Dokąd chcesz jechać?

Kiedy?

Ile osób?

Skąd wyjazd?

Typ Transportu

trwa wczytywanie

Filtry

Popularne

Wyżywienie

Liczba dni

-

Typ wyjazdu

Cena

-

Standard hotelu

Ocena klientów

Udogodnienia w hotelu

Rodzaj hotelu

Odległość hotelu od lotniska

Tematyka

Sezon (1)

Dokumenty

Oferty

Portugalia wakacje

Użyte filtry:

Sortuj: od najniższej ceny

Znaleziono 49 ofert

5.1/6  (379 ocen)
Objazd + wypoczynek  Portugalia: Madera Madera - Festiwal wiecznej wiosny, Jardins d’Ajuda
18.10.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Katowice
Śniadania i obiadokolacje
4 186zł/os.
Cena regularna: 4 686 Najniższa cena z 30 dni: 3 961 zł
5.3/6  (187 ocen)
Objazd + wypoczynek  Portugalia: Algarve - Lizbona Portugalskie must see!
20.10.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania i obiadokolacje
4 202zł/os.
Cena regularna: 4 802 Najniższa cena z 30 dni: 3 830 zł
Wypoczynek  Portugalia: Algarve Jupiter Marina
20.10.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania
4 206zł/os.
Cena regularna: 4 556 Najniższa cena z 30 dni: 3 830 zł
5.1/6  (100 ocen)
Wypoczynek  Portugalia: Algarve Monica Isabel
05.05.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
All inclusive
4 232zł/os.
Cena regularna: 4 882 Najniższa cena z 30 dni: 3 901 zł
5.0/6  (216 ocen)
Wypoczynek  Portugalia: Madera Quinta Bela Sao Tiago
18.10.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Katowice
Śniadania i obiadokolacje
4 288zł/os.
Cena regularna: 4 688 Najniższa cena z 30 dni: 4 011 zł
5.2/6  (281 ocen)
Bestseller
Objazd + wypoczynek  Portugalia: Madera Madera - Festiwal wiecznej wiosny
18.10.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Katowice
Śniadania i obiadokolacje
4 369zł/os.
Cena regularna: 4 869 Najniższa cena z 30 dni: 3 991 zł
5.2/6  (313 oceny)
Objazd + wypoczynek  Hiszpania i Portugalia Hiszpania i Portugalia
20.10.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania i obiadokolacje
4 373zł/os.
Cena regularna: 4 873 Najniższa cena z 30 dni: 4 201 zł
5.3/6  (168 ocen)
Objazd + wypoczynek  Portugalia: Madera Madera - gdzie nogi poniosą
18.10.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Katowice
Śniadania i obiadokolacje
4 388zł/os.
Cena regularna: 4 888 Najniższa cena z 30 dni: 4 081 zł
5.5/6  (237 ocen)
Objazd + wypoczynek  Hiszpania i Portugalia Portugalia i Galicja - tam gdzie kiedyś kończył się świat
20.10.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania i obiadokolacje
4 431zł/os.
Cena regularna: 5 031 Najniższa cena z 30 dni: 4 030 zł
5.2/6  (284 oceny)
Objazd + wypoczynek  Portugalia: Madera Madera - Festiwal wiecznej wiosny
18.10.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Katowice
Śniadania i obiadokolacje
4 468zł/os.
Cena regularna: 4 968 Najniższa cena z 30 dni: 4 160 zł
Portugalia
Portugalia

Portugalia

Stolica: Lizbona

Waluta: EUR

Powierzchnia: 92 391 km 2

Liczba ludności: ‍10 813 834

Dlaczego warto wyjechać do Portugalii?

Słynąca z fantastycznej kuchni, piłki nożnej, muzyki fado oraz przepięknej przyrody i architektury Portugalia to wymarzone miejsce na wakacje. Znajdziemy tu zarówno wspaniałe piaszczyste plaże, jak i widowiskowe klify i urokliwe zatoczki. Na miłośników zwiedzania czeka stołeczna Lizbona, położone u ujścia rzeki Duero Porto czy też Braga ze wspaniałą katedrą. Kraj jest stosunkowo nieduży, ma za to bardzo długie wybrzeże (832 km bez wysp, 1792 km z wyspami) sąsiadujące zarówno z Morzem Śródziemnym, jak i Oceanem Atlantyckim. Są więc tu idealne warunki do plażowania i do uprawiania sportów morskich. W Portugalii znajdziesz więc wszystko, czego trzeba, by spędzić udane wakacje!

