Atrakcje na świecie

Hiszpańskie zamki, kościoły i pałace. 10 budowli, które warto zobaczyć

Hiszpania to jedna z najciekawszych destynacji wakacyjnych w Europie. Znajdziemy tu ciepłe morze, wspaniałe plaże z mnóstwem nadmorskich knajpek, gdzie można rozsmakować się w miejscowej kuchni i bogatą kulturę, która zrodziła muzykę flamenco. Warto też wiedzieć, że Hiszpania to także raj dla miłośników historii i architektury. Sewilla, Barcelona, Kordoba czy Madryt czarują przyjezdnych niezwykłymi zabytkami – są tu i strzeliste katedry, okazałe place i wspaniałe muzea. A przede wszystkim imponujące zamki i pałace! Odkryj z nami najpiękniejsze budowle, które można zobaczyć podczas wakacji w Hiszpanii!

  1. Alhambra – Grenada
  2. Pałac Królewski - Sewilla
  3. Pałac Królewski – Madryt
  4. Alkazar – Toledo
  5. Sagrada Familia – Barcelona
  6. Alkazar – Segowia
  7. La Mezquita – Kordoba
  8. La Mezquita – Kordoba
  9. Katedra św. Jakuba – Santiago de Compostela
  10. Castillo de Coca – Coca

1. Zespół pałacowo-warowny Alhambra w Grenadzie

Alhambra, położona w Grenadzie, w samym sercu hiszpańskiej Andaluzji, to bodaj najświetniejsza pozostałość po muzułmańskich rządach na Półwyspie Iberyjskim. Ten zespół pałacowo-warowny powstał w XIII w. z inicjatywy emira Grenady Nasrida Mohammeda ben Al-Ahmara na ruinach niewielkiej fortecy z IX w. i był rozbudowywany przez kolejne 200 lat. Po wypędzeniu muzułmanów z Hiszpanii w 1492 roku przez następnych 500 lat kompleks był wykorzystywany jako więzienie.

Arabscy poeci opisywali Alhambrę jako perłę umieszczoną w szmaragdzie, nawiązując w ten sposób do kolorystyki konstrukcji i otaczających ją lasów. Kompleks składa się z szeregu dziedzińców otoczonych rzeźbionymi kolumnami (najsłynniejszy z nich to Dziedziniec Lwów), licznych sal charakteryzujących się bogatą ornamentyką oraz ogromnego ogrodu. Na ścianach możemy podziwiać zaś kilka stylów arabskiej kaligrafii.

Więcej informacji na temat zabytków i miejsc wartych zobaczenia w tej części kraju znajdziesz w naszym artykule: Andaluzja – najważniejsze atrakcje południowej Hiszpanii.

 

2. Pałac Królewski w Sewilli

Pałac Królewski w Sewilli to, obok usytuowanej w pobliżu katedry, najświetniejszy zabytek stolicy Andaluzji. Kompleks powstał w XIV w. za panowania króla Piotra Kastylijskiego w wyniku przebudowy fortecy muzułmańskich władców. Pałac stanowi jeden z najwspanialszych przykładów stylu mudejar (połączenia architektury islamskiej z romańską i gotykiem) na Półwyspie Iberyjskim, można podziwiać tu również elementy sztuki renesansowej. Miejsce jest znane ze swojej bogatej ornamentyki – znajdziemy tu majoliki, motywy roślinne wykonane z gipsu, wiele dziedzińców, sadzawek oraz wspaniałe ogrody. Do najsłynniejszych elementów kompleksu należą Brama Lwów, Patio de las Doncellas (Dziedziniec Dziewic – według legendy Maurowie żądali od Królestwa Iberii corocznej daniny ze stu dziewic), Sala Ambasadorów, Pałac Piotra I i Pałac Gotycki. Górne piętro kompleksu jest do dziś wykorzystywane przez rodzinę królewską podczas wizyty w Sewilli. Ciekawostką jest, że nakręcono tu wiele filmów, m.in. Królestwo Niebieskie (dwór Króla Jerozolimy), Lawrence z Arabii czy niektóre sceny piątego sezonu Gry o tron. Więcej o zabytkach Sewilli znajdziesz na naszym blogu w artykule: Sewilla – krótki przewodnik po najważniejszych atrakcjach.

3. Pałac Królewski w Madrycie

Palacio Real de Madrid to oficjalna rezydencja hiszpańskiej monarchii (choć dziś używana już wyłącznie do ceremonii państwowych, król i jego rodzina mieszkają w Pałacu Zarzuela na obrzeżach hiszpańskiej stolicy) i największy pod względem powierzchni pałac w Europie. Budowla zajmuje 135 tys. m² i znajduje się w niej 3418 pomieszczeń! Obecna bryła pochodzi z XVIII w. i zbudowana została w stylu rokoko i klasycystycznym. Pod względem układu pomieszczeń i bogactwa ornamentyki pałac był wzorowany na paryskim Luwrze. Możemy tu podziwiać wiele obrazów słynnych malarzy, takich jak Caravaggio, Francisco de Goya czy Diego Velázquez, freski znamienitych artystów, wśród nich Giovanni Battista Tiepolo, Corrado Giaquinto i Anton Raphael Mengs, oraz kolekcje porcelany, zegarków, mebli, zastawy srebrnej, a także zbrojownię królewską.

