Kiedy jechać do Indii? Klimat i pogoda panujące w tym kraju

Na mistyczną, duchową podróż do Indii, miałam chętkę już od dawna. A kiedy pojawiła się okazja na skorzystanie z oferty last minute, lepiej być nie mogło. Teraz, albo nigdy! Klimat w Indiach jest bardzo zróżnicowany, w zależności od wybranej części kraju, dlatego warto odpowiednio wcześniej dopasować termin wycieczki do najlepszych dla nas warunków pogodowych.

Pogoda w Indiach – kiedy jest najbardziej optymalny czas, żeby je odwiedzić?

Pogoda w Indiach jest tak zróżnicowana, jak stopień zamożności i poziom życia ich mieszkańców. Zanim wyruszycie na wakacje last minute do Indii, koniecznie sprawdźcie, jaki klimat panuje w upatrzonym przez Was rejonie. Dopasujcie termin wyjazdu do warunków, które są dla Was najbardziej optymalne. Wtedy wyprawa dostarczy Wam ogromu przygód, satysfakcji i dobrych wspomnień, które jeszcze długo po powrocie będziecie przywoływać w pamięci.

Półwysep Indyjski, na którym leżą Indie, znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego. W północnej i środkowej części kraju występują cztery pory roku. Wiosną jest tu upalnie i sucho, latem gorąco, ale też wilgotno. Jesienią temperatury są niższe, a powietrze wciąż wilgotne. Zimą robi się chłodno, zaś powietrze zmienia się na suche.


Jeżeli, tak jak ja, lubicie ciepłą i słoneczną pogodę, ale źle znosicie skrajne upały, do Indii koniecznie wybierzcie się zimą lub późną jesienią. Optymalne warunki do zwiedzania panują tu od drugiej połowy listopada, aż do marca. W tym okresie, bez problemu wykąpiecie się w ciepłym morzu u wybrzeży stanu Kerala, ale też w Goa. Woda ma przynajmniej 25 stopni Celsjusza. Odpoczniecie też od polskiej szarówki – kolorowe stragany z przyprawami i barwnymi tkaninami, rozbudzą w Was apetyt na życie i dodadzą nowej energii. Zimą w Indiach jest ciepło i sucho. Dlatego w nocy bądźcie przygotowani na spore spadki temperatur – na wyjazd zabierzcie ze sobą także cieplejszą odzież.
Dla tych, którzy kochają dni, gdy żar leje się z nieba, za najlepszy okres swojej podróży do Indii powinni uznać kwiecień lub maj. Warto się jednak dobrze zastanowić: pełnia lata wiąże się tu z gęstym i ciężkim powietrzem, które nie sprzyja intensywnemu zwiedzaniu i może szybko zmęczyć. Upalne dni są przerywane intensywnymi, choć krótkimi ulewami i burzami. Indyjskie lato jest świetne do tego, aby skierować swoje kroki w stronę himalajskich ośrodków wypoczynkowych – w górach, o tej porze roku jest chłodniej. Wyprawom sprzyja klimat podzwrotnikowy górski. Polska jesień to świetna pora, żeby wybrać się w Himalaje – zwłaszcza w rejony takie jak Ladakh, Kaszmir, Himachal czy Sikkim.

Pogoda w Indiach zróżnicowana tak, jak jej mieszkańcy

Trudno mówić o średnich temperaturach w Indiach, gdyż rozpiętość klimatyczna jest tu dość spora. Na tak ogromnym obszarze trudno w tej kwestii o jednorodność. W styczniu, w rejonie Himalajów panują trudniejsze warunki niż w głębi kontynentu, nieprzekraczające 15 stopni Celsjusza. W tym samym okresie, na południu można odczuć już zupełnie inny klimat – termometry pokazują tu około 28 stopni. Najcieplejszy miesiąc w roku przypada na maj. Wtedy też w większości rejonów temperatury sięgają około 30 stopni Celsjusza. Skrajne upały panują na pustyni Thar, gdzie słupki rtęci pokazują nawet 38 stopni. Z kolei najbardziej mokre miesiące to lipiec i sierpień. Wtedy też warunki do zwiedzania są trudne, ponieważ temperatura w ciągu dnia potrafi osiągnąć blisko 40 stopni Celsjusza, a intensywne deszcze mogą skutecznie uniemożliwić eksplorację najciekawszych zakątków Półwyspu Indyjskiego.



