Miasta Chorwacji, które trzeba odwiedzić!

Chorwacja ma ogromne rzesze miłośników wśród Polaków. Jest to jeden z najpiękniejszych krajów w Europie, który aż kipi od wspaniałych krajobrazów. Najpiękniejsze plaże w Chorwacji to z pewnością Zlatni Rat na wyspie Brae czy Vela Plaza na wyspie Krk, ale które z chorwackich miast koniecznie warto zobaczyć? Oto pięć naszych propozycji.

W tym artykule przeczytasz o:

Dubrownik



Żadne z chorwackich miast nie wygra z nim konkurencji – we wszelkich rankingach wygrywa Dubrownik, prawdziwa „Perła Adriatyku”. To miasto jest esencją tego regionu. Słynie z zabytków, architektury, lokalnej kuchni i życia nocnego. Stare miasto w Dubrowniku – jako zespół miejski – zostało w całości wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Największe wrażenie robią jednak tamtejsze mury obronne, dzięki którym miasto nigdy nie zostało zdobyte. Wewnątrz murów rozciąga się średniowieczny zespół miejski, stanowiący zabytek jako całość, z wieloma śladami historii, wśród których nie można pominąć: jest wśród nich główna ulica Stradun, pałacu Rektorów z XV wieku – dawna siedziba władz i rektora Republiki Dubrownickiej z XV wieku, w którym teraz mieści się muzeum. Stare miasto Dubrownika urocze jest również dlatego, że wśród jego wąziutkich uliczek zamknięty jest ruch samochodów, można więc do woli upajać się duchem dawnych czasów. Przepiękny jest pałac Sponza, kościoły (np. Św. Błażeja czy św. Zbawiciela), gotyckie klasztory Franciszkanów, Klarysek i Dominikanów. W Dubrowniku znajduje się również najstarsza apteka w Europie (od 1317). Dużą atrakcją jest też kolej gondolowa na wzgórza Srd, na szczycie której znajduje się taras widokowy, z którego można zrobić piękne zdjęcia panoramy miasta.

Split



Split to drugie co do wielkości miasto Chorwacji – liczy około 200 tysięcy mieszkańców. To miejsce kipi historią, przyciąga turystów zabytkami, ale jest to też przepiękny morski port, miejsce wypadowe dla żeglarzy. Warto przejść się nadmorskim bulwarem Riva, i pooglądać jachty, ale największą atrakcją turystyczną Splitu są pozostałości pałacu cesarza Dioklecjana, tak ogromnego, że zajmuje dziś całą starówkę, a większości murów nie widać, gdyż zabudowana została przez wiele innych budynków. Dawne korytarze i komnaty letniej rezydencji Dioklecjana, to dziś uliczki i placyki starówki, został on z kolei w starożytności (w III-IV wiek) założony na planie rzymskiego obozu wojskowego. Pałac wpisany jest na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. W Splicie koniecznie trzeba zobaczyć bramę pałacową Porta Aurea, oktagonalne mauzoleum Dioklecjana, przebudowane w VIII wieku na katedrę Św. Duji z dzwonnicą z XIII-XVII wieku. Warto odnaleźć pozostałości akweduktu a także perystyl (starożytny dziedziniec z kolumnami) – obecnie teatr z okolicznymi malowniczymi wąskimi uliczkami. Są też tam liczne kościoły, m.in. przebudowany kościół gotycki św. Franciszka z XV wieku z nagrobkami znakomitych mieszkańców miasta , m.in archidiakona Tomasza (pierwszego dalmatyńskiego historyka), pisarza Marka Marulicia i kompozytora Ivana Lukačica.

Zagrzeb



Choć nie tak piękny i dostojny jak Dubrownik czy Split, Zagrzeb także jest wart odwiedzin, gdyż jest to stolica i największe miasto Chorwacji. Wśród turystów wypoczywających na słonecznym wybrzeżu jest mało znany, gdyż leży z dala od nadmorskich kurortów. Liczy 800 tys mieszkańców, leży nad rzeką Sawą u podnóża gór Medvednica. Górzyste okolice stolicy nadają się na piesze wędrówki, a na szczycie Slijeme znajduje się natomiast gotycki zamek warowny z XIII wieku oraz obszar chroniony – Park Prirode Medvednica z jaskinią Veternica, mającą główny korytarz o długości 2622 m.

