Wróć

Inne

Kiedy jechać do Indii? Klimat i pogoda panujące w tym kraju

Na mistyczną, duchową podróż do Indii, miałam chętkę już od dawna. A kiedy pojawiła się okazja na skorzystanie z oferty last minute, lepiej być nie mogło. Teraz, albo nigdy! Klimat w Indiach jest bardzo zróżnicowany, w zależności od wybranej części kraju, dlatego warto odpowiednio wcześniej dopasować termin wycieczki do najlepszych dla nas warunków pogodowych.

Pogoda w Indiach – kiedy jest najbardziej optymalny czas, żeby je odwiedzić?

Pogoda w Indiach jest tak zróżnicowana, jak stopień zamożności i poziom życia ich mieszkańców. Zanim wyruszycie na wakacje last minute do Indii, koniecznie sprawdźcie, jaki klimat panuje w upatrzonym przez Was rejonie. Dopasujcie termin wyjazdu do warunków, które są dla Was najbardziej optymalne. Wtedy wyprawa dostarczy Wam ogromu przygód, satysfakcji i dobrych wspomnień, które jeszcze długo po powrocie będziecie przywoływać w pamięci.

Półwysep Indyjski, na którym leżą Indie, znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego. W północnej i środkowej części kraju występują cztery pory roku. Wiosną jest tu upalnie i sucho, latem gorąco, ale też wilgotno. Jesienią temperatury są niższe, a powietrze wciąż wilgotne. Zimą robi się chłodno, zaś powietrze zmienia się na suche.


Jeżeli, tak jak ja, lubicie ciepłą i słoneczną pogodę, ale źle znosicie skrajne upały, do Indii koniecznie wybierzcie się zimą lub późną jesienią. Optymalne warunki do zwiedzania panują tu od drugiej połowy listopada, aż do marca. W tym okresie, bez problemu wykąpiecie się w ciepłym morzu u wybrzeży stanu Kerala, ale też w Goa. Woda ma przynajmniej 25 stopni Celsjusza. Odpoczniecie też od polskiej szarówki – kolorowe stragany z przyprawami i barwnymi tkaninami, rozbudzą w Was apetyt na życie i dodadzą nowej energii. Zimą w Indiach jest ciepło i sucho. Dlatego w nocy bądźcie przygotowani na spore spadki temperatur – na wyjazd zabierzcie ze sobą także cieplejszą odzież.
Dla tych, którzy kochają dni, gdy żar leje się z nieba, za najlepszy okres swojej podróży do Indii powinni uznać kwiecień lub maj. Warto się jednak dobrze zastanowić: pełnia lata wiąże się tu z gęstym i ciężkim powietrzem, które nie sprzyja intensywnemu zwiedzaniu i może szybko zmęczyć. Upalne dni są przerywane intensywnymi, choć krótkimi ulewami i burzami. Indyjskie lato jest świetne do tego, aby skierować swoje kroki w stronę himalajskich ośrodków wypoczynkowych – w górach, o tej porze roku jest chłodniej. Wyprawom sprzyja klimat podzwrotnikowy górski. Polska jesień to świetna pora, żeby wybrać się w Himalaje – zwłaszcza w rejony takie jak Ladakh, Kaszmir, Himachal czy Sikkim.

Pogoda w Indiach zróżnicowana tak, jak jej mieszkańcy

Trudno mówić o średnich temperaturach w Indiach, gdyż rozpiętość klimatyczna jest tu dość spora. Na tak ogromnym obszarze trudno w tej kwestii o jednorodność. W styczniu, w rejonie Himalajów panują trudniejsze warunki niż w głębi kontynentu, nieprzekraczające 15 stopni Celsjusza. W tym samym okresie, na południu można odczuć już zupełnie inny klimat – termometry pokazują tu około 28 stopni. Najcieplejszy miesiąc w roku przypada na maj. Wtedy też w większości rejonów temperatury sięgają około 30 stopni Celsjusza. Skrajne upały panują na pustyni Thar, gdzie słupki rtęci pokazują nawet 38 stopni. Z kolei najbardziej mokre miesiące to lipiec i sierpień. Wtedy też warunki do zwiedzania są trudne, ponieważ temperatura w ciągu dnia potrafi osiągnąć blisko 40 stopni Celsjusza, a intensywne deszcze mogą skutecznie uniemożliwić eksplorację najciekawszych zakątków Półwyspu Indyjskiego.Pogoda w Delhi