Pogoda w Delhi

Stolica Indii - New Delhi - to miasto pełne zabytków, stanowiące cel wycieczek tysięcy turystów z całego świata. Monumentalny Czerwony Fort zbudowany przez Szahjahana (przez lata służący jako koszary), słynna India Gate, czyli brama Indii zbudowana ku chwale indyjskich żołnierzy, którzy zginęli w trakcie wojen czy wpisany na listę dziedzictwa narodowego UNESCO Grobowiec Humajuna, stanowiący pierwowzór słynnego Taj Mahal. To tylko część z najbardziej znanych zabytków New Delhi, które możemy podziwiać w tej cześci kraju. Kiedy zatem najlepiej udać się na zwiedzanie stolicy i jaka panuje w niej pogoda? Wycieczki do New Delhi organizowane są najczęściej od września do grudnia, kiedy najgorsze upały mamy już za sobą. Ja wybrałam się właśnie w grudniu, również po to, aby uciec od brzydkiej pogody panującej aktualnie w Polsce. W stolicy Indii było w tym czasie około 20 stopni w dzień więc warunki do zwiedzania były w moim odczuciu idealne. Ponieważ nie przepadam za upałami, polecam odwiedzać to miasto w okresie od listopada do marca. W kwietniu robi się już znacznie cieplej, zaś maj, czerwiec i lipiec to miesiące, w których klimat jest gorący i parny, a eksplorowanie tamtejszych zakamarków nie jest już tak przyjemne. W sierpniu i wrześniu (ewentualnie październiku) polecam wybrać się w Himalaje na zwiedzanie górskich przełęczy.





Pogoda w Goa

Goa to region turystyczny na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Indyjskiego, leżący nad Morzem Arabskim. Ta część Indii cieszy się fantastycznymi warunkami pogodowymi przez większość roku. Goa jest też nazywane tropikalnym rajem w Indiach. Kiedy najlepiej spędzić tu wakacje? Najlepszym okresem na wypoczynek w Goa są miesiąca od października do marca, panuje tu wtedy pora sucha i nie trzeba obawiać się intensywnych monsunowych opadów, które przynoszą ze sobą obfity deszcz, ciężkie i ciemne chmury, mgłę, a także porywisty wiatr. W październiku możemy spodziewać się już aury pełnej słońca i temperatur sięgających nawet 35 stopni Celsjusza. Opady występują wtedy sporadycznie, a Goa zmienia się w prawdziwy raj na ziemi. W grudniu sezon turystyczny w tym regionie rozpoczyna się na dobre. Nic dziwnego, albowiem pogoda w tym miesiącu jest iście bajkowa. Plaże tętnią życiem, nie brakuje miłośników wodnych kąpieli, którzy wykorzystują cudownie ciepłą wodę do uprawiania sportów. Podczas gdy w Polsce panuje jesień i zima, na ulicach jest mokro, a pogoda za oknami nie zachęca do wyjścia z domu, w indyjskim stanie Goa w tym samym czasie, czyli od grudnia do marca, prawdopodobieństwo wystąpienia opadów jest znikome, a średnia temperatura wynosi między 30 a 33 stopnie.



Data Publikacji: 30.09.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.
krajobraz kierunku
Prezent dla podróżnika. Poznaj inspirujące i praktyczne pomysły na podróżnicze prezentyUrodziny, imieniny, Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet, Mikołajki, Walentynki oraz król wszelkich prezentowych okazji – Boże Narodzenie – to tylko kilka z wielu momentów w ciągu roku, kiedy staje się przed dylematem: jaki prezent wybrać? Gdy wiesz, co lubi osoba, którą chcemy obdarować, połowę problemu masz już z głowy. Jeśli natomiast szukasz prezentu dla miłośnika podróży, druga połowa to nasza działka. A bądźmy szczerzy, czy istnieje ktoś, kto nie lubi podróżować? To prawie niemożliwe! Oto kilka pomysłów na idealne prezenty dla zapalonych podróżników.
krajobraz kierunku
Gdzie spędzić urlop w lutym?Dla osób, które kochają ciepło i słońce, luty w Polsce to prawdziwa droga przez mękę. To najzimniejszy okres zimy, gdy temperatura często oscyluje w granicach od -5°C do 5°C, chociaż zdarzają się również mrozy poniżej -10°C, zwłaszcza w północnych i wschodnich regionach kraju. Dzień, choć coraz dłuższy, wciąż jest dość krótki – słońce wschodzi późno, a zachodzi wcześnie. Ponadto niebo bywa często pochmurne, a dni słoneczne są raczej rzadkością i w wielu regionach nadal można spodziewać się opadów śniegu. Brr – już sam opis tego okresu roku wystarcza, by człowiekowi zrobiło się smutno i źle. Na szczęście jest sposób na uniknięcie wszystkich tych przykrości – wyjazd w jakieś cieplejsze i bardziej słoneczne miejsce. Wakacje w lutym to nie tylko urlop, to wręcz lekarstwo!