ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Wróć

Zainspiruj się

Kemer – Turcja szlakiem owocu granatu

Kemer to bardzo przyjemny kurort znajdujący się na Tureckiej Riwierze, nieco na południowy zachód od Antalyi - głównego miasta regionu. Od strony lądu znajdują się tu przepiękne góry, poprzecinane licznymi strumieniami, które porastają głównie sosy pionowe, a z drugiej strony – lazurową i spokojną wodę, która sprzyja kąpielom. W okolicy znajduje się też wiele pól uprawnych, na których dominują plantacje oliwek, figowce oraz drzewa granatów, z których słynie Kemer. Atrakcji turystycznych w tym urokliwym mieście nie brakuje - dowiedz się, co warto zobaczyć podczas wakacji w Turcji.

Wakacje w Kemer - Turcja z perspektywy regionu Riwiery Tureckiej

Cały kurort ciągnie się wzdłuż wybrzeża przez około 40 km i tak naprawdę składa się z kilku oddzielnych osad. Jego główna część rozwinęła się wokół miasta Kemer.

  1. Dwie dzielnice – Göynük i Beldibi - położone są wzdłuż wybrzeża na północ od Kemer, przy czym druga z nich to właściwie oddzielna miejscowość, znajdująca się w tym dystrykcie.
  2. Północny kraniec wyznacza Çöplük koyu, czyli skalny cypel z klifowym wybrzeżem (dalej jest już droga prowadząca w stronę Antalyi).
  3. Na południe od centrum miasta Kemer, za skalistym wzgórzem porośniętym piniowymi lasami usytuowana jest dzielnica Camyuva, która jest stosunkowo najnowsza.
  4. Ostatnia z dzielnic to Kuzdere położona na wysokości samego Kemer. Nie ma tu plaż, bo w całości położona jest w głębi lądu i choć można tu spotkać mniejsze hotele oraz apartamenty na wynajem, to w dużej mierze jest to po prostu dzielnica mieszkalna.

Do dystryktu Kemer należą też dwie miejscowości Tekirowa i Çıralı, ale obydwie oddalone są od głównej części kurortu o ok. 15 km pierwsza i 20 km druga. Przeczytajcie nasz przewodnik po najciekawszych atrakcjach Riwiery Tureckiej - poznacie dokładniej cały region. Kto wie, może Turcja stanie się Waszym wakacyjnym kierunkiem nr 1?

Historia tureckiego Kemer

W czasach antycznych na terenie dzisiejszego Kemer znajdowała się miejscowość Idyros, która była członkiem Ligi Licyjskiej skupiającej miasta położone w centralnej części południowego wybrzeża dzisiejszej Turcji. W kolejnych wiekach Idyros popadło jednak w ruinę i zapomniano o jego latach świetności w czasach starożytnych. Wiele tłumaczy już choćby nazwa, jaka przylgnęła do tego miejsca w okresie osmańskim – Eski Köy, co w wolnym tłumaczeniu znaczy tyle, co Stara Wieś. Dzisiejsza nazwa Kemer nawiązuje do 23-kilometrowego muru, pełniącego miejscami rolę akweduktu, który postawiono tu w latach 1916-17, aby ukierunkować górski strumień i nawadniać jego wodą okoliczne pola.

Do wojny grecko-tureckiej, która wybuchła po zakończeniu I Wojny Światowej i rozpadzie Imperium Osmańskiego, sporą część ludności stanowili tu Grecy. W 1923 r. po podpisaniu traktatu pokojowego w Lozannie kończącego tę wojnę cała grecka populacja została stąd wysiedlona, na mocy umów o alokacji ludności między obydwoma zwaśnionymi krajami.

Do lat 60. tych ub. wieku Kemer był małą i zapyziałą wioską, żyjącą z upraw roli i rybołówstwa, dość powiedzieć, że do poszczególnych dzielnic można się było dostać wyłącznie łodzią. Po wybudowaniu asfaltowej drogi dopiero w latach 80.tych zaczęto tu inwestować w turystykę.

Kemer - atrakcje turystyczne warte zobaczenia

W centralnej części Kemer jest niewielka, ale bardzo ładna marina jachtowa, wokół której koncentruje się życie miasteczka. Miejscowość jest bardzo przyjemna – jest tu kilka parków, gdzie można znaleźć spokój i wytchnienie od słońca tutejszych plaż, a otaczające ją góry sprzyjają pieszym wędrówkom. Pomiędzy dwiema głównymi częściami kurortu – Kemer i Camyuva – znajdują się skaliste wzniesienia, spośród których najwyższym jest wierzchołek Idyros. Z jednej i drugiej strony na szczyt prowadzą tu liczne szlaki, a najlepiej udać się tam w okolicach zachodu słońca, kiedy widoki z góry zapierają dech w piersiach.

W Göynük jednej z północnych części kurortu, znajduje się bardzo ciekawy Dinopark Antalya, gdzie pośród tutejszej przyrody można zobaczyć okazy najróżniejszych dinozaurów naturalnej wielkości, które żyły na tych terenach przed milionami lat (niektóre z nich, się nawet poruszają!).

