais das Colunas. To pozostałości po Lizbonie, której już nie ma. Kiedyś biegła tu prestiżowa ulica a nieopodal usytuowany był Pałac Ribeira, przez 250 lat stanowiący siedzibę portugalskich królów. Wszystko to runęło podczas olbrzymiego trzęsienia ziemi w 1755 r. Po tym kataklizmie okolicę gruntownie przebudowano – w miejscu pałacu powstał olbrzymi Plac Handlowy (port. Praça do Comércio) - lizbończycy po dziś dzień nazywają go też Placem Pałacowym (Terreiro do Paço). Na środku stoi pomnik króla Józefa I Reformatora, podczas którego panowania odbywała się ta przebudowa. Plac zwieńcza przysadzisty kamienny łuk triumfalny, nazywany Arco da Rua Augusta, zbudowany właśnie dla upamiętnienia odbudowy miasta po trzęsieniu ziemi. Po jego bokach wzniesiono monumentalne budowle z wysokimi arkadami, które wykorzystywane są teraz jako budynki administracyjne.

To może Cię zainteresować:
Portugalia: co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Żółty tramwaj na ulicach Lizbony

Atrakcje w Lizbonie - Elevador de Santa Justa i lizbońskie teatry

Tuż za łukiem zaczyna się centralna część starego miasta. Ciągnie się ona wzdłuż głównej arterii starówki, ulicy Rua dos Sapateiros, od której odchodzą liczne przecznice upstrzone ciekawymi kamienicami. 

Jednym z najciekawszych budynków lizbońskiej starówki jest Elevador de Santa Justa, nazywany też Elevador do Carmo – zabytkowa winda, znajdująca się na końcu Rua de Santa Justa, która łączy niżej położone ulice dzielnicy Baixa z wyżej ustosunkowanym Placem Carmo.

Winda św. Justyny w Lizbonie

W starej części miasta jest kilka ciekawych teatrów, z których na uwagę na pewno zasługuje wybudowany w 1793 r. Teatr Narodowy św. Karola (Teatro Nacional de São Carlos).

Warto też zobaczyć Plac D. Pedro IV, jeden z głównych w portugalskiej stolicy, który od zarania był miejscem różnych uroczystości, a także… egzekucji (niegdyś mieściła się przy nim siedziba portugalskiej inkwizycji).

Co warto zobaczyć w Lizbonie - Zamek św. Jerzego

Nad starą częścią miasta góruje majestatyczny Zamek św. Jerzego (Castelo de São Jorge) - jeden z najważniejszych zabytków Lizbony. Ciekawe, że jego podwaliny zostały zbudowane tutaj już w okresie dominacji muzułmańskiej. Maurowie z północnej Afryki zajęli południe półwyspu Iberyjskiego, a więc i obszar dzisiejszej Lizbony, w VIII wieku i władali nim do 1147 r., kiedy portugalski władca Alfons I Zdobywca, wyparł ich z Lizbony (ta stała się stolicą Portugalii dopiero w 1255 r., kiedy król Alfons III przeniósł ją tu z Coimbry). Następni władcy systematycznie rozwijali i umacniali fortyfikację górująca nad Lizboną, a pod koniec XIV w. jej patronem ogłoszono św. Jerzego. W kolejnych wiekach fortyfikacja straciła na znaczeniu, a trzęsienie ziemi z 1775 r. praktycznie zrównało ją z ziemią. Do rekonstrukcji zabrano się dopiero w latach trzydziestych XX w. Z góry rozciąga się majestatyczna panorama miasta.

Zamek św. jerzego w Lizbonie

Atrakcje Lizbony w dzielnicy Alfama

U podnóża wzniesienia, na którym znajduje się zamek św. Jerzego, mieści się, słynąca z licznych barów z muzyką na żywo najstarsza dzielnica Lizbony - Alfama. Na jej obrzeżach leży Katedra Najświętszej Maryi Panny w Lizbonie (port. Sé de Lisboa), którą wybudowano tu w 1150 r. by upamiętnić odbicie miasta z rąk Maurów. Postawiono ją dokładnie w miejscu, gdzie za czasów muzułmańskich mieścił się główny meczet Lishbuny (muzułmańska nazwa Lizbony). W przeciwnym kierunku, tuż za dzielnicą Alfama, mieści się ciekawe Muzeum Militarne a jeszcze dalej za nim, w starym Kościele Santa Engrácia usytuowany jest Panteon Narodowy (port: Panteão Nacional). Miejsce spoczynku znaleźli tu wybitni Portugalczycy – poeci, pisarze, politycy i prezydenci – którzy przyczynili się do rozwoju kraju.

