Pekin i jego atrakcje. Co warto wiedzieć o stolicy Chin?

Pekin to tętniąca życiem metropolia, stanowiąca niezwykłe połączenie tradycji i nowoczesności, w której z pewnością nikt nie będzie się nudził – na przyjezdnych czeka tu ogromna ilość imponujących zabytkowych budowli, na czele z Zakazanym Miastem, mistycznymi, bogato zdobionymi świątyniami, pięknymi zielonymi parkami i współczesnymi drapaczami chmur. Co warto zobaczyć w Pekinie?

Pekin - informacje podstawowe

Pekin to miasto liczące 21 mln mieszkańców, które jest stolicą Chin i drugim pod względem populacji miastem tego kraju (wyprzedza go Szanghaj). Cała metropolia, położona w północno-wschodniej części kraju, jest ogromna i rozciąga się na powierzchni 16.410 km², czyli obejmuje obszar większy, niż województwo małopolskie. Po mieście podróżuje się jednak w miarę komfortowo, głównie za sprawą kolei podziemnej – w Pekinie są aż 23 linie metra i ponad 390 stacji!

Historia miasta sięga 3 tysiące lat wstecz - przez ten okres Pekin miał wiele nazw (m.in. Nanjing, Zhongdu, Dadu i Beiping), nic więc dziwnego, że na terenie miasta znajduje się ogromna liczba ciekawych miejsc i zabytków, które warto zobaczyć. Ze wszystkich atrakcji Pekinu wybraliśmy dla Was te najciekawsze.

Miasto w Pekinie

Jedną z najważniejszych atrakcji w Pekinie jest Zakazane Miasto, dawny cesarski kompleks pałacowy zbudowany w pierwszej połowie XV wieku, który był rezydencją chińskich cesarzy przez ponad 500 lat. Stanowi on ogromny kompleks budynków i ogrodów o wielkiej wartości artystycznej i historycznej. Całość otoczona jest murem obronnym, a na jego obszarze znajdziemy wiele pałaców i pawilonów, m.in. największy obiekt Zakazanego Miasta – Pawilon Najwyższej Harmonii. W 1987 roku Zakazane Miasto zostało oficjalnie wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Przeczytaj również:

10 ciekawostek o zakazanym mieście, o których mogliście nie wiedzieć (Pekin)

Zwiedzanie Placu Tian’anmen

Jeśli planujesz wakacje w Pekinie, koniecznie udaj się też do znajdującego się tuż przy Zakazanym Mieście Placu Tian’anmen (Plac Niebiańskiego Spokoju) – największego publicznego placu świata (800x300 m) z pomnikiem Bohaterów Ludu i Mauzoleum Mao Zedonga. Między 15 kwietnia 1989 r. a 4 czerwca tego samego roku odbywały się tu liczne protesty, których głównymi uczestnikami byli studenci domagający się wprowadzenia reform. Demonstracje zakończyła interwencja wojska i masakra ludności cywilnej, które przeszły do historii jako Masakra na Placu Tian’anmen. Dokładna liczba ofiar tej rzezi do tej pory nie jest znana i waha się od 241 zabitych (jak podają oficjalne źródła chińskie) do przeszło 2,5 tys. szacowanych przez Czerwony Krzyż (to właśnie wtedy powstało jedno z najsłynniejszych zdjęć reporterskich autorstwa Jeffa Widenera, przedstawiające nieznanego mężczyznę zagradzającego drogę kolumnie czołgów).

Po wschodniej stronie Placu Tian’anmen usytuowane jest Muzeum Narodowe Chin, największe na  świecie muzeum pod względem powierzchni ekspozycyjnej, prezentujące bardzo bogate zbiory związane z chińską historią, sztuką i kulturą, pokazujące różne okresy z kilku tysiącletniej historii tego kraju. Całość podzielono na kilka działów, m.in. Historia Chin, Sztuka chińska, Sztuka buddyzmu i taoizmu, Chińska kultura etniczna i (osobno) ludowa. Prócz wystaw stałych prezentowe są też bardzo ciekawe ekspozycje czasowe, przedstawiające różne aspekty chińskiego społeczeństwa.

