Polonia w Stanach Zjednoczonych – historia, ciekawostki, liczby
Polaków spotkać można na niemal każdym krańcu świata, ale to w USA jest ich najwięcej, bo ponad 10 milionów. Poznaj historię polonii w Ameryce Północnej.
Filtry
Popularne
Wyżywienie
Liczba dni
Typ wyjazdu
Cena
Standard hotelu
Ocena klientów
Udogodnienia w hotelu
Rodzaj pokoju
Udogodnienia w pokoju
Rodzaj hotelu
Tematyka
Sezon (1)
Dokumenty
Oferty
Możesz usunąć część kryteriów wyszukiwania i spróbować ponownie.
Stany Zjednoczone
Stolica: Waszyngton
Waluta: USD
Powierzchnia: 9 373 967 km 2
Liczba ludności: 323 416 292
Stany Zjednoczone to nie tylko Hollywood, fast foody i kultura masowa. W kraju trzydzieści razy większym od Polski znajdziemy wszystko, o czym turysta może zamarzyć – widowiskowe góry, malownicze jeziora, bezkresne pustynie, niezwykłe zjawiska geotermalne, potężne rzeki, piaszczyste plaże, a nawet lodowce. Któż nie chciałby zobaczyć Manhattanu, zachwycić się Wielkim Kanionem, przejechać się Route 66 czy przespacerować Aleją Gwiazd? Dodatkowo Ameryka to unikatowy tygiel kultur i narodowości oraz prawdziwa kwintesencja różnorodności, gdzie jak się powszechnie uważa – wszystko jest możliwe. Spełnij swój American Dream i odkryj ten niezwykły kraj już teraz!
Walutą USA jest dolar amerykański, który dzieli się na 100 centów. Płatność kartą jest bardzo rozpowszechniona, nie ma też problemu z dostępem do bankomatów.
1 USD = 4,10 PLN
1 PLN = 0,24 USD
Jako że Stany Zjednoczone są ogromnym krajem, występuje tu wiele typów klimatów, z których dominującym jest kontynentalny, charakteryzujący się nieraz bardzo chłodnymi zimami i gorącymi latami. Wyjątkami są: zachodnie wybrzeże (chłód i wilgoć na północy i klimat zbliżony do śródziemnomorskiego na południu), wybrzeże Zatoki Meksykańskiej (łagodne zimy i gorące parne lata), Floryda (klimat prawie tropikalny), rejony górskie (niskie temperatury przez cały rok), pustynie (łagodne zimy i upalne lata), Hawaje (klimat tropikalny) i Alaska (znacznie niższe temperatury niż w pozostałej części kraju).
Średnie temperatury w Nowym Jorku wynoszą zimą 4-7°C w dzień i od -1 do 3°C w nocy, wiosną i jesienią 10-18°C w dzień i 2-11°C w nocy i latem 26-30°C w dzień i 18-21°C w nocy. Opady, deszczu lub zimą śniegu, których suma wynosi 1260 mm, są równomiernie rozłożone przez cały rok.
Średnie temperatury w San Francisco wynoszą zimą 15-18°C w dzień i od 7 do 9°C w nocy, wiosną i jesienią 18-23°C w dzień i 9-12°C w nocy i latem 22-24°C w dzień i 12-13°C w nocy. Opady występują głównie zimą.
Średnie temperatury w Miami wynoszą zimą 25-26°C w dzień i od 16 do 17°C w nocy, wiosną i jesienią 27-30°C w dzień i 20-23°C w nocy i latem 32-33°C w dzień i 24-25°C w nocy. Najbardziej deszczowa jest jesień (210-240 mm miesięcznie), najmniej natomiast zima (45-50 mm).
W południowo-wschodnich stanach występuje zagrożenie huraganami i tornadami, szczególnie wiosną.
Monumentalne budynki, tętniące życiem miasta oraz naturalnie piękne parki narodowe oraz kaniony w USA to tylko jeden z wielu atrakcji. Podczas jednorazowego wyjazdu trudno zobaczyć wszystkie miejsca. Warto więc znać te najciekawsze, zaplanować urlop w USA i zdecydować o priorytetach.
