< WSTECZ
R.pl > Blog > Inne > Święta w ciepłych krajach

Święta w ciepłych krajach

Skrócony opis

Jeśli martwisz się, że Boże Narodzenie w Polsce staje się nieco monotonne i przewidywalne, być może nadszedł czas, abyś zaczął myśleć o zmianie przyzwyczajeń. Wyjazd za granicę w sezonie świątecznym może okazać się idealnym sposobem na uniknięcie stresu i obowiązków związanych z przygotowaniem świat dla całej rodziny. To także niepowtarzalna okazja, by poznać różnice kulturowe w podejściu do kwestii Bożego Narodzenia w innych krajach. Być może dzięki tej zmianie tradycji poczujesz, że święta to niekoniecznie suto zastawiony stół, prezenty pod choinką i maraton rodzinnych spotkań. Grudzień, gdy w Polsce zazwyczaj jest chłodno i ponuro, to idealny moment na zorganizowanie wczasów w ciepłych krajach. Po takich wakacjach wrócisz zrelaksowany i wypoczęty, z zapasem na sił i energii na kolejne zimowe miesiące.

Sekcja 1

A może tak Święta w ciepłych krajach? 5 pomysłów na egzotyczne Święta


Dlaczego ludzie lubią spędzać Boże Narodzenie za granicą?

Boże Narodzenie to często gorączkowy czas, który tak naprawdę zaczyna się już na kilkanaście dni przed świętami. Wszyscy w pośpiechu i stresie szukają prezentów, planują rodzinne spotkania, tak by każdy był zadowolony, co często graniczy z cudem i gotują niewyobrażalne ilości potraw, które później trzeba zjeść, co nie jest zadaniem łatwym. Dlatego coraz częściej decydujemy się na okołoświąteczne zagraniczne wakacje, które pozwalają na relaks i spędzenie tego wyjątkowego i cennego czasu z najważniejszymi dla nas osobami, bez stresu, który często towarzyszy organizacji świąt.

Drugim powodem, dla którego warto pomyśleć o wjeździe jest możliwość zobaczenia, w jaki sposób święta Bożego Narodzenia obchodzone są przez ludzi z innych kręgów kulturowych. Takie doświadczanie może być bardzo satysfakcjonujące i inspirujące, czasami może to nam pomóc w odnalezieniu głębszego sensu, jaki kryje się w obchodach świąt, o którym często zapominamy w codziennej gonitwie. Podróżując o tej porze roku masz szansę otworzyć oczy na całe bogactwo możliwości, jakie wiążą się z okresem świątecznym. Kto wie, może sprawi to, że lepiej zrozumiesz i ocenisz zwyczaje i tradycje, które dotychczas brałeś za pewnik. Być może jednak okaże się, że tradycyjnie spędzane święta to rzeczywiście nie Twoja bajka i będziesz wiedział, jaki wyjazd planować na kolejny rok.

Czasami można spotkać się z opinią, że grudniowe wyjazdy do ciepłych krajów są zbyt drogie, by można sobie było na nie pozwolić. Tymczasem, jeśli porównasz koszt wyjazdu z wydatkami związanymi z organizacją świąt, to okaże się, że egzotyczne Boże Narodzenie wcale nie jest takie drogie. Jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie kupowane prezenty, jedzenie, napoje, dekoracje i czas poświęcony na organizację świąt, szybko zrozumiesz, dlaczego świąteczne wyjazdy stają się coraz bardziej popularne. Poniżej przedstawiamy kilka z najciekawszych kierunków, które idealnie nadają się na bożonarodzeniowy prezent dla Ciebie i Twojej rodziny.Tajlandia

Temperatury na Phuket w grudniu oscylują w okolicy 32oC, tworząc idealne wprost warunki do błogiego lenistwa na jednej z dziewiczych plaż i relaksującego pływania łódką pomiędzy przybrzeżnymi wysepkami. Święta Bożego Narodzenia w Tajlandii nie mają wymiaru religijnego, ale to nie przeszkadza Tajom w dekorowaniu drzewek, kupowaniu prezentów i dzieleniu się wystawnym posiłkiem, choć oczywiście jest to tajskie curry zamiast karpia w galarecie i pierogów. Niezależnie od tego, czy szukasz alternatywnego sposobu świętowania, czy też wręcz przeciwnie chcesz uciec przed świętami, Tajlandia sprawi, że się zrelaksujesz i naładujesz akumulatory w wyjątkowej, wyspiarskiej atmosferze.

Sri Lanka

Miłośnicy przygód pokochają Sri Lankę o każdej porze roku, ale czas świąteczny przynosi mnóstwo nowych i ekscytujących możliwości, które sprawiają, że grudniowy pobyt tutaj jest tak wyjątkowy. Południowe, zachodnie i centralne regiony tego tętniącego życiem, fascynującego kraju najlepiej odwiedzić właśnie w grudniu, ponieważ wtedy są one pełne atrakcji kulturalnych, które z pewnością sprawią, że twoje Boże Narodzenie będzie wyjątkowe i niezapomniane.Czy może być ciekawszy sposób na spędzenie bożonarodzeniowego poranka niż siedzenie na pięknej plaży i wypatrywanie wielorybów wynurzających się z fal? Pobyt w okolicach wybrzeża Mirissa daje niepowtarzalną okazję, by z bliska zobaczyć te majestatyczne zwierzęta, które podpływają blisko brzegu. Warto w tym okresie także poświęcić trochę czasu na poznanie lokalnych tradycji i kultury. Święta Bożego Narodzenia nie są tu oficjalnie obchodzone, dlatego wybierz się do jednej z przepięknych buddyjskich świątyń, by poczuć siłę spokoju i cichej kontemplacji, z której słyną buddyści.

