Panama – co warto wiedzieć przed podróżą?

Panama znana jest głównie z Kanału Panamskiego jednak to egzotyczne państwo oferuje wiele więcej atrakcji! Dowiedz się więcej czytając Blog Rainbow!

Informacje ogólne o Panamie

Panama leży w Ameryce Środkowej, nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Znana jest głównie z Kanału Panamskiego. Kraj ten cechuje się urozmaiconym krajobrazem, tropikalnym klimatem i dobrze zachowaną przyrodą. Tylko tutaj drapacze chmur stoją na skraju dżungli. I nigdzie indziej nie można zobaczyć, jak największe statki świata płyną pod górę ciągnięte przez lokomotywy. Językiem urzędowym Panamy jest hiszpański. Angielski jest często używany przez profesjonalistów i został uznany oficjalnym „językiem biznesowym”.

Historia Panamy

Obszar obecnej Panamy w okresie prekolumbijskim był zasiedlony przez Czibczów, a na wybrzeżu karaibskim przez Karaibów. Został odkryty ok. 1501 przez Hiszpanów i od 1535 wchodził w skład wicekrólestwa Nowej Hiszpanii. Po wyzwoleniu spod panowania hiszpańskiego od 1830 należała do Kolumbii. W 1903 w wyniku ruchów separatystycznych wspieranych przez USA, Panama oderwała się od Kolumbii i stała się odrębną republiką. I chociaż zyskała autonomię, to traktat z 1903 przyznał USA prawo do wieczystej dzierżawy 10-milowego pasa terytorium Panamy, na którym 1904–14 zbudowały Kanał Panamski. Od tamtej pory nie raz toczyły się spory o ten niewielki kawałek ziemi między Panamą a USA. Kanał jest jedną z najważniejszych dróg wodnych świata, łączy Ocean Atlantycki z Pacyfikiem skracając wydatnie czas  podróży oraz czyniąc ją bezpieczniejszą. Rocznie pokonuje go ok. 14 tys. statków. Dziś obowiązuje układ z 1977, który spełnił roszczenia Panamy i ustalił warunki przekazania jej strefy kanału, co nastąpiło w 1999 roku

Geografia Panamy

Powierzchnia Panamy wynosi 74.177 km² i stanowi wąski (od ok. 50 km do ok. 200 km) pas lądu, łączący Amerykę Południowej z Ameryką Północną. W najwęższej części, zw. Przesmykiem Panamskim, znajduje się słynny 80-kilometrowy Kanał Panamski. Łączna długość wybrzeża wynosi ok. 2000 km z licznymi zatokami, najbardziej znane to Panamska (Ocena Spokojny) oraz Moskitów (Morze Karaibskie). Do Panamy przynależą liczne wyspy (ok.1600) ciągnące się po obu stronach wybrzeża. Ponad 50% pow. zajmują wyżyny i góry Kordyliery Środkowej. Najwyższy punkt w kraju wznosi się na wysokość 3478 m n.p.m. Jest to Volcán Barú. Natomiast wschodnia część kraju ma charakter nizinny. Panama jest położona w aktywnej strefie sejsmicznie.

Fauna i flora w Panamie

Na przestrzeni wieków człowiek nie ingerował zbyt intensywnie we florę Panamy, dlatego jest zachowana w bardzo dobrym, a niektórych miejscach nienaruszonym stanie. Możemy tam podziwiać dziewiczy, wilgotny las tropikalny, gdzie rosną cenne gatunki drzew, jak hebanowiec, mahoń, palisander, czy drzewo kampeszowe. Licznie występują też liany i epifity i różne gatunki palm. Od strony Pacyfiku można spotkać lasy bardziej suche, które w okresie suszy zrzucają liście. Południowa część kraju w niektórych miejscach porośnięta jest sawannami. Panamie to raj dla ogrodników, ponieważ można obserwować tu aż dziewięć tysięcy różnych roślin kwitnących. Fauna Panamy również nie została zdegradowana przez działalność ludzką. Występują tu zwierzęta typowe dla środkowoamerykańskiej krainy neotropikalnej, min. jaguary, oceloty, małpy, tapiry i mrówkojady, kajmany, węże i jaszczurki. Liczne są także ptaki, a wiele z nich jest upierzonych we wszystkich kolorach tęczy, np. kolibry, czy tukany.

Klimat Panamy

Panama znajduje się pod silnym wpływem klimatu równikowego charakteryzującego dużą wilgotnością powietrza. Na północy Panamy wartość rocznych opadów sięga aż do 4000 mm. Częstym zjawiskiem są gwałtowne burze. Natomiast południowa część państwa jest terenem mniej wilgotnym, gdzie największe deszcze spadają w półroczu letnim (1500-2500 mm rocznie). W ciągu roku temperatura powietrza dochodzi do 32°C w marcu, a przez pozostałe miesiące waha się pomiędzy 26°C a 27°C. Najzimniejszy jest styczeń, w którym spada do 22°.

Ludność Panamy

Panamę zamieszkuje zaledwie 3,864 miliona (dane z 2013r) osób. Mimo burzliwej historii, ponad 60% ludności Panamy stanowią potomkowie jej rdzennych mieszkańców, czyli Metysi, Indianie (12,5%) skupieni głównie na wybrzeżu Morza Karaibskiego, m.in. w Comarca de San Blas (autonomiczne terytorium należące do Indian Kuna). Czarni stanowią 9,2% społeczeństwa, a Mulaci 6.8%, a biali zaledwie 6,7%.

