Wróć

Zainspiruj się

Grecja – co warto wiedzieć przed podróżą?

Grecja to kraj mitologicznych bogów i herosów, a zarazem kolebka cywilizacji i kultury europejskiej. Poezja, muzyka, teatr, medycyna, filozofia… tu właśnie stawiały swoje pierwsze kroki i tu miały swoich wybitnych przedstawicieli. Ateny, stolica Grecji przyciąga turystów Akropolem i starożytną dzielnicą Plaką. Równie atrakcyjne co Grecja kontynentalna są jednak wyspy (Rodos, Zakynthos, Kreta), gdzie także nie brakuje cudów natury i śladów antycznych cywilizacji. Taka różnorodność pozwala na dowolny wybór wakacyjnych atrakcji. Bez względu na to czy interesuje nas wypoczynek w Grecji w formule all inclusive, czy nastawiamy się na aktywne i dynamicznie zwiedzanie lub jesteśmy łowcami okazji typu last minute – Grecja to miejsce, które trzeba odwiedzić choć raz w życiu. Warto jednak mieć na uwadze, że ten kraj mocno uzależnia – kto choć raz odwiedził Grecję, z pewnością zechce tu wrócić.

Położenie Grecji

Całkowita powierzchnia Grecji to 131 944 km2, z czego na wyspy (Wyspy Jońskie, Wyspy Egejskie, Wyspy Sarońskie, Sporady, Cyklady, Dodekanez, Kreta i wyspy przybrzeżne) przypada 25 084 km2. Językiem urzędowym jest grecki, także w drukowanej alfabetycznej formie, zatem bez znajomości chociażby cyrylicy, ciężko jest odczytać jakikolwiek napis. Sąsiadującymi państwami są: Albania, Macedonia, Bułgaria i Turcja, natomiast granice morskie wyznaczają morza: Egejskie, Śródziemne i Jońskie. Ukształtowanie terenu jest bardzo zróżnicowane. Znajdziemy tam zarówno równiny, jak i wyżyny i góry, co pozwala na uprawę pszenicy, bawełny, owoców cytrusowych, winorośli i oliwek w sprzyjającym temu klimacie.

Klimat i pogoda w Grecji

Grecja zdominowana jest przez typowy klimat śródziemnomorski, z łagodnymi zimami i gorącymi suchymi latami. Temperatura powietrza między czerwcem a wrześniem to ok. 25 - 28 stopni C. Choć każdy termin na zwiedzanie Grecji jest dobry, to najlepszym czasem na podróż będą miesiące od maja do sierpnia kiedy temperatury są wysokie, a woda zachęca do kąpieli.

Grecja - fauna i flora

To, jakie zwierzęta i rośliny uda nam się spotkać wędrując po Grecji, zależy oczywiście od regionu, w jakim się znajdujemy. Północna Grecja pokryta jest lasami, które porastają góry Pindos i Masyw Olimpu. Są to lasy sosnowe, bukowe, jodłowe, a w dolinach liściaste z przewagą kasztanów jadalnych, jesionu i olchy. Częstym widokiem są plantacje drzew oliwnych i owoców cytrusowych. Ze względu na rozciągłość geograficzną i wysoką temperaturę, rośliny rozpoczynają kwitnienie na południu już w styczniu, a jesienne krokusy i fiołki zrzucają pąki dopiero w grudniu. Jeśli podróżowałoby się z południa na północ cały rok, Grecja wydawałaby się krajem wiecznie kwitnącym w kilku odsłonach: raz orchidee, morskie żonkile i zawilce, później wrzos, lawenda, krokusy i pachnący tymianek. Jeśli chodzi o faunę, to w najbogatszej formie zaobserwujemy ją w górach, gdzie występują dziki, sarny, kozice, niedźwiedzie brunatne, wilki i szakale. Rzadko w Grecji natkniemy się na rysie, giemzy, koziorożce i foki. Rezerwat Daida szczyci się natomiast ptactwem drapieżnym takim jak: sęp kasztanowaty, sęp grecki, sęp czarny. Na południu żyją także gady, a wśród nich kameleon oraz żółwie morskie caretta, którym grozi wyginięcie.

