Ciekawostki i fakty o Filipinach - z czego słyną azjatyckie wyspy?

Rajskie, piaszczyste plaże, ciepła lazurowa woda, egzotyczna przyroda, przepiękne krajobrazy, intrygująca kultura i zawsze pomocni i uśmiechnięci mieszkańcy – tak w skrócie można podsumować Filipiny. Już kilka dekad temu ten azjatycki kraj stał się popularnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów wśród Europejczyków i Amerykanów, od niedawna jego niekwestionowane uroki odkrywają również Polacy. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj kilka faktów i ciekawostek o Filipinach.

Filipiny – ciekawostki geograficzne

Filipiny to państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Azji. Jego powierzchnia jest zbliżona do Polski i wynosi 300 tys. km², jednak mieszka tu znacznie więcej osób niż w naszym kraju, bowiem aż 106 mln. Większość mieszkańców Filipin to katolicy (ponad 80 proc.). Filipiny są jednym z dwóch azjatyckich krajów, w którym dominującą religią jest katolicyzm (drugim jest Timor Wschodni). Sporo jest też protestantów (11 proc.) i wyznawców islamu (5,5 proc.). 

Widok na plażę na Filipinach

To również warto przeczytać:
>> Wakacje lub wczasy na Filipinach – co warto wiedzieć przed wyjazdem?
>> Filipiny – pogoda, klimat i temperatura. Kiedy lecieć na wakacje?

Wyspy i wulkany

Filipiny zajmują przeszło 7 tys. wysp na Oceanie Spokojnym, co czyni Archipelag Filipiński jednym z największych na świecie. Do największych wysp należą: Luzon (na którym znajduje się stolica Filipin – Manila), Mindanao, Samar, Cebu, Negros i Palawan.

Filipiny zajmują piąte miejsce na świecie pod względem długości wybrzeża, wynosi ona aż 36.289 km! Pochodną tak imponującej długości wybrzeża jest ogromna ilość fantastycznych plaż, do najsłynniejszych należą plaże gminy El Nido oraz Coron na Palawanie, Alona na Panglao, czy White Beach na wyspie Boracay.

Plaża na Filipinach

Przeczytaj także:
>> Najpiękniejsze wyspy na Filipinach - które warto zobaczyć?
>> 9 najpiękniejszych plaż na Filipinach

Kraj leży w tzw. Pacyficznym Pierścieniu Ognia. Na Filipinach znajduje się ponad 50 wulkanów. Jednym z najciekawszych turystycznie jest Taal, położony na jeziorze o tej samej nazwie. Dość często da się też odczuć pomniejsze trzęsienia ziemi.

Ponad setka języków

Oficjalnymi językami urzędowymi kraju są filipiński i angielski. Oprócz nich na wyspach funkcjonuje ok. 100-150 innych języków, większość z grupy austronezyjskiej. Duży odsetek z nich występuje tylko lokalnie, dla 80 proc. ludności językiem ojczystym jest jeden z jedenastu głównych języków archipelagu – tagalski, cebuański, ilokano, hiligaynon, bikolski, warajski, kapampangan, pangasinan, maguindanao, maranao bądź tausug.

Większość mieszkańców zna jednak język angielski, stąd też podróż na Filipiny nie powinna nastręczać żadnych komunikacyjnych trudności osobom, które znają język Szekspira, nawet w stopniu podstawowym

Niezwykłe tarsjusze

W tropikalnym kraju nie brakuje cudów natury. Filipiny posiadają bardzo bogatą faunę i florę. Są domem dla setek gatunków, jednak najbardziej kojarzone z tym krajem są bardzo charakterystyczne wielkookie ssaki z rodziny wyraków, zwane również tarsjuszami.

Cechami wyróżniającymi te zabawne drapieżniki, oprócz ogromnych rozmiarów oczu, są również: szyja obracająca się o prawie 180 stopni, długi ogon i nocny tryb życia. Tarsjusze można oglądać w Philippine Tarsier Sanctuary – rezerwacie przyrody znajdującym się w rejonie Corella na wyspie Bohol.

