ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Gruzja – co warto wiedzieć przed podróżą?

Gruzja stanowi unikalną mieszkankę historii i nowoczesności, wpływów lokalnych i obcych. Gruzja zachwyca również pięknem przyrody oraz krajobrazami i kusi wielbicieli aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Dowiedz się więcej czytając Blog Rainbow!

Informacje ogólne o Gruzji

Gruzja to kraj leżący w Kaukazie Południowym, na pograniczu Azji i Europy. Zajmuje powierzchnię 69,7 tysięcy km², jej linia brzegowa wynosi 310 km. Gruzja leży w strefie uważanej za europejską, pomiędzy Turcją, Rosją, Armenią i Azerbejdżanem. Gruzję od zachodu opływa Morze Czarne, a na północy jej granice wyznaczają góry Wielkiego Kaukazu (stanowiące granicę pomiędzy Europą a Azją), a na południu – tzw. Mały Kaukaz. Jest krajem złota, wina i herbaty; krajem niezwykle przyjaznych i kochających życie oraz dobrą zabawę ludzi i wreszcie krajem o historii sięgającej antyku. Od początku dziejów Gruzja napadana była przez wojska perskie, arabskie, tureckie, mongolskie i rosyjskie, stanowi bowiem pożądany przez wiele narodów punkt łączący Europę i Azję Orientalną i Centralną. Gruzinom zawsze udawało się w końcu uwolnić spod obcej okupacji i pomimo wielu wojen inwazyjnych zachować swoją kulturę, własny język i religię. Niemal połowa jej dawnego terytorium zajęta jest aktualnie przez Iran, Turcję i Rosję. Gruzja ma zróżnicowany krajobraz: tereny półpustynne, morskie wybrzeże, strefę alpejską i bardzo wysokie góry. 40% jej terytorium stanowią lasy, z których 31% podlega ochronie. To kapitalny kraj na piesze wędrówki, wymarzony dla wielbicieli trekkingu, narciarstwa, jazdy konnej czy jazdy na rowerze. Ma doskonałe warunki dla myśliwych i wielbicieli wędkarstwa. Znajdą tu wiele dla siebie miłośnicy historii i odpoczynku na plaży. Stolica Gruzji, Tbilisi (1,35 miliona mieszkańców) to miasto kontrastów: są w niej zabytki z czasów antycznych, a także pozostałości architektury sowieckiej. Stanowi mieszkankę historii i nowoczesności, wpływów lokalnych i obcych. Gruzja zachwyca pięknem przyrody oraz krajobrazami, kusi wielbicieli aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, a także tych, którzy potrafią docenić wyśmienite wina i tradycyjną kuchnię, która smakuje wspaniale.

Historia Gruzji:

Gruzja fascynuje historią sięgającą antyku, stanowi mozaikę etniczną i kulturową, poszukującą swej autonomii od wieków. Po chrystianizacji w IV w.n.e., mimo że ludy Kaukazu dostawały się wtedy pod władzę Turków Otomańskich na Zachodzie i Persów na Wschodzie, maleńkie gruzińskie księstewka zdołały zachować niezależność dzięki silnie rozwiniętej tożsamości i odrębności kulturowej. Zmagając się nieustającymi atakami dalszych i bliższych sąsiadów trwały w swojej odrębności. Na stulecia od XI do XVIII wieku przypada złoty okres ich świetności. W XVII w. Gruzji zaczyna zagrażać imperium rosyjskie. W 1864 roku po wojnie rosyjsko-kaukaskiej w regionie narzucone zostaje panowanie rosyjskie. W 1918 roku dzięki zmianom wprowadzonym przez rewolucję radziecką, Gruzja zaznaje nieco wolności, jednak rozpoczynają się rebelie Osetii Południowej przeciwko jej rządom, podżegane przez Rosję. W latach 1922 – 1989 dostaje się pod panowanie sowieckie, podczas którego staje się jedną z republik radzieckich. Po rozpadzie Związku Radzieckiego Gruzja na nowo buduje swoją państwowość

Geografia Gruzji:

Otoczona Morzem Czarnym i Górami Małego i Wielkiego Kaukazu Gruzja w dużym stopniu pokryta jest lasami, a tereny górzyste zajmują dwie trzecie jej powierzchni. Najwyższy szczyt w Gruzji to Szchara, który wznosi się na wysokość 5193 m n.p.m. i jednocześnie jest trzecim co do wysokości szczytem Kaukazu. Na terenie Gruzji znajduje się również Płaskowyż Południowogruziński, którego tereny położone są na wysokościach od 2500 do 3000 metrów. W Gruzji znajduje się pięć parków narodowych: Narodowy Park Borżomski w centrum kraju, narodowy Park Kolchidzki na zachodzie Gruzji, park narodowy Tuszeti przy granicy z Dagestanem i Park Narodowy Lagodechi na południowym wschodzie kraju. W Gruzji zdarzają się trzęsienia ziemi, ostatnie miało miejsce w 2002 roku, w Tbilissi.

Fauna i flora Gruzji:

Na terenach niżej położonych występują lasy liściaste (bukowe, jodłowo-świerkowe) z wiecznie zielonym poszyciem, z podzwrotnikowymi drzewami i krzewami, które datują się jeszcze z okresu trzeciorzędu. Wyżej rosną jodły i świerki kaukaskie. Ogólnie lasy pokrywają około 30 % terenu Gruzji. W Gruzji występują również różaneczniki, rośliny subalpejskie i alpejskie (mchy i porosty). Na wschodzi występuje roślinność stepowa, rosną cyprysy i (bliżej morskiego wybrzeża) palmy. Na terenach Gruzji występują zwierzęta charakterystyczne dla regionu Europejskiego, a także śródziemnomorskiego. Spotyka się tam niedźwiedzie brunatne, dziki, jelenie i rysie, a w górach koziorożce kaukaskie, kozice, a także orły i sępy. Mniej natomiast jest gadów oraz płazów.

Klimat Gruzji:

Gruzja leży w strefie klimaty subtropikalnego i śródziemnomorskiego. Ciąg Wielkiego Kaukazu służy jako bariera dla zimnego powietrza przybywającego z północy, natomiast ciepłe i wilgotne powietrze znad Morza Czarnego łatwo dociera od strony zachodu nad równiny. Klimat zmienia się w zależności od odległość do morza i wysokości. Na równinach średnia temperatura latem wynosi od 20 do 24 stopni Celciusza, a zimą od 2 do 4. Opady wynoszą od 500 d 800 mm rocznie. Natomiast w górach Wielkiego Kaukazu, a także na równinie Jorskiej przez cały rok zdarzają się opady śniegu.

Ludność Gruzji:

Gruzja ma około pięciu milionów mieszkańców, a jej ludność z racji skomplikowanej historii jest bardzo zróżnicowana pod względem etnicznym. Mieszka tam: 84% Gruzinów, 7% Azerów, 6% Ormian, 2% Abchazów, 1% Osetyjczyków, 1% Rosjan, poza tym Grecy, Ukraińcy, Kurdowie. Przy granicy z Armenią sporo jest Ormian, a Azerów przy granicy z Azerbejdżanem. Republikę autonomiczną Adżaria (przy granicy z Turcją) zamieszkują Adżarowie będący muzułmanami, natomiast tereny autonomiczne poza kontrolą Gruzji stanowią: Abchazja (zamieszkała przez Abchazów oraz Ormian) i Osetia Południowa (zamieszkała przez Osetyjczyków).

Obyczaje w Gruzji:

Gruzini są bardzo gościnnym, tradycyjnym społeczeństwem, w którym wiodącą rolę przyznaje się na wschodni zwyczaj mężczyznom. Uwielbiają biesiadować i spędzać przy stole wiele godzin i nigdy też nie pozostawiają nie wypitego kieliszka wina. W kościołach mile widziane jest u kobiet nakrycie głowy oraz spódnice, a u mężczyzn długie spodnie. Ich gościnność powoduje, że garną się do płacenia za swoich gości, nawet jeśli nie mają na to środków. Mężczyźni całują się na pożegnanie, a młode dziewczyny pozostają długo pod opieką rodziców.

Religia Gruzji:

Chrześcijaństwo zawitało do Gruzji już w 4 w.n.e., tak długa tradycja chrześcijańska powoduje, Gruzini są w większości wierzący i praktykujący (89,3 wyznaje religie chrześcijańskie). Większość społeczeństwa jest wyznania prawosławnego (82% należy do Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, 4% do Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, 2% do Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej). W Adżarii oraz Dolnej Kartlii znajdują się duże skupiska muzułmanów - około 9% mieszkańców Gruzji wyznaje islam.

Aktywny wypoczynek w Gruzji:

W Gruzji nie ma miejsca na nudę. Kraj ten posiada kapitalny potencjał nie tylko turystyczny związany z wielkim dziedzictwem kulturowym, ale również związany z warunkami naturalnymi, które służą aktywnemu wypoczynkowi. Malowniczy Kaukaz kusi wielbicieli pieszych wycieczek, a na miejscu znaleźć można trasy o różnej trudności. Co kilka kilometrów zmienia się tam krajobraz i klimat, każda dolina rozciąga przed nami zapierający dech w piersi widok na góry, zapomniane miasto, starodawny monastyr albo waleczną fortecę. To miejsce dla wielbicieli wspinaczki wysokogórskiej, raftingu (na przykład na rzece Adżaris), trekkingu i jazdy konnej, gdy konie pomagają dostać się w niedostępne pieszo miejsca. Warto odwiedzić: Tbilisi, Telawi, Gori oraz Kachetii. Polecanym do zwiedzania miejscem jest klasztor Cminda, znany ze zdjęć reklamujących Gruzję. Góruje na tle uśpionego wulkanu nad piękną górską. Warto rozszyfrować tajemniczą z nazwy Gruzińską Drogę Wojenną, która stanowi malowniczą trasę wśród gór Wysokiego Kaukazu, wśród zabytkowej architektury i góralskich wiosek. Albo zajrzeć do Jaskini Prometeusza i podziwiać tamtejsze skalne formacje, stalaktyty i stalagmity, a także przepłynąć podziemną rzekę łódką. Pięknym i malowniczym miejscem jest Rezerwat Kazbegi, słynny z ogromnych wodospadów i wspaniałych widoków. Podczas wędrówek nie sposób nie skorzystać ze słynnej gościnności lokalnych mieszkańców i próbować lokalnych win i lokalnych przysmaków!
Data Publikacji: 22.02.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Gdzie jechać na wakacje w lipcu 2023? Sprawdź propozycje najpopularniejszych kierunków!Gwarancja słonecznej pogody, ciepłe morze, świetnie przygotowane kurorty i mnogość atrakcji. To wszystko sprawia, że wakacje w lipcu to idealny moment na naładowanie akumulatorów i zażycie odpowiedniej dawki witaminy D. Zastanawiasz się jaki kierunek będzie odpowiedni? Sprawdź, gdzie jechać na wakacje w lipcu i zaplanuj swój urlop - należy Ci się wypoczynek!
krajobraz kierunku
Wakacyjny wyjazd dla par - prezentujemy najlepsze kierunki w 2023 roku na podróże we dwoje!Są takie miejsca na świecie, które jakby zostały stworzone z myślą o nowożeńcach i zakochanych parach z wieloletnim stażem. Miejsca, w których nie sposób się nie zakochać. Miejsca, które odwiedzane we dwoje nabierają szczególnego uroku i znaczenia. Jednym z czynników, który sprzyja budowaniu romantycznej atmosfery jest z pewnością bliskość oceanu lub morza. Jest po prostu coś niezaprzeczalnie uroczego w tych długich spacerach po piaszczystej plaży, ku zachodzącemu słońcu. Jest coś przyjemnie nieuchwytnego w trzymaniu się za ręce pośród cienistych palm lub wspinaniu na urwiste klify, by z wysoka obserwować odległy horyzont. Jeśli w tym roku planujecie wspaniałe wakacje tylko we dwoje, bez towarzyszących Wam przyjaciół czy dzieci, to macie do wyboru mnóstwo ciekawych miejsc dookoła świata. Są jednak dwa kierunki, które zasługują na szczególną uwagę, jeśli chcecie przeżyć niezapomniane chwile i cieszyć się sobą w otoczeniu spektakularnej przyrody: Dominikana i Bali.
krajobraz kierunku
6 najlepszych wycieczek dla singli w 2023 roku wg klientów r.pl Świat jest pełen fascynujących zakątków do odkrycia - tylko od Twojego nastawienia i otwartości zależy, jak spędzisz najbliższe wakacje. Poznaj 6 najchętniej wybieranych wycieczek dla singli, które omówiliśmy dla Ciebie w poniższym zestawieniu.
krajobraz kierunku
Jakie pamiątki warto przywieźć z Meksyku?Meksyk jest krajem niezwykle różnorodnym – każdy region ma swoją kulturę, tradycję, a co za tym idzie również inne jedzenie, rękodzieło i lokalne wyroby. Co można przywieźć z Meksyku i gdzie najlepiej kupić pamiątki? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje i porady.