Pogoda, temperatury i klimat w Egipcie. Kiedy jechać na wczasy?

Kilka tysięcy lat historii Egiptu oraz fakt, że to najludniejszy kraj muzułmański i jeden z największych w całej Afryce, sprawiają, że dosłownie na każdym kroku można się tu spotkać z czymś ciekawym i nietuzinkowym. Czeka tu na nas wiele interesujących zabytków, przepiękna, często jeszcze dziewicza i bardzo zróżnicowana przyroda (od pustyni po rafy koralowe), niskie ceny, wspaniałe wypoczynkowe miejscowości i słynni ze swojej gościnności mieszkańcy. Do tego wszystkiego piękna słoneczna pogoda, i to w dodatku w okresie, kiedy w Europie jest zimno i pada!

Zobacz, kiedy najlepiej wybrać się na wczasy do Egiptu i jakiej pogody można się tam spodziewać w poszczególnych miesiącach.

Klimat Egiptu

W Egipcie możemy wyróżnić aż cztery rodzaje klimatu – na północy dominuje klimat śródziemnomorski, w okolicach Kairu półpustynny, w Dolinie Nilu umiarkowany, na południu kraju zaś pustynny. Według klasyfikacji Köppena znaczna część kraju leży w strefie ciepłego klimatu pustynnego (tzw. pustyń subtropikalnych) charakteryzującego się wysoką temperaturą, dużą ilością godzin słonecznych i znikomą sumą opadów przez cały rok. Najniższe temperatury notuje się w styczniu i lutym – średnia w tych miesiącach to 18°C, najgoręcej jest zaś lipcu i sierpniu (28°C). W Egipcie praktycznie nigdy nie pada deszcz, roczna suma opadów to zaledwie 20-200 mm na wybrzeżu Morza Śródziemnego, ale w centralnej i południowej części kraju nie pada praktycznie wcale.

Niebo w Egipcie jest bezchmurne prawie przez cały rok – średnio rocznie notuje się tu aż 3715 godzin słonecznych (10,2 dziennie)! Od marca do maja może pojawić się chamsin – gorący i suchy wiatr znad Sahary. Nazwa wiatru pochodzi od arabskiego słowa oznaczającego pięćdziesiąt – zdarzało się bowiem, że chamsin wiał przez 50 dni. Pojawianiu się chamsinu towarzyszą burze piaskowe – pustynny pył pędzi wówczas z prędkością do 140 km/h, wilgotność powietrza spada poniżej 5 proc, a temperatura wzrasta nawet do 45°C.

Pogoda w Egipcie w poszczególnych porach roku

Zimy w Egipcie są bardzo łagodne, a niebo jest zwykle bezchmurne. Czasem napływają na te tereny zimne masy powietrza, obniżające temperatury w nocy do ok. 10°C.

Początek wiosny w Egipcie charakteryzuje się przyjemną, ciepłą aurą, jednak już od kwietnia zaczyna się robić gorąco (pogoda przypomina wówczas śródziemnomorskie lato). Egipska zima i pierwsze wiosenne miesiące są najlepszym momentem dla turystów nastawionych na zwiedzanie. Wycieczki objazdowe po Egipcie cieszą się ogromną popularnością, z uwagi na optymalne temperatury. 

Lato, trwające od połowy maja do września, jest upalne – słońce świeci przez cały dzień, a temperatury są bardzo wysokie. Zdarza się, że słupki rtęci w tym okresie pokazują 40, a nawet 45°C. Woda jest wtedy niesamowita i aż nie chce się z niej wychodzić, dlatego nurkowanie i odkrywanie podwodnego świata w Egipcie cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów spędzających urlop w najpopularniejszych nadmorskich kurortach.

Jesień w Egipcie charakteryzuje się dosyć przyjemną pogodą – październik i listopad są zwykle ciepłe i słoneczne. W październiku dni mogą być jeszcze upalne, ale potem stopniowo temperatury stają się bardziej znośne. To doskonały czas na wyrwanie się z jesienno-zimowej aury w Polsce i przedłużenie sobie lata. Październik i listopad to idealne miesiące na beztroski wypoczynek w Egipcie w formule All inclusive i rozkoszowanie się idealną temperaturą.

Pogoda w egipskich kurortach w poszczególnych miesiącach

Wszystkie najbardziej popularne egipskie kurorty (Hurghada, Marsa Alam, Sharm el Sheikh, Dahab) znajdują się w tej samej strefie klimatycznej. Różnice temperatur między nimi są więc znikome. Poniżej szczegółowe dane klimatyczne dotyczące Sharm el Sheikh.

