Wróć

Atrakcje na świecie

Hiszpańskie zamki, kościoły i pałace. 10 budowli, które warto zobaczyć

Hiszpania to jedna z najciekawszych destynacji wakacyjnych w Europie. Znajdziemy tu ciepłe morze, wspaniałe plaże z mnóstwem nadmorskich knajpek, gdzie można rozsmakować się w miejscowej kuchni i bogatą kulturę, która zrodziła muzykę flamenco. Warto też wiedzieć, że Hiszpania to także raj dla miłośników historii i architektury. Sewilla, Barcelona, Kordoba czy Madryt czarują przyjezdnych niezwykłymi zabytkami – są tu i strzeliste katedry, okazałe place i wspaniałe muzea. A przede wszystkim imponujące zamki i pałace! Odkryj z nami najpiękniejsze budowle, które można zobaczyć podczas wakacji w Hiszpanii!

  1. Alhambra – Grenada
  2. Pałac Królewski - Sewilla
  3. Pałac Królewski – Madryt
  4. Alkazar – Toledo
  5. Sagrada Familia – Barcelona
  6. Alkazar – Segowia
  7. La Mezquita – Kordoba
  8. La Mezquita – Kordoba
  9. Katedra św. Jakuba – Santiago de Compostela
  10. Castillo de Coca – Coca

1. Zespół pałacowo-warowny Alhambra w Grenadzie

Alhambra, położona w Grenadzie, w samym sercu hiszpańskiej Andaluzji, to bodaj najświetniejsza pozostałość po muzułmańskich rządach na Półwyspie Iberyjskim. Ten zespół pałacowo-warowny powstał w XIII w. z inicjatywy emira Grenady Nasrida Mohammeda ben Al-Ahmara na ruinach niewielkiej fortecy z IX w. i był rozbudowywany przez kolejne 200 lat. Po wypędzeniu muzułmanów z Hiszpanii w 1492 roku przez następnych 500 lat kompleks był wykorzystywany jako więzienie.

Arabscy poeci opisywali Alhambrę jako perłę umieszczoną w szmaragdzie, nawiązując w ten sposób do kolorystyki konstrukcji i otaczających ją lasów. Kompleks składa się z szeregu dziedzińców otoczonych rzeźbionymi kolumnami (najsłynniejszy z nich to Dziedziniec Lwów), licznych sal charakteryzujących się bogatą ornamentyką oraz ogromnego ogrodu. Na ścianach możemy podziwiać zaś kilka stylów arabskiej kaligrafii.

Więcej informacji na temat zabytków i miejsc wartych zobaczenia w tej części kraju znajdziesz w naszym artykule: Andaluzja – najważniejsze atrakcje południowej Hiszpanii.

 

2. Pałac Królewski w Sewilli

Pałac Królewski w Sewilli to, obok usytuowanej w pobliżu katedry, najświetniejszy zabytek stolicy Andaluzji. Kompleks powstał w XIV w. za panowania króla Piotra Kastylijskiego w wyniku przebudowy fortecy muzułmańskich władców. Pałac stanowi jeden z najwspanialszych przykładów stylu mudejar (połączenia architektury islamskiej z romańską i gotykiem) na Półwyspie Iberyjskim, można podziwiać tu również elementy sztuki renesansowej. Miejsce jest znane ze swojej bogatej ornamentyki – znajdziemy tu majoliki, motywy roślinne wykonane z gipsu, wiele dziedzińców, sadzawek oraz wspaniałe ogrody. Do najsłynniejszych elementów kompleksu należą Brama Lwów, Patio de las Doncellas (Dziedziniec Dziewic – według legendy Maurowie żądali od Królestwa Iberii corocznej daniny ze stu dziewic), Sala Ambasadorów, Pałac Piotra I i Pałac Gotycki. Górne piętro kompleksu jest do dziś wykorzystywane przez rodzinę królewską podczas wizyty w Sewilli. Ciekawostką jest, że nakręcono tu wiele filmów, m.in. Królestwo Niebieskie (dwór Króla Jerozolimy), Lawrence z Arabii czy niektóre sceny piątego sezonu Gry o tron. Więcej o zabytkach Sewilli znajdziesz na naszym blogu w artykule: Sewilla – krótki przewodnik po najważniejszych atrakcjach.

