Co warto wiedzieć przed podróżą do Wenezueli?

Ile znasz osób, które były w Wenezueli? To jeden z najbardziej egzotycznych wakacyjnych kierunków dostępnych z Polski. Do niedawna osiągalny wyłącznie dla nielicznych. Jednak teraz, dzięki bezpośrednim przelotom AIRBUSEM A330 z naszym biurem podróży, staje się coraz bliższy. Czas zatem pogłębić wiedzę o tym fascynującym kraju. Poznaj fakty i ciekawostki niezbędne przed podróżą do tego niesamowitego zakątka świata Latino!

Stolica, język i waluta w Wenezueli

Stolicą Wenezueli jest Caracas - centrum przemysłowe, handlowe i kulturalne kraju oraz jedno z najważniejszych miast w Ameryce Południowej. To największa metropolia Wenezueli, w której mieszka obecnie aż 3,5 miliona osób! Swoją historią sięga czasów wielkich odkryć geograficznych – zostało założone w już XVI wieku przez hiszpańskich odkrywców.

Pozostałością po epoce kolonialnej oprócz cennych zabytków architektury jest także język hiszpański – urzędowy język Wenezueli. Obecnie w miejscach typowo turystycznych można porozumieć się również po angielsku, ale warto poznać przed podróżą, chociaż kilka zwrotów w języku hiszpańskim. W większości przypadków słowa czyta się tak, jak się pisze, więc poznając kilka podstawowych zasad, można codziennie poszerzać swój słowniczek podczas urlopu. A używanie nawet najprostszych form sprawi, że wzbudzisz ogromną sympatię wśród lokalsów!

W Wenezueli walutą jest bolivar, nazwany tak na cześć najważniejszego bohatera narodowego w walce o niepodległość - Simona Bolivara. Nie można jej przywozić ani wywozić z kraju.

  1. Musisz wcześniej wymienić złotówki na dolary (bardziej popularne) lub euro (nieco mniej powszechne). Te można następnie wymienić na walutę lokalną w kantorach albo bankach na miejscu (należy pamiętać, by banknoty były nowe i nieuszkodzone).
  2. Płatności kartą stają się coraz bardziej popularne, ale wciąż nie wszędzie są one dostępne.
  3. Również na dopływ gotówki z bankomatów można liczyć raczej wyłącznie w większych miastach.

Zdecydowanie poleca się zabrać na wakacje do Wenezueli gotówkę na cały pobyt, traktując płatności czy wypłaty z pomocą karty jako ewentualne dodatkowe zabezpieczenie.

Religia w Wenezueli

Główną religią w Wenezueli wyznawaną przez 90% społeczeństwa jest chrześcijaństwo – a najwięcej wiernych skupia zaimplementowany w XVI wieku przez kolonizatorów z Hiszpanii odłam rzymskokatolicki. Z biegiem czasu zatarły się niemal całkowicie wierzenia lokalne - wśród tutejszych Indian widoczne są jeszcze co prawda wpływy dawnych kultów, ale za wyznawców religii animistycznych czy santerii uznaje się mniej niż 5% ludności kraju. W Wenezueli religia nie musi więc wywoływać strachu.

Wenezuelska kuchnia

Dużo bardziej zróżnicowane niż religia jest za to wenezuelskie jedzenie! Tutejsza gastronomia kusi świeżymi, pełnymi smaku produktami, aromatycznymi przyprawami i ciekawymi fuzjami smaków, które są dla nas bardzo egzotyczne. Trzeba pamiętać, że kraj ten jest ponad 3 razy większy powierzchniowo od Polski i serwowane tu specjały różnią się znacząco pomiędzy sobą w zależności od regionu.

Na kuchnię Wenezueli największy wpływ miały kuchnia europejska (głównie z Hiszpanii, Portugalii, Włoch i Francji) oraz zachodnioafrykańska.

Podstawowymi produktami, używanymi w większości przepisów i domów są:

  • kukurydza,
  • ryż,
  • czarna fasola,
  • różne rodzaje mięsa,
  • platany (czyli banany warzywne, które wymagają przed podaniem obróbki termicznej),
  • yam (po polsku znany jako porzchyn).

Za danie narodowe uznaje się Pabellon Criollo – potrawę przygotowaną z białego ryżu, rozdrobnionej wołowiny, czarnej fasoli i smażonego platana. W niektórych regionach popularna jest wariacja z dodatkiem sadzonych jajek.

Zdecydowanie jednak królową wenezuelskiej kuchni jest arepa – mała pita na bazie mąki kukurydzianej, wypełniona różnymi składnikami. Fasola, ser, ryż, wieprzowina jajka… Wszystko zależy od regionu i kreatywności kucharza (lub też czasem resztek w lodówce). Arepę można potraktować jako danie główne lub dodatek – na śniadanie, lunch, a nawet kolację!

