Pogoda w Indiach – kiedy jest najbardziej optymalny czas, żeby je odwiedzić?
Pogoda w Indiach jest tak zróżnicowana, jak stopień zamożności i poziom życia ich mieszkańców. Zanim wyruszycie na
wakacje last minute do Indii, koniecznie sprawdźcie, jaki klimat panuje w upatrzonym przez Was rejonie. Dopasujcie termin wyjazdu do warunków, które są dla Was najbardziej optymalne. Wtedy wyprawa dostarczy Wam ogromu przygód, satysfakcji i dobrych wspomnień, które jeszcze długo po powrocie będziecie przywoływać w pamięci.
Półwysep Indyjski, na którym leżą Indie, znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego. W północnej i środkowej części kraju występują cztery pory roku. Wiosną jest tu upalnie i sucho, latem gorąco, ale też wilgotno. Jesienią temperatury są niższe, a powietrze wciąż wilgotne. Zimą robi się chłodno, zaś powietrze zmienia się na suche.
Jeżeli, tak jak ja, lubicie ciepłą i słoneczną pogodę, ale źle znosicie skrajne upały, do Indii koniecznie wybierzcie się zimą lub późną jesienią. Optymalne warunki do zwiedzania panują tu od drugiej połowy listopada, aż do marca. W tym okresie, bez problemu wykąpiecie się w ciepłym morzu u wybrzeży stanu Kerala, ale też w Goa. Woda ma przynajmniej 25 stopni Celsjusza. Odpoczniecie też od polskiej szarówki – kolorowe stragany z przyprawami i barwnymi tkaninami, rozbudzą w Was apetyt na życie i dodadzą nowej energii. Zimą w Indiach jest ciepło i sucho. Dlatego w nocy bądźcie przygotowani na spore spadki temperatur – na wyjazd zabierzcie ze sobą także cieplejszą odzież.
Dla tych, którzy kochają dni, gdy żar leje się z nieba, za najlepszy okres swojej
podróży do Indii powinni uznać kwiecień lub maj. Warto się jednak dobrze zastanowić: pełnia lata wiąże się tu z gęstym i ciężkim powietrzem, które nie sprzyja intensywnemu zwiedzaniu i może szybko zmęczyć. Upalne dni są przerywane intensywnymi, choć krótkimi ulewami i burzami. Indyjskie lato jest świetne do tego, aby skierować swoje kroki w stronę himalajskich ośrodków wypoczynkowych – w górach, o tej porze roku jest chłodniej. Wyprawom sprzyja klimat podzwrotnikowy górski. Polska jesień to świetna pora, żeby wybrać się w Himalaje – zwłaszcza w rejony takie jak Ladakh, Kaszmir, Himachal czy Sikkim.
Pogoda w Indiach zróżnicowana tak, jak jej mieszkańcy
Trudno mówić o średnich temperaturach w Indiach, gdyż rozpiętość klimatyczna jest tu dość spora. Na tak ogromnym obszarze trudno w tej kwestii o jednorodność. W styczniu, w rejonie Himalajów panują trudniejsze warunki niż w głębi kontynentu, nieprzekraczające 15 stopni Celsjusza. W tym samym okresie, na południu można odczuć już zupełnie inny klimat – termometry pokazują tu około 28 stopni. Najcieplejszy miesiąc w roku przypada na maj. Wtedy też w większości rejonów temperatury sięgają około 30 stopni Celsjusza. Skrajne upały panują na pustyni Thar, gdzie słupki rtęci pokazują nawet 38 stopni. Z kolei najbardziej mokre miesiące to lipiec i sierpień. Wtedy też warunki do zwiedzania są trudne, ponieważ temperatura w ciągu dnia potrafi osiągnąć blisko 40 stopni Celsjusza, a intensywne deszcze mogą skutecznie uniemożliwić eksplorację najciekawszych zakątków Półwyspu Indyjskiego.
Pogoda w Delhi
Stolica Indii - New Delhi - to miasto pełne zabytków, stanowiące cel wycieczek tysięcy turystów z całego świata. Monumentalny Czerwony Fort zbudowany przez Szahjahana (przez lata służący jako koszary), słynna India Gate, czyli brama Indii zbudowana ku chwale indyjskich żołnierzy, którzy zginęli w trakcie wojen czy wpisany na listę dziedzictwa narodowego UNESCO Grobowiec Humajuna, stanowiący pierwowzór słynnego Taj Mahal. To tylko część z najbardziej znanych zabytków New Delhi, które możemy podziwiać w tej cześci kraju. Kiedy zatem najlepiej udać się na zwiedzanie stolicy i jaka panuje w niej pogoda? Wycieczki do New Delhi organizowane są najczęściej od września do grudnia, kiedy najgorsze upały mamy już za sobą. Ja wybrałam się właśnie w grudniu, również po to, aby uciec od brzydkiej pogody panującej aktualnie w Polsce. W stolicy Indii było w tym czasie około 20 stopni w dzień więc warunki do zwiedzania były w moim odczuciu idealne. Ponieważ nie przepadam za upałami, polecam odwiedzać to miasto w okresie od listopada do marca. W kwietniu robi się już znacznie cieplej, zaś maj, czerwiec i lipiec to miesiące, w których klimat jest gorący i parny, a eksplorowanie tamtejszych zakamarków nie jest już tak przyjemne. W sierpniu i wrześniu (ewentualnie październiku) polecam wybrać się w Himalaje na zwiedzanie górskich przełęczy.