ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Wróć

Zainspiruj się

Urlop w Polsce – gdzie wybrać się na wypoczynek?

Wakacje w Polsce cieszą się ostatnio dużą popularnością, w dużej mierze związane jest to oczywiście z panującą sytuacją i obostrzeniami związanymi z wjazdem do wielu krajów w Europie i na świecie, ale nie tylko – Polacy, w myśl naszego starego porzekadła „cudze chwalicie, swojego nie znacie”, zaczęli odkrywać (niektórzy po raz pierwszy a inni ponownie) swój własny kraj. Okazuje się bowiem że wczasy w Polsce mogą dostarczyć nie mniejszych atrakcji niż zagraniczne wojaże.

Wakacje nad Bałtykiem na Pomorzu Zachodnim

Rozciąga się na dystansie ok. 150–160 km od wyspy Uznam na zachodzie po Koszalin na wschodzie. Jedną z najczęściej odwiedzanych miejscowości jest Świnoujście. Położona nad cieśniną Świna, oddzielającą wyspy Uznam i Wolin, miejscowość jest najdalej wysuniętym miastem na północny-zachód w Polsce. Sprawdź jakie atrakcje turystyczne i zabytki Świnoujścia oraz okolic są szczególnie warte obejrzenia. Dużym zainteresowaniem wśród turystów wybierających urlop w naszym kraju cieszą się też, położone na wyspie Wolin, Międzyzdroje.

Obydwie miejscowości należą do grona najpopularniejszych kurortów na całym wybrzeżu i oferują wiele atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Są też świetną bazą wypadową do zwiedzania Wolińskiego Parku Narodowego, a nawet nieco dalszych wycieczek – nad Zalew Szczeciński, czy do samego Szczecina.

W tej części wybrzeża znajduje się też wiele innych słynnych miejscowości wypoczynkowych jak np. Dziwnów, Dziwnówek, Pobierowo, Rewal, czy Mrzeżyno i Dźwirzyno. Goszcząc tu, na pewno warto zwiedzić Kołobrzeg i Koszalin.

Wczasy na Pomorzu Środkowym

Środkowa część polskiego wybrzeża ciągnie się przez około 200 km między Łebą na wschodzie a Mielnem na zachodzie. Sporo tu ciekawych miejscowości, szerokich plaż, wysokich wydm i przybrzeżnych jezior, z których wiele to rezerwaty przyrody.

Mniej więcej pośrodku znajduje się Ustka, miejscowość leżąca u ujścia rzeki Słupi do morza, słynąca z charakterystycznej latarni morskiej i fantastycznych plaż.

W najbliższej okolicy znajduje się też jeden z chętniej odwiedzanych kurortów nadmorskich – Rowy. Koniecznie trzeba zobaczyć zamek książąt pomorskich w Darłowie. Warto także zwiedzić Mielno i wykąpać się na plaży w sąsiednim Sarbinowie.  Z kolei goszcząc w okolicy Łeby, nie można ominąć jednej z największych atrakcji całego polskiego wybrzeża – ruchomych wydm w Słowińskim Parku Narodowym. W okolicy warto zobaczyć też skansen w Klukach nad Jeziorem Łebsko, zamek w Nowęcinie nad jeziorem Sarbsko oraz latarnię morską Stilo.

Wypoczynek nad polskim morzem na Pomorzu Wschodnim

Pomorze Wschodnie ciągnie się mniej więcej na wschód od Łeby, docierając aż po kraniec Półwyspu Helskiego. Znajduje się tu wiele ciekawych miejscowości turystycznych. Do najpopularniejszych kurortów należą znana z piaszczystej plaży Karwia oraz Jastrzębia Góra, słynna z kolei przede wszystkim z wysokiego, klifowego wybrzeża (ten typ wybrzeża występuje w Polsce dość sporadycznie).

Bardzo chętnie odwiedzane jest też Władysławowo, słynne ze swoich plaż, przede wszystkim w dzielnicy Cetniewo, oraz alei Gwiazd Sportu – deptaku, na którym znajdują się wmurowane gwiazdy, upamiętniające legendy sportu.

Inną ciekawą miejscowością są Chałupy, dawna rybacka osada znajdująca się już na półwyspie Helskim, która obecnie jest tętniącym życiem kurortem. Dalej za nią położone są Jastarnia, Jurata i leżący na samym końcu półwyspu Hel. Z nadmorskich miejscowości w tej części wybrzeża koniecznie trzeba wybrać się do Trójmiasta, są też świetną bazą do zwiedzania Kaszub.

