< WSTECZ
R.pl > Blog > Atrakcje na świecie > Neapol – atrakcje i miejsca, które trzeba zobaczyć

Neapol – atrakcje i miejsca, które trzeba zobaczyć

Skrócony opis

Nawet jeśli odwiedziłeś już wiele włoskich miast i znasz włoski temperament, to i tak będziesz zdziwiony żywiołowym, barwnym, a czasem nieco chaotycznym zgiełkiem Neapolu. Tutaj o każdej porze dnia i nocy można odnieść wrażenie, że wszyscy mieszkańcy miasta wylegli na ulice, biegnące gęstym labiryntem w stronę portu. Uśmiechnięci ludzie żywo gestykulują i głośno się przekrzykują, tworząc niezwykle familiarną i niezobowiązującą atmosferę. W tym uroczym mieście nawet kolory wydają się ostrzejsze i weselsze, w powietrzu unosi się aromat pizzy, gwar rozmów i śpiew. Neapol oddziaływuje na wszystkie zmysły. Poza wspaniałą atmosferą i wyśmienitą lokalną kuchnią, na turystów czeka tu także wiele atrakcji i zabytków.

Sekcja 1

W tutejszym Narodowym Muzeum Archeologicznym, będącym jedną z najważniejszych na świecie instytucji tego rodzaju, można podziwiać niezwykłe skarby. Na bogatą kolekcję składają się między innymi freski, rzeźby, mozaiki i przedmioty codziennego użytku z Pompejów, Stabii i Herkulanum.W mieście zachwycą Cię liczne kościoły i rezydencje prominentnych neapolitańskich rodów. Początki miasta, które w swej długiej historii było pod panowaniem różnych mocarstw, sięgają VIII wieku p.n.e., a każda epoka zostawiła tu wyraźny ślad. Jednym z niezliczonych wprost kościołów szczególnie wartym uwagi jest wzniesiona pod koniec XIII w. katedra, która była wielokrotnie odbudowywana ze zniszczeń, jakie następowały po trzęsieniach ziemi. W nawie południowej znajduje się misternie zdobiona XVII-wieczna kaplica świętego Januarego, patrona Neapolu. W kaplicy przechowywane są relikwie świętego, który zginął śmiercią męczeńską w 305 roku, za czasów panowania cesarza Dioklecjana.Neapol jest zbudowany na tufie, miękkiej, wulkanicznej skale osadowej, a jego mieszkańcy już od czasów starożytnych drążyli pod ziemią drugie, tajemnicze miasto. Podziemne przestrzenie Neapolu kryją w swych korytarzach starożytne greckie akwedukty i pogańskie komnaty pogrzebowe, katakumby z czasów pierwszych chrześcijan i schrony przeciwlotnicze z okresu II wojny światowej. Wizyta tutaj to prawdziwa podróż w czasie, przez różne epoki.Jeśli chcesz poczuć prawdziwego ducha tego miasta, wybierz się na spacer wzdłuż nabrzeża. Port w Neapolu od stuleci był bramą na świat, ważnym ośrodkiem handlowym na mapie Europy. Współcześnie rozległy port podzielony jest pirsami i falochronami na liczne doki i baseny, w których cumują jachty i statki pod różnymi banderami. Port zawsze tętni życiem i pełen jest turystów oraz żeglarzy z całego świata, przesiadujących w licznych kawiarniach i restauracjach. Z nabrzeża Calata di Beverello odpływają statki na wyspy Ponza, Capri i Ischia, gdzie warto się udać na jednodniową wycieczkę, pełną relaksu i słońca. Z portu rozciąga się spektakularny widok na Zatokę Neapolitańską, która z zachodu otwiera się na Morze Tyrreńskie, a na wschodzie sięga stoków Wezuwiusza.Wizyta we wspomnianym Narodowym Muzeum Archeologicznym z pewnością zaostrzy Twój apetyt na zobaczenie z bliska jednego z najsłynniejszych wulkanów świata i wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO ruin starożytnych Pompejów. Trwające przez wieki wykopaliska pozwoliły odkryć domy, sklepy, świątynie i budynki użytku publicznego zamożnego niegdyś miasta, które w wyniku erupcji Wezuwiusza w 79 r. n.e. zostało zamrożone w czasie, pod niewyobrażalnie grubą warstwą popiołu wulkanicznego. Ruiny Pompejów znajdują się zaledwie 20 km na południowy wschód od Neapolu.

Zobacz też: https://r.pl/blog/zobaczyc-neapol-i-sie-zakochac

Ocena artykułu

Ten artykuł nie został jeszcze oceniony
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

10 najważniejszych atrakcji turystycznych Grecji

Wybierając się do Grecji, turyści często mają problem z wyborem miejsc wartych zobaczenia. Nic dziwnego - jest to piękny kraj śródziemnomorski, który przyciąga urlopowiczów swoim pięknem, bogatą historią i mnóstwem ciekawych lokalizacji. Przygotowaliśmy krótki opis 10 najważniejszych atrakcji tego kraju, które są obowiązkowym must-see.

Włochy - najważniejsze atrakcje i ciekawe miejsca w Italii

Wiele osób za życiowy cel stawia sobie odwiedzenie jak największej liczby krajów. Choć to piękne marzenie, warto uświadomić sobie, że istnieją kraje, do których można wracać wielokrotnie i wciąż odkrywać tam nowe miejsca, które fascynują i zachwycają. Włochy stanowią tu doskonały przykład – bogactwo i zróżnicowanie ich kultury, klimatów i krajobrazów sprawia, że można tam bez końca wracać po więcej. Oto przeglądowa lista najważniejszych atrakcji turystycznych we Włoszech, będąca najlepszym dowodem na to, że jedna wycieczka w tym kierunku to stanowczo za mało.

Dość wylegiwania się na plaży! Spędź urlop aktywnie! TOP 5 miejsc na aktywny urlop

Efektywny wypoczynek, to aktywny wypoczynek. Zwłaszcza, jeśli na co dzień większość czasu spędzamy za biurkiem. Jeśli na co dzień wykręcasz się od ćwiczeń brakiem czasu, przynajmniej podczas wakacji nie siedź w miejscu. Niech długo wyczekiwany urlop za granicą stanie się okazją do poznania nowego kraju oraz pracy nad własną kondycją. Znaleźliśmy 5 miejsc, które Wam to umożliwią.

Włochy: co warto wiedzieć przed podróżą?

Włochy - Informacje ogólne Włochy to państwo położone w Europie południowej (301 230 km 2), zajmujące praktycznie całą powierzchnię Półwyspu Apenińskiego oraz dwie wyspy: Sycylię i Sardynię. Od północy Włochy graniczą z Austrią, Szwajcarią, Francją i Słowenią. Ponadto na terenie państwa znajdują się dwie enklawy: Watykan i San Marino. Od 25 marca 1957 r. Włochy są członkiem Unii Europejskiej. Włochy były jednym z pierwszych państw, gdzie rozwinęła się masowa turystyka. Najpierw przyjeżdżali tu artyści, by szkolić się u włoskich mistrzów, później ciekawi świata arystokraci z północnej Europy, dziś spotkamy tam zarówno miłośników historii, jak i amatorów beztroskiego plażowania.