ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Cud świata i symbol Kapsztadu – Góra Stołowa

Niewątpliwie Góra Stołowa jest najbardziej znaną i najczęściej fotografowaną atrakcją turystyczną w Republice Południowej Afryki. Corocznie kolejką linową na szczyt wjeżdżają miliony turystów z całego świata. Ta góra kryje w sobie jednak wiele tajemnic, które jeszcze nie do końca zostały poznane. To znacznie więcej niż tylko fotogeniczne tło dla pamiątkowych fotografii z podróży czy punkt widokowy, z którego można sfotografować zapierającą dech w piersiach panoramę Kapsztadu.

Góra Stołowa – symbol Kapsztadu.


Góra Stołowa jest, obok Przylądka Dobrej Nadziei, najważniejszą atrakcją Parku Narodowego Góry Stołowej, który został utworzony w 1998 r. w celu ochrony naturalnego środowiska i endemicznej roślinności fynbos. W masywie Góry Stołowej można spotkać około 2200 gatunków roślin i ponad 1400 gatunków kwiatów, w tym wiele gatunków endemicznych. Na wschodnich zboczach znajduje się Ogród Botaniczny Kirstenbosch, uznawany za jeden z największych tego rodzaju ogrodów na świecie. Kirstenbosch został założony w 1913 r. w celu promowania i ochrony niezwykle bogatej i zróżnicowanej flory południowej Afryki i był pierwszym ogrodem botanicznym wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Cały obszar parku narodowego wyróżnia się niezwykłą w skali światowej bioróżnorodnością, a liczne ścieżki i strumyki tworzą tam idealne miejsce do wypoczynku nie tylko dla turystów, ale także dla mieszkańców Kapsztadu. Park Narodowy Góry Stołowej leży w sercu jednego z najbogatszych regionów florystycznych na świecie – Cape Floral. Zachwyca także bogata fauna Parku, i choć nie spotkacie już tam takich gatunków, jak górska zebra czy leopard, to park nadal jest domem dla rysia stepowego, góralka przylądkowego i pawiana niedźwiedziego. Żyją tam ponadto jeżozwierze, mangusty, węże i żółwie.13 faktów o Górze Stołowej, o których mogliście nie słyszeć.

Przedstawiamy obszerny przegląd faktów i informacji dotyczących jednej z największych atrakcji turystycznych w RPA, czyli majestatycznej góry, z charakterystycznym płaskim wierzchołkiem. Na naszej liście ciekawostek znajdują się zarówno niepodważalne fakty, jak i ekscentryczne powody, dla których ta góra zasługuje na uwielbienie turystów z całego świata.

1. Góra Stołowa ma ponad 260 milionów lat, co czyni ją starszą niż Andy, Alpy, Góry Skaliste i Himalaje.

2. W 2012 r. Góra Stołowa została zaliczona do nowych siedmiu światowych cudów natury, obok Amazonki, Wodospadu Iguazú, Zatoki Ha Long w Wietnamie, Wyspy Komodo w Indonezji, Wyspy Jeju w Korei Południowej i Rzeki Podziemnej Puerto Princesa na Filipinach.

3. Góra Stołowa stanowi dom dla bogatej fauny i flory, w tym dla wielu gatunków endemicznych, które mogą przetrwać tylko w ekosystemie występującym na jej zboczach. Jednym z takich gatunków są straszakowate, zwane przez miejscowych „żabami duchami”, które zamieszkują wartkie, górskie strumienie.

4. Jest to jedyny obiekt na Ziemi, od którego nazwę wziął gwiazdozbiór. W XVII w. francuski astronom Nicolas Louis de Lecaille nazwał jeden z gwiazdozbiorów nieba południowego Mons Mensae, co po łacinie oznacza właśnie Górę Stołową, gdyż chciał w ten sposób upamiętnić szczyt, z którego przez lata prowadził swe obserwacje i badania.

