Katedra Notre-Dame w Paryżu to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli na świecie. Utrzymana w gotyckim stylu i pełna zdobień robi ogromne wrażenie na turystach i jest chętnie zwiedzana oraz oglądana z zewnątrz. Katedra Notre-Dame ma 35 m wysokości, 128 m długości i 48 m szerokości, dzięki czemu widoczna jest już z daleka.
Maurice de Sully biskup paryski zachwycony pięknem bazyliki Saint-Denis postanowił wybudować równie imponujący kościół w samym sercu Paryża. Ze wsparciem monarchy biskup zatrudnił architekta, a w 1163 r. położono kamień węgielny pod budowę.
Ceremonia rozpoczęcia budowy była wystawna i brało w niej udział wiele ważnych osobistości, wśród których najważniejszy był papież Aleksander III. Prace nad Katedrą Notre-Dame trwały prawie 180 lat, a w tym czasie wprowadzano wiele zmian i poprawek wraz z nadejściem nowych możliwości. Została wzniesiona w mocno zabudowanej lokalizacji, dlatego, aby mogła powstać, zburzono wiele domów i dwa kościoły. Właścicielem katedry jest państwo francuskie, ale kościół ma wieczne prawo użytkowania jej.
Katedra Notre-Dame w Paryżu to imponująca budowla w gotyckim stylu, która posiada podwójne nawy boczne (łącznie jest ich 5) oraz wspaniałe galerie. W ścianach nawy głównej znajdują się liczne, kolorowe i bardzo ozdobne witraże oraz bajeczne rozety, a szczególnie ogromna rozeta północna, która mieni się różnymi kolorami.
W północnej wieży umieszczono 4 dzwony, z których najcięższy waży 1915 kg, a w południowej znajduje się dzwon Bourdon o wadze 13 ton. Dzwony dzwonią 3 razy dziennie, ale Bourdon można usłyszeć tylko z okazji najważniejszych świąt. Wewnątrz Katedry Notre-Dame umieszczone są organy z XVIII w, które mają aż 6000 piszczałek oraz najważniejsza relikwia, czyli Korona Cierniowa.
Ze względu na trwające prace remontowe po pożarze Katedry Notre-Dame, który miał miejsce w 2019 r., turyści nie mogą zwiedzać obiektu. Jednak dostępny dla zwiedzających jest plac wokół budynku, czyli Parvis Notre-Dame, dający możliwość dokładnego obejrzenia zewnętrznej części. Turyści mogą też zwiedzać katedralną kryptę i korzystać z kładki dla pieszych i rowerzystów. Remont i prace naprawcze planowo mają zakończyć się w 2024 r. – wtedy też wnętrza mają być ponownie dostępne dla zwiedzających.
Cmentarz Père-Lachaise
Eurodisneyland
Luwr
Łuk Triumfalny w Paryżu
Moulin Rouge
Park Asterixa
Wersal
Wieża Eiffla