< WSTECZ
R.pl > Blog > Atrakcje na świecie > Wakacje z dziećmi – jakie atrakcje czekają na nas w Chorwacji?

Wakacje z dziećmi – jakie atrakcje czekają na nas w Chorwacji?

Skrócony opis

Planując wakacje z dzieckiem, najczęściej szukamy miejsc, do których dotrzemy szybko i sprawnie, a następnie będziemy mogli cieszyć się piękną pogodą, piaszczystymi plażami i wspaniałą kuchnią. Chorwacja spełnia wszystkie te wymagania. Maluchy mogą liczyć na troskę i gościnność mieszkańców, a starsze dzieci będą zachwycone na wieść o tym, że podczas wakacji zobaczą Królewską Przystań! Jak przygotować się do wyjazdu, by zagwarantować sobie niezapomnianą podróż? Oto kilka wskazówek:

Sekcja 1

Na co zwrócić uwagę, planując rodzinny urlop w Chorwacji?

Bez względu na to, w jakiej części Chorwacji chcielibyśmy spędzić swój urlop, z pewnością nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem hotelu, który jest przystosowany do potrzeb rodzin z dziećmi. To, na co dodatkowo warto zwrócić uwagę, to jego odległość od lotniska i położenie w spokojnej lokalizacji – z dala od gwarnego centrum czy klubów. Warto o te kwestie dopytać bezpośrednio w biurze podróży, w którym z pewnością pomogą nam podjąć najlepszą decyzję. Przy okazji dopytajmy o hotelowe menu – dobrze, jeżeli dla dzieci przygotowana jest osobna propozycja - im bardziej różnorodna, tym lepiej. Chorwacka kuchnia jest na szczęście tak bogata i smaczna, że maluchy nie powinny mieć żadnych uwag i z przyjemnością będą odkrywały nowe smaki. Pamiętajmy także, że wakacje z dzieckiem to doskonała okazja do tego, by pokazać mu ciekawe miejsca. Tych w Chorwacji z pewnością nie zabraknie.

Pomysły na spędzenie wolnego czasu w Chorwacji z dzieckiem

Plaże w Chorwacji są wprost idealne na rodzinne wyjazdy. Znajdziemy tam niemal każdy rodzaj wybrzeża: kamienisty, żwirkowy czy piaskowy. Charakterystyczną rzeczą dla chorwackich plaż jest to, że ich brzeg delikatnie schodzi do morza, dzięki czemu woda jest płytka nawet przez kilkadziesiąt metrów. Ukształtowanie terenu sprawia, że większość z nich usytuowanych jest w malowniczych zatoczkach, gdzie morze jest spokojne, a fale niewielkie. Jeżeli nasze dziecko uwielbia budować zamki z piasku, możemy zabrać je na jedną z najpiękniejszych piaszczystych plaż w Chorwacji: Sakarun na wyspie Dugi Otok, Mlaska na wyspie Hvar czy na Rajską Plażę na wyspie Rab. Z kolei gdy chcemy pokazać dziecku niesamowite dno lazurowego Adriatyku, lepszym wyborem będzie plaża kamienista bądź żwirowa – wystarczy obuwie ochronne i maska do snorkelingu, by nasza pociecha mogła podziwiać podwodny świat. Dzięki niezwykłej przejrzystości tutejszych wód, nie umknie im żaden szczegół! Wśród najlepszych plaż kamienistych bądź żwirowych można wymienić Zlatni Rat na wyspie Brac, Dubovicę na wyspie Hvar czy Punta Rata w Breli. Niezapomnianą przygodą, a także idealną okazją do zobaczenia fauny i flory podwodnego świata Adriatyku, będzie również nauka nurkowania. W chorwackim morzu mamy możliwość przyjrzeć się skałom, koralowcom, gorgoniom, różnego rodzaju rybom, a nawet ośmiornicom, konikom morskim czy rozgwiazdom. Na wyspach Pag, Hvar czy Vis są organizowane zajęcia – zarówno dla dzieci (od 8 roku życia), jak i dorosłych – nadzorowane przez polskich instruktorów. Kto wie – może dzięki Chorwacji nurkowanie stanie się nową rodzinną pasją?

