< WSTECZ
R.pl > Blog > Zainspiruj się > 3 propozycje na długi weekend majowy w Hiszpanii

3 propozycje na długi weekend majowy w Hiszpanii

Skrócony opis

Weekend, zwłaszcza majowy, to doskonały moment na krótkie wakacje w Hiszpanii. Przede wszystkim z uwagi na przyjemną pogodę, mniejsze tłumy zwiedzających oraz mnóstwo ekscytujących wydarzeń mających miejsce w poszczególnych regionach kraju. Hiszpania ma tak wiele do zaoferowania, że czasami ciężko jest zdecydować, gdzie dokładnie pojechać i jakie atrakcje wybrać na weekend. Możesz być pewien, że bez względu na to, jaki zakątek kraju odwiedzisz, nie będziesz się nudził, ponieważ maj to miesiąc wiosennych festynów i praktycznie zawsze, gdzieś w pobliżu będzie trwała jakaś lokalna fiesta. Sprawdź zatem, jakie miejsca warto odwiedzić, by przeżyć niezapomnianą majówkę w Hiszpanii.

Sekcja 1

Długi weekend w hiszpańskiej Granadzie

To andaluzyjskie miasto, które wygląda jak żywcem wyjęte z przepięknej bajki, w późnym średniowieczu było najważniejszym ośrodkiem ostatniego państwa muzułmańskiego na Półwyspie Iberyjskim, a ślady tej świetności są tu nadal widoczne na każdym kroku. Najważniejszym zabytkiem w Granadzie jest bez wątpienia górująca nad miastem Alhambra, czyli warowny zespół pałacowy zbudowany w XIII w., który był twierdzą mauretańskich kalifów. Jest to jeden z najważniejszych zabytków arabskiego budownictwa w Europie, w którego skład wchodzą misternie zdobione pałace z przestronnymi dziedzińcami, cytadela, letnia rezydencja i niesamowite ogrody rozsiane na wzgórzu. Naprzeciwko Alhambry, we wschodniej części miasta znajduje się jedna z ciekawszych dzielnic – Sacromonte. Idylliczna dzielnica, którą niegdyś zamieszkiwali andaluzyjscy Cyganie, zajmuje zbocze wzgórza w dolinie Valparaíso, nad rzeką Darro. Na szczególną uwagę zasługują wykute w białej skale miejsca mieszkalne (las cuevas), których początki nie są do końca jasne. Prawdopodobnie zaczęto konstruować je w XVI w., gdy do Cyganów dołączyła wyrzucona z miasta ludność żydowska i muzułmańska. Granada to dobry wybór na majowy weekend jeśli planujesz dużo zwiedzać i nacieszyć oczy przepięknymi widokami.

Weekend w Sewilli, czyli dobry początek maja

Sewilla, stolica Andaluzji, słynie z fascynującej kultury flamenco i kilku zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jedną z atrakcji Andaluzji jest Katedra Najświętszej Marii Panny – największa gotycka katedra świata. Drugim kluczowym miejscem jest Alkazar, czyli pałac królewski w stylu mudejar, którego początki sięgają XI w. Z kolei w renesansowym budynku dawnej Giełdy Handlowej od końca XVIII w. mieści się Główne Archiwum Indii, w którym znajdują się wszystkie dokumenty dotyczące hiszpańskiej administracji w Nowym Świecie i na Filipinach. Sewilla to oczywiście tylko jedna z atrakcji Andaluzji. Południowa Hiszpania słynie z licznych zabytków i malowniczych widoków, dlatego będąc na majówce w tym regionie warto znaleźć chwilę na choć krótki pobyt w Kordobie, gdzie w tym okresie roku odbywają się święta i festiwale. Malaga to kolejne hiszpańskie miasto w regionie Andaluzji, które jest miejscem urodzenia Pablo Picasso. Znajduje się w nim muzeum poświęcone słynnemu malarzowi, a także między innymi amfiteatr rzymski, renesansowa katedra oraz górujący nad miastem Zamek Gilbarfaro.

Majówka w Madrycie

Madryt położony u podnóża Sierra de Guadarrama jest świetnym miejscem na majowe wakacje. W stolicy Hiszpanii znajduje się kilka światowej klasy muzeów, gdzie można podziwiać dzieła największych mistrzów, takie jak Guernica Picassa w Muzeum Narodowym Centrum Sztuki Królowej Zofii czy Panny dworskie Velázqueza w Muzeum Prado. Jednym z najważniejszych miejsc w Madrycie jest Pałac Królewski zbudowany w XVIII w. w miejscu Starego Alkazaru, który spłonął w wyniku pożaru w 1734 r. Co ciekawe, w Madrycie można podziwiać jedną z niewielu egipskich świątyń znajdujących się poza Egiptem. Templo de Debod, zbudowana w 200 r. p.n.e., została podarowana Hiszpanom przez Egipt jako podziękowanie za pomoc przy budowie tamy asuańskiej. Świątynia boga Amona mieści się w Parque del Oeste, na skarpie nad rzeką Manzanares.

Granada, Sewilla i Madryt to oczywiście nie jedyne hiszpańskie miasta bogate w zabytki i atrakcje turystyczne, które można zwiedzić podczas długiego weekendu. Te kilka dni wolnych od pracy w zupełności wystarczą na odwiedzenie na przykład Walencji i spacer po średniowiecznych uliczkach tutejszej Starówki, czy Barcelony i jej największego zabytku – świątyni Sagrada Familia. Maj to doskonały miesiąc na spędzenie krótkiego urlopu choć w jednym z najpiękniejszych miast Hiszpanii.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 1.60/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy