Atrakcje dla dzieci w Chorwacji – zaplanuj rodzinne wakacje

Planując wakacje z dzieckiem, najczęściej szukamy miejsc, do których dotrzemy szybko i sprawnie, a następnie będziemy mogli cieszyć się piękną pogodą, piaszczystymi plażami i wspaniałą kuchnią. Chorwacja spełnia wszystkie te wymagania. Maluchy mogą liczyć na troskę i gościnność mieszkańców, a starsze dzieci będą zachwycone na wieść o tym, że podczas wakacji w Chorwacji zobaczą Królewską Przystań! Jak przygotować się do wyjazdu, by zagwarantować sobie niezapomnianą podróż? Jakie atrakcje oferuje Chorwacja najmłodszym, i tym starszym dzieciom? Co warto zobaczyć w trakcie urlopu i gdzie się udać, by zagwarantować rozrywkę całej rodzinie? O tym wszystkim w dalszej części artykułu.

Hotele w Chorwacji dostosowane do potrzeb dzieci

Bez względu na to, w jakiej części Chorwacji chcielibyśmy spędzić swój urlop, z pewnością nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem hotelu, który jest przystosowany do potrzeb rodzin z dziećmi. W tego typu miejscach na najmłodszych czekają liczne atrakcje już na terenie kompleksu. Wśród nich znajdziemy między innymi baseny i zjeżdżalnie wodne, boiska do gry w koszykówkę i siatkówkę, korty tenisowe i wiele innych udogodnień, z których chętnie skorzystają nie tylko dzieci, ale także dorośli. Hotele przyjazne rodzinom z dziećmi są zlokalizowane bardzo blisko plaży, a dodatkową atrakcją jest możliwość wypożyczenia rowerków wodnych i kajaków, które umilą całej rodzinie pobyt nad morzem i aktywny wypoczynek w wodzie. W wybranych hotelach funkcjonują także Figlokluby – specjalne programy rozrywkowe, oparte na zorganizowanych zajęciach dla dzieci (a także dla dorosłych), pod opieką doświadczonych animatorów.

To, na co dodatkowo warto zwrócić uwagę, to odległość hotelu od lotniska i położenie w spokojnej lokalizacji – z dala od gwarnego centrum czy klubów. Warto o te kwestie dopytać bezpośrednio w biurze podróży, w którym z pewnością pomogą nam podjąć najlepszą decyzję. Przy okazji dopytajmy o hotelowe menu – dobrze, jeżeli dla dzieci przygotowana jest osobna propozycja - im bardziej różnorodna, tym lepiej. Chorwacka kuchnia jest na szczęście tak bogata i smaczna, że maluchy nie powinny mieć żadnych uwag i z przyjemnością będą odkrywały nowe smaki. Pamiętajmy także, że wakacje z dzieckiem to doskonała okazja do tego, by pokazać mu ciekawe miejsca. Tych w Chorwacji z pewnością nie zabraknie.

Chorwacja – atrakcje dla dzieci

Rodzinne wakacje w Chorwacji w towarzystwie najmłodszych wymagają nieco innego podejścia do organizacji atrakcji, niż w przypadku dorosłych. Dzieci, poza szaleństwami nad wodą i zabawami w piasku, z pewnością ucieszą się z możliwości zwiedzenia dostosowanych do ich potrzeb i oczekiwań miejsc, takich jak parki rozrywki, ogrody zoologiczne, wodospady (magiczna kraina wodospadów Krka) i inne atrakcje przyrodnicze czy też aquaparki. Spośród miejsc szczególnie wartych odwiedzenia z dzieckiem w Chorwacji warto wyróżnić następujące atrakcje:

  • Park safari na wyspie Istria
  • Dubrownik i Królewska Przystań
  • Akwarium morskie w Dubrowniku
  • Park wodny Istralandia w mieście Brtonigla
  • Spływ pontonowy po rzece Cetina
  • Wodospady Krka

Atrakcje dla dzieci – zabawy na najpiękniejszych plażach

Piękne plaże w Chorwacji są wprost idealne na rodzinne wyjazdy. Znajdziemy tam niemal każdy rodzaj wybrzeża: kamienisty, żwirkowy czy piaskowy. Charakterystyczną rzeczą dla chorwackich plaż jest to, że ich brzeg delikatnie schodzi do morza, dzięki czemu woda jest płytka nawet przez kilkadziesiąt metrów. Ukształtowanie terenu sprawia, że większość z nich usytuowanych jest w malowniczych zatoczkach, gdzie morze jest spokojne, a fale niewielkie. Jeżeli nasze dziecko uwielbia budować zamki z piasku, możemy zabrać je na jedną z najpiękniejszych piaszczystych plaż w Chorwacji: Sakarun na wyspie Dugi Otok, Mlaska na wyspie Hvar czy na Rajską Plażę na wyspie Rab. Z kolei gdy chcemy pokazać dziecku niesamowite dno lazurowego Adriatyku, lepszym wyborem będzie plaża kamienista bądź żwirowa – wystarczy obuwie ochronne i maska do snorkelingu, by nasza pociecha mogła podziwiać podwodny świat. Dzięki niezwykłej przejrzystości tutejszych wód, nie umknie im żaden szczegół!

Nauka nurkowania i wodne atrakcje dla dzieci

Wśród najlepszych plaż kamienistych bądź żwirowych można wymienić Zlatni Rat na wyspie Brac, Dubovicę na wyspie Hvar czy Punta Rata w Breli. Niezapomnianą przygodą, a także idealną okazją do zobaczenia fauny i flory podwodnego świata Adriatyku, będzie również nauka nurkowania. W chorwackim morzu mamy możliwość przyjrzeć się skałom, koralowcom, gorgoniom, różnego rodzaju rybom, a nawet ośmiornicom, konikom morskim czy rozgwiazdom. Na wyspach Pag, Hvar czy Vis są organizowane zajęcia – zarówno dla dzieci (od 8 roku życia), jak i dorosłych – nadzorowane przez polskich instruktorów. Kto wie – może dzięki Chorwacji nurkowanie stanie się nową rodzinną pasją?

Na najmłodszych duże wrażenie zrobi także rejs statkiem, żaglówką bądź jachtem, zwłaszcza, jeżeli jeszcze nigdy nie miało okazji podziwiać morza i lądu z tej perspektywy. Rejs po Adriatyku to doskonała okazja do pokazania dziecku tak bardzo urozmaiconego chorwackiego wybrzeża. Przy odrobinie szczęścia możemy zobaczyć delfiny! Dosyć często odwiedzające tutejsze wody.

Atrakcje przyrodnicze w Chorwacji

Warto też czasem oddalić się nieco od plaży i poznać atrakcje kryjące się w głębi kraju. Emocji, nie zabraknie, zwłaszcza jeżeli wybierzemy się na spływ pontonowy po rzece Cetina, niedaleko nadmorskiego miasteczka Omiš należącego niegdyś do piratów. Rzeka płynie przez otoczony górami kanion, po czym wpływa do Adriatyku. Na trasie raftingowej zobaczyć można imponujące klify, niewielkie wodospady oraz liczne progi wodne – bez problemu poradzi sobie z nimi już nawet 8-letnie dziecko. Kilkunastokilometrowa trasa to idealne miejsce dla małych miłośników przygód.
Mówiąc o atrakcjach przyrodniczych nie można pominąć jednej z największych w tym kraju – Wodospadach Krka, otoczonych soczystą zielenią parku narodowego. Pośród krętych ścieżek i mostów otoczonych bujną roślinnością słychać szum wody przepływającej pod stopami turystów. Tereny te są siedliskiem tysięcy gatunków płazów, gadów, ptaków oraz ryb. Rodzinny piknik na łonie natury, w towarzystwie takich widoków, to świetna propozycja na wspólne spędzenie czasu.

Na terenie Parku Narodowego wysp Brijuni na półwyspie Istria znajduje się park safari, który z pewnością zachwyci każde dziecko. Większość ze znajdujących się tam zwierząt zostało przywiezionych przez dawnych przywódców różnych krajów, którzy kiedyś gościli w Chorwacji. Do dziś, na wolności żyją tam, m.in. zebry, żyrafy, słonie, antylopy, muflony, daniele, lamparty, strusie czy kormorany. To cząstka Afryki z dala od Afryki, okraszona pięknym, chorwackim krajobrazem.

Atrakcje dla dzieci w Dubrowniku – turystycznej stolicy Chorwacji

Dubrownik w ostatnich latach stał się bardzo sławny za sprawą serialu „Gra o Tron”. Serialową Królewską Przystań można zwiedzać ze zorganizowaną wycieczką lub odkrywać ją na własną rękę. Do najpopularniejszych miejsc znanych z ekranizacji, należą mury miejskie, barokowe schody oraz Fort Lovrijenac. Podczas wakacji w Dubrowniku nawet najmłodsi nie będą się nudzić. Dużą atrakcją będzie dla nich akwarium morskie zlokalizowane przy porcie, na terenie Fortu św. Jana. W kilkudziesięciu zbiornikach wodnych żyją tam fascynujące stworzenia zamieszkujące Adriatyk, w tym: ogromne żółwie, jeżowce, koniki morskie, rozgwiazdy, kraby, ośmiornice, rekiny, a także gąbki czy korale. Atrakcji w Dubrowniku i jego okolicach nie brakuje. Samo miasto jest warte tego, by na jego zwiedzenie poświecić dłuższą chwilę. Dobrze bawić się tu będą zarówno dzieci, jak i rodzice.

Aquaparki z atrakcjami dla dzieci w Chorwacji

Chorwacja to także wspaniałe Aquaparki! Większość z nich powstała w ciągu ostatnich kilku lat i oferuje baseny z hydromasażem lub sztucznie tworzonymi falami, tunele czy zjeżdżalnie mające nawet ponad 20 metrów wysokości. A dla najmłodszych znajdą się bezpieczne brodziki, wodne zabawki i zajęcia prowadzone przez animatorów. Pierwszym, a także największym, parkiem wodnym w Chorwacji jest Istralandia w mieście Brtonigla na półwyspie Istria. W takim miejscu nie da się nudzić!

Kiedy warto zacząć planowanie wczasów z dzieckiem w Chorwacji?

Wcześniejsza rezerwacja hotelu bądź wycieczki z biurem podróży bardzo ułatwia sprawę, gdyż mamy wówczas największy wybór. Możemy przebierać w ofertach – dzięki temu z łatwością znajdziemy najlepsze miejsce na wypoczynek i będziemy mogli w spokoju planować nasz pobyt – sprawdzić dostępne atrakcje czy zaplanować wycieczki fakultatywne po Chorwacji. Jeżeli jednak z różnych powodów rezerwacja pobytu z wyprzedzeniem nie jest możliwa, możemy polować na oferty last minute. Musimy jednak liczyć się z tym, że będziemy mieli dużo mniej czasu na przygotowania, w tym pakowanie i planowanie całego wyjazdu. Podczas wyjazdu z dzieckiem lepiej jednak unikać niespodzianek z tym związanych.


Data Publikacji: 16.03.2018
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Akropol ateński – sekrety świętej skały, która zmieniła światWznosi się nad Atenami od ponad dwóch i pół tysiąca lat, a jego białe kolumny widać z każdego zakątka miasta. Akropol ateński to najsłynniejszy zabytek starożytnej Grecji i jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych na świecie. To miejsce, gdzie narodziła się demokracja, filozofia i teatr – fundamenty naszej zachodniej cywilizacji. Każdego dnia tysiące turystów z całego świata wspina się na święte wzgórze, by zobaczyć architektoniczne arcydzieła starożytnego świata i chociaż na chwilę przenieść się w czasy świetności. To tutaj Perykles realizował swoją wizję idealnego miasta, Fidiasz tworzył arcydzieła rzeźby, a Sokrates prowadził dysputy, które do dziś kształtują nasz sposób myślenia. Ale Akropol to nie tylko muzeum pod gołym niebem. To żywa historia, która przetrwała najazdy barbarzyńców, eksplozje prochowni, trzęsienia ziemi i współczesne zanieczyszczenia. Każdy kamień opowiada inną historię – od mykeńskich pałaców po bizantyjskie kościoły, od osmańskich meczetów po współczesne odkrycia archeologów. Co sprawia, że ateński Akropol jest tak wyjątkowy? Jakie tajemnice skrywają ruiny, które zmieniły oblicze Europy na zawsze?
krajobraz kierunku
Zakazane Miasto w Pekinie – poznaj sekret jego nazwy i niezwykłą historięNa mapie Pekinu, w centrum miasta, wyróżnia się miejsce, którego sama nazwa brzmi jak zaklęcie. Przez pięć wieków nikt spoza cesarskiego kręgu nie miał prawa tam wejść. Kompleks otoczony potężnymi murami, z dachami lśniącymi w słońcu żółtym szkliwem, stanowiło centrum świata dla dynastii Ming i Qing. To artykuł o niezwykłym miejscu za potężnymi bramami, których nie otwierano po zachodzie słońca. Eunuchowie, damy dworu, strażnicy i konkubiny. Wszyscy odgrywali swoje role w pałacowym dramacie. A niektóre z nich, jak Perłowa Konkubina, zapłaciły najwyższą cenę za miłość, ambicję i lojalność. W tym artykule nie opowiem Ci jedynie o architekturze. Zabiorę Cię w miejsce, gdzie ziemska władza miała być odbiciem nieba. Poznasz legendy, które nie pojawiają się w szkolnych podręcznikach. Sprawdź, co skrywa czerwony mur.
krajobraz kierunku
Sakkara – fascynująca nekropolia faraonówW Sakkarze, na pustynnym płaskowyżu, architekt Imhotep stworzył konstrukcję, która miała przetrwać tysiąclecia. Jego piramida schodkowa dla faraona Dżesera była jedną z najwcześniejszych monumentalnych budowli wykonanych w całości z kamienia i zrewolucjonizowała architekturę – zapoczątkowała erę, w której człowiek zaczął myśleć o swoich dziełach w kategoriach wieczności. Spacerując dziś wśród mastab Sakkary, można zobaczyć jedne z najstarszych znanych scen codziennego życia wyryte w kamieniu: rzemieślników przy pracy, tańczące dziewczęta, handlarzy kłócących się o cenę. To wyjątkowe miejsce, gdzie 4500-letnie malowidła zachowały swoje oryginalne kolory, gdzie istnieją podziemne katakumby z milionami mumii zwierząt i granitowe sarkofagi ważące 70 ton, których transport z odległego o 900 kilometrów Asuan wciąż pozostaje zagadką. Ale Sakkara to nie tylko muzeum przeszłości. To żywe stanowisko archeologiczne, gdzie każdy rok przynosi odkrycia zmieniające nasze rozumienie starożytności – od złotych mumii bogatych kupców po warsztaty mumifikacji z narzędziami przypominającymi współczesne laboratoria. Poznaj sekrety tej niezwykłej nekropolii i odkryj, dlaczego każdy miłośnik historii powinien ją odwiedzić.
krajobraz kierunku
Posągi Moai na Wyspie Wielkanocnej. Jakie tajemnice skrywają te kamienne twarze?Na samym krańcu świata, pośród bezkresu błękitu południowego Pacyfiku, leży miejsce owiane tajemnicą – Wyspa Wielkanocna. Choć to zaledwie skrawek lądu zagubiony na oceanie, od stuleci przyciąga uwagę podróżników, badaczy i marzycieli. Wszystko za sprawą monumentalnych posągów Moai, które milcząco strzegą wyspy, jakby skrywały zagadki, których nie zdołały rozwikłać całe pokolenia naukowców. Kto je stworzył? Jak zostały przetransportowane? I co tak naprawdę doprowadziło do upadku cywilizacji, która je wzniosła? Wyspa Wielkanocna to nie tylko rajska sceneria – to otwarta księga pradawnej historii, pełna niedopowiedzeń, hipotez i sekretów, które wciąż czekają na odkrycie. Pierwsi europejscy odkrywcy natrafili na posągi przypadkowo, nie zadając sobie trudu, by dokładnie zbadać ich znaczenie czy wysłuchać mieszkańców wyspy. Przez dziesięciolecia archeolodzy tworzyli teorie o „zaginionej cywilizacji” i dramatycznej katastrofie ekologicznej, często pomijając głos samych Rapa Nui – rdzennych mieszkańców wyspy, którzy nigdy nie zaginęli i wciąż tam mieszkają. Ta historia pokazuje, że tajemnice Wyspy Wielkanocnej to nie tylko zagadki kamienia i czasu, ale też pytania o to, kto ma prawo opowiadać o przeszłości. Spróbujmy więc przybliżyć się do prawdy o kamiennych strażnikach, którzy od wieków patrzą w dal oceanu.