< WSTECZ
R.pl > Blog > Inne > Chorwacja samochodem – wczasy z dojazdem własnym

Chorwacja samochodem – wczasy z dojazdem własnym

Skrócony opis

Zawsze marzyłeś o wakacjach w Chorwacji i zastanawiasz się, czy lepiej będzie postawić na podróż samolotem, czy pojechać samochodem, w gronie znajomych lub z rodziną? Dojazd własnym środkiem transportu ma wiele zalet i pozwala poczuć smak przygody. Poniżej krótkie wskazówki, w jaki sposób zabrać się za planowanie wycieczki do Chorwacji własnym samochodem.

Sekcja 1

Dlaczego wybrać się do Chorwacji samochodem?

W stosunku do wycieczek kupowanych razem z przejazdem, wybór transportu na własną rękę niesie ze sobą kilka konkretnych korzyści. Wybierając wakacje w Chorwacji z dojazdem własnym możesz przeżyć fantastyczną przygodę już podczas podróży.

 • zobaczysz więcej – przemierzając kraje pośrednie, możesz zobaczyć krajobrazy państw poza głównymi miastami i poznać, w jaki sposób naprawdę wyglądają; lecąc samolotem z punktu A do punktu B nie masz okazji tego doświadczyć;


 • zwiedzisz interesujące miejsca – wybierając sobie trasę przejazdu możesz odpowiednio zaplanować poszczególne punkty podróży, odwiedzając interesujące Cię miasta w krajach pośrednich; jeśli planujesz dłuższy urlop, możesz w każdym z tych krajów zostać, by pozwiedzać;


 • spędzisz czas z tymi, którzy są dla Ciebie ważni – jadąc autem nie musisz dzielić przestrzeni z obcymi ludźmi, tak jak ma to miejsce w autokarze czy w samolocie;


 • podróżujesz bez paszportu – choć Chorwacja nie jest w strefie Schengen, nie musisz mieć przy sobie paszportu, aby do niej wjechać; mimo że istnieją tu kontrole graniczne, wystarczy Ci sam dowód osobisty; ponadto państwa na trasie przejazdu znajdują się w Schengen, co dla podróżujących stanowi spore ułatwienie i usprawnia przemieszczanie. • Chorwacja samochodem – wybierz najlepszą trasę

  Podróż do Chorwacji samochodem (w porównaniu do przelotu) daje znacznie większe możliwości zwiedzenia nowych miejsc. Najkrótszą, a zarazem najbardziej atrakcyjną trasą jest przejazd przez Czechy, Austrię i Słowenię. Opcjonalnie możesz też przejechać przez Węgry, zahaczając po drodze o Słowację. Niezależnie od wybranej drogi, podróż zajmuje około 15 godzin (nie biorąc pod uwagę przystanków), licząc od momentu przekroczenia granicy aż do dotarcia do Dubrownika.

  Koszty paliwa i winiet w odwiedzanych krajach

  Jeśli punktem docelowym Twojej podróży jest Chorwacja, dojazd własny musi uwzględniać koszty płatnych odcinków dróg w krajach, przez które będziesz przejeżdżać.

 • Czechy
 • Winiety w Czechach możesz nabyć jedynie na miejscu. Nie masz możliwości ich zakupu online. Dostaniesz je na praktycznie każdej stacji benzynowej. Przy okazji zatankujesz, płacąc równowartość 4,57 zł za litr. Jeśli Twoja podróż przez Czechy zamknie się w maksymalnie 10 dniach, wybierz winietę tygodniową w kwocie 310 czeskich koron. Przy dłuższym pobycie opłaca się zakup winiety miesięcznej, która kosztuje 440 czeskich koron.

 • Austria
 • W Austrii sprawa ma się zupełnie inaczej. Wskazane jest zakupienie winiety z dużym wyprzedzeniem (minimum 18 dni). Jej koszt wynosi 9,40 euro za 10 dni, a 27,40 euro w przypadku winiety dwumiesięcznej. Za benzynę zapłacisz tu około 4,60 zł za litr.

 • Słowenia
 • W Słowenii obowiązują winiety o 7-dniowym okresie ważności. Kosztują 15 euro. Tankowanie wyniesie Cię ok. 4,74 zł za litr.

 • Węgry
 • Na Węgrzech część dróg jest bezpłatna, lecz większość wymaga posiadania winiety zakupionej na miejscu, która kosztuje równowartość ok. 100 zł. Jej okres ważności wynosi 10 dni. To również dobry punkt do tankowania, gdyż cena za litr benzyny to zaledwie równowartość 3,96 zł.

 • Słowacja
 • Na krótki przejazd przez Słowację najlepsza będzie winieta 10-dniowa w cenie ok. 10 euro. Jeśli wybierasz się na dłużej, bardziej opłacalna okaże się winieta miesięczna. Jej koszt to około 14 euro. Na stacjach obowiązuje stawka 4,66 zł za litr paliwa.  Koszty przejazdu przez płatne drogi w Chorwacji

  Poruszanie się po płatnych drogach Chorwacji ma zróżnicowany koszt. Składa się na to długość wybranego odcinka oraz rodzaj pojazdu, jaki prowadzisz. Przykładowo na trasie przejazdu do Dubrownika z pewnością będziesz przejeżdżać autostradami, łączącymi Zagrzeb z Szybenikiem. Koszt tego odcinka (wynoszącego w przybliżeniu 600 km) wynosi ok. 152 HRK, co jest równowartością ok. 92 złotych. Dogodnością jest to, że w punktach możesz płacić zarówno chorwackimi kunami, jak i kartami kredytowymi oraz zagranicznymi walutami – po kursie z danego dnia. Ceny benzyny na stacjach wynoszą średnio 4,50 zł za litr.