Wakacje nad morzem na Mierzei Wiślanej

Najpopularniejsza miejscowość na mierzei to Krynica Morska. To właśnie tu znajduje się najwięcej ośrodków wypoczynkowych, a także różnych atrakcji dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Przy wjeździe na mierzeję mieszczą się też Kąty Rybackie, nieco mniejszy, ale też urokliwy kurort w tej części wybrzeża. Po sąsiedzku znajdują się też inne ciekawe miejscowości jak Sztutowo czy Stegna.

Goszcząc w tych terenach, warto się wybrać na zwiedzanie drugiej strony Zalewy Wiślanego, gdzie znajdują się m.in. takie miejscowości jak Tolkmicko czy Frombork. Można też pomyśleć o nieco dłuższej wycieczce i wybrać się do Elbląga oraz na rejs po Kanale Elbląsko Ostródzkim.

Wakacje na Mazurach i uroki krainy polskich jezior

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich od lat cieszy się niezmienną popularnością wśród turystów decydujących się na wypoczynek w Polsce. Jedną z najczęściej odwiedzanych miejscowości są Mikołajki. Miasto, położone pomiędzy jeziorami Tałty i Mikołajskim, przyciąga turystów przede  wszystkim walorami przyrodniczymi – w okolicy jest bardzo wiele szlaków pieszych, rowerowych i oczywiście wodnych, umożliwiających zapoznanie się z naturą tej części Polski. Dużą popularnością cieszy się też położone nad jeziorem Czos i słynące z dorocznego Pikniku Country Mrągowo.  Obydwie miejscowości są świetną bazą wypadową do zwiedzania okolicznych atrakcji. Wymienić należy tu choćby Giżycko, pięknie położoną miejscowość pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin, słynącą z żeglarstwa oraz Twierdzy Boyen, starej pruskiej warowni, strzegącej niegdyś strategicznej drogi między obydwoma jeziorami. W okolicy warto też odwiedzić dwie miejscowości słynące z krzyżackich zamków – Ryn oraz Kętrzyn. Z kolei w okolicy Gierłoży, w trakcie II WŚ znajdował się słynny Wilczy Szaniec, kwatera główna Adolfa Hitlera, której pozostałości można dziś zwiedzać.

Urlop na Pojezierzu Augustowskim. Poznaj uroki Augustowa i okolic

Poza Mazurami, to drugie najchętniej odwiedzane pojezierze w Polsce. Nic dziwnego, w okolicach Augustowa znajduje się wiele ciekawych jezior połączonych kanałem Augustowskim. Dużą atrakcją jest choćby rejs po jeziorze Necko w samym Augustowie. Po sąsiedzku jest też mniejsza, bardzo spokojna miejscowość Studzieniczna, położona nad jeziorem o takiej samej nazwie.

Inne ciekawe miejscowości w okolicy to Giby, położone nad jeziorem Gieret oraz wypoczynkowa miejscowość Kukle, która z kolei znajduje się na północnym wybrzeżu jeziora Pomorze. Dużą atrakcją okolicy jest też Wigierski Park Narodowy, położony na południowy wschód od Suwałk.

Wczasy w polskich górach - Beskid Śląski

To najdalej wysunięte na zachód pasmo Beskidów, a więc i polskiej części Karpat, które często jest niedoceniany wśród turystów. Całkiem niesłusznie – znajduje się tu wiele ciekawych miejscowości i spora ilość szlaków turystycznych o różnym zróżnicowaniu trudności. Szczyrk to jedna z głównych miejscowości tego regionu. Leży u podnóża Skrzycznego, najwyższego wzniesienia całego Beskidu Śląskiego (1257 m n.p.m.). Na wierzchołek, z którego rozciąga się majestatyczny widok nie tylko na Szczyrk, ale także na pobliskie jezioro Żywieckie, prowadzi kilka szlaków. Na górę można też wjechać wyciągiem krzesełkowym.

