Pogoda, klimat i temperatury w Portugalii. Kiedy jechać do Lizbony i Algarve?

Słynąca z fantastycznej kuchni, piłki nożnej, muzyki fado oraz przepięknej przyrody i architektury Portugalia to wymarzone miejsce na wakacje. Znajdziemy tu zarówno wspaniałe piaszczyste plaże, jak i widowiskowe klify oraz urokliwe zatoczki. Na miłośników zwiedzania czeka stołeczna Lizbona, położone u ujścia rzeki Duero Porto czy też Braga ze wspaniałą katedrą. Kraj jest stosunkowo nieduży, ma za to bardzo długie wybrzeże (832 km bez wysp, 1792 km z wyspami) sąsiadujące zarówno z Morzem Śródziemnym, jak i Oceanem Atlantyckim. Są więc tu idealne warunki do plażowania i do uprawiania sportów morskich. Jeśli jeszcze się wahasz czy wybrać ten kraj na miejsce wypoczynku, koniecznie przeczytaj artykuł o 7 powodach, dla których warto spędzić urlop w Portugalii.

Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się w Portugalii, a w szczególności w Lizbonie i Algarve, w poszczególnych porach roku i zaplanuj swoje wakacje już dziś!

Klimat i pogoda Portugalii

Większa część Portugalii znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego kontynentalnego, charakteryzującego się suchym, gorącym latem oraz łagodną deszczową zimą. Suma opadów zimą jest średnio trzykrotnie większa niż latem. W tej strefie klimatu znajduje się południowa połowa kraju – tereny na południe od rzeki Tag, dolina rzeki Duero, a także wschodnie Azory i Madera.

Na północ od Tagu oraz na Costa Vicentina dominuje klimat śródziemnomorski przybrzeżny, charakteryzujący się chłodnym i suchym latem oraz możliwością przymrozków w zimie.

Średnia roczna temperatura w Portugalii to 12-13°C w rejonach górskich i 17-18°C na południu. Najniższe temperatury zimą notuje się w górach północnej i centralnej Portugalii – słupki rtęci mogą pokazywać wówczas nawet -10°C, najwyższe zaś latem w południowo-wschodniej części kraju – temperatury mogą wtedy dochodzić do 45°C. Roczna suma opadów jest zróżnicowana w zależności od rejonu – wynosi od poniżej 500 mm w południowej części regionu Alentejo do 3000 mm w górach na północy kraju.

Portugalia jest jednym z najbardziej słonecznych krajów w Europie – notuje się tu średnio 2300-3200 godzin słonecznych rocznie! Latem możemy spodziewać się słońca przez 10-12 godzin dziennie, zimą zaś przez 6-7.

Najlepszym okresem na wczasy w Portugalii są miesiące od maja do października – późną wiosną i wczesną jesienią, jeśli interesuje nas zwiedzanie, latem zaś jeśli stawiamy głównie na wypoczynek na plaży.

Pogoda w Lizbonie w poszczególnych porach roku

Stolica Portugalii znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego kontynentalnego z łagodnymi deszczowymi zimami i ciepłymi słonecznymi latami. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń (11,6°C), najcieplejszym zaś sierpień (23,5°C). Roczna suma opadów wynosi ok. 730 mm – najbardziej deszczowe są jesień i zima (szczególnie listopad i grudzień), najmniej opadów natomiast możemy spodziewać się latem.

Zima w Lizbonie jest łagodna – w dzień słupki rtęci w miesiącach od grudnia do lutego pokazują 14-15°C. Najniższa zanotowana temperatura to -1°C w lutym 1954 i 1956 r. Zachodnie wiatry, które przeważają w tym okresie, przynoszą obfite opady, bywa wówczas wietrznie. Wieczorem i rankiem mogą pojawiać się mgły. Śnieg w stolicy pada bardzo rzadko – ostatni raz biały puch pojawił się na ulicach Lizbony 15 lat temu.

Wiosną (marzec-maj) w stolicy Portugalii możemy spodziewać się przyjemnej, relatywnie ciepłej aury przeplatanej okresami brzydkiej pogody. Jednak od końca kwietnia, ładna pogoda zaczyna dominować, a dni stają się przyjemniejsze i bardziej słoneczne.

Lato w Lizbonie jest ciepłe i słoneczne, a temperatury zwykle plasują się pomiędzy tymi notowanymi w innych rejonach wybrzeżu Atlantyku (np. Peniche, Cabo da Roca, gdzie nawet w lipcu bywa chłodno) a centralną częścią kraju, gdzie lata są upalne. Zwykle słupki rtęci pokazują poniżej 30°C, a oceaniczna bryza dodatkowo łagodzi upał. Zdarza się jednak, że afrykańskie masy powietrza przynoszą do stolicy fale gorąca – temperatura może w takich okresach dochodzić do 40°C. Rekord ciepła zanotowano w sierpniu 2018 r. – termometry pokazały wówczas 44°C.

