[object Object]

Wróć

Zainspiruj się

Panama – co warto wiedzieć przed podróżą?

Panama znana jest głównie z Kanału Panamskiego jednak to egzotyczne państwo oferuje wiele więcej atrakcji! Dowiedz się więcej czytając Blog Rainbow!

Informacje ogólne o Panamie

Panama leży w Ameryce Środkowej, nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Znana jest głównie z Kanału Panamskiego. Kraj ten cechuje się urozmaiconym krajobrazem, tropikalnym klimatem i dobrze zachowaną przyrodą. Tylko tutaj drapacze chmur stoją na skraju dżungli. I nigdzie indziej nie można zobaczyć, jak największe statki świata płyną pod górę ciągnięte przez lokomotywy. Językiem urzędowym Panamy jest hiszpański. Angielski jest często używany przez profesjonalistów i został uznany oficjalnym „językiem biznesowym”.

Historia Panamy

Obszar obecnej Panamy w okresie prekolumbijskim był zasiedlony przez Czibczów, a na wybrzeżu karaibskim przez Karaibów. Został odkryty ok. 1501 przez Hiszpanów i od 1535 wchodził w skład wicekrólestwa Nowej Hiszpanii. Po wyzwoleniu spod panowania hiszpańskiego od 1830 należała do Kolumbii. W 1903 w wyniku ruchów separatystycznych wspieranych przez USA, Panama oderwała się od Kolumbii i stała się odrębną republiką. I chociaż zyskała autonomię, to traktat z 1903 przyznał USA prawo do wieczystej dzierżawy 10-milowego pasa terytorium Panamy, na którym 1904–14 zbudowały Kanał Panamski. Od tamtej pory nie raz toczyły się spory o ten niewielki kawałek ziemi między Panamą a USA. Kanał jest jedną z najważniejszych dróg wodnych świata, łączy Ocean Atlantycki z Pacyfikiem skracając wydatnie czas  podróży oraz czyniąc ją bezpieczniejszą. Rocznie pokonuje go ok. 14 tys. statków. Dziś obowiązuje układ z 1977, który spełnił roszczenia Panamy i ustalił warunki przekazania jej strefy kanału, co nastąpiło w 1999 roku

Geografia Panamy

Powierzchnia Panamy wynosi 74.177 km² i stanowi wąski (od ok. 50 km do ok. 200 km) pas lądu, łączący Amerykę Południowej z Ameryką Północną. W najwęższej części, zw. Przesmykiem Panamskim, znajduje się słynny 80-kilometrowy Kanał Panamski. Łączna długość wybrzeża wynosi ok. 2000 km z licznymi zatokami, najbardziej znane to Panamska (Ocena Spokojny) oraz Moskitów (Morze Karaibskie). Do Panamy przynależą liczne wyspy (ok.1600) ciągnące się po obu stronach wybrzeża. Ponad 50% pow. zajmują wyżyny i góry Kordyliery Środkowej. Najwyższy punkt w kraju wznosi się na wysokość 3478 m n.p.m. Jest to Volcán Barú. Natomiast wschodnia część kraju ma charakter nizinny. Panama jest położona w aktywnej strefie sejsmicznie.

Fauna i flora w Panamie

Na przestrzeni wieków człowiek nie ingerował zbyt intensywnie we florę Panamy, dlatego jest zachowana w bardzo dobrym, a niektórych miejscach nienaruszonym stanie. Możemy tam podziwiać dziewiczy, wilgotny las tropikalny, gdzie rosną cenne gatunki drzew, jak hebanowiec, mahoń, palisander, czy drzewo kampeszowe. Licznie występują też liany i epifity i różne gatunki palm. Od strony Pacyfiku można spotkać lasy bardziej suche, które w okresie suszy zrzucają liście. Południowa część kraju w niektórych miejscach porośnięta jest sawannami. Panamie to raj dla ogrodników, ponieważ można obserwować tu aż dziewięć tysięcy różnych roślin kwitnących. Fauna Panamy również nie została zdegradowana przez działalność ludzką. Występują tu zwierzęta typowe dla środkowoamerykańskiej krainy neotropikalnej, min. jaguary, oceloty, małpy, tapiry i mrówkojady, kajmany, węże i jaszczurki. Liczne są także ptaki, a wiele z nich jest upierzonych we wszystkich kolorach tęczy, np. kolibry, czy tukany.

Klimat Panamy

Panama znajduje się pod silnym wpływem klimatu równikowego charakteryzującego dużą wilgotnością powietrza. Na północy Panamy wartość rocznych opadów sięga aż do 4000 mm. Częstym zjawiskiem są gwałtowne burze. Natomiast południowa część państwa jest terenem mniej wilgotnym, gdzie największe deszcze spadają w półroczu letnim (1500-2500 mm rocznie). W ciągu roku temperatura powietrza dochodzi do 32°C w marcu, a przez pozostałe miesiące waha się pomiędzy 26°C a 27°C. Najzimniejszy jest styczeń, w którym spada do 22°.

Ludność Panamy

Panamę zamieszkuje zaledwie 3,864 miliona (dane z 2013r) osób. Mimo burzliwej historii, ponad 60% ludności Panamy stanowią potomkowie jej rdzennych mieszkańców, czyli Metysi, Indianie (12,5%) skupieni głównie na wybrzeżu Morza Karaibskiego, m.in. w Comarca de San Blas (autonomiczne terytorium należące do Indian Kuna). Czarni stanowią 9,2% społeczeństwa, a Mulaci 6.8%, a biali zaledwie 6,7%.

