Rezerwaty przyrody w Kenii, które warto odwiedzić

Gorąca Kenia kusi nas swoją egzotycznością i wyjątkową przyrodą, całkowicie odmienną od tego, do czego jesteśmy, jako mieszkańcy Europy, przyzwyczajeni. Do największych walorów tego afrykańskiego państwa należy z pewnością zaliczyć wolno żyjące, dzikie zwierzęta, egzotyczną roślinność i piękne krajobrazy. Zróżnicowana przyrodniczo i kulturowo Kenia jest idealnym miejscem na prawdziwe safari. Rozległa równina sawanny to dom tysięcy słoni, antylop gnu, lwów, zebr, żyraf, lampartów i nosorożców. Barwne wioski zamieszkane przez Masajów i Samburu, mimo ubóstwa, wypełnia radość i śpiew. Magiczny widok tworzą rozległe jeziora spowite różową mgłą stad flamingów, a bezkresne plaże tulą się do turkusowych wód Oceanu Indyjskiego. Kenia to również liczne rezerwaty przyrody i parki narodowe. Które z nich szczególnie warto odwiedzić podczas wakacji w Kenii? Mamy dla Ciebie 5 propozycji szczególnie wartych uwagi, ale o tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Roślinność i krajobraz Kenii

Centralną część kraju stanowią spękane słońcem stepy i sucha sawanna, porośnięte półpustynną roślinnością i krzewami kolczastej akacji, z kolei wyżyny porastają bujne lasy tropikalne. Barwy krajobrazu zmieniają się wraz z porami roku, przyjmując w okresie od marca do czerwca odcienie soczystej zieleni, by następnie w porze suchej mienić się odcieniami brązów i żółcieni. Niezwykła i dzika przyroda jest chroniona w kilku parkach narodowych, w większości których można wziąć udział w zorganizowanym safari.

Niezwykłe zwierzęta zamieszkujące tereny Kenii

Żyje tutaj kilkadziesiąt gatunków dużych ssaków, w tym przedstawiciele tzw. Wielkiej Piątki Afryki, czyli słoń sawannowy, nosorożec czarny, lew, bawół i lampart. Poza nimi można spotkać stada zebr i żyraf, gepardy oraz takie egzotyczne jak gatunki, jak eland, kudu i impala. Bliskie okolice zbiorników wodnych i terenów bagnistych to siedliska krokodyli i hipopotamów. W rezerwacie Masai Mara można obserwować jeden z najwspanialszych spektakli natury: doroczną Wielką Migrację ponad miliona zwierząt w poszukiwaniu pożywienia. Z kolei w rezerwatach morskich zlokalizowanych u wybrzeży Kenii mamy możliwość podziwiać egzotyczne gatunki ryb żyjące wśród raf koralowych. Każdy z rezerwatów i parków narodowych Kenii zasługuje na uwagę i powinien znaleźć się na liście miejsc do odwiedzenia, ale może poniższy opis pozwoli Wam zdecydować się na któryś z nich.

Rezerwat Masai Mara w Kenii

Ten park o powierzchni 1510 km2 położony jest na zachód od stolicy państwa – Nairobi, na wysokości ponad 1500 m n.p.m. i stanowi część większego kompleksu przyrodniczego, jakim jest Park Narodowy Serengeti, który znajduje się w północno-zachodniej Tanzanii. Co sprawia, że należy on do ulubionych miejsc wybieranych przez turystów odwiedzających Kenię? Przede wszystkim to, że jest domem dla przedstawicieli Wielkiej Piątki i wielką sceną dla wyjątkowego spektaklu natury. Podczas corocznej Wielkiej Migracji stada antylop gnu i zebr oraz przedstawiciele Wielkiej Piątki przemierzają tysiące kilometrów z Tanzanii do Kenii w poszukiwaniu pożywienia, a my możemy podziwiać tę wędrówkę, stojąc z boku, niekiedy z bardzo bliska. W tym miejscu można także przyjrzeć się kulturze Masajów, którzy do dziś żyją zgodnie ze swą tradycją, z dala od zdobyczy cywilizacji. Ich charakterystyczne domy budowane na szkielecie z gałęzi z papki z krowiego łajna zmieszanego z wodą i popiołem, pokryte trawą stanowią nieodłączny element tutejszego krajobrazu.

