< WSTECZ
R.pl > Blog > Podróże ze smakiem > Pamiątki z Indii. Co warto przywieźć?

Pamiątki z Indii. Co warto przywieźć?

Skrócony opis

Poszukiwanie suwenirów, czy to na prezenty dla bliskich, czy na własny użytek, stanowi nierozerwalną część podróżowania i wakacyjnych wyjazdów. Najlepszym miejscem, by zanurzyć się w smakach, kolorach i aromatach danego regionu są targi i małe sklepiki. Można tam znaleźć zarówno piękne przedmioty wykonane własnoręcznie przez miejscowych artystów, jak i lokalne przyprawy czy produkty spożywcze. Indie nie stanowią pod tym względem wyjątku. Ten olbrzymi kraj, z niezwykle bogatą historią i kulturą, oferuje turystom szeroką gamę robionych ręcznie przedmiotów, które sprawdzą się jako pamiątki z podróży i prezenty dla bliskich. Jeśli planujesz już swoją hinduską wyprawę, to poniższa lista może być pomocna przy doborze najlepszych suwenirów.

Sekcja 1

Wyjątkowe produkty, które warto przywieźć z wakacji w Indiach

1. Tradycyjne malowidła


Indie to ojczyzna wielu zdolnych artystów i rzemieślników, między innymi malarzy, rzeźbiarzy i tkaczy. Prace artystyczne regionalnych twórców są zawsze świetną pamiątką z podróży, a Indie oferują bardzo dużo ciekawych możliwości. Turyści chętnie kupują obrazy Madhubani, zwane także pod nazwą Mithila. Jest to tradycyjne malarstwo hinduskie charakterystyczne dla regionu Madhubani, którym od tysiącleci zajmowały się kobiety z kilku tylko kast. Pierwotnie malowidła wykonywane były na ścianach domów, ponieważ dekorowanie domostw było jednym z podstawowych zadań kobiety. Współcześnie obrazy powstają także na tkaninach bawełnianych, na papierze z dodatkiem słomy ryżowej lub włókien bambusowych i na fabrycznych kanwach. Mimo upływu wieków, styl i motywy obrazów prawie się nie zmieniły. Cechami charakterystycznymi malarstwa Madhubani jest płaska, geometryczna kompozycja i uproszczony rysunek. Na obrazach przedstawiane są przede wszystkim sceny nawiązujące do religii i postacie bóstw, a także obrządki, takie jak wesela i pogrzeby. Często pojawiają się także motywy roślinne i zwierzęce.

2. Oryginalne przyprawy


Indie od wieków słyną ze wspaniałych i aromatycznych przypraw, które jeszcze przed epoką kolonialną przyciągały tu kupców z całego świata. Hinduskie przyprawy mają niepowtarzalny smak i aromat, którego nie można spotkać w żadnym innym miejscu na Ziemi. Warto tu kupić szczególnie cynamon, kardamon, kurkumę i szafran, a także ciekawe mieszanki różnych przypraw, które nadają hinduskim potrawom niezapomniany smak. Największym producentem przypraw w kraju jest południowo-zachodni stan Kerala, który jest również jednym z ulubionych miejsc wybieranych przez turystów. Oczywiście w Polsce kupicie większość, o ile nie wszystkie, rodzaje hinduskich przypraw, ale te oryginalne mają w sobie o wiele więcej aromatu. Poza tym paczuszki z przyprawami nie zajmują wiele miejsca w bagażu i nie kosztują wiele, będziecie więc mogli nimi obdarować kilka bliskich sobie osób.3. Jedwab


Północno-wschodni stan Asam słynie na świecie z upraw herbaty, która też będzie świetnym prezentem oraz z produkcji wyjątkowego jedwabiu. Jedną z odmian jest słynący z delikatnego złotego połysku jedwab Muga. Niegdyś uważano, że ta delikatna tkanina z uwagi na małą porowatość włókna nie nadaje się do barwienia, ale okazało się to nieprawda. Obecnie z jedwabiu Muga powstają między innymi piękne, bogato zdobione sari. W przeciwieństwie do innych tkanin, ten rodzaj jedwabiu zyskuje na jakości i wyglądzie wraz z wiekiem, musisz tylko pamiętać, że można go czyścić wyłącznie chemicznie. Drugą rdzenną odmianą jedwabiu z Asam jest Paat, z którego wytwarzany jest tradycyjny ubiór noszony podobnie jak sarong przez kobiety w każdym wieku, z wyjątkiem dzieci.

4. Biżuteria


Hinduska biżuteria wyróżnia się misternym wykonaniem, wyrafinowanym wzornictwem i różnorodnością form. Praktycznie każdy z 29 stanów ma odrębny i charakterystyczny styl jubilerski. Tradycyjna biżuteria wykonywana jest przede wszystkim ze złota lub srebra, ale znajdziecie tam także bardzo dużo biżuterii plemiennej. Do jej wytworzenia zamiast drogich kruszców stosuje się łatwo dostępne produkty lokalne, takie jak drewno i kamienie. W Indiach można bez problemu znaleźć piękną i unikatową biżuterię na każdą kieszeń.

