Miasta Chorwacji, które trzeba odwiedzić!

Chorwacja ma ogromne rzesze miłośników wśród Polaków. Jest to jeden z najpiękniejszych krajów w Europie, który aż kipi od wspaniałych krajobrazów. Najpiękniejsze plaże w Chorwacji to z pewnością Zlatni Rat na wyspie Brae czy Vela Plaza na wyspie Krk, ale które z chorwackich miast koniecznie warto zobaczyć? Oto pięć naszych propozycji.

W tym artykule przeczytasz o:

DubrownikŻadne z chorwackich miast nie wygra z nim konkurencji – we wszelkich rankingach wygrywa Dubrownik, prawdziwa „Perła Adriatyku”. To miasto jest esencją tego regionu. Słynie z zabytków, architektury, lokalnej kuchni i życia nocnego. Stare miasto w Dubrowniku – jako zespół miejski – zostało w całości wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Największe wrażenie robią jednak tamtejsze mury obronne, dzięki którym miasto nigdy nie zostało zdobyte. Wewnątrz murów rozciąga się średniowieczny zespół miejski, stanowiący zabytek jako całość, z wieloma śladami historii, wśród których nie można pominąć: jest wśród nich główna ulica Stradun, pałacu Rektorów z XV wieku – dawna siedziba władz i rektora Republiki Dubrownickiej z XV wieku, w którym teraz mieści się muzeum. Stare miasto Dubrownika urocze jest również dlatego, że wśród jego wąziutkich uliczek zamknięty jest ruch samochodów, można więc do woli upajać się duchem dawnych czasów. Przepiękny jest pałac Sponza, kościoły (np. Św. Błażeja czy św. Zbawiciela), gotyckie klasztory Franciszkanów, Klarysek i Dominikanów. W Dubrowniku znajduje się również najstarsza apteka w Europie (od 1317). Dużą atrakcją jest też kolej gondolowa na wzgórza Srd, na szczycie której znajduje się taras widokowy, z którego można zrobić piękne zdjęcia panoramy miasta.

SplitSplit to drugie co do wielkości miasto Chorwacji – liczy około 200 tysięcy mieszkańców. To miejsce kipi historią, przyciąga turystów zabytkami, ale jest to też przepiękny morski port, miejsce wypadowe dla żeglarzy. Warto przejść się nadmorskim bulwarem Riva, i pooglądać jachty, ale największą atrakcją turystyczną Splitu są pozostałości pałacu cesarza Dioklecjana, tak ogromnego, że zajmuje dziś całą starówkę, a większości murów nie widać, gdyż zabudowana została przez wiele innych budynków. Dawne korytarze i komnaty letniej rezydencji Dioklecjana, to dziś uliczki i placyki starówki, został on z kolei w starożytności (w III-IV wiek) założony na planie rzymskiego obozu wojskowego. Pałac wpisany jest na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. W Splicie koniecznie trzeba zobaczyć bramę pałacową Porta Aurea, oktagonalne mauzoleum Dioklecjana, przebudowane w VIII wieku na katedrę Św. Duji z dzwonnicą z XIII-XVII wieku. Warto odnaleźć pozostałości akweduktu a także perystyl (starożytny dziedziniec z kolumnami) – obecnie teatr z okolicznymi malowniczymi wąskimi uliczkami. Są też tam liczne kościoły, m.in. przebudowany kościół gotycki św. Franciszka z XV wieku z nagrobkami znakomitych mieszkańców miasta , m.in archidiakona Tomasza (pierwszego dalmatyńskiego historyka), pisarza Marka Marulicia i kompozytora Ivana Lukačica.

ZagrzebChoć nie tak piękny i dostojny jak Dubrownik czy Split, Zagrzeb także jest wart odwiedzin, gdyż jest to stolica i największe miasto Chorwacji. Wśród turystów wypoczywających na słonecznym wybrzeżu jest mało znany, gdyż leży z dala od nadmorskich kurortów. Liczy 800 tys mieszkańców, leży nad rzeką Sawą u podnóża gór Medvednica. Górzyste okolice stolicy nadają się na piesze wędrówki, a na szczycie Slijeme znajduje się natomiast gotycki zamek warowny z XIII wieku oraz obszar chroniony – Park Prirode Medvednica z jaskinią Veternica, mającą główny korytarz o długości 2622 m.

