ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Hiszpańskie zamki, kościoły i pałace. 10 budowli, które warto zobaczyć

Hiszpania to jedna z najciekawszych destynacji wakacyjnych w Europie. Znajdziemy tu ciepłe morze, wspaniałe plaże z mnóstwem nadmorskich knajpek, gdzie można rozsmakować się w miejscowej kuchni i bogatą kulturę, która zrodziła muzykę flamenco. Warto też wiedzieć, że Hiszpania to także raj dla miłośników historii i architektury. Sewilla, Barcelona, Kordoba czy Madryt czarują przyjezdnych niezwykłymi zabytkami – są tu i strzeliste katedry, okazałe place i wspaniałe muzea. A przede wszystkim imponujące zamki i pałace! Odkryj z nami najpiękniejsze budowle, które można zobaczyć podczas wakacji w Hiszpanii!

  1. Alhambra – Grenada
  2. Pałac Królewski - Sewilla
  3. Pałac Królewski – Madryt
  4. Alkazar – Toledo
  5. Sagrada Familia – Barcelona
  6. Alkazar – Segowia
  7. La Mezquita – Kordoba
  8. La Mezquita – Kordoba
  9. Katedra św. Jakuba – Santiago de Compostela
  10. Castillo de Coca – Coca

1. Zespół pałacowo-warowny Alhambra w Grenadzie

Alhambra, położona w Grenadzie, w samym sercu hiszpańskiej Andaluzji, to bodaj najświetniejsza pozostałość po muzułmańskich rządach na Półwyspie Iberyjskim. Ten zespół pałacowo-warowny powstał w XIII w. z inicjatywy emira Grenady Nasrida Mohammeda ben Al-Ahmara na ruinach niewielkiej fortecy z IX w. i był rozbudowywany przez kolejne 200 lat. Po wypędzeniu muzułmanów z Hiszpanii w 1492 roku przez następnych 500 lat kompleks był wykorzystywany jako więzienie.

Arabscy poeci opisywali Alhambrę jako perłę umieszczoną w szmaragdzie, nawiązując w ten sposób do kolorystyki konstrukcji i otaczających ją lasów. Kompleks składa się z szeregu dziedzińców otoczonych rzeźbionymi kolumnami (najsłynniejszy z nich to Dziedziniec Lwów), licznych sal charakteryzujących się bogatą ornamentyką oraz ogromnego ogrodu. Na ścianach możemy podziwiać zaś kilka stylów arabskiej kaligrafii.

Więcej informacji na temat zabytków i miejsc wartych zobaczenia w tej części kraju znajdziesz w naszym artykule: Andaluzja – najważniejsze atrakcje południowej Hiszpanii.

 

2. Pałac Królewski w Sewilli

Pałac Królewski w Sewilli to, obok usytuowanej w pobliżu katedry, najświetniejszy zabytek stolicy Andaluzji. Kompleks powstał w XIV w. za panowania króla Piotra Kastylijskiego w wyniku przebudowy fortecy muzułmańskich władców. Pałac stanowi jeden z najwspanialszych przykładów stylu mudejar (połączenia architektury islamskiej z romańską i gotykiem) na Półwyspie Iberyjskim, można podziwiać tu również elementy sztuki renesansowej. Miejsce jest znane ze swojej bogatej ornamentyki – znajdziemy tu majoliki, motywy roślinne wykonane z gipsu, wiele dziedzińców, sadzawek oraz wspaniałe ogrody. Do najsłynniejszych elementów kompleksu należą Brama Lwów, Patio de las Doncellas (Dziedziniec Dziewic – według legendy Maurowie żądali od Królestwa Iberii corocznej daniny ze stu dziewic), Sala Ambasadorów, Pałac Piotra I i Pałac Gotycki. Górne piętro kompleksu jest do dziś wykorzystywane przez rodzinę królewską podczas wizyty w Sewilli. Ciekawostką jest, że nakręcono tu wiele filmów, m.in. Królestwo Niebieskie (dwór Króla Jerozolimy), Lawrence z Arabii czy niektóre sceny piątego sezonu Gry o tron. Więcej o zabytkach Sewilli znajdziesz na naszym blogu w artykule: Sewilla – krótki przewodnik po najważniejszych atrakcjach.

