Dominikana w liczbach

Kiedy ludzie myślą o Dominikanie, zazwyczaj od razu na myśl przychodzą im niekończące się białe, piaszczyste plaże pod wiecznym słońcem. I nic w tym dziwnego, ponieważ na Dominikanie znajduje się wiele spośród najbardziej niesamowitych plaż.
Ponad 1 609 km zróżnicowanej linii brzegowej, w tym około 402 km najlepszych plaż na świecie i około 6 milionów turystów każdego roku są tego wystarczającym świadectwem. Jest jednak wiele innych ciekawych danych liczbowych i zabawnych faktów na temat Republiki Dominikańskiej, których możesz jeszcze nie znać, a które sprawią, że będziesz chciał ją jak najszybciej odwiedzić.

Republika Dominikańska jest suwerennym państwem zajmującym około 2/3 wyspy Haiti, w archipelagu Wielkich Antyli na Karaibach. Jej granicę północną tworzy Ocean Atlantycki, a południową – Morze Karaibskie. Wyspa została odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1492 roku, który na cześć Królestwa Hiszpanii nadał jej nazwę La Hispaniola. Zasadniczo wyspa stała się pierwszą europejską osadą w tej części świata. W roku 1697 hiszpańscy administratorzy wyspy podzielili się połową wyspy Hispaniola z Francuzami i ostatecznie uznali francuską kontrolę nad obszarem znanym obecnie jako Haiti. Stolicą Dominikany i jednym z najstarszych miast na Karaibach jest Santo Domingo. Jego najstarsza część, zabytkowa Zona Colonial, to piękne brukowane uliczki i budynki z XVI wieku, w tym pierwsza katolicka katedra zbudowana w Nowym Świecie. Współczesne Santo Domingo tętni życiem i słynie z kosmopolitycznej aury, bogatego życia nocnego, wszechobecnej muzyki merengue i bachaty oraz miłości do sportu narodowego, jakim jest baseball.

Czas przyjrzeć się liczbom i faktom

Zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby ludności Dominikana jest drugim po Kubie, co do wielkości krajem na Karaibach. Zajmuje powierzchnię 48 730 km2, a jej populacja według danych z 2017 r. wynosi 10 170 000 osób. Obecnie Dominikana zajmuje 86 miejsce na liście najbardziej zaludnionych krajów na świecie, z gęstością zaludnienia wynoszącą 220 osób/km2. Stolica Santo Domingo zajmuje powierzchnię 104,44 km2 i jest najbardziej zaludnionym miastem w kraju, zamieszkałym przez blisko 3 miliony mieszkańców. Według spisu powszechnego z 2010 r. 69% mieszkańców Dominikany to katolicy, 18% protestanci, 2% wyznawcy innych religii, a prawie 11% nie wyznawało żadnej religii. Dominikana była początkowo wyłącznie katolicka, ale przez wieki religia ta straciła część swoich wpływów. Było to szczególnie widoczne pod koniec XIX wieku, kiedy brak funduszy i księży spowodowały wzrost znaczenia protestanckiego ruch ewangelickiego. Dominikana ma również małe centrum żydowskiej populacji – miasto Sosúa, małe miasto na północy wyspy liczące 70 000 mieszkańców.

Republika Dominikany jest jednym z wielu krajów na świecie, gdzie ludzie mówią przeważnie po hiszpańsku. Dominikańczycy mają oczywiście swój własny dialekt, który bardzo przypomina hiszpański używany na Wyspach Kanaryjskich. Tutejsze szkoły oparte są na hiszpańskim modelu edukacyjnym, a dominującymi językami obcymi są angielski i francuski. Około 98% ludności Dominikany mówi po hiszpańsku, 1% po francusku, 0,5% po angielsku i 0,1% po arabsku, ale język angielski staje się coraz bardziej popularny ze względu na otwarcie się kraju na wpływy nowoczesnej amerykańskiej popkultury.Dominikana jest bardzo zróżnicowana geograficznie, co niewątpliwie wpływa pozytywnie na jej walory turystyczne. Piękne plaże rywalizują o uwagę turystów z górzystymi terenami idealnymi do trekkingu i żyznymi dolinami w środkowej i wschodniej części kraju. Najwyższym szczytem na Dominikanie – i na wszystkich wyspach Karaibów – jest Pico Duarte, wznoszący się na wysokość 3 098 metrów nad poziomem morza.

Dominikana ma całkowitą linię brzegową o długości 1 609 kilometrów, na którą składają się piaszczyste plaże ocienione rzędami palm, dramatycznie wyglądające skaliste klify, smagane wiatrem wydmy oraz zaciszne zatoczki i laguny otoczone lasami namorzynowymi. Łączna długość dominikańskich plaż wynosi około 402 km. Za jedną z najpiękniejszych plaż, a według niektórych wręcz za najpiękniejszą, uchodzi Playa Rincón. To rozciągający się na długości około 3 km pas bielusieńkiego i drobnego piasku, o który rozbijają się błękitno-zielone fale idealne do uprawiania sportów wodnych. Za zachodnim krańcu plaży znajduje się uroczy strumień, idealny do leniwych kąpieli w słoneczny dzień.Klimat tego wyspiarskiego kraju jest tropikalny, podobny do klimatu innych krajów karaibskich. Średnia roczna temperatura wynosi od 25oC do około 28oC, a w regionach górzystych około 18oC. Najzimniejsze miesiące w roku to styczeń i luty, ale nadal jest tu wtedy znacznie cieplej niż w Polsce. Podobnie jak większość krajów tropikalnych, Republika Dominikańska ma dwie pory roku: suchą i deszczową. Niektórzy obawiają się podróży na Dominikanę z uwagi na możliwość wystąpienia huraganów (zwykle między sierpniem a październikiem). Jednakże ostatni poważniejszy huragan uderzył w Dominikanę w roku 1979.

