Atrakcje na świecie

Co warto zobaczyć w Malezji? Top 5 atrakcji

Malezja z rajskimi plażami, błękitną wodą i oszałamiającą, dziką przyrodą jest jednocześnie jednym z najbogatszych i najnowocześniejszych państw Azji południowo-wschodniej. Położona jest częściowo na Półwyspie Malajskim i na wyspie Borneo, którą dzieli z Brunei i Indonezją, a wielkością jest zbliżona do Polski. Jest to kraj muzułmański, ale ze stosunkowo umiarkowanym podejściem do islamu. Surowe prawo szariatu dotyczy na szczęście tylko muzułmańskiej populacji kraju, która jednakże stanowi większość mieszkańców. W Malezji widoczne są wpływy wielu kultur, rdzenną większość stanowią Malajowe (54%), drugą liczną narodowością są Chińczycy (25%). W Malezji mieszka ponadto kilka innych grup etnicznych. Taka interesująca mieszanka etniczna połączona z wpływami europejskimi z czasów kolonialnych sprawiają, że Malezja jest niezwykle interesującym i bogatym kulturowo krajem.
Pobyty nie dłuższe niż 90 dni nie wymagają od nas posiadania wizy. Musimy również pamiętać, że w chwili wjazdu nasz paszport musi być ważny przez okres minimum 6 miesięcy. Na lotnisku władze imigracyjne mogą poprosić o okazanie biletu powrotnego. W razie jego braku mogą zażądać okazania środków finansowych w gotówce, w wysokości ok. 5 USD na dzień pobytu.
Malezja to kraj idealny na wakacje, niezależnie od tego, czy preferujesz leniuchowanie i opalanie się na plaży, czy wolisz spędzać czas aktywnie. Uwielbiasz nurkować lub spokojnie podglądać morską faunę i florę podczas snorkelingu? A może interesują Cię budowle sakralne i historyczne zabytki? Jesteś miłośnikiem dzikiej przyrody czy wybierasz nowoczesną miejską dżunglę? To wszystko – i o wiele więcej – w Malezji masz w zasięgu ręki. Dorzuć do tego jeszcze przepyszną lokalną kuchnię, opartą na świeżych rybach, owocach morza i owocach, a jest szansa, że będziesz chciał tu wracać.

Miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Malezji


1. Kuala Lumpur –

to miasto, od którego zwiedzania należy rozpoczynać każdą wycieczkę do Malezji i nie tylko, ponieważ to nowoczesne, fascynujące miasto jest świetnym portem przesiadkowym dla całej Azji południowo-wschodniej. Stolica Malezji to mekka ulicznego jedzenia, gdzie wszystko gotowane i smażone jest na twoich oczach. Wszystko jest ponadto przepyszne i tanie. Kuala Lumpur jest przepiękne, ale do niektórych miejsc dojazd transportem publicznym jest utrudniony, co więcej niektóre naprawdę ciekawe miejsca są ukryte bądź nieoznakowane. Dlatego warto zastanowić się nad wykupieniem zorganizowanej wycieczki. W samym Kuala Lumpur warto przede wszystkim odwiedzić między innymi:

● Masjid Negara (Meczet Narodowy) – pełna rozmachu nowoczesna budowla została ukończona w 1965 roku, jako upamiętnienie uzyskania przez Malezję niepodległości. Meczet posiada minaret o wysokości 73m, jego główna sala przykryta dachem w formie gwiazdy może pomieścić nawet 8 tysięcy wiernych. Dziedziniec jest przykryty 48 zdobionymi kopułami.

● Wieże Petronas – bliźniacze wieże są niewątpliwie wizytówką miasta, w latach 1998-2004 były najwyższymi budynkami świata, ale utraciły ten tytuł na rzecz budynku Taipei 101 w Taiwanie. Jest to budynek biurowy, ale znajduje się tam również centrum handlowe i Filharmonia Dewan, a także liczne muzea, galerie sztuki i restauracje.

● Świątynia Sri Mahamariamman – najstarsza hinduska świątynia w Kuala Lumpur, powstała w 1873 roku i jak większość świątyń hinduskich ma charakterystyczną, bardzo kolorową bramę wejściową, ozdobioną figurami bóstw i bogów. Wejście do świątyni jest darmowe, ale obowiązuje w niej odpowiedni strój, ponadto przed wejściem trzeba zostawić obuwie. Przy bramie znajduje się coś w rodzaju szatni i wypożyczalni sari, by zakryć ramiona i nogi. Świątynia położona jest w niezwykle barwnej chińskiej dzielnicy, która też warta jest uwagi.
● Jaskinie Batu – kompleks jaskiń położony jest około 13km od miasta, zostały odkryte pod koniec XIX wieku w formacjach wapiennych, teraz znajdują się tam hinduskie miejsca kultu. Do głównej jaskini, zwanej Jaskinią Katedralną o wysokości 100m prowadzą długie schody, które mają dokładnie 272 stopnie.

