Inne

Kiedy jechać do Indii? Klimat i pogoda panujące w tym kraju

Na mistyczną, duchową podróż do Indii, miałam chętkę już od dawna. A kiedy pojawiła się okazja na skorzystanie z oferty last minute, lepiej być nie mogło. Teraz, albo nigdy! Klimat w Indiach jest bardzo zróżnicowany, w zależności od wybranej części kraju, dlatego warto odpowiednio wcześniej dopasować termin wycieczki do najlepszych dla nas warunków pogodowych.

Pogoda w Indiach – kiedy jest najbardziej optymalny czas, żeby je odwiedzić?

Pogoda w Indiach jest tak zróżnicowana, jak stopień zamożności i poziom życia ich mieszkańców. Zanim wyruszycie na wakacje last minute do Indii, koniecznie sprawdźcie, jaki klimat panuje w upatrzonym przez Was rejonie. Dopasujcie termin wyjazdu do warunków, które są dla Was najbardziej optymalne. Wtedy wyprawa dostarczy Wam ogromu przygód, satysfakcji i dobrych wspomnień, które jeszcze długo po powrocie będziecie przywoływać w pamięci.

Półwysep Indyjski, na którym leżą Indie, znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego. W północnej i środkowej części kraju występują cztery pory roku. Wiosną jest tu upalnie i sucho, latem gorąco, ale też wilgotno. Jesienią temperatury są niższe, a powietrze wciąż wilgotne. Zimą robi się chłodno, zaś powietrze zmienia się na suche.


Jeżeli, tak jak ja, lubicie ciepłą i słoneczną pogodę, ale źle znosicie skrajne upały, do Indii koniecznie wybierzcie się zimą lub późną jesienią. Optymalne warunki do zwiedzania panują tu od drugiej połowy listopada, aż do marca. W tym okresie, bez problemu wykąpiecie się w ciepłym morzu u wybrzeży stanu Kerala, ale też w Goa. Woda ma przynajmniej 25 stopni Celsjusza. Odpoczniecie też od polskiej szarówki – kolorowe stragany z przyprawami i barwnymi tkaninami, rozbudzą w Was apetyt na życie i dodadzą nowej energii. Zimą w Indiach jest ciepło i sucho. Dlatego w nocy bądźcie przygotowani na spore spadki temperatur – na wyjazd zabierzcie ze sobą także cieplejszą odzież.
Dla tych, którzy kochają dni, gdy żar leje się z nieba, za najlepszy okres swojej podróży do Indii powinni uznać kwiecień lub maj. Warto się jednak dobrze zastanowić: pełnia lata wiąże się tu z gęstym i ciężkim powietrzem, które nie sprzyja intensywnemu zwiedzaniu i może szybko zmęczyć. Upalne dni są przerywane intensywnymi, choć krótkimi ulewami i burzami. Indyjskie lato jest świetne do tego, aby skierować swoje kroki w stronę himalajskich ośrodków wypoczynkowych – w górach, o tej porze roku jest chłodniej. Wyprawom sprzyja klimat podzwrotnikowy górski. Polska jesień to świetna pora, żeby wybrać się w Himalaje – zwłaszcza w rejony takie jak Ladakh, Kaszmir, Himachal czy Sikkim.

Pogoda w Indiach zróżnicowana tak, jak jej mieszkańcy

Trudno mówić o średnich temperaturach w Indiach, gdyż rozpiętość klimatyczna jest tu dość spora. Na tak ogromnym obszarze trudno w tej kwestii o jednorodność. W styczniu, w rejonie Himalajów panują trudniejsze warunki niż w głębi kontynentu, nieprzekraczające 15 stopni Celsjusza. W tym samym okresie, na południu można odczuć już zupełnie inny klimat – termometry pokazują tu około 28 stopni. Najcieplejszy miesiąc w roku przypada na maj. Wtedy też w większości rejonów temperatury sięgają około 30 stopni Celsjusza. Skrajne upały panują na pustyni Thar, gdzie słupki rtęci pokazują nawet 38 stopni. Z kolei najbardziej mokre miesiące to lipiec i sierpień. Wtedy też warunki do zwiedzania są trudne, ponieważ temperatura w ciągu dnia potrafi osiągnąć blisko 40 stopni Celsjusza, a intensywne deszcze mogą skutecznie uniemożliwić eksplorację najciekawszych zakątków Półwyspu Indyjskiego.Pogoda w Delhi

