Co Nepal i Polska mają ze sobą wspólnego?
Nepal jest prawdziwym rajem dla wędrowców, łączy w sobie zapierające dech w piersiach widoki na Himalaje, złote świątynie, urokliwe wioski rozsiane na wzgórzach oraz dziką przyrodę. A jak wiadomo piesze wędrówki pobudzają apetyt. Niestety kuchnia nepalska jest wciąż mało znana na świecie, a szkoda, bo ma wiele do zaoferowania. Choćby różnego rodzaju pierogi i pierożki, gotowane na parze, w wodzie lub bulionie, a także smażone. Umiłowanie do pierogów – i do dobrego jedzenia w ogóle - jest z pewnością jedną z cech wspólnych Polaków i Nepalczyków. Oczywiście w kuchni Nepalu można znaleźć znacznie więcej smakołyków niż pierogi, spójrzmy zatem, czego możecie się spodziewać po podróży na kraniec świata
Najsmaczniejsze – i najbardziej popularne – dania w Nepalu
Kuchnia nepalska łączy w sobie szereg składników, technik i cech wywodzących się z kuchni sąsiadów z własną, bogatą historią gastronomiczną. Na ludność Nepalu składa się wiele grup etnicznych i ta różnorodność znajduje odzwierciedlenie w tutejszej kuchni. Dania nepalskie są na ogół zdrowsze niż większość dań w innych krajach Azji Południowej. Przede wszystkim do przygotowywania potraw stosuje się znacznie mniej tłuszczu, a główny akcent kładzie się na chrupkie warzywa i chude gatunki mięsa. Nepalczycy uwielbiają marynowane dodatki i orzeźwiające sałatki. I choć Nepal pozostawał pod wpływami kulinarnymi swoich bliskich sąsiadów, czyli Indii, Chin i Tybetu, to trzeba pamiętać, że ten górzysty kraj otworzył swoje granice dla przybyszów z zewnątrz dopiero w latach 50. XX wieku. To zamknięcie oraz trudności związane z transportem i handlem, wynikające z geograficznego położenia Nepalu, wymusiły niejako konieczność umiejętnego wykorzystywania w kuchni głównie produktów lokalnych.
Składnikami powszechnie występującymi w kuchni nepalskiej są soczewica, ziemniaki (szczególnie popularne w społecznościach Newarów zamieszkujących dolinę Katmandu), pomidory, kmin, kolendra, chili, papryka, czosnek i olej musztardowy. W całym Nepalu niezwykle popularny jest dahi sfermentowany produkt mleczny, przypominający nieco jogurt, który jest spożywany ze względu na właściwości prozdrowotne. Ma on wszechstronne zastosowanie, ponieważ może być zarówno dodatkiem do dań głównych, jak i składnikiem napojów (Lassi) i deserów (Sikarni). Wskazanie dań, które bez wątpienia wywodzą się z kuchni nepalskiej nie jest łatwym zadaniem, ale istnieje kilka, których bezwzględnie trzeba spróbować podczas wizyty w Nepalu. Oto niektóre z nich.
Pulao
Ryż, tak jak w innych krajach azjatyckich, jest oczywistą podstawą dla wielu nepalskich potraw. Smażone danie z ryżem pulao (znane również jako pilaf i pilau) jest popularne zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Zwłaszcza pulao warzywne, które składa się ze smażonego ryżu z warzywami lekko przyprawionymi kurkumą i kminem, można znaleźć w całym Nepalu. Do dania serwowane są przeróżne dodatki, na przykład jogurt (dahi) czy cienkie i chrupki naleśniki (papad). To delikatne w smaku i niezwykle aromatyczne danie jest stałym elementem spotkań towarzyskich i świątecznych posiłków w gronie rodziny.
Dal Bhat
Uprawy ryżu w niektórych wyższych partiach górskich kraju są znacznie utrudnione, dlatego jest on tam często zastępowany innymi składnikami, takimi jak kukurydza, kasza gryczana, jęczmień, proso i ziemniaki, a także przaśne pieczywo i dhido (gęsta mikstura z mąki i gorącej wody, która konsystencją przypomina owsiankę). Te składniki pojawiają się właśnie w Dal Bhat, które śmiało można uznać za narodową potrawę Nepalu. Podstawowa wersja Dal Bhat składa się z gotowanego lub parowanego ryżu oraz z zupy z soczewicy. W regionach górskich ryż zastępowany jest wspomnianymi zamiennikami. Danie serwowane jest z różnymi dodatkami, mogą to być kawałki mięsa lub ryb, jogurt, chutney i marynata. Warianty tego dania są niezliczone, zależą od regionu, pory roku i preferencji kucharza, ale każda wersja pozwoli poznać autentyczny smak nepalskiej kuchni.
Momo
Momo to nepalska wersja pierogów, zazwyczaj zawierająca nadzienie, mięsne, warzywne lub mieszane. Pierożki momo podaje się z jednym lub dwoma sosami, najczęściej dość ostrymi. Nepalczycy uwielbiają wyraziste smaki, więc często dodają do potraw chili i czosnek. Momo można również spotkać w przeróżnych wersjach w niektórych partiach Indii, Bhutanu i Tybetu, gdzie są bardzo popularną przekąską. Tradycyjnie momo przygotowuje się z nadzieniem mięsnym, ale istnieje kilka interesujących wariantów, z nadzieniem z serowym lub ziemniaczanym. Momo występują w wersji gotowanej na parze i smażonej, warto spróbować obu, by wybrać swoją ulubioną.
Thukpa
Thukpa to tradycyjna zupa z warzywami i makaronem, występuje zarówno w wersji wegetariańskiej, jak i mięsnej. Rozgrzewająca i niezwykle sycąca zupa spożywana jest przede wszystkim zimą w Katmandu i innych górskich regionach Nepalu. W tym daniu z łatwością można odnaleźć wpływ kuchni tybetańskiej i chińskiej (thukpa w języku tybetańskim oznacza makaron). Starannie doprawione mięsny lub warzywny bulion nadaje daniu głęboki aromat. Nepalska wersja zupy jest zazwyczaj bardziej pikantna niż jej tybetański odpowiednik.