Smakujemy Indie – 5 potraw, które warto spróbować w Indiach

Jeśli myślisz, że w Indiach jada się wyłącznie warzywne curry z ryżem lub ewentualnie z chlebkiem naan, to podróż w tamte rejony może być dla Ciebie sporym zaskoczeniem. Bogactwo Indii przejawia się w niezwykle ciekawej mozaice pięknych krajobrazów, tradycji i różnych nacji, która znajduje odbicie nie tylko w architekturze, ale również, a może przede wszystkim, w kulinariach.
Kuchnia indyjska jest bardzo zróżnicowana, co wynika z różnic kulturowych charakteryzujących poszczególne grupy społeczne oraz jest wynikiem procesu przenikania się na przestrzeni wielu stuleci różnych kultur, między innymi tybetańskiej, afgańskiej czy perskiej. W zależności od regionu, w którym się znajdziesz inne będą tradycje kulinarne i wspomnienie innych smaków stamtąd przywieziesz. Największe różnice są widoczne między regionami północnymi i południowymi kraju. Na kuchnię północnej części Indii istotny wpływ wywarli muzułmanie, dlatego jest ona bogata w potrawy z baraniny i jagnięciny, a także drobiu. Z kolei na południu królują świeże warzywa i niezwykle ostre przyprawy, które mogą być trudne do przełknięcia dla nieprzyzwyczajonego do nich turysty. Jak na byłą kolonię brytyjską przystało, w Indiach herbatę parzy się sposobem angielskim, ale większych wpływów kuchni angielskiej tu nie znajdziemy. Wpływ na hinduską kuchnię – oprócz czynników kulturowych i historycznych – mają także położenie geograficzne i klimat. Tereny górskie, położone w chłodniejszym klimacie, charakteryzuje kuchnia znacznie łagodniejsza i mniej aromatycznie przyprawiona.

Warto pamiętać, że w Indiach najczęściej je się rękami, bez używania sztućców. W restauracjach dla turystów oczywiście udostępniane są łyżki i widelce, ale jeśli chcesz poznać prawdziwy smak Indii to koniecznie spróbuj jeść tak, jak od wieków czynią to Hindusi. Początkowo może się to wydawać dziwne, no bo jak zjeść ryż z warzywnym sosem? Ale naprawdę da się, a frajda przy tym może być niezwykła. Tylko koniecznie zapamiętaj jedno: jedzenie zawsze chwytasz wyłącznie prawą ręką. Użycie w tym celu lewej dłoni to zniewaga dla gotującego, więc miej się na baczności.

Tradycyjna hinduska kuchnia od wieków dzieli żywność na trzy grupy:

• pełnoziarniste zboża, kasze i ryż, a także orzechy, kiełki, owoce, świeże warzywa i miód – rozwijają nasz potencjał twórczy i poprawiają wydolność, uwalniają ciało od stresu i utrzymują je w dobrej kondycji;

• zboża, twaróg, nabiał, rośliny strączkowe, słodycze, czekolada i cukier – dostarczają energii do działania, zwiększają siłę i pasję;

• mięso, ryby, jaja, alkohol, grzyby, cebula i czosnek – obciążają, zmniejszają jasność umysłu i ograniczają wrażliwość.

Thali – Indie w pigułce


Hindusi uwielbiają dobrze i dużo zjeść. Zazwyczaj serwowane porcje są tak olbrzymie, że z łatwością obdzielą kilka osób. Jedną z potraw, których należy spróbować jest wywodzące się z południa thali. Danie to serwowane jest na specjalnej tacy z wgłębieniami, na środku której króluje ryż z dalem, czyli sosem z warzyw strączkowych. Dookoła poukładane są mniejsze dania i przeróżne dodatki. Mogą to być gotowane na parze warzywa, pikle z mango, ostry sos i raita (przypominająca greckie tzatziki). Na południu kraju często metalową tacę zastępują świeże liście bananowca. Nie ma jednego przepisu na thali, w zależności od regionu i od szefa kuchni możemy spróbować przeróżnych wersji tej potrawy. Jedyną stałą jej cechą jest to, że zawsze zawiera porcję ryżu, dal, warzywa, pikle i chleb. Możemy wybierać między thali wegetariańskim, mięsnym i… słodkim. Jednym słowem, dla każdego coś dobrego. Do thali podaje się zazwyczaj wodę tub masala czaj (ćaj) – niezwykle słodką herbatę z mlekiem i przyprawami, która wspaniale łagodzi ostry smak potrawy.



