Wróć

Bogactwa natury

Pamiętajcie o ogrodach… w Suzhou!

Suzhou, zapierające dech w piersiach miasto-ogród to magiczne miejsce, które znajdziecie tuż obok takich metropolii Pekin czy Szanghaj. Z Szanghaju do Suzhou dojedziemy szybkim pociągiem w niecałe pół godziny i… cofniemy się przy tym w czasie o dobre kilka wieków.

Skąd wzięły się ogrody w Suzhou?


Wizyta w Suzhou po kilku dniach spędzonych w nowoczesnym Szanghaju może stanowić niemały szok. Życie w tym mieście toczy się bowiem znacznie wolniej niż w tętniącej życiem szanghajskiej metropolii. Zupełnie inaczej wygląda też zabudowa miasta – miejski krajobraz przed wiekami opanowały tu malownicze ogrody. Jak to się stało? By to wyjaśnić, musimy cofnąć się do wieku XI. Suzhou, jako prężnie rozwijający się i przynoszący ogromne zyski ośrodek produkcji jedwabiu, stało się niezwykle popularne wśród chińskich elit. Prominentni przedsiębiorcy osiedlali się tu tłumnie, zwabieni możliwością znacznego wzbogacenia się. Jedną z ich ulubionych rozrywek stało się zakładanie reprezentacyjnych ogrodów. Co ważne, miały one pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną, ale też służyć rozwojowi duchowemu i kontemplacji - dlatego właśnie zawsze projektowano je harmonijnie, ściśle przestrzegając zasad feng shui. Ta moda z czasem przerodziła się w tradycję i sprawiła, że między XI a XVI w. założono w Suzhou ponad 300 ogrodów i parków. Nie wszystkie przetrwały do dziś, ale wiele wciąż budzi podziw zarówno miejscowych jak i turystów. I nie tylko - w roku 1997 r. ogrody Suzhou zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.Najsłynniejsze ogrody Suzhou

Założyciele ogrodów w Suzhou wyróżniali się wyjątkowym zmysłem estetycznym nie tylko w temacie projektowania zieleni, ale także w kwestii nazewnictwa. Nazwy większości ogrodów związane są z filozofią Wschodu i w uszach Europejczyka brzmią bardzo poetycko. Ogród Harmonii, Ogród Przebywania, Ogród Pawilonu Błękitnej Fali – czyż te określenia nie przemawiają do wyobraźni? Najbardziej znanym ogrodem w Suzhou okazuje się niewielki, bo półhektarowy Ogród Mistrza Sieci, założony już w XI w. Legenda głosi, że nazwę swoją otrzymał on na cześć dzielnego rybaka, który uratował synka właściciela ogrodu od utonięcia. W centrum ogrodu znajdziemy staw z kilkoma niewielkimi mostkami, a tuż obok niego altanę Księżyc Wschodzi z Podmuchem Wiatru. Założyciel ogrodu lubił ponoć oglądać stąd księżyc odbijający się w tafli wody. Wszyscy zainteresowani chińską kulturą i historią powinni powrócić tu o zmroku. Wieczorami w Ogrodzie Mistrza Sieci odbywają się bowiem koncerty chińskiej muzyki klasycznej.Imponujący jest także największy z ogrodów, XVI-wieczny Ogród Pokornego Zarządcy. Znaczną część jego powierzchni zajmuje wielki staw, a z nazw znajdujących się na jego brzegach altanek i pawilonów można by z powodzeniem ułożyć poemat. Kto nie chciałby przysiąść w Pawilonie Wsłuchiwania się w Krople Deszczu albo zatonąć w marzeniach na Wieży Spoglądania na Góry? Dodatkowego uroku dodają temu ogrodowi kwitnące na każdym kroku kwiaty lotosu. Pod koniec czerwca, rozpoczyna się tutaj Festiwal Lotosów - na wodzie rozpościera się wówczas dywan dziesiątek tysięcy różowych kwiatów lotosów orzechodajnych Nelumbo nucifera. Tego widoku nie da się opisać słowami - trzeba go po prostu doświadczyć. Nieco inny charakter ma starszy o ponad dwa wieki Ogród Lwiego Zagajnika, który założono przy klasztorze buddyjskim. Tutejszy staw pełen jest dziwacznych skał o nieregularnych kształtach, które mają jakoby przypominać sylwetki lwów. Dlaczego? Ma to związek z religią - w buddyzmie o boskich prawach mówi się "ryk lwa". Lwie skały formują szczyt, na który można wspiąć się 9 różnymi ścieżkami.

Skalne formacje odgrywają też główną rolę w Ogrodzie Harmonii - znacznie młodszym, bo XIX-wiecznym. Otaczają tu staw z charakterystycznym, zygzakowatym mostem. Warto wiedzieć, że przy tworzeniu tego ogrodu postanowiono sięgnąć po elementy starszych, niszczejących ogrodów, dając im w ten sposób nowe życie. To jednak nie wszystkie urokliwe zakątki, jakie kryje w sobie malownicze Suzhou. Warto tu przyjechać – kto wie, może upragniony spokój ducha odnajdziesz właśnie w tutejszym Ogrodzie Harmonii?
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 30.03.2018

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.5/6  360 ocen
Objazd • Chiny: Pekin - Shaanxi - Szanghaj
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.6/6  18 ocen
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.5/6  123 oceny
Objazd • Chiny: Pekin - Szanghaj - Makau - Hong Kong
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.4/6  72 oceny
Objazd • Chiny: Pekin - Shaanxi - Szanghaj
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.4/6  28 ocen
zdjęcie-oferty
6.0/6  1 ocena
Objazd • Singapur, Chiny, Australia, Nowa Zelandia, Fidżi

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
7 powodów, dla których warto wybrać Dominikanę Dominikana jest jednym z najbardziej zróżnicowanych geograficznie krajów na Karaibach, ze wspaniałymi górskimi krajobrazami, pustynnymi obszarami porośniętymi buszem, przepiękną architekturą kolonialną i mnóstwem rajskich plaż. Położona na północnym krańcu Morza Karaibskiego Dominikana oferuje niezrównane wakacyjne doznania. Ta rajska wyspa z przyjaznymi i gościnnymi mieszkańcami, zdumiewającą przyrodą, intrygującą historią i bogatą kulturą ma wiele do zaoferowania turystom z różnych grup docelowych, od dziewiczych plaż w Puerto Plata po tętniące życiem Punta Cana. Dzięki luksusowym kurortom z ofertą wczasów w formule all-inclusive na Dominikanie, rozsianych wzdłuż całego wybrzeża, jest to świetne miejsce na rodzinne wakacje. Zarówno dorośli, jak i dzieci nie będą się tu nudzić nawet przez ułamek sekundy. Dominikana jest także idealnym miejscem na zorganizowanie ślubu w niezwykle romantycznej scenerii lub na wymarzony miesiąc miodowy. Jednym słowem, to idealne miejsce na wypoczynek dla każdego. Bez względu na to, czy lubisz spędzać urlop na wodnych szaleństwach i wylegiwaniu się na plaży, czy preferujesz aktywny sposób spędzania wolnego czasu. Dominikana ma wszystko co potrzebne do tego, aby przeżyć wspaniałe wakacje.
krajobraz-kierunku
Zakynthos – najpiękniejsze miejsca, które trzeba zobaczyć Zakynthos, trzecia co do wielkości wyspa w archipelagu Wysp Jońskich, leży na Morzu Jońskim, zaledwie 16 kilometrów od zachodniego wybrzeża Peloponezu. Północno-zachodnie wybrzeże wyspy charakteryzują wyrastające z krystalicznie czystego, turkusowego morza strome klify i białe, żwirowe plaże, natomiast linia brzegowa na południu wyspy jest zdecydowanie bardziej płaska, usiana złotymi, piaszczystymi plażami. W głębi lądu, w centrum wyspy, znajduje się żyzna równina porośnięta pięknymi gajami oliwnymi, sadami cytrusowymi i sosnowymi lasami.
krajobraz-kierunku
Mitologia i Cyklady Wyprawa na Cyklady to podróż do źródła mitologii greckiej. To wyspy Apollona, Posejdona, Dionizosa i wielu innych greckich bogów i herosów. Cyklady powstały mityczny sposób – według mitów greckich Posejdon, bóg mórz, nie mogąc ścierpieć zachowania nimf jednym szalonym gestem zamienił je właśnie w wyspy. I tak powstały Cyklady.
krajobraz-kierunku
Wyspy Greckie - ile ich jest i które musisz zwiedzić? Wyspy greckie to idealne miejsce na wymarzone wakacje zarówno dla tych, którzy pragną relaksu na plaży, jak i tych, którzy chcą spędzić czas aktywnie. Nie bez powodu Grecja znajduje się w czołówce najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych przez turystów z Polski. W naszym rankingu prezentujemy najpopularniejsze z greckich wysp, które zachwycają krajobrazami, niesamowitymi zabytkami i wyjątkowymi miejscami do uprawiania sportów wodnych. Zobacz, które z nich szczególnie warto odwiedzić i dlaczego. Spędź wakacje w Grecji i przekonaj się dlaczego turyści tak chętnie do niej wracają.