Stolica Indii - New Delhi - to miasto pełne zabytków, stanowiące cel wycieczek tysięcy turystów z całego świata. Monumentalny Czerwony Fort zbudowany przez Szahjahana (przez lata służący jako koszary), słynna India Gate, czyli brama Indii zbudowana ku chwale indyjskich żołnierzy, którzy zginęli w trakcie wojen czy wpisany na listę dziedzictwa narodowego UNESCO Grobowiec Humajuna, stanowiący pierwowzór słynnego Taj Mahal. To tylko część z najbardziej znanych zabytków New Delhi, które możemy podziwiać w tej cześci kraju. Kiedy zatem najlepiej udać się na zwiedzanie stolicy i jaka panuje w niej pogoda? Wycieczki do New Delhi organizowane są najczęściej od września do grudnia, kiedy najgorsze upały mamy już za sobą. Ja wybrałam się właśnie w grudniu, również po to, aby uciec od brzydkiej pogody panującej aktualnie w Polsce. W stolicy Indii było w tym czasie około 20 stopni w dzień więc warunki do zwiedzania były w moim odczuciu idealne. Ponieważ nie przepadam za upałami, polecam odwiedzać to miasto w okresie od listopada do marca. W kwietniu robi się już znacznie cieplej, zaś maj, czerwiec i lipiec to miesiące, w których klimat jest gorący i parny, a eksplorowanie tamtejszych zakamarków nie jest już tak przyjemne. W sierpniu i wrześniu (ewentualnie październiku) polecam wybrać się w Himalaje na zwiedzanie górskich przełęczy.

Pogoda w Goa

Goa to region turystyczny na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Indyjskiego, leżący nad Morzem Arabskim. Ta część Indii cieszy się fantastycznymi warunkami pogodowymi przez większość roku. Goa jest też nazywane tropikalnym rajem w Indiach. Kiedy najlepiej spędzić tu wakacje? Najlepszym okresem na wypoczynek w Goa są miesiąca od października do marca, panuje tu wtedy pora sucha i nie trzeba obawiać się intensywnych monsunowych opadów, które przynoszą ze sobą obfity deszcz, ciężkie i ciemne chmury, mgłę, a także porywisty wiatr. W październiku możemy spodziewać się już aury pełnej słońca i temperatur sięgających nawet 35 stopni Celsjusza. Opady występują wtedy sporadycznie, a Goa zmienia się w prawdziwy raj na ziemi. W grudniu sezon turystyczny w tym regionie rozpoczyna się na dobre. Nic dziwnego, albowiem pogoda w tym miesiącu jest iście bajkowa. Plaże tętnią życiem, nie brakuje miłośników wodnych kąpieli, którzy wykorzystują cudownie ciepłą wodę do uprawiania sportów. Podczas gdy w Polsce panuje jesień i zima, na ulicach jest mokro, a pogoda za oknami nie zachęca do wyjścia z domu, w indyjskim stanie Goa w tym samym czasie, czyli od grudnia do marca, prawdopodobieństwo wystąpienia opadów jest znikome, a średnia temperatura wynosi między 30 a 33 stopnie.Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 30.09.2019

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
[object Object]
zdjęcie-oferty
5.1/6  53 oceny
[object Object]
Objazd • Indie: New Delhi - Uttar Pradesh - Radżastan - Maharasztra
zdjęcie-oferty
5.1/6  53 oceny
[object Object]
Objazd • Indie: Uttar Pradesh - Radżastan - Maharasztra
zdjęcie-oferty
5.1/6  122 oceny
[object Object]
Objazd • Indie: New Delhi - Uttar Pradesh - Radżastan
zdjęcie-oferty
5.4/6  31 ocen
[object Object]
Objazd • Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie
zdjęcie-oferty
5.2/6  33 oceny
[object Object]
Objazd • Indie: Madhya Pradesh - Radżastan - Uttar Pradesh - New Delhi
zdjęcie-oferty
5.4/6  31 ocen
[object Object]
Objazd • Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie
zdjęcie-oferty
5.2/6  18 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
[object Object]
zdjęcie-oferty
[object Object]
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Egzotyka z Gdańska bezpośrednio Dreamlinerem! Nowe połączenia już od listopada Dominikana, Meksyk, Kuba, Tajlandia – do tych egzotycznych miejsc Rainbow zabierze Klientów już tej jesieni. Po raz pierwszy w historii bezpośrednio Dreamlinerem z lotniska w Gdańsku. Podróż rozpocznie się z oddanego do użytku w ostatni czwartek nowego pirsu zachodniego Terminala T2. Uroczystość otwarcia połączona została z prezentacją oferty Rainbow z wylotami z Gdańska.
krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Maderze Madera to jedna z najpiękniejszych wysp Oceanu Atlantyckiego, która ze względu na swoją bogatą szatę roślinną nazywana jest często pływającym ogrodem. Znajdziemy tu naturalne lasy wawrzynowe, paprocie drzewiaste, kwitnące na pomarańczowo drzewa tulipanowca, różne gatunki storczyków, wielobarwne hortensje, liczne lilie i fiołki. Symbolem wyspy jest jednak strelicja królewska, zwana potocznie rajskim ptakiem, którą można tu spotkać dosłownie na każdym kroku. Dodatkowym atutem wyspy jest przyjemna temperatura panująca tu przez cały rok – zimą, na poziomie morza, temperatury rzadko kiedy spadają poniżej 20°C a latem, tylko sporadycznie przekraczają 25 stopni w cieniu. Z tego powodu Maderę określa się często krainą wiecznej wiosny. Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się podczas wczasów na Maderze w poszczególnych miesiącach i kiedy najlepiej wybrać się tam na wakacje.
krajobraz-kierunku
Kwarantanna po powrocie do Polski z zagranicy. Ile trwa, jak jej uniknąć i ile kosztuje test po powrocie? Rezerwując wczasy na pewno zastanawiasz się, czy każdy powrót z wakacji oznacza kwarantannę. Jak uniknąć 7 dni siedzenia w domu po powrocie z zagranicy? Czy przed powrotem do Polski trzeba zrobić test i ile on kosztuje? Czy można zrobić go na lotnisku w Polsce? Co zmienia się w przepisach dotyczących podróży w strefie Schengen i poza nią? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższych artykule.
krajobraz-kierunku
Pogoda, temperatury i klimat w Egipcie. Kiedy jechać na wczasy? Kilka tysięcy lat historii Egiptu oraz fakt, że to najludniejszy kraj muzułmański i jeden z największych w całej Afryce, sprawiają, że dosłownie na każdym kroku można się tu spotkać z czymś ciekawym i nietuzinkowym. Czeka tu na nas wiele interesujących zabytków, przepiękna, często jeszcze dziewicza i bardzo zróżnicowana przyroda (od pustyni po rafy koralowe), niskie ceny, wspaniałe wypoczynkowe miejscowości i słynni ze swojej gościnności mieszkańcy. Do tego wszystkiego piękna słoneczna pogoda, i to w dodatku w okresie, kiedy w Europie jest zimno i pada! Zobacz, kiedy najlepiej wybrać się na wczasy do Egiptu i jakiej pogody można się tam spodziewać w poszczególnych miesiącach.