Alfama, czyli najstarsza dzielnica Lizbony

Zwiedzanie Lizbony tramwajem

Po mieście stosunkowo łatwo się poruszać, ale można się nieco zmęczyć odwiedzaniem licznych zabytków i atrakcji Lizbony. Nie licząc centralnej części starówki, większość dzielnic znajduje się na wzgórzach i prowadzą do nich dość strome ulice. Warto więc zaufać lokalnej komunikacji miejskiej. Do dyspozycji turystów jest m.in. nowoczesne metro, autobusy i kolejki szynowe. Przy zwiedzaniu Lizbony bardzo pomocna jest zwłaszcza sieć linii tramwajowej - będąc w Lizbonie, warto z niej skorzystać, by w ten sposób zwiedzać miasto i tym samym poznawać jego urocze zakątki. W mieście jest sześć linii, z czego pięć obsługiwanych jest przez charakterystyczne, żółte, małe wagony, które stały się już symbolem Lizbony. Tramwaj "28" jeżdżący na trasie Campo Ourique (Prazeres) - Martim Moniz to jedna z największych atrakcji turystycznych w Lizbonie. Podczas podróży tą linią można zobaczyć wiele ciekawych zakątków portugalskiej stolicy, w tym dzielnice Alfama, Estrela i Sao Bento.

zwiedzanie Lizbony żółtym tramwajem

Atrakcje w Lizbonie - Klasztor Hieronimitów

Lizbona oferuje wiele ciekawych miejsc także poza ścisłym centrum - można je zobaczyć m.in. w dzielnicy Santa Maria de Belém, nazywanej zazwyczaj w skrócie Belém. Mieści się ona kilka kilometrów na zachód od centrum Lizbony, przy ujściu Tagu do Oceanu Atlantyckiego. W latach świetności morskiego imperium Portugalczyków znajdował się tu główny port stolicy, skąd wyruszały wyprawy w poszukiwaniu nowych lądów i szlaków handlowych. To właśnie stąd wypłynęła m.in. wyprawa Vasco da Gamy, która w 1498 r. zakończyła się odkryciem drogi morskiej do Indii.

Pamiątką po tym wydarzeniu jest okazały Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos) - kolejna, wspaniała atrakcja turystyczna Lizbony. Jego budowę, w ramach dziękczynienia za odkrycie, zlecił w 1502 r. ówczesny król Manuel I. Wewnątrz klasztoru znajduje się grób tego władcy i jego żony Marii Aragońskiej, oraz ostateczne miejsce spoczynku Vasco da Gamy (słynny odkrywca zmarł w 1524 r. w Koczin w Indiach, gdzie pochowano go w tamtejszym kościele św. Franciszka, w 1539 r. jego szczątki przewieziono do Lizbony). Zarówno fasada klasztoru, jak i brama wiodąca do kościoła zachwycają swoim pięknem podobnie, jak misternie zdobione krużganki.

Klasztor Hieronimitów w Lizbonie

Pomnik Odkrywców i wieża obronna Torre de Belém

Kolejnym miejscem, które upamiętnia słynnych podróżników, jest Pomnik Odkrywców (pt. Padrão dos Descobrimentos). Na froncie monumentalnego pomnika, ukończonego w 1960 r., znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca sylwetki słynnych żeglarzy, podróżników i misjonarzy. Sportretowano tu m.in. Henryka Żeglarza, Vasco da Gamę, Ferdynanda Magellana, Diogo Cão i wielu innych, którzy przyczynili się do geograficznych odkryć.

