Rozciąga się na dystansie ok. 150–160 km od wyspy Uznam na zachodzie po Koszalin na wschodzie. Jedną z najczęściej odwiedzanych miejscowości jest Świnoujście. Położona nad cieśniną Świna, oddzielającą wyspy Uznam i Wolin, miejscowość jest najdalej wysuniętym miastem na północny-zachód w Polsce. Sprawdź jakie atrakcje turystyczne i zabytki Świnoujścia oraz okolic są szczególnie warte obejrzenia. Dużym zainteresowaniem wśród turystów wybierających urlop w naszym kraju cieszą się też, położone na wyspie Wolin, Międzyzdroje.
Obydwie miejscowości należą do grona najpopularniejszych kurortów na całym wybrzeżu i oferują wiele atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Są też świetną bazą wypadową do zwiedzania Wolińskiego Parku Narodowego, a nawet nieco dalszych wycieczek – nad Zalew Szczeciński, czy do samego Szczecina.
W tej części wybrzeża znajduje się też wiele innych słynnych miejscowości wypoczynkowych jak np. Dziwnów, Dziwnówek, Pobierowo, Rewal, czy Mrzeżyno i Dźwirzyno. Goszcząc tu, na pewno warto zwiedzić Kołobrzeg i Koszalin.
Środkowa część polskiego wybrzeża ciągnie się przez około 200 km między Łebą na wschodzie a Mielnem na zachodzie. Sporo tu ciekawych miejscowości, szerokich plaż, wysokich wydm i przybrzeżnych jezior, z których wiele to rezerwaty przyrody.
Mniej więcej pośrodku znajduje się Ustka, miejscowość leżąca u ujścia rzeki Słupi do morza, słynąca z charakterystycznej latarni morskiej i fantastycznych plaż.
W najbliższej okolicy znajduje się też jeden z chętniej odwiedzanych kurortów nadmorskich – Rowy. Koniecznie trzeba zobaczyć zamek książąt pomorskich w Darłowie. Warto także zwiedzić Mielno i wykąpać się na plaży w sąsiednim Sarbinowie. Z kolei goszcząc w okolicy Łeby, nie można ominąć jednej z największych atrakcji całego polskiego wybrzeża – ruchomych wydm w Słowińskim Parku Narodowym. W okolicy warto zobaczyć też skansen w Klukach nad Jeziorem Łebsko, zamek w Nowęcinie nad jeziorem Sarbsko oraz latarnię morską Stilo.
Pomorze Wschodnie ciągnie się mniej więcej na wschód od Łeby, docierając aż po kraniec Półwyspu Helskiego. Znajduje się tu wiele ciekawych miejscowości turystycznych. Do najpopularniejszych kurortów należą znana z piaszczystej plaży Karwia oraz Jastrzębia Góra, słynna z kolei przede wszystkim z wysokiego, klifowego wybrzeża (ten typ wybrzeża występuje w Polsce dość sporadycznie).
Bardzo chętnie odwiedzane jest też Władysławowo, słynne ze swoich plaż, przede wszystkim w dzielnicy Cetniewo, oraz alei Gwiazd Sportu – deptaku, na którym znajdują się wmurowane gwiazdy, upamiętniające legendy sportu.
Inną ciekawą miejscowością są Chałupy, dawna rybacka osada znajdująca się już na półwyspie Helskim, która obecnie jest tętniącym życiem kurortem. Dalej za nią położone są Jastarnia, Jurata i leżący na samym końcu półwyspu Hel. Z nadmorskich miejscowości w tej części wybrzeża koniecznie trzeba wybrać się do Trójmiasta, są też świetną bazą do zwiedzania Kaszub.
Najpopularniejsza miejscowość na mierzei to Krynica Morska. To właśnie tu znajduje się najwięcej ośrodków wypoczynkowych, a także różnych atrakcji dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Przy wjeździe na mierzeję mieszczą się też Kąty Rybackie, nieco mniejszy, ale też urokliwy kurort w tej części wybrzeża. Po sąsiedzku znajdują się też inne ciekawe miejscowości jak Sztutowo czy Stegna.
Goszcząc w tych terenach, warto się wybrać na zwiedzanie drugiej strony Zalewy Wiślanego, gdzie znajdują się m.in. takie miejscowości jak Tolkmicko czy Frombork. Można też pomyśleć o nieco dłuższej wycieczce i wybrać się do Elbląga oraz na rejs po Kanale Elbląsko Ostródzkim.
Kraina Wielkich Jezior Mazurskich od lat cieszy się niezmienną popularnością wśród turystów decydujących się na wypoczynek w Polsce. Jedną z najczęściej odwiedzanych miejscowości są Mikołajki. Miasto, położone pomiędzy jeziorami Tałty i Mikołajskim, przyciąga turystów przede wszystkim walorami przyrodniczymi – w okolicy jest bardzo wiele szlaków pieszych, rowerowych i oczywiście wodnych, umożliwiających zapoznanie się z naturą tej części Polski. Dużą popularnością cieszy się też położone nad jeziorem Czos i słynące z dorocznego Pikniku Country Mrągowo. Obydwie miejscowości są świetną bazą wypadową do zwiedzania okolicznych atrakcji. Wymienić należy tu choćby Giżycko, pięknie położoną miejscowość pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin, słynącą z żeglarstwa oraz Twierdzy Boyen, starej pruskiej warowni, strzegącej niegdyś strategicznej drogi między obydwoma jeziorami. W okolicy warto też odwiedzić dwie miejscowości słynące z krzyżackich zamków – Ryn oraz Kętrzyn. Z kolei w okolicy Gierłoży, w trakcie II WŚ znajdował się słynny Wilczy Szaniec, kwatera główna Adolfa Hitlera, której pozostałości można dziś zwiedzać.