Obyczaje

W niewielu miejscach Ameryki Centralnej można spotkać plemiona, które oparły się cywilizacji. Comarca de Kuna Yala na wybrzeżu Karaibskim zamieszkują Indianie Kuna. Społeczność trzyma się swojego tradycyjnego stylu życia, odmiennego od reszty społeczeństwa Panamy. Mają oni silne poczucie wspólnoty i pracy zespołowej, dzięki czemu są w stanie nadal żyć wedle swoich tradycji. Pozostała część kraju łączy w sobie głównie wpływy karaibskie i hiszpańskie. Co też doskonale widać w kuchni. Serwowane potrawy charakteryzują się zapachem owoców morza, ryb i korzennych przypraw. Częstym dodatkiem do tutejszych specjałów jest kokos i mango. Zachwyceni tym miejscem będą smakosze kawy, ponieważ w restauracjach podawane są najlepsze jej gatunki. Najczęściej kupowana pamiątką z podróży jest kapelusz panamski. Wszędzie można też nabyć najróżniejszą, ręcznie wykonaną biżuterię, a od Indian Kuna również wyszywane bluzki, poszewki na jaski itp. Niestety, nie wolno przewozić muszli czy koralowców, których sporo można znaleźć na plażach. Warto o tym pamiętać, żeby uniknąć problemów z przeprawą celną.

Religia w Panamie

Pod względem wyznaniowym zdecydowana większość mieszkańców to sympatycy religii chrześcijańskiej: katolicyzm (65,1%), zielonoświątkowcy (14,43%) i protestanci (6,38%). Mniejszości religijne stanowią ludzie wierzący w buddyzm, islam i inne.

Aktywny wypoczynek

Panama obfituje w oferty aktywnego spędzania czasu. Osoby szukające zastrzyku adrenaliny mogą zdecydować się na rafting. Rzeki są długie, rwące, a otoczenie jest pełne lasów deszczowych oraz pięknych wodospadów. Surferzy również będą usatysfakcjonowani zarówno falami jak i miejscami do surfowania dostępnymi na Panamie. W tym celu warto wybrać się do Bocas del Toro. Z kolei Parque Nacional de Chiriquí, który składa się z 25 wysp oraz 19 raf koralowych, to raj dla nurków.
Data Publikacji: 30.03.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Historia Medjugorie. Dlaczego warto tam pojechać i co zobaczyć?Medjugorie to niewielka miejscowość, którą co roku odwiedza nawet kilka milionów osób. Tym, co przyciąga ludzi z różnych zakątków świata, są miejsca związane z kultem Maryi, a sama wioska stała się dla katolików jednym z najbardziej popularnych kierunków pielgrzymek. Wizyta w Medjugorie to okazja do duchowych przeżyć i poznania miejsc o walorach religijnych oraz historycznych. Co warto wiedzieć, przed wyruszeniem w podróż?
krajobraz kierunku
Ciekawostki o Włoszech. Czego nie wiesz o słonecznej Italii?Planujesz wyjazd do Włoch i chcesz dowiedzieć się więcej o tym kraju oraz jego mieszkańcach, ale nie wiesz, od czego zacząć? A może szykujesz niespodziankę dla towarzyszy podróży w postaci podrzucania w różnych momentach ciekawych faktów? Niezależnie od Twojej motywacji, trafiłeś w dobre miejsce! W tym artykule znajdziesz 22 ciekawostki, które odsłonią nie tylko tajemnice włoskiej kultury, zabytków i wyśmienitej kuchni, ale także opowiedzą o charakterze i zwyczajach samych Włochów. Sprawdź, ile z tych faktów Cię zaskoczy i zainspiruje do głębszego poznania tego niezwykłego kraju!
krajobraz kierunku
Prezent dla podróżnika. Poznaj inspirujące i praktyczne pomysły na podróżnicze prezentyUrodziny, imieniny, Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet, Mikołajki, Walentynki oraz król wszelkich prezentowych okazji – Boże Narodzenie – to tylko kilka z wielu momentów w ciągu roku, kiedy staje się przed dylematem: jaki prezent wybrać? Gdy wiesz, co lubi osoba, którą chcemy obdarować, połowę problemu masz już z głowy. Jeśli natomiast szukasz prezentu dla miłośnika podróży, druga połowa to nasza działka. A bądźmy szczerzy, czy istnieje ktoś, kto nie lubi podróżować? To prawie niemożliwe! Oto kilka pomysłów na idealne prezenty dla zapalonych podróżników.
krajobraz kierunku
Rovaniemi – wioska Świętego Mikołaja. Podróż z miłości do świąt dla małych i dużychOd lat nie wierzysz już w Świętego Mikołaja i co roku głowisz się nad świątecznymi prezentami dla najbliższych? Odwiedzając Laponię, możesz poczuć się, jakbyś powracał do marzeń z dzieciństwa i na nowo odkrywał magię świąt w towarzystwie pracowitych elfów, reniferów i przede wszystkim samego Świętego Mikołaja. Podróż do fińskiego miasteczka Rovaniemi to nie tylko kolejna turystyczna destynacja, ale przygoda, która oczaruje zarówno małe, jak i te dorosłe dzieci.