< WSTECZ
R.pl > Blog > Inne > Top 6 włoskich filmów

Top 6 włoskich filmów

Skrócony opis

Jest wiele rzeczy, za które cenimy i kochamy Włochy. Wspaniała architektura, bogata historia i przepyszna kuchnia, to tylko jedne z powodów, dla których turyści z całego świata tak tłumnie odwiedzają słoneczną Italię. Kolejnym powodem jest niezwykły wkład tego kraju w światową kulturę.

Sekcja 1

Włoska kinematografia dała nam jedne z najlepszych filmów XX wieku, których obejrzenie przybliża widzom realia włoskiego życia i piękno krajobrazu w różnych regionach kraju oraz w różnych epokach. Każdy z tych filmowych klasyków pokazuje nam Włochy i Włochów z nieco innej perspektywy, zachęcając nas do podróży. Włochy z ich wielkimi miastami i uroczymi wioskami, piękną przyrodą i bogatą kulturą łacińską inspirowały, i nadal inspirują, pisarzy i reżyserów na całym świecie. Przedstawiamy zaledwie niewielki wycinek z oszałamiającej filmografii z Italią w tle. Niektóre z tych filmów być może staną się dla Was bezpośrednią inspiracją do podróży w konkretny region, inne rzucą trochę światła na fascynującą historię i kulturę tego magicznego kraju. Życzymy Wam miłego oglądania i zwiedzania, ponieważ nie ma większej przyjemności niż zobaczenie na własne oczy tych miejsc, które zachwyciły Was na ekranie.

6 filmów, które warto obejrzeć przed wyjazdem do Włoch


1. Słodkie życie (La Dolce Vita), reż. Federico Fellini

To prawdziwy czarno-biały klasyk włoskiego i światowego kina. Pozycja obowiązkowa na liście każdego kinomana. Oszałamiająca Anita Ekberg kąpiąca się w jednej z najsłynniejszych fontann na świecie rozpalała wyobraźnię mężczyzn i wzbudzała zazdrość kobiet. Fellini pokazał powojenny Rzym jako niezwykle stylowe miejsce i w znacznym stopniu przyczynił się do zbudowania jego legendy. Wspaniała włoska moda, elegancki styl życia pokazane na tle zabytkowej zabudowy zapadają w pamięć i sprawiają, że chcesz choć przez kilka dni przemierzać Rzym na pastelowej Vespie i popijać cappuccino w kafejce na jednym z uroczych placyków. Film pokazuje siedem dni z życia dziennikarza brukowej gazety i został nakręcony na siedmiu rzymskich wzgórzach, ukazując miasto w całej jego okazałości. Mało jest osób, które po obejrzeniu Słodkiego życia nie marzą o tym, by choć raz go zakosztować i wyjechać na podbój tajemniczych zakątków Rzymu.

2. Rzymskie wakacje, reż. William Wyler

Oto kolejny klasyk, którego fabuła jest zdecydowanie lżejsza niż opisanego powyżej czarno-białego filmu Felliniego. Oglądanie Rzymu, jego uroczych, zabytkowych uliczek, elegancko ubranych ludzi i cudownej architektury oczami zachwycającej Audrey Hepburn to naprawdę czysta przyjemność. I choć stolica Włoch się z pewnością zmieniła – film nakręcono w 1953 r. – to magia tego miejsca wciąż jest taka sama.

Ten film to jeden z klasyków światowej kinematografii, opowiada historię znudzonej luksusowym życiem włoskiej arystokratki, która zakochuje się w amerykańskim reporterze. Ich wspólne przejażdżki Vespą po ulicach Rzymu, przeszły do historii jako jedne z najbardziej rozpoznawalnych scen filmowych. Na szczęście dla Was rzymskie wakacje są na wyciągnięcie ręki. I przejażdżki Vespą też.

