Syri Kaltër - Blue eye

Niebieskie oko, czyli Syri Kaltër to niezwykłe źródło, które znajduje się w pobliżu miasta Saranda w Albanii. To, co odróżnia Blue Eye od innych źródeł to fakt, że wypływa ono spod ziemi u podnóża gór Mali i Gjere, podczas gdy większość z górnych części gór. To tu swój początek ma rzeka Bistricë, która 25 km dalej wpływa do Morza Jońskiego.

Syri Kaltër – przyrodnicza atrakcja Albanii

Źródło Syri Kaltër to bardzo malownicze miejsce – woda mieni się różnymi kolorami granatu i błękitu, który miejscami przechodzi w przepiękną turkusową barwę. Wokół źródła rośnie bujna roślinność, nadając temu miejscu niesamowitego charakteru i sprawia, że wygląda ono jeszcze wspanialej, zwłaszcza wiosną, gdy rozkwitają liczne drzewa i krzewy. Źródło ma ponad 50 m głębokości, ale zostało zbadane tylko do 45 m ze względu na wysokie ciśnienie, które uniemożliwia zejście niżej.

Zwiedzanie Syri Kaltër – Blue Eye

Do źródła Niebieskie Oko można bez problemu dostać się samochodem drogą z Sarandy, aby potem udać się na pieszą wycieczkę. Nad samym źródłem znajduje się specjalna platforma, która umożliwia spojrzenie na Syri Kaltër z góry. W trakcie wakacji w Albanii musisz tam trafić!

W miejsce to nie ingerują ludzie, dzięki czemu roślinność może swobodnie się rozrastać nad brzegami i pomiędzy skałami, co zapewnia zachwycający efekt. Dozwolone są kąpiele w Blue Eye, jednak nieliczni turyści się na to decydują, gdyż woda ma jedynie 10o C, więc dla większości osób jest po prostu zbyt zimna.

Syri Kaltër – okoliczne atrakcje

Poza obejrzeniem samego źródła Syri Kaltër warto również wybrać się na spacer nad rzekę. Około 20 km od źródła Blue Eye znajduje się miasto Saranda w Albanii z długą plażą nad Morzem Jońskim i licznymi atrakcjami turystycznymi. Bogata oferta hoteli i restauracji oraz ciekawe zakątki pozwolą miło spędzić czas i wypocząć. Saranda jest największym kurortem Riwiery Albańskiej.

mapka

Pokaż na mapie