3. Pałac Królewski w Madrycie

Palacio Real de Madrid to oficjalna rezydencja hiszpańskiej monarchii (choć dziś używana już wyłącznie do ceremonii państwowych, król i jego rodzina mieszkają w Pałacu Zarzuela na obrzeżach hiszpańskiej stolicy) i największy pod względem powierzchni pałac w Europie. Budowla zajmuje 135 tys. m² i znajduje się w niej 3418 pomieszczeń! Obecna bryła pochodzi z XVIII w. i zbudowana została w stylu rokoko i klasycystycznym. Pod względem układu pomieszczeń i bogactwa ornamentyki pałac był wzorowany na paryskim Luwrze. Możemy tu podziwiać wiele obrazów słynnych malarzy, takich jak Caravaggio, Francisco de Goya czy Diego Velázquez, freski znamienitych artystów, wśród nich Giovanni Battista Tiepolo, Corrado Giaquinto i Anton Raphael Mengs, oraz kolekcje porcelany, zegarków, mebli, zastawy srebrnej, a także zbrojownię królewską.

4. Alkazar – Toledo

Alkazar, usytuowany na najwyższym wzniesieniu Toledo, powstał za panowania rzymskiego w III w. n.e. i miał służyć do celów obronnych. Na przełomie dziejów był wielokrotnie przebudowywany, ale największych zmian dokonano w XVI w. – stworzono wówczas prostokątny dziedziniec otoczony dwupoziomowymi łukami wspartymi na kolumnach, który stanowi centrum całego kompleksu. Najznamienitsi hiszpańscy architekci tamtych czasów Alonso de Covarrubias, Francisco de Villalpando i Juan de Herrera odpowiadali za modernizację zamku i wzniesienie jego nowej fasady.

W XVII i XVIII w. w zamku trzykrotnie wybuchał pożar, w wyniku czego został on prawie całkowicie zniszczony. Alkazar ucierpiał ponownie podczas hiszpańskiej wojny domowej, która toczyła się w latach 1936-39 – pałac służył wówczas jako schronienie dla pułkownika Jose Ituarte Moscardo walczącego po stronie frankistów i jego 1300 ludzi. Oblężenie trwało 10 dni i ostatecznie republikanie wycofali się, wysadziwszy uprzednio w powietrze zamkowe wieże. Przez wiele lat po tym wydarzeniu propaganda Franco używała oblężenia Alkazaru jako przykładu bohaterstwa podczas wojny.  Po wojnie zamek został odbudowany i dziś mieści się tu Muzeum Wojska i biblioteka.

5. Świątynia Sagrada Familia w Barcelonie

Sagrada Familia, zlokalizowana w centrum Barcelony, to bodaj najsłynniejszy kościół świata. Sławę zyskał z dwóch powodów – oryginalności projektu Antonio Gaudiego oraz faktu, że do dziś nie został ukończony. Prace nad budową obiektu rozpoczęto w 1882 r. Początkowo projekt powierzono innemu architektowi, ponieważ ten pokłócił się z organizacją finansującą budowę kościoła, postanowiono zlecić prace Gaudiemu.

Kontrowersyjny kataloński twórca zmienił plany architektoniczne i całkowicie poświęcił się pracom nad świątynią aż do swojej śmierci w 1926 r. Gaudi zaprojektował kościół w stylu gotycko-secesyjnym, z 18 iglicami, 3 fasadami, 5 nawami i oryginalnymi kolumnami łączącymi różne formy geometryczne. Wewnątrz, żadna powierzchnia nie jest płaska – na ścianach znajdziemy bogatą ornamentykę zawierającą zarówno abstrakcyjne kształty, jak i łagodne krzywizny. Według najnowszych planów świątynia ma zostać ukończona do 2026r. Jeśli planujesz pobyt w Barcelonie, z pewnością zainteresuje cię nasz artykuł: Barcelona – poznaj atrakcje i zabytki Miasta Gaudiego.

