Co warto wiedzieć przed podróżą do Wenezueli?

Ile znasz osób, które były w Wenezueli? To jeden z najbardziej egzotycznych wakacyjnych kierunków dostępnych z Polski. Do niedawna osiągalny wyłącznie dla nielicznych. Jednak teraz, dzięki bezpośrednim przelotom AIRBUSEM A330 z naszym biurem podróży, staje się coraz bliższy. Czas zatem pogłębić wiedzę o tym fascynującym kraju. Poznaj fakty i ciekawostki niezbędne przed podróżą do tego niesamowitego zakątka świata Latino!

Stolica, język i waluta w Wenezueli

Stolicą Wenezueli jest Caracas - centrum przemysłowe, handlowe i kulturalne kraju oraz jedno z najważniejszych miast w Ameryce Południowej. To największa metropolia Wenezueli, w której mieszka obecnie aż 3,5 miliona osób! Swoją historią sięga czasów wielkich odkryć geograficznych – zostało założone w już XVI wieku przez hiszpańskich odkrywców.

Pozostałością po epoce kolonialnej oprócz cennych zabytków architektury jest także język hiszpański – urzędowy język Wenezueli. Obecnie w miejscach typowo turystycznych można porozumieć się również po angielsku, ale warto poznać przed podróżą, chociaż kilka zwrotów w języku hiszpańskim. W większości przypadków słowa czyta się tak, jak się pisze, więc poznając kilka podstawowych zasad, można codziennie poszerzać swój słowniczek podczas urlopu. A używanie nawet najprostszych form sprawi, że wzbudzisz ogromną sympatię wśród lokalsów!

W Wenezueli walutą jest bolivar, nazwany tak na cześć najważniejszego bohatera narodowego w walce o niepodległość - Simona Bolivara. Nie można jej przywozić ani wywozić z kraju.

  1. Musisz wcześniej wymienić złotówki na dolary (bardziej popularne) lub euro (nieco mniej powszechne). Te można następnie wymienić na walutę lokalną w kantorach albo bankach na miejscu (należy pamiętać, by banknoty były nowe i nieuszkodzone).
  2. Płatności kartą stają się coraz bardziej popularne, ale wciąż nie wszędzie są one dostępne.
  3. Również na dopływ gotówki z bankomatów można liczyć raczej wyłącznie w większych miastach.

Zdecydowanie poleca się zabrać na wakacje do Wenezueli gotówkę na cały pobyt, traktując płatności czy wypłaty z pomocą karty jako ewentualne dodatkowe zabezpieczenie.

Religia w Wenezueli

Główną religią w Wenezueli wyznawaną przez 90% społeczeństwa jest chrześcijaństwo – a najwięcej wiernych skupia zaimplementowany w XVI wieku przez kolonizatorów z Hiszpanii odłam rzymskokatolicki. Z biegiem czasu zatarły się niemal całkowicie wierzenia lokalne - wśród tutejszych Indian widoczne są jeszcze co prawda wpływy dawnych kultów, ale za wyznawców religii animistycznych czy santerii uznaje się mniej niż 5% ludności kraju. W Wenezueli religia nie musi więc wywoływać strachu.

Wenezuelska kuchnia

Dużo bardziej zróżnicowane niż religia jest za to wenezuelskie jedzenie! Tutejsza gastronomia kusi świeżymi, pełnymi smaku produktami, aromatycznymi przyprawami i ciekawymi fuzjami smaków, które są dla nas bardzo egzotyczne. Trzeba pamiętać, że kraj ten jest ponad 3 razy większy powierzchniowo od Polski i serwowane tu specjały różnią się znacząco pomiędzy sobą w zależności od regionu.

Na kuchnię Wenezueli największy wpływ miały kuchnia europejska (głównie z Hiszpanii, Portugalii, Włoch i Francji) oraz zachodnioafrykańska.