Jak na stolicę przystało, Zagrzeb jest rozległy i tłoczny, jednak warto zwiedzić go na piechotę, gdyż komunikacja miejska jest tam dobrze zorganizowana. Zagrzeb składa się jakby z dwóch części: Górnego Miasta z dwiema najstarszymi dzielnicami i Dolnego Miasta, czyli centrum nowoczesnej architektury i miejsca lokalizacji najważniejszych instytucji biznesowych i finansowych w kraju. Najstarszą częścią miasta jest Wzgórze Kaptol, a najważniejszym jego obiektem jest gotycko-barokowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XIII wieku z dwoma strzelistymi wieżami i średniowiecznymi freskami we wnętrzu. Niedaleko kościoła znajduje się pałac arcybiskupi. Główny plac wzgórza to Markov Trg z barokowym pałacem i kościołem św. Marka. Na wschód od centrum miasta znajduje się park Maksimir, historyczny ogród założony w XVIII wieku i wzorowany na angielskich parkach romantycznych. Mieści się w nim zagrzebski ogród zoologiczny. W południowej części miasta, nad Sawą, położone jest centrum sportowo-rekreacyjne ze sztucznym jeziorem służącym za kąpielisko i torem wioślarskim.

Pula



W położonej na samym południu półwyspu Istria nadmorskiej Puli najwięcej jest z kolei najbardziej efektownych zabytków z czasów rzymskich. W starożytności Pula stanowiła jedno z kilku strategicznych rzymskich miast, położonych nad Adriatykiem. Najsłynniejszy z zabytków jest olbrzymi amfiteatr, wzniesiony przez Rzymian w I w. n.e., za rządów cesarza Wespazjana. Na jego terenie organizowane były w starożytności walki gladiatorów oraz dzikich zwierząt. Amfiteatr ten jest trzeci pod względem wielkości na świecie, zaraz po rzymskim Koloseum i francuskim amfiteatrze w mieście Nimes. Budowla ta wybudowana z marmuru przetrwała w lepszym stanie niż słynniejsze od niego Koloseum. W Puli stoi też Forum zbudowane w czasach panowania Cesarstwa rzymskiego, a także zabytki z I wieku: Świątynia Augusta i Romy, Brama Herkulesa i Łuk Sergiusza. Pula była kiedyś jednym z najpiękniejszych miast rzymskich, a zaczęła tracić na znaczeniu dopiero wtedy, gdy stosunkowo niedaleko zaczął rozwijać się inny port – Wenecja. W Puli koniecznie trzeba zobaczyć port pasażerski i marinę, w rejonie którego znajdują się największe atrakcje turystyczne, w tym Koloseum. Idąc promenadą wzdłuż portu dojdziemy do starówki ze sklepikami, restauracjami i kawiarniami, a tam znajdziemy deptak, na którym stoi charakterystyczny łuk triumfalny. Nie przegapmy też Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Ratusza z XIII wieku i Zamku z XVI wieku. Z powodu obecności portu, miejskie plaże praktycznie nie istnieją – dużą popularnością cieszą się natomiast kamieniste zatoczki z lazurową wodą we wschodnich przedmieściach.

