Zwiedzanie Neapolu – atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca i zabytki, które warto zobaczyć

Nawet jeśli odwiedziłeś już wiele włoskich miast oraz znasz włoski temperament, to i tak będziesz zdziwiony żywiołowym, barwnym, a czasem nieco chaotycznym zgiełkiem Neapolu. Tutaj o każdej porze dnia i nocy można odnieść wrażenie, że wszyscy mieszkańcy miasta wylegli na ulice, biegnące gęstym labiryntem w stronę portu. Uśmiechnięci ludzie żywo gestykulują i głośno się przekrzykują, tworząc niezwykle familiarną oraz niezobowiązującą atmosferę. W tym uroczym mieście nawet kolory wydają się ostrzejsze i weselsze, w powietrzu unosi się aromat pizzy neapolitańskiej, gwar rozmów i śpiew. Podróż do Neapolu oddziałuje na wszystkie zmysły. Poza wspaniałą atmosferą i wyśmienitą lokalną kuchnią, podczas wakacji we Włoszech na turystów czeka tu także wiele atrakcji oraz zabytków.

Zwiedzanie Narodowego Muzeum Archeologicznego w Neapolu

W tutejszym Museo Archeologico Nazionale di Napoli, będącym jedną z najważniejszych na świecie instytucji tego rodzaju, można podziwiać niezwykłe skarby. Na bogatą kolekcję składają się między innymi freski, rzeźby, mozaiki i przedmioty codziennego użytku z Pompejów, Stabii i Herkulanum, które stały się ofiarą erupcji wulkanu. Można w nim znaleźć jednak nie tylko rzymskie eksponaty, ale także te greckie i pochodzące z Egiptu. Będąc w muzeum, warto zwiedzić Gabineto Segreto, czyli Sekretny Pokój, którego wnętrze kryje różnego rodzaju rysunki oraz znaleziska o tematyce erotycznej pochodzące z terenów Pompei oraz Herkulanum.

Pompeje - jeden z zabytków w okolicach Neapolu

Wizyta we wspomnianym Narodowym Muzeum Archeologicznym z pewnością zaostrzy Twój apetyt na zobaczenie z bliska jednego z najsłynniejszych wulkanów świata i wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO ruin Pompejów. Trwające przez wieki wykopaliska pozwoliły odkryć domy, sklepy, świątynie i budynki użytku publicznego zamożnego niegdyś miasta, które w wyniku erupcji Wezuwiusza w 79 r. n.e. zostało zamrożone w czasie, pod niewyobrażalnie grubą warstwą popiołu wulkanicznego.  Jeśli chcesz zobaczyć, jak żyli mieszkańcy starożytnych Włoch, Pompeje muszą się znaleźć na Twojej mapie atrakcji Neapolu. Budowle zostały odrestaurowane, a widoczne tam artefakty, malowidła oraz mozaiki pozwalają szybko przenieść się o 2000 lat wstecz. Erupcja Wezuwiusza sprawiła, że na wiele setek lat miasto straciło swój urok, lecz wróciło do łask pod koniec XVI wieku. Wulkaniczny pył, który spowił budynki, spowodował jednak, że mury świetnie się zakonserwowały, dzięki czemu można podziwiać ich piękno do dziś. Tę atrakcję w Neapolu z pewnością warto odwiedzić, ale nie ma sensu się spieszyć. Lepiej dokładnie zaplanować zwiedzanie, aby jak najlepiej zrozumieć historię tego miejsca. Wywołuje zaciekawienie zarówno turystów, jak i historyków czy archeologów. Do Pompei z Neapolu można udać się pociągiem - trasa wynosi ok. 25 km.

