Atrakcje Monastyru w Tunezji, które warto zobaczyć

Tunezja jest jednym z przyjemniejszych i bardziej nowoczesnych krajów afrykańskich, a do tego niezwykle ciekawym i różnorodnym. Mamy tu interesujące zabytki fenickie i rzymskie, malownicze, pełne krętych uliczek medyny, pustynne krajobrazy Sahary służące jako plenery do wielu filmów oraz piękne, długie plaże. Kuchnia tunezyjska zaspokoi podniebienie nawet najbardziej wybrednych smakoszy, a serdeczność Tunezyjczyków na długo pozostanie w pamięci. Jednym z miejsc, które warto odwiedzić w tym kraju, jest Monastyr (z francuskiego znany również jako Monastir) – wypoczynkowa miejscowość położona 15 km na południe od Susy. Oprócz ciepłego morza, przepięknych plaż i znakomitej infrastruktury hotelowej znajdziemy tu kilka światowej klasy zabytków, powiązanych m. in. z kulturą islamu. Zobacz, jakie atrakcje czekają na ciebie w Monastyrze i zaplanuj z nami niezapomnianą wyprawę do tego obowiązkowego do zwiedzenia miejsca na turystycznej mapie Tunezji!

Pogoda w Monastyrze

Miasto znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego, charakteryzującego się łagodnymi, raczej deszczowymi zimami oraz gorącymi, słonecznymi latami. Z powodu bliskości Sahary, zdarza się (najczęściej latem), że do miasta docierają gorące, suche wiatry przynoszące, oprócz upałów, pył i piasek. Średnie temperatury wynoszą 16-18°C w dzień i 12-14°C w nocy zimą, 19-26°C w dzień i 15-22°C w nocy wiosną i jesienią oraz 29-33°C w dzień i 25-28°C w nocy latem. 

Plaże w Monastyrze w Tunezji

Biorąc pod uwagę pogodę, optymalnym momentem, by jechać do Monastyru będzie wiosna i jesień, tj. kwiecień, maj i październik – temperatury wówczas nie będą bardzo wysokie, a jednocześnie unikniemy zimowych opadów deszczu.

Przeczytaj także:

>>Pogoda i temperatura w Tunezji. Kiedy polecieć na wakacje?

Miasto pełne atrakcji turystycznych

Monastyr to kurort pełen wspaniałych plaż, a zarazem jedno z najciekawszych miast w całej Tunezji, cieszące się bogatą historią, sięgającą czasów fenickich i rzymskich. Niegdyś stanowiło bazę wypadową dla rzymskich cesarzy w trakcie ich afrykańskich kampanii wojennych. Okres największego rozkwitu miasto przeżywało natomiast w okresie średniowiecza, podczas panowania muzułmańskiej dynastii Aghlabidów

Zapisało się ono również na kartach bardziej współczesnej historii – tu bowiem w 1903 r. urodził się pierwszy prezydent niepodległej Republiki Tunezyjskiej, czyli Habib Burgiba. Bogata spuścizna historyczna miasta znajduje potwierdzenie w tutejszych zabytkach. Ich klasa i wartość kulturowa jest ogromna. 

To też może Cię zainteresować:

Dlaczego warto odwiedzić Tunezję?

Miasta w Tunezji, które warto zwiedzić

Najpiękniejsze miejsca w Tunezji, które musisz zobaczyć!

Klasztor-forteca Ribat Harthema

Najważniejszym zabytkiem Monastyru jest bez wątpienia monumentalny ribat (obronny klasztor muzułmański) zbudowany pod koniec VIII w., co czyni go najstarszą budowlą tego typu wzniesioną podczas islamskiego podboju północnej Afryki.

Ribat Harthema

Mieszkali w nim mnisi-wojownicy, których zadaniem była modlitwa i walka z najeźdźcami. Wierzono, że jeśli komuś uda się obronić klasztor przez co najmniej trzy dni, ma zagwarantowane miejsce w raju. Ribat Harthema w Monastyrze składa się z kilku wież, z których rozpościera się przepiękny widok na okolicę, kilkunastu sal i dwóch meczetów, w niektórych pomieszczeniach można zobaczyć wystawy poświęcone tunezyjskiej historii i religii. Na terenie znajduje się chociażby Muzeum Sztuki Islamskiej. 