3. Zakochani w Rzymie, reż. Woody Allen

Jeszcze jeden wspaniały film, w którym jedną z głównych ról odgrywa stolica Włoch. Ta zabawna komedia łączy w sobie kilka wątków fabularnych rozgrywających się jednocześnie na tle malowniczych rzymskich krajobrazów. Nie mamy pojęcia jak to jest możliwe, ale Rzym widziany oczami amerykańskiego reżysera wygląda jeszcze piękniej niż zazwyczaj, a piękne ujęcia ulic, placów i zabytkowych kamieniczek na długo zapadają w pamięć. Zwróćcie uwagę na mistrzowskie zdjęcia, choćby pokazujące subtelny blask promieni słonecznych na słynnych Schodach Hiszpańskich i pozwólcie magii ekranu działać. A następnie pakujcie walizkę, by udać się w podróż śladami Hayley i Michelangelo, Antonia i Milly, by przesiąknąć włoską kulturą i rzymskim stylem życia.

Rzym jest chyba najczęściej filmowanym włoskim miastem, co nie powinno dziwić, zważywszy na jego niezwykle długą i fascynującą historię, ale filmowcy uwielbiają także inne regiony tego cudownego kraju, jak choćby Toskania czy Sycylia.

4. Pod słońcem Toskanii, reż. Audrey Wells

Kto z nas nie marzy czasami o tym, by choć na chwilę uciec do słonecznych Włoch, tak jak bohaterowie kolejnego filmowego evergreena? Film opowiada historię niedawno rozwiedzionej pisarki, która wyrusza do Włoch, gdzie zamierza na nowo poukładać sobie życie w rustykalnej i sielankowej miejscowości, zagubionej gdzieś w przepięknej Toskanii. Znawcy twierdzą, że nie jest to wiekopomne dzieło w historii światowej kinematografii, ale nie nam to oceniać. Naszym zdaniem ten film jest magiczny i uwodzicielski, pokazana w nim Toskania zachwyca i kusi malowniczymi widokami i emanującym z ekranu spokojem. Istnieje niebezpieczeństwo, że po obejrzeniu tego filmu nie tylko zechcesz wybrać się na toskańskie wakacje, ale zaczniesz marzyć o wyprowadzce tam na stałe.

5. Życie jest piękne, reż. Roberto Benigni

To chyba nie przypadek, że wiele filmów ukazujących Włochy ma w tytule odniesienia do życia, które Włosi potrafią celebrować jak mało który naród na świecie. Film Roberto Benigniego, z nim w roli głównej, otrzymał trzy Oskary: za najlepszą rolę męską, najlepszy film nieanglojęzyczny i muzykę. Fabuła rozgrywa się podczas II wojny światowej i opowiada historię ojca, który chroni syna przed okropnościami życia w obozie koncentracyjnym, udając, że to wszystko co dzieje się wokół, to tylko taka dziwna zabawa. Wydawać, by się mogło, że film osadzony w czasach wojennych niewiele ma wspólnego z radością życia, ale opisana tu historia miłości ojca do syna pokazuje, że umiłowanie życia ułatwia przetrwanie najgorszych nawet czasów. W tej wzruszającej historii nie ma zbyt wiele włoskich krajobrazów do podziwiania, ale jest to, z czego Włosi słyną: prawdziwa radość życia.

6. Listy do Julii, reż. Gary Winick

Ten film to istna pocztówka z Włoch, ale także dobra i pięknie opowiedziana historia: Sophie wyjeżdża do Werony wraz ze swym narzeczonym, ale musi zwiedzać miasto zakochanych samotnie, ponieważ on jest wiecznie zajęty swoją pracą. Podczas jednego ze spacerów trafia do Domu Julii, gdzie od pokoleń zakochane kobiety zostawiają w ścianie listy z prośbą o pomoc w miłosnych rozterkach. Okazuje się, że kilka miejscowych kobiet zajmuje się pisaniem odpowiedzi na te listy i zapraszają Sophie, aby do nich dołączyła. Odpowiedź, która Sophie napisze na list sprzed 50 lat odmieni na zawsze życie wielu osób. Oprócz wzruszającej historii miłosnej, film pokazuje bajkową Weronę i przepiękne toskańskie krajobrazy w taki sposób, że od razu chce się tam pojechać.