Główną atrakcją rezerwatu jest tzw. Tarsier Trail – szlak prowadzący przez gęstą filipińską dżunglę, przy którym znajdują się platformy widokowe, z których, jeśli ktoś ma szczęście, można zobaczyć wyraki przyczepione do gałęzi.

Wyrak siedzący na drzewie

Dowiedz się więcej:
>> Największe atrakcje na Filipinach. Co warto zobaczyć podczas wakacji?

Kilka ciekawostek o Filipinach i Filipińczykach

W niektórych częściach Filipin żywe są wciąż dość oryginalne tradycje pogrzebowe. Jednym z takich miejsc jest Sagada – prowincja leżąca w północnej części Luzonu, która słynie z nietypowego rodzaju pochówku – trumny są tu zawieszane w jaskiniach bądź na zboczu stromej skały.

Starsze osoby same przygotowują swoje trumny (jeśli są zbyt chore lub słabe robią to za nich bliscy). Pogrzeby odbywają się w pobliskich jaskiniach, a trumny są albo podwieszane wewnątrz jaskiń, albo na zboczach klifów. Tradycja pochówków tego typu ma już ponad 2 tys. lat, a najstarsze trumny, które możemy zobaczyć obecnie, mają nawet 100 lat! Miejscowi wierzą, że dzięki takiemu umiejscowieniu trumien, ułatwia się duszy osiągnięcie wyższego statusu w życiu pozagrobowym. 

Interesująca filipińska kuchnia

Kuchnia filipińska to mieszanka smaków, technik i tradycji kulinarnych, które odzwierciedlają bogatą historię kraju oraz wpływy różnych kultur. Największe piętno na kuchni filipińskiej odcisnęli Hiszpanie, a widoczne jest to głównie w używaniu pomidorów i przecierów pomidorowych w przygotowywaniu gulaszy wszelkiego rodzaju oraz empanady i marynowane mięso. Podstawowym składnikiem kuchni filipińskiej, jak w większości krajów Azji, jest rzecz jasna ryż. Towarzyszy on większości filipińskich posiłków. Mięso nie jest bardzo popularne, ale najczęściej w tradycyjnych daniach znajdzie się kurczak oraz wieprzowina. To, co jednak króluje na filipińskim stole, to owoce morza i ryby. Filipiny to kraj wyspiarski, więc oczywistym jest, że wielu mieszkańców trudni się rybołówstwem, a dary morza są najłatwiej dostępnym produktem wysokobiałkowym. Wszystko to przygotowywane jest w towarzystwie przypraw i ziół, takich jak czosnek, cebula, imbir oraz chili.

Kuchnia filipińska jest także znana z nietypowych dań, które mogą zaskoczyć turystów. Jednym z nich jest balut, jajko kacze z częściowo rozwiniętym zarodkiem, gotowane i jedzone na ciepło, uważane za przysmak. Drugi w kolejności jest dinuguan, czyli gulasz z wieprzowiny w sosie z krwi, często przyprawiany octem i ziołami. Sisig to smażone i doprawiane kawałki wieprzowiny, często podawane na gorącym talerzu. Kwek-kwek to jajka przepiórcze obtoczone w jasnym pomarańczowym cieście i smażone, podawane z octowym sosem. Bicol Express to pikantne danie z wieprzowiny gotowane w mleku kokosowym z chili i krewetkami.

Jedzenie na Filipinach

Kuchnia filipińska to kulinarna podróż przez różne smaki i tradycje. Każde danie ma swoją historię i unikalne składniki, które razem tworzą wyjątkowy i bogaty smakowy krajobraz.