Ribat znakomicie sprawdza się jako plener filmowy. Kręcono tu między innymi takie produkcje, jak "Żywot Briana", "Życie Chrystusa" oraz "W pustyni i w puszczy".

Medina, czyli monastyrskie stare miasto

Mimo że dość duża część mediny (czy też medyny, czyli starego miasta) w Monastirze została zburzona lub przebudowana, warto wybrać się tu choćby po to, żeby potargować się z lokalnymi straganiarzami, napić dobrej arabskiej kawy, czy po prostu chłonąć klimat tej dzielnicy miasta, której niesamowita atmosfera przyciągającą turystów z całego świata. Koniecznie trzeba zwrócić też uwagę na mury obronne i kilka bram miejskich, otaczających medinę.

Stare miasto Monastyru, czyli Medina

Wizyta w tym miejscu, to również znakomita okazja do zakupu pamiątek. Na tutejszych straganach znajdziemy mnóstwo tunezyjskiego rękodzieła, od ceramiki przez wyroby skórzane, aż po biżuterię i produkty ze srebra czy pięknie rzeźbionego drewna. Ich „pierwsze” ceny są raczej wygórowane, ale należy pamiętać, że trzeba się targować.

Mauzoleum Burgiby – miejsce spoczynku i pomnik za życia prezydenta Habiba Burgiby.

Będąc w Monastyrze, można podziwiać wspaniałe. znajdujące się na terenie muzułmańskiego cmentarza, mauzoleum pierwszego prezydenta niepodległej Tunezji Habiba Burgiby. Kompleks powstał w 1963 r. w miejscu, gdzie zostali pochowani rodzice „ojca narodu”. 

Mauzoleum Bourguiba w Monastyrze w Tunezji

Budowla charakteryzuje się dwoma wysokimi na 25 metrów minaretami, trzema kopułami (w tym największą złotą) i bogactwem zdobień. Podczas  trwającej ponad 20 lat budowy kompleksu zabudowań używano materiałów najlepszej jakości, były to m.in. marmur, drewno oliwne i złoto.

Wewnątrz można zobaczyć sarkofag Burgiby oraz miejsca spoczynku członków jego najbliższej rodziny, a także wiele przedmiotów należących do byłego prezydenta i przedstawiających go zdjęć.

Wielki meczet w Monastyrze

Wielki Meczet w Monastyrze znajduje się na obrzeżach miasta, niedaleko ribatu. Był budowany w kilku fazach od IX w., kiedy powstała główna sala z łukowym sklepieniem wspartym na kolumnach.
W XI w. sala została powiększona, dodano kolejne łuki i kolumny, a także zbudowano ozdobiony kuficką kaligrafią i motywami kwiatowymi mihrab (wnękę wskazującą kierunek Mekki). Za czasów panowania dynastii Hafsydów powstał zbudowany na planie kwadratu minaret, a także dwie kolejne nisze. Całość ostatecznie ukończono dopiero w XVIII w.

Wielki Meczet w Monastyrze w Tunezji

Meczet przyciąga turystów elegancką, kamienną konstrukcją, interesującą salą modlitewną, a także przepięknym położeniem z widokiem na morze.

Marina i plaże, które warto zobaczyć

Jedną z najprzyjemniejszych atrakcji portu w Monastyru jest bez wątpienia tutejsza marina, do której prowadzi elegancka nadmorska promenada, zwana Corniche.

W marinie, oprócz portu jachtowego,  znajdziemy również nowoczesne kawiarnie i znakomite, serwujące np. owoce morza, restauracje, wszystkie szczycące się pięknymi widokami na wybrzeże, jest to więc znakomite miejsce na lunch, czy popołudniową kawę. Lokalni właściciele jachtów nieraz oferują wycieczki po Morzu Śródziemnym, podczas których można się poopalać, popływać i przede wszystkim wspaniale zrelaksować.

Miasto słynie również ze swoich pięknych piaszczystych plaż. W mieście znajdziemy m.in. znakomitą Qaraiya Beach, dziewicze Plage la Falaise i Plage Sqanes, czy nieco dalej od centrum Plage les Palmiers.

Monastir z pewnością jest jednym z miejsc w Tunezji, w których warto spróbować swoich sił w sportach wodnych, nurkowaniu czy też wybrać się na przejażdżkę na koniach lub wielbłądach.

Data Publikacji: 01.05.2024
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Kuba – atrakcje turystyczne. Co zobaczyć na Kubie? Zabytki i naturaKuba, perła Karaibów położona w Ameryce Północnej, kryje w sobie fascynującą historię hiszpańskiej kolonizacji. Imponujące miasta z okresu hiszpańskich rządów do dziś przyciągają turystów swoim niepowtarzalnym urokiem, przywodząc na myśl architekturę znaną z Hiszpanii czy Portugalii. Od uzyskania niepodległości w 1902 roku, przez rewolucję Fidela Castro w 1959 roku, aż po współczesne umiarkowane reformy wolnorynkowe – historia odcisnęła tu swoje piętno. Jesteśmy w sercu archipelagu Wielkich Antyli, gdzie prawdziwym skarbem nie są tylko rajskie plaże, lecz tętniące życiem zabytkowe miasta. To właśnie tu kolonialna architektura stanowi tło dla pulsującego gwarem życia i wszechobecnych, klimatycznych barów. Dla wymagających podróżników czeka bogata oferta muzeów – gdzie indziej poznasz tak dogłębnie historię rumu? Miłośnicy motoryzacji lat 50. znajdą na kubańskich ulicach prawdziwy raj wypełniony klasycznymi samochodami. Twoja kubańska przygoda musi także objąć wizytę w zapierających dech parkach narodowych oraz autentyczne, lokalne doświadczenia, które pozostaną w pamięci na zawsze. Czytaj dalej, by odkryć tajemnice, które skrywa Kuba – od fascynujących zabytków po dziewiczą naturę.
krajobraz kierunku
Zamek Himeji (Białej Czapli) w Japonii. Jakie tajemnice skrywa?Japońskie zamki to architektoniczna zagadka dla europejskiego oka. Zamiast masywnych, kamiennych warowni, w Kraju Kwitnącej Wiśni wznoszą się strzeliste konstrukcje z charakterystycznymi, kaskadowymi dachami, które swoją lekkością przeczą idei twierdzy obronnej. Zamek Himeji doskonale ilustruje tę odmienność – jego śnieżnobiałe ściany przypominające skrzydła czapli górują nad okolicą, skrywając za sobą labirynt korytarzy i zaawansowany system obronny. Jako jeden z najlepiej zachowanych historycznych obiektów w Japonii, który przetrwał trzęsienia ziemi, pożary i wojny, oferuje niepowtarzalną podróż w głąb japońskiej kultury. Jakie jeszcze tajemnice kryje w sobie Zamek Białej Czapli? Co sprawiło, że przetrwał w nienaruszonym stanie przez wieki? I czy naprawdę jest nawiedzany przez duchy? Przekonaj się, odkrywając historię tego niezwykłego miejsca.
krajobraz kierunku
Terakotowa Armia – tysiące figur na straży cesarskiej nieśmiertelnościTerakotowa Armia zachwyca turystów i fascynuje naukowców. Tajemnicza armia cesarza Chin powstała ponad 2000 lat temu i aż do XX wieku nikt o niej nie wiedział. Tysiące pełnowymiarowych postaci żołnierzy, koni i rydwanów można dziś podziwiać w chińskim mieście Xi'an. Wszystko wykonane z terakoty, brązu, drewna, a nawet złota. Dziś można zwiedzać to miejsce, choć wciąż ogromny kompleks skrywa obszary, do których archeolodzy boją się zajrzeć. Gotowi do obrony żołnierze, śmiertelnie niebezpieczne jezioro, pułapki czy niezwykłe dekoracje i skarby – co jeszcze skrywa teren wokół mauzoleum cesarza Qin Shi Huanga?
krajobraz kierunku
Alhambra w Granadzie – arcydzieło arabskiej architektury w HiszpaniiAby zobaczyć majestatyczny pałac pełen orientalnych mozaik, wcale nie trzeba planować podróży na wschód! Nie opuszczając Europy, można odnaleźć miejsce rodem z arabskich baśni – wystarczy odwiedzić Granadę i jej najsłynniejszą atrakcję, czyli Alhambrę. To niezwykły pałac, w którym zachwycająca architektura łączy się z pełną tajemnic historią.