Brazylia

krajobraz kierunku
"W Brazylii nikt się nie spieszy" - wywiad z Darią - pilotką RainbowDaria to wieloletnia pilotka i koordynatorka Rainbow. Skupia się przede wszystkim na pracy w Ameryce Południowej i Środkowej. Zapraszamy do lektury wywiadu i tego co ma do powiedzenia o wspaniałej Brazylii!
krajobraz kierunku
Wodospady w Parku Narodowym Iguazú W samym sercu dwóch parków narodowych w Ameryce Południowej znajduje się półkolisty wodospad o wysokości dochodzącej do 80 m i szerokości 2700 m, z czego 800 m znajduje się po stronie brazylijskiej, a 1500 m po argentyńskiej. Wodospad składa się z kilkuset kaskad wytwarzających magicznie wyglądającą mgiełkę wodną i jest jednym z najbardziej spektakularnych wodospadów na świecie.
krajobraz kierunku
Oszałamiający karnawał w Rio de Janeiro Rio de Janeiro ze swym fascynującym nocnym życiem, piaszczystymi plażami, żywiołową muzyką i wielkomiejskim gwarem, to prawdziwa uczta dla zmysłów. To miasto niezależnie od pory roku urzeka i uwodzi miliony turystów. Jednakże większość z nich marzy o wyjeździe do Rio w okresie najgorętszym, czyli podczas karnawału. I nie ma im się co dziwić, ponieważ wtedy w mieście odbywa się niezwykły spektakl, z muzyką na żywo, szalonymi tańcami na Sambodromie i licznymi ulicznymi paradami. To celebracja życia, radość w czystej postaci i z pewnością warto choć raz być częścią tego wydarzenia.
krajobraz kierunku
Kuchnia brazylijska – czego warto spróbować w Brazylii?W Polsce wciąż niewiele wiemy o tradycyjnej kuchni brazylijskiej. Restauracji serwujących dania z tego zakątka świata trzeba szukać w największych miastach, choć prawdziwie brazylijskich jest jak na lekarstwo. Jeśli marzysz o podróży do Rio de Janeiro czy São Paulo, przeczytaj czego można się spodziewać po tamtejszej kuchni. Na co warto zwrócić uwagę? Jakie są charakterystyczne smaki i potrawy Brazylii?
krajobraz kierunku
Wodospady Iguazú – niesamowity cud naturyJeżeli będziecie kiedyś w Argentynie bądź Brazylii, koniecznie pojedźcie nad wodospady Iguazú. Nie sposób pominąć tę niezwykłą siłę natury i nie uwzględnić jej na swojej liście największych atrakcji do zobaczenia w obu tych krajach. Spokojnie można stwierdzić, że jest to punkt obowiązkowy. Co sprawia, że to miejsce jest tak wyjątkowe?
krajobraz kierunku
Rozmowa z Tonym Kososkim, autorem książki “Nie każdy Brazylijczyk tańczy sambę” (Wydawnictwo Muza, 2016). Tony Kososki przed rozpoczęciem wyprawy głowę miał nabitą stereotypami. Postrzegał Brazylię z jednej strony jako stolice piłki nożnej, samby i radosnego karnawału, a z drugiej kraj faveli i handlarzy narkotyków. Dopiero podróż pozwoliła mu rozprawić się z tymi obiegowymi opiniami. Okazało się, że favele nie są wcale oazą przestępców i wszelkiej patologii - wbrew temu, co próbują wmówić przeciętnemu Europejczykowi twórcy kina rozrywkowego. Kiedy Tony Kososki postanowił sprawdzić to na własnej skórze i okazało się, że "zła favela była zwykłym miejscem, gdzie żyją zwyczajni ludzie" - wspomina Kososki. To była największa bomba do rozbrojenia. Poza tym ten kraj zachwycił go gościnnością, piękną przyrodą i niezwykłymi miastami.
krajobraz kierunku
Candomblé – w transie z afrykańskimi bogami. Wywiad z prof. Leszkiem KolankiewiczemPodczas obrzędu tańczący wpadają w trans. Wstępują w nich wówczas przybyli z Afryki bogowie, duchy przodków, zwani orixás. Afrobrazylijski kult candomblé ma wielu wyznawców. Na jego temat rozmawiamy z profesorem Leszkiem Kolankiewiczem z Uniwersytetu Warszawskiego, autorem książki o candomblé „Samba z bogami”.