Top 6 włoskich filmów

Jest wiele rzeczy, za które cenimy i kochamy Włochy. Wspaniała architektura, bogata historia i przepyszna kuchnia, to tylko jedne z powodów, dla których turyści z całego świata tak tłumnie odwiedzają słoneczną Italię. Kolejnym powodem jest niezwykły wkład tego kraju w światową kulturę.
Włoska kinematografia dała nam jedne z najlepszych filmów XX wieku, których obejrzenie przybliża widzom realia włoskiego życia i piękno krajobrazu w różnych regionach kraju oraz w różnych epokach. Każdy z tych filmowych klasyków pokazuje nam Włochy i Włochów z nieco innej perspektywy, zachęcając nas do podróży. Włochy z ich wielkimi miastami i uroczymi wioskami, piękną przyrodą i bogatą kulturą łacińską inspirowały, i nadal inspirują, pisarzy i reżyserów na całym świecie. Przedstawiamy zaledwie niewielki wycinek z oszałamiającej filmografii z Italią w tle. Niektóre z tych filmów być może staną się dla Was bezpośrednią inspiracją do podróży w konkretny region, inne rzucą trochę światła na fascynującą historię i kulturę tego magicznego kraju. Życzymy Wam miłego oglądania i zwiedzania, ponieważ nie ma większej przyjemności niż zobaczenie na własne oczy tych miejsc, które zachwyciły Was na ekranie.

6 filmów, które warto obejrzeć przed wyjazdem do Włoch


1. Słodkie życie (La Dolce Vita), reż. Federico Fellini

To prawdziwy czarno-biały klasyk włoskiego i światowego kina. Pozycja obowiązkowa na liście każdego kinomana. Oszałamiająca Anita Ekberg kąpiąca się w jednej z najsłynniejszych fontann na świecie rozpalała wyobraźnię mężczyzn i wzbudzała zazdrość kobiet. Fellini pokazał powojenny Rzym jako niezwykle stylowe miejsce i w znacznym stopniu przyczynił się do zbudowania jego legendy. Wspaniała włoska moda, elegancki styl życia pokazane na tle zabytkowej zabudowy zapadają w pamięć i sprawiają, że chcesz choć przez kilka dni przemierzać Rzym na pastelowej Vespie i popijać cappuccino w kafejce na jednym z uroczych placyków. Film pokazuje siedem dni z życia dziennikarza brukowej gazety i został nakręcony na siedmiu rzymskich wzgórzach, ukazując miasto w całej jego okazałości. Mało jest osób, które po obejrzeniu Słodkiego życia nie marzą o tym, by choć raz go zakosztować i wyjechać na podbój tajemniczych zakątków Rzymu.

2. Rzymskie wakacje, reż. William Wyler

Oto kolejny klasyk, którego fabuła jest zdecydowanie lżejsza niż opisanego powyżej czarno-białego filmu Felliniego. Oglądanie Rzymu, jego uroczych, zabytkowych uliczek, elegancko ubranych ludzi i cudownej architektury oczami zachwycającej Audrey Hepburn to naprawdę czysta przyjemność. I choć stolica Włoch się z pewnością zmieniła – film nakręcono w 1953 r. – to magia tego miejsca wciąż jest taka sama.

Ten film to jeden z klasyków światowej kinematografii, opowiada historię znudzonej luksusowym życiem włoskiej arystokratki, która zakochuje się w amerykańskim reporterze. Ich wspólne przejażdżki Vespą po ulicach Rzymu, przeszły do historii jako jedne z najbardziej rozpoznawalnych scen filmowych. Na szczęście dla Was rzymskie wakacje są na wyciągnięcie ręki. I przejażdżki Vespą też.

3. Zakochani w Rzymie, reż. Woody Allen

Jeszcze jeden wspaniały film, w którym jedną z głównych ról odgrywa stolica Włoch. Ta zabawna komedia łączy w sobie kilka wątków fabularnych rozgrywających się jednocześnie na tle malowniczych rzymskich krajobrazów. Nie mamy pojęcia jak to jest możliwe, ale Rzym widziany oczami amerykańskiego reżysera wygląda jeszcze piękniej niż zazwyczaj, a piękne ujęcia ulic, placów i zabytkowych kamieniczek na długo zapadają w pamięć. Zwróćcie uwagę na mistrzowskie zdjęcia, choćby pokazujące subtelny blask promieni słonecznych na słynnych Schodach Hiszpańskich i pozwólcie magii ekranu działać. A następnie pakujcie walizkę, by udać się w podróż śladami Hayley i Michelangelo, Antonia i Milly, by przesiąknąć włoską kulturą i rzymskim stylem życia.

