Najlepszym sposobem, by wynieść jak najwięcej z podróży do danego kraju, jest poznanie lokalnej historii i kultury, a także skosztowanie tradycyjnej kuchni. Chilijskie jedzenie jest dość proste, ale jednocześnie niezwykle zróżnicowane. Znajdziesz tam zarówno świeże warzywa i owoce, jak i świetnej jakości wołowinę i wspaniałe owoce morza.

Chilijska kuchnia, czyli co warto zjeść?


Tutejsza kuchnia wywodzi się z unikatowego połączenia tradycyjnej kuchni hiszpańskiej, rdzennych chilijskich tradycji kulinarnych oraz wpływów kuchni niemieckiej, włoskiej i francuskiej. Wyjątkowe położenie i klimat kraju sprzyjają niezwykłej obfitości owoców, warzyw i lokalnie wytwarzanych produktów spożywczych.

Jednym z najważniejszych składników w chilijskiej kuchni są niewątpliwe owoce morza, których szeroki asortyment wyławiany jest codziennie na rozległym wybrzeżu. W kuchni królują między innymi przeróżne gatunki małż, krabów, ostrygi, morskie węgorze, mieczniki, tuńczyki i morszczuki. Chile zawdzięcza tak bogate zasoby ryb i owoców morza zimnemu Prądowi Peruwiańskiemu (Prądowi Humboldta). Dużą popularnością wśród Chilijczyków cieszą się także dania z grilla, głównie serwowane są potrawy z wołowiny, ale ciekawostką dla turystów jest wykorzystywanie w kuchni mięsa lamy. Do popularnych dań należy również zaliczyć mięsne i warzywne gulasze. W chilijskiej kuchni wykorzystuje się ponadto kukurydzę, a zwłaszcza jej południowoamerykańską odmianę, ziemniaki, fasolę oraz egzotyczne owoce tropikalne, takie jak lucuma, zwany też „złotem Inków” i czerymoja (cherimoya), kształtem przypominająca serce.

Niezwykła różnorodność chilijskiej kuchni


W poszczególnych regionach Chile popularne są nieco inne dania. Z uwagi na dość dużą różnorodność klimatu, a co za tym idzie warunków do uprawy roślin i hodowli zwierząt, w każdym z regionów dostępne są nieco inne produkty. Jednakże niezależnie od części kraju, którą odwiedzicie, występujące tam dania będą mieszanką tradycyjnych smaków chilijskich, wzbogaconych wpływami kuchni europejskich, a także – choć w mniejszym stopniu – kuchni Bliskiego Wschodu. Pod względem kulinarnym Chile można podzielić na trzy podstawowe regiony: północ, południe i centrum.

Dzięki rozległemu wybrzeżu chilijscy kucharze, zwłaszcza w regionach południowych i centralnych, mają nieograniczony wręcz dostęp do przeróżnych owoców morza, które prosto z rybackich kutrów trafiają na stoły. Podstawą wszystkich dań są sezonowe, lokalne produkty, znane rdzennym mieszkańcom na długo przed przybyciem tu hiszpańskich kolonizatorów. Rolnictwo opiera się tu na uprawach kukurydzy, komosy ryżowej (quinoa) i ziemniaków. W wielu lokalnych daniach znajdziecie również hodowane na północy kraju oliwki, które sprowadzone przed wiekami z Europy obecnie na dobre zagościły w tutejszej kuchni. Jeśli zaś chodzi o chilijskie desery to do ich przygotowania często używa się egzotycznych owoców, takich jak wywodzące się z Peru lucuma i czerymoja, a także chilijska guawa. Od podboju Chile przez Hiszpanów na żyznych glebach w centrum kraju uprawiane są winogrona, z których powstają ciekawe, cieszące się uznaniem na całym świecie wina. Poniżej przedstawiamy 8 typowych chilijskich dań (comida tipica), których warto spróbować podczas wakacji.