Poza Mazurami, to drugie najchętniej odwiedzane pojezierze w Polsce. Nic dziwnego, w okolicach Augustowa znajduje się wiele ciekawych jezior połączonych kanałem Augustowskim. Dużą atrakcją jest choćby rejs po jeziorze Necko w samym Augustowie. Po sąsiedzku jest też mniejsza, bardzo spokojna miejscowość Studzieniczna, położona nad jeziorem o takiej samej nazwie.
Inne ciekawe miejscowości w okolicy to Giby, położone nad jeziorem Gieret oraz wypoczynkowa miejscowość Kukle, która z kolei znajduje się na północnym wybrzeżu jeziora Pomorze. Dużą atrakcją okolicy jest też Wigierski Park Narodowy, położony na południowy wschód od Suwałk.
To najdalej wysunięte na zachód pasmo Beskidów, a więc i polskiej części Karpat, które często jest niedoceniany wśród turystów. Całkiem niesłusznie – znajduje się tu wiele ciekawych miejscowości i spora ilość szlaków turystycznych o różnym zróżnicowaniu trudności. Szczyrk to jedna z głównych miejscowości tego regionu. Leży u podnóża Skrzycznego, najwyższego wzniesienia całego Beskidu Śląskiego (1257 m n.p.m.). Na wierzchołek, z którego rozciąga się majestatyczny widok nie tylko na Szczyrk, ale także na pobliskie jezioro Żywieckie, prowadzi kilka szlaków. Na górę można też wjechać wyciągiem krzesełkowym.
Przez Przełęcz Salmopolską Szczyrk łączy się z Wisłą, drugą najważniejszą miejscowością w okolicy, która jest bardzo ciekawa pod względem kulturowym. Ze względu na historyczne naleciałości, zamieszkuje ją głównie ludność protestancka. To też rodzinne miasto Adama Małysza, naszego wybitnego skoczka narciarskiego. W jednej z dzielnic Wisły – Malince znajduje się zresztą skocznia narciarska jego imienia, jedna z dwóch polskich, na których rozgrywane są zawody Pucharu Świata w tej dyscyplinie.
Z Wisłą sąsiadują Ustroń, najważniejsza miejscowość sanatoryjna w tej części Polski, i Brenna, kolejna miejscowość wypoczynkowa Beskidu Śląskiego. W okolicy znajdują się też ciekawe miasta jak np. Skoczów, Bielsko-Biała i Cieszyn, stolica dawnego Księstwa Cieszyńskiego.
Warto dodać, że Beskid Śląski sąsiaduje też z Beskidem Żywieckim, gdzie prócz stolicy polskiego piwa znajdują się takie miejscowości, jak słynny z wyrobów koronkarskich Koniaków, Milówka, Węgierska Górka czy Zwardoń i Korbielów.
To jedno z pasm górskich w Karpatach Zachodnich, należące do Beskidów Zachodnich. Ciągnie się pomiędzy Dunajcem na zachodzie a dolinami Kamienicy, Mochnaczki, Muszynki i Przełęczą Tylicką na wschodzie.
Stolicą regionu jest uzdrowiskowa Krynica Zdrój. W mieście znajdują się liczne sanatoria i szpitale uzdrowiskowe oraz pijalnie wód mineralnych. Goszcząc tu, koniecznie trzeba się wybrać koleją gondolową na Jaworzynę Krynicką, gdzie główną atrakcją jest blisko 50. metrowa, drewniana wieża widokowa.
W okolicy warto odwiedzić Tylicz, dość urokliwą wieś, sięgającą swoją historią czasów średniowiecza, o charakterystycznej, górskiej zabudowie. Z pobliskiej Muszyny można się z kolei wybrać na spływ wzdłuż Popradu. Kolejne miejscowości godne odwiedzenia to uzdrowiskowa Piwniczna Zdrój, zabytkowy i bardzo urokliwy Nowy Sącz oraz Gorlice i Jasło, miejscowości związane z postacią Ignacego Łukasiewicza, wynalazcy lampy naftowej.
To najwyższe pasmo górskie Sudetów, gór znajdujących się w południowo zachodniej części Polski. Mimo że stosunkowo niewielkie – ciągnie się na dystansie ok. 50 km wzdłuż polsko-czeskiego pogranicza – obfituje w wiele bardzo ciekawych atrakcji turystycznych.
Najczęściej odwiedzaną miejscowością tego regionu jest Karpacz, słynący m.in. z charakterystycznej miejskiej zabudowy, którego nieodzowną częścią jest tzw. pruski mur. Bezsprzecznie jednak najciekawszym zabytkiem, jaki można tu zobaczyć, jest Kościół Wang, wzniesiony w całości z drewna, bez użycia gwoździ, na przełomie XII i XIII stulecia w… Norwegii (przeniesiono go tu z końcem XIX w.).
Karpacz to też idealne miejsce na zwiedzanie Śnieżki (1602 m n.p.m.), najwyższego szczytu Karkonoszy i całego pasma Sudetów i idealne miejsce wypadowe na zwiedzanie całego Karkonoskiego Parku Narodowego. W okolicy warto też zobaczyć miejscowość Kowary, słynącą niegdyś z górnictwa, czy choćby ruiny Zamku Chojnik, usytuowanego nieopodal Jeleniej Góry-Sobieszowa, będące jedną z ciekawszych atrakcji w okolicy.
Inne bardzo często odwiedzane miejscowości w Karkonoszach to, leżąca na granicy z Czechami, Szklarska Poręba, skąd prowadzą szlaki na Wielki Szyszak, kolejny z malowniczych szczytów Karkonoszy. Warto odwiedzić także Świeradów Zdrój, również jedno z chętniej odwiedzanych uzdrowisk w tej części Polski.