Atrakcje Neapolu - Herkulanum, czyli kolejna ofiara Wezuwiusza

Kiedyś Herkulanum było miastem, do którego chętnie przybywali bogaci kupcy i szlachta, aby uciec przed głośnymi uliczkami Pompei. Zachowany obszar jednak jest znacznie mniejszy - 4 ha w porównaniu do 44 ha pobliskich stanowisk archeologicznych - lecz wygląda dużo lepiej ze względu wiatr, który w trakcie erupcji wulkanu wiał w przeciwną stronę. Herkulanum było doskonale rozwinięte, a pokaźne budynki oraz zdobienia przyciągały najbogatszych mieszkańców okolicznych miast. Obecnie jego renoma jest dużo mniejsza niż słynnych Pompei. Jest to zdecydowanie atrakcja Neapolu, którą należy zobaczyć podczas wakacji. Warto pamiętać, że to właśnie tutaj odkryto tak zwaną Wille Papirusów, która kryła więcej niż 1800 manuskryptów. Dzięki nim archeolodzy mogli poznać wiele tajemnic przeszłości.

Wulkan Wezuwiusz - będąc w Neapolu musisz to zobaczyć!

Zastanawiasz się, co jeszcze zobaczyć w Neapolu? Planując wycieczki fakultatywne we Włoszech, nie możesz zapomnieć o Wezuwiuszu! Znajduje się kilka kilometrów od stolicy regionu Kampania, więc łatwo do niego dotrzeć. Co ważne, wciąż pozostaje na liście aktywnych wulkanów - na świecie jest ich tylko 5. Mimo wszystko w jego kraterze ujrzysz zielone drzewa, a nie ognistą lawę. Trudno jednak przewidzieć, kiedy znów się przebudzi i zacznie straszyć okolicznych mieszkańców swoją nieograniczoną siłą. Ma wysokość 1281 m n.p.m., więc każdy poradzi sobie podczas pieszej wędrówki, nawet jeśli nie jest profesjonalistą. Do pewnego momentu wjeżdża się autobusem, a do samego krateru idzie się ok. 20 minut. Kiedy najlepiej zaplanować wycieczkę? Jeśli chcesz zobaczyć z góry, jakie jeszcze skrywa atrakcje Neapol, warto wybrać pogodny dzień.

Palazzo Reale di Napoli, czyli Pałac Królewski w Neapolu

Planując zwiedzanie miasta, każdy decyduje się na zobaczenie Pałacu Królewskiego w Neapolu. Wiele osób skupia swoją uwagę na Placu Plebiscytu, czyli Piazza del Plebiscito. A to duży błąd, bo bogaty środek Palazzo Reale di Napoli potrafi zachwycić. Od 1734 roku należał do Dynastii Burbonów. Pałac kryje przede wszystkim silnie zdobione komnaty, a także królewskie apartamenty wypełnione drogocennymi meblami, obrazami i rzeźbami. To przede wszystkim miejsce idealne dla koneserów sztuki. Przepych to idealne określenie opisujące wnętrze Palazzo Reale di Napoli. Z zewnątrz jednak nie zachęca - wyglądem przypomina nieco zwykły, urzędniczy budynek. Możliwe, że przez to nie budzi większego zainteresowania wśród turystów. Warto wiedzieć, że to tutaj został podpisany traktat pokojowy w 1945 roku między Włochami a Niemcami. Zapiski historyczne donoszą również, że do pałacu miały prowadzić słynne, podziemne tunele miasta Neapol.

Castel Nuovo i Castel dell'Ovo - zwiedzanie Neapolu szlakiem zamków

Zamek Nuovo powstał w XIII wieku i pełnił nie tylko funkcję królewskiej rezydencji, ale również twierdzy. Do dziś jest majestatycznie piękny i trudno uwierzyć, że znajduje się tak blisko centrum miasta Neapol. Powstał na prośbę Karola Andegaweńskiego, który zapragnął, aby stolica została przeniesiona z księstwa Palermo. Przeżył wiele spisków, oblężeń oraz intryg na przestrzeni dziejów. Dzięki modernizacjom wciąż należy do jednych z najciekawszych atrakcji oraz zabytków, które warto zobaczyć podczas pobytu w Neapolu. W środku znajduje się Muzeum Miejskie, które umożliwia zwiedzenie sali św. Barbary wypełnionej przez freski autorstwa Giotto.