  Punkty, o które warto zahaczyć po drodze:

 • Ostrava – malownicze miasto z pięknym Starym Ratuszem, rynkiem otoczonym XIX- i XX-wiecznymi kamienicami, z kultowym Domem Mikeska. W Ostravie warto zobaczyć Teatr Jiřího Myrona oraz Dom Polski. Jeśli wybierasz się tu w lipcu, masz szansę wziąć udział w corocznym festiwalu muzyki Colours of Ostrava.


 • Brno – w drugim co do wielkości czeskim mieście czekają na Ciebie pozostałości dawnych murów miejskich, Katedra św. Piotra i Pawła, Stary Ratusz, kościół św. Jakuba, Dom pod Czterema Gburami i wiele innych atrakcji.


 • Wiedeńw pachnącym czekoladą i rozbrzmiewającym muzyką Wiedniu przeżyjesz wspaniałą podróż śladami Habsburgów. Koniecznie zajrzyj do Muzeum Beethovena, Mozarthaus i Wiedeńskiej Opery Narodowej. Wstąp do dzielnicy muzeów – MuseumsQuartier (MQ). Po trudach zwiedzania usiądź nad filiżanką kawy i wybornym tortem Sachera.


 • Ptuj – jedno z najstarszych miast Słowenii, pamiętających epokę kamienia. Czeka tu na Ciebie zabytkowy zamek, klasztor i kościoły, a także pomnik Orfeusza.


 • Bratysława – Stare Miasto, Muzeum Miasta Bratysławy, fontanna Maksymiliana i Dom u Dobrego Pasterza – to jedynie przedsmak tego, czym kusi turystów słowacka stolica.


 • Szombathely – zatrzymaj się na kawę i spacer nad taflą jeziora Csónakázó-tó, a potem zajrzyj do zjawiskowych wnętrz synagogi. Podróż po węgierskim mieście pozostawi w Tobie niezapomniane wspomnienia.


 • Witaj w Chorwacji!

  Po tak długiej trasie pełnej przygód nareszcie możesz skupić się na beztroskim wylegiwaniu na plaży. Malownicze wody Adriatyku są świetne do relaksujących kąpieli. Usiądź wieczorem w jednej z knajpek i zanurz się w lokalnej bałkańskiej kuchni. A gdy znuży Cię pobyt w jednym miejscu, wyrusz śladami bohaterów „Gry o Tron”. Udaj się w fascynujący rejs wokół murów miejskich, by podziwiać urokliwe wody Adriatyku. Daj się ponieść romantycznej scenerii. Poznaj tempo życia mieszkańców i największe atrakcje Dubrownika, spacerując po kamiennych uliczkach Starego Miasta. W poszukiwaniu artystycznego klimatu, udaj się pod Wielką Fontannę Onufrego!


  Zobacz najważniejsze atrakcje Chorwacji

  Malownicze państwo na południowym krańcu Europy ma wiele do zaoferowania. Wśród najciekawszych punktów, które musisz zobaczyć, znajdują się m.in.:

 • Park Narodowy Jezior Plitwickich


 • Miejsce to uraczy Cię niezapomnianymi widokami – gęsto porośniętymi wzgórzami, lazurowymi jeziorami krasowymi oraz malowniczymi wodospadami. Zajrzyj tu po odrobinę spokoju i wytchnienia. To wspaniały przystanek na trasie przejazdu.

 • Trogir
 • Jedno z najbardziej urokliwych chorwackich miast. Na uwagę zasługuje piękna starówka, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a także katedra św. Wawrzyńca, Twierdza Kamerlengo oraz wyspa Čiovo.


 • Split
 • Punkt obowiązkowy wizyty w Chorwacji. Nie zapomnij zwiedzić malowniczych ruin pałacu cesarza Dioklecjana, a także Świątyni Jupitera.


 • Wyspa Brač
 • Lazurowe wody Adriatyku aż proszą się, żeby w nich zanurkować. Wybierz się zatem na Złoty Róg, kultową chorwacką plażę. Znajdziesz tu nie tylko gorący piasek, ale i świetne warunki do uprawiania sportów wodnych.

  Chorwacja to także idealne miejsce na spędzenie wakacji z dziećmi, z uwagi na bogatą ofertę atrakcji dla całej rodziny. Najmłodszym z pewnością spodoba się opcja rejsu statkiem, jachtem lub żaglówką, cały dzień zabaw w aquaparkach czy wodne szaleństwa na plaży.

  Biuro podróży R.pl ma więcej propozycji na spędzenie wczasów w Europie. Jeżeli chcesz przedłużyć wakacje, przejrzyj pozostałe oferty wakacji z dojazdem własnym, by wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję.

  Ocena artykułu

  Średnia ocena tego artykułu: 5.00/5
  Dziękujemy za wystawienie opinii!

  Komentarze

  Krzysztof
  27.08.2020 11:42:55

  Super komentarz ale teraz korona wirus jadę w te rejony gdzie najmniejsze zachorowania i obowiązkowo maseczki hotel wdrożył procedury jedziemy samochodem z pieskiem , w hotelu poinformowali jakie procedury wdrożyli i do jakich my się mamy stosować ciekawe jak będzie wyglądał opalenizna

  Polecane wycieczki

  Zobacz inne wpisy

  Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

  Chorwacja