Planując zwiedzanie Lizbony, koniecznie trzeba też zobaczyć wieżę Belem (Torre de Belém) – wieżę obronną, strzegącą niegdyś wejścia do tutejszego portu, którą wybudowano między 1515 a 1520 rokiem na polecenie ówczesnego króla Portugalii, Manuela I Szczęśliwego. To typowy przykład charakterystycznego dla Portugalii stylu manuelińskiego (nazwa wywodzi się od imienia władcy), który cechuje połączenie architektury późnego gotyku z motywami marynistycznymi oraz elementami sztuki orientu.

Wieża Belem w porcie w Lizbonie

Kultowe atrakcje Lizbony - dla amatorów wina i muzyki

Każdy, kto odwiedza Lizbonę, powinien przynajmniej jeden wieczór przeznaczyć na wizytę w Casa de Fado i przy lampce lokalnego wina posłuchać tej przejmującej muzyki. Fado narodziło się w XIX wieku w biednych portowych dzielnicach Lizbony – Alfamie i Mourarii, z czasem zaś zaczęło zyskiwać popularność również w innych częściach kraju. Muzyka wykonywana jest tradycyjnie przez jednego wokalistę zwanego fadista, któremu akompaniuje dwóch muzyków - jeden gra na gitarze klasycznej a drugi na 12-strunowej gitarze portugalskiej. Głównym motywem pieśni fado jest saudade – słowo nieprzetłumaczalne na żaden inny język, oznaczające stan ducha nacechowany tęsknotą, melancholią i nostalgią nad przemijaniem. O fado często mówi się, że to muzyka portugalskiej duszy, która sprawia, że płaczą nawet gitary. Goszcząc w Lizbonie, koniecznie trzeba sprawdzić, czy to prawda…

Na turystycznej mapie nie brakuje także innych, wspaniałych atrakcji w stolicy Portugalii, które warto odkryć razem z bliskimi. Wspaniałych wrażeń dostarczy choćby wizyta w oceanarium w Lizbonie (jedno z największych w Europie), Pałac i park Monserrate w Sintrze czy położony obok stolicy, popularny nadmorski kurort - Cascais.

Przeczytaj również:

7 powodów, dla których warto spędzić wakacje w Portugalii
Pogoda, klimat i temperatury w Portugalii. Kiedy jechać do Lizbony i Algarve?