Styczeń to najzimniejszy miesiąc roku. Średnia temperatura: 18,1°C, min. 14°C, max. 22,1°C. Najcieplejszy dzień: 32°C (2014 r.), najzimniejsza noc: 7°C (2000 r.). Opady: 1 mm. Liczba godzin słonecznych: 250 (8 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 14 km/h. Średnia temperatura wody: 22°C.

Luty: Średnia temperatura: 19,5°C, min. 15,2°C, max. 23,8°C. Najcieplejszy dzień: 34°C (2013 r.), najzimniejsza noc: 5°C (2000 r.).  Opady: 0 mm. Liczba godzin słonecznych: 250 (9 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 15 km/h. Średnia temperatura wody: 21°C.

Marzec: Średnia temperatura: 22,3°C, min. 21°C, max. 26,6°C. Najcieplejszy dzień: 37°C (2008 r.), najzimniejsza noc: 10°C (2006 r.). Opady: 1 mm. Liczba godzin słonecznych: 310 (10 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 18 km/h. Średnia temperatura wody: 21°C.

Kwiecień: Średnia temperatura: 25,7°C, min. 21°C, max. 30,4°C. Najcieplejszy dzień: 41°C (2013 r.), najzimniejsza noc: 12°C (2012 r.). Opady: 0 mm. Liczba godzin słonecznych: 300 (10 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 18 km/h. Średnia temperatura wody: 23°C.

Maj: Średnia temperatura: 29,6°C, min. 24,6°C, max. 34,6°C. Najcieplejszy dzień: 44°C (2013 r.). Opady: 1 mm. Liczba godzin słonecznych: 340 (11 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 20 km/h. Średnia temperatura wody: 24°C.

Czerwiec: Średnia temperatura: 32,3°C, min. 27,1°C, max. 37,4°C. Najcieplejszy dzień: 46°C (2010 r.). Opady: 0 mm. Liczba godzin słonecznych: 390 (13 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 22 km/h. Średnia temperatura wody: 26°C.

Lipiec: Średnia temperatura: 33,5°C, min. 28,7°C, max. 38,2°C. Najcieplejszy dzień: 45°C (2002 r.). Opady: 0 mm. Liczba godzin słonecznych: 405 (13 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 19 km/h. Średnia temperatura wody: 27°C.

Sierpień to najcieplejszy miesiąc w roku. Średnia temperatura: 33,7°C, min. 29,2°C, max. 38,2°C. Najcieplejszy dzień: 45°C (2002 r.). Opady: 0 mm. Liczba godzin słonecznych: 370 (12 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 20 km/h. Średnia temperatura wody: 28°C.

Wrzesień: Średnia temperatura: 31,6°C, min. 27,3°C, max. 35,9°C. Najcieplejszy dzień: 43°C (1998 r.). Opady: 0 mm. Liczba godzin słonecznych: 330 (11 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 21 km/h. Średnia temperatura wody: 28°C.

Październik: Średnia temperatura: 28,3°C, min. 24,4°C, max. 32,3°C. Najcieplejszy dzień: 41°C (2012 r.). Opady: 1 mm. Liczba godzin słonecznych: 310 (10 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 18 km/h. Średnia temperatura wody: 27°C.

Listopad: Średnia temperatura: 24°C, min. 20,1°C, max. 27,8°C. Najcieplejszy dzień: 38°C (2013 r.). Opady: 3 mm. Liczba godzin słonecznych: 270 (9 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 16 km/h. Średnia temperatura wody: 25°C.

Grudzień: Średnia temperatura: 19,9°C, min. 16°C, max. 23,9°C. Najcieplejszy dzień: 34°C (2013 r.). Opady: 1 mm. Liczba godzin słonecznych: 250 (8 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 15 km/h. Średnia temperatura wody: 24°C.

Pogoda w najpopularniejszych miastach turystycznych Egiptu

W Kairze słupki rtęci pokazują średnio o 1-2°C mniej zimą i o 1-2°C więcej latem niż w egipskich kurortach. Znacznie wyższych temperatur latem i znacznie niższych nocą w miesiącach zimowych możemy spodziewać się w głównych atrakcjach turystycznych położonych w Dolinie Nilu na południe od stolicy (np. Asuan, Luksor, Abu Simbel). W tych miejscach w okresie od grudnia do lutego słupki rtęci pokazują średnio 7-10°C w nocy i 26-29°C w dzień – to bardzo dobry czas w roku na zwiedzanie i korzystanie z uroków wycieczek fakultatywnych w Egipcie. Od marca do maja 15-21°C w nocy i 34-43°C w dzień, od czerwca do sierpnia 23-26°C w nocy i 46°C w dzień, natomiast od września do listopada 13-23°C w nocy i 32-43°C w dzień.