Zamek jajeczny natomiast, czyli Castel dell’Ovo jest na wysepce Megaride. Skąd jego nietypowa nazwa? Legenda głosi, że poeta Wergiliusz zamknął jajko w klatce i umieścił ją w fundamentach - póki skorupka pozostanie cała, miasto będzie bezpieczne.

Dlaczego zamki należą do ważnych zabytków w Neapolu? Ponieważ niegdyś nazywano go miastem siedmiu zamków, które otaczały go z każdej stron niczym mur warowny. Jako jedyny miał ich tyle w swoich granicach.

Kościoły i katedry, które warto zobaczyć w Neapolu

W mieście zachwycą Cię liczne kościoły i rezydencje neapolitańskich rodów. Początki miasta, które w swej długiej historii było pod panowaniem różnych mocarstw, sięgają VIII wieku p.n.e., a każda epoka zostawiła tu wyraźny ślad. Jednym z niezliczonych wprost kościołów szczególnie wartym uwagi jest wzniesiona pod koniec XIII wieku katedra Duomo di Napoli, która była wielokrotnie odbudowywana ze zniszczeń, jakie następowały po trzęsieniach ziemi. W nawie południowej znajduje się misternie zdobiona XVII-wieczna kaplica świętego Januarego, patrona Neapolu. W kaplicy przechowywane są relikwie świętego, który zginął śmiercią męczeńską w 305 roku, za czasów panowania cesarza Dioklecjana. Znany i wart uwagi jest także klasztor św. Klary w Neapolu (Monastero di Santa Chiara) czy Kościół Gesù Nuovo.

Metro w Neapolu - nie tylko środek transportu

Miejscem w Neapolu, które wymaga dodatkowej uwagi jest metro. To nie tylko świetny sposób na szybkie i sprawne zwiedzanie miasta oraz jego okolic, ale także szansa na kontakt ze sztuką. Na stacjach linii 1 oraz 6 można podziwiać niemal 200 prac autorstwa 100 różnych artystów z całego świata - wszystko to w ramach projektu "Stacje Sztuki". Wnętrze wypełniają więc kolorowe malowidła i nietypowe mozaiki, które mają łączyć tradycję z rzeczywistością. Duże zainteresowanie wywołuje stacja Toledo, której motywem przewodnim jest połączenie światła oraz wody. Tunel, którego kolory w magiczny sposób się zmieniają, wygląda, jakby prowadził prosto do nieba!

Port w Neapolu - atrakcja turystyczna, która nie może Ci umknąć

Jeśli chcesz poczuć prawdziwego ducha tego miasta, wybierz się na spacer wzdłuż nabrzeża. Port w Neapolu od stuleci był bramą na świat, ważnym ośrodkiem handlowym na mapie Europy. Współcześnie rozległy port podzielony jest pirsami i falochronami na liczne doki oraz baseny, w których cumują jachty czy statki pod różnymi banderami. Zawsze tętni życiem. Jest pełen turystów oraz żeglarzy z całego świata, przesiadujących w licznych kawiarniach i restauracjach. Z nabrzeża Calata di Beverello odpływają statki na wyspy Ponza, Capri i Ischia, gdzie warto się udać na jednodniową wycieczkę, pełną relaksu i słońca. Z portu rozciąga się spektakularny widok na Zatokę Neapolitańską, która z zachodu otwiera się na Morze Tyrreńskie, a na wschodzie sięga stoków Wezuwiusza.

Pizza neapolitańska, czyli co warto zjeść w Neapolu

Mimo wielu atrakcji turystycznych wartych zobaczenia podczas wakacji we Włoszech, musisz znaleźć również czas na odpoczynek i jedzenie. Z czego słynie Neapol? Oczywiście z pizzy typu napoletana, w której skład wchodzą włoskie pomidorowy, ser bufala oraz bazylia – ich kolory mają przypominać flagę Włoch. Pierwsza powstała dokładnie w 1889 roku i przygotował ją Raffaele Esposito na cześć królowej Margherity di Savoia. Pizza w Neapolu popularnie nazywana jest margheritą, chociaż oryginalna receptura zdecydowanie różni się od zagranicznych propozycji.