Co warto wiedzieć przed podróżą do Portugalii  - praktyczny przewodnik

  • Walutą obowiązującą w Portugalii jest euro.
  • Portugalia leży w Unii Europejskiej i w Strefie Schengen, do wjazdu wystarczy dowód osobisty (nie trzeba zabierać paszportu).
  • Portugalia leży w dwóch strefach czasowych. Na Półwyspie Iberyjskim i na Maderze cofamy zegarki o godzinę, na Azorach zaś o 2 godziny.
  • Najważniejszym lokalnym świętem jest noc św. Jana. Charakterystycznym elementem obchodów jest uderzanie się nawzajem plastikowym młotkiem – Portugalczycy wierzą, że przyniesie im to szczęście.
  • Portugalia jest ojczyzną melancholijnej muzyki fado. Będąc w Lizbonie, koniecznie trzeba wybrać się na wieczór fado w dzielnicy Alfama.
  • Typowym portugalskim powitaniem jest całus w oba policzki – polski zwyczaj podawania sobie rąk na dzień dobry nie jest rozpowszechniony.
  • Urzędowym językiem jest portugalski, ale można też dogadać się po angielsku (szczególnie z przedstawicielami młodszego pokolenia), czasem również po francusku i hiszpańsku.
  • Portugalczycy mają znacznie spokojniejszy temperament niż Hiszpanie – rozmawiają znacznie ciszej i nie gestykulują tak dużo, ale podobnie jak ich sąsiedzi mają luźne podejście do czasu.
  • Więcej ciekawych informacji znajdziesz: Co warto wiedzieć przed podróżą do Portugalii

Pogoda w Hiszpanii

Portugalii panuje klimat śródziemnomorski, charakteryzujący się ciepłymi i suchymi latami i łagodnymi zimami. Najlepszym okresem na wizytę w tym kraju są miesiące od maja do października – późną wiosną i wczesną jesienią, jeśli interesuje nas zwiedzanie, latem zaś jeśli stawiamy głównie na wypoczynek na plaży.

Średnia temperatura w Algarve wynosi w dzień 22°C w maju, 26°C w czerwcu i we wrześniu, 28°C w lipcu i sierpniu, w nocy zaś słupki rtęci w tym okresie pokazują 14-18°C. Temperatura wody w Morzu Śródziemnym to 19°C w maju, 20°C w czerwcu, natomiast w lipcu, sierpniu i wrześniu wynosi ona 22°C. W letnich miesiącach jest 15 godzin słonecznych dziennie.

Najchłodniejszymi miesiącami są grudzień, styczeń i luty – słupki rtęci pokazują wówczas 16-17°C w dzień i 8-9°C w nocy. Deszcze rozpoczynają się w październiku i trwają całą zimę aż do wczesnej wiosny.

Nieco inny klimat ma położona na Atlantyku, na zachód od Maroka Madera. Dni latem są mniej upalne niż w kontynentalnej części Portugalii, a zimy znacznie cieplejsze, stąd Maderę określa się czasem wyspą wiecznej wiosny. Średnia temperatura w dzień wynosi 22°C w czerwcu, 24°C w lipcu, 26°C w sierpniu i wrześniu i 24°C w październiku. Temperatury w nocy wahają się w tym okresie od 16 do 19°C. W pozostałych miesiącach słupki rtęci pokazują 19-22°C w dzień i 13-16°C w nocy. Nie ma też dużej różnicy temperatur wody w Atlantyku – wynosi ona od 18 do 23°C. Opady deszczu występują głównie w styczniu i lutym oraz w październiku, listopadzie i grudniu, znacznie częściej na północy wyspy niż na południu.

Co zobaczyć w Portugalii?

