Ciekawostki i fakty o Filipinach - z czego słyną azjatyckie wyspy?

Rajskie, piaszczyste plaże, ciepła lazurowa woda, egzotyczna przyroda, przepiękne krajobrazy, intrygująca kultura i zawsze pomocni i uśmiechnięci mieszkańcy – tak w skrócie można podsumować Filipiny. Już kilka dekad temu ten azjatycki kraj stał się popularnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów wśród Europejczyków i Amerykanów, od niedawna jego niekwestionowane uroki odkrywają również Polacy. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj kilka faktów i ciekawostek o Filipinach.

Filipiny – ciekawostki geograficzne

Filipiny to państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Azji. Jego powierzchnia jest zbliżona do Polski i wynosi 300 tys. km², jednak mieszka tu znacznie więcej osób niż w naszym kraju, bowiem aż 106 mln. Większość mieszkańców Filipin to katolicy (ponad 80 proc.). Filipiny są jednym z dwóch azjatyckich krajów, w którym dominującą religią jest katolicyzm (drugim jest Timor Wschodni). Sporo jest też protestantów (11 proc.) i wyznawców islamu (5,5 proc.). 

Widok na plażę na Filipinach

To również warto przeczytać:
>> Wakacje lub wczasy na Filipinach – co warto wiedzieć przed wyjazdem?
>> Filipiny – pogoda, klimat i temperatura. Kiedy lecieć na wakacje?

Wyspy i wulkany

Filipiny zajmują przeszło 7 tys. wysp na Oceanie Spokojnym, co czyni Archipelag Filipiński jednym z największych na świecie. Do największych wysp należą: Luzon (na którym znajduje się stolica Filipin – Manila), Mindanao, Samar, Cebu, Negros i Palawan.

Filipiny zajmują piąte miejsce na świecie pod względem długości wybrzeża, wynosi ona aż 36.289 km! Pochodną tak imponującej długości wybrzeża jest ogromna ilość fantastycznych plaż, do najsłynniejszych należą plaże gminy El Nido oraz Coron na Palawanie, Alona na Panglao, czy White Beach na wyspie Boracay.

Plaża na Filipinach

Przeczytaj także:
>> Najpiękniejsze wyspy na Filipinach - które warto zobaczyć?
>> 9 najpiękniejszych plaż na Filipinach

Kraj leży w tzw. Pacyficznym Pierścieniu Ognia. Na Filipinach znajduje się ponad 50 wulkanów. Jednym z najciekawszych turystycznie jest Taal, położony na jeziorze o tej samej nazwie. Dość często da się też odczuć pomniejsze trzęsienia ziemi.

Ponad setka języków

Oficjalnymi językami urzędowymi kraju są filipiński i angielski. Oprócz nich na wyspach funkcjonuje ok. 100-150 innych języków, większość z grupy austronezyjskiej. Duży odsetek z nich występuje tylko lokalnie, dla 80 proc. ludności językiem ojczystym jest jeden z jedenastu głównych języków archipelagu – tagalski, cebuański, ilokano, hiligaynon, bikolski, warajski, kapampangan, pangasinan, maguindanao, maranao bądź tausug.

Większość mieszkańców zna jednak język angielski, stąd też podróż na Filipiny nie powinna nastręczać żadnych komunikacyjnych trudności osobom, które znają język Szekspira, nawet w stopniu podstawowym

Niezwykłe tarsjusze

W tropikalnym kraju nie brakuje cudów natury. Filipiny posiadają bardzo bogatą faunę i florę. Są domem dla setek gatunków, jednak najbardziej kojarzone z tym krajem są bardzo charakterystyczne wielkookie ssaki z rodziny wyraków, zwane również tarsjuszami.

Cechami wyróżniającymi te zabawne drapieżniki, oprócz ogromnych rozmiarów oczu, są również: szyja obracająca się o prawie 180 stopni, długi ogon i nocny tryb życia. Tarsjusze można oglądać w Philippine Tarsier Sanctuary – rezerwacie przyrody znajdującym się w rejonie Corella na wyspie Bohol.