5. W sierpniu 2014 r. Kapsztad zajął 8 miejsce na liście najbardziej przyjaznych miast świata, sporządzanej przez magazyn Traveler, renomowanego wydawnictwa Condé Nast. Mieszkańcy stolicy twierdzą, że swoje przyjazne i gościnne uosobienie zawdzięczają codziennemu widokowi na inspirującą i fascynującą Górę Stołową.

6. Nad szczytem pojawia się czasem biały obrus z chmur, wtedy syrena alarmuje wycieczkowiczów, by niezwłocznie wracali do stacji kolejki, ponieważ szybko gęstniejąca mgła stwarza zagrożenie. Lokalna legenda głosi, że biały obrus powstaje wtedy, gdy diabeł i pirat Jan van Hunks urządzają sobie zawody w paleniu.

7. Najwyższym punktem góry, na wysokości 1085 m n.p.m., jest Maclear’s Beacon, nazwany tak na cześć urodzonego w Irlandii dziewiętnastowiecznego astronoma, który prowadził w tym miejscu badania nad pomiarem krzywizny Ziemi.

8. W roku 1998 były prezydent RPA, Nelson Mandela ogłosił, że Góra Stołowa jest „darem dla Ziemi”.

9. Co najmniej jedna para tygodniowo bierze ślub w bajkowej scenerii na szczycie Góry Stołowej.

10. Zwierzchnik kościoła anglikańskiego, arcybiskup Desmond Tutu nagrał niesamowity jednominutowy film, by wesprzeć kandydaturę Góry Stołowej w plebiscycie na siedem nowych światowych cudów natury, który miał miejsce w 2011 r.

11. Na początku XX w. Góra Stołowa miała nawet swojego pustelnika. Cecil Townsend przez 8 lat żył w górskiej jaskini wraz z liczną grupką oswojonych zwierząt. Większość czasu spędzał na pieszych wędrówkach i grze na skrzypcach, a na życie zarabiał najmując się do wycinki drzew i czyszczenia zbiorników wodnych. Był jednym z założycieli Klubu Wspinaczkowego.

12. Legenda głosi, że w latach 70. ubiegłego wieku do Kapsztadu przyjechał w tajemnicy przed fanami John Lennon, który medytował na szczycie Góry Stołowej.

13. Pierwszą kobietą, która spisała swoje wspomnienia ze wspinaczki na Górę Stołową była lady Anne Barnard, żona namiestnika miasta z okresu brytyjskiej kolonizacji. W roku 1797 pożyczyła spodnie męża i zarządziła wyprawę na szczyt, w której oprócz małżonków udział wzięła pokojówka, podróżnik John Barrow i 12 służących, którzy nieśli bagaże i pożywienie.Jak się dostać na szczyt?

Sposobów, by znaleźć się na szczycie Góry Stołowej i z bliska podziwiać jej majestatyczne piękno oraz widok na rozciągający się u stóp Kapsztad, jest kilka:

• Kolejka linowa, która przewozi dziennie kilka tysięcy turystów. Plany budowy kolejki pojawiły się już na początku XX w., ale zostały zniweczone przez wybuch I Wojny Światowej. Pierwszy pasażer wjechał na szczyt góry dopiero w 1929 r.

• Wjazd samochodem;

• Wspinaczka w grupie z przewodnikiem lub samodzielnie.

Gdy już znajdziesz się na szczycie możesz skorzystać z oferty darmowych wycieczek z przewodnikiem, które wyruszają bezpośrednio z punktu przy górnej stacji kolejki codziennie o godzinie 10 i 12. Trasa wycieczki ma ok. 2 km i wiedzie do najciekawszych punktów widokowych. Możesz również udać się na samodzielny spacer, ponieważ wzdłuż szlaku rozstawione są tablice informacyjne, przedstawiające ciekawostki dotyczące tej malowniczej okolicy.

