ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Wróć

Inne

Wakacyjny wyjazdy do Chorwacji samochodem – wczasy z dojazdem własnym

Zawsze marzyłeś o wakacjach w Chorwacji i zastanawiasz się, czy lepiej będzie postawić na podróż samolotem, czy dojazd samochodem w gronie znajomych lub z rodziną? Przejazd własnym środkiem transportu ma wiele zalet i pozwala poczuć smak przygody. Poniżej krótkie wskazówki, w jaki sposób zabrać się za planowanie wycieczki samochodem do Chorwacji.

Ważne: od 09.04.2022 roku decyzją Państwowego Sztabu Obrony Cywilnej Republiki Chorwacji podróżnych z państw należących do Unii Europejskiej albo strefy Schengen nie obowiązują żadne obostrzenia wjazdowe.

Dlaczego wybrać się na wakacje do Chorwacji samochodem?

W stosunku do wycieczek kupowanych razem z przejazdem wybór transportu na własną rękę niesie ze sobą kilka konkretnych korzyści. Wybierając wakacje w Chorwacji z dojazdem własnym, możesz przeżyć fantastyczną przygodę już podczas podróży.

 • zobaczysz więcej –przemierzając kraje pośrednie, możesz dostrzec krajobrazy państw poza głównymi miastami i poznać, w jaki sposób naprawdę wyglądają; lecąc samolotem z punktu A do punktu B, nie masz okazji tego doświadczyć.
 • zwiedzisz interesujące miejsca –wybierając trasę do Chorwacji, możesz odpowiednio zaplanować poszczególne punkty podróży i odwiedzić interesujące Cię miasta w krajach pośrednich; jeśli planujesz dłuższy urlop, możesz w każdym z tych krajów zostać, by pozwiedzać i poznać bliżej kulturę konkretnych państw.
 • spędzisz czas z tymi, którzy są dla Ciebie ważni –w trakcie podróży samochodem do Chorwacji nie musisz dzielić przestrzeni z obcymi ludźmi, tak jak ma to miejsce w autokarze czy samolocie.
 • podróżujesz do Chorwacji bez paszportu –choć nie należy do strefy Schengen, nie musisz mieć przy sobie paszportu, aby do niej wjechać; mimo że istnieją tu kontrole graniczne, wystarczy Ci sam dowód osobisty; ponadto państwa na trasie przejazdu znajdują się w Schengen, co dla podróżujących stanowi spore ułatwienie i usprawnia przemieszczanie.

Decydując się na dojazd do Chorwacji własnym autem, nie jesteś od nikogo zależny. Samodzielnie wybierasz trasę, godzinę wyjazdu oraz termin. Możesz zaplanować krótszą lub dłuższą przeprawę w zależności od długości urlopu. Nie musisz też ograniczać się do samej Chorwacji - czeka Cię wiele pięknych widoków i nie tylko!

Własnym samochodem do Chorwacji - wybór trasy

Podróż do Chorwacji samochodem (w porównaniu do przelotu) daje znacznie większe możliwości zwiedzenia nowych miejsc.

 1. Najkrótszą, a zarazem najbardziej atrakcyjną trasą jest przejazd przez Czechy, Austrię i Słowenię.
 2. Opcjonalnie możesz też przejechać przez Węgry, zahaczając po drodze o Słowację.

Przeważnie mieszkańcy północno-zachodniej części Polski jadący do Chorwacji wybierają trasę przez Niemcy, Austrię oraz Słowenię ze względu na komfortowe i darmowe niemieckie autostrady. Niezależnie od wybranej drogi, podróż zajmuje około 15 godzin (nie biorąc pod uwagę przystanków), licząc od momentu przekroczenia granicy aż do dotarcia do Dubrownika. Daje to ok. 1400 kilometrów w jedną stronę. A co z wyposażeniem pojazdu? O to nie musisz się martwić. Zgodnie z konwencją wiedeńską obowiązuje Cię prawo polskie, więc żaden policjant nie może ukarać Cię za braki, które wynikają z chorwackich przepisów. Lokalne zasady ruchu drogowego, ograniczenia prędkości oraz stawki mandatów są jednak wiążące w przypadku każdego wykroczenia.

Punkty, o które warto zahaczyć, jadąc autem do Chorwacji:

 1. Ostrava – malownicze miasto z pięknym Starym Ratuszem, rynkiem otoczonym XIX- i XX-wiecznymi kamienicami, z kultowym Domem Mikeska. W Ostravie warto zobaczyć Teatr Jiřího Myronaoraz Dom Polski. Jeśli wybierasz się tu w lipcu, masz szansę wziąć udział w corocznym festiwalu muzyki Colours of Ostrava.
 2. Brno – w drugim co do wielkości czeskim mieście czekają na Ciebie pozostałości dawnych murów miejskich, Katedra św. Piotra i Pawła, Stary Ratusz, kościół św. Jakuba, Dom pod Czterema Gburami i wiele innych atrakcji w Czechach.
 3. Wiedeń– w pachnącym czekoladą i rozbrzmiewającym muzyką Wiedniu przeżyjesz wspaniałą podróż śladami Habsburgów. Koniecznie zajrzyj do Muzeum Beethovena, Mozarthaus i Wiedeńskiej Opery Narodowej. Wstąp do dzielnicy muzeów – MuseumsQuartier (MQ). Po trudach zwiedzania usiądź nad filiżanką kawy i wybornym tortem Sachera.
 4. Ptuj – jedno z najstarszych miast Słowenii, pamiętających epokę kamienia. Czeka tu na Ciebie zabytkowy zamek, klasztor i kościoły, a także pomnik Orfeusza.
 5. Bratysława – Stare Miasto, Muzeum Miasta Bratysławy, fontanna Maksymiliana i Dom u Dobrego Pasterza – to jedynie przedsmak tego, czym kusi turystów słowacka stolica.
 6. Szombathely –zatrzymaj się na kawę i spacer nad taflą jeziora Csónakázó-tó, a potem zajrzyj do zjawiskowych wnętrz Podróż po węgierskim mieście pozostawi w Tobie niezapomniane wspomnienia.

Dojazd do Chorwacji autem - ceny winiet w odwiedzanych krajach

Jeśli punktem docelowym Twojej podróży jest Chorwacja, dojazd własny musi uwzględniać koszty płatnych odcinków dróg w krajach, przez które będziesz przejeżdżać. Nie trzeba obawiać się tankowania w trakcie podróży - ceny paliwa są porównywalne lub nieznacznie wyższe w porównaniu do polskich stawek za benzynę.

 • Czechy

Winiety w Czechach mają wyłącznie formę elektroniczną - nie ma możliwości zdobycia naklejki, która kiedyś była umieszczana na szybie. Można je zakupić w sklepie internetowym (edalnice.cz), punktach sprzedaży (np. czeska poczta) lub terminalach samoobsługowych. Jeśli Twoja podróż przez Czechy zamknie się w maksymalnie 10 dniach, wybierz winietę tygodniową w kwocie 310 czeskich koron. Przy dłuższym pobycie opłaca się zakup winiety miesięcznej, która kosztuje 440 czeskich koron. W przypadku tradycyjnych przelewów proces księgowania może zająć kilka dni, więc warto zainteresować się tym faktem wcześniej. Zakup winiety online jest możliwy maksymalnie 3 miesiące przed zaplanowaną podróżą do Chorwacji. Właściciele samochodów hybrydowych plug-in, aut zasilanych wodorem lub elektryków mogą się ubiegać o zwolnienie z opłaty - wymagany jest specjalny wniosek wraz z zeskanowanym dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu.

 • Austria

W Austrii sprawa ma się zupełnie inaczej. W przypadku zakupu online (shop.asfinag.at/pl,) wskazane jest opłacenie winiety z dużym wyprzedzeniem (minimum 18 dni), ale nie obowiązuje to jednak zakupu na firmę. Można się tym jednak zająć w trakcie jazdy, korzystając z punktów sprzedaży. Jej koszt wynosi 9,60 euro za 10 dni, a 28,20 euro w przypadku winiety dwumiesięcznej.

 • Słowenia

W Słowenii obowiązują winiety o 7-dniowym okresie ważności - kosztują 15 euro. Wersja na 1 miesiąc wymaga zapłacenia podwójnej kwoty. Ma formę wyłącznie elektroniczną tak jak w Czechach. Da się ją zakupić przez internet, wchodząc na stronę evinjeta.dars.si.

 • Węgry

Na Węgrzech część dróg szybkiego ruchu oraz autostrad jest bezpłatna, lecz większość wymaga posiadania winiety. Również występuje w wersji elektronicznej i można stać się jej posiadaczem internetowo (https://ematrica.nemzetiutdij.hu/) albo decydując się na zakup w trakcie jazdy np. na stacji benzynowej czy mijając przejście graniczne. Wersja 10-dniowa kosztuje 3640 forintów, a opcja na 30-dni 4970 forintów.