Rzym jest chyba najczęściej filmowanym włoskim miastem, co nie powinno dziwić, zważywszy na jego niezwykle długą i fascynującą historię, ale filmowcy uwielbiają także inne regiony tego cudownego kraju, jak choćby Toskania czy Sycylia.

4. Pod słońcem Toskanii, reż. Audrey Wells

Kto z nas nie marzy czasami o tym, by choć na chwilę uciec do słonecznych Włoch, tak jak bohaterowie kolejnego filmowego evergreena? Film opowiada historię niedawno rozwiedzionej pisarki, która wyrusza do Włoch, gdzie zamierza na nowo poukładać sobie życie w rustykalnej i sielankowej miejscowości, zagubionej gdzieś w przepięknej Toskanii. Znawcy twierdzą, że nie jest to wiekopomne dzieło w historii światowej kinematografii, ale nie nam to oceniać. Naszym zdaniem ten film jest magiczny i uwodzicielski, pokazana w nim Toskania zachwyca i kusi malowniczymi widokami i emanującym z ekranu spokojem. Istnieje niebezpieczeństwo, że po obejrzeniu tego filmu nie tylko zechcesz wybrać się na toskańskie wakacje, ale zaczniesz marzyć o wyprowadzce tam na stałe.

5. Życie jest piękne, reż. Roberto Benigni

To chyba nie przypadek, że wiele filmów ukazujących Włochy ma w tytule odniesienia do życia, które Włosi potrafią celebrować jak mało który naród na świecie. Film Roberto Benigniego, z nim w roli głównej, otrzymał trzy Oskary: za najlepszą rolę męską, najlepszy film nieanglojęzyczny i muzykę. Fabuła rozgrywa się podczas II wojny światowej i opowiada historię ojca, który chroni syna przed okropnościami życia w obozie koncentracyjnym, udając, że to wszystko co dzieje się wokół, to tylko taka dziwna zabawa. Wydawać, by się mogło, że film osadzony w czasach wojennych niewiele ma wspólnego z radością życia, ale opisana tu historia miłości ojca do syna pokazuje, że umiłowanie życia ułatwia przetrwanie najgorszych nawet czasów. W tej wzruszającej historii nie ma zbyt wiele włoskich krajobrazów do podziwiania, ale jest to, z czego Włosi słyną: prawdziwa radość życia.

6. Listy do Julii, reż. Gary Winick

Ten film to istna pocztówka z Włoch, ale także dobra i pięknie opowiedziana historia: Sophie wyjeżdża do Werony wraz ze swym narzeczonym, ale musi zwiedzać miasto zakochanych samotnie, ponieważ on jest wiecznie zajęty swoją pracą. Podczas jednego ze spacerów trafia do Domu Julii, gdzie od pokoleń zakochane kobiety zostawiają w ścianie listy z prośbą o pomoc w miłosnych rozterkach. Okazuje się, że kilka miejscowych kobiet zajmuje się pisaniem odpowiedzi na te listy i zapraszają Sophie, aby do nich dołączyła. Odpowiedź, która Sophie napisze na list sprzed 50 lat odmieni na zawsze życie wielu osób. Oprócz wzruszającej historii miłosnej, film pokazuje bajkową Weronę i przepiękne toskańskie krajobrazy w taki sposób, że od razu chce się tam pojechać.