Podstawowymi produktami, używanymi w większości przepisów i domów są:

  • kukurydza,
  • ryż,
  • czarna fasola,
  • różne rodzaje mięsa,
  • platany (czyli banany warzywne, które wymagają przed podaniem obróbki termicznej),
  • yam (po polsku znany jako porzchyn).

Za danie narodowe uznaje się Pabellon Criollo – potrawę przygotowaną z białego ryżu, rozdrobnionej wołowiny, czarnej fasoli i smażonego platana. W niektórych regionach popularna jest wariacja z dodatkiem sadzonych jajek.

Zdecydowanie jednak królową wenezuelskiej kuchni jest arepa – mała pita na bazie mąki kukurydzianej, wypełniona różnymi składnikami. Fasola, ser, ryż, wieprzowina jajka… Wszystko zależy od regionu i kreatywności kucharza (lub też czasem resztek w lodówce). Arepę można potraktować jako danie główne lub dodatek – na śniadanie, lunch, a nawet kolację!

Jako przekąski warto spróbować:

  • Mandocas – słodko-słone pączki serwowane z masłem lub serem,
  • Cocada - coś pomiędzy smoothie a deserem na bazie pulpy z kokosa i wody kokosowej, zazwyczaj zmieszanej z mlekiem, lodami waniliowymi i cynamonem.

W Wenezueli jedzenie jest tak egzotyczne, że ślinka cieknie na samą myśl. Palce lizać!

Kiedy jechać do Wenezueli? Pogoda i klimat

To, że warto jechać do Wenezueli na urlop, jest już chyba jasne. Pozostaje zatem pytanie: kiedy? Przez cały rok panują przyjemne temperatury - na Margaricie wahają się one między 25°C a 29°C, co czyni ją zdecydowanie całoroczną destynacją.

Trzeba jednak pamiętać, że jest to kraj o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu – oprócz wysp na poziomie morza i nizin są też obszary górskie, gdzie najwyższy szczyt liczy sobie ponad 5000 m n.p.m. Tam oczywiście temperatura spada wraz z wysokością.

Ponadto jak w wielu krajach tropikalnych, także i w Wenezueli pogoda zależy od klimatu równikowego. Warto pamiętać, że pora deszczowa trwa od maja do października. Tak więc okres od listopada do marca - czyli polska zima - to zdecydowanie najlepszy czas, by uciec przed mrozami i udać się do Wenezueli w pogoni za karaibskim słońcem!

Jak dostać się do Wenezueli? Loty

Najwygodniejszym połączeniem lotniczym do Wenezueli są loty czarterowe, które są obecnie jedynymi lotami z Polski bez przesiadek w innych portach europejskich. Lot trwa ok. 11 godzin.

Polecane wycieczki

TOP 15 ciekawostek o Wenezueli

Jeszcze Ci mało informacji o Wenezueli? Te ciekawostki sprawią, że poważnie zaczniesz myśleć o urlopie w tym kraju.

