Tequila to jedna z najczęściej przywożonych pamiątek z Meksyku. Mimo że jest bez problemu dostępna w Polsce oraz innych krajach, to nigdy nie dorówna jakością tej produkowanej w Meksyku, bo na eksport zawsze wysyłany jest gorszy destylat. Prawdziwa tequila pochodzi tylko z okolic miejscowości Tequila w stanie Jalisco, ale można ją kupić w całym kraju. Do Unii Europejskiej można wwieźć tylko litr mocnego trunku na osobę!
Każdy region ma swój tradycyjny trunek:
Co jeszcze warto przywieźć z wakacji w Meksyku? Kolejnym sławnym meksykańskim alkoholem jest mezcal. Podobnie jak tequila jest wyrabiany z agawy, ma bardziej wędzony smak i jest mocniejszy. Do niektórych rodzajów mezcalu dodaje się do butelki larwę motyla, który żyje na agawie.
Wiele osób zastanawia się, jakie słodycze warto przywieźć z Meksyku na pamiątkę. To właśnie z tego kraju pochodzi czekolada, na którą przepis według mitologii podarował ludziom bóg Quetzalcoatl. W Meksyku nie ma żadnej marki produkującej czekoladę w tabliczkach - tradycyjnie była ona podawana jako napój i to na bazie wody, a nie mleka.
Można więc dzisiaj kupić w Meksyku jako pamiątkę masę kakaową (gorzką, słodką lub z dodatkami), z której przygotowuje się czekoladowy napój. Najbardziej tradycyjna wersja to mieszanka ziaren kakaowca, wanilii, chili i miodu.
Wśród popularnych i oryginalnych słodyczy, które można przywieźć z Meksyku, są pasty lub żelki owocowe obtoczone mieszanką ostrej papryki, limonki i soli. Innym charakterystycznym słodkim wyrobem jest cajeta – toffi z mleka koziego. Można kupić ją jako smarowidło w słoiku lub w formie cukierków i wafelków z nadzieniem.
Jeśli ktoś zamiast figurki do postawienia na półce woli przywieźć z Meksyku coś praktycznego, dobrym pomysłem będzie też kawa. Rośnie ona głównie w 3 stanach: Oaxaca, Chiapas oraz Veracruz i właśnie tam znajduje się najwięcej palarni i sklepów. Jest to w 100% arabica. Na bazie meksykańskiego espresso powstaje alkoholowy likier Kahlua, który zadowoli nawet najbardziej wymagające podniebienia i też jest pomysłem na pamiątkę z podróży po Meksyku.
Co można przywieźć z Meksyku? Dużą popularnością cieszą się ostre paprykowe sosy, które są ważną częścią meksykańskiej kuchni. Najostrzejsze chili nazywa się habanero i występuje głównie na Półwyspie Jukatańskim.
Środkowy oraz południowy Meksyk słynie z sosu mole – mieszanki papryki, kakaowca, czosnku, orzechów, pomidorów i wielu innych składników. Najlepiej taki sos oczywiście przyrządzić w domu, ale w dzisiejszych czasach bez problemu można go kupić w supermarketach i na straganach. Występuje w proszku lub w formie masy, którą później wystarczy rozcieńczyć rosołem i zagotować.
Na Półwyspie Jukatańskim typowym sosem, w którym marynuje się mięso, jest pibil – zrobiony z rośliny achiote (po polsku arnota właściwa). To czerwone ziarenka, które rozciera się z sokiem z kwaśnej pomarańczy. Taki gotowy sos można kupić w sklepach w całym kraju i na pewno warto przywieźć z Meksyku jako kulinarną pamiątkę, aby po podróży przypomnieć sobie smak wakacji albo zaskoczyć gości nową potrawą.
O rękodziele meksykańskim powstały całe książki, a w mieście Meksyk znajduje się ogromne, fantastyczne Muzeum Sztuki Ludowej, w którym można poznać bogactwo form i kolorów meksykańskich wyrobów. Poniżej wymienione są najważniejsze przykłady rękodzieła z różnych stanów.
Jakie pamiątki przywieźć z Meksyku:
Poncho, magnesy i sombrero – to 3 najbardziej popularne wśród turystów pamiątki z Meksyku. Nie brakuje ich we wszystkich turystycznych miejscowościach, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
Magnes na lodówkę dostaniesz już za kilka złotych, sombrero to wydatek około 80-100 zł, a poncho można kupić już za 50 zł. Oczywiście cena zależy od tego, czy dana rzecz jest ręcznie robiona, czy też produkowana masowo. Na większości straganów można się targować, ale czasem warto docenić talent oraz pracę rękodzielników i zapłacić cenę, jaką proponują.
Dom, w którym mieszkała słynna malarka Frida Kahlo, jest jedną z największych atrakcji stolicy Meksyku. Dzisiaj w całym kraju, a w mieście Meksyk szczególnie, można kupić wszelkiego rodzaju pamiątki z charakterystycznym wizerunkiem Fridy. Postać kobiety ze zrośniętymi brwiami znajdziesz na szalach, bluzkach, breloczkach, kubeczkach i właściwie na wszystkim, na czym się da. Dużą popularnością cieszą się też reprodukcje jej obrazów na pocztówkach i magnesach.
Buszując po straganach z pamiątkami w Meksyku, na pewno natkniesz się na kolorowe czaszki oraz elegancko ubrane figurki kościotrupów, tzw. Catrinas. Motyw śmierci jest często przedstawiany w kulturze meksykańskiej w sposób wesoły, wręcz prześmiewczy, a samo Święto Zmarłych (Dia de los Muertos) to jedno z najbardziej kolorowych świąt w Meksyku. Nie chodzi jednak o to, że Meksykanie czczą śmierć lub zmarłych. Po prostu w takiej formie próbują oswoić ten trudny temat. Co przywieźć z Meksyku? Turyści chętnie kupują koszulki, kubki czy figurki z motywem czaszki, która stała się swoistym symbolem kraju.