Jakie pamiątki warto przywieźć z Meksyku?

Meksyk jest krajem niezwykle różnorodnym – każdy region ma swoją kulturę, tradycję, a co za tym idzie również inne jedzenie, rękodzieło i lokalne wyroby. Co można przywieźć z Meksyku i gdzie najlepiej kupić pamiątki? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje i porady.

Płynne pamiątki z Meksyku

Tequila to jedna z najczęściej przywożonych pamiątek z Meksyku. Mimo że jest bez problemu dostępna w Polsce oraz innych krajach, to nigdy nie dorówna jakością tej produkowanej w Meksyku, bo na eksport zawsze wysyłany jest gorszy destylat. Prawdziwa tequila pochodzi tylko z okolic miejscowości Tequila w stanie Jalisco, ale można ją kupić w całym kraju. Do Unii Europejskiej można wwieźć tylko litr mocnego trunku na osobę!

Każdy region ma swój tradycyjny trunek:

  • Chiapas ma pox, czyli smakowy lub naturalny bimber z kukurydzy.
  • Na północy kraju króluje sotol - destylat z agawy o trochę słodszym i delikatniejszym smaku niż tequila.
  • W Puebli typowym napojem alkoholowym jest słodki likier jajeczny Rompope.

Co jeszcze warto przywieźć z wakacji w Meksyku? Kolejnym sławnym meksykańskim alkoholem jest mezcal. Podobnie jak tequila jest wyrabiany z agawy, ma bardziej wędzony smak i jest mocniejszy. Do niektórych rodzajów mezcalu dodaje się do butelki larwę motyla, który żyje na agawie.

Co przywieźć z Meksyku? Coś słodkiego!

Wiele osób zastanawia się, jakie słodycze warto przywieźć z Meksyku na pamiątkę. To właśnie z tego kraju pochodzi czekolada, na którą przepis według mitologii podarował ludziom bóg Quetzalcoatl. W Meksyku nie ma żadnej marki produkującej czekoladę w tabliczkach - tradycyjnie była ona podawana jako napój i to na bazie wody, a nie mleka.

Można więc dzisiaj kupić w Meksyku jako pamiątkę masę kakaową (gorzką, słodką lub z dodatkami), z której przygotowuje się czekoladowy napój. Najbardziej tradycyjna wersja to mieszanka ziaren kakaowca, wanilii, chili i miodu.

Wśród popularnych i oryginalnych słodyczy, które można przywieźć z Meksyku, są pasty lub żelki owocowe obtoczone mieszanką ostrej papryki, limonki i soli. Innym charakterystycznym słodkim wyrobem jest cajeta – toffi z mleka koziego. Można kupić ją jako smarowidło w słoiku lub w formie cukierków i wafelków z nadzieniem.

Kawa i inne smakołyki

Jeśli ktoś zamiast figurki do postawienia na półce woli przywieźć z Meksyku coś praktycznego, dobrym pomysłem będzie też kawa. Rośnie ona głównie w 3 stanach: Oaxaca, Chiapas oraz Veracruz i właśnie tam znajduje się najwięcej palarni i sklepów. Jest to w 100% arabica. Na bazie meksykańskiego espresso powstaje alkoholowy likier Kahlua, który zadowoli nawet najbardziej wymagające podniebienia i też jest pomysłem na pamiątkę z podróży po Meksyku.

Co można przywieźć z Meksyku? Dużą popularnością cieszą się ostre paprykowe sosy, które są ważną częścią meksykańskiej kuchni. Najostrzejsze chili nazywa się habanero i występuje głównie na Półwyspie Jukatańskim.

Środkowy oraz południowy Meksyk słynie z sosu mole – mieszanki papryki, kakaowca, czosnku, orzechów, pomidorów i wielu innych składników. Najlepiej taki sos oczywiście przyrządzić w domu, ale w dzisiejszych czasach bez problemu można go kupić w supermarketach i na straganach. Występuje w proszku lub w formie masy, którą później wystarczy rozcieńczyć rosołem i zagotować.