Jesień, przypadająca na okres od połowy września do listopada, początkowo jest ciepła i słoneczna, później jednak dni stają się coraz chłodniejsze i bardziej deszczowe. Listopad jest najbardziej deszczowym miesiącem roku.

Najlepszym okresem na zwiedzanie stolicy Portugalii jest więc okres od połowy kwietnia do połowy czerwca oraz od połowy września do połowy października – temperatury wówczas nie są bardzo wysokie, jest dużo godzin słonecznych w ciągu dnia i niewielkie szanse na opady atmosferyczne.

Jedną z atrakcji turystycznych miasta jest Oceanarium w Lizbonie, które jest jednym z największych tego typu obiektów w Europie. Zdecydowanie warto je odwiedzić podczas pobytu w stolicy Portugalii. To jedna z tych atrakcji, która zachwyca o każdej porze roku, bez względu na aktualną pogodę.

Średnie temperatury w Lizbonie (dzień / noc): styczeń 14 / 8°C, luty 16 / 9°C, marzec 17 / 9°C, kwiecień 19 / 11°C, maj 22 / 13°C, czerwiec 24 / 16°C, lipiec 27 / 17°C, sierpień 28 / 17°C, wrzesień 26 / 17°C, październik 22 / 14°C, listopad 18 / 11°C, grudzień 14 / 9°C.

Średnie temperatury wody: styczeń 14°C, luty 14°C, marzec 14°C, kwiecień 15°C, maj 16°C, czerwiec 17°C, lipiec 18°C, sierpień 19°C, wrzesień 19°C, październik 18°C, listopad 16°C, grudzień 15°C.

Opady: styczeń 73 mm, luty 55 mm, marzec 58 mm, kwiecień 56 mm, maj 45 mm, czerwiec 12 mm, lipiec 3 mm, sierpień 5 mm, wrzesień 30 mm, październik 84 mm, listopad 87 mm, grudzień 83 mm.

Pogoda w Algarve – 4 pory roku w portugalskim regionie

Najpopularniejszy portugalski region wypoczynkowy leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego – zimy są łagodne i dosyć deszczowe, lata zaś słoneczne i ciepłe. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń (12°C), najcieplejszym lipiec (24,2°C). Deszcze rozpoczynają się w październiku i trwają całą zimę aż do wczesnej wiosny, najbardziej deszczowym miesiącem jest grudzień. W letnich miesiącach jest 15 godzin słonecznych dziennie. Wczasy w Algarve to idealny wybór zarówno dla osób, które chcą odpocząć na przepięknych plażach i oddać się błogiemu lenistwu, jak i dla tych, którzy nie wyobrażają sobie wakacji bez zwiedzania i odkrywania okolicznych atrakcji. Tych w całej Portugalii nie brakuje.

Najlepszą porą na zwiedzanie Algarve jest wiosna – kwiecień i maj, jeśli natomiast interesuje nas plażowanie, powinniśmy na wypoczynek w tym rejonie Portugalii wybrać okres od czerwca do połowy września.

Zima w Algarve charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami, ładne słoneczne dni przeplatają się z deszczowymi i wietrznymi. Temperatury rzadko spadają poniżej 10°C, choć sporadycznie mogą zdarzyć się bardzo zimne dni, kiedy słupki rtęci pokazują 0°C. Najniższą temperaturą odnotowaną w Algarve jest -1°C. Ostatni raz śnieg spadł tutaj w lutym 1954 r.

Wiosna, trwająca od marca do maja, to okres, w którym występuje relatywnie dobra pogoda, choć w jej pierwszej połowie mogą zdarzyć się deszcze.

Lata w Algarve są ciepłe, suche i słoneczne, choć mogą wystąpić zarówno dni chłodne (20°C), jak i upalne, związane z napływem mas powietrza z Afryki (35°C). Najwyższa zanotowana temperatura w tym regionie to 44°C. Ulgę od upałów przynosi bryza wiejąca od morza.

Początek jesieni jest zwykle ciepły i słoneczny, a pada niewiele. Jednak już od końca października dni stają się pochmurne i deszczowe.

Średnie temperatury w Algarve (dzień / noc): styczeń 16 / 8°C, luty 17 / 8°C, marzec 19 / 10°C, kwiecień 20 / 11°C, maj 22 / 14°C, czerwiec 26 / 17°C, lipiec 28 / 18°C, sierpień 28 / 18°C, wrzesień 26 / 17°C, październik 23 / 15°C, listopad 19 / 11°C, grudzień 17 / 9°C.