Z kolei po zachodniej stronie Placu Tian’anmen znajduje się Wielka Hala Ludowa, budynek, który wzniesiono w 1959 roku dla uczczenia 10. rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej. W zachodniej WHL części mieści się sala audytoryjna, która pełni przede wszystkim funkcję chińskiego parlamentu, ale – co ciekawe – pomiędzy jego obradami służy także jako miejsce rozmaitych konferencji i koncertów.

Pekin - Pałac Letni

Bardzo ciekawy i na pewno warty odwiedzenia jest też Pałac Letni, kompleks pałacowo-parkowy, który służył jako miejsce wypoczynku cesarzy z dynastii Qing. Chińska nazwa tego miejsca to Yíhéyuán i oznacza Ogród Pielęgnowania Harmonii. Cały kompleks liczy aż 70 tys. m² przestrzeni i znajdują się tu liczne rezydencje, ogrody, altanki, pawilony, galerie, a także sztuczne jezioro Kunming, zajmujące przeszło połowę całej powierzchni. Centralnym punktem Yíhéyuán jest Wzgórze Długowieczności, które wznosi się na 60 m wysokości.

Stolica Chin - Park Beihai

Miłośników przyrody na pewno ucieszy także wizyta w Parku Beihai, jednym z najstarszych ogrodów cesarskich w Chinach, położonym na północny zachód od Zakazanego Miasta. Cały kompleks parkowy ma niecałe 70 hektarów, a sporą jego część stanowią zbiorniki wodne. W centralnej części parku znajduje się wyspa Qionghua z piękną Białą Dagobą, usytuowaną na stawie Taiye, zwanym też inaczej Beihai (po chińsku znaczy to tyle, co Północne Morze).

Na wschód od parku Beihai usytuowany jest jeszcze jeden bardzo ciekawy park – Jingshan (Jǐngshān Gōngyuán), porośnięty drzewami owocowymi, sosnami i cyprysami. W dawnych czasach park ten pełnił funkcję prywatnego miejsca wypoczynku chińskich cesarzy. Nie licząc służby, żadne osoby postronne nie miały tam wstępu. Miejsce zostało otwarte dla szerokiej publiki dopiero w 1928 roku.

Pekin - zwiedzanie zabytkowych świątyń

W Pekinie koniecznie trzeba też zobaczyć przynajmniej kilka z wprost niezliczonej liczby pekińskich świątyń. 

Świątynia Nieba

Jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Pekinu jest Świątynia Nieba, kompleks taoistycznych budowli sakralnych z okresu dynastii Ming, gdzie cesarze modlili się o obfite plony i dobre żniwa. Do najważniejszych budowli kompleksu zalicza się Okrągły Ołtarz i Pawilon Modlitwy o Urodzaj.

Świątynia Lamy

Równie ciekawe są Świątynia Lamy (nazywana także Świątynią Yonghe) – jeden z najważniejszych klasztorów buddyzmu tybetańskiego świata, łączący w sobie elementy architektury chińskiej i tybetańskiej.

Świątynia Białego Obłoku

Świątynia Białego Obłoku, taoistyczna świątynia z wieloma dziedzińcami, pawilonami i przepięknym ogrodem.

Pekin - ciekawostka

W trakcie zwiedzania Pekinu warto zwrócić uwagę na hutongi, uliczki z charakterystycznymi dziedzińcami, przy których usytuowane są tradycyjne chińskie domostwa, najczęściej parterowe. Można je spotkać w wielu częściach miasta, a gdzieniegdzie tworzą wręcz całe kwartały, poprzecinane alejami, w których można poczuć tradycyjny sposób życia chińskiego społeczeństwa.

