Wróć

Atrakcje na świecie

Cyklady - 6 najpopularniejszych wysp

Ulubiony kierunek letnich wakacji – Grecja, a na mapie Grecji jeden z najciekawszych regionów, czyli archipelag 220 wysp, Cyklady. Dużo je łączy, a jeszcze więcej różni – każda z nich jest wyjątkowa na swój sposób i lepiej o wszystkim dowiedzieć się przed zrobieniem rezerwacji. Wiele zależy od upodobań, ale każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Sprawdź, czy greckie Cyklady to kierunek dla Ciebie i sprawdź, która wyspa pasuje do Twoich potrzeb.

Amorgos - Cyklady dla wędrowców i wspinaczy

Podróżni, którzy szukają inspiracji w kinie, nie muszą się zbyt długo zastanawiać – trafiają na Amorgos. To tam francuski reżyser Luc Besson kręcił pierwsze sceny kultowego „Wielkiego Błękitu”. Wyspa ma bardzo spadziste i poszarpane wybrzeże oraz strome klify, nie będzie więc odpowiednia dla rodzin z dziećmi lub starszych ludzi. Amorgos jest miejscem dzikim, które nie spodoba się wielbicielom słodkiego nieróbstwa, szukających jedynie długich, spokojnych plaży. Natomiast wędrowcy i wspinacze poczują się jak w raju podczas wycieczki na Cykladach, mając do dyspozycji kamieniste szlaki, wzdłuż których ciągną się autentyczne wioski, antyczne ruiny i okazałe monastyry.

Naxos, czyli Cyklady dla rodzin z dziećmi

Rodziny również znajdą coś dla siebie! Największa wyspa Cyklad łączy wszystkie atrakcje, których poszukują ci, którzy wyprawiają się do Grecji w rodzinnym gronie, by spędzić dobre i udane wakacje.

  • obszerne i długie plaże o drobnym piasku,
  • dużo ciekawych tras,
  • wiele więcej zieleni niż na innych wyspach należących do archipelagu.

Rodzice nie będą się nudzić w trakcie wakacji na Naxos dzięki wielu atrakcjom turystycznym i fantastycznym obiektom do zwiedzania, podczas gdy dzieci znajdą dużo okazji do beztroskiej zabawy. Całe rodziny zyskają możliwość bezpośredniego kontaktu ze wspaniałą kulturą kulinarną wysp greckich od oliwek rosnących wprost na drzewach, kapitalnych owoców z przydomowych sadów do rewelacyjnych rodzinnych knajpek z gościnnymi gospodarzami.

Sprawdź: Greckie perełki – Milos, Naxos, Kos

Greckie Cyklady - Paros dla kitesurferów i nurków

Na Paros panuje duch boga morza, Posejdona. Okolice Naxos przyjmują turystów jedynie przejściowo - tych, którzy wpadają tu by wypożyczyć kolejną łódkę albo odpocząć, przed dopłynięciem do docelowej wyspy Cyklad. Wszyscy oni, czyli turyści usportowieni, zostawiają szybko bagaż w hotelu i natychmiast skaczą na główkę, by zająć się sportami wodnymi.

  • Nurkowie zachwycają się efektownymi plenerami podwodnymi.
  • Windsurferzy oraz kitesurferzy łapią wiatr, by poskromić całkiem porządne fale.

Dla przełamania – wśród nich przewijają się amatorzy sztuki – przybywają tu odkryć słynne marmury z Paros, w których wykuwane były takie arcydzieła jak słynna Wenus Z Milo.

Sifnos - wakacje na Cykladach ze smakiem

Wśród niezliczonych wysp greckich Cyklad oferujących lokalną, domową kuchnię prym dzierży Sifnos, która najbardziej rozpieszcza żołądki swoich gości. Przybywają tu z całego świata specjaliści i wielbiciele gastronomii, często tylko po to, by spróbować lokalnych specjalności. Smaczna kuchnia „tubylców” chłonie smaki z sąsiedniego Orientu. W menu wielu restauracji znajduje się między innymi:

  • lokoum,
  • sałatka z kaparów,
  • sałatka z lokalnym serem kozim (xynomyzithra),
  • ragout z baraniny na winie z koprem.

Sifonos polecana jest również dla wielbicieli ceramiki, w której specjalizuje się wyspa. Fotografowie amatorzy mogą zachwycać się 300 kościołami, które znajdują się w tej części Cyklad greckich.

Santorini - wycieczka na Cyklady dla zakochanych

Panorama, którą gwarantują wakacje na Santorini, już wiele lat temu uczyniła z tej wyspy pierwszy wybór par wyruszających w podróż poślubną i szukających niepowtarzalnych plenerów do zdjęć. Santorini jest bez wątpienia najsłynniejszą wyspą archipelagu. Jej uroda dorównuje jej sławie, a białe, znane z pocztówek budynki o ciemno-błękitnych dachach utożsamiane są z generalnym obrazem, który mamy zakodowany jako najbardziej typowy obrazek dla Grecji.  Aby je podziwiać, trzeba zawinąć do portu Santorin, gdzie zobaczyć można zbocza starożytnego wulkanu sprzed 3500 lat, który ukształtował wyspę Cyklad. Letnicy odkrywają tę historię niezwykłych wydarzeń geologicznych, a potem odpoczywają na niezwykłych czarnych plażach.