To może Cię zainteresować: Kuchnia Włoch – co warto zjeść podczas podróży?

Podziemia i katakumby - największe atrakcje mrocznej strony Neapolu

Neapol jest zbudowany na tufie, miękkiej, wulkanicznej skale osadowej, a jego mieszkańcy już od czasów starożytnych drążyli pod ziemią drugie, tajemnicze miasto. Podziemne przestrzenie Neapolu kryją w swych korytarzach greckie akwedukty i pogańskie komnaty pogrzebowe, katakumby z czasów pierwszych chrześcijan i schrony przeciwlotnicze z okresu II wojny światowej. Wizyta tutaj to prawdziwa podróż w czasie, przez różne epoki.

Napoli Sotterranea

Zwiedzając tak zwany Podziemny Neapol, trafisz między innymi na starożytne cysterny wodne oraz akwedukty, które w okresie II wojny światowej pełniły funkcję schronu przeciwlotniczego dla cywilów. Zobaczysz także niesamowity antyczny teatr. Wycieczka robi wrażenie ze względu na niewielkie oświetlenie - bez pomocy przewodnika się nie obędzie. Korytarze są wąskie i kręte. Tunel położony 40 m pod ziemią można pokonać wyłącznie z pomocą świecy trzymanej w dłoni.

Galleria Borbonica

To kolejna z odsłon podziemi Neapolu. Galleria Borbonica jest pozostałością po Burbonach, a dokładniej ich sekretnym tunelem, który miał prowadzić z Pałacu Królewskiego do placu Wiktorii (centrum miasta). Nigdy nie został jednak ukończony. Również odgrywał rolę schronu, ale składowano w nim także skonfiskowane auta - niektóre egzemplarze można podziwiać do tej pory. Zagadkowe korytarze zyskują na atrakcyjności dzięki opowieściom oraz historycznej narracji przewodnika.

Katakumby św. Gaudioso

Historia Catacombe di San Gaudios sięga IV-V wieku. Powstały poza murami miasta, a dokładniej w niezamieszkałej ówcześnie dolinie Sanità. Wejście można znaleźć w krypcie Bazyliki Santa Maria della Sanità, która powstała nad katakumbami wraz z początkiem XVII wieku. Dokładną historię oraz wszelkie ciekawostki poznasz wyłącznie z pomocą przewodnika. Szczególnie zainteresowanie wywołuje Galeria Czaszek oraz opowieści o rytualnym drenowaniu ciał. Pozostałości po zmarłych nadal są widoczne w ściennych otworach. Malowane niegdyś freski przypominające ciała miały symbolizować zawód oraz pozycję społeczną.

Katakumby św. Januarego patrona Neapolu

W przypadku Neapolu atrakcją należy zdecydowanie nazwać Catacombe di San Gennaro, czyli katakumby św. Januarego. Powstawały w II-III wieku, a na rozbudowę zdecydowano się w V wieku, gdy przeniesiono do jego wnętrza szczątki patrona miasta - obecnie znajdują się w katedrze. W podziemiach odkryto więcej niż 3 tysiące grobowców! Katakumby są 2-poziomowe, więc podczas wycieczki uda Ci się zobaczyć między innymi starożytne świątynie, bizantyjskie malowidła oraz jedne z pierwszych obrazów, które powstały w południowej części Włoch. Dowiesz się również więcej na temat mrożącego krew w żyłach święta Cudu Przemiany Krwi, które ma przepowiadać klęskę lub urodzaj miasta. Odbywa się zawsze 19 września oraz w przypadku wyjątkowych sytuacji. Co jeszcze można zwiedzić w Neapolu? Jeśli mroczny klimat to coś dla Ciebie, wybierz się na Cmentarz Fontanelle, gdzie znajdziesz szczątki ok. 40 tysięcy osób.

