Najlepszy czas na wakacje w Senegalu – pogoda, temperatury i klimat

Senegal, leżący na zachodnim wybrzeżu Afryki, to kraj o bogatej tradycji i historii, gdzie mieszają się wpływy kultur afrykańskiej, arabskiej i berberyjskiej. Występuje tu też bardzo duże zróżnicowanie przyrodnicze – można się tu spotkać zarówno z pustyniami i sawannami, jak i z obszarami, na których występują dziewicze dżungle. W poszczególnych regionach mamy też do czynienia z różnym klimatem, a pogoda w każdym z nich może się różnić w zależności od pory roku. Przed wyjazdem do Senegalu dobrze jest się więc zaznajomić z tutejszymi warunkami pogodowymi. Kiedy jechać do Senegalu i jakiej pogody można spodziewać się w poszczególnych okresach roku?

Klimat i pogoda w Senegalu

W większości Senegalu występuje klimat podzwrotnikowy wilgotny, charakteryzujący się stosunkowo wysokimi średnimi temperaturami przez większość roku oraz umiarkowanymi a czasami wysokimi opadami deszczu. W głębi kraju, gdzie występuje obszar Sahelu, mamy natomiast do czynienia z klimatem półpustynnym i pustynnym, charakteryzującym się bardzo niskimi opadami deszczu (w obszarach pustynnych opady praktycznie nie występują). 

Port w niewielkiej miejscowości w Senegalu

W tym przypadku mamy do czynienia z dwiema porami roku: suchą i deszczową - planując wakacje w Senegalu, warto mieć to na uwadze.

Pogoda i temperatury w porze suchej

Pora sucha w Senegalu przypada na okres od listopada do kwietnia. Temperatura waha się wówczas od 25°C do 32°C, z niższymi temperaturami nocą. Wilgotność jest wówczas stosunkowo niska, co sprawia, że to popularny okres dla turystów i tym samym świetny czas do zaplanowania Twojego urlopu. Warto również zauważyć, że wybrzeże Senegalu doświadcza wpływu chłodnych prądów morskich, co może łagodzić temperatury, zwłaszcza w okresie suchym. Wewnętrzne obszary kraju, takie jak Sahel, są bardziej suche i gorące. Temperatury, zwłaszcza w okresie przed deszczami, od marca do czerwca, często przekraczają 40°C.

czarnoskóra kobieta sprzedająca owoce na targu

Pogoda i temperatury w porze deszczowej

Pora deszczowa w Senegalu przypada na miesiące od maja do października (na południu pora deszczowa jest bardziej intensywna i nieco dłuższa, najbardziej wilgotnym regionem jest Casamance, położony na południe od Gambii). W tym okresie temperatury są nieco niższe, ale zdarza się, że maksymalne wartości dochodzą do przeszło 35°C lub nawet więcej (zwłaszcza w głębi lądu). W tym okresie Senegal doświadcza intensywnych opadów deszczu, zwłaszcza w sierpniu i wrześniu (mogą być gwałtowne i powodować powodzie w niektórych obszarach). Wtedy też jest dużo wyższa wilgotność, co sprawia, że powietrze staje się bardziej duszne i wilgotne.
Na zachód od Senegalu znajduje się obszar, w którym zaczynają tworzyć się tropikalne cyklony (huragany), które po utworzeniu przemieszczają się na zachód lub północny zachód w stronę Karaibów.

Senegal na ogół nie jest dotknięty huraganami, ponieważ zazwyczaj rozwijają się one nad oceanem. Czasami jednak mogą się formować w niewielkiej odległości od wybrzeża, co może wpływać również na obszar lądowy – występują wówczas obfite opady deszczu, a także fale sztormowe. Pocieszające jest też to, że zjawisko to powstaje zazwyczaj wyłącznie w sierpniu i wrześniu.

Kolorowe łodzie na blaży w Senegalu

To również może Cię zainteresować:
Co warto zobaczyć w Senegalu?

Pogoda w Senegalu - średnie temperatury i opady w okolicach Dakaru

Dakar to stolica i zarazem największe miasto Senegalu, które każdego roku przyciąga tysiące turystów z całego świata. Sprawdź, jak kształtują się średnie temperatury oraz opady deszczu w tej części kraju, by odpowiednio zaplanować podróż.

Baobab na pustyni w Senegalu


Styczeń – Marzec

Temperatura powietrza wynosi średnio 24-27°C w dzień oraz 17-20°C w nocy. Temperatura wody to około 21-24°C. Występują wtedy niskie opady deszczu (w styczniu i lutym często bez opadów).


Kwiecień – Czerwiec

Średnia temperatura powietrza w tym okresie wynosi odpowiednio 26-30°C w dzień oraz 19-23°C w nocy. Temperatura wody waha się w granicach 20-23°C. Wiosna to okres przejściowy – odnotowuje się niewielkie opady w kwietniu, ale zaczynają wzrastać w maju i czerwcu.


Lipiec – Wrzesień

W okresie lipiec-wrzesień termometry wskazują średnio 28-31°C w dzień oraz 23-26°C nocą. Temperatura wody to ok. 22-25°C. Wzrastające opady deszczu, ze szczególnie intensywnymi opadami w sierpniu i wrześniu.