Ludność grecka

Populacja Grecji wynosi ok. 10 mln mieszkańców. Grecja jest krajem jednolitym narodowościowo, gdzie 98% to Grecy, zaś pozostałe nacje to: Macedończycy, Turcy i Bułgarzy. Przeważająca część mieszkańców jest wyznania prawosławnego (ok.87%), pozostała część to ateiści (9%), wyznawcy islamu (1,5%) katolicy i protestanci. Praktycznie wszyscy mieszkańcy posługują się językiem nowogreckim, który jest językiem urzędowym.

Greckie obyczaje

Grecja jest krajem południowoeuropejskim, w związku czym Grecy podobnie jak Hiszpanie czy Włosi cenią sobie niezobowiązujące podejście do życia i obowiązków. Bardzo ważne jest dla nich także życie rodzinne i wspólne spędzanie czasu. Jednocześnie kultura Grecka jest w silny sposób uwarunkowana przez bogatą kulturę starożytną.

Grecka kuchnia

Grecja słynie ze zdrowej kuchni, która jest połączeniem różnych warzyw, oliwek i fasoli. Nie ma chyba nikogo, kto nie słyszałby o sałatce greckiej z serem feta, rybie po grecku (mimo, że Grecy nie nazywają w ten sposób ryby w sosie pomidorowym), czy o tzatziki – sosie z jogurtu, czosnku i ogórka. Do tego w greckim menu widnieje dolmadhes (danie podobne do gołąbków – mięso mielone z ryżem, zawinięte w liście winogron), mousaka (pokrojone mięso z bakłażanem i serem, zatopione w sosie pomidorowym), souvlaki (szaszłyki z mięsa jagnięcego lub wieprzowego), taramosalata (pasta z solonej ikry karpia) oraz gemista (nadziewana papryka i pomidory). Z mięs polecić można świetnie przyprawiona jagnięcinę i kozinę. Oczywiście na stole nie może zabraknąć owoców morza i ryb, a także chleba, który z reguły podawany jest do każdego posiłku. Podczas świąt prawosławnych Grecy serwują magiritsę – zupę na bazie jagnięcych podrobów, cebulki, koperku, doprawianych sosem jajecznym z cytryną oraz wieprzowinę i słodkości ze śmietankowych serów kozich i owczego mleka (mitzithra). Jeśli chodzi o napoje to oprócz kawy po grecku, do posiłków spożywa się także alkohol w postaci wina lub anyżowej wódki ouzo. Wina greckie należą do najlepszych win w Europie. Szczególną popularnością cieszy się Retsina, która występuje w postaci czerwonej, różowej i białej, charakteryzująca się tym, że jest doprawiana żywicą sosnową. Oprócz tego smakosze polecają brusco, Gumenisa, Zitsa, Rapmani, Nemea.