Przez Przełęcz Salmopolską Szczyrk łączy się z Wisłą, drugą najważniejszą miejscowością w okolicy, która jest bardzo ciekawa pod względem kulturowym. Ze względu na historyczne naleciałości, zamieszkuje ją głównie ludność protestancka. To też rodzinne miasto Adama Małysza, naszego wybitnego skoczka narciarskiego. W jednej z dzielnic Wisły – Malince znajduje się zresztą skocznia narciarska jego imienia, jedna z dwóch polskich, na których rozgrywane są zawody Pucharu Świata w tej dyscyplinie.

Z Wisłą sąsiadują Ustroń, najważniejsza miejscowość sanatoryjna w tej części Polski, i Brenna, kolejna miejscowość wypoczynkowa Beskidu Śląskiego. W okolicy znajdują się też ciekawe miasta jak np. Skoczów, Bielsko-Biała i Cieszyn, stolica dawnego Księstwa Cieszyńskiego.

Warto dodać, że Beskid Śląski sąsiaduje też z Beskidem Żywieckim, gdzie prócz stolicy polskiego piwa znajdują się takie miejscowości, jak słynny z wyrobów koronkarskich Koniaków, Milówka, Węgierska Górka czy Zwardoń i Korbielów.

Górskie wakacje w Beskidzie Sądeckim

To jedno z pasm górskich w Karpatach Zachodnich, należące do Beskidów Zachodnich. Ciągnie się pomiędzy Dunajcem na zachodzie a dolinami Kamienicy, Mochnaczki, Muszynki i Przełęczą Tylicką na wschodzie.

Stolicą regionu jest uzdrowiskowa Krynica Zdrój. W mieście znajdują się liczne sanatoria i szpitale uzdrowiskowe oraz pijalnie wód mineralnych. Goszcząc tu, koniecznie trzeba się wybrać koleją gondolową na Jaworzynę Krynicką, gdzie główną atrakcją jest blisko 50. metrowa, drewniana wieża widokowa.

W okolicy warto odwiedzić Tylicz, dość urokliwą wieś, sięgającą swoją historią czasów średniowiecza, o charakterystycznej, górskiej zabudowie.  Z pobliskiej Muszyny można się z kolei wybrać na spływ wzdłuż Popradu. Kolejne miejscowości godne odwiedzenia to uzdrowiskowa Piwniczna Zdrój, zabytkowy i bardzo urokliwy Nowy Sącz oraz Gorlice i Jasło, miejscowości związane z postacią Ignacego Łukasiewicza, wynalazcy lampy naftowej.

Poznaj urok Karkonoszy

To najwyższe pasmo górskie Sudetów, gór znajdujących się w południowo zachodniej części Polski. Mimo że stosunkowo niewielkie – ciągnie się na dystansie ok. 50 km wzdłuż polsko-czeskiego pogranicza – obfituje w wiele bardzo ciekawych atrakcji turystycznych.

Najczęściej odwiedzaną miejscowością tego regionu jest Karpacz, słynący m.in. z charakterystycznej miejskiej zabudowy, którego nieodzowną częścią jest tzw. pruski mur. Bezsprzecznie jednak najciekawszym zabytkiem, jaki można tu zobaczyć, jest Kościół Wang, wzniesiony w całości z drewna, bez użycia gwoździ, na przełomie XII i XIII stulecia w… Norwegii (przeniesiono go tu z końcem XIX w.).

Karpacz to też idealne miejsce na zwiedzanie Śnieżki (1602 m n.p.m.), najwyższego szczytu Karkonoszy i całego pasma Sudetów i idealne miejsce wypadowe na zwiedzanie całego Karkonoskiego Parku Narodowego. W okolicy warto też zobaczyć miejscowość Kowary, słynącą niegdyś z górnictwa, czy choćby ruiny Zamku Chojnik, usytuowanego nieopodal Jeleniej Góry-Sobieszowa, będące jedną z ciekawszych atrakcji w okolicy.

Inne bardzo często odwiedzane miejscowości w Karkonoszach to, leżąca na granicy z Czechami, Szklarska Poręba, skąd prowadzą szlaki na Wielki Szyszak, kolejny z malowniczych szczytów Karkonoszy. Warto odwiedzić także Świeradów Zdrój, również jedno z chętniej odwiedzanych uzdrowisk w tej części Polski.

