Amfiteatr w Durres

Amfiteatr w Durres to najstarszy i najlepiej zachowany antyczny zabytek miasta. Znajduje się w centrum w niedalekiej odległości od plaży, więc można udać się na jego zwiedzanie spacerem. Amfiteatr ma kształt elipsy i może pomieścić nawet 20 tysięcy widzów, co czyni go największym, zachowanym amfiteatrem na Bałkanach.

Wyjątkowa historia Amfiteatru w Durres

Wybudowany w II w. n.e. podczas rządów cesarza Trajana, wykorzystywany był przede wszystkim do urządzania widowisk, w których głównym punktem programu były walki gladiatorów.

W IV w. budowla została poważnie uszkodzona na skutek trzęsienia ziemi, a krótko po tych wydarzeniach na jej terenie wybudowano kaplicę, która została ozdobiona freskami, a następnie mozaikami.

Amfiteatr został całkowicie zasypany ziemią w czasach osmańskich, a w 1966 r. i przypadkowo odkryty podczas prac wykopaliskowych. Odsłonięcia budowli do obecnego stanu dokonano w latach 80 ubiegłego wieku. Prace wykopaliskowe wymagały wyburzenia 33 domów, aby zapewnić pracownikom odpowiedni dostęp do zabytku i umożliwić jego odsłonięcie, co pokazuje jak bardzo amfiteatr był pochłonięty przez czas.

Zwiedzanie amfiteatru w Durres

Oglądanie amfiteatru w Durres to przede wszystkim spacer wzdłuż jego murów, więc spokojnie znajdziesz na to chwilę podczas wczasów w Albanii. Jednak zwiedzający mogą również wejść do jego środka, gdzie dawniej znajdowała się arena.

Do „wnętrza” prowadzi brama, a po jej przejściu można obejrzeć kaplicę, podziemia i pozostałości po trybunach oraz arenie. Amfiteatr w Durres jest dość dobrze zachowany, ale jego część wciąż znajduje się pod ziemią, gdyż nad nim zostały wybudowane budynki mieszkalne i nie wszystkie można było wyburzyć. Da się jednak przejść przez hole, pomieszczenia oraz tunele, którymi przechodzili gladiatorzy.

Amfiteatr w Durres – okoliczne atrakcje

Miasto Durres to jeden z najważniejszych kurortów Albanii – portowa miejscowość nad Morzem Adriatyckim oferuje przeróżne możliwości. To jedno z najstarszych miast Albanii – główny port kraju, liczne atrakcje turystyczne, hotele o różnym standardzie i bogata oferta restauracji, w której królują owoce morza. Dzięki temu Durres jest idealnym miejscem na wakacje w Albanii i każdy znajdzie w nim rozrywki idealne dla siebie. To miasto, w którym nowe przeplata się ze starym: kolumny korynckie wciśnięte pomiędzy bloki i nowoczesna restauracja zlokalizowana w weneckiej wieży robią niesamowite wrażenie. W mieście można zobaczyć m.in. pałac króla Zoga, Forum rzymskie i fragmenty murów obronnych.

mapka

Pokaż na mapie