Hawaje:
Praktycznie każde dużo miasto USA ma własne lotnisko, do największych (pod względem ilości pasażerów) należą porty lotnicze w Atlancie (ATL), Dallas (DFW), Denver (DEN), Chicago (ORD) i Los Angeles (LAX). Na wakacje do Stanów Zjednoczonych z Polski można dolecieć bezpośrednio z Warszawy do Nowego Jorku (JFK – 9h45min), Miami (MIA – 11h40min), Chicago (ORD – 10h10min) i Los Angeles (LAX – 12h15min).
By dostać się na Hawaje, trzeba kupić lot z przesiadką przez USA (np. przez Los Angeles, San Francisco, San Diego, Portland, Las Vegas, Seattle), Australię, Kanadę, Filipiny, Chiny czy Japonię. Każda największa z hawajskich wysp posiada własne lotnisko.
Na Alaskę również nie ma bezpośrednich lotów z Polski – trzeba nastawić się więc na lot z przesiadką przez Los Angeles lub Chicago.
Zanim na terenie kontynentu pojawili się europejscy osadnicy, ziemie te były zamieszkiwane wyłącznie przez ludy tubylczych Amerykanów. Pierwszą kolonią w dzisiejszych Stanach Zjednoczonych było założone przez Brytyjczyków w 1607 r. Jamestown. W 1620 r. na statku Mayflower dotarli tu z Anglii uchodźcy protestanccy, zwani purytanami i założyli osadę w Plymouth.
Przez kolejne lata przybywali do Nowego Świata kolejni osadnicy i pod koniec XVIII w. istniało już 13 kolonii, wszystkie we wschodniej części kraju. Z czasem koloniści stawali się coraz bardziej niezadowoleni z brytyjskiej władzy, w szczególności z ceł i praw, które były na nich nakładane. W konsekwencji w 1775 r. wybuchła rewolucja przeciwko Wielkiej Brytanii, rok później została podpisana Deklaracja Niepodległości. Po zakończeniu wojny przygotowano konstytucję, a pierwszym prezydentem kraju został Jerzy Waszyngton.
W kolejnych latach kraj stopniowo powiększał swoje terytorium, czy to na skutek podbojów, czy kupna ziemi (np. Luizjany od Francji, czy znacznie później Alaski od Rosji). W 1861 r., w wyniku konfliktu o kwestię niewolnictwa i wybór Abrahama Lincolna na prezydenta stany południowe odłączyły się od północnych, tworząc Skonfederowane Stany Ameryki. W konsekwencji wybuchła krwawa wojna, która przeszła do historii jako Wojna Secesyjna. Konflikt zakończył się w 1865 r. i został wygrany przez wojska Unii (północy).
Początek XX w. przyniósł szybką modernizację kraju i duży wzrost zamożności części społeczeństwa, a w 1929 r. nagłe załamanie gospodarki zwane Wielkim Kryzysem. Po ataku japońskim na bazę w Pearl Harbor na Hawajach, Amerykanie zaangażowali się w drugą wojnę światową. Czasy powojenne to okres zimnej wojny, silnego antykomunizmu i interwencji amerykańskich w różnych częściach świata (m.in. w Korei i Wietnamie), a także walki o prawa czarnoskórych i kobiet. Do najważniejszych wydarzeń XXI w. możemy zaliczyć atak na World Trade Center i będącą jego konsekwencją wojnę w Afganistanie.
Do najpopularniejszych potraw w USA należą: hot dogi, burgery, mac and cheese (makaron z serem), cornbread (chleb z mąki kukurydzianej), Buffalo wings (pikantne skrzydełka z kurczaka), żeberka, krążki cebulowe, pianki marshmallows, deser banana split (banan z lodami), masło orzechowe, suszona wołowina (beef jerky), gofry z kurczakiem polane syropem klonowym, pankejki, ciasteczka pieguski. Wśród dobroci kuchni amerykańskiej wymieniane są również:
Gumbo – pochodząca z Luizjany gęsta zupa z warzywami, mięsem i owocami morza.
Jambalaya – potrawa z ryżu z warzywami, kurczakiem i owocami morza, serwowana z dodatkiem pikantnego kreolskiego sosu.