Główną atrakcją rezerwatu jest tzw. Tarsier Trail – szlak prowadzący przez gęstą filipińską dżunglę, przy którym znajdują się platformy widokowe, z których, jeśli ktoś ma szczęście, można zobaczyć wyraki przyczepione do gałęzi.

Wyrak siedzący na drzewie

Dowiedz się więcej:
>> Największe atrakcje na Filipinach. Co warto zobaczyć podczas wakacji?

Polecane wycieczki

Kilka ciekawostek o Filipinach i Filipińczykach

W niektórych częściach Filipin żywe są wciąż dość oryginalne tradycje pogrzebowe. Jednym z takich miejsc jest Sagada – prowincja leżąca w północnej części Luzonu, która słynie z nietypowego rodzaju pochówku – trumny są tu zawieszane w jaskiniach bądź na zboczu stromej skały.

Starsze osoby same przygotowują swoje trumny (jeśli są zbyt chore lub słabe robią to za nich bliscy). Pogrzeby odbywają się w pobliskich jaskiniach, a trumny są albo podwieszane wewnątrz jaskiń, albo na zboczach klifów. Tradycja pochówków tego typu ma już ponad 2 tys. lat, a najstarsze trumny, które możemy zobaczyć obecnie, mają nawet 100 lat! Miejscowi wierzą, że dzięki takiemu umiejscowieniu trumien, ułatwia się duszy osiągnięcie wyższego statusu w życiu pozagrobowym. 

Interesująca filipińska kuchnia

Kuchnia filipińska to mieszanka smaków, technik i tradycji kulinarnych, które odzwierciedlają bogatą historię kraju oraz wpływy różnych kultur. Największe piętno na kuchni filipińskiej odcisnęli Hiszpanie, a widoczne jest to głównie w używaniu pomidorów i przecierów pomidorowych w przygotowywaniu gulaszy wszelkiego rodzaju oraz empanady i marynowane mięso. Podstawowym składnikiem kuchni filipińskiej, jak w większości krajów Azji, jest rzecz jasna ryż. Towarzyszy on większości filipińskich posiłków. Mięso nie jest bardzo popularne, ale najczęściej w tradycyjnych daniach znajdzie się kurczak oraz wieprzowina. To, co jednak króluje na filipińskim stole, to owoce morza i ryby. Filipiny to kraj wyspiarski, więc oczywistym jest, że wielu mieszkańców trudni się rybołówstwem, a dary morza są najłatwiej dostępnym produktem wysokobiałkowym. Wszystko to przygotowywane jest w towarzystwie przypraw i ziół, takich jak czosnek, cebula, imbir oraz chili.

Kuchnia filipińska jest także znana z nietypowych dań, które mogą zaskoczyć turystów. Jednym z nich jest balut, jajko kacze z częściowo rozwiniętym zarodkiem, gotowane i jedzone na ciepło, uważane za przysmak. Drugi w kolejności jest dinuguan, czyli gulasz z wieprzowiny w sosie z krwi, często przyprawiany octem i ziołami. Sisig to smażone i doprawiane kawałki wieprzowiny, często podawane na gorącym talerzu. Kwek-kwek to jajka przepiórcze obtoczone w jasnym pomarańczowym cieście i smażone, podawane z octowym sosem. Bicol Express to pikantne danie z wieprzowiny gotowane w mleku kokosowym z chili i krewetkami.

Jedzenie na Filipinach

Kuchnia filipińska to kulinarna podróż przez różne smaki i tradycje. Każde danie ma swoją historię i unikalne składniki, które razem tworzą wyjątkowy i bogaty smakowy krajobraz.