Krótka historia Grecji

Grecja ma historię przebogatą, bo długą na ponad 4 tys. lat. Pierwsi osadnicy na tereny dzisiejszej Grecji przybyli ze Wschodu, gdzie cywilizacja rozwinęła się zdecydowanie wcześniej. Niezwykle trudno jest opisać historię kraju tak wspaniałego, a jednocześnie mającego w przeszłości tak wiele wzlotów i upadków. Od kiedy Egejczycy nauczyli się obróbki metali i brązu, na obszarze dzisiejszych wysp greckich i Półwyspu Peloponeskiego zaczęła rozwijać się kultura cykladzka, minojska i mykeńska. Głównym osiągnięciem było pismo linearne B, ale nie tylko. Kwitł handel, budowano mosty, cytadele, grobowce, przeprowadzono meliorację terenów. Niewątpliwie kultura mykeńska była jedną z najświetniejszych kultur. Do 800 r. p.n.e. Grecja niszczona była przez ciągłe najazdy i klęski żywiołowe. Epoka żelazna, podczas której miały miejsce inwazje doryckie, należała do ciemnego okresu w historii Hellady. Po 800 r. p.n.e. następuje okres klasyczny. Dynamicznie rozwijają się państwa – miasta, Grecja odnawia się i militarnie i kulturowo. To właśnie wtedy Perykles rzeźbi i buduje, Sofokles pisze, a Sokrates wykłada. Kres złotej epoki nastąpił po wojnie peloponeskiej, kiedy to Spartanie pokonali Ateńczyków. Tymczasem na północy rozprzestrzeniała się ekspansja Filipa Macedońskiego, na skutek której Spartanie zostali pobici i nastąpiło wymieszanie kultur świata starożytnego, czyli tzw. okres helleński. Po 250 r. p.n.e. Grecja z Macedonią zostaje opanowana przez Rzymian, stając się jednocześnie rzymską prowincją.

Dopiero w 395 r. n.e. Grecja zostaje wcielona do Cesarstwa Bizantyjskiego, a ponad tysiąc lat później, w 1453 r. pobita zostanie przez Turcję i zamieniona w mało znaczącą krainę, z której wielu intelektualistów emigruje na zachód. W XVIII w. nastąpiła odnowa kulturalna i gospodarcza. W latach 1821 – 1832 trwają walki o niepodległość, a kiedy kończą się powodzeniem, Grecja z inicjatywy mocarstw europejskich staje się monarchią pod berłem Ottona z Bawarii. Monarchia w Grecji przetrwała do XX w. I Wojna Światowa skłoniła Greków do opowiedzenia się po stronie ententy i zajęcia terenów Tracji. Po wojnie w 1923 r. doszło do konfliktu z Turcją, w wyniku którego greccy przesiedleńcy z terenów tureckich obciążyli w liczbie 1 300 000 kraj, doprowadzając do pogorszenia sytuacji gospodarczej. Powstały związki zawodowe żądające poprawy bytu i formujące Partię Ludową. W 1936 r. zostaje wprowadzona dyktatura wojskowa, trwająca do wybuchu II Wojny Światowej. W 1941 r. greckie tereny zajmują Niemcy. To czas masowych mordów i głodu. Po światowym konflikcie zbrojnym do 1949 r. trwa wojna domowa między rojalistami i komunistami greckimi. Rojaliści po wygranej starają się utrzymać w kraju nastroje antykomunistyczne. W 1981 r. Grecja staje się członkiem Unii Europejskiej, a partia komunistyczna Andreasa Papandreu – PASOK wygrywa wybory, po których m. in. legalizuje aborcję. Dopiero w 1990 r. wygrywają konserwatyści. Aktualnie Grecja jest krajem demokracji parlamentarnej - władza ustawodawcza należy do parlamentu i prezydenta, który jest wybierany przez parlament na pięcioletnią kadencję. W strefie Euro państwo greckie znalazło się 1 stycznia 2001 r.

Grecja jest wyśmienitym miejscem dla fanów sportów wodnych. Można tam trenować niemal wszystkie wodne dyscypliny: od windsurfingu i kitesurfingu po nurkowanie. Górzyste ukształtowanie terenu stwarza też doskonałe warunki do wspinaczki i górskich wędrówek. Z kolei na nizinnych terenach znajduje się wiele ścieżek rowerowych i tras do jazdy konnej. Będąc w Grecji, koniecznie trzeba również zarezerwować kilka dni na zwiedzanie. Najcenniejsze pamiątki po antycznych cywilizacjach to ateński Partenon, ruiny wyroczni Delfickiej, pałac Minosa na Krecie i pałac królewski w Mykenach. Warte zobaczenia są także kościoły i klasztory bizantyjskie. Do najsłynniejszych tego typu zabytków należy zespół prawosławnych klasztorów w Meteorach. W związku z tym, że są one położone na szczycie stromych skał, mówi się o nich „klasztory zawieszone w powietrzu”.

