Planujesz wakacje w Lizbonie? Do niewątpliwych zalet stolicy Portugalii można zaliczyć choćby malownicze położenie nad brzegiem rzeki Tag - podróż najlepiej zacząć właśnie od strony wybrzeża. W centralnej części miasta znajdują się marmurowe kolumny, zatopione częściowo w wodach Tagu, nazywane Cais das Colunas. To pozostałości po Lizbonie, której już nie ma. Kiedyś biegła tu prestiżowa ulica a nieopodal usytuowany był Pałac Ribeira, przez 250 lat stanowiący siedzibę portugalskich królów. Wszystko to runęło podczas olbrzymiego trzęsienia ziemi w 1755 r. Po tym kataklizmie okolicę gruntownie przebudowano – w miejscu pałacu powstał olbrzymi Plac Handlowy (port. Praça do Comércio) - lizbończycy po dziś dzień nazywają go też Placem Pałacowym (Terreiro do Paço). Na środku stoi pomnik króla Józefa I Reformatora, podczas którego panowania odbywała się ta przebudowa. Plac zwieńcza przysadzisty kamienny łuk triumfalny, nazywany Arco da Rua Augusta, zbudowany właśnie dla upamiętnienia odbudowy miasta po trzęsieniu ziemi. Po jego bokach wzniesiono monumentalne budowle z wysokimi arkadami, które wykorzystywane są teraz jako budynki administracyjne.
To może Cię zainteresować:
Portugalia: co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?
Tuż za łukiem zaczyna się centralna część starego miasta. Ciągnie się ona wzdłuż głównej arterii starówki, ulicy Rua dos Sapateiros, od której odchodzą liczne przecznice upstrzone ciekawymi kamienicami.
Jednym z najciekawszych budynków lizbońskiej starówki jest Elevador de Santa Justa, nazywany też Elevador do Carmo – zabytkowa winda, znajdująca się na końcu Rua de Santa Justa, która łączy niżej położone ulice dzielnicy Baixa z wyżej ustosunkowanym Placem Carmo.
W starej części miasta jest kilka ciekawych teatrów, z których na uwagę na pewno zasługuje wybudowany w 1793 r. Teatr Narodowy św. Karola (Teatro Nacional de São Carlos).
Warto też zobaczyć Plac D. Pedro IV, jeden z głównych w portugalskiej stolicy, który od zarania był miejscem różnych uroczystości, a także… egzekucji (niegdyś mieściła się przy nim siedziba portugalskiej inkwizycji).
Nad starą częścią miasta góruje majestatyczny Zamek św. Jerzego (Castelo de São Jorge) - jeden z najważniejszych zabytków Lizbony. Ciekawe, że jego podwaliny zostały zbudowane tutaj już w okresie dominacji muzułmańskiej. Maurowie z północnej Afryki zajęli południe półwyspu Iberyjskiego, a więc i obszar dzisiejszej Lizbony, w VIII wieku i władali nim do 1147 r., kiedy portugalski władca Alfons I Zdobywca, wyparł ich z Lizbony (ta stała się stolicą Portugalii dopiero w 1255 r., kiedy król Alfons III przeniósł ją tu z Coimbry). Następni władcy systematycznie rozwijali i umacniali fortyfikację górująca nad Lizboną, a pod koniec XIV w. jej patronem ogłoszono św. Jerzego. W kolejnych wiekach fortyfikacja straciła na znaczeniu, a trzęsienie ziemi z 1775 r. praktycznie zrównało ją z ziemią. Do rekonstrukcji zabrano się dopiero w latach trzydziestych XX w. Z góry rozciąga się majestatyczna panorama miasta.
U podnóża wzniesienia, na którym znajduje się zamek św. Jerzego, mieści się, słynąca z licznych barów z muzyką na żywo najstarsza dzielnica Lizbony - Alfama. Na jej obrzeżach leży Katedra Najświętszej Maryi Panny w Lizbonie (port. Sé de Lisboa), którą wybudowano tu w 1150 r. by upamiętnić odbicie miasta z rąk Maurów. Postawiono ją dokładnie w miejscu, gdzie za czasów muzułmańskich mieścił się główny meczet Lishbuny (muzułmańska nazwa Lizbony). W przeciwnym kierunku, tuż za dzielnicą Alfama, mieści się ciekawe Muzeum Militarne a jeszcze dalej za nim, w starym Kościele Santa Engrácia usytuowany jest Panteon Narodowy (port: Panteão Nacional). Miejsce spoczynku znaleźli tu wybitni Portugalczycy – poeci, pisarze, politycy i prezydenci – którzy przyczynili się do rozwoju kraju.
