Pogoda, klimat i temperatury w Portugalii. Kiedy jechać do Lizbony i Algarve?

Słynąca z fantastycznej kuchni, piłki nożnej, muzyki fado oraz przepięknej przyrody i architektury Portugalia to wymarzone miejsce na wakacje. Znajdziemy tu zarówno wspaniałe piaszczyste plaże, jak i widowiskowe klify oraz urokliwe zatoczki. Na miłośników zwiedzania czeka stołeczna Lizbona, położone u ujścia rzeki Duero Porto czy też Braga ze wspaniałą katedrą. Kraj jest stosunkowo nieduży, ma za to bardzo długie wybrzeże (832 km bez wysp, 1792 km z wyspami) sąsiadujące zarówno z Morzem Śródziemnym, jak i Oceanem Atlantyckim. Są więc tu idealne warunki do plażowania i do uprawiania sportów morskich. Jeśli jeszcze się wahasz czy wybrać ten kraj na miejsce wypoczynku, koniecznie przeczytaj artykuł o 7 powodach, dla których warto spędzić urlop w Portugalii.

Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się w Portugalii, a w szczególności w Lizbonie i Algarve, w poszczególnych porach roku i zaplanuj swoje wakacje już dziś!

Klimat i pogoda Portugalii

Większa część Portugalii znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego kontynentalnego, charakteryzującego się suchym, gorącym latem oraz łagodną deszczową zimą. Suma opadów zimą jest średnio trzykrotnie większa niż latem. W tej strefie klimatu znajduje się południowa połowa kraju – tereny na południe od rzeki Tag, dolina rzeki Duero, a także wschodnie Azory i Madera.

Na północ od Tagu oraz na Costa Vicentina dominuje klimat śródziemnomorski przybrzeżny, charakteryzujący się chłodnym i suchym latem oraz możliwością przymrozków w zimie.

Średnia roczna temperatura w Portugalii to 12-13°C w rejonach górskich i 17-18°C na południu. Najniższe temperatury zimą notuje się w górach północnej i centralnej Portugalii – słupki rtęci mogą pokazywać wówczas nawet -10°C, najwyższe zaś latem w południowo-wschodniej części kraju – temperatury mogą wtedy dochodzić do 45°C. Roczna suma opadów jest zróżnicowana w zależności od rejonu – wynosi od poniżej 500 mm w południowej części regionu Alentejo do 3000 mm w górach na północy kraju.

Portugalia jest jednym z najbardziej słonecznych krajów w Europie – notuje się tu średnio 2300-3200 godzin słonecznych rocznie! Latem możemy spodziewać się słońca przez 10-12 godzin dziennie, zimą zaś przez 6-7.

Najlepszym okresem na wczasy w Portugalii są miesiące od maja do października – późną wiosną i wczesną jesienią, jeśli interesuje nas zwiedzanie, latem zaś jeśli stawiamy głównie na wypoczynek na plaży.

Pogoda w Lizbonie w poszczególnych porach roku

Stolica Portugalii znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego kontynentalnego z łagodnymi deszczowymi zimami i ciepłymi słonecznymi latami. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń (11,6°C), najcieplejszym zaś sierpień (23,5°C). Roczna suma opadów wynosi ok. 730 mm – najbardziej deszczowe są jesień i zima (szczególnie listopad i grudzień), najmniej opadów natomiast możemy spodziewać się latem.

Zima w Lizbonie jest łagodna – w dzień słupki rtęci w miesiącach od grudnia do lutego pokazują 14-15°C. Najniższa zanotowana temperatura to -1°C w lutym 1954 i 1956 r. Zachodnie wiatry, które przeważają w tym okresie, przynoszą obfite opady, bywa wówczas wietrznie. Wieczorem i rankiem mogą pojawiać się mgły. Śnieg w stolicy pada bardzo rzadko – ostatni raz biały puch pojawił się na ulicach Lizbony 15 lat temu.

Wiosną (marzec-maj) w stolicy Portugalii możemy spodziewać się przyjemnej, relatywnie ciepłej aury przeplatanej okresami brzydkiej pogody. Jednak od końca kwietnia, ładna pogoda zaczyna dominować, a dni stają się przyjemniejsze i bardziej słoneczne.

