ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Wróć

Zainspiruj się

Gruzja – co warto wiedzieć przed podróżą?

Gruzja stanowi unikalną mieszkankę historii i nowoczesności, wpływów lokalnych i obcych. Gruzja zachwyca również pięknem przyrody oraz krajobrazami i kusi wielbicieli aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Dowiedz się więcej czytając Blog Rainbow!

Informacje ogólne o Gruzji

Gruzja to kraj leżący w Kaukazie Południowym, na pograniczu Azji i Europy. Zajmuje powierzchnię 69,7 tysięcy km², jej linia brzegowa wynosi 310 km. Gruzja leży w strefie uważanej za europejską, pomiędzy Turcją, Rosją, Armenią i Azerbejdżanem. Gruzję od zachodu opływa Morze Czarne, a na północy jej granice wyznaczają góry Wielkiego Kaukazu (stanowiące granicę pomiędzy Europą a Azją), a na południu – tzw. Mały Kaukaz. Jest krajem złota, wina i herbaty; krajem niezwykle przyjaznych i kochających życie oraz dobrą zabawę ludzi i wreszcie krajem o historii sięgającej antyku. Od początku dziejów Gruzja napadana była przez wojska perskie, arabskie, tureckie, mongolskie i rosyjskie, stanowi bowiem pożądany przez wiele narodów punkt łączący Europę i Azję Orientalną i Centralną. Gruzinom zawsze udawało się w końcu uwolnić spod obcej okupacji i pomimo wielu wojen inwazyjnych zachować swoją kulturę, własny język i religię. Niemal połowa jej dawnego terytorium zajęta jest aktualnie przez Iran, Turcję i Rosję. Gruzja ma zróżnicowany krajobraz: tereny półpustynne, morskie wybrzeże, strefę alpejską i bardzo wysokie góry. 40% jej terytorium stanowią lasy, z których 31% podlega ochronie. To kapitalny kraj na piesze wędrówki, wymarzony dla wielbicieli trekkingu, narciarstwa, jazdy konnej czy jazdy na rowerze. Ma doskonałe warunki dla myśliwych i wielbicieli wędkarstwa. Znajdą tu wiele dla siebie miłośnicy historii i odpoczynku na plaży. Stolica Gruzji, Tbilisi (1,35 miliona mieszkańców) to miasto kontrastów: są w niej zabytki z czasów antycznych, a także pozostałości architektury sowieckiej. Stanowi mieszkankę historii i nowoczesności, wpływów lokalnych i obcych. Gruzja zachwyca pięknem przyrody oraz krajobrazami, kusi wielbicieli aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, a także tych, którzy potrafią docenić wyśmienite wina i tradycyjną kuchnię, która smakuje wspaniale.

Historia Gruzji:

Gruzja fascynuje historią sięgającą antyku, stanowi mozaikę etniczną i kulturową, poszukującą swej autonomii od wieków. Po chrystianizacji w IV w.n.e., mimo że ludy Kaukazu dostawały się wtedy pod władzę Turków Otomańskich na Zachodzie i Persów na Wschodzie, maleńkie gruzińskie księstewka zdołały zachować niezależność dzięki silnie rozwiniętej tożsamości i odrębności kulturowej. Zmagając się nieustającymi atakami dalszych i bliższych sąsiadów trwały w swojej odrębności. Na stulecia od XI do XVIII wieku przypada złoty okres ich świetności. W XVII w. Gruzji zaczyna zagrażać imperium rosyjskie. W 1864 roku po wojnie rosyjsko-kaukaskiej w regionie narzucone zostaje panowanie rosyjskie. W 1918 roku dzięki zmianom wprowadzonym przez rewolucję radziecką, Gruzja zaznaje nieco wolności, jednak rozpoczynają się rebelie Osetii Południowej przeciwko jej rządom, podżegane przez Rosję. W latach 1922 – 1989 dostaje się pod panowanie sowieckie, podczas którego staje się jedną z republik radzieckich. Po rozpadzie Związku Radzieckiego Gruzja na nowo buduje swoją państwowość

Geografia Gruzji:

Otoczona Morzem Czarnym i Górami Małego i Wielkiego Kaukazu Gruzja w dużym stopniu pokryta jest lasami, a tereny górzyste zajmują dwie trzecie jej powierzchni. Najwyższy szczyt w Gruzji to Szchara, który wznosi się na wysokość 5193 m n.p.m. i jednocześnie jest trzecim co do wysokości szczytem Kaukazu. Na terenie Gruzji znajduje się również Płaskowyż Południowogruziński, którego tereny położone są na wysokościach od 2500 do 3000 metrów. W Gruzji znajduje się pięć parków narodowych: Narodowy Park Borżomski w centrum kraju, narodowy Park Kolchidzki na zachodzie Gruzji, park narodowy Tuszeti przy granicy z Dagestanem i Park Narodowy Lagodechi na południowym wschodzie kraju. W Gruzji zdarzają się trzęsienia ziemi, ostatnie miało miejsce w 2002 roku, w Tbilissi.