Data Publikacji: 18.05.2024
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Gdzie na majówkę w 2025 roku? Weekend majowy za granicąKiedy w Polsce rozkładamy grille, zerkając nerwowo w niebo, w wielu miejscach na świecie temperatury pozwalają już w pełni cieszyć się wiosną i pierwszymi promieniami słońca. Po co czekać na polskie lato, które bywa kapryśne? Wszak majówka to nie tylko czas kiełbasy skwierczącej nad rozżarzonym węglem, ale także idealna okazja do ciepłych wypadów za granicę. Długi weekend majowy to doskonały moment, by wyrwać się z codzienności i odetchnąć świeżym powietrzem w jakimś urokliwym miejscu z fantastyczną pogodą. W przeciwieństwie do wakacji w najbardziej wyczekiwanych okresach, w maju turystyka nie osiąga jeszcze szczytowego natężenia, a to oznacza zarówno doskonałą okazję cenową, jak i możliwość zwiedzania bez przeciskania się przez tłumy w wielkim mieście. Przygotowaliśmy przegląd miejsc, które w czasie weekendu majowego pokazują swoje najlepsze oblicze. Od śródziemnomorskich wybrzeży z pięknymi plażami, gdzie już można zażyć pierwszej kąpieli, przez europejskie perełki o idealnej temperaturze, aż po najlepsze oferty egzotycznych zakątków, w których właśnie wtedy panują najlepsze warunki.
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na Wielkanoc? Nasze pomysły na święta wielkanocne poza domemWielkanoc to dla wielu pierwszy moment w roku, gdy kalendarz daje nam kilka dni, by zniknąć. W czasie gdy jedni szykują pisanki, inni pakują walizki. Kilka dni wolnych od pracy może zamienić się w podróż do miejsc, gdzie wiosna już nie jest nieśmiała, a pokazuje pełnię swoich możliwości. W krajach południa kwitną migdałowce, w Sewilli unosi się zapach kadzideł, a na plażach Karaibów rozbrzmiewają rytmy merengue. Te same dni mogą wyglądać tak różnie – wszystko zależy od tego, gdzie zdecydujesz się je spędzić. Jeżeli więc po długiej zimie bardziej niż święta wielkanocne w Polsce kusi Cię poszukiwanie nowych, niezapomnianych wrażeń i ucieczka od codziennych obowiązków gdzieś w świat, to jesteś w dobrym miejscu. Poznaj nasze propozycje, gdzie spędzić Wielkanoc za granicą, w ciepłych krajach!
krajobraz kierunku
Gdzie rosną banany? Fakty i historia, której się nie spodziewasz! Banany to jedne z najczęściej kupowanych owoców – dostępne niemal wszędzie, przez cały rok. Ale czy wiesz, że za ich niepozornym wyglądem kryje się historia pełna niespodzianek? Ich uprawa to skomplikowany proces, a zmiany, jakie przeszły na przestrzeni wieków, mogłyby zaskoczyć niejednego podróżnika. Od tropikalnych plantacji Azji, przez karaibskie wyspy, po afrykańskie wzgórza – banany kryją w sobie znacznie więcej tajemnic, niż mogłoby się wydawać. Zapraszamy w podróż po najbardziej fascynujących miejscach uprawy tych niezwykłych owoców!
krajobraz kierunku
Kierunki na wakacje dla par. Gdzie jechać we dwoje na urlop?Kiedy ostatnio mieliście czas tylko dla siebie? Takie prawdziwe bycie razem, bez zerkania na zegarek i myślenia o jutrzejszych zadaniach? Życie potrafi tak szybko pędzić, że czasem nawet nie zauważamy, jak mało uwagi poświęcamy najbliższej osobie. Może warto w końcu wyrwać się z tej codziennej karuzeli i spędzić kilka dni tylko we dwoje? Bez dzieci, bez przyjaciół (choć wspólne wyjazdy też są świetne!), po prostu Wy i wspólnie odkrywany świat. Są miejsca, które jakby czekały właśnie na zakochanych. Gdzie wieczorny spacer brzegiem morza albo przytulanie się na klifie to nie romantyczny banał z filmu, tylko wasza własna chwila. Nieważne czy jesteście świeżo po ślubie, czy macie za sobą lata wspólnego życia – czasem trzeba po prostu rzucić wszystko i pojechać gdzieś, gdzie będziecie mogli na nowo poczuć to specjalne „coś” między Wami.