Park Narodowy Tsavo – największy i najstarszy w Kenii

Tsavo jest najstarszym i największym parkiem narodowym Kenii. Jego obszar został wytyczony już w 1948 r. i wynosi aż 22 812 km2. Dla pobudzenia wyobraźni dodajmy, że powierzchnia Słowenii wynosi „zaledwie” 20 273 km2. Przez sam środek parku biegnie główna droga kraju łącząca dwa największe miasta, Nairobi i Mombasę, dlatego jest on podzielony na część wschodnią i zachodnią. Jego cechą charakterystyczną są olbrzymie baobaby, wystające ponad busz. Jest to doskonałe miejsce na odpoczynek od zgiełku miast i na spokojne podglądanie zwierząt w ich naturalnym środowisku. W małych jeziorkach można zobaczyć hipopotamy i krokodyle. Ciekawostką są żyjące tu lwy inne niż wszystkie, ponieważ pozbawione charakterystycznej grzywy. W przeszłości lwy z Tsavo cieszyły się złą sławą krwiożerczych ludobójców. Na terenie parku żyje około 675 lwów i około 500 gatunków ptaków. W tym ornitologicznym raju można spotkać strusie, czaple i przeróżne gatunki papug.

Park Narodowy Amboseli w Kenii na liście UNESCO

Około 3 godziny drogi na zachód (170km) od Tsavo, w południowej części Kenii znajduje się Park Narodowy Amboseli, założony w 1974 r. na obszarze o powierzchni 392 km2. Od roku 1991 park ten znajduje się na liście UNESCO jako rezerwat biosfery. To z pokrytego sawanną, podmokłego Amboseli roztacza się najpiękniejszy widok na Dach Afryki. Ośnieżony szczyt Kilimandżaro majestatycznie górujący nad parkiem stanowi idealne tło dla wakacyjnych zdjęć. Najważniejszymi mieszkańcami tego parku są słonie, ale spotkać tu można także lamparty, gepardy, szakale i żyrafy. Wprawne oko dostrzeże również przedstawicieli rzadkich gatunków ptaków, jak na przykład sokół maskowy. Tereny parków Tsavo i Amboseli zamieszkują poza dzikimi zwierzętami także plemiona Masajów, których kulturę i zwyczaje można poznać z bliska podczas safari.

Park Narodowy Nairobi

Ten park w porównaniu z pozostałymi rezerwatami przyrody jest stosunkowo mały, bo zajmuje powierzchnię niespełna 120 km2. Jego główne wejście znajduje się zaledwie 10 km od centrum Nairobi, więc trudno go ominąć będąc w stolicy. Zwłaszcza, że mimo niewielkich rozmiarów ma on wiele do zaoferowania, zachwyca wspaniałym sawannowym krajobrazem i dziką zwierzyną. Ponadto bardzo ciekawie prezentuje się kontrast dzikiej natury na tle szybko rozwijającej się metropolii. Dzięki małej powierzchni parku mamy większe szanse na spotkanie z przedstawicielami dużych zwierząt (z wyjątkiem słoni) niż w rozległych rezerwatach. Żyje tu około 100 gatunków ssaków i ponad 400 gatunków ptaków. W parku aż roi się od dzikich zwierząt: bawołów afrykańskich, panter, gepardów i zagrożonych wyginięciem nosorożców zwyczajnych (czarnych). Jeśli zatrzymasz się w hotelu w centrum Nairobi, wystarczy zaledwie kilka minut, by zostawić w tyle okazałe biurowce i znaleźć się na rozległej równinie porośniętej prastarymi drzewami i krzewami. Dzikie zwierzęta są tu na wyciągnięcie ręki, a widok drapieżników ścigających ofiarę na tle skrzących w słońcu drapaczy chmur z pewnością zostanie w twoich wspomnieniach na długo.

Polecane wycieczki

Rezerwat Narodowy Samburu pod najwyższym szczytem Kenii

Ponad 60 km na północny-wschód od równika, u stóp najwyższego szczytu Kenii, w stronę granicy z Somalią rozciąga się gorący i suchy płaskowyż, zamieszkały przez plemię Samburu. Sam Rezerwat Narodowy Samburu położony jest na brzegach rzeki Ewaso Nyiro, zajmując powierzchnię 165 km2. Brzegi rzeki porastają bujne gaje palmowe i liczne drzewa, dające schronienie różnym gatunkom zwierząt i wytchnienie dla oczu, zmęczonych słońcem. Z rezerwatu rozciąga się malowniczy widok na dwie góry: Ololokwe i Koitogor. To bardzo spokojny, położony z dala od cywilizacji park, który ze względu na dostęp do rzeki i cień rzucany przez drzewa jest atrakcyjnym miejscem dla wielu gatunków zwierząt. Park Samburu zamieszkują lamparty, gepardy, lwy, słonie, hipopotamy, somalijskie strusie, impale i wiele innych. W przeszłości można było tu spotkać także nosorożce, które niestety zostały wymordowane przez kłusowników. Ponadto żyje tu ponad 350 gatunków ptaków i olbrzymia populacja krokodyli nilowych.Niezależnie od tego, który rezerwat wybierzesz jako cel swojej wędrówki, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach. Parki Narodowe są przede wszystkim naturalnym środowiskiem i domem dzikich zwierząt, a nie samą atrakcją turystyczną. W parku zachowuj się zawsze zgodnie ze swoją rolą gościa: nie krzycz, nie gestykuluj energicznie, nie dokarmiaj zwierząt. Pamiętaj również o zachowaniu rozsądnej i bezpiecznej odległości od obserwowanych zwierząt, które gdy znajdziesz się zbyt blisko mogą się przestraszyć i zareagować agresywnie.