Na Półwyspie Jukatańskim typowym sosem, w którym marynuje się mięso, jest pibil – zrobiony z rośliny achiote (po polsku arnota właściwa). To czerwone ziarenka, które rozciera się z sokiem z kwaśnej pomarańczy. Taki gotowy sos można kupić w sklepach w całym kraju i na pewno warto przywieźć z Meksyku jako kulinarną pamiątkę, aby po podróży przypomnieć sobie smak wakacji albo zaskoczyć gości nową potrawą.

Meksyk - co przywieźć? Rękodzieło

O rękodziele meksykańskim powstały całe książki, a w mieście Meksyk znajduje się ogromne, fantastyczne Muzeum Sztuki Ludowej, w którym można poznać bogactwo form i kolorów meksykańskich wyrobów. Poniżej wymienione są najważniejsze przykłady rękodzieła z różnych stanów.

Jakie pamiątki przywieźć z Meksyku:

  • Srebro z miasta Taxco – Meksyk jest jednym z największych producentów srebra na świecie, a piękną biżuterię można kupić w wielu górskich miejscowościach kraju. Jedną z najładniejszych i najchętniej odwiedzanych jest Taxco w stanie Guerrero. To urocze miasteczko pełne jest zakładów jubilerskich, w których można znaleźć przeróżne wyroby np. biżuterię, figurki, breloczki i inne pamiątki.
  • Tkaniny z Chiapas – stan Chiapas słynie z pięknych tkanin. W mieście San Cristobal de las Casas znajduje się targ Santo Domingo, na którym sprzedają kolorowe, ręcznie robione narzuty, bieżniki, ubrania i torebki.
  • Obsydian z Teotihuacan – wyroby z ciemnego, wulkanicznego kamienia, obsydianu, są tradycyjną pamiątką z okolic Teotihuacan. Wisiorki, bransoletki, figurki, naczynia oraz różne inne rzeczy zachwycają turystów z całego świata.
  • Drewniane maski i kalendarze z Jukatanu – na ogromnym targu w Chichen Itza można kupić pamiątki z całego Meksyku i to w bardzo dobrych cenach. Jednym z wyrobów, na który warto zwrócić uwagę, są maski oraz kalendarze majańskie i azteckie. Spacerując alejkami, można zobaczyć, jak rzemieślnicy rzeźbią w drewnie figury z prehiszpańskimi motywami.
  • Hamaki z Meridy – hamaki zdecydowanie kojarzą się z Meksykiem, a tradycyjnym miejscem ich wyrobu jest miasto Merida. Cena zależy od wielkości, sposobu wykonania i materiału. Można kupić prosty, niewielki hamak albo też bogato zdobiony haftami i usztywniany, taki, w którym mieszczą się dwie osoby.
  • Alebrijes z Oaxaki – drewniane lub papierowe, wielokolorowe figurki przedstawiające różne zwierzęta i smoki. Ich pomysłodawcą był Pedro Linares, któremu podczas choroby w 1936 roku przyśniły się dziwne kolorowe stwory, szepczące słowo „alebrijes”. Okazało się, że takie słowo nie istnieje, ale zainspirowany snem Pedro postanowił zacząć rzeźbić w drewnie kolorowe postaci. Dzisiaj te fantazyjne, ręcznie malowane cudaki można kupić na targach i w sklepach z rękodziełem. Meksykanie wierzą, że odpędzają złe duchy i przynoszą szczęście.
  • Ceramika z Puebli – wyroby ceramiczne nie są łatwe do przewiezienia, ale wielu turystów kupuje jako pamiątkę z Meksyku, chociażby niewielki ceramiczny magnes albo filiżankę. Puebla to miasto słynące z ceramiki zwanej Talavera. Sposób jej wyrobu nie zmienił się od czasów kolonialnych i z tego powodu Talavera została wpisana na listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Najlepiej kupić ceramiczne wyroby na targu El Parian, położonym w centrum Puebli.
  • Matka Boża z Guadalupe — największe sanktuarium maryjne świata znajduje się w mieście Meksyk i właśnie tam najlepiej kupić wszelkiego rodzaju dewocjonalia związane z postacią Matki Boskiej, patronki obu Ameryk.