4. Alkazar – Toledo

Alkazar, usytuowany na najwyższym wzniesieniu Toledo, powstał za panowania rzymskiego w III w. n.e. i miał służyć do celów obronnych. Na przełomie dziejów był wielokrotnie przebudowywany, ale największych zmian dokonano w XVI w. – stworzono wówczas prostokątny dziedziniec otoczony dwupoziomowymi łukami wspartymi na kolumnach, który stanowi centrum całego kompleksu. Najznamienitsi hiszpańscy architekci tamtych czasów Alonso de Covarrubias, Francisco de Villalpando i Juan de Herrera odpowiadali za modernizację zamku i wzniesienie jego nowej fasady.

W XVII i XVIII w. w zamku trzykrotnie wybuchał pożar, w wyniku czego został on prawie całkowicie zniszczony. Alkazar ucierpiał ponownie podczas hiszpańskiej wojny domowej, która toczyła się w latach 1936-39 – pałac służył wówczas jako schronienie dla pułkownika Jose Ituarte Moscardo walczącego po stronie frankistów i jego 1300 ludzi. Oblężenie trwało 10 dni i ostatecznie republikanie wycofali się, wysadziwszy uprzednio w powietrze zamkowe wieże. Przez wiele lat po tym wydarzeniu propaganda Franco używała oblężenia Alkazaru jako przykładu bohaterstwa podczas wojny.  Po wojnie zamek został odbudowany i dziś mieści się tu Muzeum Wojska i biblioteka.

5. Świątynia Sagrada Familia w Barcelonie

Sagrada Familia, zlokalizowana w centrum Barcelony, to bodaj najsłynniejszy kościół świata. Sławę zyskał z dwóch powodów – oryginalności projektu Antonio Gaudiego oraz faktu, że do dziś nie został ukończony. Prace nad budową obiektu rozpoczęto w 1882 r. Początkowo projekt powierzono innemu architektowi, ponieważ ten pokłócił się z organizacją finansującą budowę kościoła, postanowiono zlecić prace Gaudiemu.

Kontrowersyjny kataloński twórca zmienił plany architektoniczne i całkowicie poświęcił się pracom nad świątynią aż do swojej śmierci w 1926 r. Gaudi zaprojektował kościół w stylu gotycko-secesyjnym, z 18 iglicami, 3 fasadami, 5 nawami i oryginalnymi kolumnami łączącymi różne formy geometryczne. Wewnątrz, żadna powierzchnia nie jest płaska – na ścianach znajdziemy bogatą ornamentykę zawierającą zarówno abstrakcyjne kształty, jak i łagodne krzywizny. Według najnowszych planów świątynia ma zostać ukończona do 2026r. Jeśli planujesz pobyt w Barcelonie, z pewnością zainteresuje cię nasz artykuł: Barcelona – poznaj atrakcje i zabytki Miasta Gaudiego.

6. Alkazar – Segowia

Niecałe 100 km na północ od Madrytu, w regionie słynącym z twierdz i pałaców Kastylia i Leon, znajduje się Segowia, a w niej wspaniały rzymski akwedukt oraz zamek Alkazar. Jest możliwe, że fortyfikacje w tym miejscu istniały już w czasach Imperium Rzymskiego, jednak pierwsze wzmianki o budowli pochodzą z pierwszej połowy XII w. Rozbudowa i modernizacja Alkazaru, która rozpoczęła się czasów Katarzyny z Lancaster w 1412 roku i która osiągnęła swój szczyt za panowania Henryka IV, uczyniła z niego budynek podziwiany przez wszystkich przybywających tu podróżników. Alkazar został przekształcony z twierdzy pełniącej ściśle wojskowe funkcje w rezydencję królewską, w której strzeżono skarbu władcy oraz dokumentów historycznych. W 1474 r. koronowano tu Izabelę I na królową Kastylii. W kolejnych latach pałac podupadł i służył jako więzienie, potem siedziba Królewskiego Kolegium Artylerii, a obecnie stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych tego regionu Hiszpanii, przypominającą nieco disneyowski pałac z czołówek filmów tej wytwórni.