Przeczytaj: Co warto zobaczyć na Santorini

Mykonos - greckie Cyklady dla imprezowiczów

Na koniec coś dla tych, którzy kochają zabawę! Wakacje na Mykonos przypominają urlop na Ibizie. Czas na tej wyspie spędzać można dwojako. Goście korzystają z pięknych plaży w ciągu dnia, by wieczorem bawić się w klubach i barach, tańczyć przez całą noc oraz spotykać podobnych sobie imprezowiczów.

Turyści, którzy poszukują rdzennych klimatów, powinni wybrać się inny zakątek Cyklad – w końcu Mykonos to świetny punkt wypadowy na Morze Egejskie. A kilka zatoczek wciąż jeszcze nie jest odkrytych...

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 12.11.2022

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.5/6  24 oceny
Wypoczynek • Grecja: Santorini
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
3.0/6  10 ocen
Wypoczynek • Grecja: Santorini
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.1/6  73 oceny
Wypoczynek • Grecja: Santorini
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.0/6  9 ocen
Wypoczynek • Grecja: Santorini
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.1/6  131 ocen
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.0/6  3 oceny
Wypoczynek • Grecja: Santorini
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.3/6  147 ocen
Objazd • Grecja: Santorini - Mykonos - Naxos
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.4/6  5 ocen
Wypoczynek • Grecja: Santorini
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Wypoczynek • Grecja: Santorini
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Wypoczynek • Grecja: Santorini

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Lefkada - plaże, atrakcje turystyczne i zabytki greckiej wyspy Lefkada to bajkowe, rozległe, niemalże karaibskie plaże oraz malownicze zabudowania przypominające kolonialne miasta Ameryki Południowej. Jest jedną z siedmiu Wysp Jońskich leżących po zachodniej stronie Grecji kontynentalnej. Zachwyca szerokimi lazurowymi wybrzeżami, dobrze rozwiniętą infrastrukturą oferującą rozmaite sporty wodne, bardzo ciekawymi dla miłośników przyrody szlakami trekkingowymi, gościnnością czy niepowtarzalną architekturą tradycyjnych wiosek. Poznaj szeroką gamę atrakcji turystycznych Lefkady, aby zaplanować swoje niezapomniane wakacje na najpiękniejszej wyspie Morza Jońskiego!
krajobraz-kierunku
7 atrakcji w Nikozji na Cyprze, które warto zobaczyć Słysząc o stolicy przedzielonej murem, od razu na myśl przychodzi Berlin sprzed kilkudziesięciu lat. Jednak współcześnie nadal istnieje jeszcze jedno takie miasto i jest nim Nikozja na Cyprze. Nieprzerwanie od 1974 roku przez jej środek przebiega tzw. Zielona Linia, która dzieli stolicę wyspy na dwie połowy - południową cypryjską oraz północną turecką. Nie jest to jednak powód do tego, aby zrezygnować ze zwiedzania wszystkich atrakcji w Nikozji. Sprawdź, co cię czeka podczas wakacji na Cyprze!
krajobraz-kierunku
Ateny - TOP 10 atrakcji greckiej stolicy Czy wiesz, że Unia Europejska mianowała Ateny pierwszą stolicą kultury współczesnej Europy? Są tu aż 44 muzea antyczne, 128 kina oraz 148 sceny teatralne - to dużo więcej niż na Broadwayu, co znaczy, że Ateny posiadają największą ilość scen teatralnych na świecie! W stolicy Grecji mieści się aż 18 obiektów wpisanych na listę UNESCO i 11 Uniwersytetów. Połowa wszystkich mieszkańców Grecji mieszka w tym mieście oraz należącym do niego porcie Pireus. W roku 2019 poprzedzającym wybuch pandemii, ok. 6,5 mln turystów odwiedziło Ateny - liczba ta przeważa ilość mieszkańców stolicy Grecji! Co zwiedzić w Atenach? Poznaj TOP 10 atrakcji, których nie możesz przegapić! Sprawdź: Kiedy najlepiej jechać do Grecji? Pogoda i klimat Grecji kontynentalnej
krajobraz-kierunku
Ranking najpiękniejszych plaż na Kubie Jako największa wyspa na Karaibach Kuba może pochwalić się urozmaiconą linią brzegową o łącznej długości 3735 km. Do okręgu administracyjnego należy około 1600 małych wysepek. Kraj jest dumny ze swoich urokliwych, nadbrzeżnych krajobrazów i lazurowego koloru otaczających go wód. Kuba to marzenie podróżnicze dla spragnionych słońca miłośników wypoczynku na drobnym, białym piasku. Które plaże na Kubie są najpiękniejsze? W tym rankingu na pewno trafisz na swoją ulubioną!