< WSTECZ
R.pl > Blog > Zainspiruj się > Grecja – co warto wiedzieć przed podróżą?
Skrócony opis

Grecja – co warto wiedzieć przed podróżą?

Flaga

Grecja

Stolica:
Ateny
Waluta:
EUR
Powierzchnia:
131 957 km2
Ludność:
10 775 557

Skrócony opis

Grecja to kraj mitologicznych bogów i herosów, a zarazem kolebka cywilizacji i kultury europejskiej. Poezja, muzyka, teatr, medycyna, filozofia… tu właśnie stawiały swoje pierwsze kroki i tu miały swoich wybitnych przedstawicieli. Stolica – Ateny przyciąga turystów Akropolem i starożytną dzielnicą Plaką. Równie atrakcyjne, co Grecja kontynentalna są jednak wyspy (Rodos, Zakynthos, Kreta), gdzie także nie brakuje cudów natury i śladów antycznych cywilizacji. Taka różnorodność pozwala na dowolny wybór wakacyjnych atrakcji.

Geografia

Geografia Grecji

Całkowita powierzchnia Grecji to 131 944 km2, z czego na wyspy (Wyspy Jońskie, Wyspy Egejskie, Wyspy Sarońskie, Sporady, Cyklady, Dodekanez, Kreta i wyspy przybrzeżne) przypada 25 084 km2. Językiem urzędowym jest grecki, także w drukowanej alfabetycznej formie, zatem bez znajomości chociażby cyrylicy, ciężko jest odczytać jakikolwiek napis. Sąsiadującymi państwami są: Albania, Macedonia, Bułgaria i Turcja, natomiast granice morskie wyznaczają morza: Egejskie, Śródziemne i Jońskie. Ukształtowanie terenu jest bardzo zróżnicowane. Znajdziemy tam zarówno równiny, jak i wyżyny i góry, co pozwala na uprawę pszenicy, bawełny, owoców cytrusowych, winorośli i oliwek w sprzyjającym temu klimacie.


Klimat

Klimat w Grecji

Grecja zdominowana jest przez typowy klimat śródziemnomorski, z łagodnymi zimami i gorącymi suchymi latami. Temperatura powietrza między czerwcem a wrześniem to ok. 25 - 28 stopni C.

Fauna i Flora

Fauna i flora

To, jakie zwierzęta i rośliny uda nam się spotkać wędrując po Grecji, zależy oczywiście od regionu, w jakim się znajdujemy. Północna Grecja pokryta jest lasami, które porastają góry Pindos i Masyw Olimpu. Są to lasy sosnowe, bukowe, jodłowe, a w dolinach liściaste z przewagą kasztanów jadalnych, jesionu i olchy. Częstym widokiem są plantacje drzew oliwnych i owoców cytrusowych. Ze względu na rozciągłość geograficzną i wysoką temperaturę, rośliny rozpoczynają kwitnienie na południu już w styczniu, a jesienne krokusy i fiołki zrzucają pąki dopiero w grudniu. Jeśli podróżowałoby się z południa na północ cały rok, Grecja wydawałaby się krajem wiecznie kwitnącym w kilku odsłonach: raz orchidee, morskie żonkile i zawilce, później wrzos, lawenda, krokusy i pachnący tymianek. Jeśli chodzi o faunę, to w najbogatszej formie zaobserwujemy ją w górach, gdzie występują dziki, sarny, kozice, niedźwiedzie brunatne, wilki i szakale. Rzadko w Grecji natkniemy się na rysie, giemzy, koziorożce i foki. Rezerwat Daida szczyci się natomiast ptactwem drapieżnym takim jak: sęp kasztanowaty, sęp grecki, sęp czarny. Na południu żyją także gady, a wśród nich kameleon oraz żółwie morskie caretta, którym grozi wyginięcie.