Jak na stolicę przystało, Zagrzeb jest rozległy i tłoczny, jednak warto zwiedzić go na piechotę, gdyż komunikacja miejska jest tam dobrze zorganizowana. Zagrzeb składa się jakby z dwóch części: Górnego Miasta z dwiema najstarszymi dzielnicami i Dolnego Miasta, czyli centrum nowoczesnej architektury i miejsca lokalizacji najważniejszych instytucji biznesowych i finansowych w kraju. Najstarszą częścią miasta jest Wzgórze Kaptol, a najważniejszym jego obiektem jest gotycko-barokowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XIII wieku z dwoma strzelistymi wieżami i średniowiecznymi freskami we wnętrzu. Niedaleko kościoła znajduje się pałac arcybiskupi. Główny plac wzgórza to Markov Trg z barokowym pałacem i kościołem św. Marka. Na wschód od centrum miasta znajduje się park Maksimir, historyczny ogród założony w XVIII wieku i wzorowany na angielskich parkach romantycznych. Mieści się w nim zagrzebski ogród zoologiczny. W południowej części miasta, nad Sawą, położone jest centrum sportowo-rekreacyjne ze sztucznym jeziorem służącym za kąpielisko i torem wioślarskim.

PulaW położonej na samym południu półwyspu Istria nadmorskiej Puli najwięcej jest z kolei najbardziej efektownych zabytków z czasów rzymskich. W starożytności Pula stanowiła jedno z kilku strategicznych rzymskich miast, położonych nad Adriatykiem. Najsłynniejszy z zabytków jest olbrzymi amfiteatr, wzniesiony przez Rzymian w I w. n.e., za rządów cesarza Wespazjana. Na jego terenie organizowane były w starożytności walki gladiatorów oraz dzikich zwierząt. Amfiteatr ten jest trzeci pod względem wielkości na świecie, zaraz po rzymskim Koloseum i francuskim amfiteatrze w mieście Nimes. Budowla ta wybudowana z marmuru przetrwała w lepszym stanie niż słynniejsze od niego Koloseum. W Puli stoi też Forum zbudowane w czasach panowania Cesarstwa rzymskiego, a także zabytki z I wieku: Świątynia Augusta i Romy, Brama Herkulesa i Łuk Sergiusza. Pula była kiedyś jednym z najpiękniejszych miast rzymskich, a zaczęła tracić na znaczeniu dopiero wtedy, gdy stosunkowo niedaleko zaczął rozwijać się inny port – Wenecja. W Puli koniecznie trzeba zobaczyć port pasażerski i marinę, w rejonie którego znajdują się największe atrakcje turystyczne, w tym Koloseum. Idąc promenadą wzdłuż portu dojdziemy do starówki ze sklepikami, restauracjami i kawiarniami, a tam znajdziemy deptak, na którym stoi charakterystyczny łuk triumfalny. Nie przegapmy też Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Ratusza z XIII wieku i Zamku z XVI wieku. Z powodu obecności portu, miejskie plaże praktycznie nie istnieją – dużą popularnością cieszą się natomiast kamieniste zatoczki z lazurową wodą we wschodnich przedmieściach.