Stolica Indii - New Delhi - to miasto pełne zabytków, stanowiące cel wycieczek tysięcy turystów z całego świata. Monumentalny Czerwony Fort zbudowany przez Szahjahana (przez lata służący jako koszary), słynna India Gate, czyli brama Indii zbudowana ku chwale indyjskich żołnierzy, którzy zginęli w trakcie wojen czy wpisany na listę dziedzictwa narodowego UNESCO Grobowiec Humajuna, stanowiący pierwowzór słynnego Taj Mahal. To tylko część z najbardziej znanych zabytków New Delhi, które możemy podziwiać w tej cześci kraju. Kiedy zatem najlepiej udać się na zwiedzanie stolicy i jaka panuje w niej pogoda? Wycieczki do New Delhi organizowane są najczęściej od września do grudnia, kiedy najgorsze upały mamy już za sobą. Ja wybrałam się właśnie w grudniu, również po to, aby uciec od brzydkiej pogody panującej aktualnie w Polsce. W stolicy Indii było w tym czasie około 20 stopni w dzień więc warunki do zwiedzania były w moim odczuciu idealne. Ponieważ nie przepadam za upałami, polecam odwiedzać to miasto w okresie od listopada do marca. W kwietniu robi się już znacznie cieplej, zaś maj, czerwiec i lipiec to miesiące, w których klimat jest gorący i parny, a eksplorowanie tamtejszych zakamarków nie jest już tak przyjemne. W sierpniu i wrześniu (ewentualnie październiku) polecam wybrać się w Himalaje na zwiedzanie górskich przełęczy.

Pogoda w Goa

Goa to region turystyczny na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Indyjskiego, leżący nad Morzem Arabskim. Ta część Indii cieszy się fantastycznymi warunkami pogodowymi przez większość roku. Goa jest też nazywane tropikalnym rajem w Indiach. Kiedy najlepiej spędzić tu wakacje? Najlepszym okresem na wypoczynek w Goa są miesiąca od października do marca, panuje tu wtedy pora sucha i nie trzeba obawiać się intensywnych monsunowych opadów, które przynoszą ze sobą obfity deszcz, ciężkie i ciemne chmury, mgłę, a także porywisty wiatr. W październiku możemy spodziewać się już aury pełnej słońca i temperatur sięgających nawet 35 stopni Celsjusza. Opady występują wtedy sporadycznie, a Goa zmienia się w prawdziwy raj na ziemi. W grudniu sezon turystyczny w tym regionie rozpoczyna się na dobre. Nic dziwnego, albowiem pogoda w tym miesiącu jest iście bajkowa. Plaże tętnią życiem, nie brakuje miłośników wodnych kąpieli, którzy wykorzystują cudownie ciepłą wodę do uprawiania sportów. Podczas gdy w Polsce panuje jesień i zima, na ulicach jest mokro, a pogoda za oknami nie zachęca do wyjścia z domu, w indyjskim stanie Goa w tym samym czasie, czyli od grudnia do marca, prawdopodobieństwo wystąpienia opadów jest znikome, a średnia temperatura wynosi między 30 a 33 stopnie.Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 30.09.2019

Polecane wycieczki

Objazd • Indie: New Delhi - Radżastan - Goa
zdjęcie-oferty
5.1/6  53 oceny
Objazd • Indie: Uttar Pradesh - Radżastan - Maharasztra
zdjęcie-oferty
5.4/6  31 ocen
Objazd • Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.1/6  53 oceny
Objazd • Indie: New Delhi - Uttar Pradesh - Radżastan - Maharasztra
zdjęcie-oferty
5.0/6  65 ocen
Objazd • Indie i Nepal
Objazd • Indie: Uttar Pradesh - Radżastan - New Delhi
zdjęcie-oferty
5.4/6  7 ocen
zdjęcie-oferty
5.1/6  123 oceny
Objazd • Indie: New Delhi - Uttar Pradesh - Radżastan
Objazd • Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie
Objazd • Indie: Uttar Pradesh - Radżastan - Maharasztra - New Delhi