1. Empanada – czyli coś na kształt pieroga nadziewanego różnymi rodzajami farszu. Empanadas wywodzą się z kuchni arabskiej, skąd trafiły do Hiszpanii, a wraz z konkwistadorami do Ameryki Łacińskiej, gdzie są obecnie niezwykle popularne. Wypełnione farszem ciasto, składane jest w kształt półksiężyca lub kwadratu i następnie pieczone lub smażone na głębokim tłuszczu. W Chile występują trzy podstawowe rodzaje:

• empanada de mariscos – z owocami morza;
• empanada de queso – z serem;
• empanada de pino – z mieloną wołowiną, cebulą, rodzynkami, czarnymi oliwkami i ugotowanym na twardo jajkiem.



2. Pastel de choclo – to danie należy do grupy potraw zwanych „jedzeniem na pocieszenie”, czyli takich, które wiążą się z przyjemnymi wspomnieniami rodzinnego domu i przynoszą ukojenie. Pastel de choclo to zapiekany pod warstwą ciasta z mąki kukurydzianej farsz ze zmielonej kukurydzy, mielonej wołowiny, cebuli, czarnych oliwek i jajka na twardo. Potrawa pieczona jest w glinianym naczyniu zwanym paila.



3. Curranto – zdaniem archeologów, którzy odkryli w Chile naczynie do robienia curranto mające ponad 6000 lat może to być jedno z najstarszych dań na świecie. Jest to tradycyjna potrawa z Archipelagu Chiloé, niezwykle popularna w południowej części kraju. W skład curranto wchodzą skorupiaki, kawałki wołowiny, chorizo, ziemniaki, warzywa i chapaleles, czyli małe pierożki wykonane z tłuczonych ziemniaków i mąki, które nieco przypominają nasze kluski śląskie. Curranto serwowane jest najczęściej z chlebem z ziemniaków, zwanym milcaos. Tradycyjnie danie przygotowywane jest w specjalnym dole znajdującym się na głębokości półtora metra pod ziemią. Składniki zawinięte w liście chilijskiego rabarbaru układane są na rozgrzanych kamieniach i powoli gotowane.



4. Humitas – typowe danie z regionu Andów, słynącego z upraw kukurydzy. Farsz zrobiony ze zmielonej kukurydzy, smalcu, cebuli, przyprawiony bazylią i ostrą papryką, zawijany jest w liście kukurydzy, a następnie pieczony lub gotowany. Tradycyjnie humitas podawane są z sałatką ze świeżych pomidorów lub w wersji uproszczonej posypane lekko cukrem.



5. Caldillo de Congrio – danie zyskało światowy rozgłos i nieśmiertelność, gdy laureat Nagrody Nobla, Pablo Neruda, poświęcił mu jeden ze swych wierszy. Jest to pożywna, choć lekka, zupa z węgorza morskiego, ziemniaków, marchwi, kolendry, cebuli i czosnku, podawana z marynowanymi, a następnie ugotowanymi lub usmażonymi kawałkami węgorza, małżami i omułkami. Prawdziwy klasyk chilijskiego wybrzeża, serwowany w glinianym naczyniu.

6. Chunchules con harina tostada – danie dla odważnych, ponieważ to oczyszczone krowie jelita nadziewane farszem z mięsa i podrobów, zaplatane w warkocze i oprószone mąką żytnią, a następnie smażone na głębokim tłuszczu z piekielnie ostrymi papryczkami. Chrupiące chunchules podawane są najczęściej z puree ziemniaczanym. To niezwykle popularna wśród Chilijczyków potrawa, która serwowana jest przede wszystkim w zimowe dni.

7. Completo – to chilijska wariacja na temat hot doga, danie dostępne na ulicznych straganach i w barach. Chilijskie hot dogi są olbrzymie, wypełnione przeróżnymi dodatkami, takimi jak awokado, majonez, pomidory, cebula, pikle, kiszona kapusta;

8. Porotos granados – gulasz serwowany w lecie, przygotowywany z najświeższych, lokalnych składników: fasoli, rozgniecionych ziaren kukurydzy, cebuli, dyni, czosnku, pomidorów i bazylii. I być może zdziwi Was, że Chilijczycy w upalne dni posilają się gorącym i pożywnym gulaszem, ale dzięki świeżym warzywom i odpowiednio dobranym przyprawom, jest to danie zaskakująco orzeźwiające.



Mamy nadzieję, że te kilka potraw obudziło w Was apetyt na więcej. Jeśli tylko chcecie poczuć jak smakuje prawdziwe Chile, to nie zwlekajcie i wybierzcie się w niezwykłą podróż.

Data Publikacji: 19.09.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Pizza rzymska – czym się charakteryzuje? Fragment książki „Rzym od kuchni” Magdaleny Wolińskiej-RiediPizza to bez wątpienia kulinarna królowa, a na całym świecie znajdziemy niezliczoną liczbę jej wariantów. W niektórych miejscach charakteryzuje ją grube ciasto z serem zapieczonym w brzegach, w innych cieniutki spód z puszystymi, wręcz „pustymi” rantami. Część osób ją piecze, inni smażą. Zdarza się, że podaje się ją na słodko lub w kontrowersyjnych połączeniach, jak szynka z ananasem czy krem czekoladowy z bananami. Niektóre warianty serwowane na świecie mogłyby przyprawić Włochów o ból głowy. Warto jednak wiedzieć, że choć pizza jest włoskim specjałem, to nawet w słonecznej Italii nie występuje jako jedno danie. W zależności od regionu przyrządza się ją na różne sposoby. Prym wiodą dwa style kulinarne: pizza rzymska i neapolitańska. W swojej najnowszej książce „Rzym od kuchni. Śladami historii najsłynniejszych dań Wiecznego Miasta” Magdalena Wolińska-Riedi odkrywa przed czytelnikami niesamowite rzymskie smaki oraz ich fascynującą historię. Na liście opisywanych przysmaków nie mogło zabraknąć rzymskiej pizzy. Czym różni się od neapolitańskiej? Co myślą o niej sami Włosi? Jak rozpoznać dobrą rzymską pizzę? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym fragmencie!
krajobraz kierunku
Kuchnia filipińska – czego warto spróbować podczas wakacji na Filipinach?Filipiny to turystyczny raj – znajdziemy tu przepiękne, pokryte białym piaskiem plaże, ciepłą lazurową wodę, bujną przyrodę i kilka ciekawych zabytków. Jakby tego było mało, to kraj pełen sympatycznych, zawsze uśmiechniętych ludzi i … znakomitej, dość unikatowej, kuchni. Jednym z najlepszych sposobów na poznanie danego kraju i jego kultury jest próbowanie lokalnych dań. Sprawdź więc, czym charakteryzuje się kuchnia Filipin i jakich smacznych potraw warto spróbować podczas pobytu w jednej z restauracji, jadłodajni, knajp czy w końcu punktów ze street foodem, do których trafić możemy z łatwością w Manili, na Bohol, Luzon, Boracay i w innych miejscach kraju.
krajobraz kierunku
Kuchnia wietnamska – co zjeść podczas podróży po Wietnamie?Wietnam położony w Azji Południowo-Wschodniej to jeden z bardziej fascynujących krajów regionu, który stanowi niezwykłą mieszankę azjatyckiej kultury, tropikalnego klimatu i fenomenalnej kuchni, której nikomu nie trzeba chyba rekomendować. Znaleźć tu można zarówno zapierające dech w piersiach krajobrazy, jak choćby słynną zatokę Ha Long, czy tarasy ryżowe, jak i prężnie rozwijające się wielkie miasta, które kontrastują z małymi plemiennymi wioskami, ukrytymi wysoko w górach. Odwiedziny Wietnamu to na pewno doskonały pomysł na niezapomniane wakacje również dla osób, które lubią odkrywać nowe smaki. Zobacz, z czego słynie kuchnia wietnamska i jakich potraw warto spróbować podczas wakacji w tym kraju. Oto kulinarna podróż po Wietnamie.
krajobraz kierunku
Kuchnia grecka – top 10 potraw Grecy, jak chyba każdy naród zamieszkujący basen Morza Śródziemnego, kochają jeść i kochają karmić innych. To jest jedno z tych miejsc, w których masz gwarancję, że nigdy nie będziesz głodny. Wybierając się na wczasy do Grecji przygotuj się na bogactwo smaków i aromatów na każdym kroku. W tradycyjnej kuchni greckiej wykorzystuje się głównie świeże, lokalne składniki, takie jak owoce morza, bakłażany, pomidory, oliwa z oliwek, sok z cytryny, różne rodzaje ryb i mięsa, a także ziarna. Dania są aromatyczne, pełne świeżych i suszonych ziół.