Najważniejsze atrakcje turystyczne Grecji, które warto zobaczyć

O tym, że Grecja jest pełna zabytków i atrakcji turystycznych nie trzeba dużo mówić. Ta kolebka starożytnej cywilizacji to jedno z państw w Europie, które można zwiedzać w zasadzie bez końca. Skupmy się na kilku najważniejszych atrakcjach, które dla osób wybierających się na wakacje do Grecji są obowiązkowym elementem w planie zwiedzania.

Ateny, stolica Grecji, przyciąga turystów z całego świata. Jednym z zabytków jest górujący nad miastem Akropol – antyczne ruiny usytuowane na wzgórzu. Chyba nie będzie przesadą, jeśli nazwiemy go najsłynniejszym zabytkiem starożytnej Grecji i jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji na świecie. W jego skład wchodzą budowle poświęcone greckim bogom -  Atenie i Posejdonowi, w tym okazały Partenon wzniesiony na cześć Ateny Dziewicy. Propyleje, monumentalna brama, która wita zwiedzających, prowadzi do świata starożytnych wierzeń i kultu greckich bogów gdzie czeka na nas mnóstwo zabytków. W Atenach znajduje się też najsłynniejsza Agora, czyli rynek główny, gdzie warto odwiedzić również świątynie Hefajstosa oraz Stoa Attalosa.

Meteory i wiszące klasztory są tym miejscem, które hipnotyzuje i zapiera dech. W malowniczym masywie górskim, na szczytach gór, został zbudowany zespół monastyrów – prawosławnych klasztorów, które były schronieniem dla mnichów. Historia ich powstania, sięgająca XIV wieku, jest długa i burzliwa przez co równie ciekawa. Do naszych czasów przetrwało zaledwie 13 z nich, w tym 6 jest udostępnionych do zwiedzania. Bez wątpienia Meteory są tym miejscem, które trzeba zobaczyć podczas pobytu w Grecji. Więcej o historii i zwiedzaniu greckich Meteorów znajdziesz na naszym blogu.

Kreta, największa z greckich wysp, słynie z przepięknej linii brzegowej z szerokimi piaszczystymi plażami. Podczas wakacji na Krecie można zarówno solidnie wypocząć rozkoszując się słońcem, lazurową wodą i błogim nicnierobieniem, jak i aktywnie spędzić czas na zwiedzaniu. Znajdziemy tu takie zabytki jak pałac w Knossos, zwany również labiryntem minotaura, 18-kilometrowy Wąwóz Samaria uchodzący za najdłuższy suchy wąwóz Europy, a także Płaskowyż Lasithi ze słynną Jaskinią Zeusa. Warto zwiedzić także Heraklion, który jest stolicą wyspy, Chanię czy Rethymno. Co jeszcze warto tu zobaczyć? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz na naszym blogu w artykule Kreta – atrakcje i miejsca, które trzeba zobaczyć.

 

Więcej ciekawych i przydatnych informacji o Grecji oraz najpopularniejszych pod względem turystycznym wyspach znajdziesz na naszym blogu. Zapraszamy do lektury!