Dal – nieskończona ilość kombinacji


Nie ma kuchni hinduskiej bez dalu – gęstego, zawiesistego sosu, przyrządzonego z warzywami strączkowymi: grochem, soczewicą, fasolą lub cieciorką. Każdy szef kuchni i każda gospodyni domowa ma swoją własną recepturę, często przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Jest to bardzo treściwe i sycące danie. Łatwe w przygotowaniu potrawy ze strączków stanowią podstawę codziennej diety Hindusów niezależnie od regionu. Przyprawiane są na różne sposoby rozmaitymi masalami, czyli specjalnymi mieszankami przypraw i świeżą kolendrą. Spośród niezliczonej ilości wersji zdecydowanie na uwagę zasługuje zwłaszcza dal makhani (dal maślany) i rajmah masala.
Dal makhani to wegetariańskie danie wywodzące się z kuchni Pendżabu, przyrządzane z czarnej fasoli urad dal w postaci nierozłupanej oraz z czerwonej fasoli rajma. Jest to najbardziej reprezentacyjna wersja spośród przeróżnych dalów. Ze względu na czasochłonne przygotowanie (fasolę trzeba uprzednio namoczyć i długo gotować) potrawa ta w wersji tradycyjnej przygotowywana jest na szczególne okazje, ale w restauracjach jest ona dostępna praktycznie zawsze. Z kolei rajmah masala to wegetariańskie danie na bazie czerwonej fasoli, w gęstym aromatycznym sosie pomidorowym, najczęściej podawane z ryżem.



Masala dosa – zwykły, niezwykły naleśnik


Ta potrawa jest prawdziwą królową kuchni południowoindyjskiej. Na południe od Mumbaju najpopularniejszym daniem dostępnym zarówno w restauracjach, jak i na niezliczonych ulicznych straganach jest dosa w różnych postaciach, plain dosa, mysore dosa, rava dosa i właśnie masala dosa. Sama dosa to rodzaj naleśnika podawanego z różnymi dodatkami i nadzieniami. Najpopularniejsza – i według wielu – najsmaczniejsza masala dosa to duży placek z niezwykle ciekawym nadzieniem ziemniaczanym. Brzmi banalnie i prosto, ale dzięki unikatowej mieszance przypraw, to zwykłe danie na długo zapada w pamięć.



Ryż na kilkadziesiąt sposobów


Dla nikogo nie jest tajemnicą, że podstawą diety w Indiach jest ryż, który jest spożywany na co dzień i od święta. Spośród dziesiątek różnych gatunków, najbardziej szlachetny w smaku jest ryż basmati, rosnący u podnóży Himalajów. Może on być dodatkiem do thali i dalu lub odrębnym daniem, na przykład potrawą zwaną po prostu fried rice. Jest to ryż smażony z sosem sojowym, warzywami lub mięsem oraz z jajkiem. Wyjątkowo smaczne – i niezwykle tanie – potrawy na bazie ryżu to wegetariańskie lub mięsne biriani i pulao, a także pilaw, czyli ryż gotowany w bulionie z warzywami, mięsem i orzechami.



Przeróżne chlebki na prostą przekąskę


Praktycznie żaden posiłek w Indiach nie może obyć się bez chleba, który zdecydowanie różni się od tego, który kupujemy w naszych piekarniach. W Indiach chleb – a właściwie ponad trzydzieści jego rodzajów – jada się na śniadanie, podaje do dań głównych (nawet tych na bazie ryżu), ale również w formie przeróżnych przekąsek. Na śniadanie możesz wzorem Hindusów zjeść ciepłą pranthę, czyli wielowarstwowy placek z mąki razowej, przełożony warzywnym farszem, dalem lub serem, przyprawiony mieszanką garam masala. Do tego oczywiście masala czaj z mlekiem i korzennymi przyprawami i będziesz mieć siłę na cały dzień zwiedzania. W stanie Maharasztra warto się skusić na okrągłe chlebki, puste w środku i smażone w głębokim tłuszczu (aloo poori masala), następnie podawane z ziemniakami w gęstym sosie masala. Niesamowicie smakują również cienkie chlebki (papad masala) serwowane ze świeżymi pomidorami, cebulą i ostrą papryką, posypane obficie świeżą kolendrą. Można je znaleźć praktycznie na każdym rogu, a są świetną przekąską w upalne dni.

O czym jeszcze pamiętać będąc w Indiach?


Często przed wylotem do Indii usłyszysz, że trzeba uważać na jedzenie, bo jedynym wspomnieniem z tej podróży będą problemy żołądkowe. Ludzie mówią, że potrzebują około tygodnia, żeby żołądek przystosował się do odmiennej diety i przypraw, ale o ile nie zjesz nic nieświeżego, to raczej żadne zdrowotne reperkusje Ci nie grożą. Oczywiście musisz unikać picia wody niewiadomego pochodzenia i bezwzględnie pamiętać o dokładnym myciu rąk przed posiłkiem. Takie podstawowe „środki ostrożności” powinny wystarczyć, byś mógł cieszyć się urlopem i poznawać przeróżne smaki Indii.