Portugalia to stosunkowo niewielki kraj (92 tys. km²), ale znajduje się tutaj zaskakująco wiele ciekawych atrakcji. Najważniejsze z nich to:

  • Lizbona – stolica kraju z imponującymi placami, gotyckim klasztorem Hieronimitów, zamkiem św. Jerzego i dzielnicami Alfama i Mouraria, gdzie narodziła się muzyka fado.
  • Porto – położone na wzgórzach u ujścia rzeki Duero do Atlantyku miasto ze średniowieczną dzielnicą Riberia i wytwórniami słynnego słodkiego wina porto.
  • Braga – miasto nazwane portugalskim Rzymem z najstarszą w Portugalii katedrą.
  • Coimbra – miejscowość nad rzeką Mondego słynąca ze swojego ośrodka akademickiego.
  • Fatima – miejsce słynnych objawień z sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej, do którego każdego roku przyjeżdżają tysiące pielgrzymów.
  • Obidos – zwane „miastem królowych,” z monumentalnym zamkiem zaliczanym do siedmiu cudów Portugalii.
  • Sintra – miejscowość określana jako portugalska Arkadia z położonymi wśród zielonych pagórków pałacami dawnych władców kraju.
  • Cabo da Roca – najbardziej wysunięty na zachód punkt Europy kontynentalnej.
  • Algarve – region na południu kraju pełen piaszczystych plaż, klifowych zatok i niezwykłych formacji skalnych.

Loty do Portugalii

Głównymi portami lotniczymi Portugalii w części kontynentalnej są Lizbona (LIS), Porto (OPO) i Faro (FAO). Międzynarodowe lotnisko znajduje się również na Maderze (FNC) i w Ponta Delgada na wyspie São Miguel na Azorach (PDL). Biura podróży, w tym Rainbow, w sezonie letnim uruchamiają czartery do Faro – z Katowic, Warszawy i Poznania, i na Maderę – z Warszawy (4 h 50 min). Pełną ofertę lotów czarterowych do Portugalii znajdziesz tutaj: bilety czarterowe do Portugalii.

Krótka historia Portugalii

Mimo iż Portugalia jest niewielkim krajem i dziś ma znacznie mniejsze znaczenie na arenie międzynarodowej niż inne kraje UE, w przeszłości była prawdziwą światową potęgą. W czasach starożytnych w Portugalii mieszkały ludy pochodzenia iberyjskiego, a potem także celtyckiego. W kolejnych wiekach kraj był wielokrotnie podbijany – padł łupem Kartagińczyków, potem Imperium Rzymskiego, następnie Swebów, Wizygotów i wreszcie na początku VIII w. muzułmanów. Niezależność uzyskał w XII wieku, a królem został wówczas Alfons I Zdobywca.

Na początku XIV w. Portugalia rozpoczęła morską ekspansję – umożliwiły to odkrycia geograficzne m.in. Henryka Żeglarza i Vasco do Gamy, który przede wszystkim odkrył drogę morską do Indii. Do najważniejszych portugalskich kolonii możemy zaliczyć Wyspy Zielonego Przylądka, Brazylię, Angolę, Mozambik, Zanzibar i Makau. Z powodu zbyt małej liczby ludności i problemów z utrzymaniem kolonii od XVII w. Portugalia zaczęła tracić kolejne terytoria. W 1910 roku obalono monarchię, a kraj stał się republiką. Od 1932 do 1968 roku autorytarne rządy sprawował tu António de Oliveira Salazar. W 1974 r. Wybuchła Rewolucja Goździków, która doprowadziła do obalenia następcy Salazara, prawicowego dyktatora Marcela Caetana. W efekcie przywrócono swobody obywatelskie, kraj włączył się w struktury europejskie i NATO oraz doszło do dekolonizacji portugalskich posiadłości w Afryce i Azji.

Co zjeść w Portugalii?

Pod względem kulinarnym Portugalia w pełni korzysta z zalet swojego położenia nad Morzem Śródziemnym i Oceanem Atlantyckim. Ryby i owoce morza są tu serwowane na wszystkie możliwe sposoby – pieczone, suszone, grillowane, smażone i gotowane. Bardzo popularne są również dania mięsne – na portugalskich stołach króluje wieprzowina, wołowina, jak również koźlina i baranina. Potrawy nie są przesadnie skomplikowane, ale za to bardzo smaczne i pożywne. Poniżej krótka lista dań, których warto spróbować, będąc w Portugalii:

  • Bacalhau – narodowa potrawa Portugalii, suszony i solony dorsz.
  • Caldo verde – zupa warzywna z kapustą, ziemniakami, cebulą, czosnkiem i dodatkiem chouriço (lokalnej pikantnej kiełbasy).
  • Cataplana de Marisco – danie z ryb i owoców morza przygotowane w specjalnym garnku.
  • Leitão assado da bairrada – pieczone prosię nacierane czosnkiem, solą, pieprzem i smalcem.
  • Francesinha – kanapka z Porto z kilkoma rodzajami mięsa (szynką, kiełbasą, stekiem) polana stopionym serem z jajkiem sadzonym na wierzchu.
  • Cozido a portuguesa – gulasz warzywno-mięsny.
  • Sardinha assada – pieczone na grillu sardynki.
  • Bifana – portugalski fast food, kanapka z gotowaną wołowiną.
  • Feijoada – gulasz z czerwonej fasoli z mięsem.
  • Słodkości – leite crème (portugalska odmiana crème brûlée), arroz doce (ryżowy pudding z cynamonem, wanilią i rodzynkami), pasteis de nata (kruche ciasteczka z budyniowym nadzieniem).

Przepisy celne

Portugalia należy do Unii Europejskiej, więc obowiązują tu takie same przepisy celne jak w przypadku innych krajów UE (można wwieźć 800 sztuk papierosów, 10 litrów wyrobów spirytusowych, 90 litrów wina stołowego lub 110 litrów piwa oraz perfumy i leki na własny użytek).

Ceny w Portugalii

W sklepach spożywczych – bagietka 0,40-0,80 €, vinho verde od 2 €, suszony dorsz 5-9 €/kg, oliwki 4-7 €/kg, piwo krajowe 0,90-1,20 €, duża butelka Coli 1,65 €, woda 1,5l 0,50 €, porto 5-6 €.

W restauracjach – kawa 1-1,5 €, piwo 2-3,50 €, kieliszek wina od 2 €, dania uliczne typu fast food 3-6 €, zupa dnia 1,5-3 €, danie dnia 7-9 €, menu turistico (przystawka, danie główne, deser, napój) 12-15 €, przystawki 1-4 €, grillowana ośmiornica 10-15 €.

Miejski bilet autobusowy kosztuje ok. 2 € a taksówka 3,35 € opłata początkowa i 0,61 € za kilometr.

Co zabrać na wakacje do Portugalii

Dowód osobisty oraz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Negatywny wynik testu (więcej w sekcji koronawirus w Portugalii). Pamiętajmy też o kremie z filtrem UV, nakryciu głowy, podstawowym zestawie leków (tabletki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe, plastry, woda utleniona, pianka na oparzenia słoneczne) i okularach przeciwsłonecznych.

Wyspy Portugalii - Madera

Do Portugalii należą dwa archipelagi wysp – Azory położone pośrodku Atlantyku na wysokości Lizbony oraz Madera, znajdująca się na południowy-wschód od nich (na wysokości Maroka).

Madera, zwana nieraz krainą wiecznej wiosny i pływającym ogrodem, jest jedną z najpiękniejszych wysp położonych na Atlantyku. Występuje tu bardzo bogata szata roślinna, m.in. naturalne lasy wawrzynowe, paprocie drzewiaste, kwitnące na pomarańczowo drzewa tulipanowca, różne gatunki storczyków, wielobarwne hortensje, liczne lilie i fiołki. Symbolem wyspy jest jednak strelicja królewska, zwana potocznie rajskim ptakiem, którą można tu spotkać dosłownie na każdym kroku.

Stolicą wyspy jest Funchal, założone w 1421 r. przez João Gonçalves Zarco, jednego z odkrywców Madery. Do głównych atrakcji miasta zalicza się kolejkę linową prowadzącą z dolnej części miasta do położonej na górskim zboczu dzielnicy Monte i zjazd z niej specjalnymi wiklinowymi sankami oraz pełen interesujących roślin ogród botaniczny. Madera oferuje również wspaniałe punkty widokowe na stromych klifach, możliwość podziwiania specyficznego systemu nawadniania (Levadas) i przepiękne plaże. Warto wybrać się również na jednodniowy rejs na sąsiednią wysepkę Porto Santo. Więcej informacji o atrakcjach Madery na naszym blogu. 