Po mieście stosunkowo łatwo się poruszać, ale można się nieco zmęczyć odwiedzaniem licznych zabytków i atrakcji Lizbony. Nie licząc centralnej części starówki, większość dzielnic znajduje się na wzgórzach i prowadzą do nich dość strome ulice. Warto więc zaufać lokalnej komunikacji miejskiej. Do dyspozycji turystów jest m.in. nowoczesne metro, autobusy i kolejki szynowe. Przy zwiedzaniu Lizbony bardzo pomocna jest zwłaszcza sieć linii tramwajowej - będąc w Lizbonie, warto z niej skorzystać, by w ten sposób zwiedzać miasto i tym samym poznawać jego urocze zakątki. W mieście jest sześć linii, z czego pięć obsługiwanych jest przez charakterystyczne, żółte, małe wagony, które stały się już symbolem Lizbony. Tramwaj "28" jeżdżący na trasie Campo Ourique (Prazeres) - Martim Moniz to jedna z największych atrakcji turystycznych w Lizbonie. Podczas podróży tą linią można zobaczyć wiele ciekawych zakątków portugalskiej stolicy, w tym dzielnice Alfama, Estrela i Sao Bento.
Lizbona oferuje wiele ciekawych miejsc także poza ścisłym centrum - można je zobaczyć m.in. w dzielnicy Santa Maria de Belém, nazywanej zazwyczaj w skrócie Belém. Mieści się ona kilka kilometrów na zachód od centrum Lizbony, przy ujściu Tagu do Oceanu Atlantyckiego. W latach świetności morskiego imperium Portugalczyków znajdował się tu główny port stolicy, skąd wyruszały wyprawy w poszukiwaniu nowych lądów i szlaków handlowych. To właśnie stąd wypłynęła m.in. wyprawa Vasco da Gamy, która w 1498 r. zakończyła się odkryciem drogi morskiej do Indii.
Pamiątką po tym wydarzeniu jest okazały Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos) - kolejna, wspaniała atrakcja turystyczna Lizbony. Jego budowę, w ramach dziękczynienia za odkrycie, zlecił w 1502 r. ówczesny król Manuel I. Wewnątrz klasztoru znajduje się grób tego władcy i jego żony Marii Aragońskiej, oraz ostateczne miejsce spoczynku Vasco da Gamy (słynny odkrywca zmarł w 1524 r. w Koczin w Indiach, gdzie pochowano go w tamtejszym kościele św. Franciszka, w 1539 r. jego szczątki przewieziono do Lizbony). Zarówno fasada klasztoru, jak i brama wiodąca do kościoła zachwycają swoim pięknem podobnie, jak misternie zdobione krużganki.
Kolejnym miejscem, które upamiętnia słynnych podróżników, jest Pomnik Odkrywców (pt. Padrão dos Descobrimentos). Na froncie monumentalnego pomnika, ukończonego w 1960 r., znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca sylwetki słynnych żeglarzy, podróżników i misjonarzy. Sportretowano tu m.in. Henryka Żeglarza, Vasco da Gamę, Ferdynanda Magellana, Diogo Cão i wielu innych, którzy przyczynili się do geograficznych odkryć.
Planując zwiedzanie Lizbony, koniecznie trzeba też zobaczyć wieżę Belem (Torre de Belém) – wieżę obronną, strzegącą niegdyś wejścia do tutejszego portu, którą wybudowano między 1515 a 1520 rokiem na polecenie ówczesnego króla Portugalii, Manuela I Szczęśliwego. To typowy przykład charakterystycznego dla Portugalii stylu manuelińskiego (nazwa wywodzi się od imienia władcy), który cechuje połączenie architektury późnego gotyku z motywami marynistycznymi oraz elementami sztuki orientu.
Każdy, kto odwiedza Lizbonę, powinien przynajmniej jeden wieczór przeznaczyć na wizytę w Casa de Fado i przy lampce lokalnego wina posłuchać tej przejmującej muzyki. Fado narodziło się w XIX wieku w biednych portowych dzielnicach Lizbony – Alfamie i Mourarii, z czasem zaś zaczęło zyskiwać popularność również w innych częściach kraju. Muzyka wykonywana jest tradycyjnie przez jednego wokalistę zwanego fadista, któremu akompaniuje dwóch muzyków - jeden gra na gitarze klasycznej a drugi na 12-strunowej gitarze portugalskiej. Głównym motywem pieśni fado jest saudade – słowo nieprzetłumaczalne na żaden inny język, oznaczające stan ducha nacechowany tęsknotą, melancholią i nostalgią nad przemijaniem. O fado często mówi się, że to muzyka portugalskiej duszy, która sprawia, że płaczą nawet gitary. Goszcząc w Lizbonie, koniecznie trzeba sprawdzić, czy to prawda…
Na turystycznej mapie nie brakuje także innych, wspaniałych atrakcji w stolicy Portugalii, które warto odkryć razem z bliskimi. Wspaniałych wrażeń dostarczy choćby wizyta w oceanarium w Lizbonie (jedno z największych w Europie), Pałac i park Monserrate w Sintrze czy położony obok stolicy, popularny nadmorski kurort - Cascais.
Przeczytaj również:
7 powodów, dla których warto spędzić wakacje w Portugalii
Pogoda, klimat i temperatury w Portugalii. Kiedy jechać do Lizbony i Algarve?