Lista filmów w piękny i ujmujący sposób obrazujących słoneczną Italię i jej mieszkańców jest nieskończenie długa. Wystarczy wymienić choćby takie klasyki, jak Pokój z widokiem (reż. James Ivory) czy Ojciec Chrzestny (reż. Francis F. Coppola), a także bardziej współczesne pozycje, które szturmem podbiły ekrany kin i serca widzów, takie jak Utalentowany pan Ripley (reż. Anthony Minghella) czy Turysta (reż. Florian Henckel von Donnersmack). Oferta jest szeroka, od komedii romantycznych, po filmy sensacyjne, więc każdy kinomaniak znajdzie to, co lubi najbardziej.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 4.00/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Włochy - najważniejsze atrakcje i ciekawe miejsca w Italii

Wiele osób za życiowy cel stawia sobie odwiedzenie jak największej liczby krajów. Choć to piękne marzenie, warto uświadomić sobie, że istnieją kraje, do których można wracać wielokrotnie i wciąż odkrywać tam nowe miejsca, które fascynują i zachwycają. Włochy stanowią tu doskonały przykład – bogactwo i zróżnicowanie ich kultury, klimatów i krajobrazów sprawia, że można tam bez końca wracać po więcej. Oto przeglądowa lista najważniejszych atrakcji turystycznych we Włoszech, będąca najlepszym dowodem na to, że jedna wycieczka w tym kierunku to stanowczo za mało.

Dość wylegiwania się na plaży! Spędź urlop aktywnie! TOP 5 miejsc na aktywny urlop

Efektywny wypoczynek, to aktywny wypoczynek. Zwłaszcza, jeśli na co dzień większość czasu spędzamy za biurkiem. Jeśli na co dzień wykręcasz się od ćwiczeń brakiem czasu, przynajmniej podczas wakacji nie siedź w miejscu. Niech długo wyczekiwany urlop za granicą stanie się okazją do poznania nowego kraju oraz pracy nad własną kondycją. Znaleźliśmy 5 miejsc, które Wam to umożliwią.

Limassol na Cyprze – co warto tam zobaczyć?

Kiedyś w Limassol (Cypr) przecinały się drogi kupców trzech kontynentów. Dziś wyspa przyciąga przede wszystkim zmęczonych zimą turystów. Myli się jednak ten, kto sądzi, że Limassol to nic więcej niż typowy śródziemnomorski kurort. Miasto kryje w sobie wiele niezwykłych atrakcji turystycznych, m.in. starożytne ruiny czy pamiątki z czasów templariuszy. Kolor wody to czysta akwamaryna, piasek jest ciepły i złocisty. Nie ma co dziwić się Afrodycie, że to akurat tutaj postanowiła wyłonić się z piany morskiej. Mając w perspektywie ponad 300 słonecznych dni w roku, każdy postąpiłby tak samo. A co dopiero przyzwyczajona do wygód bogini! Dość jednak o krystalicznie czystym morzu, złocistym piasku i Afrodycie. Limassol na Cyprze znane jest nie tylko z rajskich plaży, ale również z wielu innych atrakcji.

Włochy: co warto wiedzieć przed podróżą?

Włochy - Informacje ogólne Włochy to państwo położone w Europie południowej (301 230 km 2), zajmujące praktycznie całą powierzchnię Półwyspu Apenińskiego oraz dwie wyspy: Sycylię i Sardynię. Od północy Włochy graniczą z Austrią, Szwajcarią, Francją i Słowenią. Ponadto na terenie państwa znajdują się dwie enklawy: Watykan i San Marino. Od 25 marca 1957 r. Włochy są członkiem Unii Europejskiej. Włochy były jednym z pierwszych państw, gdzie rozwinęła się masowa turystyka. Najpierw przyjeżdżali tu artyści, by szkolić się u włoskich mistrzów, później ciekawi świata arystokraci z północnej Europy, dziś spotkamy tam zarówno miłośników historii, jak i amatorów beztroskiego plażowania.

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Włochy