Pekin - atrakcje turystyczne w nowoczesnym wydaniu

Pekin oferuje także mnóstwo atrakcji dla zwolenników nowoczesnej architektury – znajduje się tu 51 wieżowców mierzących powyżej 150 metrów wysokości, najwyższym z nich jest CITIC Tower, który wznosi się 528 metrów wzwyż. Bardzo ciekawy jest też nowoczesny Stadion Narodowy w Pekinie, zwany potocznie Ptasim Gniazdem, który był jednym z głównych obiektów podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2008.

Z nowoczesnych budowli na uwagę na pewno zasługuje też Teatr Narodowy, futurystyczny budynek znajdujący się tuż za wspomnianą wcześniej Wielką Halą Ludową. Budynek, który został wykonany według projektu francuskiego architekta Paula Andreu, wykonany jest z tytanu i szkła i przypomina swoim wyglądem odwróconą czaszę. Wewnątrz konstrukcji wyodrębnione są trzy sale: teatralna, operowa i koncertowa, mogące w sumie pomieścić 6,5 tys. widzów.

To również może Cię zainteresować:

Jak przygotować się na podróż do Chin?
Kiedy jechać do Chin i co zobaczyć? Najlepszy okres na wyjazd do Państwa Środka

Pekin i okolice - co jeszcze warto zwiedzić?

Będąc w Pekinie, warto udać się na wycieczkę poza miasto, by odwiedzić Wielki Mur Chiński, który znajduje się w pobliżu miasta. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli na świecie i jeden z nielicznych obiektów, który jest widoczny z kosmosu. Tworzy go imponujący system obronny złożony z murów, zapór naturalnych, fortów i wież, który miał na celu osłaniać północne Chiny przed najazdami.

No i najważniejsze, goszcząc w Pekinie, koniecznie trzeba skosztować kaczki po pekińsku! To tutejsze kultowe danie, które charakteryzuje się tym, że kaczkę glazuruje się syropem maltozowym, a następnie piecze nad ogniem, dzięki czemu jest ona bardzo smaczna i chrupiąca. Smacznego!

Data Publikacji: 17.08.2023
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Paulina Tondos