 • Słowacja

Na krótki przejazd przez Słowację najlepsza będzie winieta 10-dniowa w cenie ok. 10 euro. Jeśli wybierasz się na dłużej, bardziej opłacalna okaże się winieta miesięczna - jej koszt to około 14 euro. Można dokonać wpłaty przez internet (www.eznamka.sk) albo będąc już w trasie np. na stacji benzynowej lub samoobsługowych automatach przy przejściach granicznych. Nie ma konieczności wcześniejszego zakupu.

Opłaty za autostrady podczas samodzielnej podróży do Chorwacji

Poruszanie się po płatnych drogach Chorwacji ma zróżnicowany koszt. Składa się na to długość wybranego odcinka oraz rodzaj pojazdu, jaki prowadzisz. Przykładowo na trasie przejazdu do Dubrownika z pewnością będziesz przejeżdżać autostradami, łączącymi Zagrzeb z Szybenikiem. Koszt tego odcinka (wynoszącego w przybliżeniu 600 km) wynosi ok. 160 HRK, co jest równowartością ok. 100 złotych. Dogodnością jest to, że w punktach możesz płacić zarówno chorwackimi kunami w gotówce, jak i kartami kredytowymi oraz zagranicznymi walutami – po kursie z danego dnia. Ceny benzyny na stacjach wynoszą średnio powyżej 8 zł za litr.

Wyjazd do Chorwacji - sprawdź, co Cię czeka na miejscu!

Po tak długiej trasie pełnej przygód nareszcie możesz skupić się na beztroskim wylegiwaniu na piaszczystych plażach. Malownicze wody Adriatyku są świetne do relaksujących kąpieli. Usiądź wieczorem w jednej z knajpek i zanurz się w lokalnej bałkańskiej kuchni. A gdy znuży Cię pobyt w jednym miejscu, wyrusz śladami bohaterów „Gry o Tron”. Udaj się w fascynujący rejs wokół murów miejskich, by podziwiać urokliwe wody Adriatyku. Daj się ponieść romantycznej scenerii. Poznaj tempo życia mieszkańców i największe atrakcje Dubrownika, spacerując po kamiennych uliczkach Starego Miasta. W poszukiwaniu artystycznego klimatu udaj się pod Wielką Fontannę Onufrego!

Najważniejsze atrakcje Chorwacji

Malownicze państwo na południowym krańcu Europy ma wiele do zaoferowania. Wśród najciekawszych punktów, które musisz zobaczyć, znajdują się m.in.:

 1. Park Narodowy Jezior Plitwickich

Miejsce to uraczy Cię niezapomnianymi widokami – gęsto porośniętymi wzgórzami, lazurowymi jeziorami krasowymi oraz malowniczymi wodospadami. Zajrzyj tu po odrobinę spokoju i wytchnienia. To wspaniały przystanek na trasie przejazdu. Podczas pobytu w Chorwacji musisz tu być!

 1. Trogir

Jedno z najbardziej urokliwych chorwackich miast. Na uwagę zasługuje piękna starówka, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a także katedra św. Wawrzyńca, Twierdza Kamerlengo oraz wyspa Čiovo. Wielu turystów z Polski odwiedza to miasto podczas wakacji w Chorwacji.

 1. Split

Punkt obowiązkowy wczasów w Chorwacji. Nie zapomnij zwiedzić malowniczych ruin pałacu cesarza Dioklecjana, a także Świątyni Jupitera.

 1. Wyspa Brač

Lazurowe wody Adriatyku aż proszą się, żeby w nich zanurkować. Wybierz się zatem na Złoty Róg, kultową chorwacką plażę. Znajdziesz tu nie tylko gorący piasek, ale i świetne warunki do uprawiania sportów wodnych. Musisz tutaj dotrzeć w trakcie swojego urlopu w Chorwacji.

Chorwacja to także idealne miejsce na spędzenie wakacji z dziećmi, z uwagi na bogatą ofertę atrakcji dla całej rodziny. Najmłodszym z pewnością spodoba się opcja rejsu statkiem, jachtem lub żaglówką, cały dzień zabaw w aquaparkach czy wodne szaleństwa na plaży.

