Ciekawostki i fakty o Filipinach - z czego słyną azjatyckie wyspy?

Rajskie, piaszczyste plaże, ciepła lazurowa woda, egzotyczna przyroda, przepiękne krajobrazy, intrygująca kultura i zawsze pomocni i uśmiechnięci mieszkańcy – tak w skrócie można podsumować Filipiny. Już kilka dekad temu ten azjatycki kraj stał się popularnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów wśród Europejczyków i Amerykanów, od niedawna jego niekwestionowane uroki odkrywają również Polacy. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj kilka faktów i ciekawostek o Filipinach.

Filipiny – ciekawostki geograficzne

Filipiny to państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Azji. Jego powierzchnia jest zbliżona do Polski i wynosi 300 tys. km², jednak mieszka tu znacznie więcej osób niż w naszym kraju, bowiem aż 106 mln. Większość mieszkańców Filipin to katolicy (ponad 80 proc.). Filipiny są jednym z dwóch azjatyckich krajów, w którym dominującą religią jest katolicyzm (drugim jest Timor Wschodni). Sporo jest też protestantów (11 proc.) i wyznawców islamu (5,5 proc.). 

Widok na plażę na Filipinach

To również warto przeczytać:
>> Wakacje lub wczasy na Filipinach – co warto wiedzieć przed wyjazdem?
>> Filipiny – pogoda, klimat i temperatura. Kiedy lecieć na wakacje?

Wyspy i wulkany

Filipiny zajmują przeszło 7 tys. wysp na Oceanie Spokojnym, co czyni Archipelag Filipiński jednym z największych na świecie. Do największych wysp należą: Luzon (na którym znajduje się stolica Filipin – Manila), Mindanao, Samar, Cebu, Negros i Palawan.

Filipiny zajmują piąte miejsce na świecie pod względem długości wybrzeża, wynosi ona aż 36.289 km! Pochodną tak imponującej długości wybrzeża jest ogromna ilość fantastycznych plaż, do najsłynniejszych należą plaże gminy El Nido oraz Coron na Palawanie, Alona na Panglao, czy White Beach na wyspie Boracay.

Plaża na Filipinach

Przeczytaj także:
>> Najpiękniejsze wyspy na Filipinach - które warto zobaczyć?
>> 9 najpiękniejszych plaż na Filipinach

Kraj leży w tzw. Pacyficznym Pierścieniu Ognia. Na Filipinach znajduje się ponad 50 wulkanów. Jednym z najciekawszych turystycznie jest Taal, położony na jeziorze o tej samej nazwie. Dość często da się też odczuć pomniejsze trzęsienia ziemi.

Ponad setka języków

Oficjalnymi językami urzędowymi kraju są filipiński i angielski. Oprócz nich na wyspach funkcjonuje ok. 100-150 innych języków, większość z grupy austronezyjskiej. Duży odsetek z nich występuje tylko lokalnie, dla 80 proc. ludności językiem ojczystym jest jeden z jedenastu głównych języków archipelagu – tagalski, cebuański, ilokano, hiligaynon, bikolski, warajski, kapampangan, pangasinan, maguindanao, maranao bądź tausug.

Większość mieszkańców zna jednak język angielski, stąd też podróż na Filipiny nie powinna nastręczać żadnych komunikacyjnych trudności osobom, które znają język Szekspira, nawet w stopniu podstawowym

Niezwykłe tarsjusze

W tropikalnym kraju nie brakuje cudów natury. Filipiny posiadają bardzo bogatą faunę i florę. Są domem dla setek gatunków, jednak najbardziej kojarzone z tym krajem są bardzo charakterystyczne wielkookie ssaki z rodziny wyraków, zwane również tarsjuszami.

Cechami wyróżniającymi te zabawne drapieżniki, oprócz ogromnych rozmiarów oczu, są również: szyja obracająca się o prawie 180 stopni, długi ogon i nocny tryb życia. Tarsjusze można oglądać w Philippine Tarsier Sanctuary – rezerwacie przyrody znajdującym się w rejonie Corella na wyspie Bohol.

Główną atrakcją rezerwatu jest tzw. Tarsier Trail – szlak prowadzący przez gęstą filipińską dżunglę, przy którym znajdują się platformy widokowe, z których, jeśli ktoś ma szczęście, można zobaczyć wyraki przyczepione do gałęzi.

Wyrak siedzący na drzewie

Dowiedz się więcej:
>> Największe atrakcje na Filipinach. Co warto zobaczyć podczas wakacji?

Kilka ciekawostek o Filipinach i Filipińczykach

W niektórych częściach Filipin żywe są wciąż dość oryginalne tradycje pogrzebowe. Jednym z takich miejsc jest Sagada – prowincja leżąca w północnej części Luzonu, która słynie z nietypowego rodzaju pochówku – trumny są tu zawieszane w jaskiniach bądź na zboczu stromej skały.

Starsze osoby same przygotowują swoje trumny (jeśli są zbyt chore lub słabe robią to za nich bliscy). Pogrzeby odbywają się w pobliskich jaskiniach, a trumny są albo podwieszane wewnątrz jaskiń, albo na zboczach klifów. Tradycja pochówków tego typu ma już ponad 2 tys. lat, a najstarsze trumny, które możemy zobaczyć obecnie, mają nawet 100 lat! Miejscowi wierzą, że dzięki takiemu umiejscowieniu trumien, ułatwia się duszy osiągnięcie wyższego statusu w życiu pozagrobowym. 

Interesująca filipińska kuchnia

Kuchnia filipińska to mieszanka smaków, technik i tradycji kulinarnych, które odzwierciedlają bogatą historię kraju oraz wpływy różnych kultur. Największe piętno na kuchni filipińskiej odcisnęli Hiszpanie, a widoczne jest to głównie w używaniu pomidorów i przecierów pomidorowych w przygotowywaniu gulaszy wszelkiego rodzaju oraz empanady i marynowane mięso. Podstawowym składnikiem kuchni filipińskiej, jak w większości krajów Azji, jest rzecz jasna ryż. Towarzyszy on większości filipińskich posiłków. Mięso nie jest bardzo popularne, ale najczęściej w tradycyjnych daniach znajdzie się kurczak oraz wieprzowina. To, co jednak króluje na filipińskim stole, to owoce morza i ryby. Filipiny to kraj wyspiarski, więc oczywistym jest, że wielu mieszkańców trudni się rybołówstwem, a dary morza są najłatwiej dostępnym produktem wysokobiałkowym. Wszystko to przygotowywane jest w towarzystwie przypraw i ziół, takich jak czosnek, cebula, imbir oraz chili.

Kuchnia filipińska jest także znana z nietypowych dań, które mogą zaskoczyć turystów. Jednym z nich jest balut, jajko kacze z częściowo rozwiniętym zarodkiem, gotowane i jedzone na ciepło, uważane za przysmak. Drugi w kolejności jest dinuguan, czyli gulasz z wieprzowiny w sosie z krwi, często przyprawiany octem i ziołami. Sisig to smażone i doprawiane kawałki wieprzowiny, często podawane na gorącym talerzu. Kwek-kwek to jajka przepiórcze obtoczone w jasnym pomarańczowym cieście i smażone, podawane z octowym sosem. Bicol Express to pikantne danie z wieprzowiny gotowane w mleku kokosowym z chili i krewetkami.

Jedzenie na Filipinach

Kuchnia filipińska to kulinarna podróż przez różne smaki i tradycje. Każde danie ma swoją historię i unikalne składniki, które razem tworzą wyjątkowy i bogaty smakowy krajobraz.

Data Publikacji: 18.05.2024
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Goryle w Ugandzie – gatunek na krawędzi, który odmienił cały krajGoryle górskie, legendarne olbrzymy zamieszkujące mglisty „Nieprzenikniony Las” w Ugandzie, znajdują się na liście gatunków krytycznie zagrożonych. Na całym świecie żyje ich około tysiąca, a połowę z nich można spotkać właśnie w Ugandzie. Dlaczego akurat to miejsce na świecie stało się synonimem goryli i co sprawia, że ludzie z całego świata przyjeżdżają tu, by choć przez godzinę pobyć w towarzystwie tych fascynujących zwierząt? Ruszmy tropem ugandyjskich goryli górskich i sprawdźmy, jakie sekrety skrywają te niesamowite zwierzęta.
krajobraz kierunku
Idealna podróż poślubna. Gdzie wyjechać na miesiąc miodowy?Przygotowania do ślubu – niezależnie od tego, jak wystawna będzie uroczystość – pochłaniają narzeczonych na wiele tygodni. Pośród emocji i tysiąca decyzji łatwo zapomnieć, że ślub i wesele to dopiero początek wyjątkowej przygody! Podróż poślubna to ten magiczny czas, gdy możecie celebrować swój związek w sposób bardziej intymny, z dala od weselnego zgiełku. Nie warto odkładać pytania o kierunek miesiąca miodowego na ostatnią chwilę. Czy marzy Wam się księżycowy krajobraz, białe plaże, górskie szczyty, egzotyczne kultury czy może ekstremalne wrażenia? Planowanie najlepiej rozpocząć równie wcześnie, jak przygotowania do samej uroczystości. Tylko wtedy będziecie mogli stworzyć podróż, która stanie się czymś więcej niż wakacyjnym wyjazdem – prawdziwą przygodą życia, początkiem Waszej wspólnej drogi.
krajobraz kierunku
Annapurna – poznaj bliżej legendę HimalajówCo sprawia, że jeden z himalajskich szczytów budzi jednocześnie strach i fascynację? Dlaczego śmiałkowie wciąż próbują zdobyć górę, która przez lata zabierała życie co trzeciemu wspinaczowi? Annapurna – góra o dwóch obliczach. Jej południowa ściana stanowi jedno z najtrudniejszych wyzwań wspinaczkowych, podczas gdy otaczający ją masyw gości rocznie ponad 100 tys. trekkingowych zapaleńców. To miejsce, gdzie Maurice Herzog w 1950 roku zapisał pierwszy rozdział współczesnego himalaizmu. W tym artykule odkryjesz, skąd wzięła się nazwa tej wyjątkowej góry i co oznacza w hinduskiej mitologii. Dowiesz się, dlaczego wskaźnik śmiertelności na jej zboczach jest tak wysoki i poznasz historię dramatycznej francuskiej wyprawy. Zajrzysz też do tajemniczego Sanktuarium Annapurny – naturalnego amfiteatru otoczonego koroną himalajskich gigantów. Zapraszam w podróż do regionu „Bogini Obfitości”.
krajobraz kierunku
Gdzie na majówkę z dziećmi za granicę? 5 sprawdzonych kierunkówMajówka z dzieckiem za granicą? Jak najbardziej! Właśnie na przełomie kwietnia i maja w wielu kurortach w zasięgu krótkiego lotu z Polski zaczyna się idealna pogoda dla rodzin – jest już naprawdę ciepło (20-28°C), ale bez męczących upałów. Świeżym powietrzem można się cieszyć przez cały dzień bez obawy o przegrzanie. Hotele po zimowej przerwie oferują odświeżoną infrastrukturę, piaszczyste plaże nie są zatłoczone, a ceny wakacyjnych wyjazdów pozostają przyjemne dla portfela. Trudno o lepszy moment, by pokazać dzieciom kawałek świata poza Polską i złapać pierwszą w roku solidną dawkę słońca!