Ludność

Ludność grecka

Populacja Grecji wynosi ok. 10 mln mieszkańców. Grecja jest krajem jednolitym narodowościowo, gdzie 98% to Grecy, zaś pozostałe nacje to: Macedończycy, Turcy i Bułgarzy. Przeważająca część mieszkańców jest wyznania prawosławnego (ok.87%), pozostała część to ateiści (9%), wyznawcy islamu (1,5%) katolicy i protestanci. Praktycznie wszyscy mieszkańcy posługują się językiem nowogreckim, który jest językiem urzędowym.

Obyczaje

Greckie obyczaje

Grecja jest krajem południowoeuropejskim, w związku czym Grecy podobnie jak Hiszpanie czy Włosii cenią sobie niezobowiązujące podejście do życia i obowiązków. Bardzo ważne jest dla nich także życie rodzinne i wspólne spędzanie czasu. Jednocześnie kultura Grecka jest w silny sposób uwarunkowana przez bogatą kulturę starożytną.
Grecja słynie ze zdrowej kuchni, która jest połączeniem różnych warzyw, oliwek i fasoli. Nie ma chyba nikogo, kto nie słyszałby o sałatce greckiej z serem feta, rybie po grecku (mimo, że Grecy nie nazywają w ten sposób ryby w sosie pomidorowym), czy o tzatziki – sosie z jogurtu, czosnku i ogórka. Do tego w greckim menu widnieje dolmadhes (danie podobne do gołąbków – mięso mielone z ryżem, zawinięte w liście winogron), mousaka (pokrojone mięso z bakłażanem i serem, zatopione w sosie pomidorowym), souvlaki (szaszłyki z mięsa jagnięcego lub wieprzowego), taramosalata (pasta z solonej ikry karpia) oraz gemista (nadziewana papryka i pomidory). Z mięs polecić można świetnie przyprawiona jagnięcinę i kozinę. Oczywiście na stole nie może zabraknąć owoców morza i ryb, a także chleba, który z reguły podawany jest do każdego posiłku. Podczas świąt prawosławnych Grecy serwują magiritsę – zupę na bazie jagnięcych podrobów, cebulki, koperku, doprawianych sosem jajecznym z cytryną oraz wieprzowinę i słodkości ze śmietankowych serów kozich i owczego mleka (mitzithra). Jeśli chodzi o napoje to oprócz kawy po grecku, do posiłków spożywa się także alkohol w postaci wina lub anyżowej wódki ouzo. Wina greckie należą do najlepszych win w Europie. Szczególną popularnością cieszy się Retsina, która występuje w postaci czerwonej, różowej i białej, charakteryzująca się tym, że jest doprawiana żywicą sosnową. Oprócz tego smakosze polecają brusco, Gumenisa, Zitsa, Rapmani, Nemea.