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 08.09.2021

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.9/6  25 ocen
Wypoczynek • Grecja: Lesbos
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.0/6  11 ocen
Wypoczynek • Grecja: Lesbos
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.0/6  31 ocen
Wypoczynek • Grecja: Lesbos
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.3/6  69 ocen
Wypoczynek • Grecja: Kokkino Nero
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.0/6  2 oceny
Wypoczynek • Grecja: Chalkidiki
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.7/6  94 oceny
Wypoczynek • Grecja: Kokkino Nero
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.3/6  134 oceny
Wypoczynek • Grecja: Riwiera Olimpijska
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.7/6  16 ocen
Wypoczynek • Grecja: Lesbos
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.0/6  40 ocen
Wypoczynek • Grecja: Lesbos
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.7/6  40 ocen
Wypoczynek • Grecja: Riwiera Olimpijska

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Czym zaskoczą Was najpiękniejsze włoskie miasteczka nad Adriatykiem? W swoim życiu zwiedziłam już całkiem sporo. Trudno nazwać mnie leniwą turystką, która nie wychyla nosa z hotelowego kurortu. Ale w ostatnie wakacje zapragnęłam w końcu porządnie odpocząć – bez gonitwy, żeby upchnąć w programie jak najwięcej zabytków. Spokojnie, niespiesznie i na luzie. Do realizacji tego marzenia wybrałam włoskie wybrzeże Morza Adriatyckiego. I uwierzcie mi, że tutaj idea slow travel zdaje się nabierać wyraźnych kształtów. Sprawdźcie mój subiektywny przewodnik po włoskich miasteczkach.
krajobraz-kierunku
10 największych atrakcji Thassos Szmaragdowy klejnot Morza Egejskiego - to grecka wyspa Thassos słynąca z niesamowitej przyrody i zjawisk naturalnych sfotografowanych przez magazyn National Geographic. To najżyźniejsza wyspa wschodniej Grecji i zarazem najbardziej wysunięta na północ ze wszystkich greckich wysp. Zachwyca niepowtarzalnym krajobrazem, zabytkami świata starożytnego, unikatową architekturą aż 22 wiosek, kuchnią, festiwalami i wydarzeniami kulturowymi, niespotykaną gościnnością mieszkańców oraz marmurowymi plażami. To wymarzone miejsce dla botaników, ornitologów i fotografów. Pływając wokół niej, możesz też zobaczyć delfiny! Przed zaplanowaniem swojej wakacyjnej podróży koniecznie poznaj największe atrakcje Thassos.
krajobraz-kierunku
Na bałkańskim rożnie, czyli 5 atrakcji Bośni i Hercegowiny, które warto zobaczyć Na Bałkany zawsze chętnie wracam. Tu, czuję się jak u siebie w domu. W końcu mieszkańcy okolicznych terenów też są Słowianami. W zaciszu Gór Dynarskich, okalających senne i spokojne miasteczka, mogłam wreszcie złapać ducha slow travel i uciec od zgiełku dużego miasta. Stara, drewniana i kamienna zabudowa to ostoja wieloletniej tradycji tych obszarów. Gdy wchodzę do skansenu, otacza mnie zapach suchego drzewa i poczucie – zawsze żywej – tradycji. Unikalny klimat to jednak nie wszystko - atrakcje w Bośni i Hercegowinie naprawdę potrafią robić wrażenie! Na miejscu można skosztować regionalnych serów, wytwarzanych z mleka owiec pasących się na okolicznych łąkach. Zapewniam Was, że wybierając się na wakacje do Bośni i Hercegowiny poznacie bałkański klimat i przypomnicie sobie, jak to jest, choć na chwilę zwolnić tempo życia.
krajobraz-kierunku
8 atrakcji Tokio, które musisz zobaczyć. Odkryj stolicę Japonii Japonia fascynuje wielu Europejczyków. To kraj, w którym tradycyjne budownictwo przeplata się z na wskroś nowoczesnymi projektami ze stali i szkła. W Kraju Kwitnącej Wiśni można spotkać się ze zjawiskami, których na próżno szukać w każdym innym miejscu świata. Z jednej strony Shibuja z shintoistyczną świątynią, z drugiej – dzielnica Harajuku pełna kolorowych subkultur młodzieżowych – Tokio jest szalenie różnorodną metropolią, w której na pewno znajdziesz coś dla siebie. Przed Tobą 8 najważniejszych jej atrakcji. Każda inna, każda wyjątkowa.