3. Pałac Królewski w Madrycie

Palacio Real de Madrid to oficjalna rezydencja hiszpańskiej monarchii (choć dziś używana już wyłącznie do ceremonii państwowych, król i jego rodzina mieszkają w Pałacu Zarzuela na obrzeżach hiszpańskiej stolicy) i największy pod względem powierzchni pałac w Europie. Budowla zajmuje 135 tys. m² i znajduje się w niej 3418 pomieszczeń! Obecna bryła pochodzi z XVIII w. i zbudowana została w stylu rokoko i klasycystycznym. Pod względem układu pomieszczeń i bogactwa ornamentyki pałac był wzorowany na paryskim Luwrze. Możemy tu podziwiać wiele obrazów słynnych malarzy, takich jak Caravaggio, Francisco de Goya czy Diego Velázquez, freski znamienitych artystów, wśród nich Giovanni Battista Tiepolo, Corrado Giaquinto i Anton Raphael Mengs, oraz kolekcje porcelany, zegarków, mebli, zastawy srebrnej, a także zbrojownię królewską.

4. Alkazar – Toledo

Alkazar, usytuowany na najwyższym wzniesieniu Toledo, powstał za panowania rzymskiego w III w. n.e. i miał służyć do celów obronnych. Na przełomie dziejów był wielokrotnie przebudowywany, ale największych zmian dokonano w XVI w. – stworzono wówczas prostokątny dziedziniec otoczony dwupoziomowymi łukami wspartymi na kolumnach, który stanowi centrum całego kompleksu. Najznamienitsi hiszpańscy architekci tamtych czasów Alonso de Covarrubias, Francisco de Villalpando i Juan de Herrera odpowiadali za modernizację zamku i wzniesienie jego nowej fasady.

W XVII i XVIII w. w zamku trzykrotnie wybuchał pożar, w wyniku czego został on prawie całkowicie zniszczony. Alkazar ucierpiał ponownie podczas hiszpańskiej wojny domowej, która toczyła się w latach 1936-39 – pałac służył wówczas jako schronienie dla pułkownika Jose Ituarte Moscardo walczącego po stronie frankistów i jego 1300 ludzi. Oblężenie trwało 10 dni i ostatecznie republikanie wycofali się, wysadziwszy uprzednio w powietrze zamkowe wieże. Przez wiele lat po tym wydarzeniu propaganda Franco używała oblężenia Alkazaru jako przykładu bohaterstwa podczas wojny.  Po wojnie zamek został odbudowany i dziś mieści się tu Muzeum Wojska i biblioteka.

5. Świątynia Sagrada Familia w Barcelonie

Sagrada Familia, zlokalizowana w centrum Barcelony, to bodaj najsłynniejszy kościół świata. Sławę zyskał z dwóch powodów – oryginalności projektu Antonio Gaudiego oraz faktu, że do dziś nie został ukończony. Prace nad budową obiektu rozpoczęto w 1882 r. Początkowo projekt powierzono innemu architektowi, ponieważ ten pokłócił się z organizacją finansującą budowę kościoła, postanowiono zlecić prace Gaudiemu.

Kontrowersyjny kataloński twórca zmienił plany architektoniczne i całkowicie poświęcił się pracom nad świątynią aż do swojej śmierci w 1926 r. Gaudi zaprojektował kościół w stylu gotycko-secesyjnym, z 18 iglicami, 3 fasadami, 5 nawami i oryginalnymi kolumnami łączącymi różne formy geometryczne. Wewnątrz, żadna powierzchnia nie jest płaska – na ścianach znajdziemy bogatą ornamentykę zawierającą zarówno abstrakcyjne kształty, jak i łagodne krzywizny. Według najnowszych planów świątynia ma zostać ukończona do 2026r. Jeśli planujesz pobyt w Barcelonie, z pewnością zainteresuje cię nasz artykuł: Barcelona – poznaj atrakcje i zabytki Miasta Gaudiego.

