W większości Senegalu występuje klimat podzwrotnikowy wilgotny, charakteryzujący się stosunkowo wysokimi średnimi temperaturami przez większość roku oraz umiarkowanymi a czasami wysokimi opadami deszczu. W głębi kraju, gdzie występuje obszar Sahelu, mamy natomiast do czynienia z klimatem półpustynnym i pustynnym, charakteryzującym się bardzo niskimi opadami deszczu (w obszarach pustynnych opady praktycznie nie występują).
W tym przypadku mamy do czynienia z dwiema porami roku: suchą i deszczową - planując wakacje w Senegalu, warto mieć to na uwadze.
Pora sucha w Senegalu przypada na okres od listopada do kwietnia. Temperatura waha się wówczas od 25°C do 32°C, z niższymi temperaturami nocą. Wilgotność jest wówczas stosunkowo niska, co sprawia, że to popularny okres dla turystów i tym samym świetny czas do zaplanowania Twojego urlopu. Warto również zauważyć, że wybrzeże Senegalu doświadcza wpływu chłodnych prądów morskich, co może łagodzić temperatury, zwłaszcza w okresie suchym. Wewnętrzne obszary kraju, takie jak Sahel, są bardziej suche i gorące. Temperatury, zwłaszcza w okresie przed deszczami, od marca do czerwca, często przekraczają 40°C.
Pora deszczowa w Senegalu przypada na miesiące od maja do października (na południu pora deszczowa jest bardziej intensywna i nieco dłuższa, najbardziej wilgotnym regionem jest Casamance, położony na południe od Gambii). W tym okresie temperatury są nieco niższe, ale zdarza się, że maksymalne wartości dochodzą do przeszło 35°C lub nawet więcej (zwłaszcza w głębi lądu). W tym okresie Senegal doświadcza intensywnych opadów deszczu, zwłaszcza w sierpniu i wrześniu (mogą być gwałtowne i powodować powodzie w niektórych obszarach). Wtedy też jest dużo wyższa wilgotność, co sprawia, że powietrze staje się bardziej duszne i wilgotne.
Na zachód od Senegalu znajduje się obszar, w którym zaczynają tworzyć się tropikalne cyklony (huragany), które po utworzeniu przemieszczają się na zachód lub północny zachód w stronę Karaibów.
Senegal na ogół nie jest dotknięty huraganami, ponieważ zazwyczaj rozwijają się one nad oceanem. Czasami jednak mogą się formować w niewielkiej odległości od wybrzeża, co może wpływać również na obszar lądowy – występują wówczas obfite opady deszczu, a także fale sztormowe. Pocieszające jest też to, że zjawisko to powstaje zazwyczaj wyłącznie w sierpniu i wrześniu.
To również może Cię zainteresować:
Co warto zobaczyć w Senegalu?
Dakar to stolica i zarazem największe miasto Senegalu, które każdego roku przyciąga tysiące turystów z całego świata. Sprawdź, jak kształtują się średnie temperatury oraz opady deszczu w tej części kraju, by odpowiednio zaplanować podróż.
Temperatura powietrza wynosi średnio 24-27°C w dzień oraz 17-20°C w nocy. Temperatura wody to około 21-24°C. Występują wtedy niskie opady deszczu (w styczniu i lutym często bez opadów).
Średnia temperatura powietrza w tym okresie wynosi odpowiednio 26-30°C w dzień oraz 19-23°C w nocy. Temperatura wody waha się w granicach 20-23°C. Wiosna to okres przejściowy – odnotowuje się niewielkie opady w kwietniu, ale zaczynają wzrastać w maju i czerwcu.
W okresie lipiec-wrzesień termometry wskazują średnio 28-31°C w dzień oraz 23-26°C nocą. Temperatura wody to ok. 22-25°C. Wzrastające opady deszczu, ze szczególnie intensywnymi opadami w sierpniu i wrześniu.
Przeciętne temperatury powietrza wahają się w przedziale 27-31°C w dzień oraz 20-24°C w nocy. Średnia temperatura wody w tym okresie to ok. 23-26°C. Opady deszczu zaczynają maleć w październiku, przechodząc w okres suchy.
Najlepsze miesiące na podróż do Senegalu przypadają na okres zimowy - od grudnia do połowy lutego. Na wybrzeżu jest wtedy ciepło, w głębi kraju nawet gorąco, świeci słońce i praktycznie nigdy nie pada deszcz, dlatego możesz się spodziewać pięknej pogody sprzyjającej zwiedzaniu kraju. Czasami na obszarach śródlądowych panuje intensywny upał, ale wilgotność jest niska, a noce pozostają przyjemnie chłodne. Lepiej unikać pory deszczowej (przede wszystkim na południu) od lipca do września. Szczególnym przypadkiem jest Dakar i jego najbliższa okolica, gdzie pogoda jest szczególnie łagodna i dobra przez długi czas, od grudnia do maja.
Na wakacje na plaży można wybrać się od listopada do maja, chociaż woda w oceanie jest chłodna od stycznia do maja w północno-środkowej części kraju i (nieco mniej) od stycznia do kwietnia na południu.
Jeśli uwielbiasz aktywności wodne, podróż do Senegalu zaplanuj na okres letni lub jesienny - woda w oceanie jest wtedy najcieplejsza (a 26-27°C), najchłodniejsza zaś jest w lutym i marcu (21°C).
Jeśli planujesz podróżować po Senegalu latem i interesuje Cię zwłaszcza północ kraju, zabierz ze sobą lekkie i wykonane z naturalnego materiału ubrania (dobrze sprawdzi się bawełna lub len), może się też przydać chusta czy czapka na pustynny wiatr. Na południu kraju, gdzie częściej pada, dobrze mieć lekką bluzę i płaszcz przeciwdeszczowy, ewentualnie parasol. W okresie zimowym może się przydać grubsza bluza i kurtka. Długie spodnie i ubrania z długim rękawem też mogą być przydatne, poza tym w porze deszczowej, spełniają też funkcję ochronną przeciw komarom. Kobietom zaleca się skromny ubiór – poza plażą lepiej unikać szortów i spódniczek mini.
Wybierając się do Senegalu, zwłaszcza w okresie deszczowym, warto zabrać ze sobą środki przeciwko komarom z wysokim stężeniem DEET. Pamiętajmy też o kremie z filtrem UV, nakryciu głowy, podstawowym zestawie leków (tabletki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe, plastry, woda utleniona, pianka na poparzenia słoneczne) i okularach przeciwsłonecznych.
Sprawdź także:
>> Kierunek Senegal – garść praktycznych porad dla podróżnika