Lasy namorzynowe w Senegalu


Październik – Grudzień

Przeciętne temperatury powietrza wahają się w przedziale 27-31°C w dzień oraz 20-24°C w nocy. Średnia temperatura wody w tym okresie to ok. 23-26°C. Opady deszczu zaczynają maleć w październiku, przechodząc w okres suchy.

Kiedy jechać do Senegalu - najlepszy okres do zwiedzania

Najlepsze miesiące na podróż do Senegalu przypadają na okres zimowy - od grudnia do połowy lutego. Na wybrzeżu jest wtedy ciepło, w głębi kraju nawet gorąco, świeci słońce i praktycznie nigdy nie pada deszcz, dlatego możesz się spodziewać pięknej pogody sprzyjającej zwiedzaniu kraju. Czasami na obszarach śródlądowych panuje intensywny upał, ale wilgotność jest niska, a noce pozostają przyjemnie chłodne. Lepiej unikać pory deszczowej (przede wszystkim na południu) od lipca do września. Szczególnym przypadkiem jest Dakar i jego najbliższa okolica, gdzie pogoda jest szczególnie łagodna i dobra przez długi czas, od grudnia do maja.
Na wakacje na plaży można wybrać się od listopada do maja, chociaż woda w oceanie jest chłodna od stycznia do maja w północno-środkowej części kraju i (nieco mniej) od stycznia do kwietnia na południu.
Jeśli uwielbiasz aktywności wodne, podróż do Senegalu zaplanuj na okres letni lub jesienny - woda w oceanie jest wtedy najcieplejsza  (a 26-27°C), najchłodniejsza zaś jest w lutym i marcu (21°C).

Leżaki na plaży w Senegalu


Co zabrać ze sobą do Senegalu?


Jeśli planujesz podróżować po Senegalu latem i interesuje Cię zwłaszcza północ kraju, zabierz ze sobą lekkie i wykonane z naturalnego materiału ubrania (dobrze sprawdzi się bawełna lub len), może się też przydać chusta czy czapka na pustynny wiatr. Na południu kraju, gdzie częściej pada, dobrze mieć lekką bluzę i płaszcz przeciwdeszczowy, ewentualnie parasol. W okresie zimowym może się przydać grubsza bluza i kurtka. Długie spodnie i ubrania z długim rękawem też mogą być przydatne, poza tym w porze deszczowej, spełniają też funkcję ochronną przeciw komarom. Kobietom zaleca się skromny ubiór – poza plażą lepiej unikać szortów i spódniczek mini.

Wybierając się do Senegalu, zwłaszcza w okresie deszczowym, warto zabrać ze sobą środki przeciwko komarom z wysokim stężeniem DEET. Pamiętajmy też o kremie z filtrem UV, nakryciu głowy, podstawowym zestawie leków (tabletki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe, plastry, woda utleniona, pianka na poparzenia słoneczne) i okularach przeciwsłonecznych.

Sprawdź także:
>> Kierunek Senegal – garść praktycznych porad dla podróżnika

Data Publikacji: 11.10.2023

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Jak zaplanować urlop w 2025 roku, żeby więcej jeździć po świecie?Przełom roku to najlepszy moment na zaplanowanie urlopów i wyjazdów. Zwłaszcza że kalendarz 2025 szykuje prawdziwą gratkę – święta wypadają w takie dni tygodnia, że łatwo zamienić je w dłuższe urlopy. Co więcej, planując z wyprzedzeniem, można skorzystać z atrakcyjnych ofert na nowy sezon – zarówno na wakacyjne wyjazdy all-inclusive, jak i krótsze city breaki. Lepiej się jednak spiesz, bo wiedza dotycząca dni wolnych od pracy jest ogólnodostępna i przy zbyt długiej zwłoce inni po prostu Cię uprzedzą. Szkoda byłoby spędzać wszystkie długie weekendy 2025 roku na kanapie, zamiast odkrywające nowe zakątki świata, prawda?
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na ferie zimowe? Może wycieczka za granicę?Ferie zimowe to pomysł, którego wartość trudno przecenić. Dzisiaj trudno wręcz wyobrazić sobie, jak to było przed 1932 rokiem, gdy uczniowie mieli jedynie krótkie przerwy związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na szczęście dzisiaj, kiedy w Polsce zaczyna się najchłodniejszy okres roku i pojawia się zwątpienie w to, że kiedyś znów będzie ciepło, a chłód daje się we znaki do tego stopnia, że wspomnienie wakacji zaciera się niczym dawno śniony sen — nadchodzą one: ferie. Przerwa od szkolnych obowiązków pozwala zaszyć się w cieple czterech ścian, bez konieczności wyściubiania nosa za drzwi, ale jest to też okazją, by postawić na aktywny wypoczynek. Jedni wolą cieszyć się zimową aurą w najbliższej okolicy lub podróżując po Polsce, drudzy wykorzystują zimową przerwę jako okazję do ucieczki w ciepłe kraje. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, mamy dla Ciebie całe mnóstwo propozycji, jak złapać w tym czasie oddech i porządnie wypocząć.
krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.