W ramach podsumowania, aby ułatwić Wam zrozumienie złożonej kuchni hinduskiej, załączamy umowny podział, wyróżniając północne i południowe tradycje kulinarne, w dużej mierze zdeterminowane przez lokalne obrzędy społeczne i religijne. Oto główne różnice, jakie można zaobserwować w lokalnych kuchniach:

• na północy hoduje się dużo pszenicy, a z mąki wypieka się różne chlebki i placki, przede wszystkim naan i roti, natomiast w kuchni południa dominują ryż i soczewica;

• dania mięsne, głównie z kurczakiem i baraniną występują przeważnie w regionach północnych, południe serwuje kuchnię w dużej mierze wegetariańską oraz dania z owocami morza;

• jogurt jest powszechnie wykorzystywany w kuchni niezależnie od regionu, natomiast na północy w większości dań pojawia się ghee, czyli klarowane masło, a na południu, zamiast tradycyjnych produktów mlecznych używa się częściej mleka kokosowego;

• dania kuchni północnych Indii są bardziej treściwe, a sosy zawiesiste, z kolei potrawy z tropikalnego południa kraju są zdecydowanie lżejsze i bardziej pikantne.

Data Publikacji: 08.08.2018
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Słynne tapas – co to jest? Przepisy na hiszpańskie przekąski i ich historiaNiegdyś skromny darmowy dodatek do piwa czy wina, dziś prawdziwa kulinarna fiesta smaków, zapachów i kolorów! Bo jak jednym słowem opisać faszerowane serem papryczki, oliwki, chrupiące krokiety, smażone jajka i ziemniaki przyrządzane na tysiące sposobów? Siłą tapas jest właśnie ich niesamowita różnorodność. Każdy region Hiszpanii szczyci się swoimi unikalnymi przekąskami, każde miasteczko ma swoje kulinarne sekrety. Dlatego podróż na Półwysep Iberyjski najlepiej zacząć właśnie… od kuchni!
krajobraz kierunku
Durian – jak pachnie i smakuje? Gdzie rośnie? Poznaj najbardziej śmierdzący owoc świata!Czy wiesz, że istnieje owoc, który kosztuje nawet 48 000 dolarów za sztukę, ale jednocześnie jest zakazany w hotelach, metrze i samolotach? To durian – fascynujący owoc Azji Południowo-Wschodniej, który od wieków dzieli ludzi na dwa skrajne obozy: tych, którzy go uwielbiają i nazywają „królem owoców”, oraz tych, którzy nie mogą znieść jego intensywnego zapachu. Ten kolczasty gigant to kulinarny fenomen – jego kremowa konsystencja sprawia, że jedni porównują go do waniliowego kremu z orzechami, podczas gdy inni twierdzą, że pachnie jak zgniłe jajka z czosnkiem. Dlaczego więc miliony mieszkańców Azji się nim fascynuje? Poznaj sekret najbardziej kontrowersyjnego owocu świata!
krajobraz kierunku
Musaka – nie tak grecka, jak myślisz. Skąd pochodzi i jak ją przyrządzić?Musaka to jedno z najbardziej charakterystycznych dań kuchni śródziemnomorskiej, choć jej historia sięga znacznie dalej niż Grecja. Korzenie tej potrawy wywodzą się z kuchni osmańskiej i arabskiej, a jej różnorodne wersje można znaleźć w wielu krajach basenu Morza Śródziemnego. W powszechnej świadomości musaka to wielowarstwowa zapiekanka z bakłażanami, mielonym mięsem i beszamelem, jednak w zależności od regionu przybiera różne formy – od tureckiego duszonego gulaszu po bałkańskie waria  nty z ziemniakami. To doskonały przykład na to, jak przepisy podróżują między kulturami, dostosowując się do lokalnych tradycji i składników, a jednocześnie zachowując swój wyjątkowy charakter. Jak zmieniała się na przestrzeni wieków? W jakich krajach przybiera zupełnie inne formy? Odkryj niezwykłe oblicza i sekrety tej śródziemnomorskiej potrawy!
krajobraz kierunku
Kuchnia japońska – raj dla odkrywców smaków. Poznaj dania i historię kulinariów Japonii!Opisać kuchnię danego kraju w krótkim artykule to niezwykle trudne zadanie, gdyż smaki świata najlepiej poczuć na własnym języku. Nie tylko zresztą ubogość epitetów nas ogranicza, ale i długość takiego tekstu. Jak bowiem z czegoś tak różnorodnego jak kuchnia wybrać zaledwie kilka przykładów, które oddać mają całe jej bogactwo? To jak powiedzieć, że kuchnia polska to kotlet schabowy z ziemniakami i kapustą, barszcz i pierogi. A gdzie ogórek kiszony, makowiec z serem, kompot z suszu, zupa grzybowa, łazanki, flaczki i cała reszta, której wymienić tu nie sposób? Podobnie jest z kuchnią japońską, która kryje w sobie tyle skarbów dla odkrywcy, że przyprawić może o zawrót głowy. Spróbujmy jednak uszczknąć z niej chociaż troszeczkę, by ta szczypta być może rozpaliła w Czytelniku głód dalekiej podróży.