6. Alkazar – Segowia

Niecałe 100 km na północ od Madrytu, w regionie słynącym z twierdz i pałaców Kastylia i Leon, znajduje się Segowia, a w niej wspaniały rzymski akwedukt oraz zamek Alkazar. Jest możliwe, że fortyfikacje w tym miejscu istniały już w czasach Imperium Rzymskiego, jednak pierwsze wzmianki o budowli pochodzą z pierwszej połowy XII w. Rozbudowa i modernizacja Alkazaru, która rozpoczęła się czasów Katarzyny z Lancaster w 1412 roku i która osiągnęła swój szczyt za panowania Henryka IV, uczyniła z niego budynek podziwiany przez wszystkich przybywających tu podróżników. Alkazar został przekształcony z twierdzy pełniącej ściśle wojskowe funkcje w rezydencję królewską, w której strzeżono skarbu władcy oraz dokumentów historycznych. W 1474 r. koronowano tu Izabelę I na królową Kastylii. W kolejnych latach pałac podupadł i służył jako więzienie, potem siedziba Królewskiego Kolegium Artylerii, a obecnie stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych tego regionu Hiszpanii, przypominającą nieco disneyowski pałac z czołówek filmów tej wytwórni.

7. La Mezquita – Kordoba

Wielki Meczet w Kordobie, zwany La Mezquita, to jedna z najbardziej niezwykłych budowli w Hiszpanii. Obiekt był wielokrotnie przebudowywany, wielokrotnie zmieniał też swoją funkcję – powstał ok. 600 r. n.e., za panowania Wizygotów i służył jako kościół, w VIII w. muzułmanie wybudowali tu meczet, a w XIII w. miejsce to przekształcono z powrotem w świątynię chrześcijańską. Najbardziej imponującym elementem la Mezquity jest tzw. las kolumn (obecnie jest ich 544!), zwieńczonych dwukondygnacyjnymi arkadami pomalowanymi w biało-czerwone pasy. Do innych pozostałości meczetu możemy zaliczyć maksurę (wydzielone miejsce dla władcy) oraz ośmiokątny mihrab ze sklepieniem w kształcie muszli. W samym środku budowli zaś możemy podziwiać XVI-wieczną renesansową katedrę.

8. Pałac Aljaferia w Saragossie

Pałac Aljafeira w Saragossie to imponująca twierdza o szerokich murach i masywnych wieżach, która uważana jest, obok pałacu Alhambra w Grenadzie i Wielkiego Meczetu w Kordobie, za jeden z najwspanialszych okazów architektury muzułmańsko-hiszpańskiej. Pałac powstał w drugiej połowie XI w. jako rezydencja islamskiej dynastii Banu Hud, później pełnił funkcję pałacu chrześcijańskich królów, fortecy wojskowej, więzienia i koszar wojskowych. W budowli możemy podziwiać przepiękną ornamentykę – arabeski, motywy geometryczne, yeserię (dekorację rzeźbioną w stiuku) pokrytą polichromią, rzeźbione i zdobione sufity oraz wspaniałe arkady. Na szczególną uwagę zasługują Sala Złota, która była centralnym pomieszczeniem pałacu oraz dawny meczet władcy ze wspaniałym mihrabem.

9. Katedra św. Jakuba – Santiago de Compostela

Najsłynniejszym obiektem w położonym w północno-wschodniej części Hiszpanii Santiago de Compostela jest wspaniała romańska Katedra św. Jakuba. Budowę świątyni rozpoczęto w 1075 r. i ukończono niecałe 50 lat później. W kolejnych wiekach była ona wielokrotnie przebudowywana, dodano również elementy gotyckie i barokowe. Dziś Santiago de Compostela, uznawane za miejsce pochówku św. Jakuba Apostoła, to jedno z najsłynniejszych miejsc pielgrzymkowych w Europie i zwieńczenie słynnego szlaku Camino De Santiago (Droga św. Jakuba), wiodącego tu z różnych miejscowości Starego Kontynentu. Podczas wizyty w katedrze na szczególną uwagę zasługują:  Pórtico da Gloria ze wspaniałymi płaskorzeźbami przedstawiającymi Sąd Ostateczny, zachodnia granitowa fasada świątyni dodana do budowli w XVIII w. oraz botafumeiro – największy trybularz świata o wysokości 160 cm.