6. Alkazar – Segowia

Niecałe 100 km na północ od Madrytu, w regionie słynącym z twierdz i pałaców Kastylia i Leon, znajduje się Segowia, a w niej wspaniały rzymski akwedukt oraz zamek Alkazar. Jest możliwe, że fortyfikacje w tym miejscu istniały już w czasach Imperium Rzymskiego, jednak pierwsze wzmianki o budowli pochodzą z pierwszej połowy XII w. Rozbudowa i modernizacja Alkazaru, która rozpoczęła się czasów Katarzyny z Lancaster w 1412 roku i która osiągnęła swój szczyt za panowania Henryka IV, uczyniła z niego budynek podziwiany przez wszystkich przybywających tu podróżników. Alkazar został przekształcony z twierdzy pełniącej ściśle wojskowe funkcje w rezydencję królewską, w której strzeżono skarbu władcy oraz dokumentów historycznych. W 1474 r. koronowano tu Izabelę I na królową Kastylii. W kolejnych latach pałac podupadł i służył jako więzienie, potem siedziba Królewskiego Kolegium Artylerii, a obecnie stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych tego regionu Hiszpanii, przypominającą nieco disneyowski pałac z czołówek filmów tej wytwórni.

7. La Mezquita – Kordoba

Wielki Meczet w Kordobie, zwany La Mezquita, to jedna z najbardziej niezwykłych budowli w Hiszpanii. Obiekt był wielokrotnie przebudowywany, wielokrotnie zmieniał też swoją funkcję – powstał ok. 600 r. n.e., za panowania Wizygotów i służył jako kościół, w VIII w. muzułmanie wybudowali tu meczet, a w XIII w. miejsce to przekształcono z powrotem w świątynię chrześcijańską. Najbardziej imponującym elementem la Mezquity jest tzw. las kolumn (obecnie jest ich 544!), zwieńczonych dwukondygnacyjnymi arkadami pomalowanymi w biało-czerwone pasy. Do innych pozostałości meczetu możemy zaliczyć maksurę (wydzielone miejsce dla władcy) oraz ośmiokątny mihrab ze sklepieniem w kształcie muszli. W samym środku budowli zaś możemy podziwiać XVI-wieczną renesansową katedrę.

8. Pałac Aljaferia w Saragossie

Pałac Aljafeira w Saragossie to imponująca twierdza o szerokich murach i masywnych wieżach, która uważana jest, obok pałacu Alhambra w Grenadzie i Wielkiego Meczetu w Kordobie, za jeden z najwspanialszych okazów architektury muzułmańsko-hiszpańskiej. Pałac powstał w drugiej połowie XI w. jako rezydencja islamskiej dynastii Banu Hud, później pełnił funkcję pałacu chrześcijańskich królów, fortecy wojskowej, więzienia i koszar wojskowych. W budowli możemy podziwiać przepiękną ornamentykę – arabeski, motywy geometryczne, yeserię (dekorację rzeźbioną w stiuku) pokrytą polichromią, rzeźbione i zdobione sufity oraz wspaniałe arkady. Na szczególną uwagę zasługują Sala Złota, która była centralnym pomieszczeniem pałacu oraz dawny meczet władcy ze wspaniałym mihrabem.

9. Katedra św. Jakuba – Santiago de Compostela

Najsłynniejszym obiektem w położonym w północno-wschodniej części Hiszpanii Santiago de Compostela jest wspaniała romańska Katedra św. Jakuba. Budowę świątyni rozpoczęto w 1075 r. i ukończono niecałe 50 lat później. W kolejnych wiekach była ona wielokrotnie przebudowywana, dodano również elementy gotyckie i barokowe. Dziś Santiago de Compostela, uznawane za miejsce pochówku św. Jakuba Apostoła, to jedno z najsłynniejszych miejsc pielgrzymkowych w Europie i zwieńczenie słynnego szlaku Camino De Santiago (Droga św. Jakuba), wiodącego tu z różnych miejscowości Starego Kontynentu. Podczas wizyty w katedrze na szczególną uwagę zasługują:  Pórtico da Gloria ze wspaniałymi płaskorzeźbami przedstawiającymi Sąd Ostateczny, zachodnia granitowa fasada świątyni dodana do budowli w XVIII w. oraz botafumeiro – największy trybularz świata o wysokości 160 cm.

10. Castillo de Coca – Coca

Castillo de Coca jest kolejnym wspaniałym zamkiem, który możemy podziwiać w regionie Kastylia i Leon. Za jego budowę, która rozpoczęła się w XV w., był odpowiedzialny jeden z najznamienitszych mauretańskich architektów tamtych czasów Ali Caro. Głównym budulcem zamku jest cegła, a całość konstrukcji jest utrzymana w stylu mudejar. Kompleks otoczony jest fosą i dwoma rzędami murów obronnych. Dziś możemy tu zobaczyć interesującą kaplicę z wieloma starymi obrazami i zabytkowymi dziełami sztuki sakralnej, zbrojownię i imponujący donżon. Chętni mogą również wspiąć się spiralnymi schodami z jedną z zamkowych wież, skąd rozpościera się przepiękny widok na miasteczko Coca i okolicę.