Data Publikacji: 22.01.2021

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Azory – atrakcje. Co Cię czeka na tym portugalskim archipelagu?1500 km od wybrzeża kontynentalnej Portugalii, daleko, gdzieś pomiędzy Europą a Ameryką, niemal na środku Atlantyku, leżą Azory – archipelag 9 wulkanicznych wysp, na które wciąż docierają tylko nieliczni. Mimo że mało znane, oferują mnóstwo atrakcji na każdym kroku! Piękne, czarne plaże, gorące źródła, jedyne w Europie plantacje ananasów i herbaty, najlepsze miejsca do obserwacji wielorybów, a przede wszystkim – bajecznie kolorowe jeziora na szczytach wulkanów. Te rozległe powulkaniczne kaldery wypełnione wodą są wręcz symbolem tego archipelagu. Nie na darmo Azory nazywane są europejskimi Hawajami. To krajobraz, jakiego nie spotkasz nigdzie indziej w Europie, warto więc zerknąć, co jeszcze ciekawego skrywa.
krajobraz kierunku
Cenoty – Meksyk. Najpiękniejsze cenoty na JukatanieCzy wiesz, że pod wapienną skorupą Jukatanu kryje się labirynt połączonych ze sobą komór i korytarzy wypełnionych krystalicznie czystą wodą? Te naturalne studnie, które Majowie nazwali cenotami, są częścią jednego z największych na świecie systemów zatopionych jaskiń, obejmujących setki kilometrów. To właśnie tutaj, gdzie woda przez tysiąclecia cierpliwie rzeźbiła w skale podwodne katedry, spotykają się trzy światy: geologia półwyspu, mistyczne wierzenia Majów i pasja do nurkowania. Każda z cenot jest inna – od przestronnych, otwartych zbiorników, gdzie światło przecina taflę wody, po ukryte głęboko w jaskiniach naturalne baseny, do których prowadzą wąskie szczeliny w skałach. Poznaj z nami najpiękniejsze z tych naturalnych cudów Jukatanu.
krajobraz kierunku
Pustynia Namib – najstarsza pustynia świata. Gdzie leży? Jak powstała?Pustynia Namib, której nazwa w języku nama oznacza „miejsce, gdzie nic nie ma”, jest najstarszą pustynią na świecie. Jej wiek szacuje się na co najmniej 55 milionów lat, co czyni ją nie tylko najstarszym obszarem pustynnym, ale także jednym z najstarszych nieprzerwanie istniejących krajobrazów na Ziemi. Ten rozległy pas pustynny, rozciągający się wzdłuż wybrzeża Atlantyku, charakteryzuje się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi i unikalnym ekosystemem, który wykształcił się w wyniku długotrwałej izolacji geograficznej. To jedyne miejsce na świecie, gdzie pustynne wydmy wysokie na 300 metrów spadają bezpośrednio do oceanu. Dowiedz się, jak powstało to niezwykłe miejsce oraz w jaki sposób przetrwały tu jedne z najbardziej niezwykłych organizmów na Ziemi.
krajobraz kierunku
Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji – zwiedzanie. Najważniejsze trasy i wskazówkiPark Narodowy Jezior Plitwickich, usytuowany w środkowej części Chorwacji niedaleko granicy z Bośnią i Hercegowiną, stanowi wyjątkowy przykład procesów krasowych. Od 1949 roku jest obszarem chronionym, a od 1979 roku znajduje się na liście UNESCO. Ten kompleks jezior, położony w południowej części masywu górskiego Mała Kapela w Górach Dynarskich, powstał w wyniku tysiącletnich procesów geologicznych. Dowiedz się więcej o tym zachwycającym miejscu i dołącz do tysięcy ludzi z całego świata, którzy odwiedzili Jeziora Plitwickie!