Jako przekąski warto spróbować:

  • Mandocas – słodko-słone pączki serwowane z masłem lub serem,
  • Cocada - coś pomiędzy smoothie a deserem na bazie pulpy z kokosa i wody kokosowej, zazwyczaj zmieszanej z mlekiem, lodami waniliowymi i cynamonem.

W Wenezueli jedzenie jest tak egzotyczne, że ślinka cieknie na samą myśl. Palce lizać!

Kiedy jechać do Wenezueli? Pogoda i klimat

To, że warto jechać do Wenezueli na urlop, jest już chyba jasne. Pozostaje zatem pytanie: kiedy? Przez cały rok panują przyjemne temperatury - na Margaricie wahają się one między 25°C a 29°C, co czyni ją zdecydowanie całoroczną destynacją.

Trzeba jednak pamiętać, że jest to kraj o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu – oprócz wysp na poziomie morza i nizin są też obszary górskie, gdzie najwyższy szczyt liczy sobie ponad 5000 m n.p.m. Tam oczywiście temperatura spada wraz z wysokością.

Ponadto jak w wielu krajach tropikalnych, także i w Wenezueli pogoda zależy od klimatu równikowego. Warto pamiętać, że pora deszczowa trwa od maja do października. Tak więc okres od listopada do marca - czyli polska zima - to zdecydowanie najlepszy czas, by uciec przed mrozami i udać się do Wenezueli w pogoni za karaibskim słońcem!

Jak dostać się do Wenezueli? Loty

Najwygodniejszym połączeniem lotniczym do Wenezueli są loty czarterowe, które są obecnie jedynymi lotami z Polski bez przesiadek w innych portach europejskich. Lot trwa ok. 11 godzin.

TOP 15 ciekawostek o Wenezueli

Jeszcze Ci mało informacji o Wenezueli? Te ciekawostki sprawią, że poważnie zaczniesz myśleć o urlopie w tym kraju.

  1. Nazwa Wenezuela pochodzi z języka włoskiego „Veneziola” i tłumaczy się jako „Mała Wenecja”.
  2. Różnica czasu lokalnego pomiędzy Wenezuelą a Polską wynosi obecnie 5 godzin zimą oraz 6 godzin latem. W Wenezueli nie obowiązuje zmiana czasu z letniego na zimowy. Czyli jeśli u nas jest zimą godzina 12:00 w południe, w Wenezueli będzie 7:00 rano. Dawniej różnica wynosiła odpowiednio 5,5 godziny oraz 6,5 godziny, co zostało jednak uznane za wysoce niepraktyczne.
  3. W Wenezueli znajduje się najwyższy wodospad świata Salto Angel o wysokości aż 979 metrów! Jest szesnaście razu wyższy od Niagary, czterokrotnie wyższy od Pałacu Kultury i Nauki i 151 metrów wyższy od największego budynku świata – Burj Khalifa.
  4. Wenezuelskie Maracaibo to największe naturalne jezioro w Ameryce Południowej (14 343 km²).
  5. Najniższą historycznie temperaturę w Wenezueli zanotowano w górach Sierra La Culata: -11°C, a najwyższą w nadmorskim mieście Coro – wynosiła 43,6°C.
  6. U ujścia rzeki Catatumbo do jeziora Maracaibo występuje fenomen przyrodniczy w postaci bardzo intensywnych wyładowań atmosferycznych trwających ok. 300 dni w roku przez 9-10 godzin. Rozbłyski są tak jasne, że można przy nich w nocy czytać książkę!
  7. Wenezuela ma najwięcej laureatek konkursów piękności na świecie.
  8. Operacje plastyczne są tutaj bardzo popularne i to już w bardzo młodym wieku. Nawet nastoletnie dziewczynki często dostają w prezencie na urodziny vouchery na zabiegi medycyny estetycznej.
  9. W Wenezueli są aż 444 lotniska, w tym 127 z nieutwardzoną nawierzchnią.
  10. 90% obywateli Wenezueli mieszka w miastach, a połowa terenów kraju pozostaje bezludna.
  11. W Caracas znajduje się linia metra o długości ponad 60 kilometrów, a na jej trasie znajduje się 49 stacji.
  12. Wenezuela posiada największą co do wielkości rezerwę ropy naftowej na świecie.
  13. Benzyna jest tańsza od wody. W lutym 2023 roku jej cena wynosiła zaledwie 0,07 złotego za litr!
  14. Rekordowy poziom inflacji w Wenezueli wyniósł ponad 65000% w 2018 roku.
  15. Heladeria Coromoto w Meridzie to lodziarnia z największą ilością dostępnych smaków na świecie. Pstrągowy, cebulowy, grzybowy czy hot-dogowy to tylko 4 z unikatowych 900 lodowych smaków!