Z wykształcenia kulturoznawczyni, absolwentka warszawskiego Ośrodka Studiów Amerykańskich, z zawodu pilotka wycieczek i przewodniczka, autorka książek „Islandia. Tam, gdzie elfy mówią dobranoc” i „Życie pod wulkanami. Ogniste serce Islandii”. W wolnych chwilach podróżuje po świecie. Odwiedziła blisko sto krajów na pięciu kontynentach – przemierzała już i bezdroża Timoru Wschodniego i pustynie Arabii Saudyjskiej i skuty lodem Svalbard. Najbliższe jej sercu są zdecydowanie klimaty dalekiej Północy. Część roku zwykle spędza na Islandii, która według niej, jest najpiękniejszym krajem świata.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Kioto – atrakcje. Co zobaczyć w dawnej stolicy Japonii? Zabytki i ciekawe miejscaKioto to miasto, które wymaga cierpliwości – jak dobrze zaparzona herbata czy powoli odsłaniany zwój z kaligrafii. Japonia kusi nowoczesnością i przywiązaniem do tradycji, ale nigdzie indziej nie znajdziemy tyle dawnej Japonii wypełnionej stukotem drewnianych sandałów geta co właśnie tutaj. W mieście, w którym zza każdego rogu wołają nas duchy przeszłości, chcące opowiedzieć historie niemal wprost wyjęte z japońskiego drzeworytu. Przez tysiąc lat Kioto było politycznym i duchowym centrum Japonii. Cesarz Kammu wybrał to miejsce na swoją stolicę, projektując ją na wzór chińskiego Chang'an. Dziś, gdy Tokio przejęło funkcje stolicy, Kioto pozostało strażnikiem pamięci. Tutaj mieszczą się najważniejsze szkoły ceremonii herbaty, tutaj powstają najlepsze kimona, tutaj działa ponad dwa tysiące świątyń i sanktuariów. Kioto nie wystarczy zobaczyć – trzeba go doświadczyć. Czy to będzie spacer przez czerwone tunele torii w Fushimi Inari, medytacja w suchym ogrodzie Nanzen-ji, czy spotkanie z gejszą na wąskich uliczkach Gion – każde z tych doświadczeń to okno na Japonię, której większość świata już nie pamięta. Oto najważniejsze miejsca Kioto, które sprawią, że zrozumiesz, dlaczego nazywane jest duszą Japonii.
krajobraz kierunku
Góra Athos w Grecji – święta góra dostępna tylko dla mężczyznNa północno-wschodnim krańcu Grecji, tam gdzie wody Morza Egejskiego spotykają się ze zboczami porośniętymi lasem, wznosi się miejsce, gdzie funkcjonuje najbardziej tajemnicza autonomiczna wspólnota religijna na świecie – monastyczne państwo w państwie, gdzie żadna kobieta nie może postawić stopy od 1046 roku. Miejsce, gdzie 20 średniowiecznych klasztorów skrywa skarby sztuki bizantyjskiej, a ponad 1700 mnichów żyje według reguł starych jak samo chrześcijaństwo. Góra Athos to ostatni zakątek Europy, gdzie przepisy sprzed niemal tysiąca lat wciąż obowiązują z niewzruszoną konsekwencją. Czy można sobie wyobrazić miejsce bardziej owiane legendami? Góra, która według tradycji jest „ogrodem Matki Bożej”, a według mitologii greckiej – kamieniem rzuconym przez olbrzyma w boga Posejdona. Półwysep, gdzie przechowywane są relikwie tak cenne, że pielgrzymi pokonują tysiące kilometrów, by choć przez moment stanąć w ich obecności. Republika, która ma własną stolicę, własne prawa i własny kalendarz – opóźniony o 13 dni względem reszty świata. Odkryj tajemnice ostatniej republiki mnichów w Europie, poznaj legendy Góry Atos i dowiedz się, dlaczego to miejsce od ponad tysiąca lat pozostaje niedostępne dla kobiet.
krajobraz kierunku
Kos – atrakcje. Co warto zobaczyć? Zabytki, natura, plażeKos to niewielka, ale fascynująca wyspa grecka. Jej turystyczne walory to nie tylko piękne krajobrazy i zabytki – ogromną zaletą jest także położenie zaledwie 14 kilometrów od Turcji, dzięki czemu można połączyć greckie wakacje z jednodniową wyprawą promem do orientalnego świata. Strategiczne usytuowanie między kontynentami sprawiło, że wyspa przez stulecia odgrywała rolę kulturowego pomostu między Zachodem a Orientem. Turystów przyciągają przede wszystkim wspaniałe widoki – Kos jest dosłownie zanurzona w bujnej zieleni – oraz liczne zabytki antyczne, które wymagają co najmniej kilku dni zwiedzania. W upalne dni idealnym uzupełnieniem programu będzie relaks na jednej z wielu plaż wyspy, gdzie można skorzystać z doskonałej infrastruktury przygotowanej z myślą o miłośnikach sportów wodnych. Niezależnie od budżetu, każdy znajdzie tu coś dla siebie – od kameralnych pensjonatów po luksusowe hotele. Wszystko dopełniają magiczne zachody słońca, które tworzą niepowtarzalny klimat wyspy. Co więc warto zobaczyć na Kos? Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych atrakcji, których nie można przegapić.
krajobraz kierunku
Palio Pyli na Kos. Jakie sekrety skrywa ta opuszczona osada i zamek?W sercu wyspy Kos, z dala od zgiełku współczesności, ukrywa się Palio Pyli – średniowieczna osada z ruinami bizantyjskiej warowni, gdzie porosłe mchem mury i opustoszałe dziedzińce wciąż rodzą pytania o losy tutejszej społeczności. Spacerując wąskimi, brukowanymi uliczkami, można natknąć się na fundamenty domów, zagłębienia po studniach oraz pozostałości grobów, które malują obraz miejsca porzuconego w pośpiechu. Najbardziej poruszającym świadectwem dramatycznej przeszłości wioski jest jednak wszechobecna cisza.