Ponad 25% unikalnych terenów i obszarów przybrzeżnych kraju jest chronionych w postaci parków narodowych, rezerwatów, pomników przyrody i rezerwatów morskich. Zwiedzanie tych obszarów daje niepowtarzalną okazję do podglądania wyjątkowej fauny i flory, zarówno morskiej, jak i lądowej. Wspaniały Park Narodowy del Este położony w sercu regionu La Romana / Bayahibe jest jednym z najbardziej popularnych celów turystycznych na Dominikanie. W parku znajduje się około 400 jaskiń, niektóre z naskalnymi rysunkami będącymi pozostałością po dawnych mieszkańcach tych terenów, a także 8 malowniczych tarasów rafowych. W pobliżu na turystów czekają również błękitne wody Morza Karaibskiego i białe, piaszczyste plaże. Jedną z największych atrakcji turystycznych w okolicach Puerto Plata jest ukryty w bujnej dżungli wodospad Damajagua. Jest to niesamowity kompleks wodospadów, złożonych z 27 kaskad, które spływają po wapiennych skałach do wyżłobionych w wapieniu basenów.Niezależnie od danych statystycznych i liczb opisujących Dominikanę, ta karaibska wyspa jest po prostu niezwykle piękna i fascynująca. Zadziwia turystów naturalnymi krajobrazami, różnorodną kulturą, bogatą historią i zabytkami oraz kusi nowoczesnymi udogodnieniami i świetną infrastrukturą turystyczną.
Data Publikacji: 31.10.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Wakacje all inclusive bez tajemnic!Wakacje All Inclusive są doskonałym wyborem dla osób, które pragną spędzić relaksujący czas, bez konieczności martwienia się o organizację posiłków, aktywności czy dodatkowe wydatki. Jeśli jesteś nowicjuszem w temacie All Inclusive, ten przewodnik pomoże Ci zrozumieć, jak to działa, jakie usługi są dostępne, jak funkcjonuje hotel i czy naprawdę bar jest nieograniczony.
krajobraz kierunku
Hotele Domes: gościnność to wstęp do luksusuHotele położone są na pięknym wybrzeżu lazurowego Morza Śródziemnego. Domes stał się wiodącą marką hotelarską w Grecji i jedną z najszybciej rozwijających się w Europie, oferując niezapomniane wrażenia z wakacji, które wykraczają poza konwencjonalne pojęcia luksusu. Dzięki jedenastu znakomitym obiektom obejmującym Grecję kontynentalną - Chalkidiki, wyspy - Kretę, Korfu, Milos, Mykonos, Zakynthos i jeden hotel w Algarve w Portugalii Domes może poszczycić się genialną bazą swoich obiektów, a ich architektura i dbałość o szczegóły w ich wnętrzu uosabia elegancję i wyrafinowanie, czyli to co w marce najbardziej rozpoznawalne.
krajobraz kierunku
Przewodnik - jak spakować bagaż podręczny przed podróżą samolotem na wakacje?Wakacje to czas, na który wielu z nas czeka z niecierpliwością. Przygotowania do podróży samolotem wymagają odpowiedniego spakowania bagażu podręcznego, aby zapewnić sobie komfort i bezproblemową podróż. Ten przewodnik przedstawi kilka wytycznych, porad i trip tipów, które pomogą Ci zorganizować bagaż podręczny i sprawić, że podróż minie w bardzo komfortowych warunkach, a kontrola bezpieczeństwa na lotnisku będzie szybka i bezproblemowa.
krajobraz kierunku
Lista egzotycznych miejsc na wakacje w listopadzieW Rainbow otwieramy sezon egzotyczny właśnie w listopadzie. Startujemy z ofertą Dreamlinerową już od początku miesiąca! Udowodnimy Ci, że jesienny wyjazd może być równie fascynujący, co sierpniowy urlop. Spraw sobie wakacje w listopadzie i sprawdź, dokąd możesz się wybrać! Podpowiemy Ci, gdzie w listopadzie jest najcieplej i w których regionach utrzymuje się temperatura w okolicach 30 stopni Celsjusza. Dowiesz się też, w których krajach jest wtedy przyjemnie i ciepło, a warunki są idealne do wypoczywania i zwiedzania. Wakacje all inclusive a może last minute? W listopadzie nie brakuje atrakcyjnych ofert, a zalety wyboru urlopu jesienią, o których w dalszej części artykułu, mówią same za siebie.