Zakazane Miasto

Zakazane Miasto położone jest w samym centrum miasta, więc jest łatwo dostępne dla zwiedzających, stanowiąc częsty kierunek wycieczek po Pekinie. To była rezydencja cesarska, w której przez ponad 500 lat urzędowały dynastie Ming i Qing. Okazałe oraz bogato zdobione budowle już z daleka budziły podziw i respekt okolicznych mieszkańców, a także przyjezdnych. Dziś jest to ważna atrakcja turystyczna Chin, która w 1987 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Historia Zakazanego Miasta

W 1406 r. stolica Chin została przeniesiona z Nanjing do Pekinu przez cesarza Yongle. W tym samym czasie rozpoczęto budowę Zakazanego Miasta, które trwało 14 lat i zaangażowano do niej około miliona robotników.

Zakazane Miasto to między innymi pałac cesarski, a ponieważ cesarz był uważany za istotę boską to tylko nieliczne grono wybrańców miało wstęp do rezydencji. Stąd też wzięła się nazwa Zakazane Miasto, która funkcjonuje do dzisiaj.

Od kiedy abdykował ostatni cesarz Chin Puyj w 1912 r., jest to miejsce publiczne dostępne dla wszystkich, którzy chcą je zwiedzić. Zakazane Miasto było siedzibą 24 cesarzy. Składa się z 980 budynków o różnym przeznaczeniu o łącznej powierzchni aż 720 m2.

Zakazane Miasto w Pekinie – zwiedzanie

Rozległe tereny, liczne posążki i zdobienia typowe dla kultury azjatyckiej sprawiają, że Zakazane Miasto jest wspaniałym przykładem tradycyjnej architektury i sztuki chińskiej, którą możesz poznać podczas wczasów w Chinach.

To największy na świecie zbiór starożytnych, drewnianych konstrukcji, który jest pod opieką Muzeum Pałacowego.

  1. Zwiedzający wchodzą przez Bramę Południkową, która ma kształt litery „U” i dawniej była zarezerwowana jedynie dla cesarza.
  2. Największą popularnością cieszą się reprezentacyjne sale ceremonialne i tereny parad.
  3. Warto też zobaczyć Galerię Architektury Historycznej i Bramę Dobrobytu Wschodu oraz serce Zakazanego Miasta, czyli Trzy Wielkie Sale. W Sali Najwyższej Harmonii jest Smoczy Tron o niezwykłym zdobieniu, na którego tyłach znajduje się Xumishan, który przedstawia buddyjski raj.

Obok Wielkich Sal znajdują się budynki, w których przechowywano gromadzone bogactwa, a dziś znajdują się w nich eksponaty muzealne.

mapka

Pokaż na mapie