7. La Mezquita – Kordoba

Wielki Meczet w Kordobie, zwany La Mezquita, to jedna z najbardziej niezwykłych budowli w Hiszpanii. Obiekt był wielokrotnie przebudowywany, wielokrotnie zmieniał też swoją funkcję – powstał ok. 600 r. n.e., za panowania Wizygotów i służył jako kościół, w VIII w. muzułmanie wybudowali tu meczet, a w XIII w. miejsce to przekształcono z powrotem w świątynię chrześcijańską. Najbardziej imponującym elementem la Mezquity jest tzw. las kolumn (obecnie jest ich 544!), zwieńczonych dwukondygnacyjnymi arkadami pomalowanymi w biało-czerwone pasy. Do innych pozostałości meczetu możemy zaliczyć maksurę (wydzielone miejsce dla władcy) oraz ośmiokątny mihrab ze sklepieniem w kształcie muszli. W samym środku budowli zaś możemy podziwiać XVI-wieczną renesansową katedrę.

8. Pałac Aljaferia w Saragossie

Pałac Aljafeira w Saragossie to imponująca twierdza o szerokich murach i masywnych wieżach, która uważana jest, obok pałacu Alhambra w Grenadzie i Wielkiego Meczetu w Kordobie, za jeden z najwspanialszych okazów architektury muzułmańsko-hiszpańskiej. Pałac powstał w drugiej połowie XI w. jako rezydencja islamskiej dynastii Banu Hud, później pełnił funkcję pałacu chrześcijańskich królów, fortecy wojskowej, więzienia i koszar wojskowych. W budowli możemy podziwiać przepiękną ornamentykę – arabeski, motywy geometryczne, yeserię (dekorację rzeźbioną w stiuku) pokrytą polichromią, rzeźbione i zdobione sufity oraz wspaniałe arkady. Na szczególną uwagę zasługują Sala Złota, która była centralnym pomieszczeniem pałacu oraz dawny meczet władcy ze wspaniałym mihrabem.

9. Katedra św. Jakuba – Santiago de Compostela

Najsłynniejszym obiektem w położonym w północno-wschodniej części Hiszpanii Santiago de Compostela jest wspaniała romańska Katedra św. Jakuba. Budowę świątyni rozpoczęto w 1075 r. i ukończono niecałe 50 lat później. W kolejnych wiekach była ona wielokrotnie przebudowywana, dodano również elementy gotyckie i barokowe. Dziś Santiago de Compostela, uznawane za miejsce pochówku św. Jakuba Apostoła, to jedno z najsłynniejszych miejsc pielgrzymkowych w Europie i zwieńczenie słynnego szlaku Camino De Santiago (Droga św. Jakuba), wiodącego tu z różnych miejscowości Starego Kontynentu. Podczas wizyty w katedrze na szczególną uwagę zasługują:  Pórtico da Gloria ze wspaniałymi płaskorzeźbami przedstawiającymi Sąd Ostateczny, zachodnia granitowa fasada świątyni dodana do budowli w XVIII w. oraz botafumeiro – największy trybularz świata o wysokości 160 cm.

10. Castillo de Coca – Coca

Castillo de Coca jest kolejnym wspaniałym zamkiem, który możemy podziwiać w regionie Kastylia i Leon. Za jego budowę, która rozpoczęła się w XV w., był odpowiedzialny jeden z najznamienitszych mauretańskich architektów tamtych czasów Ali Caro. Głównym budulcem zamku jest cegła, a całość konstrukcji jest utrzymana w stylu mudejar. Kompleks otoczony jest fosą i dwoma rzędami murów obronnych. Dziś możemy tu zobaczyć interesującą kaplicę z wieloma starymi obrazami i zabytkowymi dziełami sztuki sakralnej, zbrojownię i imponujący donżon. Chętni mogą również wspiąć się spiralnymi schodami z jedną z zamkowych wież, skąd rozpościera się przepiękny widok na miasteczko Coca i okolicę.

Planując wyjazd do Hiszpanii z nastawieniem na zwiedzanie i podziwianie architektonicznych cudów tego kraju, koniecznie uwzględnij choć część zamków i pałaców wymienionych w powyższym artykule. Zobacz też nasz ranking 10 najpiękniejszych miast w Hiszpanii, a wśród nich wspomniany tu Madryt, Barcelonę czy Sewillę.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 06.12.2021
Data Aktualizacji: 09.12.2021