Klasyka pamiątek z Meksyku

Poncho, magnesy i sombrero – to 3 najbardziej popularne wśród turystów pamiątki z Meksyku. Nie brakuje ich we wszystkich turystycznych miejscowościach, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Magnes na lodówkę dostaniesz już za kilka złotych, sombrero to wydatek około 80-100 zł, a poncho można kupić już za 50 zł. Oczywiście cena zależy od tego, czy dana rzecz jest ręcznie robiona, czy też produkowana masowo. Na większości straganów można się targować, ale czasem warto docenić talent oraz pracę rękodzielników i zapłacić cenę, jaką proponują. 

Fridomania

Dom, w którym mieszkała słynna malarka Frida Kahlo, jest jedną z największych atrakcji stolicy Meksyku. Dzisiaj w całym kraju, a w mieście Meksyk szczególnie, można kupić wszelkiego rodzaju pamiątki z charakterystycznym wizerunkiem Fridy. Postać kobiety ze zrośniętymi brwiami znajdziesz na szalach, bluzkach, breloczkach, kubeczkach i właściwie na wszystkim, na czym się da. Dużą popularnością cieszą się też reprodukcje jej obrazów na pocztówkach i magnesach.

Czaszki, catrina i kolorowa śmierć

Buszując po straganach z pamiątkami w Meksyku, na pewno natkniesz się na kolorowe czaszki oraz elegancko ubrane figurki kościotrupów, tzw. Catrinas. Motyw śmierci jest często przedstawiany w kulturze meksykańskiej w sposób wesoły, wręcz prześmiewczy, a samo Święto Zmarłych (Dia de los Muertos) to jedno z najbardziej kolorowych świąt w Meksyku. Nie chodzi jednak o to, że Meksykanie czczą śmierć lub zmarłych. Po prostu w takiej formie próbują oswoić ten trudny temat. Co przywieźć z Meksyku? Turyści chętnie kupują koszulki, kubki czy figurki z motywem czaszki, która stała się swoistym symbolem kraju.

Data Publikacji: 21.04.2023

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.
krajobraz kierunku
Prezent dla podróżnika. Poznaj inspirujące i praktyczne pomysły na podróżnicze prezentyUrodziny, imieniny, Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet, Mikołajki, Walentynki oraz król wszelkich prezentowych okazji – Boże Narodzenie – to tylko kilka z wielu momentów w ciągu roku, kiedy staje się przed dylematem: jaki prezent wybrać? Gdy wiesz, co lubi osoba, którą chcemy obdarować, połowę problemu masz już z głowy. Jeśli natomiast szukasz prezentu dla miłośnika podróży, druga połowa to nasza działka. A bądźmy szczerzy, czy istnieje ktoś, kto nie lubi podróżować? To prawie niemożliwe! Oto kilka pomysłów na idealne prezenty dla zapalonych podróżników.
krajobraz kierunku
Gdzie spędzić urlop w lutym?Dla osób, które kochają ciepło i słońce, luty w Polsce to prawdziwa droga przez mękę. To najzimniejszy okres zimy, gdy temperatura często oscyluje w granicach od -5°C do 5°C, chociaż zdarzają się również mrozy poniżej -10°C, zwłaszcza w północnych i wschodnich regionach kraju. Dzień, choć coraz dłuższy, wciąż jest dość krótki – słońce wschodzi późno, a zachodzi wcześnie. Ponadto niebo bywa często pochmurne, a dni słoneczne są raczej rzadkością i w wielu regionach nadal można spodziewać się opadów śniegu. Brr – już sam opis tego okresu roku wystarcza, by człowiekowi zrobiło się smutno i źle. Na szczęście jest sposób na uniknięcie wszystkich tych przykrości – wyjazd w jakieś cieplejsze i bardziej słoneczne miejsce. Wakacje w lutym to nie tylko urlop, to wręcz lekarstwo!