Lista filmów w piękny i ujmujący sposób obrazujących słoneczną Italię i jej mieszkańców jest nieskończenie długa. Wystarczy wymienić choćby takie klasyki, jak Pokój z widokiem (reż. James Ivory) czy Ojciec Chrzestny (reż. Francis F. Coppola), a także bardziej współczesne pozycje, które szturmem podbiły ekrany kin i serca widzów, takie jak Utalentowany pan Ripley (reż. Anthony Minghella) czy Turysta (reż. Florian Henckel von Donnersmack). Oferta jest szeroka, od komedii romantycznych, po filmy sensacyjne, więc każdy kinomaniak znajdzie to, co lubi najbardziej.
Data Publikacji: 03.10.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Rzymska kuchnia, czyli co zjeść w Rzymie, by skosztować lokalnego klimatuNiewątpliwie kuchnia jest dla mieszkańców Rzymu elementem tożsamym z ich osobowością. Rzymianie i biesiada to jedność. Idealnie przylegające do siebie elementy. I nie chodzi tu o wielkie eleganckie przyjęcia. Przeciwnie! Rzymianin celebruje zmysłami, zwłaszcza węchem i smakiem, każdy moment dnia. Rozsmakowuje się w porannym cappuccino, przy którym nie może zabraknąć tradycyjnego cornetto, czyli rogalika; na szybki obiad z uciechą zjada na stojąco kawałek cudownie chrupiącej pizzy serwowanej w piekarniach i w charakterystycznych punktach sprzedaży „pizzy na metry” prosto z pieca; zatrzymuje się po pracy na małe aperitivo, które zwykle stanowi lampka wina i kilka taralli czy orzeszków ziemnych, i z utęsknieniem wyczekuje wieczoru, bo wtedy można rozsiąść się na dobre. Odetchnąć i cieszyć się życiem. Bo pyszne, proste, zdrowe jedzenie to dla nich życie.
krajobraz kierunku
Kalendarz Adventurystyczny Rainbow – odkrywaj podróżnicze okazje przez cały grudzień!Świąteczny klimat czai się wszędzie – już w listopadzie bombardują nas „Last Christmas” i półki pełne czekoladowych mikołajów. Jednak prawdziwa eksplozja gwiazdkowej aury pojawia się, gdy kalendarz wskazuje grudzień. Rozpoczyna się gorączka świątecznych przygotowań – zapraszania gości, kupowania prezentów i robienia innych zakupów. Grudzień to czas celebracji, podsumowań i… absolutnego wyczerpania. Dlatego Rainbow stworzyło coś wyjątkowego – Kalendarz Adventurystyczny, który zmienia świąteczne odliczanie w prawdziwie energetyzującą podróżniczą przygodę. Codziennie odkrywasz coś nowego, a każda okazja zbliża Cię do wymarzonego wyjazdu. W końcu po intensywnym grudniu trzeba będzie naładować baterie, a gdzie zrobić to lepiej niż na wakacjach?
krajobraz kierunku
TOP 7: najlepsze hotele na wakacje 2025. Oto miejsca na urlop idealny!Planujesz wakacje na nadchodzący rok, ale wciąż nie możesz się zdecydować? Przytłacza Cię liczba dostępnych ofert hotelowych? Zupełnie to rozumiemy! W gąszczu świetnych opcji również można czuć się zagubionym. Na szczęście mamy doświadczenie w organizowaniu wakacji i tworzeniu urlopowych par idealnych – bez pudła łączymy podróżnych o konkretnych potrzebach z ich kierunkami marzeń i hotelami perfekcyjnie dopasowanymi do ich oczekiwań. Nie wierzysz? Oto nasze top 7 hoteli na wakacje 2025. Wierzymy, że znajdziesz na tej liście miejsce idealne dla siebie.
krajobraz kierunku
TOP 7: najlepsze hotele na Karaibach. Tutaj czeka Cię relaks marzeń!Wyspy Karaibskie to miejsce, gdzie dzikie plaże graniczą z kolonialną architekturą, a turkusowe laguny ustępują miejsca tropikalnym lasom. Tutejsze hotele to nie tylko luksusowe przystanie, ale też świetne bazy wypadowe. A jest tu mnóstwo do roboty! Można nurkować przy rafach koralowych, odkrywać karaibskie miasteczka z ich targowiskami pełnymi świeżych owoców morza i przypraw, wędrować szlakami przez bujne lasy deszczowe albo poznawać niezwykłe zabytki z okresów starożytnych cywilizacji lub czasów kolonialnych. W eleganckim resorcie czy kameralnym obiekcie Karaiby potrafią – oczywiście pozytywnie – zaskoczyć. Gdzie jednak się zatrzymać, by móc w pełni docenić ich bogactwo? Poznaj nasze zestawienie top 7 karaibskich hoteli!