Data Publikacji: 21.09.2023
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Wielka Pagoda Dzikich Gęsi w Xi'an – jeden z najważniejszych zabytków buddyjskich ChinNie powstała z rozkazu władcy ani jako symbol siły imperium. A jednak przez stulecia górowała nad starożytnym Chang’anem, stając się punktem orientacyjnym, duchowym centrum i świadkiem historii. Jej początek nie wiąże się z pałacem, lecz z wędrówką – długą, samotną i zakazaną. Pewien mnich, wyruszając wbrew cesarzowi przez pustynię Gobi, górskie przełęcze i klasztory Indii, powrócił po 17 latach z największym skarbem: świętymi tekstami i ideami, które odmieniły duchowe życie Chin. Pagoda, którą ufundowano, by przechować te manuskrypty, do dziś stoi w sercu Xi’an. Przetrwała trzęsienia ziemi, wojny i rewolucje. Ale jej najtrwalszym fundamentem okazuje się nie cegła, lecz opowieść o odwadze, wiedzy i przekraczaniu granic – geograficznych i duchowych. Poznaj bliżej historię tego wyjątkowego miejsca, które łączy tradycje buddyjskie z chińską architekturą i odkryj, dlaczego wciąż przyciąga pielgrzymów z całego świata.
krajobraz kierunku
Kioto – atrakcje. Co zobaczyć w dawnej stolicy Japonii? Zabytki i ciekawe miejscaKioto to miasto, które wymaga cierpliwości – jak dobrze zaparzona herbata czy powoli odsłaniany zwój z kaligrafii. Japonia kusi nowoczesnością i przywiązaniem do tradycji, ale nigdzie indziej nie znajdziemy tyle dawnej Japonii wypełnionej stukotem drewnianych sandałów geta co właśnie tutaj. W mieście, w którym zza każdego rogu wołają nas duchy przeszłości, chcące opowiedzieć historie niemal wprost wyjęte z japońskiego drzeworytu. Przez tysiąc lat Kioto było politycznym i duchowym centrum Japonii. Cesarz Kammu wybrał to miejsce na swoją stolicę, projektując ją na wzór chińskiego Chang'an. Dziś, gdy Tokio przejęło funkcje stolicy, Kioto pozostało strażnikiem pamięci. Tutaj mieszczą się najważniejsze szkoły ceremonii herbaty, tutaj powstają najlepsze kimona, tutaj działa ponad dwa tysiące świątyń i sanktuariów. Kioto nie wystarczy zobaczyć – trzeba go doświadczyć. Czy to będzie spacer przez czerwone tunele torii w Fushimi Inari, medytacja w suchym ogrodzie Nanzen-ji, czy spotkanie z gejszą na wąskich uliczkach Gion – każde z tych doświadczeń to okno na Japonię, której większość świata już nie pamięta. Oto najważniejsze miejsca Kioto, które sprawią, że zrozumiesz, dlaczego nazywane jest duszą Japonii.
krajobraz kierunku
Góra Athos w Grecji – święta góra dostępna tylko dla mężczyznNa północno-wschodnim krańcu Grecji, tam gdzie wody Morza Egejskiego spotykają się ze zboczami porośniętymi lasem, wznosi się miejsce, gdzie funkcjonuje najbardziej tajemnicza autonomiczna wspólnota religijna na świecie – monastyczne państwo w państwie, gdzie żadna kobieta nie może postawić stopy od 1046 roku. Miejsce, gdzie 20 średniowiecznych klasztorów skrywa skarby sztuki bizantyjskiej, a ponad 1700 mnichów żyje według reguł starych jak samo chrześcijaństwo. Góra Athos to ostatni zakątek Europy, gdzie przepisy sprzed niemal tysiąca lat wciąż obowiązują z niewzruszoną konsekwencją. Czy można sobie wyobrazić miejsce bardziej owiane legendami? Góra, która według tradycji jest „ogrodem Matki Bożej”, a według mitologii greckiej – kamieniem rzuconym przez olbrzyma w boga Posejdona. Półwysep, gdzie przechowywane są relikwie tak cenne, że pielgrzymi pokonują tysiące kilometrów, by choć przez moment stanąć w ich obecności. Republika, która ma własną stolicę, własne prawa i własny kalendarz – opóźniony o 13 dni względem reszty świata. Odkryj tajemnice ostatniej republiki mnichów w Europie, poznaj legendy Góry Atos i dowiedz się, dlaczego to miejsce od ponad tysiąca lat pozostaje niedostępne dla kobiet.
krajobraz kierunku
Kos – atrakcje. Co warto zobaczyć? Zabytki, natura, plażeKos to niewielka, ale fascynująca wyspa grecka. Jej turystyczne walory to nie tylko piękne krajobrazy i zabytki – ogromną zaletą jest także położenie zaledwie 14 kilometrów od Turcji, dzięki czemu można połączyć greckie wakacje z jednodniową wyprawą promem do orientalnego świata. Strategiczne usytuowanie między kontynentami sprawiło, że wyspa przez stulecia odgrywała rolę kulturowego pomostu między Zachodem a Orientem. Turystów przyciągają przede wszystkim wspaniałe widoki – Kos jest dosłownie zanurzona w bujnej zieleni – oraz liczne zabytki antyczne, które wymagają co najmniej kilku dni zwiedzania. W upalne dni idealnym uzupełnieniem programu będzie relaks na jednej z wielu plaż wyspy, gdzie można skorzystać z doskonałej infrastruktury przygotowanej z myślą o miłośnikach sportów wodnych. Niezależnie od budżetu, każdy znajdzie tu coś dla siebie – od kameralnych pensjonatów po luksusowe hotele. Wszystko dopełniają magiczne zachody słońca, które tworzą niepowtarzalny klimat wyspy. Co więc warto zobaczyć na Kos? Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych atrakcji, których nie można przegapić.