10. Castillo de Coca – Coca

Castillo de Coca jest kolejnym wspaniałym zamkiem, który możemy podziwiać w regionie Kastylia i Leon. Za jego budowę, która rozpoczęła się w XV w., był odpowiedzialny jeden z najznamienitszych mauretańskich architektów tamtych czasów Ali Caro. Głównym budulcem zamku jest cegła, a całość konstrukcji jest utrzymana w stylu mudejar. Kompleks otoczony jest fosą i dwoma rzędami murów obronnych. Dziś możemy tu zobaczyć interesującą kaplicę z wieloma starymi obrazami i zabytkowymi dziełami sztuki sakralnej, zbrojownię i imponujący donżon. Chętni mogą również wspiąć się spiralnymi schodami z jedną z zamkowych wież, skąd rozpościera się przepiękny widok na miasteczko Coca i okolicę.

Planując wyjazd do Hiszpanii z nastawieniem na zwiedzanie i podziwianie architektonicznych cudów tego kraju, koniecznie uwzględnij choć część zamków i pałaców wymienionych w powyższym artykule. Zobacz też nasz ranking 10 najpiękniejszych miast w Hiszpanii, a wśród nich wspomniany tu Madryt, Barcelonę czy Sewillę.

Data Publikacji: 06.12.2021
Data Aktualizacji: 09.12.2021

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Rajski Ksamil - plaże i nie tylko. Co warto zobaczyć w Albanii? Położony na samym południu Albanii Ksamil od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów z Polski. Ten niewielki kurort ma wszystko, co do turystycznego szczęścia potrzebne. Znajdujące się w Ksamilu plaże nie dość, że piaszczyste (co jest małym ewenementem, bo na południu kraju dominują głównie te żwirowe lub kamieniste), to dodatkowo oferują wspaniałą panoramę, przede wszystkim na pobliskie Korfu. Wokół miasteczka znajduje się też kilka godnych uwagi atrakcji. Zwiedzanie Kamil czas zacząć! Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wakacji w Albanii.
krajobraz kierunku
Palma de Mallorca – zwiedzamy stolicę MajorkiMajorka to największa wyspa hiszpańskich Balearów – archipelagu położonego w zachodniej części Morza Śródziemnego. Na 3.640 km² powierzchni znajdziesz piękne piaszczyste plaże, malownicze zatoki, strome klify i klimatyczne średniowieczne miasteczka. Do tego dochodzi fantastyczna hiszpańska kuchnia, piękna słoneczna pogoda oraz bogata kultura. Jest to idealne miejsce na wakacje zarówno dla miłośników rozrywek i nocnego trybu życia, jak i dla rodzin z dziećmi. Stolicą Majorki jest położona w jej południowo-zachodniej części Palma de Mallorca, gdzie mieszka prawie połowa z 920 tys. mieszkańców wyspy. W miejscowości znajduje się wiele ciekawych miejsc, z którymi często wiąże się fascynująca historia. Zobacz, co przede wszystkim warto zobaczyć podczas wizyty w tym fascynującym mieście i poznaj najsłynniejsze atrakcje w Palma de Mallorca.
krajobraz kierunku
Durres i okolice. Zobacz największe atrakcje i dowiedz się, co warto zwiedzićDurres to największy albański kurort, który przyciąga turystów piękną, piaszczystą plażą ciągnącą się na dystansie 15 kilometrów, dużym wyborem hoteli o zróżnicowanym standardzie i dziesiątkami knajpek czy restauracji, serwujących lokalne specjały. Na miłośników zwiedzania czekają interesujące zabytki z czasów rzymskich, m.in., amfiteatr i forum, weneckie fortyfikacje i ciekawe Muzeum Archeologiczne. Durres to także świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicy, gdzie w promieniu zaledwie 50 km znajduje się wiele ciekawych miejsc. Co warto zobaczyć podczas urlopu w Albanii? Poznaj największe atrakcje w Durres i okolicach.
krajobraz kierunku
Djerba - co warto zobaczyć? 6 najważniejszych atrakcjiTunezja jest jednym z bardziej nowoczesnych krajów afrykańskich. Ma blisko 60 wysp i wysepek, jednak zdecydowana większość z nich jest bardzo mała i niezamieszkana. Djerba to najważniejsza z nich. Leży na południowym wschodzie wybrzeża nad Morzem Śródziemnym w zatoce Mała Syrta. To największa wyspa w kraju, która ze względu na mnogość atrakcji i świetną bazę hotelową jest najczęściej odwiedzanym obszarem całego kraju. Zobacz, jakie atrakcje Djerby czekają na Ciebie podczas urlopu.