Jeśli chodzi o inne atrakcje w Kemer, to bezsprzecznie najciekawszym miejscem w okolicy są pozostałości po antycznym Phaselis, które znajdują się w jednej z zatoczek tuż za południową częścią kurortu. Najciekawszym zabytkiem tej założonej ok. 700 r. p.n.e. przez przybyszów z Rodos miejscowości, jest powstały ok. 2100 lat temu akwedukt, który biegnie w głąb lądu. 

W tym miejscu warto nieco oddalić się od wybrzeża – po ok. 15 km, jadąc w głąb lądu, dotrzemy do dolnej stacji kolejki, którą można wjechać na szczyt góry Tahtali (2365 m n.p.m.), skąd rozciągają się majestatyczne widoki na całą zatokę Antalyi. Najciekawiej jest tu późną wiosną – często zdarza się, że szczyt pokryty jest jeszcze śniegiem, należy więc pamiętać, żeby zabrać ze sobą coś cieplejszego. Jeśli chcecie dokładnie zwiedzić Kamer i okolice, zerknijcie na ofertę naszych wycieczek fakultatywnych w Turcji - polskojęzyczny przewodnik opowie Ci najważniejsze ciekawostki regionu i zaprowadzi w miejsca, które znają tylko miejscowi.

Kemer Beach - najpiękniejsze plaże regionu

W północnej części kurortu dominują piaszczyste plaże, ale miejscami poprzecinane są skalnymi cyplami.

Piaszczyste plaże w Kemer:

  • Kemer Plaji - ciągnie się od centrum na północ przez ok. 4 km, a druga,
  • Ay ışığı - usytuowana wzdłuż zatoki znajdującej się na południe od tutejszej przystani.

Piękna piaszczysta plaża ciągnie się też wzdłuż całego wybrzeża dzielnicy Çamyuva. Na samym południu miejscowości jest jeszcze jedna plaża – mała, ale najbardziej urokliwa, znajduje się bowiem w niewielkiej zatoce Cennet Koyu, do której od strony lądu prowadzi wąska dróżka wśród lasu. Można się tu też dostać łódką od strony morza. Sporo dzikich plaż jest też w okolicach antycznego Phaselis

Na te bardzo malownicze można trafić też w miejscowościach Tekirova (są tu dwie plaże – główna Tekirova Plaji i Plaża Kleopatra, która leży przy zatoce nieco na południe od zabudowań tej części kurortu) i Çıralı, położona na południowych rubieżach. Pomiędzy tymi miejscami znajdują się też liczne skaliste zatoki, z dzikimi piaszczystymi plażami, ale można się do nich dostać jedynie od strony morza.

Przy większości miejsc usytuowane są centra wodnej rozrywki, gdzie można wypożyczyć kajaki, wodne rowery i skutery. W okolicy jest też kilka klubów nurkowych. W dzielnicy Çamyuva znajduje się wodny park rozrywki Dolusu Park Kemer, gdzie jest wiele fantastycznych zjeżdżalni, niesamowity basen z falami oraz liczne rozrywki dla dzieci.

Okolice miasta Kemer - co zwiedzać przy okazji w Turcji

Około 35 km na południe od Kemer warto też odwiedzić Chimerę. Po turecku miejsce to nazywa się Yanartaş i znaczy tyle, co płonące kamienie. Ze szczelin między skałami ulatnia się tu bowiem gaz ziemny, który pali się nieprzerwanie od wieków. Wielkość płomieni zależy od warunków atmosferycznych - w starożytności były one na tyle duże, że wskazywały drogę żeglującym po zatoce marynarzom. Dzisiaj są one nieco mniejsze, a zjawisko najlepiej obserwować w okolicach zachodu słońca i tuż po nim.

Nieco dalej na południe mieszczą się ruiny Olympos, starożytnej miejscowości sięgającej swymi korzeniami II w. p.n.e. Dzisiaj znajdują się tu porośnięte lasem pozostałości łaźni rzymskich, murów obronnych oraz ruiny budynków mieszkalnych i świątyń, a wszystko to usytuowane jest wzdłuż małej rzeczki wypływającej na kamienistą plażę.

75 km na zachód od Olympos znajduje się z kolei miejscowość Demre. To starożytna Myra, która niegdyś była jednym z najważniejszych miast tzw. Federacji Licyjskiej, dość powiedzieć, że gościli tu św. Paweł Apostoł, czy też cesarz Hadrian. Później, po nastaniu chrześcijaństwa, w latach 300-350 biskupem Myry był znany nam dziś powszechnie Święty Mikołaj. Co ciekawe, pod współczesnym, pochodzącym z XIX w. kościołem, którego patronem jest właśnie ten święty, odkryto mury wcześniejszej świątyni z IV wieku z kryptą grobową, w której – jak się przyjmuje – odkryto szczątki św. Mikołaja. Najciekawszą jednak częścią Myry jest tutejsza nekropolia, na której znajdują się liczne grobowce skalne, z których część wygląda jak małe świątynie.