Lato w Lizbonie jest ciepłe i słoneczne, a temperatury zwykle plasują się pomiędzy tymi notowanymi w innych rejonach wybrzeżu Atlantyku (np. Peniche, Cabo da Roca, gdzie nawet w lipcu bywa chłodno) a centralną częścią kraju, gdzie lata są upalne. Zwykle słupki rtęci pokazują poniżej 30°C, a oceaniczna bryza dodatkowo łagodzi upał. Zdarza się jednak, że afrykańskie masy powietrza przynoszą do stolicy fale gorąca – temperatura może w takich okresach dochodzić do 40°C. Rekord ciepła zanotowano w sierpniu 2018 r. – termometry pokazały wówczas 44°C.

Jesień, przypadająca na okres od połowy września do listopada, początkowo jest ciepła i słoneczna, później jednak dni stają się coraz chłodniejsze i bardziej deszczowe. Listopad jest najbardziej deszczowym miesiącem roku.

Najlepszym okresem na zwiedzanie stolicy Portugalii jest więc okres od połowy kwietnia do połowy czerwca oraz od połowy września do połowy października – temperatury wówczas nie są bardzo wysokie, jest dużo godzin słonecznych w ciągu dnia i niewielkie szanse na opady atmosferyczne.

Jedną z atrakcji turystycznych miasta jest Oceanarium w Lizbonie, które jest jednym z największych tego typu obiektów w Europie. Zdecydowanie warto je odwiedzić podczas pobytu w stolicy Portugalii. To jedna z tych atrakcji, która zachwyca o każdej porze roku, bez względu na aktualną pogodę.

Średnie temperatury w Lizbonie (dzień / noc): styczeń 14 / 8°C, luty 16 / 9°C, marzec 17 / 9°C, kwiecień 19 / 11°C, maj 22 / 13°C, czerwiec 24 / 16°C, lipiec 27 / 17°C, sierpień 28 / 17°C, wrzesień 26 / 17°C, październik 22 / 14°C, listopad 18 / 11°C, grudzień 14 / 9°C.

Średnie temperatury wody: styczeń 14°C, luty 14°C, marzec 14°C, kwiecień 15°C, maj 16°C, czerwiec 17°C, lipiec 18°C, sierpień 19°C, wrzesień 19°C, październik 18°C, listopad 16°C, grudzień 15°C.

Opady: styczeń 73 mm, luty 55 mm, marzec 58 mm, kwiecień 56 mm, maj 45 mm, czerwiec 12 mm, lipiec 3 mm, sierpień 5 mm, wrzesień 30 mm, październik 84 mm, listopad 87 mm, grudzień 83 mm.

Pogoda w Algarve – 4 pory roku w portugalskim regionie

Najpopularniejszy portugalski region wypoczynkowy leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego – zimy są łagodne i dosyć deszczowe, lata zaś słoneczne i ciepłe. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń (12°C), najcieplejszym lipiec (24,2°C). Deszcze rozpoczynają się w październiku i trwają całą zimę aż do wczesnej wiosny, najbardziej deszczowym miesiącem jest grudzień. W letnich miesiącach jest 15 godzin słonecznych dziennie. Wczasy w Algarve to idealny wybór zarówno dla osób, które chcą odpocząć na przepięknych plażach i oddać się błogiemu lenistwu, jak i dla tych, którzy nie wyobrażają sobie wakacji bez zwiedzania i odkrywania okolicznych atrakcji. Tych w całej Portugalii nie brakuje.

Najlepszą porą na zwiedzanie Algarve jest wiosna – kwiecień i maj, jeśli natomiast interesuje nas plażowanie, powinniśmy na wypoczynek w tym rejonie Portugalii wybrać okres od czerwca do połowy września.

Zima w Algarve charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami, ładne słoneczne dni przeplatają się z deszczowymi i wietrznymi. Temperatury rzadko spadają poniżej 10°C, choć sporadycznie mogą zdarzyć się bardzo zimne dni, kiedy słupki rtęci pokazują 0°C. Najniższą temperaturą odnotowaną w Algarve jest -1°C. Ostatni raz śnieg spadł tutaj w lutym 1954 r.