Kuba

Święta Bożego Narodzenia na Kubie to jeden z najbardziej radosnych okresów, dlatego warto się tu wtedy wybrać, by dzięki temu docenić nasze własne tradycje. W roku 1962 Fidel Castro ogłosił Kubę krajem ateistycznym, a w 1969 Boże Narodzenie zostało oficjalnie usunięte z kubańskiego kalendarza świąt. Władze kubańskie zakazały ustawiania bożonarodzeniowych dekoracji w miejscach publicznych. Zakaz nie dotyczył jedynie miejsc odwiedzanych przez turystów, takich jak hotele. Święta zostały Kubańczykom zwrócone dopiero w 1997 r., ponieważ Fidel Castro postanowił w ten sposób uczcić wizytę papieża Jana Pawła II na wyspie. Współcześnie święta obchodzone są niezwykle żywiołowo i radośnie, na Placu Rewolucji w Hawanie odbywa się uroczysta msza, a w miastach i miasteczkach organizowane są kolorowe procesje, które znacznie różnią się od tych znanych nam z Polski. Kubańskie procesje zdecydowanie bardziej przypominają szalony karnawał w Rio.Meksyk

Boże Narodzenie to w Meksyku wielka sprawa, uroczystości rozpoczynają się już 16 grudnia i trwają aż do 2 lutego. Dlatego nie dziwi fakt, że turyści uwielbiają ten czas i przyjeżdżają do Meksyku, by wziąć udział w wyjątkowym cyklu wydarzeń. Całe miasta przystrojone są lampkami i świątecznymi ozdobami, a zewsząd słychać nastrojową muzykę. Chociaż wiele meksykańskich rodzin przystraja w domach choinki, to jednak częściej można spotkać pięknie udekorowane szopki, które ustawiają w domach lub ogrodach. Szopki są także ustawiane w miejscach publicznych, a niektóre z nich to prawdziwe arcydzieła sztuki ludowej. W Meksyku możesz zaobserwować wiele szczególnych tradycji związanych z Bożym Narodzeniem. Niektóre z nich zostały tu przywiezione przed wiekami przez Hiszpanów, a inne rozwijały się dzięki unikatowemu połączeniu wpływów chrześcijańskich z silnie zakorzenionymi tradycjami rdzennych mieszkańców.

Ocena artykułu

Ten artykuł nie został jeszcze oceniony
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Nietypowe święto w Meksyku, poznaj Día de Muertos

Meksykanie są jednym z najbardziej religijnych narodów na świecie, ale co ciekawe od wieków umiejętnie łączą pogańskie wierzenia swoich praprzodków z religią katolicką. Kult śmierci jest bardzo mocno zakorzeniony w ich kulturze. Jednym z najważniejszych i najbardziej barwnych świąt w Meksyku jest obchodzony w dniach 1-2 listopada Día de Muertos – Dzień Zmarłych

Zimowe wakacje w Tajlandii – Boże Narodzenie oraz Nowy Rok

Mróz, śnieg i ciepły kominek to z pewnością atrybuty, które najczęściej kojarzą się nam z okresem Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Czasami jednak zamiast białego puchu za oknem mamy pluchę i pośniegowe błoto, co nie nastraja nas zbyt świątecznie. Wówczas pojawia się kusząca myśl, by uciec przez zimą w jakieś ciepłe miejsce.

Niezapomniany sylwester

Sylwester – jedyna taka noc w roku, kiedy cały świat ożywa, ludzie spotykają się, aby uczcić rok, który właśnie się kończy i rok, który dopiero nadchodzi. Jedni z nas lubią tę magiczną noc spędzić w domowym zaciszu, w dość intymnym gronie swoich najbliższych, inni z kolei wybierają huczną imprezę taneczną w ciekawym lokalu. Nie ma jednego idealnego sposobu na spędzenie Sylwestra. Dlatego naszym najważniejszym zadaniem jest niezmuszanie się do czegokolwiek. Jeśli nie lubisz wielkich imprez, to zorganizuj domówkę i zaproś małą grupkę przyjaciół.

Święta za granicą – gdzie warto pojechać?

Czy kiedykolwiek miałeś ochotę, by przy okazji świąt Bożego Narodzenia doświadczyć czegoś nieco odmiennego od naszych rodzimych tradycji i wyjechać gdzieś, gdzie święta obchodzone są inaczej lub nie są obchodzone wcale? Jeśli chodzi o sam pomysł spędzania Bożego Narodzenia za granicą społeczeństwo można w zasadzie podzielić na dwa skrajne obozy. Pierwsza grupa to ci, którzy w ogóle nie dopuszczają takiej możliwości, ich zdaniem święta to czas dla rodziny, spędzony wspólnie w domu, to czas otwierania prezentów przy choince i długie, wieczorne rozmowy. Druga grupa to z kolei ci, którzy uważają, że wyjazd w okresie świątecznym jest najlepszym prezentem, jaki mogą sprawić sobie i swoim najbliższym. Jeśli należysz do tych pierwszych, sprawdź co możesz zyskać, jeśli jednak zdecydujesz się na wyjazd. Być może dzięki niewielkiej zmianie przyzwyczajeń, jeszcze bardziej docenisz to, co tak dobrze znasz. Jeśli natomiast należysz do drugiej grupy, nie potrzebujesz przekonywania, że warto wyjechać, potrzebujesz prawdopodobnie tylko małej podpowiedzi, gdzie jechać. Oto kilka propozycji, które miejmy nadzieję, ułatwią Ci proces decyzyjny.

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Kuba, Meksyk, Sri Lanka