Średnie temperatury wody: styczeń 17°C, luty 17°C, marzec 17°C, kwiecień 17°C, maj 19°C, czerwiec 20°C, lipiec 22°C, sierpień 22°C, wrzesień 22°C, październik 20°C, listopad 19°C, grudzień 18°C.

Opady: styczeń 58 mm, luty 50 mm, marzec 57 mm, kwiecień 45 mm, maj 26 mm, czerwiec 5 mm, lipiec 0 mm, sierpień 2 mm, wrzesień 20 mm, październik 70 mm, listopad 71 mm, grudzień 95 mm.

Przed wybraniem się na wczasy do tego kraju koniecznie przeczytaj kilka artykułów na naszym blogu, z których dowiesz się między innymi:

A także wszystko, co warto wiedzieć przed wyjazdem do Portugalii, aby jak najlepiej przygotować się do spędzenia tam wczasów. Waluta, język, religia, historia i wiele więcej – praktyczny poradnik ze sporą dawką informacji przydatnych przed pierwszą podróżą do tego kraju.

Data Publikacji: 30.06.2022

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
TOP 7: najlepsze hotele na wakacje 2025. Oto miejsca na urlop idealny!Planujesz wakacje na nadchodzący rok, ale wciąż nie możesz się zdecydować? Przytłacza Cię liczba dostępnych ofert hotelowych? Zupełnie to rozumiemy! W gąszczu świetnych opcji również można czuć się zagubionym. Na szczęście mamy doświadczenie w organizowaniu wakacji i tworzeniu urlopowych par idealnych – bez pudła łączymy podróżnych o konkretnych potrzebach z ich kierunkami marzeń i hotelami perfekcyjnie dopasowanymi do ich oczekiwań. Nie wierzysz? Oto nasze top 7 hoteli na wakacje 2025. Wierzymy, że znajdziesz na tej liście miejsce idealne dla siebie.
krajobraz kierunku
TOP 7: najlepsze hotele na Karaibach. Tutaj czeka Cię relaks marzeń!Wyspy Karaibskie to miejsce, gdzie dzikie plaże graniczą z kolonialną architekturą, a turkusowe laguny ustępują miejsca tropikalnym lasom. Tutejsze hotele to nie tylko luksusowe przystanie, ale też świetne bazy wypadowe. A jest tu mnóstwo do roboty! Można nurkować przy rafach koralowych, odkrywać karaibskie miasteczka z ich targowiskami pełnymi świeżych owoców morza i przypraw, wędrować szlakami przez bujne lasy deszczowe albo poznawać niezwykłe zabytki z okresów starożytnych cywilizacji lub czasów kolonialnych. W eleganckim resorcie czy kameralnym obiekcie Karaiby potrafią – oczywiście pozytywnie – zaskoczyć. Gdzie jednak się zatrzymać, by móc w pełni docenić ich bogactwo? Poznaj nasze zestawienie top 7 karaibskich hoteli!
krajobraz kierunku
Szybki paszport tymczasowy – jak go wyrobić? Ile kosztuje? Ten dokument może Cię uratować nawet chwilę przed wylotem!Przygotowań do zagranicznego wyjazdu nie warto odkładać na ostatnią chwilę. Wiele osób jednak zapomina o tej z pozoru banalnej radzie i tuż przed planowanym wylotem orientuje się, że ich paszport stracił ważność, albo nie odebrali gotowego dokumentu z urzędu. Nawet tak trudna sytuacja nie przekreśla jednak szans na pilną wizytę u rodziny czy realizację zawodowych zobowiązań. Na lotnisku można otrzymać paszport tymczasowy, który umożliwi odbycie podróży. Dla kogo jest przeznaczony i jak go wyrobić? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
krajobraz kierunku
Czy w Wenezueli jest bezpiecznie? Informacje z pierwszej ręki Salto Angel – najwyższy wodospad świata; tepui – najstarsze formacje geologiczne na świecie; andyjskie szczyty sięgające 5 000 m n.p.m. z najdłuższą i najwyższą kolejka linową na świecie – takich „naj” można wymienić jeszcze wiele. Biorąc pod uwagę liczbę atrakcji i „cudów natury”, jakie oferuje Wenezuela, kraj ten powinien znajdować się na topie najbardziej pożądanych destynacji na świecie! Dlaczego tak nie jest? Głównie za sprawą utrzymujących się wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa turystów. Warto jednak wiedzieć, że dzisiaj obawy te – podsycane przez doniesienia medialne pisane często bez realnego odwiedzenia kraju – są zdecydowanie na wyrost.