Data Publikacji: 18.05.2024

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Wenezuela i tajemnica Latarni Maracaibo, czyli niesamowite Błyskawice CatatumboNa południowy zachód od jeziora Maracaibo, w sercu stanu Zulia w Wenezueli, leży tajemniczy region, gdzie niebo każdej nocy rozświetla spektakl natury. Niezwykłe zjawisko znane jako Latarnia Maracaibo lub Błyskawica Catatumbo (hiszp. Relámpago del Catatumbo), to najdłużej trwająca burza na świecie. Niemal przez cały rok, na ograniczonym obszarze, pioruny rozdzierają ciemność przez dziewięć godzin każdej nocy, przyciągając uwagę podróżników, naukowców i legend. Od wieków, błyskawice te były tematem lokalnych opowieści i źródłem fascynacji rdzennych mieszkańców. Ich światło odegrało również kluczową rolę w historii – w 1597 roku hiszpański poeta Lope de Vega uwiecznił w klasycznym poemacie „La Dragoneta” wydarzenie, w którym Błyskawice Catatumbo uniemożliwiły angielskiemu piratowi Sir Francisowi Drake'owi dokonanie nocnego ataku na Maracaibo. Światło piorunów nie tylko zdradziło jego zamiary, ale i ocaliło miasto. Błyskawice Catatumbo zafascynowały również słynnego niemieckiego przyrodnika Alexandra von Humboldta, który opisał je jako jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk, jakie zaobserwował w swojej podróży po Ameryce Południowej. Dlaczego właśnie to miejsce słynie z najwyższej intensywności wyładowań na świecie? Co powoduje, że niebo w tym miejscu stale przecinają błyskawice? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
krajobraz kierunku
Ciekawostki o Włoszech. Czego nie wiesz o słonecznej Italii?Planujesz wyjazd do Włoch i chcesz dowiedzieć się więcej o tym kraju oraz jego mieszkańcach, ale nie wiesz, od czego zacząć? A może szykujesz niespodziankę dla towarzyszy podróży w postaci podrzucania w różnych momentach ciekawych faktów? Niezależnie od Twojej motywacji, trafiłeś w dobre miejsce! W tym artykule znajdziesz 22 ciekawostki, które odsłonią nie tylko tajemnice włoskiej kultury, zabytków i wyśmienitej kuchni, ale także opowiedzą o charakterze i zwyczajach samych Włochów. Sprawdź, ile z tych faktów Cię zaskoczy i zainspiruje do głębszego poznania tego niezwykłego kraju!
krajobraz kierunku
Najmniejsze państwa świata – lista. Tu też przeżyjesz wielką przygodę!Czy wiesz, że najmniejsze państwo świata zmieściłoby się w największym prawie 39 milionów razy? Albo że dwa najmniejsze państwa świata zmieściłyby się razem w trzecim najmniejszym państwie prawie 9 razy? A zdajesz sobie sprawę, że znajdujące się w podobnym zestawieniu kraje wcale nie są anonimowymi terytoriami gdzieś na końcu świata? Są wśród nich jedne z najbogatszych, najbardziej luksusowych, najchętniej wybieranych przez filmowców czy najgęściej zaludnionych państw. Wszystkie zaś łączy – poza niewielkimi rozmiarami – to, że stanowią świetny pomysł na wakacyjny wypad. Sprawdź, jaki ogrom turystycznych możliwości skrywają!
krajobraz kierunku
Sylwester na świecie. Poznaj największe imprezy z okazji Nowego Roku na globie!Jedni wyczekują tego dnia, drżąc z ekscytacji, a dla drugich nie różni się on zanadto od każdego innego. Jedni stroją się i dokładnie planują cały wieczór, drudzy zakładają dres i przyglądają się fajerwerkom przez okno, może nawet bez większej ekscytacji. Niezależnie od tego, jak spędza się Sylwestra nie można jednak zakwestionować jednego – jest to największa impreza na świecie. Gdzie jednak Nowy Rok świętuje się najhuczniej? W jakim kraju mają najlepszy pomysł na sylwestrowe atrakcje? Poznajcie zestawienie największych imprez z okazji Nowego Roku na świecie!