  1. Nazwa Wenezuela pochodzi z języka włoskiego „Veneziola” i tłumaczy się jako „Mała Wenecja”.
  2. Różnica czasu lokalnego pomiędzy Wenezuelą a Polską wynosi obecnie 5 godzin zimą oraz 6 godzin latem. W Wenezueli nie obowiązuje zmiana czasu z letniego na zimowy. Czyli jeśli u nas jest zimą godzina 12:00 w południe, w Wenezueli będzie 7:00 rano. Dawniej różnica wynosiła odpowiednio 5,5 godziny oraz 6,5 godziny, co zostało jednak uznane za wysoce niepraktyczne.
  3. W Wenezueli znajduje się najwyższy wodospad świata Salto Angel o wysokości aż 979 metrów! Jest szesnaście razu wyższy od Niagary, czterokrotnie wyższy od Pałacu Kultury i Nauki i 151 metrów wyższy od największego budynku świata – Burj Khalifa.
  4. Wenezuelskie Maracaibo to największe naturalne jezioro w Ameryce Południowej (14 343 km²).
  5. Najniższą historycznie temperaturę w Wenezueli zanotowano w górach Sierra La Culata: -11°C, a najwyższą w nadmorskim mieście Coro – wynosiła 43,6°C.
  6. U ujścia rzeki Catatumbo do jeziora Maracaibo występuje fenomen przyrodniczy w postaci bardzo intensywnych wyładowań atmosferycznych trwających ok. 300 dni w roku przez 9-10 godzin. Rozbłyski są tak jasne, że można przy nich w nocy czytać książkę!
  7. Wenezuela ma najwięcej laureatek konkursów piękności na świecie.
  8. Operacje plastyczne są tutaj bardzo popularne i to już w bardzo młodym wieku. Nawet nastoletnie dziewczynki często dostają w prezencie na urodziny vouchery na zabiegi medycyny estetycznej.
  9. W Wenezueli są aż 444 lotniska, w tym 127 z nieutwardzoną nawierzchnią.
  10. 90% obywateli Wenezueli mieszka w miastach, a połowa terenów kraju pozostaje bezludna.
  11. W Caracas znajduje się linia metra o długości ponad 60 kilometrów, a na jej trasie znajduje się 49 stacji.
  12. Wenezuela posiada największą co do wielkości rezerwę ropy naftowej na świecie.
  13. Benzyna jest tańsza od wody. W lutym 2023 roku jej cena wynosiła zaledwie 0,07 złotego za litr!
  14. Rekordowy poziom inflacji w Wenezueli wyniósł ponad 65000% w 2018 roku.
  15. Heladeria Coromoto w Meridzie to lodziarnia z największą ilością dostępnych smaków na świecie. Pstrągowy, cebulowy, grzybowy czy hot-dogowy to tylko 4 z unikatowych 900 lodowych smaków!

Wenezuela to niesamowity, egzotyczny kraj pełen niespodzianek, a teraz jest w zasięgu polskich turystów! Zaplanuj swój urlop i postaw na nietuzinkowy kierunek, który zapadnie Ci w pamięć na długo.

Data Publikacji: 29.06.2023

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Jak zaplanować urlop w 2025 roku, żeby więcej jeździć po świecie?Przełom roku to najlepszy moment na zaplanowanie urlopów i wyjazdów. Zwłaszcza że kalendarz 2025 szykuje prawdziwą gratkę – święta wypadają w takie dni tygodnia, że łatwo zamienić je w dłuższe urlopy. Co więcej, planując z wyprzedzeniem, można skorzystać z atrakcyjnych ofert na nowy sezon – zarówno na wakacyjne wyjazdy all-inclusive, jak i krótsze city breaki. Lepiej się jednak spiesz, bo wiedza dotycząca dni wolnych od pracy jest ogólnodostępna i przy zbyt długiej zwłoce inni po prostu Cię uprzedzą. Szkoda byłoby spędzać wszystkie długie weekendy 2025 roku na kanapie, zamiast odkrywające nowe zakątki świata, prawda?
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na ferie zimowe? Może wycieczka za granicę?Ferie zimowe to pomysł, którego wartość trudno przecenić. Dzisiaj trudno wręcz wyobrazić sobie, jak to było przed 1932 rokiem, gdy uczniowie mieli jedynie krótkie przerwy związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na szczęście dzisiaj, kiedy w Polsce zaczyna się najchłodniejszy okres roku i pojawia się zwątpienie w to, że kiedyś znów będzie ciepło, a chłód daje się we znaki do tego stopnia, że wspomnienie wakacji zaciera się niczym dawno śniony sen — nadchodzą one: ferie. Przerwa od szkolnych obowiązków pozwala zaszyć się w cieple czterech ścian, bez konieczności wyściubiania nosa za drzwi, ale jest to też okazją, by postawić na aktywny wypoczynek. Jedni wolą cieszyć się zimową aurą w najbliższej okolicy lub podróżując po Polsce, drudzy wykorzystują zimową przerwę jako okazję do ucieczki w ciepłe kraje. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, mamy dla Ciebie całe mnóstwo propozycji, jak złapać w tym czasie oddech i porządnie wypocząć.
krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.