Kiedy pojechać do Egiptu

Najlepszym okresem na plażowanie w Egipcie jest kwiecień, maj, początek czerwca oraz miesiące od połowy października do połowy listopada – jest wówczas bardzo ciepło w ciągu dnia, noc jednak przynosi przyjemne orzeźwienie. Latem temperatury są na tyle wysokie, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu nie należy do przyjemnych i niesie za sobą ryzyko udarów cieplnych i poparzeń słonecznych. Zima jest natomiast idealną porą na wycieczki objazdowe i zwiedzanie największych zabytków Egiptu. Temperatury są zwykle odpowiednie również do plażowania, noce jednak bywają chłodne, jeśli więc ktoś planuje wizytę w Egipcie w tym okresie, warto pamiętać o zabraniu czegoś cieplejszego na wieczór.

Data Publikacji: 09.11.2021
Data Aktualizacji: 03.12.2021

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Rzymska kuchnia, czyli co zjeść w Rzymie, by skosztować lokalnego klimatuNiewątpliwie kuchnia jest dla mieszkańców Rzymu elementem tożsamym z ich osobowością. Rzymianie i biesiada to jedność. Idealnie przylegające do siebie elementy. I nie chodzi tu o wielkie eleganckie przyjęcia. Przeciwnie! Rzymianin celebruje zmysłami, zwłaszcza węchem i smakiem, każdy moment dnia. Rozsmakowuje się w porannym cappuccino, przy którym nie może zabraknąć tradycyjnego cornetto, czyli rogalika; na szybki obiad z uciechą zjada na stojąco kawałek cudownie chrupiącej pizzy serwowanej w piekarniach i w charakterystycznych punktach sprzedaży „pizzy na metry” prosto z pieca; zatrzymuje się po pracy na małe aperitivo, które zwykle stanowi lampka wina i kilka taralli czy orzeszków ziemnych, i z utęsknieniem wyczekuje wieczoru, bo wtedy można rozsiąść się na dobre. Odetchnąć i cieszyć się życiem. Bo pyszne, proste, zdrowe jedzenie to dla nich życie.
krajobraz kierunku
Kalendarz Adventurystyczny Rainbow – odkrywaj podróżnicze okazje przez cały grudzień!Świąteczny klimat czai się wszędzie – już w listopadzie bombardują nas „Last Christmas” i półki pełne czekoladowych mikołajów. Jednak prawdziwa eksplozja gwiazdkowej aury pojawia się, gdy kalendarz wskazuje grudzień. Rozpoczyna się gorączka świątecznych przygotowań – zapraszania gości, kupowania prezentów i robienia innych zakupów. Grudzień to czas celebracji, podsumowań i… absolutnego wyczerpania. Dlatego Rainbow stworzyło coś wyjątkowego – Kalendarz Adventurystyczny, który zmienia świąteczne odliczanie w prawdziwie energetyzującą podróżniczą przygodę. Codziennie odkrywasz coś nowego, a każda okazja zbliża Cię do wymarzonego wyjazdu. W końcu po intensywnym grudniu trzeba będzie naładować baterie, a gdzie zrobić to lepiej niż na wakacjach?
krajobraz kierunku
TOP 7: najlepsze hotele na wakacje 2025. Oto miejsca na urlop idealny!Planujesz wakacje na nadchodzący rok, ale wciąż nie możesz się zdecydować? Przytłacza Cię liczba dostępnych ofert hotelowych? Zupełnie to rozumiemy! W gąszczu świetnych opcji również można czuć się zagubionym. Na szczęście mamy doświadczenie w organizowaniu wakacji i tworzeniu urlopowych par idealnych – bez pudła łączymy podróżnych o konkretnych potrzebach z ich kierunkami marzeń i hotelami perfekcyjnie dopasowanymi do ich oczekiwań. Nie wierzysz? Oto nasze top 7 hoteli na wakacje 2025. Wierzymy, że znajdziesz na tej liście miejsce idealne dla siebie.
krajobraz kierunku
TOP 7: najlepsze hotele na Karaibach. Tutaj czeka Cię relaks marzeń!Wyspy Karaibskie to miejsce, gdzie dzikie plaże graniczą z kolonialną architekturą, a turkusowe laguny ustępują miejsca tropikalnym lasom. Tutejsze hotele to nie tylko luksusowe przystanie, ale też świetne bazy wypadowe. A jest tu mnóstwo do roboty! Można nurkować przy rafach koralowych, odkrywać karaibskie miasteczka z ich targowiskami pełnymi świeżych owoców morza i przypraw, wędrować szlakami przez bujne lasy deszczowe albo poznawać niezwykłe zabytki z okresów starożytnych cywilizacji lub czasów kolonialnych. W eleganckim resorcie czy kameralnym obiekcie Karaiby potrafią – oczywiście pozytywnie – zaskoczyć. Gdzie jednak się zatrzymać, by móc w pełni docenić ich bogactwo? Poznaj nasze zestawienie top 7 karaibskich hoteli!