Wiosna, trwająca od marca do maja, to okres, w którym występuje relatywnie dobra pogoda, choć w jej pierwszej połowie mogą zdarzyć się deszcze.

Lata w Algarve są ciepłe, suche i słoneczne, choć mogą wystąpić zarówno dni chłodne (20°C), jak i upalne, związane z napływem mas powietrza z Afryki (35°C). Najwyższa zanotowana temperatura w tym regionie to 44°C. Ulgę od upałów przynosi bryza wiejąca od morza.

Początek jesieni jest zwykle ciepły i słoneczny, a pada niewiele. Jednak już od końca października dni stają się pochmurne i deszczowe.

Średnie temperatury w Algarve (dzień / noc): styczeń 16 / 8°C, luty 17 / 8°C, marzec 19 / 10°C, kwiecień 20 / 11°C, maj 22 / 14°C, czerwiec 26 / 17°C, lipiec 28 / 18°C, sierpień 28 / 18°C, wrzesień 26 / 17°C, październik 23 / 15°C, listopad 19 / 11°C, grudzień 17 / 9°C.

Średnie temperatury wody: styczeń 17°C, luty 17°C, marzec 17°C, kwiecień 17°C, maj 19°C, czerwiec 20°C, lipiec 22°C, sierpień 22°C, wrzesień 22°C, październik 20°C, listopad 19°C, grudzień 18°C.

Opady: styczeń 58 mm, luty 50 mm, marzec 57 mm, kwiecień 45 mm, maj 26 mm, czerwiec 5 mm, lipiec 0 mm, sierpień 2 mm, wrzesień 20 mm, październik 70 mm, listopad 71 mm, grudzień 95 mm.

Przed wybraniem się na wczasy do tego kraju koniecznie przeczytaj kilka artykułów na naszym blogu, z których dowiesz się między innymi:

A także wszystko, co warto wiedzieć przed wyjazdem do Portugalii, aby jak najlepiej przygotować się do spędzenia tam wczasów. Waluta, język, religia, historia i wiele więcej – praktyczny poradnik ze sporą dawką informacji przydatnych przed pierwszą podróżą do tego kraju.

Data Publikacji: 30.06.2022

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.
krajobraz kierunku
Prezent dla podróżnika. Poznaj inspirujące i praktyczne pomysły na podróżnicze prezentyUrodziny, imieniny, Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet, Mikołajki, Walentynki oraz król wszelkich prezentowych okazji – Boże Narodzenie – to tylko kilka z wielu momentów w ciągu roku, kiedy staje się przed dylematem: jaki prezent wybrać? Gdy wiesz, co lubi osoba, którą chcemy obdarować, połowę problemu masz już z głowy. Jeśli natomiast szukasz prezentu dla miłośnika podróży, druga połowa to nasza działka. A bądźmy szczerzy, czy istnieje ktoś, kto nie lubi podróżować? To prawie niemożliwe! Oto kilka pomysłów na idealne prezenty dla zapalonych podróżników.
krajobraz kierunku
Gdzie spędzić urlop w lutym?Dla osób, które kochają ciepło i słońce, luty w Polsce to prawdziwa droga przez mękę. To najzimniejszy okres zimy, gdy temperatura często oscyluje w granicach od -5°C do 5°C, chociaż zdarzają się również mrozy poniżej -10°C, zwłaszcza w północnych i wschodnich regionach kraju. Dzień, choć coraz dłuższy, wciąż jest dość krótki – słońce wschodzi późno, a zachodzi wcześnie. Ponadto niebo bywa często pochmurne, a dni słoneczne są raczej rzadkością i w wielu regionach nadal można spodziewać się opadów śniegu. Brr – już sam opis tego okresu roku wystarcza, by człowiekowi zrobiło się smutno i źle. Na szczęście jest sposób na uniknięcie wszystkich tych przykrości – wyjazd w jakieś cieplejsze i bardziej słoneczne miejsce. Wakacje w lutym to nie tylko urlop, to wręcz lekarstwo!