Historia

Historia Grecji

Grecja ma historię przebogatą, bo długą na ponad 4 tys. lat. Pierwsi osadnicy na tereny dzisiejszej Grecji przybyli ze Wschodu, gdzie cywilizacja rozwinęła się zdecydowanie wcześniej. Niezwykle trudno jest opisać historię kraju tak wspaniałego, a jednocześnie mającego w przeszłości tak wiele wzlotów i upadków. Od kiedy Egejczycy nauczyli się obróbki metali i brązu, na obszarze dzisiejszych wysp greckich i Półwyspu Peloponeskiego zaczęła rozwijać się kultura cykladzka, minojska i mykeńska. Głównym osiągnięciem było pismo linearne B, ale nie tylko. Kwitł handel, budowano mosty, cytadele, grobowce, przeprowadzono meliorację terenów. Niewątpliwie kultura mykeńska była jedną z najświetniejszych kultur. Do 800 r. p.n.e. Grecja niszczona była przez ciągłe najazdy i klęski żywiołowe. Epoka żelazna, podczas której miały miejsce inwazje doryckie, należała do ciemnego okresu w historii Hellady. Po 800 r. p.n.e. następuje okres klasyczny.
Dynamicznie rozwijają się państwa – miasta, Grecja odnawia się i militarnie i kulturowo. To właśnie wtedy Perykles rzeźbi i buduje, Sofokles pisze, a Sokrates wykłada. Kres złotej epoki nastąpił po wojnie peloponeskiej, kiedy to Spartanie pokonali Ateńczyków. Tymczasem na północy rozprzestrzeniała się ekspansja Filipa Macedońskiego, na skutek której Spartanie zostali pobici i nastąpiło wymieszanie kultur świata starożytnego, czyli tzw. okres helleński. Po 250 r. p.n.e. Grecja z Macedonią zostaje opanowana przez Rzymian, stając się jednocześnie rzymską prowincją. Dopiero w 395 r. n.e. Grecja zostaje wcielona do Cesarstwa Bizantyjskiego, a ponad tysiąc lat później, w 1453 r. pobita zostanie przez Turcję i zamieniona w mało znaczącą krainę, z której wielu intelektualistów emigruje na zachód. W XVIII w. nastąpiła odnowa kulturalna i gospodarcza. W latach 1821 – 1832 trwają walki o niepodległość, a kiedy kończą się powodzeniem, Grecja z inicjatywy mocarstw europejskich staje się monarchią pod berłem Ottona z Bawarii.
Monarchia w Grecji przetrwała do XX w. I Wojna Światowa skłoniła Greków do opowiedzenia się po stronie ententy i zajęcia terenów Tracji. Po wojnie w 1923 r. doszło do konfliktu z Turcją, w wyniku którego greccy przesiedleńcy z terenów tureckich obciążyli w liczbie 1 300 000 kraj, doprowadzając do pogorszenia sytuacji gospodarczej. Powstały związki zawodowe żądające poprawy bytu i formujące Partię Ludową. W 1936 r. zostaje wprowadzona dyktatura wojskowa, trwająca do wybuchu II Wojny Światowej. W 1941 r. greckie tereny zajmują Niemcy. To czas masowych mordów i głodu. Po światowym konflikcie zbrojnym do 1949 r. trwa wojna domowa między rojalistami i komunistami greckimi. Rojaliści po wygranej starają się utrzymać w kraju nastroje antykomunistyczne. W 1981 r. Grecja staje się członkiem Unii Europejskiej, a partia komunistyczna Andreasa Papandreu – PASOK wygrywa wybory, po których m. in. legalizuje aborcję. Dopiero w 1990 r. wygrywają konserwatyści. Aktualnie Grecja jest krajem demokracji parlamentarnej - władza ustawodawcza należy do parlamentu i prezydenta, który jest wybierany przez parlament na pięcioletnią kadencję. W strefie Euro państwo greckie znalazło się 1 stycznia 2001 r.

Aktywny wypoczynek

Aktywny wypoczynek

Grecja jest wyśmienitym miejscem dla fanów sportów wodnych. Można tam trenować niemal wszystkie wodne dyscypliny: od windsurfingu i kitesurfingu po nurkowanie. Górzyste ukształtowanie terenu stwarza też doskonałe warunki do wspinaczki i górskich wędrówek. Z kolei na nizinnych terenach znajduje się wiele ścieżek rowerowych i tras do jazdy konnej. Będąc w Grecji, koniecznie trzeba również zarezerwować kilka dni na zwiedzanie. Najcenniejsze pamiątki po antycznych cywilizacjach to ateński Partenon, ruiny wyroczni Delfickiej, pałac Minosa na Krecie i pałac królewski w Mykenach. Warte zobaczenia są także kościoły i klasztory bizantyjskie. Do najsłynniejszych tego typu zabytków należy zespół prawosławnych klasztorów w Meteorach. W związku z tym, że są one położone na szczycie stromych skał, mówi się o nich „klasztory zawieszone w powietrzu”.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 3.03/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Grecja