Żadne z chorwackich miast nie wygra z nim konkurencji – we wszelkich rankingach wygrywa Dubrownik, prawdziwa „Perła Adriatyku”. To miasto jest esencją tego regionu. Słynie z zabytków, architektury, lokalnej kuchni i życia nocnego. Stare miasto w Dubrowniku – jako zespół miejski – zostało w całości wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Największe wrażenie robią jednak tamtejsze mury obronne, dzięki którym miasto nigdy nie zostało zdobyte. Wewnątrz murów rozciąga się średniowieczny zespół miejski, stanowiący zabytek jako całość, z wieloma śladami historii, wśród których nie można pominąć: jest wśród nich główna ulica Stradun, pałacu Rektorów z XV wieku – dawna siedziba władz i rektora Republiki Dubrownickiej z XV wieku, w którym teraz mieści się muzeum. Stare miasto Dubrownika urocze jest również dlatego, że wśród jego wąziutkich uliczek zamknięty jest ruch samochodów, można więc do woli upajać się duchem dawnych czasów. Przepiękny jest pałac Sponza, kościoły (np. Św. Błażeja czy św. Zbawiciela), gotyckie klasztory Franciszkanów, Klarysek i Dominikanów. W Dubrowniku znajduje się również najstarsza apteka w Europie (od 1317). Dużą atrakcją jest też kolej gondolowa na wzgórza Srd, na szczycie której znajduje się taras widokowy, z którego można zrobić piękne zdjęcia panoramy miasta.
Split
Split to drugie co do wielkości miasto Chorwacji – liczy około 200 tysięcy mieszkańców. To miejsce kipi historią, przyciąga turystów zabytkami, ale jest to też przepiękny morski port, miejsce wypadowe dla żeglarzy. Warto przejść się nadmorskim bulwarem Riva, i pooglądać jachty, ale największą atrakcją turystyczną Splitu są pozostałości pałacu cesarza Dioklecjana, tak ogromnego, że zajmuje dziś całą starówkę, a większości murów nie widać, gdyż zabudowana została przez wiele innych budynków. Dawne korytarze i komnaty letniej rezydencji Dioklecjana, to dziś uliczki i placyki starówki, został on z kolei w starożytności (w III-IV wiek) założony na planie rzymskiego obozu wojskowego. Pałac wpisany jest na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. W Splicie koniecznie trzeba zobaczyć bramę pałacową Porta Aurea, oktagonalne mauzoleum Dioklecjana, przebudowane w VIII wieku na katedrę Św. Duji z dzwonnicą z XIII-XVII wieku. Warto odnaleźć pozostałości akweduktu a także perystyl (starożytny dziedziniec z kolumnami) – obecnie teatr z okolicznymi malowniczymi wąskimi uliczkami. Są też tam liczne kościoły, m.in. przebudowany kościół gotycki św. Franciszka z XV wieku z nagrobkami znakomitych mieszkańców miasta , m.in archidiakona Tomasza (pierwszego dalmatyńskiego historyka), pisarza Marka Marulicia i kompozytora Ivana Lukačica.
Zagrzeb
Choć nie tak piękny i dostojny jak Dubrownik czy Split, Zagrzeb także jest wart odwiedzin, gdyż jest to stolica i największe miasto Chorwacji. Wśród turystów wypoczywających na słonecznym wybrzeżu jest mało znany, gdyż leży z dala od nadmorskich kurortów. Liczy 800 tys mieszkańców, leży nad rzeką Sawą u podnóża gór Medvednica. Górzyste okolice stolicy nadają się na piesze wędrówki, a na szczycie Slijeme znajduje się natomiast gotycki zamek warowny z XIII wieku oraz obszar chroniony – Park Prirode Medvednica z jaskinią Veternica, mającą główny korytarz o długości 2622 m.
Jak na stolicę przystało, Zagrzeb jest rozległy i tłoczny, jednak warto zwiedzić go na piechotę, gdyż komunikacja miejska jest tam dobrze zorganizowana. Zagrzeb składa się jakby z dwóch części: Górnego Miasta z dwiema najstarszymi dzielnicami i Dolnego Miasta, czyli centrum nowoczesnej architektury i miejsca lokalizacji najważniejszych instytucji biznesowych i finansowych w kraju. Najstarszą częścią miasta jest Wzgórze Kaptol, a najważniejszym jego obiektem jest gotycko-barokowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XIII wieku z dwoma strzelistymi wieżami i średniowiecznymi freskami we wnętrzu. Niedaleko kościoła znajduje się pałac arcybiskupi. Główny plac wzgórza to Markov Trg z barokowym pałacem i kościołem św. Marka. Na wschód od centrum miasta znajduje się park Maksimir, historyczny ogród założony w XVIII wieku i wzorowany na angielskich parkach romantycznych. Mieści się w nim zagrzebski ogród zoologiczny. W południowej części miasta, nad Sawą, położone jest centrum sportowo-rekreacyjne ze sztucznym jeziorem służącym za kąpielisko i torem wioślarskim.
Pula
W położonej na samym południu
półwyspu Istria nadmorskiej Puli najwięcej jest z kolei najbardziej efektownych zabytków z czasów rzymskich. W starożytności Pula stanowiła jedno z kilku strategicznych rzymskich miast, położonych nad Adriatykiem. Najsłynniejszy z zabytków jest olbrzymi amfiteatr, wzniesiony przez Rzymian w I w. n.e., za rządów cesarza Wespazjana. Na jego terenie organizowane były w starożytności walki gladiatorów oraz dzikich zwierząt. Amfiteatr ten jest trzeci pod względem wielkości na świecie, zaraz po rzymskim Koloseum i francuskim amfiteatrze w mieście Nimes. Budowla ta wybudowana z marmuru przetrwała w lepszym stanie niż słynniejsze od niego Koloseum. W Puli stoi też Forum zbudowane w czasach panowania Cesarstwa rzymskiego, a także zabytki z I wieku: Świątynia Augusta i Romy, Brama Herkulesa i Łuk Sergiusza. Pula była kiedyś jednym z najpiękniejszych miast rzymskich, a zaczęła tracić na znaczeniu dopiero wtedy, gdy stosunkowo niedaleko zaczął rozwijać się inny port – Wenecja. W Puli koniecznie trzeba zobaczyć port pasażerski i marinę, w rejonie którego znajdują się największe atrakcje turystyczne, w tym Koloseum. Idąc promenadą wzdłuż portu dojdziemy do starówki ze sklepikami, restauracjami i kawiarniami, a tam znajdziemy deptak, na którym stoi charakterystyczny łuk triumfalny. Nie przegapmy też Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Ratusza z XIII wieku i Zamku z XVI wieku. Z powodu obecności portu, miejskie plaże praktycznie nie istnieją – dużą popularnością cieszą się natomiast kamieniste zatoczki z lazurową wodą we wschodnich przedmieściach.