5. Tradycyjne hinduskie ubrania


Będąc w Indiach warto kupić na pamiątkę niezwykle wygodne i piękne stroje. Flagowym produktem, jeśli chodzi o hinduskie ubrania jest oczywiście jedwabne sari, czyli kilkumetrowy zwój materiału, odpowiednio drapowany w talii. Jest to idealny strój na upały, więc z pewnością przyda się nie raz, także po powrocie do domu. Jeśli nie jesteście przekonani co do codziennej użyteczności sari, to z pewnością lepszym wyborem będzie inny unikatowy produkt: pashmina, czyli ręcznie tkany szal z kaszmiru lub mieszanki kaszmiru i jedwabiu.6. Rękodzieło z drzewa sandałowego


Wspaniałym prezentem lub pamiątką z Indii będą także przedmioty wyrzeźbione w drzewie sandałowym. Zasadniczo przedmioty te są wytwarzane w stanie Kerala, ale można je znaleźć na targach także w innych częściach kraju. Zdolni artyści i rzemieślnicy tworzą z jednego z najbardziej pachnących rodzajów drewna misterne szkatułki na biżuterię, ozdoby, popielniczki, płaskorzeźby i praktycznie wszystko, co tylko można sobie wyobrazić.

Warto posłuchać rady doświadczonych podróżników.

Jeśli nadal nie jesteś pewien, co warto przywieźć do domu z podróży po Indiach, to zobacz, co mają w tej kwestii do powiedzenia doświadczeni podróżnicy.
Luiza i Bartek – małżeństwo pasjonatów, którzy prowadzą blog tuitam.net poświęcony podróżom i fotografii. W trakcie swoich wypraw zjechali około 40 krajów na całym świecie. Od dwóch lat podróżują z małym dzieckiem. Indie odwiedzili w 2015 roku opisując na swoim blogu całą wyprawę i przygotowania do wyjazdu. Całość została uzupełniona pięknymi zdjęciami, które przybliżą wam codzienne życie i kulturę tego kraju. Dowiedzcie się jakie produkty ich zdaniem warto przywieźć z podróży do Indii.

„Podczas naszych podróży nie kupujemy raczej popularnych i typowych pamiątek z podróży, bardzo za to lubimy przywieźć coś, co będziemy mogli potem używać i przez to właśnie, wspominać nasz wyjazd. Nie kupujemy na straganach czy sklepach z pamiątkami, raczej w zwykłym „spożywczaku” czy na targach. Z Indii przywieźliśmy dużą torbę i naprawdę, trudno tam powstrzymać się przed zakupami!

Co więc kupiliśmy? Przede wszystkim przyprawy: pieprz, wanilię, cynamon, goździki oraz herbaty: gotową mieszkankę z kardamonem oraz drugą: z chili i kurkumą. W Indiach produkuję się sporo dobrych, naturalnych kosmetyków, więc to również jest dobry pomysł na prezent z Indii. My natomiast kupiliśmy dużą butelkę (bardzo taniego) oleju kokosowego. Do torby dopchaliśmy jeszcze kilka sztuk pięknych materiałów. Domyślnym przeznaczeniem jednego z nich była ślubna kamizelka przyszłego pana młodego. My przeznaczyliśmy go na obrus do naszej kuchni."

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 3.50/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Masale i tandoori, czyli aromatyczna i wegetariańska kuchnia Indii

Na początek – ważne rozróżnienie. „Kuchnia indyjska” i „kuchnia hinduska” to dwa różne pojęcia. Pod pojęciem „kuchnia indyjska” kryje się sztuka kulinarna, którą spotkamy na terenie Indii. Siódme pod względem powierzchni i drugie pod względem liczby mieszkańców (!) państwo na świecie to trudny do opisania, gigantyczny konglomerat narodowości, religii, języków (24 języki urzędowe!) oraz kultur, co przekłada się także na jedyny w swoim rodzaju, niebywale zróżnicowany tygiel kulinarny. „Kuchnia hinduska”, czyli wyznawców hinduizmu, jest jednym z jego składników, ale oprócz niej na dziedzictwo kulinarne Indii składają się także tradycje muzułmańskie, buddyjskie, żydowskie, nie mówiąc o europejskich i całej masie innych. Kuchnia indyjska jest zatem pojęciem szerszym, związanym bardziej z geografią i historią tej części świata, niż z konkretną grupą wyznaniową. Czy istnieją jakieś punkty wspólne dla licznych kuchni, składających się na kuchnię indyjską?

Indie: skąd wzięły się Święte Krowy?

W jednej ze swoich wypowiedzi Gandhi głosił: „Ochrona krów to dar hinduizmu dla świata. Hinduizm będzie żył tak długo, dopóki będą żyć hinduiści chroniący krowy.” Standardem w Indiach jest widok tych ssaków na środku drogi. Nawet w dużych miastach, jak Mumbai czy Delhi, chodzą one po chodnikach, kryją się w cieniu samochodów, leżą na ulicach, czasami zaglądają do sklepików albo skubią warzywa na straganach. Są nieodłącznym elementem krajobrazu tego kraju. A powiedzenie dziewczynie, że ma oczy jak krowa, jest tutaj wyjątkowym komplementem.

Dość wylegiwania się na plaży! Spędź urlop aktywnie! TOP 5 miejsc na aktywny urlop

Efektywny wypoczynek, to aktywny wypoczynek. Zwłaszcza, jeśli na co dzień większość czasu spędzamy za biurkiem. Jeśli na co dzień wykręcasz się od ćwiczeń brakiem czasu, przynajmniej podczas wakacji nie siedź w miejscu. Niech długo wyczekiwany urlop za granicą stanie się okazją do poznania nowego kraju oraz pracy nad własną kondycją. Znaleźliśmy 5 miejsc, które Wam to umożliwią.

Indie – co warto wiedzieć przed podróżą?

Indie są republiką federacyjną ze stolicą w New Delhi. Głową państwa jest prezydent. Władzę ustawodawczą sprawuje parlament – Sansad. Każdy z 29 stanów ma własne władze z gubernatorem na czele. Podstawą gospodarki Indii jest rolnictwo. Jako pierwszy kraj zaopatrywał świat w bawełnę i do dziś są największym na świecie producentem suszonej fasoli.

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Indie