Makarska



To miasto dla tych, którzy wolą beztroski relaks. Jest to jeden z najbardziej popularnych wakacyjnych kurortów Chorwacji, z pięknymi plażami, urzekającym kolorem morza i białymi górami Biokovo w tle. Nie ma tam wielu zabytków, czy pozostałości rzymskich, pozwiedzać można jedynie urokliwą niewielką starówkę, odbudowywaną po zniszczeniach wojennych i trzęsieniu ziemi z 1962 r. Są za to piękne plaże, knajpki, bary i dyskoteki! Całe życie towarzyskie miasteczka toczy się wzdłuż dwóch nadmorskich bulwarów wysadzanych palmami. Przy bulwarze znajduje się główny miejski plac, przy którym stoi barokowa katedra św. Marka wzniesiona w XVIII w. Jednak wszyscy spieszą na plaże, które ciągną się kilometrami, są przepiękne i kamieniste. Można tam wynająć skuter, rower wodny lub łódkę, a także spróbować sportów ekstremalnych – bungee lub spadochronu ciągniętego za motorówką. W morzu należy uważać na jeżowce, na szczęście łatwo je dostrzec w przejrzystej szmaragdowej wodzie. Z tutejszego portu można popłynąć statkiem na wycieczkę po morzu lub do którąś z okolicznych wysp.
Data Publikacji: 11.05.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Wenezuela i tajemnica Latarni Maracaibo, czyli niesamowite Błyskawice CatatumboNa południowy zachód od jeziora Maracaibo, w sercu stanu Zulia w Wenezueli, leży tajemniczy region, gdzie niebo każdej nocy rozświetla spektakl natury. Niezwykłe zjawisko znane jako Latarnia Maracaibo lub Błyskawica Catatumbo (hiszp. Relámpago del Catatumbo), to najdłużej trwająca burza na świecie. Niemal przez cały rok, na ograniczonym obszarze, pioruny rozdzierają ciemność przez dziewięć godzin każdej nocy, przyciągając uwagę podróżników, naukowców i legend. Od wieków, błyskawice te były tematem lokalnych opowieści i źródłem fascynacji rdzennych mieszkańców. Ich światło odegrało również kluczową rolę w historii – w 1597 roku hiszpański poeta Lope de Vega uwiecznił w klasycznym poemacie „La Dragoneta” wydarzenie, w którym Błyskawice Catatumbo uniemożliwiły angielskiemu piratowi Sir Francisowi Drake'owi dokonanie nocnego ataku na Maracaibo. Światło piorunów nie tylko zdradziło jego zamiary, ale i ocaliło miasto. Błyskawice Catatumbo zafascynowały również słynnego niemieckiego przyrodnika Alexandra von Humboldta, który opisał je jako jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk, jakie zaobserwował w swojej podróży po Ameryce Południowej. Dlaczego właśnie to miejsce słynie z najwyższej intensywności wyładowań na świecie? Co powoduje, że niebo w tym miejscu stale przecinają błyskawice? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
krajobraz kierunku
Ciekawostki o Włoszech. Czego nie wiesz o słonecznej Italii?Planujesz wyjazd do Włoch i chcesz dowiedzieć się więcej o tym kraju oraz jego mieszkańcach, ale nie wiesz, od czego zacząć? A może szykujesz niespodziankę dla towarzyszy podróży w postaci podrzucania w różnych momentach ciekawych faktów? Niezależnie od Twojej motywacji, trafiłeś w dobre miejsce! W tym artykule znajdziesz 22 ciekawostki, które odsłonią nie tylko tajemnice włoskiej kultury, zabytków i wyśmienitej kuchni, ale także opowiedzą o charakterze i zwyczajach samych Włochów. Sprawdź, ile z tych faktów Cię zaskoczy i zainspiruje do głębszego poznania tego niezwykłego kraju!
krajobraz kierunku
Najmniejsze państwa świata – lista. Tu też przeżyjesz wielką przygodę!Czy wiesz, że najmniejsze państwo świata zmieściłoby się w największym prawie 39 milionów razy? Albo że dwa najmniejsze państwa świata zmieściłyby się razem w trzecim najmniejszym państwie prawie 9 razy? A zdajesz sobie sprawę, że znajdujące się w podobnym zestawieniu kraje wcale nie są anonimowymi terytoriami gdzieś na końcu świata? Są wśród nich jedne z najbogatszych, najbardziej luksusowych, najchętniej wybieranych przez filmowców czy najgęściej zaludnionych państw. Wszystkie zaś łączy – poza niewielkimi rozmiarami – to, że stanowią świetny pomysł na wakacyjny wypad. Sprawdź, jaki ogrom turystycznych możliwości skrywają!
krajobraz kierunku
Sylwester na świecie. Poznaj największe imprezy z okazji Nowego Roku na globie!Jedni wyczekują tego dnia, drżąc z ekscytacji, a dla drugich nie różni się on zanadto od każdego innego. Jedni stroją się i dokładnie planują cały wieczór, drudzy zakładają dres i przyglądają się fajerwerkom przez okno, może nawet bez większej ekscytacji. Niezależnie od tego, jak spędza się Sylwestra nie można jednak zakwestionować jednego – jest to największa impreza na świecie. Gdzie jednak Nowy Rok świętuje się najhuczniej? W jakim kraju mają najlepszy pomysł na sylwestrowe atrakcje? Poznajcie zestawienie największych imprez z okazji Nowego Roku na świecie!