 

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 24.05.2021

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.0/6  5 ocen
Wypoczynek • Polska: Pomorze Środkowe
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.3/6  3 oceny
Wypoczynek • Polska: Pojezierze Augustowskie
zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.7/6  9 ocen
Wypoczynek • Polska: Mazury
zdjęcie-oferty
Last Minute!
Wypoczynek • Polska: Góry Opawskie
zdjęcie-oferty
Last Minute!
Wypoczynek • Polska: Kotlina Kłodzka
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.5/6  1 ocena
Wypoczynek • Polska: Mazury
zdjęcie-oferty
Last Minute!
Wypoczynek • Polska: Pomorze Zachodnie
zdjęcie-oferty
Last Minute!
Wypoczynek • Polska: Pomorze Wschodnie
zdjęcie-oferty
Last Minute!
Wypoczynek • Polska
zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.3/6  15 ocen
Wypoczynek • Polska: Karkonosze

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku

Czym zaskoczą Was najpiękniejsze włoskie miasteczka nad Adriatykiem?

W swoim życiu zwiedziłam już całkiem sporo. Trudno nazwać mnie leniwą turystką, która nie wychyla nosa z hotelowego kurortu. Ale w ostatnie wakacje zapragnęłam w końcu porządnie odpocząć – bez gonitwy, żeby upchnąć w programie jak najwięcej zabytków. Spokojnie, niespiesznie i na luzie. Do realizacji tego marzenia wybrałam włoskie wybrzeże Morza Adriatyckiego. I uwierzcie mi, że tutaj idea slow travel zdaje się nabierać wyraźnych kształtów. Sprawdźcie mój subiektywny przewodnik po włoskich miasteczkach.
krajobraz-kierunku

10 największych atrakcji Thassos

Szmaragdowy klejnot Morza Egejskiego - to grecka wyspa Thassos słynąca z niesamowitej przyrody i zjawisk naturalnych sfotografowanych przez magazyn National Geographic. To najżyźniejsza wyspa wschodniej Grecji i zarazem najbardziej wysunięta na północ ze wszystkich greckich wysp. Zachwyca niepowtarzalnym krajobrazem, zabytkami świata starożytnego, unikatową architekturą aż 22 wiosek, kuchnią, festiwalami i wydarzeniami kulturowymi, niespotykaną gościnnością mieszkańców oraz marmurowymi plażami. To wymarzone miejsce dla botaników, ornitologów i fotografów. Pływając wokół niej, możesz też zobaczyć delfiny! Przed zaplanowaniem swojej wakacyjnej podróży koniecznie poznaj największe atrakcje Thassos.
krajobraz-kierunku

Na bałkańskim rożnie, czyli 5 atrakcji Bośni i Hercegowiny, które warto zobaczyć

Na Bałkany zawsze chętnie wracam. Tu, czuję się jak u siebie w domu. W końcu mieszkańcy okolicznych terenów też są Słowianami. W zaciszu Gór Dynarskich, okalających senne i spokojne miasteczka, mogłam wreszcie złapać ducha slow travel i uciec od zgiełku dużego miasta. Stara, drewniana i kamienna zabudowa to ostoja wieloletniej tradycji tych obszarów. Gdy wchodzę do skansenu, otacza mnie zapach suchego drzewa i poczucie – zawsze żywej – tradycji. Unikalny klimat to jednak nie wszystko - atrakcje w Bośni i Hercegowinie naprawdę potrafią robić wrażenie! Na miejscu można skosztować regionalnych serów, wytwarzanych z mleka owiec pasących się na okolicznych łąkach. Zapewniam Was, że wybierając się na wakacje do Bośni i Hercegowiny poznacie bałkański klimat i przypomnicie sobie, jak to jest, choć na chwilę zwolnić tempo życia.
krajobraz-kierunku

8 atrakcji Tokio, które musisz zobaczyć. Odkryj stolicę Japonii

Japonia fascynuje wielu Europejczyków. To kraj, w którym tradycyjne budownictwo przeplata się z na wskroś nowoczesnymi projektami ze stali i szkła. W Kraju Kwitnącej Wiśni można spotkać się ze zjawiskami, których na próżno szukać w każdym innym miejscu świata. Z jednej strony Shibuja z shintoistyczną świątynią, z drugiej – dzielnica Harajuku pełna kolorowych subkultur młodzieżowych – Tokio jest szalenie różnorodną metropolią, w której na pewno znajdziesz coś dla siebie. Przed Tobą 8 najważniejszych jej atrakcji. Każda inna, każda wyjątkowa.