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
5.3/6  3 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
4.6/6  101 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Teneryfa
zdjęcie-oferty
5.0/6  198 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa de la Luz
zdjęcie-oferty
4.9/6  155 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava - Costa del Maresme
zdjęcie-oferty
5.5/6  5 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
5.4/6  4 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
5.1/6  39 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava - Costa del Maresme
zdjęcie-oferty
5.1/6  95 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa de la Luz
zdjęcie-oferty
5.5/6  1 ocena
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Atrakcje Władysławowa i okolic, które warto zobaczyć Władysławowo to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości wypoczynkowych polskiego wybrzeża. Miasto słynie ze swoich plaż, które latem każdego roku przyciągają tu rzesze spragnionych słońca turystów. Jeśli dodać do tego liczne atrakcje, z których gro przeznaczona jest dla najmłodszych, oraz dogodne położenie: blisko stąd na Hel i do Trójmiasta - i ciekawą, wartą odwiedzenia okolicę, to mamy wymarzone miejsce na rodzinne wakacje nad Bałtykiem! Sprawdźmy jakie atrakcje turystyczne skrywa Władysławowo i co szczególnie warto zobaczyć w jego okolicach.
krajobraz-kierunku
Przewodnik po Lesbos. Atrakcje i najciekawsze miejsca greckiej wyspy Lesbos to wyspa poetki Safony. Chociaż administracyjnie należy do Grecji, praktycznie na każdym kroku spotykamy tu ślady historii tureckiej. To również wyspa wulkaniczna, gdzie możemy podziwiać drugi na świecie skamieniały las (wpisany na listę UNESCO!) zaraz po skamieniałym lesie w Arizonie. Gdy zaczniemy przeglądać internet w poszukiwaniu największych atrakcji na Lesbos, przede wszystkim ukaże nam się miejscowość Sigri - znajduje się tu Muzeum Skamieniałego Lasu, oraz miejscowość Molivos, która jest jednym z najbardziej bajkowych miejsc w całej Grecji. Molivos kojarzona jest z zabytkową twierdzą, na którą koniecznie musisz się wspiąć, żeby móc podziwiać niezwykłą panoramę północnej strony wyspy Lesbos! Molivos to również malownicze tawerny i ouzeria, gdzie możesz sączyć lokalne drinki mając wrażenie bycia zawieszonym na wysokich skałach. Spójrz w dół, a zobaczysz niespokojną taflę Morza Egejskiego. Jednak najważniejszą miejscowością na wyspie Lesbos jest oczywiście stolica, czyli miasteczko Mitilini. Od wieków były to wrota między wschodem a zachodem, przypominające wręcz do złudzenia magiczną szafę z Kronik Narni, dzięki czemu stolica wyspy ma niesamowicie bogatą historię. Wiesz że nazwa Mitilini to nazwa nie tylko stolicy, ale też druga nazwa wyspy Lesbos? Tak nazywają ją Grecy, a ma to związek z fascynującą mitologią wyspy. Dziś jednak chcielibyśmy zaznajomić Cię z nieznanymi zakątkami wyspy Lesbos, również takimi, o których informacji nie znajdziesz w przewodnikach lub internecie. Na pytanie, co zobaczyć podczas wakacji na Lesbos, odpowiadamy: zobacz to, czego nie widzieli inni!
krajobraz-kierunku
11 największych atrakcji Gran Canarii. Co warto zobaczyć? Gran Canaria jest pełna atrakcji, dzięki którym nie da się nudzić nawet przez chwilę podczas pobytu na wyspie. Wprost zachwyca nietypową roślinnością, zapiera dech w piersiach na krętych i górzystych trasach, napełnia spokojem i z pewnością nie warto kojarzyć jej wyłącznie z opalaniem i błogim nicnierobieniem. Ten artykuł pomoże Ci poznać wyspę poprzez jej najciekawsze i najpiękniejsze miejsca. Wyrusz z nami w podróż po Gran Canarii szlakiem nieturystycznym, nieoczywistym i pełnym wzniesień. Przedstawiamy jedenaście przystanków, które w trakcie Twojej wyprawy pozwolą Ci uchwycić charakter wyspy w jej wielobarwnej naturze. Gotowi na wakacje na Gran Canarii? W takim razie zaczynamy wspólne zwiedzanie i odkrywanie najpiękniejszych miejsc, które szczególnie warto zobaczyć!
krajobraz-kierunku
11 zabytków i atrakcji Mexico City - co warto zobaczyć w stolicy Meksyku Miasto Meksyk to jedna z największych metropolii świata. Pełna kontrastów stolica jednocześnie przytłacza i fascynuje. Prekolumbijskie ruiny stykają się tu z nowoczesną zabudową, chrześcijańskie sanktuaria współistnieją z azteckimi świątyniami a z zakorkowanymi alejami sąsiaduje największy park świata. Mexico City to miasto jedyne w swoim rodzaju, które trzeba odwiedzić choć raz w życiu. Co warto zobaczyć w stolicy Meksyku i jakie atrakcje oraz zabytki są szczególnie warte polecenia? Zabieramy Was na wycieczkę po Mexico City! A jeśli chcecie zobaczyć te atrakcje na własne oczy i poczuć niesamowity klimat kraju, koniecznie postawcie na wczasy w Meksyku – gwarantujemy, że ten wyjazd zostanie w Waszej pamięci na bardzo długo.