Fauna i flora Gruzji:

Na terenach niżej położonych występują lasy liściaste (bukowe, jodłowo-świerkowe) z wiecznie zielonym poszyciem, z podzwrotnikowymi drzewami i krzewami, które datują się jeszcze z okresu trzeciorzędu. Wyżej rosną jodły i świerki kaukaskie. Ogólnie lasy pokrywają około 30 % terenu Gruzji. W Gruzji występują również różaneczniki, rośliny subalpejskie i alpejskie (mchy i porosty). Na wschodzi występuje roślinność stepowa, rosną cyprysy i (bliżej morskiego wybrzeża) palmy. Na terenach Gruzji występują zwierzęta charakterystyczne dla regionu Europejskiego, a także śródziemnomorskiego. Spotyka się tam niedźwiedzie brunatne, dziki, jelenie i rysie, a w górach koziorożce kaukaskie, kozice, a także orły i sępy. Mniej natomiast jest gadów oraz płazów.

Klimat Gruzji:

Gruzja leży w strefie klimaty subtropikalnego i śródziemnomorskiego. Ciąg Wielkiego Kaukazu służy jako bariera dla zimnego powietrza przybywającego z północy, natomiast ciepłe i wilgotne powietrze znad Morza Czarnego łatwo dociera od strony zachodu nad równiny. Klimat zmienia się w zależności od odległość do morza i wysokości. Na równinach średnia temperatura latem wynosi od 20 do 24 stopni Celciusza, a zimą od 2 do 4. Opady wynoszą od 500 d 800 mm rocznie. Natomiast w górach Wielkiego Kaukazu, a także na równinie Jorskiej przez cały rok zdarzają się opady śniegu.

Ludność Gruzji:

Gruzja ma około pięciu milionów mieszkańców, a jej ludność z racji skomplikowanej historii jest bardzo zróżnicowana pod względem etnicznym. Mieszka tam: 84% Gruzinów, 7% Azerów, 6% Ormian, 2% Abchazów, 1% Osetyjczyków, 1% Rosjan, poza tym Grecy, Ukraińcy, Kurdowie. Przy granicy z Armenią sporo jest Ormian, a Azerów przy granicy z Azerbejdżanem. Republikę autonomiczną Adżaria (przy granicy z Turcją) zamieszkują Adżarowie będący muzułmanami, natomiast tereny autonomiczne poza kontrolą Gruzji stanowią: Abchazja (zamieszkała przez Abchazów oraz Ormian) i Osetia Południowa (zamieszkała przez Osetyjczyków).

Obyczaje w Gruzji:

Gruzini są bardzo gościnnym, tradycyjnym społeczeństwem, w którym wiodącą rolę przyznaje się na wschodni zwyczaj mężczyznom. Uwielbiają biesiadować i spędzać przy stole wiele godzin i nigdy też nie pozostawiają nie wypitego kieliszka wina. W kościołach mile widziane jest u kobiet nakrycie głowy oraz spódnice, a u mężczyzn długie spodnie. Ich gościnność powoduje, że garną się do płacenia za swoich gości, nawet jeśli nie mają na to środków. Mężczyźni całują się na pożegnanie, a młode dziewczyny pozostają długo pod opieką rodziców.

Religia Gruzji:

Chrześcijaństwo zawitało do Gruzji już w 4 w.n.e., tak długa tradycja chrześcijańska powoduje, Gruzini są w większości wierzący i praktykujący (89,3 wyznaje religie chrześcijańskie). Większość społeczeństwa jest wyznania prawosławnego (82% należy do Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, 4% do Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, 2% do Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej). W Adżarii oraz Dolnej Kartlii znajdują się duże skupiska muzułmanów - około 9% mieszkańców Gruzji wyznaje islam.

Aktywny wypoczynek w Gruzji:

W Gruzji nie ma miejsca na nudę. Kraj ten posiada kapitalny potencjał nie tylko turystyczny związany z wielkim dziedzictwem kulturowym, ale również związany z warunkami naturalnymi, które służą aktywnemu wypoczynkowi. Malowniczy Kaukaz kusi wielbicieli pieszych wycieczek, a na miejscu znaleźć można trasy o różnej trudności. Co kilka kilometrów zmienia się tam krajobraz i klimat, każda dolina rozciąga przed nami zapierający dech w piersi widok na góry, zapomniane miasto, starodawny monastyr albo waleczną fortecę. To miejsce dla wielbicieli wspinaczki wysokogórskiej, raftingu (na przykład na rzece Adżaris), trekkingu i jazdy konnej, gdy konie pomagają dostać się w niedostępne pieszo miejsca. Warto odwiedzić: Tbilisi, Telawi, Gori oraz Kachetii. Polecanym do zwiedzania miejscem jest klasztor Cminda, znany ze zdjęć reklamujących Gruzję. Góruje na tle uśpionego wulkanu nad piękną górską. Warto rozszyfrować tajemniczą z nazwy Gruzińską Drogę Wojenną, która stanowi malowniczą trasę wśród gór Wysokiego Kaukazu, wśród zabytkowej architektury i góralskich wiosek. Albo zajrzeć do Jaskini Prometeusza i podziwiać tamtejsze skalne formacje, stalaktyty i stalagmity, a także przepłynąć podziemną rzekę łódką. Pięknym i malowniczym miejscem jest Rezerwat Kazbegi, słynny z ogromnych wodospadów i wspaniałych widoków. Podczas wędrówek nie sposób nie skorzystać ze słynnej gościnności lokalnych mieszkańców i próbować lokalnych win i lokalnych przysmaków!
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 22.02.2018

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.4/6  8 ocen
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.5/6  29 ocen
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.1/6  4 oceny
Wypoczynek • Gruzja: Batumi
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.2/6  59 ocen
Wypoczynek • Gruzja: Batumi
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.4/6  4 oceny
Wypoczynek • Gruzja: Batumi
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.8/6  20 ocen
Wypoczynek • Gruzja: Batumi
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.0/6  66 ocen
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.8/6  172 oceny
Objazd + wypoczynek • Gruzja: Batumi
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.2/6  35 ocen
Objazd + wypoczynek • Gruzja: Batumi
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.1/6  173 oceny

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku

Czym zaskoczą Was najpiękniejsze włoskie miasteczka nad Adriatykiem?

W swoim życiu zwiedziłam już całkiem sporo. Trudno nazwać mnie leniwą turystką, która nie wychyla nosa z hotelowego kurortu. Ale w ostatnie wakacje zapragnęłam w końcu porządnie odpocząć – bez gonitwy, żeby upchnąć w programie jak najwięcej zabytków. Spokojnie, niespiesznie i na luzie. Do realizacji tego marzenia wybrałam włoskie wybrzeże Morza Adriatyckiego. I uwierzcie mi, że tutaj idea slow travel zdaje się nabierać wyraźnych kształtów. Sprawdźcie mój subiektywny przewodnik po włoskich miasteczkach.
krajobraz-kierunku

10 największych atrakcji Thassos

Szmaragdowy klejnot Morza Egejskiego - to grecka wyspa Thassos słynąca z niesamowitej przyrody i zjawisk naturalnych sfotografowanych przez magazyn National Geographic. To najżyźniejsza wyspa wschodniej Grecji i zarazem najbardziej wysunięta na północ ze wszystkich greckich wysp. Zachwyca niepowtarzalnym krajobrazem, zabytkami świata starożytnego, unikatową architekturą aż 22 wiosek, kuchnią, festiwalami i wydarzeniami kulturowymi, niespotykaną gościnnością mieszkańców oraz marmurowymi plażami. To wymarzone miejsce dla botaników, ornitologów i fotografów. Pływając wokół niej, możesz też zobaczyć delfiny! Przed zaplanowaniem swojej wakacyjnej podróży koniecznie poznaj największe atrakcje Thassos.
krajobraz-kierunku

Na bałkańskim rożnie, czyli 5 atrakcji Bośni i Hercegowiny, które warto zobaczyć

Na Bałkany zawsze chętnie wracam. Tu, czuję się jak u siebie w domu. W końcu mieszkańcy okolicznych terenów też są Słowianami. W zaciszu Gór Dynarskich, okalających senne i spokojne miasteczka, mogłam wreszcie złapać ducha slow travel i uciec od zgiełku dużego miasta. Stara, drewniana i kamienna zabudowa to ostoja wieloletniej tradycji tych obszarów. Gdy wchodzę do skansenu, otacza mnie zapach suchego drzewa i poczucie – zawsze żywej – tradycji. Unikalny klimat to jednak nie wszystko - atrakcje w Bośni i Hercegowinie naprawdę potrafią robić wrażenie! Na miejscu można skosztować regionalnych serów, wytwarzanych z mleka owiec pasących się na okolicznych łąkach. Zapewniam Was, że wybierając się na wakacje do Bośni i Hercegowiny poznacie bałkański klimat i przypomnicie sobie, jak to jest, choć na chwilę zwolnić tempo życia.
krajobraz-kierunku

8 atrakcji Tokio, które musisz zobaczyć. Odkryj stolicę Japonii

Japonia fascynuje wielu Europejczyków. To kraj, w którym tradycyjne budownictwo przeplata się z na wskroś nowoczesnymi projektami ze stali i szkła. W Kraju Kwitnącej Wiśni można spotkać się ze zjawiskami, których na próżno szukać w każdym innym miejscu świata. Z jednej strony Shibuja z shintoistyczną świątynią, z drugiej – dzielnica Harajuku pełna kolorowych subkultur młodzieżowych – Tokio jest szalenie różnorodną metropolią, w której na pewno znajdziesz coś dla siebie. Przed Tobą 8 najważniejszych jej atrakcji. Każda inna, każda wyjątkowa.