Data Publikacji: 12.04.2019
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Kuba – atrakcje turystyczne. Co zobaczyć na Kubie? Zabytki i naturaKuba, perła Karaibów położona w Ameryce Północnej, kryje w sobie fascynującą historię hiszpańskiej kolonizacji. Imponujące miasta z okresu hiszpańskich rządów do dziś przyciągają turystów swoim niepowtarzalnym urokiem, przywodząc na myśl architekturę znaną z Hiszpanii czy Portugalii. Od uzyskania niepodległości w 1902 roku, przez rewolucję Fidela Castro w 1959 roku, aż po współczesne umiarkowane reformy wolnorynkowe – historia odcisnęła tu swoje piętno. Jesteśmy w sercu archipelagu Wielkich Antyli, gdzie prawdziwym skarbem nie są tylko rajskie plaże, lecz tętniące życiem zabytkowe miasta. To właśnie tu kolonialna architektura stanowi tło dla pulsującego gwarem życia i wszechobecnych, klimatycznych barów. Dla wymagających podróżników czeka bogata oferta muzeów – gdzie indziej poznasz tak dogłębnie historię rumu? Miłośnicy motoryzacji lat 50. znajdą na kubańskich ulicach prawdziwy raj wypełniony klasycznymi samochodami. Twoja kubańska przygoda musi także objąć wizytę w zapierających dech parkach narodowych oraz autentyczne, lokalne doświadczenia, które pozostaną w pamięci na zawsze. Czytaj dalej, by odkryć tajemnice, które skrywa Kuba – od fascynujących zabytków po dziewiczą naturę.
krajobraz kierunku
Zamek Himeji (Białej Czapli) w Japonii. Jakie tajemnice skrywa?Japońskie zamki to architektoniczna zagadka dla europejskiego oka. Zamiast masywnych, kamiennych warowni, w Kraju Kwitnącej Wiśni wznoszą się strzeliste konstrukcje z charakterystycznymi, kaskadowymi dachami, które swoją lekkością przeczą idei twierdzy obronnej. Zamek Himeji doskonale ilustruje tę odmienność – jego śnieżnobiałe ściany przypominające skrzydła czapli górują nad okolicą, skrywając za sobą labirynt korytarzy i zaawansowany system obronny. Jako jeden z najlepiej zachowanych historycznych obiektów w Japonii, który przetrwał trzęsienia ziemi, pożary i wojny, oferuje niepowtarzalną podróż w głąb japońskiej kultury. Jakie jeszcze tajemnice kryje w sobie Zamek Białej Czapli? Co sprawiło, że przetrwał w nienaruszonym stanie przez wieki? I czy naprawdę jest nawiedzany przez duchy? Przekonaj się, odkrywając historię tego niezwykłego miejsca.
krajobraz kierunku
Terakotowa Armia – tysiące figur na straży cesarskiej nieśmiertelnościTerakotowa Armia zachwyca turystów i fascynuje naukowców. Tajemnicza armia cesarza Chin powstała ponad 2000 lat temu i aż do XX wieku nikt o niej nie wiedział. Tysiące pełnowymiarowych postaci żołnierzy, koni i rydwanów można dziś podziwiać w chińskim mieście Xi'an. Wszystko wykonane z terakoty, brązu, drewna, a nawet złota. Dziś można zwiedzać to miejsce, choć wciąż ogromny kompleks skrywa obszary, do których archeolodzy boją się zajrzeć. Gotowi do obrony żołnierze, śmiertelnie niebezpieczne jezioro, pułapki czy niezwykłe dekoracje i skarby – co jeszcze skrywa teren wokół mauzoleum cesarza Qin Shi Huanga?
krajobraz kierunku
Alhambra w Granadzie – arcydzieło arabskiej architektury w HiszpaniiAby zobaczyć majestatyczny pałac pełen orientalnych mozaik, wcale nie trzeba planować podróży na wschód! Nie opuszczając Europy, można odnaleźć miejsce rodem z arabskich baśni – wystarczy odwiedzić Granadę i jej najsłynniejszą atrakcję, czyli Alhambrę. To niezwykły pałac, w którym zachwycająca architektura łączy się z pełną tajemnic historią.