Obyczaje

W niewielu miejscach Ameryki Centralnej można spotkać plemiona, które oparły się cywilizacji. Comarca de Kuna Yala na wybrzeżu Karaibskim zamieszkują Indianie Kuna. Społeczność trzyma się swojego tradycyjnego stylu życia, odmiennego od reszty społeczeństwa Panamy. Mają oni silne poczucie wspólnoty i pracy zespołowej, dzięki czemu są w stanie nadal żyć wedle swoich tradycji. Pozostała część kraju łączy w sobie głównie wpływy karaibskie i hiszpańskie. Co też doskonale widać w kuchni. Serwowane potrawy charakteryzują się zapachem owoców morza, ryb i korzennych przypraw. Częstym dodatkiem do tutejszych specjałów jest kokos i mango. Zachwyceni tym miejscem będą smakosze kawy, ponieważ w restauracjach podawane są najlepsze jej gatunki. Najczęściej kupowana pamiątką z podróży jest kapelusz panamski. Wszędzie można też nabyć najróżniejszą, ręcznie wykonaną biżuterię, a od Indian Kuna również wyszywane bluzki, poszewki na jaski itp. Niestety, nie wolno przewozić muszli czy koralowców, których sporo można znaleźć na plażach. Warto o tym pamiętać, żeby uniknąć problemów z przeprawą celną.

Religia w Panamie

Pod względem wyznaniowym zdecydowana większość mieszkańców to sympatycy religii chrześcijańskiej: katolicyzm (65,1%), zielonoświątkowcy (14,43%) i protestanci (6,38%). Mniejszości religijne stanowią ludzie wierzący w buddyzm, islam i inne.

Aktywny wypoczynek

Panama obfituje w oferty aktywnego spędzania czasu. Osoby szukające zastrzyku adrenaliny mogą zdecydować się na rafting. Rzeki są długie, rwące, a otoczenie jest pełne lasów deszczowych oraz pięknych wodospadów. Surferzy również będą usatysfakcjonowani zarówno falami jak i miejscami do surfowania dostępnymi na Panamie. W tym celu warto wybrać się do Bocas del Toro. Z kolei Parque Nacional de Chiriquí, który składa się z 25 wysp oraz 19 raf koralowych, to raj dla nurków.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 30.03.2018

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
5.3/6  19 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
Last Minute!
[object Object]
zdjęcie-oferty
Last Minute!
[object Object]
Objazd • Panama: Bocas del Toro
zdjęcie-oferty
[object Object]
zdjęcie-oferty
4.9/6  31 ocen
[object Object]
Objazd + wypoczynek • Kostaryka, Panama, Nikaragua
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Pogoda, temperatury i klimat na hiszpańskiej Fuerteventurze Fuerteventura to druga co do wielkości wyspa należącego do hiszpańskiego Archipelagu Wysp Kanaryjskich. W odróżnieniu od sąsiednich wysp - Teneryfy i Gran Canarii, gdzie w dużej mierze dominują tereny górzyste - tutaj jest dość płasko i występuje znacznie mniej roślinności. Przeczytaj, jaki klimat panuje na Fuerteventurze, jakich temperatur można spodziewać się w poszczególnych miesiącach roku oraz kiedy najlepiej wybrać się na niezapomniane wakacje na Fuerteventurę.
krajobraz-kierunku
Kreta czy Zakynthos? A może Lesbos? Subiektywny przewodnik po greckich wyspach Do Grecji należy blisko 2,5 tys. wysp, które w sumie zajmują ok. 20 proc. powierzchni tego kraju. Jedynie 165 z nich jest zamieszkałych. Jedynie albo aż – jeśli chcielibyśmy je wszystkie zobaczyć, to trzeba by w podróży spędzić ładnych parę lat! Od przybytku głowa podobno nie boli, ale w tym wypadku mnogość oferty jest tak duża, że często pada pytanie, która z wysp greckich wybrać: Lesbo, Zakynthos czy Kreta? Żeby ułatwić decyzję, stworzyliśmy przewodnik po jednych z najpiękniejszych greckich wysp.
krajobraz-kierunku
Pogoda, temperatury i klimat na hiszpańskiej Gran Canarii Gran Canaria to trzecia co do wielkości – po Teneryfie i Fuerteventurze – wyspa należąca do hiszpańskiego archipelagu Wysp Kanaryjskich. Ze względu na urozmaicone krajobrazy, Gran Canaria nazywana jest często „kontynentem w miniaturze”. Znajdziemy tu słynne wydmy w Maspalomas, jaskinie Guanczów (pierwszych znanych mieszkańców tych terenów), a także wiele tras trekkingowych oraz ścieżek rowerowych. To wszystko sprawia, że jest to idealny kierunek zarówno dla miłośników plażowania, jak i aktywnego wypoczynku. Na Gran Canarii pogoda jest piękna oraz słoneczna praktycznie przez cały rok. Sprawdź, jakich temperatur oraz klimatu możesz spodziewać się na tej niesamowitej wyspie w poszczególnych porach roku i kiedy najlepiej wybrać się na wakacje na Gran Canarię.
krajobraz-kierunku
Egzotyczne wakacje - gdzie najlepiej pojechać na urlop? Kto z nas nie marzy o egzotycznych podróżach i urlopie pod palmami, gdzie na piaszczystych plażach usytuowanych przy malowniczym wybrzeżu można się oderwać od trosk i zmartwień dnia codziennego? Tylko gdzie i jak znaleźć takie miejsce? Podpowiadamy, gdzie warto pojechać – wybraliśmy dla Was 11 najciekawszych egzotycznych krajów, skąd na pewno wrócicie wypoczęci, ale też pełni wrażeń i doznań po przeżytych przygodach.