Z kolei jadąc z Kemer na północ, po około 40 km dotrze się do Antalyi, głównego miasta tej części Turcji słynącego z Bramy Hadriana (łuku triumfalnego zbudowanego tu, by uświetnić wizytę tego cesarza), przepięknego minaretu Yivli, pochodzący z okresu podboju Wyżyny Anatolijskiej przez Turków seldżuckich oraz malowniczych wodospadów Düden.

W okolicach Antalyi znajduje się też Perge, najważniejsza miejscowość starożytnej Pamfilii, antyczne Termessos, gdzie na uwagę zasługują ruiny świątyni Hadriana, czy też malowniczo położony teatr oraz Aspendos – ruiny starożytnego miasta, gdzie można podziwiać pozostałości stadionu, bazyliki i tutejszej agory. Na szczególną uwagę zasługuje jednak tutejszy teatr – najlepiej zachowany na terenie całej Turcji.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 16.06.2022

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.5/6  2 oceny
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka
zdjęcie-oferty
Last Minute!
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.2/6  7 ocen
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka
zdjęcie-oferty
Last Minute!
6.0/6  1 ocena
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.4/6  112 oceny
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.7/6  23 oceny
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.1/6  145 ocen
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.0/6  13 ocen
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.8/6  19 ocen
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.9/6  6 ocen
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku

Czym zaskoczą Was najpiękniejsze włoskie miasteczka nad Adriatykiem?

W swoim życiu zwiedziłam już całkiem sporo. Trudno nazwać mnie leniwą turystką, która nie wychyla nosa z hotelowego kurortu. Ale w ostatnie wakacje zapragnęłam w końcu porządnie odpocząć – bez gonitwy, żeby upchnąć w programie jak najwięcej zabytków. Spokojnie, niespiesznie i na luzie. Do realizacji tego marzenia wybrałam włoskie wybrzeże Morza Adriatyckiego. I uwierzcie mi, że tutaj idea slow travel zdaje się nabierać wyraźnych kształtów. Sprawdźcie mój subiektywny przewodnik po włoskich miasteczkach.
krajobraz-kierunku

10 największych atrakcji Thassos

Szmaragdowy klejnot Morza Egejskiego - to grecka wyspa Thassos słynąca z niesamowitej przyrody i zjawisk naturalnych sfotografowanych przez magazyn National Geographic. To najżyźniejsza wyspa wschodniej Grecji i zarazem najbardziej wysunięta na północ ze wszystkich greckich wysp. Zachwyca niepowtarzalnym krajobrazem, zabytkami świata starożytnego, unikatową architekturą aż 22 wiosek, kuchnią, festiwalami i wydarzeniami kulturowymi, niespotykaną gościnnością mieszkańców oraz marmurowymi plażami. To wymarzone miejsce dla botaników, ornitologów i fotografów. Pływając wokół niej, możesz też zobaczyć delfiny! Przed zaplanowaniem swojej wakacyjnej podróży koniecznie poznaj największe atrakcje Thassos.
krajobraz-kierunku

Na bałkańskim rożnie, czyli 5 atrakcji Bośni i Hercegowiny, które warto zobaczyć

Na Bałkany zawsze chętnie wracam. Tu, czuję się jak u siebie w domu. W końcu mieszkańcy okolicznych terenów też są Słowianami. W zaciszu Gór Dynarskich, okalających senne i spokojne miasteczka, mogłam wreszcie złapać ducha slow travel i uciec od zgiełku dużego miasta. Stara, drewniana i kamienna zabudowa to ostoja wieloletniej tradycji tych obszarów. Gdy wchodzę do skansenu, otacza mnie zapach suchego drzewa i poczucie – zawsze żywej – tradycji. Unikalny klimat to jednak nie wszystko - atrakcje w Bośni i Hercegowinie naprawdę potrafią robić wrażenie! Na miejscu można skosztować regionalnych serów, wytwarzanych z mleka owiec pasących się na okolicznych łąkach. Zapewniam Was, że wybierając się na wakacje do Bośni i Hercegowiny poznacie bałkański klimat i przypomnicie sobie, jak to jest, choć na chwilę zwolnić tempo życia.
krajobraz-kierunku

8 atrakcji Tokio, które musisz zobaczyć. Odkryj stolicę Japonii

Japonia fascynuje wielu Europejczyków. To kraj, w którym tradycyjne budownictwo przeplata się z na wskroś nowoczesnymi projektami ze stali i szkła. W Kraju Kwitnącej Wiśni można spotkać się ze zjawiskami, których na próżno szukać w każdym innym miejscu świata. Z jednej strony Shibuja z shintoistyczną świątynią, z drugiej – dzielnica Harajuku pełna kolorowych subkultur młodzieżowych – Tokio jest szalenie różnorodną metropolią, w której na pewno znajdziesz coś dla siebie. Przed Tobą 8 najważniejszych jej atrakcji. Każda inna, każda wyjątkowa.