Wenezuela to niesamowity, egzotyczny kraj pełen niespodzianek, a teraz jest w zasięgu polskich turystów! Zaplanuj swój urlop i postaw na nietuzinkowy kierunek, który zapadnie Ci w pamięć na długo.

Data Publikacji: 29.06.2023

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Machu Picchu – najlepiej zachowane miasto Inków. Jakie tajemnice skrywa?Machu Picchu to niezwykłe świadectwo potęgi imperium Inków i jedno z najbardziej fascynujących miejsc na świecie. Ten architektoniczny cud, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, do dziś zachwyca miliony turystów i skrywa wiele tajemnic. Jak to się stało, że ruiny miasta wciąż przyciągają badaczy z całego świata? Dlaczego mieszkańcy opuścili Macu Picchu ledwie 80 lat po jego ukończeniu? Jak to możliwe, że cywilizacja, która nie znała koła, zaprojektowała i wybudowała całe miasto w równie niedostępnej lokalizacji? Odpowiedzi, a przynajmniej ich część, znajdziesz w poniższym artykule!
krajobraz kierunku
Atrakcje Side – co warto zobaczyć? Zabytki, plaże i zachwycająca przyrodaGdzieś pomiędzy najpopularniejszymi w Turcji kurortami, czyli Antalyą i Alanyą, wieki temu (około VII w. p.n.e.) przykucnęła sobie nieśmiało niewielka, lecz pełna uroku miejscowość Side. Chociaż dziś niepozorna, to historycznie miała ona niemałe znaczenie dla swojego regionu. Z tego powodu zresztą wciąż stanowi atrakcyjny miejsce do zwiedzania. Już sama nazwa miasta składa pewną obietnicę – w dialekcie anatolijskim oznacza bowiem owoc granatu, który to z kolei jest symbolem płodności i dobrobytu. Dzięki dogodnemu położeniu nad Morzem Śródziemnym Side było ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym. Posiadało naturalny port, co sprzyjało jego rozwojowi jako miasta portowego i umożliwiało kontakty handlowe z wieloma cywilizacjami. Dzisiaj ślady tej wagi wciąż można znaleźć, spacerując po mieście, odkrywając jego starożytne ruiny oraz poświęcone lokalnej historii muzeum.
krajobraz kierunku
Riwiera Olimpijska – atrakcje. Co warto zobaczyć? Zabytki, piękne plaże i przyrodaRiwiera Olimpijska rozciąga się wzdłuż wybrzeża Morza Egejskiego, w regionie Pieria, u stóp najwyższego masywu górskiego kraju – Olimpu. Region ten, położony w odległości zaledwie 70 kilometrów od Salonik, stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania północnej Grecji. Znajdziemy tu zarówno antyczne ruiny, jak i średniowieczne zamki, tradycyjne wioski oraz nowoczesne kurorty. Tutejsze plaże, ciągnące się przez dziesiątki kilometrów, należą do najpiękniejszych w kraju. Brzmi interesująco? Dzięki temu przewodnikowi po Riwierze Olimpijskiej dowiesz się, które miejsca warto zobaczyć, gdzie znaleźć piękne plaże i jakie atrakcje czekają na miłośników przyrody oraz historii.
krajobraz kierunku
Mostar – atrakcje. Co warto zobaczyć? Stary Most, wodospady i innePołożony nad turkusową rzeką Neretwą, Mostar od wieków łączył różne kultury, religie i tradycje, stając się symbolem harmonii oraz historii pełnej wzlotów i upadków. Dziś, po trudnych latach wojny, miasto odzyskało swój dawny blask i przyciąga turystów z całego świata, oferując nie tylko przepiękne zabytki, ale także malownicze krajobrazy. Spacerując po Mostarze, można poczuć się jak w muzeum. Miasto pełne jest średniowiecznych budowli, kamiennych mostów i domów z czasów osmańskich, które przetrwały próbę czasu, mimo zniszczeń wojennych. Na turystów czekają tu wąskie, brukowane uliczki Starego Miasta, meczety z minaretami, czy tradycyjne tureckie domy. Nie tylko architektura czyni Mostar wyjątkowym – okolica miasta to prawdziwy raj dla miłośników przyrody. W bliskim sąsiedztwie znajdują się wodospady, kaniony i parki przyrodnicze, które oferują wiele aktywności na świeżym powietrzu – rafting, trekking czy po prostu relaksu nad wodą. W tym przewodniku odkryjesz wszystkie najważniejsze atrakcje Mostaru – zarówno te historyczne, jak i przyrodnicze. Zaczynajmy!