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Wakacje w listopadzie. Dokąd wybrać się na wypoczynek? W Rainbow otwieramy sezon egzotyczny właśnie w listopadzie. Startujemy z ofertą Dreamlinerową już od początku miesiąca! Udowodnimy Ci, że jesienny wyjazd może być równie fascynujący, co sierpniowy urlop. Spraw sobie wakacje w listopadzie i sprawdź, dokąd możesz się wybrać! Podpowiemy Ci, gdzie w listopadzie jest najcieplej i w których regionach utrzymuje się temperatura w okolicach 30 stopni Celsjusza. Dowiesz się też, w których krajach jest wtedy przyjemnie i ciepło, a warunki są idealne do wypoczywania i zwiedzania. Wakacje all inclusive a może last minute? W listopadzie nie brakuje atrakcyjnych ofert, a zalety wyboru urlopu jesienią, o których w dalszej części artykułu, mówią same za siebie.
krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Krecie. Kiedy warto polecieć na grecką wyspę? Greckie wyspy to zawsze dobry wybór na urlop. Nie inaczej jest oczywiście z największą z nich, czyli Kretą. Na tych, którzy zdecydują się tu przyjechać, czeka całe mnóstwo rozmaitych atrakcji – kamieniste i piaszczyste plaże, malownicze górskie krajobrazy, bogata w owoce morza kuchnia grecka, urokliwe miasteczka oraz wysokiej klasy zabytki. Jest to więc idealne miejsce zarówno dla miłośników plażowania, jak i dla amatorów aktywnego wypoczynku. Przeczytaj, jakiej na Krecie pogody możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku oraz zaplanuj swoje wymarzone wakacje w kolebce europejskiej cywilizacji, której historia zaczęła się 4 tys. lat przed narodzinami kultury minojskiej!
krajobraz-kierunku
Wyspa Phu Quoc - pogoda i klimat. Kiedy polecieć do Wietnamu? Wietnam to jeden z bardziej fascynujących krajów Azji Południowo-Wschodniej, stanowiący niesamowitą mieszankę azjatyckiej kultury, tropikalnego klimatu i fenomenalnej, znanej na całym świecie kuchni wietnamskiej, której nikomu nie trzeba chyba rekomendować. To fantastyczny kraj zarówno do zwiedzania, jak i do wypoczynku. W tym drugim przypadku, najpopularniejsza staje się ostatnio Phu Quoc, tropikalna wyspa znajdująca się w południowej części kraju, w Zatoce Tajlandzkiej, u zbiegu lądowych granic Wietnamu i Kambodży. Zanim polecisz na wyspę Phu Quoc, pogoda oraz tamtejszy klimat powinny Cię zainteresować. Dowiedz się, kiedy najlepiej wybrać się do południowego Wietnamu.
krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Korfu Korfu jest największą wyspą Archipelagu Jońskiego, rozciągającego się u północno-zachodnich rubieży Grecji właściwej. Wciśnięta pomiędzy Półwysep Apeniński a Bałkany leży niemal dokładnie w miejscu, gdzie stykają się wody mórz Adriatyckiego i Jońskiego. Dla turystów to niemal idealna wyspa, gdzie bogactwo historycznej spuścizny sąsiaduje z malowniczą przyrodą i urokliwymi plażami, a mało uczęszczane drogi oraz szlaki we wnętrzu wyspy Korfu doskonale nadają się na wycieczki piesze czy też rowerowe. Są tu duże, tętniące życiem kurorty, ale też małe i zaciszne miejscowości sprzyjające turystyce rodzinnej. Turyście tak naprawdę pozostaje tylko dopasować odpowiednie miejsce do swoich potrzeb! Zobacz jakiej pogody oraz temperatury na Korfu możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku i zaplanuj swoje wymarzone wakacje!