Po spacerze możesz odpocząć w tutejszej kawiarence, serwującej napoje i lokalne smakołyki oraz kupić kilka pamiątek w małym sklepiku. Jeśli chcesz zaimponować znajomym, wyślij im ze szczytu Góry Stołowej pocztówkę. Każda wysyłana stąd kartka otrzymuje wyjątkowy znaczek pocztowy, więc stanowi świetną pamiątkę wizyty w jednym z najciekawszych miejsc na świecie.

Data Publikacji: 20.08.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Śladem wulkanów w Europie. Gdzie zobaczysz najbardziej znane wulkany na Starym Lądzie?Czy wiesz, że na świecie jest 800 czynnych wulkanów? Chociaż większość jest pod powierzchnią wód oceanicznych, a nie na stałym lądzie, to każdy robi duże wrażenie na zwiedzających. Na Starym Lądzie również trafisz na kilka z nich. Poznaj 7 najbardziej znanych wulkanów w Europie!
krajobraz kierunku
Najpiękniejsze plaże Hiszpanii, które warto zobaczyćHiszpania niewątpliwie kojarzy się z gorącym słońcem i złocistym paskiem. Z tego powodu przyciąga do siebie niczym magnes wielu turystów z całego świata. Linia brzegowa Hiszpanii skąpana jest w Morzu Śródziemnym, Oceanie Atlantyckim i Morzu Kantabryjskim. Liczy łącznie 7905 kilometrów. Jest to kraj niezwykle zróżnicowany pod względem plaż - Costa Brava oraz Andaluzja przykuwają uwagę, ale te równie piękne znajdziesz też w innych częściach Hiszpanii.
krajobraz kierunku
7 powodów, dla których warto wybrać DominikanęDominikana jest jednym z najbardziej zróżnicowanych geograficznie krajów na Karaibach, ze wspaniałymi górskimi krajobrazami, pustynnymi obszarami porośniętymi buszem, przepiękną architekturą kolonialną i mnóstwem rajskich plaż. Położona na północnym krańcu Morza Karaibskiego Dominikana oferuje niezrównane wakacyjne doznania. Ta rajska wyspa z przyjaznymi i gościnnymi mieszkańcami, zdumiewającą przyrodą, intrygującą historią i bogatą kulturą ma wiele do zaoferowania turystom z różnych grup docelowych, od dziewiczych plaż w Puerto Plata po tętniące życiem Punta Cana. Dzięki luksusowym kurortom z ofertą wczasów w formule all-inclusive na Dominikanie, rozsianych wzdłuż całego wybrzeża, jest to świetne miejsce na rodzinne wakacje. Zarówno dorośli, jak i dzieci nie będą się tu nudzić nawet przez ułamek sekundy. Dominikana jest także idealnym miejscem na zorganizowanie ślubu w niezwykle romantycznej scenerii lub na wymarzony miesiąc miodowy. Jednym słowem, to idealne miejsce na wypoczynek dla każdego. Bez względu na to, czy lubisz spędzać urlop na wodnych szaleństwach i wylegiwaniu się na plaży, czy preferujesz aktywny sposób spędzania wolnego czasu. Dominikana ma wszystko co potrzebne do tego, aby przeżyć wspaniałe wakacje.
krajobraz kierunku
Zakynthos – najpiękniejsze miejsca, które trzeba zobaczyć Zakynthos, trzecia co do wielkości wyspa w archipelagu Wysp Jońskich, leży na Morzu Jońskim, zaledwie 16 kilometrów od zachodniego wybrzeża Peloponezu. Północno-zachodnie wybrzeże wyspy charakteryzują wyrastające z krystalicznie czystego, turkusowego morza strome klify i białe, żwirowe plaże, natomiast linia brzegowa na południu wyspy jest zdecydowanie bardziej płaska, usiana złotymi, piaszczystymi plażami. W głębi lądu, w centrum wyspy, znajduje się żyzna równina porośnięta pięknymi gajami oliwnymi, sadami cytrusowymi i sosnowymi lasami.