Na najmłodszych duże wrażenie zrobi także rejs statkiem, żaglówką bądź jachtem, zwłaszcza, jeżeli jeszcze nigdy nie miało okazji podziwiać morza i lądu z tej perspektywy. Rejs po Adriatyku to doskonała okazja do pokazania dziecku tak bardzo urozmaiconego chorwackiego wybrzeża. Przy odrobinie szczęścia możemy zobaczyć delfiny! Dosyć często odwiedzające tutejsze wody.

Warto też czasem oddalić się nieco od plaży i poznać atrakcje kryjące się w głębi kraju. Emocji, nie zabraknie, zwłaszcza jeżeli wybierzemy się na spływ pontonowy po rzece Cetina, niedaleko nadmorskiego miasteczka Omiš należącego niegdyś do piratów. Rzeka płynie przez otoczony górami kanion, po czym wpływa do Adriatyku. Na trasie raftingowej zobaczyć można imponujące klify, niewielkie wodospady oraz liczne progi wodne – bez problemu poradzi sobie z nimi już nawet 8-letnie dziecko. Kilkunastokilometrowa trasa to idealne miejsce dla małych miłośników przygód.

Na terenie Parku Narodowego wysp Brijuni na półwyspie Istria znajduje się park safari, który z pewnością zachwyci każde dziecko. Większość ze znajdujących się tam zwierząt zostało przywiezionych przez dawnych przywódców różnych krajów, którzy kiedyś gościli w Chorwacji. Do dziś, na wolności żyją tam, m.in. zebry, żyrafy, słonie, antylopy, muflony, daniele, lamparty, strusie czy kormorany. To cząstka Afryki z dala od Afryki, okraszona pięknym, chorwackim krajobrazem.

Dubrownik w ostatnich latach stał się bardzo sławny za sprawą serialu „Gra o Tron”. Serialową Królewską Przystań można zwiedzać z zorganizowaną wycieczką lub odkrywać ją na własną rękę. Do najpopularniejszych miejsc znanych z ekranizacji, należą mury miejskie, barokowe schody oraz Fort Lovrijenac. Dubrownik jest miastem, w którym nawet najmłodsi nie będą się nudzić. Dużą atrakcją będzie dla nich akwarium morskie zlokalizowane przy porcie, na terenie Fortu św. Jana. W kilkudziesięciu zbiornikach wodnych żyją tam fascynujące stworzenia zamieszkujące Adriatyk, w tym: ogromne żółwie, jeżowce, koniki morskie, rozgwiazdy, kraby, ośmiornice, rekiny, a także gąbki czy korale.

Chorwacja to także wspaniałe Aquaparki! Większość z nich powstała w ciągu ostatnich kilku lat i oferuje baseny z hydromasażem lub sztucznie tworzonymi falami, tunele czy zjeżdżalnie mające nawet ponad 20 metrów wysokości. A dla najmłodszych znajdą się bezpieczne brodziki, wodne zabawki i zajęcia prowadzone przez animatorów. Pierwszym, a także największym, parkiem wodnym w Chorwacji jest Istralandia w mieście Brtonigla na półwyspie Istria. W takim miejscu nie da się nudzić!

Sekcja 2

Kiedy warto zacząć planowanie wyjazdu do Chorwacji?

Wcześniejsza rezerwacja hotelu bądź wycieczki z biurem podróży bardzo ułatwia sprawę, gdyż mamy wówczas największy wybór. Możemy przebierać w ofertach – dzięki temu z łatwością znajdziemy najlepsze miejsce na wypoczynek i będziemy mogli w spokoju planować nasz pobyt – sprawdzić dostępne atrakcje czy zaplanować lokalne wycieczki. Jeżeli jednak z różnych powodów rezerwacja wycieczki z wyprzedzeniem nie jest możliwa, możemy polować na oferty last minute. Musimy jednak liczyć się z tym, że będziemy mieli dużo mniej czasu na przygotowania, w tym pakowanie i planowanie całego wyjazdu. Podczas wyjazdu z dzieckiem lepiej jednak unikać niespodzianek z tym związanych.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 2.40/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Chorwacja