Clam chowder – zupa z mięczaków z ziemniakami, wieprzowiną i cebulą.
Reuben – kanapka z żytniego chleba z peklowaną wołowiną, kiszoną kapustą i serem.
Philly cheese steak – dosyć tłusta kanapka z wołowiną, serem i cebulą.
BLT – kanapka z pomidorami, bekonem, sałatą i pomidorem.
Lobster roll – mięso z homara z majonezem i cytryną w posmarowanej masłem bułce do hot doga.
S’more – dwa krakersy z czekoladą i pianką marshmallow upieczone na ogniu.
Do USA można wwieźć 200 papierosów i kwartę (946 ml) alkoholu. Kwoty powyżej 10.000 USD należy zadeklarować. Zabroniony jest wwóz produktów mięsnych, roślin, warzyw i owoców.
W sklepach: chleb 2,5 USD, chipsy 3-5 USD, kawa 5-10 USD, herbata 2-4 USD, banany 1,5-2 USD/kg, woda 3,5l 1 USD, cola 2l 2 USD, sok 2l 3 USD, wino 8-12 USD, szampon 2-6 USD, pasta do zębów 3 USD, dezodorant 3-6 USD, papierosy 6,5-8 USD.
W restauracjach: kawa 2,50-3,50 USD, herbata 3,50 USD, piwo 5 USD, omlet 16 USD, kanapka 13 USD, sałatki 8-13 USD, pizza 15 USD, zupa dnia 6,50 USD, krążki cebulowe 3 USD, frytki 2 USD, ciasto 5 USD, podstawowy zestaw w McDonald’s 8 USD.
Benzyna kosztuje 1,85 za galon (3,78 l), lokalny bilet autobusowy 1,5-4 USD, taksówka 2,50-6 USD opłaty początkowej i 1,20-3,20 USD za kilometr. Za wynajem auta zapłacimy od 40 do 100 USD dziennie.
Paszport, kartę kredytową, przejściówkę do prądu, podstawowy zestaw leków, odpowiednią odzież (w zależności od tego, do której części Stanów Zjednoczonych na urlop się wybieramy). Wizy do USA dla Polaków zostały zniesione.
Produkty spożywcze: marshmallows, masło orzechowe, wino z Napa Valley, Bourbon, cukierki salt water taffy, syrop klonowy.
Produkty użytkowe: markowe ubrania i buty, bejsbolówki z logo amerykańskich drużyn, elektronika, kosmetyki (Bath and Body Works, EOS, Anastasia Beverly Hills), buty i kapelusze kowbojskie, zegarki.
Produkty dekoracyjne: gadżety z amerykańską flagą, stanowa tablica rejestracyjna,
Hawaje: kawa Kona, wino z ananasa, dżemy z tropikalnych owoców (mango, passiflory, ananasa czy papai), orzechy makadamia, ukulele (tutejsza, 4-strunowa gitara), wyroby z drewna koa (miski, talerze, ramki, wazony), koszula hawajska, naszyjnik z kwiatów, biżuteria.
Podając datę, najpierw zapisuje się miesiąc, potem dzień i na końcu rok (11 grudnia 2020 będzie zapisany jako 12/11/20).
W USA obowiązuje inny system miar: temperaturę podaje się w Fahrenheitach (0°C to 32°F, 20°C to 68°F, 30°C to 86°F, 100°C to 212°F), objętość w galonach (1 gal to 3,785 l), odległość w stopach (1 ft to 30,48 cm), jardach (1 yd to 0,9144 m) i milach (1 mi to 1,609 km), a wagę w funtach (1 lb to 0,4536 kg).
Ceny podane w sklepach nie zawierają podatku, który jest doliczany dopiero przy kasie.
Dawanie napiwków (nie tylko w restauracjach, ale korzystając z wszelkich usług) jest wymagane niezależnie od tego, czy jesteśmy zadowoleni z obsługi. Standardowo napiwek powinien wynosić 10-20 proc. rachunku.
W USA wszystko jest większe niż w Europie, zarówno porcje jedzenia, samochody, rozmiary ubrań, jak i domy.
Alkohol można spożywać dopiero po ukończeniu 21 lat.
Poznaj regiony Stanów Zjednoczonych: