Wakacyjny wyjazdy do Chorwacji samochodem – wczasy z dojazdem własnym

Zawsze marzyłeś o wakacjach w Chorwacji i zastanawiasz się, czy lepiej będzie postawić na podróż samolotem, czy dojazd samochodem w gronie znajomych lub z rodziną? Przejazd własnym środkiem transportu ma wiele zalet i pozwala poczuć smak przygody. Poniżej krótkie wskazówki, w jaki sposób zabrać się za planowanie wycieczki samochodem do Chorwacji.

Ważne: od 09.04.2022 roku decyzją Państwowego Sztabu Obrony Cywilnej Republiki Chorwacji podróżnych z państw należących do Unii Europejskiej albo strefy Schengen nie obowiązują żadne obostrzenia wjazdowe.

Dlaczego wybrać się na wakacje do Chorwacji samochodem?

W stosunku do wycieczek kupowanych razem z przejazdem wybór transportu na własną rękę niesie ze sobą kilka konkretnych korzyści. Wybierając wakacje w Chorwacji z dojazdem własnym, możesz przeżyć fantastyczną przygodę już podczas podróży.

 • zobaczysz więcej –przemierzając kraje pośrednie, możesz dostrzec krajobrazy państw poza głównymi miastami i poznać, w jaki sposób naprawdę wyglądają; lecąc samolotem z punktu A do punktu B, nie masz okazji tego doświadczyć.
 • zwiedzisz interesujące miejsca –wybierając trasę do Chorwacji, możesz odpowiednio zaplanować poszczególne punkty podróży i odwiedzić interesujące Cię miasta w krajach pośrednich; jeśli planujesz dłuższy urlop, możesz w każdym z tych krajów zostać, by pozwiedzać i poznać bliżej kulturę konkretnych państw.
 • spędzisz czas z tymi, którzy są dla Ciebie ważni –w trakcie podróży samochodem do Chorwacji nie musisz dzielić przestrzeni z obcymi ludźmi, tak jak ma to miejsce w autokarze czy samolocie.
 • podróżujesz do Chorwacji bez paszportu –choć nie należy do strefy Schengen, nie musisz mieć przy sobie paszportu, aby do niej wjechać; mimo że istnieją tu kontrole graniczne, wystarczy Ci sam dowód osobisty; ponadto państwa na trasie przejazdu znajdują się w Schengen, co dla podróżujących stanowi spore ułatwienie i usprawnia przemieszczanie.

Decydując się na dojazd do Chorwacji własnym autem, nie jesteś od nikogo zależny. Samodzielnie wybierasz trasę, godzinę wyjazdu oraz termin. Możesz zaplanować krótszą lub dłuższą przeprawę w zależności od długości urlopu. Nie musisz też ograniczać się do samej Chorwacji - czeka Cię wiele pięknych widoków i nie tylko!

Własnym samochodem do Chorwacji - wybór trasy

Podróż do Chorwacji samochodem (w porównaniu do przelotu) daje znacznie większe możliwości zwiedzenia nowych miejsc.

 1. Najkrótszą, a zarazem najbardziej atrakcyjną trasą jest przejazd przez Czechy, Austrię i Słowenię.
 2. Opcjonalnie możesz też przejechać przez Węgry, zahaczając po drodze o Słowację.

Przeważnie mieszkańcy północno-zachodniej części Polski jadący do Chorwacji wybierają trasę przez Niemcy, Austrię oraz Słowenię ze względu na komfortowe i darmowe niemieckie autostrady. Niezależnie od wybranej drogi, podróż zajmuje około 15 godzin (nie biorąc pod uwagę przystanków), licząc od momentu przekroczenia granicy aż do dotarcia do Dubrownika. Daje to ok. 1400 kilometrów w jedną stronę. A co z wyposażeniem pojazdu? O to nie musisz się martwić. Zgodnie z konwencją wiedeńską obowiązuje Cię prawo polskie, więc żaden policjant nie może ukarać Cię za braki, które wynikają z chorwackich przepisów. Lokalne zasady ruchu drogowego, ograniczenia prędkości oraz stawki mandatów są jednak wiążące w przypadku każdego wykroczenia.

Punkty, o które warto zahaczyć, jadąc autem do Chorwacji:

 1. Ostrava – malownicze miasto z pięknym Starym Ratuszem, rynkiem otoczonym XIX- i XX-wiecznymi kamienicami, z kultowym Domem Mikeska. W Ostravie warto zobaczyć Teatr Jiřího Myronaoraz Dom Polski. Jeśli wybierasz się tu w lipcu, masz szansę wziąć udział w corocznym festiwalu muzyki Colours of Ostrava.
 2. Brno – w drugim co do wielkości czeskim mieście czekają na Ciebie pozostałości dawnych murów miejskich, Katedra św. Piotra i Pawła, Stary Ratusz, kościół św. Jakuba, Dom pod Czterema Gburami i wiele innych atrakcji w Czechach.
 3. Wiedeń– w pachnącym czekoladą i rozbrzmiewającym muzyką Wiedniu przeżyjesz wspaniałą podróż śladami Habsburgów. Koniecznie zajrzyj do Muzeum Beethovena, Mozarthaus i Wiedeńskiej Opery Narodowej. Wstąp do dzielnicy muzeów – MuseumsQuartier (MQ). Po trudach zwiedzania usiądź nad filiżanką kawy i wybornym tortem Sachera.
 4. Ptuj – jedno z najstarszych miast Słowenii, pamiętających epokę kamienia. Czeka tu na Ciebie zabytkowy zamek, klasztor i kościoły, a także pomnik Orfeusza.
 5. Bratysława – Stare Miasto, Muzeum Miasta Bratysławy, fontanna Maksymiliana i Dom u Dobrego Pasterza – to jedynie przedsmak tego, czym kusi turystów słowacka stolica.
 6. Szombathely –zatrzymaj się na kawę i spacer nad taflą jeziora Csónakázó-tó, a potem zajrzyj do zjawiskowych wnętrz Podróż po węgierskim mieście pozostawi w Tobie niezapomniane wspomnienia.

Dojazd do Chorwacji autem - ceny winiet w odwiedzanych krajach

Jeśli punktem docelowym Twojej podróży jest Chorwacja, dojazd własny musi uwzględniać koszty płatnych odcinków dróg w krajach, przez które będziesz przejeżdżać. Nie trzeba obawiać się tankowania w trakcie podróży - ceny paliwa są porównywalne lub nieznacznie wyższe w porównaniu do polskich stawek za benzynę.

 • Czechy

Winiety w Czechach mają wyłącznie formę elektroniczną - nie ma możliwości zdobycia naklejki, która kiedyś była umieszczana na szybie. Można je zakupić w sklepie internetowym (edalnice.cz), punktach sprzedaży (np. czeska poczta) lub terminalach samoobsługowych. Jeśli Twoja podróż przez Czechy zamknie się w maksymalnie 10 dniach, wybierz winietę tygodniową w kwocie 310 czeskich koron. Przy dłuższym pobycie opłaca się zakup winiety miesięcznej, która kosztuje 440 czeskich koron. W przypadku tradycyjnych przelewów proces księgowania może zająć kilka dni, więc warto zainteresować się tym faktem wcześniej. Zakup winiety online jest możliwy maksymalnie 3 miesiące przed zaplanowaną podróżą do Chorwacji. Właściciele samochodów hybrydowych plug-in, aut zasilanych wodorem lub elektryków mogą się ubiegać o zwolnienie z opłaty - wymagany jest specjalny wniosek wraz z zeskanowanym dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu.

 • Austria

W Austrii sprawa ma się zupełnie inaczej. W przypadku zakupu online (shop.asfinag.at/pl,) wskazane jest opłacenie winiety z dużym wyprzedzeniem (minimum 18 dni), ale nie obowiązuje to jednak zakupu na firmę. Można się tym jednak zająć w trakcie jazdy, korzystając z punktów sprzedaży. Jej koszt wynosi 9,60 euro za 10 dni, a 28,20 euro w przypadku winiety dwumiesięcznej.

 • Słowenia

W Słowenii obowiązują winiety o 7-dniowym okresie ważności - kosztują 15 euro. Wersja na 1 miesiąc wymaga zapłacenia podwójnej kwoty. Ma formę wyłącznie elektroniczną tak jak w Czechach. Da się ją zakupić przez internet, wchodząc na stronę evinjeta.dars.si.

 • Węgry

Na Węgrzech część dróg szybkiego ruchu oraz autostrad jest bezpłatna, lecz większość wymaga posiadania winiety. Również występuje w wersji elektronicznej i można stać się jej posiadaczem internetowo (https://ematrica.nemzetiutdij.hu/) albo decydując się na zakup w trakcie jazdy np. na stacji benzynowej czy mijając przejście graniczne. Wersja 10-dniowa kosztuje 3640 forintów, a opcja na 30-dni 4970 forintów.

 • Słowacja

Na krótki przejazd przez Słowację najlepsza będzie winieta 10-dniowa w cenie ok. 10 euro. Jeśli wybierasz się na dłużej, bardziej opłacalna okaże się winieta miesięczna - jej koszt to około 14 euro. Można dokonać wpłaty przez internet (www.eznamka.sk) albo będąc już w trasie np. na stacji benzynowej lub samoobsługowych automatach przy przejściach granicznych. Nie ma konieczności wcześniejszego zakupu.

Opłaty za autostrady podczas samodzielnej podróży do Chorwacji

Poruszanie się po płatnych drogach Chorwacji ma zróżnicowany koszt. Składa się na to długość wybranego odcinka oraz rodzaj pojazdu, jaki prowadzisz. Przykładowo na trasie przejazdu do Dubrownika z pewnością będziesz przejeżdżać autostradami, łączącymi Zagrzeb z Szybenikiem. Koszt tego odcinka (wynoszącego w przybliżeniu 600 km) wynosi ok. 160 HRK, co jest równowartością ok. 100 złotych. Dogodnością jest to, że w punktach możesz płacić zarówno chorwackimi kunami w gotówce, jak i kartami kredytowymi oraz zagranicznymi walutami – po kursie z danego dnia. Ceny benzyny na stacjach wynoszą średnio powyżej 8 zł za litr.

Wyjazd do Chorwacji - sprawdź, co Cię czeka na miejscu!

Po tak długiej trasie pełnej przygód nareszcie możesz skupić się na beztroskim wylegiwaniu na piaszczystych plażach. Malownicze wody Adriatyku są świetne do relaksujących kąpieli. Usiądź wieczorem w jednej z knajpek i zanurz się w lokalnej bałkańskiej kuchni. A gdy znuży Cię pobyt w jednym miejscu, wyrusz śladami bohaterów „Gry o Tron”. Udaj się w fascynujący rejs wokół murów miejskich, by podziwiać urokliwe wody Adriatyku. Daj się ponieść romantycznej scenerii. Poznaj tempo życia mieszkańców i największe atrakcje Dubrownika, spacerując po kamiennych uliczkach Starego Miasta. W poszukiwaniu artystycznego klimatu udaj się pod Wielką Fontannę Onufrego!

Najważniejsze atrakcje Chorwacji

Malownicze państwo na południowym krańcu Europy ma wiele do zaoferowania. Wśród najciekawszych punktów, które musisz zobaczyć, znajdują się m.in.:

 1. Park Narodowy Jezior Plitwickich

Miejsce to uraczy Cię niezapomnianymi widokami – gęsto porośniętymi wzgórzami, lazurowymi jeziorami krasowymi oraz malowniczymi wodospadami. Zajrzyj tu po odrobinę spokoju i wytchnienia. To wspaniały przystanek na trasie przejazdu. Podczas pobytu w Chorwacji musisz tu być!

 1. Trogir

Jedno z najbardziej urokliwych chorwackich miast. Na uwagę zasługuje piękna starówka, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a także katedra św. Wawrzyńca, Twierdza Kamerlengo oraz wyspa Čiovo. Wielu turystów z Polski odwiedza to miasto podczas wakacji w Chorwacji.

 1. Split

Punkt obowiązkowy wczasów w Chorwacji. Nie zapomnij zwiedzić malowniczych ruin pałacu cesarza Dioklecjana, a także Świątyni Jupitera.

 1. Wyspa Brač

Lazurowe wody Adriatyku aż proszą się, żeby w nich zanurkować. Wybierz się zatem na Złoty Róg, kultową chorwacką plażę. Znajdziesz tu nie tylko gorący piasek, ale i świetne warunki do uprawiania sportów wodnych. Musisz tutaj dotrzeć w trakcie swojego urlopu w Chorwacji.

Chorwacja to także idealne miejsce na spędzenie wakacji z dziećmi, z uwagi na bogatą ofertę atrakcji dla całej rodziny. Najmłodszym z pewnością spodoba się opcja rejsu statkiem, jachtem lub żaglówką, cały dzień zabaw w aquaparkach czy wodne szaleństwa na plaży.

Biuro podróży R.pl ma więcej propozycji na spędzenie wczasów w Europie. Jeżeli chcesz przedłużyć wakacje, przejrzyj pozostałe oferty wakacji z dojazdem własnym, by wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję.

Data Publikacji: 02.06.2020

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Goa - kiedy jechać i jakie atrakcje warto zobaczyć?Goa to najsłynniejsze region wypoczynkowy w Indiach, popularny wśród Europejczy-ków już w czasach kolonialnych. Nic dziwnego, znajdziemy tu przepiękne piaszczyste plaże oblewane turkusowymi wodami Morza Arabskiego, intrygującą kulturę będącą mieszkanką dziedzictwa portugalskiego i wpływów azjatyckich, kilka interesujących zabytków, wspaniałą przyrodę i zawsze uśmiechniętych mieszkańców. Zobacz, kiedy warto pojechać na Goa i jakie atrakcje tam na Ciebie czekają!
krajobraz kierunku
Zima 2024/25. Nowości już dostępne! Śladami Beztroski z Królem EgzotykiLedwie kończymy sezon egzotyczny 2023/24, a już wchodzimy z nową ofertą na sezon 2024/25! Tym razem przygotowaliśmy kilka nowości, na które mamy nadzieję wiele osób czekało. W związku z dużym zainteresowaniem Wenezuelą, które zdecydowanie przerosło nasze oczekiwania, postanowiliśmy w dalszym ciągu odkrywać uroki podróżowania w tej części świata. Dlatego w naszej ofercie pojawiła się Kolumbia i sporo rejsów wycieczkowych po Zatoce Meksykańskiej. Kolejną nowością, która nie do końca jest nowością, to Filipiny, ale tym razem mamy dla naszych klientów prawdziwe zaskoczenie i świetną wiadomość – na Filipiny będziemy latać komfortowym Dreamlinerem! Do oferty powróci także indyjskie Goa! Dla tych, którzy są zainteresowani szczegółami najnowszej oferty przygotowaliśmy poniższy tekst. Znajdują się w nim informacje dotyczące kierunku, ważne wskazówki, opisy i oczywiście argumenty za tym, dlaczego warto wybrać się w egzotyczną podróż właśnie z Rainbow.
krajobraz kierunku
Jak skutecznie chronić się przed intensywnym słońcem podczas wakacji?Wakacje w egzotycznych krajach to marzenie wielu z nas. Słońce, błękitne niebo i piękne plaże są idealnym tłem dla relaksu i wypoczynku. Jednak intensywne promieniowanie słoneczne może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, jeżeli nie podejmiemy odpowiednich środków ostrożności. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak skutecznie chronić się przed słońcem i w pełni cieszyć się wakacjami.
krajobraz kierunku
Jaką walutą płacić w Turcji?Turcja to niezwykły kraj z mnóstwem ciekawych zabytków, setkami kilometrów głównie piaszczystych plaż i wybrzeżem upstrzonym licznymi malowniczymi zatokami. Jej atuty jako wakacyjnej destynacji to również fantastyczna kuchnia, dziesiątki atrakcji związanych z aktywnymi formami wypoczynku, sympatyczni, otwarci ludzie i intrygująca, orientalna kultura. Dowiedz się, jaką walutę najlepiej zabrać ze sobą na wakacje w Turcji.