MakarskaTo miasto dla tych, którzy wolą beztroski relaks. Jest to jeden z najbardziej popularnych wakacyjnych kurortów Chorwacji, z pięknymi plażami, urzekającym kolorem morza i białymi górami Biokovo w tle. Nie ma tam wielu zabytków, czy pozostałości rzymskich, pozwiedzać można jedynie urokliwą niewielką starówkę, odbudowywaną po zniszczeniach wojennych i trzęsieniu ziemi z 1962 r. Są za to piękne plaże, knajpki, bary i dyskoteki! Całe życie towarzyskie miasteczka toczy się wzdłuż dwóch nadmorskich bulwarów wysadzanych palmami. Przy bulwarze znajduje się główny miejski plac, przy którym stoi barokowa katedra św. Marka wzniesiona w XVIII w. Jednak wszyscy spieszą na plaże, które ciągną się kilometrami, są przepiękne i kamieniste. Można tam wynająć skuter, rower wodny lub łódkę, a także spróbować sportów ekstremalnych – bungee lub spadochronu ciągniętego za motorówką. W morzu należy uważać na jeżowce, na szczęście łatwo je dostrzec w przejrzystej szmaragdowej wodzie. Z tutejszego portu można popłynąć statkiem na wycieczkę po morzu lub do którąś z okolicznych wysp.
Data Publikacji: 11.05.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Dlaczego warto spędzić wakacje w maju na Zakynthos?Wakacje w maju to doskonały pomysł dla tych, którzy pragną cieszyć się przyjemną aurą, piękną przyrodą oraz unikalnymi atrakcjami turystycznymi, ale bez upałów i tłumów turystów. Jednym z najbardziej zachwycających miejsc na spędzenie urlopu w maju jest grecka wyspa Zakynthos. Znana z błękitnych wód Morza Jońskiego, piaszczystych plaż, malowniczych krajobrazów oraz ciepłej, greckiej gościnności. Zakynthos przyciąga turystów z całego świata swoim nieodpartym urokiem i pięknem. Poniżej przedstawiamy kilka powodów, dla których warto zdecydować się na wakacyjny wyjazd na tę magiczną wyspę w właśnie w maju.
krajobraz kierunku
Portugalskie ślady w regionie GoaGoa, niewielki stan na południowym zachodzie Indii, przez wieki była ważnym centrum portugalskiej obecności w Azji. Ślady Portugalczyków na Goa można odnaleźć w architekturze, kulturze, religii i kuchni regionu. To sprawia, że wyróżnia się on na mapie Indii unikalnymi tradycjami i jest niezwykle interesujące dla przyjezdnych. Historia portugalskiego panowania na Goi rozpoczęła się w 1510 roku, kiedy Afonso de Albuquerque zdobył region, wcześniej należący do hinduskiego królestwa. Portugalczycy zamienili Goa w swoją kolonię (część tzw. Indii Portugalskich), która stała się ważnym punktem na ich handlowej drodze do Indii i Azji Południowo-Wschodniej. Stare Goa było pierwszą portugalską zdobyczą terytorialną w Azji i ostatecznie stało się stolicą całej azjatyckiej części imperium. Portugalczycy władali Goa przez 450 lat, aż do 1961 r., kiedy to wojska indyjskie siłą wyparły stamtąd Europejczyków
krajobraz kierunku
Tatooine z Gwiezdnych Wojen istnieje naprawdę w TunezjiKażdy fan Gwiezdnych Wojen na pewno kojarzy pustynną planetę Tatooine. A czy wiecie, że ona istnieje naprawdę? W rzeczywistości nie jest to planeta, lecz miasto położone w południowej części Tunezji, 130 km od popularnej wśród turystów wyspy Djerba, około 531 km od Tunisu. W pobliżu tunezyjskiego Tataouine znajduje się wiele miejsc, w których kręcono filmową serię, a miasto stało się bezpośrednią inspiracją do nazwania legendarnej planety.
krajobraz kierunku
Grecja w maju. Gdzie jest najcieplej i którą grecką wyspę wybrać na majówkę?Majówka to świetny moment, by wybrać się na jedną z najcieplejszych greckich wysp, ponieważ sezon tam dopiero powoli się rozkręca, ale dni są już długie i słoneczne. Nie zastanawiaj się więc, czy jechać na krótkie wakacje do Grecji, tylko, którą z licznych wysp wybrać. Przedłużony majowy weekend pozwoli ci odpocząć od pracy i domowych obowiązków w pięknych okolicznościach przyrody. Rodos, Santorini, Zakynthos a może Kreta? Gdzie w Grecji jest najcieplej w maju? Na której z licznych greckich wysp znajdziesz w tym czasie najlepsze warunki do wylegiwania się na plaży, a gdzie aktywnie spędzisz majówkę na zwiedzaniu, spacerach i podziwianiu lokalnych atrakcji? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.