Jakie pamiątki przywieźć z Portugalii?

Produkty spożywcze – oliwa z oliwek, wino (porto, vinho verde), ginjinha (nalewka wiśniowa), sardynki w puszce (również czekoladowe!), kawa (np. Sical, Buondi), ocet (w tym z mango, kiwi, pomarańczy), szynka presunto, sery (np. krowi Flamengo, owczy de Azeitão, kozi Cabra Transmontano), papryczka piri-piri, miód, suszony dorsz, pasteis de nata.

Produkty codziennego użytku – wyroby z korka (portfele, długopisy, torebki, kapelusze, podkładki pod szklanki), naturalne mydełka, ściereczki i obrusy ze wzorami nawiązującymi do portugalskiego folkloru.

Produkty dekoracyjne – azulejos (przepięknie zdobione ceramiczne płytki), złote zawieszki – serduszka wykonane techniką filigranu, figurka koguta z Barcelos (symbolu Portugalii), ceramiczna jaskółka, ceramika.

Madera – Vinho de Madeira, serwety i spódnice w kolorowe pasy, haftowane serwetki i ściereczki, Bolo de miel (lokalny piernik), poncha (likier owocowy), ceramika, słomkowe kapelusze, wyroby z wikliny.

Koronawirus w Portugalii

Aktualne wytyczne, dotyczące warunków wjazdowych, znajdziesz na https://r.pl/wytyczne.

Najlepsze artykuły o Portugalii:

Oceanarium w Lizbonie – czy warto je odwiedzić?

Oceanarium w Lizbonie – czy warto je odwiedzić?

Oceanarium w Lizbonie to miejsce, gdzie koniecznie trzeba zabrać dzieci, będąc w Portugalii. Okazja do spotkania z rekinem czy płaszczką może szybko się nie powtórzyć!

Cabo da Roca w Portugalii, czyli na krańcu Europy

Cabo da Roca w Portugalii, czyli na krańcu Europy

Cabo da Roca to miejsce, jakie koniecznie trzeba odwiedzić, będąc w Portugalii. To właśnie tu kończył się kiedyś świat.

Przydatne zwroty w języku portugalskim

Przydatne zwroty w języku portugalskim

Podczas wakacji w Portugalii przydać może się parę zwrotów, ułatwiających komunikację w kraju. Poznaj nasze rekomendacje, na co należy zwrócić uwagę podczas pierwszego kontaktu z językiem portugalskim. Zapraszamy na blog r.pl

Kultura Portugalii – tradycje i obyczaje

Kultura Portugalii – tradycje i obyczaje

Wszystko o świętach, tradycjach i kulturze mieszkańców Portugalii. Poznaj jeden z najstarszych współczesnych krajów na świecie. Zapraszamy na bloga r.pl.

Jakich portugalskich potraw warto spróbować?

Jakich portugalskich potraw warto spróbować?

7 powodów, dla których warto spędzić wakacje w Portugalii

7 powodów, dla których warto spędzić wakacje w Portugalii

Odkryj malowniczą Portugalię! Zobacz, dlaczego warto pojechać tutaj na wakacje i to zdecydowanie nie tylko raz w życiu! Blog r.pl

Azulejos - ceramiczny symbol Portugalii - wywiad z Izabelą Klementowską

Azulejos - ceramiczny symbol Portugalii - wywiad z Izabelą Klementowską

Znawcy tematu zgodnie przyznają, że są znakiem rozpoznawczym Portugalii. Płytki azulejos, bo o nich mowa to cienkie płytki ceramiczne, pokryte błyszczącym i nieprzepuszczalnym szkliwem. Bywają kwadratowe, prostokątne a także owalne, wszystko zależy od fantazji ich twórców – ich powierzchnia może być jedno lub wielokolorowa, płaska lub z fakturą. Początkowo przedstawiały kolorowe, w przewadze niebieskie i żółte wzory i mozaiki geometryczne i roślinne, a na najstarszych portugalskich azulejos przeważają barwy zieleni, błękitu i żółcieni.

Poznaj regiony Portugalii:

telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem