Inne

Wakacyjny wyjazdy do Chorwacji samochodem – wczasy z dojazdem własnym

Zawsze marzyłeś o wakacjach w Chorwacji i zastanawiasz się, czy lepiej będzie postawić na podróż samolotem, czy dojazd samochodem w gronie znajomych lub z rodziną? Przejazd własnym środkiem transportu ma wiele zalet i pozwala poczuć smak przygody. Poniżej krótkie wskazówki, w jaki sposób zabrać się za planowanie wycieczki samochodem do Chorwacji.

Ważne: od 09.04.2022 roku decyzją Państwowego Sztabu Obrony Cywilnej Republiki Chorwacji podróżnych z państw należących do Unii Europejskiej albo strefy Schengen nie obowiązują żadne obostrzenia wjazdowe.

Dlaczego wybrać się na wakacje do Chorwacji samochodem?

W stosunku do wycieczek kupowanych razem z przejazdem wybór transportu na własną rękę niesie ze sobą kilka konkretnych korzyści. Wybierając wakacje w Chorwacji z dojazdem własnym, możesz przeżyć fantastyczną przygodę już podczas podróży.

 • zobaczysz więcej –przemierzając kraje pośrednie, możesz dostrzec krajobrazy państw poza głównymi miastami i poznać, w jaki sposób naprawdę wyglądają; lecąc samolotem z punktu A do punktu B, nie masz okazji tego doświadczyć.
 • zwiedzisz interesujące miejsca –wybierając trasę do Chorwacji, możesz odpowiednio zaplanować poszczególne punkty podróży i odwiedzić interesujące Cię miasta w krajach pośrednich; jeśli planujesz dłuższy urlop, możesz w każdym z tych krajów zostać, by pozwiedzać i poznać bliżej kulturę konkretnych państw.
 • spędzisz czas z tymi, którzy są dla Ciebie ważni –w trakcie podróży samochodem do Chorwacji nie musisz dzielić przestrzeni z obcymi ludźmi, tak jak ma to miejsce w autokarze czy samolocie.
 • podróżujesz do Chorwacji bez paszportu –choć nie należy do strefy Schengen, nie musisz mieć przy sobie paszportu, aby do niej wjechać; mimo że istnieją tu kontrole graniczne, wystarczy Ci sam dowód osobisty; ponadto państwa na trasie przejazdu znajdują się w Schengen, co dla podróżujących stanowi spore ułatwienie i usprawnia przemieszczanie.

Decydując się na dojazd do Chorwacji własnym autem, nie jesteś od nikogo zależny. Samodzielnie wybierasz trasę, godzinę wyjazdu oraz termin. Możesz zaplanować krótszą lub dłuższą przeprawę w zależności od długości urlopu. Nie musisz też ograniczać się do samej Chorwacji - czeka Cię wiele pięknych widoków i nie tylko!

Własnym samochodem do Chorwacji - wybór trasy

Podróż do Chorwacji samochodem (w porównaniu do przelotu) daje znacznie większe możliwości zwiedzenia nowych miejsc.

 1. Najkrótszą, a zarazem najbardziej atrakcyjną trasą jest przejazd przez Czechy, Austrię i Słowenię.
 2. Opcjonalnie możesz też przejechać przez Węgry, zahaczając po drodze o Słowację.

Przeważnie mieszkańcy północno-zachodniej części Polski jadący do Chorwacji wybierają trasę przez Niemcy, Austrię oraz Słowenię ze względu na komfortowe i darmowe niemieckie autostrady. Niezależnie od wybranej drogi, podróż zajmuje około 15 godzin (nie biorąc pod uwagę przystanków), licząc od momentu przekroczenia granicy aż do dotarcia do Dubrownika. Daje to ok. 1400 kilometrów w jedną stronę. A co z wyposażeniem pojazdu? O to nie musisz się martwić. Zgodnie z konwencją wiedeńską obowiązuje Cię prawo polskie, więc żaden policjant nie może ukarać Cię za braki, które wynikają z chorwackich przepisów. Lokalne zasady ruchu drogowego, ograniczenia prędkości oraz stawki mandatów są jednak wiążące w przypadku każdego wykroczenia.

Punkty, o które warto zahaczyć, jadąc autem do Chorwacji:

 1. Ostrava – malownicze miasto z pięknym Starym Ratuszem, rynkiem otoczonym XIX- i XX-wiecznymi kamienicami, z kultowym Domem Mikeska. W Ostravie warto zobaczyć Teatr Jiřího Myronaoraz Dom Polski. Jeśli wybierasz się tu w lipcu, masz szansę wziąć udział w corocznym festiwalu muzyki Colours of Ostrava.
 2. Brno – w drugim co do wielkości czeskim mieście czekają na Ciebie pozostałości dawnych murów miejskich, Katedra św. Piotra i Pawła, Stary Ratusz, kościół św. Jakuba, Dom pod Czterema Gburami i wiele innych atrakcji w Czechach.
 3. Wiedeń– w pachnącym czekoladą i rozbrzmiewającym muzyką Wiedniu przeżyjesz wspaniałą podróż śladami Habsburgów. Koniecznie zajrzyj do Muzeum Beethovena, Mozarthaus i Wiedeńskiej Opery Narodowej. Wstąp do dzielnicy muzeów – MuseumsQuartier (MQ). Po trudach zwiedzania usiądź nad filiżanką kawy i wybornym tortem Sachera.
 4. Ptuj – jedno z najstarszych miast Słowenii, pamiętających epokę kamienia. Czeka tu na Ciebie zabytkowy zamek, klasztor i kościoły, a także pomnik Orfeusza.
 5. Bratysława – Stare Miasto, Muzeum Miasta Bratysławy, fontanna Maksymiliana i Dom u Dobrego Pasterza – to jedynie przedsmak tego, czym kusi turystów słowacka stolica.
 6. Szombathely –zatrzymaj się na kawę i spacer nad taflą jeziora Csónakázó-tó, a potem zajrzyj do zjawiskowych wnętrz Podróż po węgierskim mieście pozostawi w Tobie niezapomniane wspomnienia.

Dojazd do Chorwacji autem - ceny winiet w odwiedzanych krajach

Jeśli punktem docelowym Twojej podróży jest Chorwacja, dojazd własny musi uwzględniać koszty płatnych odcinków dróg w krajach, przez które będziesz przejeżdżać. Nie trzeba obawiać się tankowania w trakcie podróży - ceny paliwa są porównywalne lub nieznacznie wyższe w porównaniu do polskich stawek za benzynę.

 • Czechy

Winiety w Czechach mają wyłącznie formę elektroniczną - nie ma możliwości zdobycia naklejki, która kiedyś była umieszczana na szybie. Można je zakupić w sklepie internetowym (edalnice.cz), punktach sprzedaży (np. czeska poczta) lub terminalach samoobsługowych. Jeśli Twoja podróż przez Czechy zamknie się w maksymalnie 10 dniach, wybierz winietę tygodniową w kwocie 310 czeskich koron. Przy dłuższym pobycie opłaca się zakup winiety miesięcznej, która kosztuje 440 czeskich koron. W przypadku tradycyjnych przelewów proces księgowania może zająć kilka dni, więc warto zainteresować się tym faktem wcześniej. Zakup winiety online jest możliwy maksymalnie 3 miesiące przed zaplanowaną podróżą do Chorwacji. Właściciele samochodów hybrydowych plug-in, aut zasilanych wodorem lub elektryków mogą się ubiegać o zwolnienie z opłaty - wymagany jest specjalny wniosek wraz z zeskanowanym dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu.

 • Austria

W Austrii sprawa ma się zupełnie inaczej. W przypadku zakupu online (shop.asfinag.at/pl,) wskazane jest opłacenie winiety z dużym wyprzedzeniem (minimum 18 dni), ale nie obowiązuje to jednak zakupu na firmę. Można się tym jednak zająć w trakcie jazdy, korzystając z punktów sprzedaży. Jej koszt wynosi 9,60 euro za 10 dni, a 28,20 euro w przypadku winiety dwumiesięcznej.

 • Słowenia

W Słowenii obowiązują winiety o 7-dniowym okresie ważności - kosztują 15 euro. Wersja na 1 miesiąc wymaga zapłacenia podwójnej kwoty. Ma formę wyłącznie elektroniczną tak jak w Czechach. Da się ją zakupić przez internet, wchodząc na stronę evinjeta.dars.si.

 • Węgry

Na Węgrzech część dróg szybkiego ruchu oraz autostrad jest bezpłatna, lecz większość wymaga posiadania winiety. Również występuje w wersji elektronicznej i można stać się jej posiadaczem internetowo (https://ematrica.nemzetiutdij.hu/) albo decydując się na zakup w trakcie jazdy np. na stacji benzynowej czy mijając przejście graniczne. Wersja 10-dniowa kosztuje 3640 forintów, a opcja na 30-dni 4970 forintów.

 • Słowacja

Na krótki przejazd przez Słowację najlepsza będzie winieta 10-dniowa w cenie ok. 10 euro. Jeśli wybierasz się na dłużej, bardziej opłacalna okaże się winieta miesięczna - jej koszt to około 14 euro. Można dokonać wpłaty przez internet (www.eznamka.sk) albo będąc już w trasie np. na stacji benzynowej lub samoobsługowych automatach przy przejściach granicznych. Nie ma konieczności wcześniejszego zakupu.

Opłaty za autostrady podczas samodzielnej podróży do Chorwacji

Poruszanie się po płatnych drogach Chorwacji ma zróżnicowany koszt. Składa się na to długość wybranego odcinka oraz rodzaj pojazdu, jaki prowadzisz. Przykładowo na trasie przejazdu do Dubrownika z pewnością będziesz przejeżdżać autostradami, łączącymi Zagrzeb z Szybenikiem. Koszt tego odcinka (wynoszącego w przybliżeniu 600 km) wynosi ok. 160 HRK, co jest równowartością ok. 100 złotych. Dogodnością jest to, że w punktach możesz płacić zarówno chorwackimi kunami w gotówce, jak i kartami kredytowymi oraz zagranicznymi walutami – po kursie z danego dnia. Ceny benzyny na stacjach wynoszą średnio powyżej 8 zł za litr.

Wyjazd do Chorwacji - sprawdź, co Cię czeka na miejscu!

Po tak długiej trasie pełnej przygód nareszcie możesz skupić się na beztroskim wylegiwaniu na piaszczystych plażach. Malownicze wody Adriatyku są świetne do relaksujących kąpieli. Usiądź wieczorem w jednej z knajpek i zanurz się w lokalnej bałkańskiej kuchni. A gdy znuży Cię pobyt w jednym miejscu, wyrusz śladami bohaterów „Gry o Tron”. Udaj się w fascynujący rejs wokół murów miejskich, by podziwiać urokliwe wody Adriatyku. Daj się ponieść romantycznej scenerii. Poznaj tempo życia mieszkańców i największe atrakcje Dubrownika, spacerując po kamiennych uliczkach Starego Miasta. W poszukiwaniu artystycznego klimatu udaj się pod Wielką Fontannę Onufrego!

Najważniejsze atrakcje Chorwacji

Malownicze państwo na południowym krańcu Europy ma wiele do zaoferowania. Wśród najciekawszych punktów, które musisz zobaczyć, znajdują się m.in.:

 1. Park Narodowy Jezior Plitwickich

Miejsce to uraczy Cię niezapomnianymi widokami – gęsto porośniętymi wzgórzami, lazurowymi jeziorami krasowymi oraz malowniczymi wodospadami. Zajrzyj tu po odrobinę spokoju i wytchnienia. To wspaniały przystanek na trasie przejazdu. Podczas pobytu w Chorwacji musisz tu być!

 1. Trogir

Jedno z najbardziej urokliwych chorwackich miast. Na uwagę zasługuje piękna starówka, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a także katedra św. Wawrzyńca, Twierdza Kamerlengo oraz wyspa Čiovo. Wielu turystów z Polski odwiedza to miasto podczas wakacji w Chorwacji.

 1. Split

Punkt obowiązkowy wczasów w Chorwacji. Nie zapomnij zwiedzić malowniczych ruin pałacu cesarza Dioklecjana, a także Świątyni Jupitera.

 1. Wyspa Brač

Lazurowe wody Adriatyku aż proszą się, żeby w nich zanurkować. Wybierz się zatem na Złoty Róg, kultową chorwacką plażę. Znajdziesz tu nie tylko gorący piasek, ale i świetne warunki do uprawiania sportów wodnych. Musisz tutaj dotrzeć w trakcie swojego urlopu w Chorwacji.

Chorwacja to także idealne miejsce na spędzenie wakacji z dziećmi, z uwagi na bogatą ofertę atrakcji dla całej rodziny. Najmłodszym z pewnością spodoba się opcja rejsu statkiem, jachtem lub żaglówką, cały dzień zabaw w aquaparkach czy wodne szaleństwa na plaży.

Biuro podróży R.pl ma więcej propozycji na spędzenie wczasów w Europie. Jeżeli chcesz przedłużyć wakacje, przejrzyj pozostałe oferty wakacji z dojazdem własnym, by wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 02.06.2020

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
3.7/6  12 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera
zdjęcie-oferty
4.7/6  19 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera
zdjęcie-oferty
4.5/6  72 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera
zdjęcie-oferty
4.3/6  230 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Makarska Riwiera
zdjęcie-oferty
4.5/6  66 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera
zdjęcie-oferty
5.0/6  12 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera - Dalmacja
zdjęcie-oferty
4.1/6  4 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Makarska Riwiera
zdjęcie-oferty
4.7/6  45 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Hvar
zdjęcie-oferty
4.8/6  21 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Dubrownik
zdjęcie-oferty
5.2/6  27 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Orebić - Płw. Peljesac
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Egzotyka z Gdańska bezpośrednio Dreamlinerem! Nowe połączenia już od listopada Dominikana, Meksyk, Kuba, Tajlandia – do tych egzotycznych miejsc Rainbow zabierze Klientów już tej jesieni. Po raz pierwszy w historii bezpośrednio Dreamlinerem z lotniska w Gdańsku. Podróż rozpocznie się z oddanego do użytku w ostatni czwartek nowego pirsu zachodniego Terminala T2. Uroczystość otwarcia połączona została z prezentacją oferty Rainbow z wylotami z Gdańska.
krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Maderze Madera to jedna z najpiękniejszych wysp Oceanu Atlantyckiego, która ze względu na swoją bogatą szatę roślinną nazywana jest często pływającym ogrodem. Znajdziemy tu naturalne lasy wawrzynowe, paprocie drzewiaste, kwitnące na pomarańczowo drzewa tulipanowca, różne gatunki storczyków, wielobarwne hortensje, liczne lilie i fiołki. Symbolem wyspy jest jednak strelicja królewska, zwana potocznie rajskim ptakiem, którą można tu spotkać dosłownie na każdym kroku. Dodatkowym atutem wyspy jest przyjemna temperatura panująca tu przez cały rok – zimą, na poziomie morza, temperatury rzadko kiedy spadają poniżej 20°C a latem, tylko sporadycznie przekraczają 25 stopni w cieniu. Z tego powodu Maderę określa się często krainą wiecznej wiosny. Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się podczas wczasów na Maderze w poszczególnych miesiącach i kiedy najlepiej wybrać się tam na wakacje.
krajobraz-kierunku
Kwarantanna po powrocie do Polski z zagranicy. Ile trwa, jak jej uniknąć i ile kosztuje test po powrocie? Rezerwując wczasy na pewno zastanawiasz się, czy każdy powrót z wakacji oznacza kwarantannę. Jak uniknąć 7 dni siedzenia w domu po powrocie z zagranicy? Czy przed powrotem do Polski trzeba zrobić test i ile on kosztuje? Czy można zrobić go na lotnisku w Polsce? Co zmienia się w przepisach dotyczących podróży w strefie Schengen i poza nią? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższych artykule.
krajobraz-kierunku
Pogoda, temperatury i klimat w Egipcie. Kiedy jechać na wczasy? Kilka tysięcy lat historii Egiptu oraz fakt, że to najludniejszy kraj muzułmański i jeden z największych w całej Afryce, sprawiają, że dosłownie na każdym kroku można się tu spotkać z czymś ciekawym i nietuzinkowym. Czeka tu na nas wiele interesujących zabytków, przepiękna, często jeszcze dziewicza i bardzo zróżnicowana przyroda (od pustyni po rafy koralowe), niskie ceny, wspaniałe wypoczynkowe miejscowości i słynni ze swojej gościnności mieszkańcy. Do tego wszystkiego piękna słoneczna pogoda, i to w dodatku w okresie, kiedy w Europie jest zimno i pada! Zobacz, kiedy najlepiej wybrać się na wczasy do Egiptu i jakiej pogody można się tam spodziewać w poszczególnych miesiącach.