Biuro podróży R.pl ma więcej propozycji na spędzenie wczasów w Europie. Jeżeli chcesz przedłużyć wakacje, przejrzyj pozostałe oferty wakacji z dojazdem własnym, by wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 02.06.2020

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.5/6  85 ocen
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.8/6  23 oceny
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
3.7/6  12 ocen
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.2/6  18 ocen
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera - Dalmacja
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.4/6  7 ocen
Wypoczynek • Chorwacja: Makarska Riwiera
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.1/6  29 ocen
Wypoczynek • Chorwacja: Orebić - Płw. Peljesac
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.3/6  247 ocen
Wypoczynek • Chorwacja: Makarska Riwiera
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.6/6  9 ocen
Wypoczynek • Chorwacja: Orebić
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.9/6  126 ocen
Wypoczynek • Chorwacja: Makarska Riwiera
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Wypoczynek • Chorwacja

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku

Wakacje w listopadzie. Dokąd wybrać się na wypoczynek?

W Rainbow otwieramy sezon egzotyczny właśnie w listopadzie. Startujemy z ofertą Dreamlinerową już od początku miesiąca! Udowodnimy Ci, że jesienny wyjazd może być równie fascynujący, co sierpniowy urlop. Spraw sobie wakacje w listopadzie i sprawdź, dokąd możesz się wybrać! Podpowiemy Ci, gdzie w listopadzie jest najcieplej i w których regionach utrzymuje się temperatura w okolicach 30 stopni Celsjusza. Dowiesz się też, w których krajach jest wtedy przyjemnie i ciepło, a warunki są idealne do wypoczywania i zwiedzania. Wakacje all inclusive a może last minute? W listopadzie nie brakuje atrakcyjnych ofert, a zalety wyboru urlopu jesienią, o których w dalszej części artykułu, mówią same za siebie.
krajobraz-kierunku

Pogoda, klimat i temperatury na Krecie. Kiedy warto polecieć na grecką wyspę?

Greckie wyspy to zawsze dobry wybór na urlop. Nie inaczej jest oczywiście z największą z nich, czyli Kretą. Na tych, którzy zdecydują się tu przyjechać, czeka całe mnóstwo rozmaitych atrakcji – kamieniste i piaszczyste plaże, malownicze górskie krajobrazy, bogata w owoce morza kuchnia grecka, urokliwe miasteczka oraz wysokiej klasy zabytki. Jest to więc idealne miejsce zarówno dla miłośników plażowania, jak i dla amatorów aktywnego wypoczynku. Przeczytaj, jakiej na Krecie pogody możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku oraz zaplanuj swoje wymarzone wakacje w kolebce europejskiej cywilizacji, której historia zaczęła się 4 tys. lat przed narodzinami kultury minojskiej!
krajobraz-kierunku

Wyspa Phu Quoc - pogoda i klimat. Kiedy polecieć do Wietnamu?

Wietnam to jeden z bardziej fascynujących krajów Azji Południowo-Wschodniej, stanowiący niesamowitą mieszankę azjatyckiej kultury, tropikalnego klimatu i fenomenalnej, znanej na całym świecie kuchni wietnamskiej, której nikomu nie trzeba chyba rekomendować. To fantastyczny kraj zarówno do zwiedzania, jak i do wypoczynku. W tym drugim przypadku, najpopularniejsza staje się ostatnio Phu Quoc, tropikalna wyspa znajdująca się w południowej części kraju, w Zatoce Tajlandzkiej, u zbiegu lądowych granic Wietnamu i Kambodży. Zanim polecisz na wyspę Phu Quoc, pogoda oraz tamtejszy klimat powinny Cię zainteresować. Dowiedz się, kiedy najlepiej wybrać się do południowego Wietnamu.
krajobraz-kierunku

Pogoda, klimat i temperatury na Korfu

Korfu jest największą wyspą Archipelagu Jońskiego, rozciągającego się u północno-zachodnich rubieży Grecji właściwej. Wciśnięta pomiędzy Półwysep Apeniński a Bałkany leży niemal dokładnie w miejscu, gdzie stykają się wody mórz Adriatyckiego i Jońskiego. Dla turystów to niemal idealna wyspa, gdzie bogactwo historycznej spuścizny sąsiaduje z malowniczą przyrodą i urokliwymi plażami, a mało uczęszczane drogi oraz szlaki we wnętrzu wyspy Korfu doskonale nadają się na wycieczki piesze czy też rowerowe. Są tu duże, tętniące życiem kurorty, ale też małe i zaciszne miejscowości sprzyjające turystyce rodzinnej. Turyście tak naprawdę pozostaje tylko dopasować odpowiednie miejsce do swoich potrzeb! Zobacz jakiej pogody oraz temperatury na Korfu możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku i zaplanuj swoje wymarzone wakacje!