< WSTECZ
R.pl > Blog > Zainspiruj się > Oszałamiający karnawał w Rio de Janeiro

Oszałamiający karnawał w Rio de Janeiro

Skrócony opis

Rio de Janeiro ze swym fascynującym nocnym życiem, piaszczystymi plażami, żywiołową muzyką i wielkomiejskim gwarem, to prawdziwa uczta dla zmysłów. To miasto niezależnie od pory roku urzeka i uwodzi miliony turystów. Jednakże większość z nich marzy o wyjeździe do Rio w okresie najgorętszym, czyli podczas karnawału. I nie ma im się co dziwić, ponieważ wtedy w mieście odbywa się niezwykły spektakl, z muzyką na żywo, szalonymi tańcami na Sambodromie i licznymi ulicznymi paradami. To celebracja życia, radość w czystej postaci i z pewnością warto choć raz być częścią tego wydarzenia.

Sekcja 1

Karnawał w Rio de Janeiro – Brazylia


Przygotowania do kolejnej edycji karnawału trwają praktycznie przez cały rok, ale na kilka tygodni przed datą rozpoczęcia obchodów szkoły samby rozpoczynają próby techniczne na Sambodromie. Jest to preludium do najbardziej ekstrawaganckiego, pięknego i seksownego spektaklu, na jaki cały świat czeka co roku z zapartym tchem. Dla każdego mieszkańca brazylijskiej stolicy jest to znak, że wielkimi krokami zbliża się tak bardzo wyczekiwane pięciodniowe święto.
Ludzie na całym świecie zasiadają przed telewizorami, by oglądać transmisję na żywo. Radosna energia, jaka bije od uczestników karnawału zdaje się przenikać ekrany i udzielać także biernym obserwatorom. Wielu z nich właśnie wtedy podejmuje decyzję, że za rok pojadą do Brazylii, by osobiście brać udział w tych wydarzeniach.
W okresie pięciodniowej kulminacji karnawału w Rio de Janeiro wszystko inne przestaje mieć znaczenie. Liczy się tylko samba, piękne kobiety i zabawa do białego rana. Gdy Sambodrom opustoszeje po ostatnim pokazie, impreza przenosi się na ulice i rozlewa po całym mieście. Mieszkańcy Rio są bardzo przyjaźnie nastawieni do tłumnie przyjeżdżających turystów, chętnie wciągają ich do wspólnej zabawy i uczą kroków samby. Jeśli chcesz być jeszcze bliżej prawdziwego karnawału, wystarczy że odpowiednio wcześniej kupisz kostium jednej ze szkół samby i zostaniesz wraz z nią wpuszczony na Sambodrom. Ale nie ma co ukrywać, że jest to zadanie dla odważnych.Od czego się to wszystko zaczęło?


Karnawał w Rio de Janeiro odbywa się co roku, na pięć dni przed Środą Popielcową, wyznaczającą rozpoczęcie Wielkiego Postu. Jest to zdecydowanie największy karnawał na świecie, choć podobne uroczyste obchody mają miejsce w wielu – zwłaszcza chrześcijańskich – krajach. Szacuje się, że każdego roku karnawał przyciąga do stolicy Brazylii około 2 milionów turystów, których skusiła perspektywa kilkudniowej zabawy i przeżycia niezapomnianej przygody.
Istnieje wiele teorii na temat tego, jakie są początki karnawału. Niektórzy twierdzą, że jest to pogańskie święto, które wywodzi się z czasów starożytnego Rzymu. Najczęściej jednak przyjmuje się, że początki karnawału sięgają w Brazylii XVIII w., kiedy to portugalscy kolonizatorzy przejęli niektóre zwyczaje od afrykańskich niewolników, włączając je do swych religijnych obrządków. W efekcie tego powstała uroczystość, którą nazwali „entrudo”. Z czasem entrudo płynnie ewoluowało do formy współczesnej, czyli elektryzującego mega święta, poprzedzającego Wielki Post, które uważane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Brazylii. Tym, co czyni karnawał w Rio tak wyjątkowym jest specyficzna mieszanka etniczna, połączenie różnorodności kulturowej poszczególnych grup społecznych i gorącego rytmu samby, która jest tańcem afrykańskich niewolników.
Ulicami miasta maszerują bloki karnawałowe, złożone z przedstawicieli lokalnych społeczności. Sercem i najważniejszym punktem tej szalonej imprezy jest Sambodrom, na którym szkoły samby prezentują swoje umiejętności.Pięciodniowe zawody


Karnawał zaczyna się w piątek od symbolicznego przekazania kluczy do miasta przedstawicielom szkół samby i pokazami sztucznych ogni. Głównym wydarzeniem w trakcie karnawału jest rywalizacja szkół samby z całego kraju o miano najlepszej. Tancerze i tancerki prezentują swoje umiejętności na Sambodromie, czyli ruchomej platformie, która porusza się ulicami Rio de Janeiro. Każda szkoła samby ma kilkadziesiąt minut, by zaprezentować się z jak najlepszej strony, dlatego tancerze i tancerki na wiele tygodni przed karnawałem ćwiczą skomplikowane figury taneczne, przygotowują olśniewające stroje, bogato zdobione piórami i cekinami. Prestiżowy tytuł najlepszej szkoły jest przyznawany wczesnym rankiem w Środę Popielcową.
Na czele korowodu organizowanego przez każdą ze szkół samby stoi zawsze najważniejsza tancerka – porta-bandeira, która ma za zadanie skraść serca widzów i sędziów. W rękach trzyma flagę swojej szkoły, ubrana jest w kunsztowny strój, bogato zdobiony piórami i błyskotkami. Towarzyszy jej mężczyzna, którego zadaniem jest jej ochrona. Ma to swoje źródła w zamierzchłych czasach, gdy mestre- sala chronił tancerkę przed nieuczciwą konkurencją, która za wszelką cenę – także przemocą – próbowała wywalczyć zwycięstwo. Za główną tancerką pojawiają się pozostałe przedstawicielki danej szkoły, by wspólnie dać pokaz swoich wyjątkowych umiejętności.
Niezależnie od konkursu będącego główną atrakcją karnawału, w całym mieście odbywają się liczne zabawy i bale. Ludzie bawią się dosłownie wszędzie, w hotelach, klubach i barach, na ulicach i na plaży. Organizowane są bale tematyczne i maskowe, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie, nawet jeśli nie zdecyduje się na śledzenie tanecznej rywalizacji na Sambodromie. Nastrój zabawy i świętowania jest tak powszechny, że udziela się każdemu. Podczas karnawału organizowane są także konkursy na najciekawsze przebranie, najlepszą orkiestrę i wiele innych.Co warto wiedzieć przed wyjazdem na karnawał w Rio?


Ponieważ podczas karnawału wzrasta zagrożenie przestępczością, turystom zawsze przypomina się o zachowaniu szczególnych środków ostrożności. Jeśli udajesz się w zatłoczone miejsca, gdzie roi się od turystów – zwłaszcza takie, jak okolice Statuy Chrystusa Odkupiciela, plażowe dzielnice Copacabana i Ipanema – uważaj na to, co dzieje się dookoła, bo wśród szaleństwa i zabawy złodziejowi łatwo będzie wykorzystać chwilę Twojej nieuwagi. Pilnuj swoich dokumentów i gotówki, ubierz się tak, by nie zwracać na siebie uwagi drogimi markami czy biżuterią. Jeśli zachowasz zdrowy rozsądek, z pewnością unikniesz nieprzyjemnych sytuacji.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 2.57/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Brazylia