Planując wyjazd do Hiszpanii z nastawieniem na zwiedzanie i podziwianie architektonicznych cudów tego kraju, koniecznie uwzględnij choć część zamków i pałaców wymienionych w powyższym artykule. Zobacz też nasz ranking 10 najpiękniejszych miast w Hiszpanii, a wśród nich wspomniany tu Madryt, Barcelonę czy Sewillę.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 06.12.2021
Data Aktualizacji: 09.12.2021

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.9/6  79 ocen
Wypoczynek • Hiszpania: Teneryfa
zdjęcie-oferty
Bestseller
5.0/6  366 ocen
Wypoczynek • Hiszpania: Teneryfa
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.9/6  167 ocen
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava - Costa del Maresme
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
6.0/6  1 ocena
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.8/6  4 oceny
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.4/6  7 ocen
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.0/6  538 ocen
Wypoczynek • Hiszpania: Fuerteventura
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.4/6  7 ocen
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Lefkada - plaże, atrakcje turystyczne i zabytki greckiej wyspy Lefkada to bajkowe, rozległe, niemalże karaibskie plaże oraz malownicze zabudowania przypominające kolonialne miasta Ameryki Południowej. Jest jedną z siedmiu Wysp Jońskich leżących po zachodniej stronie Grecji kontynentalnej. Zachwyca szerokimi lazurowymi wybrzeżami, dobrze rozwiniętą infrastrukturą oferującą rozmaite sporty wodne, bardzo ciekawymi dla miłośników przyrody szlakami trekkingowymi, gościnnością czy niepowtarzalną architekturą tradycyjnych wiosek. Poznaj szeroką gamę atrakcji turystycznych Lefkady, aby zaplanować swoje niezapomniane wakacje na najpiękniejszej wyspie Morza Jońskiego!
krajobraz-kierunku
7 atrakcji w Nikozji na Cyprze, które warto zobaczyć Słysząc o stolicy przedzielonej murem, od razu na myśl przychodzi Berlin sprzed kilkudziesięciu lat. Jednak współcześnie nadal istnieje jeszcze jedno takie miasto i jest nim Nikozja na Cyprze. Nieprzerwanie od 1974 roku przez jej środek przebiega tzw. Zielona Linia, która dzieli stolicę wyspy na dwie połowy - południową cypryjską oraz północną turecką. Nie jest to jednak powód do tego, aby zrezygnować ze zwiedzania wszystkich atrakcji w Nikozji. Sprawdź, co cię czeka podczas wakacji na Cyprze!
krajobraz-kierunku
Cyklady - 6 najpopularniejszych wysp Ulubiony kierunek letnich wakacji – Grecja, a na mapie Grecji jeden z najciekawszych regionów, czyli archipelag 220 wysp, Cyklady. Dużo je łączy, a jeszcze więcej różni – każda z nich jest wyjątkowa na swój sposób i lepiej o wszystkim dowiedzieć się przed zrobieniem rezerwacji. Wiele zależy od upodobań, ale każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Sprawdź, czy greckie Cyklady to kierunek dla Ciebie i sprawdź, która wyspa pasuje do Twoich potrzeb.
krajobraz-kierunku
Ateny - TOP 10 atrakcji greckiej stolicy Czy wiesz, że Unia Europejska mianowała Ateny pierwszą stolicą kultury współczesnej Europy? Są tu aż 44 muzea antyczne, 128 kina oraz 148 sceny teatralne - to dużo więcej niż na Broadwayu, co znaczy, że Ateny posiadają największą ilość scen teatralnych na świecie! W stolicy Grecji mieści się aż 18 obiektów wpisanych na listę UNESCO i 11 Uniwersytetów. Połowa wszystkich mieszkańców Grecji mieszka w tym mieście oraz należącym do niego porcie Pireus. W roku 2019 poprzedzającym wybuch pandemii, ok. 6,5 mln turystów odwiedziło Ateny - liczba ta przeważa ilość mieszkańców stolicy Grecji! Co zwiedzić w Atenach? Poznaj TOP 10 atrakcji, których nie możesz przegapić! Sprawdź: Kiedy najlepiej jechać do Grecji? Pogoda i klimat Grecji kontynentalnej