● Park motyli – mały ogród botaniczny, w którym można podziwiać różne gatunki malezyjskich motyli, łącznie ponoć minimum 5000 sztuk! Można godzinami spacerować po alejkach i obserwować motyle o różnej wielkości, kształtach i we wszystkich kolorach tęczy. Są tam nawet motyle zupełnie czarne, wyglądające jak wysłannicy z Hadesu. Największe okazy są zbliżone rozmiarami do wymiarów… ludzkiej głowy. Pobyt w tym miejscu to naprawdę niezapomniana przygoda.

2. Langkavi –

idealne miejsce dla osób szukających rajskiej, piaszczystej plaży z magicznymi zachodami słońca i możliwością uprawiania różnych sportów wodnych. Przewodniki mówią, że Langkavi to jedna z najpiękniejszych wysp w Malezji. Plaże w Langkavi są zazwyczaj dość zaludnione, ale nie odbiera to im uroku. W pobliżu znajduje się mnóstwo małych knajpek i restauracji serwujących pyszne lokalne jedzenie. Woda jest tu przejrzysta, a ciągnące się na kilkadziesiąt metrów w głąb zatoki płycizny dają podczas odpływu dostęp do skalistych wysepek. Jednym z najpiękniejszych miejsc jest cudowna, będąca rezerwatem przyrody, plaża Tanjung Rhu, znajdująca się na północy wyspy. Pusta, cicha i urzekająca swą pierwotną urodą.

3. Cameron Highlands –

przepiękne miejsce na północy kraju, około 5 godzin jazdy od Kuala Lumpur. W kontraście do tego nowoczesnego miasta witają nas soczysto zielone pola herbaciane, plantacje truskawek i warzyw. Miejsce zostało odkryte przez Brytyjczyków w czasach kolonialnych, co do dzisiaj znajduje odzwierciedlenie w budownictwie i w kuchni. Jest to też jedno z niewielu miejsc w Malezji, gdzie wieczorami trzeba włożyć sweter i długie spodnie, ponieważ Cameron położone jest dość wysoko nad poziomem morza. Panują tu idealne warunki do uprawy wielu gatunków warzyw i owoców, a herbata i truskawki rosną tu przez cały rok. Widok bezkresnych herbacianych pól wspinających się na wzgórza, jest jednym z piękniejszych widoków, jakie można sobie wyobrazić.


4. Penang –

to jedno z największych malezyjskich miast, położone na wyspie o tej samej nazwie. W Penang mieszka liczna mniejszość chińska, co jest widoczne zarówno w architekturze, jak i lokalnej kuchni. Punktem obowiązkowym do zobaczenia jest przepiękna starówka (Georgetown) i stary, drewniany port (Jetty), wpisany na listę zabytków UNESCO. Warto też zajrzeć do jednej z najpiękniejszych świątyń chińskich w Malezji, górującej nad miastem kek Lok Si.

5. Wyspy Perhentian –

biały, delikatny piasek, przejrzysta woda i koralowce, cisza i spokój za dnia, a nocą szalone imprezy na plaży. Tak w skrócie można określić to miejsce. To generalnie nadal dość dzika wyspa, nie ma na niej dróg ani samochodów, jest tylko plaża, a zaraz za nią dżungla. Elektryczność dostępna jest właściwie tylko w nocy, a za oświetlenie na plaży służą ogniska, na których często gotowane są lokalne specjały. Na miejscu można skorzystać z oferty turystycznej i wybrać się na wycieczkę łódką do pięknych raf koralowych.
Coral Bay to jedna z dwóch głównych plaż na mniejszej wyspie (Perhentian Kecil) archipelagu. Wąska i niezwykle urocza, ma w bliskim sąsiedztwie kilka małych knajpek serwujących głównie ryby i owoce morza. Ciężko szukać tutaj głośnych dyskotek i nocnego szaleństwa. Jest cicho i spokojnie, co umożliwia całkowity relaks. Miłośnicy imprezowania odnajdą się lepiej na Long Beach – głównej plaży wyspy, znajdującej się w zachodniej jej części. Na wyspie jest jeszcze kilka innych plaż, spośród których warto wymienić Petani Beach. By się do niej dostać trzeba wybrać się na ok. 45-minutowy spacer przez dżunglę na południe od Coral Beach. Jednakże wysiłek nam się opłaci, bo na miejscu znajdziemy wyłącznie kilka bungalowów rozrzuconych nad morzem i praktycznie zero turystów. Cisza, szum oceanu i spadające z drzew dojrzałe kokosy, to niewątpliwie rajskie połączenie.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 12.07.2018

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
4.9/6  17 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
5.1/6  36 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
[object Object]
zdjęcie-oferty
5.2/6  7 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
6.0/6  2 oceny
[object Object]
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Atrakcje Władysławowa i okolic, które warto zobaczyć Władysławowo to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości wypoczynkowych polskiego wybrzeża. Miasto słynie ze swoich plaż, które latem każdego roku przyciągają tu rzesze spragnionych słońca turystów. Jeśli dodać do tego liczne atrakcje, z których gro przeznaczona jest dla najmłodszych, oraz dogodne położenie: blisko stąd na Hel i do Trójmiasta - i ciekawą, wartą odwiedzenia okolicę, to mamy wymarzone miejsce na rodzinne wakacje nad Bałtykiem! Sprawdźmy jakie atrakcje turystyczne skrywa Władysławowo i co szczególnie warto zobaczyć w jego okolicach.
krajobraz-kierunku
Przewodnik po Lesbos. Atrakcje i najciekawsze miejsca greckiej wyspy Lesbos to wyspa poetki Safony. Chociaż administracyjnie należy do Grecji, praktycznie na każdym kroku spotykamy tu ślady historii tureckiej. To również wyspa wulkaniczna, gdzie możemy podziwiać drugi na świecie skamieniały las (wpisany na listę UNESCO!) zaraz po skamieniałym lesie w Arizonie. Gdy zaczniemy przeglądać internet w poszukiwaniu największych atrakcji na Lesbos, przede wszystkim ukaże nam się miejscowość Sigri - znajduje się tu Muzeum Skamieniałego Lasu, oraz miejscowość Molivos, która jest jednym z najbardziej bajkowych miejsc w całej Grecji. Molivos kojarzona jest z zabytkową twierdzą, na którą koniecznie musisz się wspiąć, żeby móc podziwiać niezwykłą panoramę północnej strony wyspy Lesbos! Molivos to również malownicze tawerny i ouzeria, gdzie możesz sączyć lokalne drinki mając wrażenie bycia zawieszonym na wysokich skałach. Spójrz w dół, a zobaczysz niespokojną taflę Morza Egejskiego. Jednak najważniejszą miejscowością na wyspie Lesbos jest oczywiście stolica, czyli miasteczko Mitilini. Od wieków były to wrota między wschodem a zachodem, przypominające wręcz do złudzenia magiczną szafę z Kronik Narni, dzięki czemu stolica wyspy ma niesamowicie bogatą historię. Wiesz że nazwa Mitilini to nazwa nie tylko stolicy, ale też druga nazwa wyspy Lesbos? Tak nazywają ją Grecy, a ma to związek z fascynującą mitologią wyspy. Dziś jednak chcielibyśmy zaznajomić Cię z nieznanymi zakątkami wyspy Lesbos, również takimi, o których informacji nie znajdziesz w przewodnikach lub internecie. Na pytanie, co zobaczyć podczas wakacji na Lesbos, odpowiadamy: zobacz to, czego nie widzieli inni!
krajobraz-kierunku
11 największych atrakcji Gran Canarii. Co warto zobaczyć? Gran Canaria jest pełna atrakcji, dzięki którym nie da się nudzić nawet przez chwilę podczas pobytu na wyspie. Wprost zachwyca nietypową roślinnością, zapiera dech w piersiach na krętych i górzystych trasach, napełnia spokojem i z pewnością nie warto kojarzyć jej wyłącznie z opalaniem i błogim nicnierobieniem. Ten artykuł pomoże Ci poznać wyspę poprzez jej najciekawsze i najpiękniejsze miejsca. Wyrusz z nami w podróż po Gran Canarii szlakiem nieturystycznym, nieoczywistym i pełnym wzniesień. Przedstawiamy jedenaście przystanków, które w trakcie Twojej wyprawy pozwolą Ci uchwycić charakter wyspy w jej wielobarwnej naturze. Gotowi na wakacje na Gran Canarii? W takim razie zaczynamy wspólne zwiedzanie i odkrywanie najpiękniejszych miejsc, które szczególnie warto zobaczyć!
krajobraz-kierunku
11 zabytków i atrakcji Mexico City - co warto zobaczyć w stolicy Meksyku Miasto Meksyk to jedna z największych metropolii świata. Pełna kontrastów stolica jednocześnie przytłacza i fascynuje. Prekolumbijskie ruiny stykają się tu z nowoczesną zabudową, chrześcijańskie sanktuaria współistnieją z azteckimi świątyniami a z zakorkowanymi alejami sąsiaduje największy park świata. Mexico City to miasto jedyne w swoim rodzaju, które trzeba odwiedzić choć raz w życiu. Co warto zobaczyć w stolicy Meksyku i jakie atrakcje oraz zabytki są szczególnie warte polecenia? Zabieramy Was na wycieczkę po Mexico City! A jeśli chcecie zobaczyć te atrakcje na własne oczy i poczuć niesamowity klimat kraju, koniecznie postawcie na wczasy w Meksyku – gwarantujemy, że ten wyjazd zostanie w Waszej pamięci na bardzo długo.